PDA

Pogledaj punu verziju : Porsha?



kimo
11.03.06., 11:05
Da li neko zna koji je latinski naziv za pauka PORSHA(engleski)?Moguce da se nepise tako.Izgleda kao parce kore od drveta ili neke mahovine i mislim da je velik samo nekoliko (4-6 cm).

To je jedan od najpametnijih pauka i neki naucnici ga nazivaju ultimativnim paukom i ima najbolje isplaniran napad i koristi se tehnikama lova kao nijedan drugi pauk kao sto su drmanje mreze kako bi imitirao uhvacenom insekta i namamio svoj obrok(drugog pauka) i onda ga smazao, inace se hrani paucima i svim ostalim insektima a napada i mnogo vece i opasnije paukove od sebe, a kada vidi da na ne moze da pobedi na jedan nacin pokusa na drugi i bas su istrazivaci utvrdili da cak misli pri napadu i uspeli su da pomocu neke masine simuliraju drugog istog pauka i oni su komunicirali medjusobno...fascinantno!

esdy_11192
11.03.06., 16:55
Mozda mislis na Jumping spiders ili paukovi koji skacu ??? Oni ne prave mrezu, vec veoma vesto napadaju svoje zrtve...

Njih ima i kod nas... porodica Salticidae

Evo nesto kao ovo:
Philaeus chrysops
http://www.naturefg.com/images/c-animals/philaeus%20chrysops1.jpg

Ovu vrstu je slikao, na Fruskoj Gori, Dragisa Savic...

Bio sam u pravu, evo sta kaze neki lik


That was the Porsha spider, a small jumping spider that imitate the language of other spider in order to lure them to eat them.

The porsha spider is very awsome. They had a whole special week dedicated to it on Discovery channel. Not all spiders are like that.
When you see that spider act, it's like it's from an other planet!!

Ali mi je samo ime mnogo glupo....

Promeni ime podforuma u pauci da bi imalo sire znacecnje....

edit: da necees mozda da ga drsis kod kuce ili sad kad sam ti rekao da ih ima kod nas, da ides da ih hvatas ??? :P :D

kimo
11.03.06., 17:32
Sta mislis--- nego sta cu :P Nekoliko puta sam gledao emisije o njima i stvarno su zakon...kako oni love to ne moze nijedan drugi pauk, bukvalno razmisljaju kao neke specijalne jedninice :D Ako ne mogu da namame pauka da dodje do njih okrenu se i povuku, i dodju od gore spuste se mrezom, neprimetno, i samo gricnu drugog pauka i cekaju da otrov proradi i onda ga pohasaju, stvarno 8)

esdy_11192
11.03.06., 19:09
Kad sam rekao gore da mi je ime mnogo glupo tu sam mislio na ime "porsha" pauk koji su mu nadenuli...

A ime podforuma je posebno...


U pravu si predivni pauci....

Planiram da i lovim, ali fotoaparatom.... :wink:

zarko
11.03.06., 22:58
manji su od onog sot si reko mnogo manji mislim da su oko 1cm

esdy_11192
11.03.06., 23:49
Mozda su neke Azijske, OKeanijske vrste vece ?? One su bile, cini mi se u toj emisiji....

Nase vrste jesu male....

Bifrost
12.03.06., 02:55
Ne pise se porsha nego "portia" i to je latinski naziv (Portia sp.) i jeste "jumping spider"

http://channel.nationalgeographic.com/channel/photogallery/spiderpower/images/primary/Spider1_461.jpg

http://www.amonline.net.au/factsheets/images/portia.jpg

esdy_11192
12.03.06., 06:39
To je "egzoticna" porodica "jumping" paukova.... Nasu sam naveo gore...

Bifrost
12.03.06., 12:20
Da, ali kimo je trazio latinski naziv. I nije porsha nego portia, slicno se cita pa niste dobro spelovali.

kimo
12.03.06., 12:53
Ok,hvala na nazivu!
Da u emisiji je bila neka veca vrsta, ali nisu puno govorili o rodovima i vrstama nego o nacinu lova, sto je kod ove porodice razvijeno jako.

esdy_11192
12.03.06., 16:48
Ajde da sebe qoutujem... :roll:



Njih ima i kod nas... porodica Salticidae

Evo nesto kao ovo:
Philaeus chrysops
skinuo sliku
Ovu vrstu je slikao, na Fruskoj Gori, Dragisa Savic...

Rekao sam da mi se "ne svidja" naziv Porshia, sto znaci da mi je sumnjiv... :wink: