PDA

Pogledaj punu verziju : da li sam jedini...



dandellion
02.05.06., 23:05
... na ovom forumu koji životni prostor deli sa kornjačom?

miljance
03.05.06., 00:17
Zasad ja mislim da od svih clanove niko (ili bar niko aktivan) zasad nema kornjace kod sebe. :)

Ali eto mozes ti da napises nesto o svojoj kornjaci (kornjacama) i o toj konkretnoj vrsti. i zakaci neku slikicu ;) .
Teraristika je svestrana 'zaraza'.
Takodje s obzirom da i nema bas nesto mnogo vlasnika kornjaca na ovom forumu, mogu ti preporuciti dva mesta na kojima ima dosta toga o kornjacama, ukoliko ih vec nisi posetio naravno. :)
http://www.kornjace.net/
http://www.kornjace.com/

esdy_11192
04.05.06., 06:08
Pozdrav Dandellion-e... Video sam da si se registrovao ali se nesto nisi oglasavao... Ne znam da li si nasao ovaj [za sad mali ali vredan] forum preko mog siga, mada i nije bitno... .

I meni se cini da nema OVDE [makar od onih koji se redovno "oglasavaju"] niko vodene kornjece [verovatno RES], ali mislim da je to ubedljivo najpopularniji reptil kod nas... U svakom slucaju najvise ljudi bas njih poseduju... Evo pre neki dan me nesto cimao lik sa dA preko Gtalka koji ima dve crvenouhe kornjacee jednu od 20, a drugu od ~10 godina.... Mozda bi i razmislio o nekim kornjacama [ili bilo kom drugom reptilu] da imam malo vise vremena... Bilo je u planu ali ove godine nista... :?

kimo
04.05.06., 12:02
Dobrodosao!
Imao sam ja ranije jednu ali mi je postala velika pa sam je udomio...to je bilo pre 6-7 godina. Zanimljive su one, ali su i dosta zahtevne(mada to najcesce kupci ne znaju, pa im uginu brzo). Drugar moj je imao par onih kornjaca sto imaju kozni oklop i duguljastu njusku(kao surlu). Ima zanimljivih vrsta samo sto nisu dostupne kod nas kao i vecina reptila. Mogao bi malo da pises o njima i posaljes slike njih i njihovog habitata.

zarko
05.05.06., 00:00
ja sam imao ali sam je pokloni jer me bas ne zanimaju mnogo i mrzim da mesam dustere odnosno nacin cuvanja sa totalno drugim nacinom... imas filtere grejace mnogo vlage pa mi nije odgovaralo mada sam zbog meraka prihvatio na 3 meeca jednu veliu zenku dok joj nisam naso domce...
pa tako

weeelja
11.10.07., 23:51
e care nisi jedini, ja kornjace obozavam, imam cetiri komada u mojoj sobi. svi se krste kada vide. sta da radim kada ih volim... Velja

nenad
12.10.07., 00:44
Veljo, obrati paznju na datum poruke na koju odgovoris, u ovom slucaju je u pitanju maj 2006, sto znaci da pitanje nije aktuelno vec godinu ipo dana.
Ali, kad si vec kod toga, ja sam dugo godina cuvao kornjace, ali sam ih na kraju poklonio zoo vrtu, jer nisam vise mogao da se brinem dobro o njima.
Tamo imaju bolje uslove. Imao sam crvenovratke - Trachemys scripta, evropsku barsku kornjacu - Emys orbicularis, i jednom davno sumsku kornjacu -
Eurotestudo hermanni.

ToPa 12.02.
12.10.07., 14:25
veljo koju vrstu imas?ja sam nekada drzao Eurotestudo hermanni...
ajd napisi nesto o njima...posto ovde retko ih cuva a i retko je neko nesto napisao o njima
(molim te otvori novu temu)

ludak
12.10.07., 23:14
ja upravo pravim ter za jednu ili dve

nenad
12.10.07., 23:22
Sta za crvenovratke ili za sumske kornjace? Sumske bas i nisu za terarijum, a za crvenovratke napravi sto veci mozes. Ja sam davno bio napravio
akva-terarijum, dakle voda na jednoj polovini, a kopno na drugoj, lepo je izgledao i imao veliku paprat posadjenu. Medjutim, kornjace nikad nisu htele
da izlaze na taj suvi deo. Na kraju sam morao da skinem staklo koje je delilo kopno od vode, i od svega napravim samo akvarijum, sa ostrvima za
suncanje. Inace, za kornjace je UV lampa neophodna. Racunaj na to ;)

Bogica1985
12.10.07., 23:36
Imam i ja crvenouhu u at dimenzija 100x40x40 , to je 160l ali samo je pola napunjeno vodom.
Platforma je iznad vode(dimenzija 40x40) tako da je ispod nje moguće plivanje ,tj. cela baza je iskorišćena kako bi imala što veći prostor za plivanje.
Ona je skoro preko celog dana na platformi ,sunča se ,a postavio sam joj i neku granu pa se popne na nju i opruži se cela ,zatvori oči i uživa!
Ja sam je uzeo u zoo shop-u malu kao 20din metalnih ,kod mene je godinu i po dana a sad je oklop 9-10cm dužine!
Ovaj at nije za stalno ,kad još malo poraste pravim joj veći ukoliko do tada ne napravim pond u dvorištu!

nenad
12.10.07., 23:56
Nisam znao da imas kornjacu, nisi pominjao. Ne treba ti veci terarijum, 160l je dovoljan za tu tvoju, cak i kad poraste maximalno. Stavi joj UV obavezno,
kornjaca mora da unosi dosta kalcijuma, ali samo u kombinaciji sa UV ga apsorbuje kako treba. Alternativa tome je da je iznosis na sunce direktno,
dok je sezona.

Bogica1985
13.10.07., 00:06
E pa sad znaš!
Ma napraviću joj nešto veće!
Ne koristim UV ,samo je preko leta iznesem povremeno na sunce, ali nadam se da ću uskoro napraviti taj pond o kome razmišljam već par godina!

nenad
13.10.07., 00:55
Ma ok, veci terarijum je uvek dobrodosao, ja ti samo kazem da ne moras, ali ako imas prostora i mogucnosti, sto da ne. Ali nemoj da se zezas da je
drzis bez UVa, kornjace vrlo lako dobijaju rahitis. Prvo ti par godina zive normalno, i ti budes sav odusevljen sto lepo napreduju, a onda odjednom
samo krenu da se krive oklopi i slicno. Veruj mi, pricam iz iskustva. To bar nije problem da se obezbedi, ako moras samo jednu da kupujes.

Bogica1985
13.10.07., 01:11
Ma ja se sve nadam da ću dogodine da je izbacim iz terarijuma i ubacim u jezerce gde će imati sve što joj treba!

weeelja
14.10.07., 02:37
e NESO hvala na obavestenju, nov sam u ovome pa se ne snalazim bas najbolje.....
Imam crvenouhe kornjace, ne znam im latinski naziv ali sam zaludjen njima. Svaki put kad udem u sobu pocinju da besne po onom akvarijumu(terarijumu), lupaju po povrsini vode rukama, celu mi sobu pokvase. Imaju malo ostrvce od stakla, ali cu sad da im napravim nov terarijum zato sto su sve vece i vece.... mogu da vam posaljem slike ako hocete... pozdrav! :th_Wave:

nenad
14.10.07., 03:19
Okaci slike, imas objasnjenje u Razno - Slobodni deo foruma, pa uputsvo za uplodovanje slika. Crvenovratke traze dosta prostora i puno prljaju,
cak i kad imas pedesetak litara vode u terarijumu, i dobru filter-pumpu, soba ce ti i dalje smrdeti na mocvaru, jer odrasle kornjace stvarno mnogo
jedu i kake :D. Bar je tako bilo kod mene. UV lampe su im jako vazne i vazno je da im dajes kalcijum. To bi bili sitni komadi sipine kosti ili neki posebni
preparat za kornjace, sada toga ima, moze da se nabavi. I sto raznovrsnija ishrana, zivo meso, posebno riba, iznutrice, jetra, nikako suhomesnato,
voce i povrce, ali i kupovna hrana.

ToPa 12.02.
15.10.07., 13:30
ma da i ja kad sam imao kornjacu ... stalno sam morao da cistim terarijum ... zato sto sam ja moju morao da hranim u vodi ... a ona sve sto uzme u usta ona to mora i da pokida sa prednjim nogama(kandzama) i onda sva ta iznutrica pliva po terarijumu ... to je jedan od razloga zasto ih vise na drzim ... :lol: