PDA

Pogledaj punu verziju : Tenebrio molitor



Strane : 1 [2]

darkomarkovic21
24.06.11., 00:36
Nikako. Ne postoje.

Šta se dešava, crvi se rađaju živi?! Imam jedno 20tak buba i pre neki dan sam video dve da se tu**ju... pa me čisto zanima, šta, kako, gde....

sale1808
05.07.11., 14:50
Reprodukcija ovog insekta prolazi kroz sledece faze:


jaje
larva
lutka
buba



Moramo znati da odrastao insekt da bi bio polno zreo, mora da predje iz zlatno braon boje do potpuno tamne boje kako bi nakon 15-tak dana zenka polozila od 80 - 580 jaja. Ova faza traje 10 -12 dana pri tempreaturi od 20 C , dok pri tempreaturi od 30 C traje 4-6 dana.

Nakon toga iz jaja izlaze larve zutosmedje boje koje mogu biti duzine oko 28 mm . Ova faza je jako bitna jer je ona vremenski najduza i moze da traje izmedju 12 - 18 meseci! U vestackim uslovima pri sobnoj tempreaturi ( 26 C - 28 ) ovaj vremnski period moze biti duplo kraci 6 - 8 meseci.

Sledeci period je ucaurenje larve u tamnosmedje lutke . I ova faza takodje zavisi od temperature ,tako da pri tempreaturi od 15 C za 30 dana iz lutke izlaze bube. Podizanjem tempretaure skracujemo vreme inkubacije tako naprimer pri tempreaturi od 35 C bube izlaze za svega 6 dana.

Evo i jedan od nacina drzanja i razmnozavanja ovih insekata....


Za odgajivanje ovih crva potrebno je jedno sanduce od izglacane daske ili pleha , duzine 20 - 30 cm , sirine 25 cm i visine 30 cm. Unutrasnjost sanduceta, na sirini od 5 cm ispod gornjeg otvora treba obloziti staklom, da se larve ne bi penjale. Sanduce treba da ima poklopac, koji se mora dobro zatvarati. Na sredini poklopca napravi se otvor ( 6x 6cm ) koji je zatvoren zicanom mrezom, radi obezbedjenja vazduha . Inace , tokom celog razvoja treba obezbediti relativan mrak i tisnu.
U ovako napravljen sanduk prvo se na dno stavi jedan sloj sitno iseckanog papira, gde se najcesce polazu jaja, a na ovaj sloj stavlja se sloj mekinja debljine 10 cm. Povrh mekinja stavlja se i vunena krpa ili dvostruki sloj lanenog platna ,koje se prethodno iskuva.
Pored mekinja odozgo se povremno stavlja i vlazna hrana, iseckana sargarepa, stocna repa ili suvi hleb prethodno nakvasen. Hrana u sanducetu obnavlja se svaka 3 meseca.

U sanduk ove velicine treba staviti za pocetak proizvodnje 1000 crva ili 900 caura ili 800 buba. Veoma je vazno da se obezbedi homogenost procesa , sto se najbolje postize ako se stave samo bube.
Velicina sanduka moze da bude razlicita , s obbzirom na potrebe , a sve ostalo se prilagodjava toj velicini.

Postoje jos mnogo nacina,kao sto se moze videti i na ovom forumu.....

Dzinic
18.09.11., 22:01
mozeli mi neko reci kod tenebrija kakva je boja lutke (poslije kad se pretvori) jer sad sam gledo i zateko sam dva bijela insekta a prije je bio samo jedan (bijeli insekat) mozeli mi neko reci sta je to ?

Muffy
19.09.11., 12:56
Ako se dobro secam, to su "zive lutke" zato sto kad ih pipnes mrdaju se...bele su boje...

TheMaki
12.10.11., 16:16
citala sam u prethodnim odgovorima da se desava da crvi izjedu lutke. ja sam sad pokusala da oformim koloniju, i sve je super samo nailazim na poluizjedene crve. Da li je moguce da je njih neko izjeo, drugi crvi ili bube?

pticar
12.10.11., 20:21
Crvi jedu lutke ako im fali vlage i dovoljno je da malo gricnu da bi nekroza zahvatila citav organizam a poluizjedeni crvi su mozda ostaci kosuljica od presvlacenja ili su veci crvi jeli manje zbog nedostatka vlage sto je manje vjerovatno !

TheMaki
12.10.11., 21:10
nisu kosuljice, ima mesa unutra ali moze biti manjak vlage :) hvala

hey-ho
12.10.11., 23:50
Ni larve ni bube nece napadati i ubijati druge larve radi hrane. Jesce ih samo ako su ovi zbog necega uginuli.

terarist
13.10.11., 18:47
Čisto informativno, ja sam prvi čovek (verovatno) koji nije uspeo da razmnoži tenebrije... Imao sam jedno 20tak buba, jutros otvorim kutijicu one skoro sve pocrkale, 2-3 žive, mekinje se ubudjale, slepile.... Sve sam bacio u pm! Bravo za mene.... Inače mrzim tenebrije :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

nisi jedini,ja sam imao tenebrije isto i pretvore se u bube i nakon toga su pocrkale zbog kartona ili nzm ni ja.ja sam za dubije i fobase,oni su zakon :cool:

TheMaki
16.10.11., 22:35
ma meni su se razmnozile u onoj maloj plasticnoj kao Petri posudi u kojoj su stigli, nisam ih ni hranila osim tog supstrata u kome su stigli, a ima ih, da ne ureknem sve vise i vise... :icon_cheers: sad kad sam videla i malo ulozila u njih i pocela da ih 'ranim, da ih vidis, ko omanje zmije su!

darkomarkovic21
17.10.11., 10:40
Ja sam svoje tenebrie zadnji put stavio u isečenu flašu od 2 L, i imao sam mnooooogo crva i kasnije mnooooogooo buba , sve je bilo crno... I onda jednog dana odjednom grinje, milioni grinja, svuda i spolja i iznutra, i na poklopcu.... i ja ispizdim i bacim ih u đubre :club:.... Tako da zbogom tenebrie.. :icon_cheers:

TheMaki
17.10.11., 10:54
i ja cu ih izgleda pobacati i bez grinja jer ih je sve vise i vise a moj pretovljeni pauk preferira lateralise, male tenebrije nece ni da se cima da lovi a vece jede ali cini mi se da nije odusevljen od kad je probao lateralise... :D

darkomarkovic21
17.10.11., 13:00
i ja cu ih izgleda pobacati i bez grinja jer ih je sve vise i vise a moj pretovljeni pauk preferira lateralise, male tenebrije nece ni da se cima da lovi a vece jede ali cini mi se da nije odusevljen od kad je probao lateralise... :D

Ja od kako sam nabavio latere tenebrijama sam samo 1-2 hranio T :D Samo lateralise gruvaju, i ponekog skakavca....

Muffy
18.10.11., 18:04
Moje se tenebrije smorile, jadne...niti ih hranim niti pojim...sta cu kad ih T ne zeli... :)

TheMaki
18.10.11., 21:20
pusti ih ako neces da ih hranis. i ja cu moje :D a inace zanimljivo mi je kako oni postanu razmazeni da nece da hasaju tenebrije, a u prirodi ne bi mogli da biraju. dok nije imao latere tenebrije je satirao, sad nece ni kad mu ih bacim pod nos :D

Muffy
18.10.11., 23:00
Gde da ih pustim, hladno je napolju, prehladice se... :D
A tarantule su stvarno mnogo razmazene, ni da pipnu tenebriju, bez obzira koliko se ova mukica bacakala po tresetu... :(

TheMaki
21.10.11., 09:54
moje mukice se ne bacaju vec ukopavaju, pa je to dodatni problem za slucaj da rese da izadju kad se on presvlaci ili kad je mekan tako da sam definitivno odustala od njih, ostavila par odraslih i par velikih crva za svaki slucaj :D

Dule
23.02.12., 16:17
Zasto u koloniji nemam vise ni jednog crva,ostale su samo bube?Hranim ih koncentratom i listicima jabuka.

Proka
23.02.12., 16:30
Jel imaš pupe ili samo bube??
Probaj da digneš temperatutu za par stepeni.

Dule
23.02.12., 16:35
Ima ih,ali malo.Buba ima kol'ko hoces.Kako je moguce?Sta se tu desilo?

Proka
23.02.12., 16:50
Pa ili si previše hranio zivotinje ili nemaju dovoljno hrane,vlaznosti ili topolote.

Dule
23.02.12., 16:53
U,majq mu...Sad cu brzo svakoj da napravim po sendvic!;)

Proka
23.02.12., 17:18
Ubaci im jednu šangarepu ili jabuku i poprskaj malo krpu ako je imaš preko kolonije.
Na kraju krajeva stavi kutiju,lavor ili u čemu ih već drziš na neko toplije mesto.
Pozdrav,
Aleksandar.

legenda
23.02.12., 18:41
Pa nemas jel su se svi crvi pretvorili u bube i bube se pare i polazu jaja iz kojih izlaze jako mali tenebriji i treba im vreme da porastu

Dule
23.02.12., 19:54
Legendo,nema sanse da su se bas sve odjednom pretvorile u bube,morao bi da bude i neki crvic nasto sam zeznuo.Hvala Proko,probacu.Peace!

legenda
23.02.12., 21:06
kako mislis odjednom za koliko za vremena?

Dule
23.02.12., 22:44
Htedoh reci,nema sanse da su sve u istom trenutku u istoj fazi zivota.Bilo je tu i vecih i manjih crva.Nisu bas odjednom nestali,naravno.:) Imam dosta slingova,pa sam cesce davao one najmanje,ali opet,te bube,imaju valjda neki ljubavni zivot...

The Zaba
04.03.12., 11:35
ja sam isto uspeo da sj**em svoju koloniju... dal mi je ushlo neshto od spolja, ili shta je, ne znam... ali su poceli crvi i lutke da mi crkavaju! prebacio sam bube u zasebnu kutiju, pa su i one pocele da mi crkavaju mnogo brze nego ranije... stavio sam im mekinje za podlogu, karton od jaja preko (ne znam da li je to bolje, ili krpa samo), da imaju mesta da se uvlace i hranim ih shargarepom, zelenom salatom, jabukom itd... ne deluje mi da su bash neshto "aktivne"...
ako neko ima neki savet-u napred hvala ;)

darkomarkovic21
07.03.12., 00:29
ja sam isto uspeo da sj**em svoju koloniju... dal mi je ushlo neshto od spolja, ili shta je, ne znam... ali su poceli crvi i lutke da mi crkavaju! prebacio sam bube u zasebnu kutiju, pa su i one pocele da mi crkavaju mnogo brze nego ranije... stavio sam im mekinje za podlogu, karton od jaja preko (ne znam da li je to bolje, ili krpa samo), da imaju mesta da se uvlace i hranim ih shargarepom, zelenom salatom, jabukom itd... ne deluje mi da su bash neshto "aktivne"...
ako neko ima neki savet-u napred hvala ;)

Temperatura?

Jazzman
09.03.12., 22:17
Nalazio sam na razlicite informacije i na kraju nisam siguran-koliko je potrebno vremena posto buba polozi jaje da se iz nje razvije larva?

aleksa.stankovic
08.04.12., 19:16
Mislim da nije potrebno duže od par dana,možda nedelju dana ,ma da sve je okvirno:p

Jazzman
12.04.12., 01:48
Da osvezim malo temu nekim informacijama za koje mislim da su interesantne.

Sredinom januara sam nabavio nekih 50 (mozda i manje) tenebrija u stadijumu larve.Bile su razlicitih velicina- od veoma malih do onih koje su se posle par nedelja pretvorile u lutke.Zivele su u stocnom brasnu i jele sargarepu na nekoj blago povisenoj sobnoj temperaturi (stavio sam kutiju na risiver od tv-a).

I, evo, danas imam pristojnu koloniju kojom mogu da hranim nekoliko tarantula. :) Pricam ovo da bih dao pocetnicima do znanja da je moguce da se sa malim brojem tenebrija, i to samo larvi-bez buba i lutaka, moze razviti solidna kolonija kojom mozemo da hranimo nase ljubimce.

adem
09.05.12., 20:17
citanjem raznih informacija, interesovalo me da li crvi [tj. bube trenutno] piju vodu, stavio sam u nekom poklopcu malo vode i poklopac stavio u plasticnu kutiju gde pokusavam napraviti koloniju, i danas sam primetio jednu buvu kako pije vodu, pokusao i da slikam "dogadjaj, ali jos ne znam da li je slika bila uspesna. znaci moze im se stavljati po malo vode, makar bubvama, za crvice jos nisam video "dokaz".

Jazzman
09.05.12., 20:21
Ne znam da li je uopste pametno stavljati vodu, ali znam da je apsolutno nepotrebno. :D Stavljaj im sargarepu, jabuku...Odatle ce uzimati svu vlaznost koja im je potrebna.A ako je kutija u kojoj drzis bube poveca onda mozes s vremena na vreme da naprskas malo onu krpu sto pokriva...Pazi na vlagu i ventilaciju kako ne bi doslo do budjanja.

SxOne
14.05.12., 16:43
voda ne treba, vlagu uzimaju iz voca / povrca... alsolutno ne voda...
ranije sam kvasio krpu ali duze vreme cak ni krpu nemam a imam ih na 10ina hiljada...

StefanBg
19.05.12., 03:01
eeee evo iz lutaka su mi nastale bube, e sad da vas pitam, da li i te bube drzim u brasnu (u toj istoj posudi) ili treba da se izdvoje? Pozdrav

Jazzman
19.05.12., 03:04
Ma ostavi ih slobodno sve na gomili.Ja sam tako radio i nista im nije bilo.

StefanBg
29.05.12., 00:42
Samo mi pojasnite, kada ubacim vocku medju bube (parce jabuke) da li ostaje vecno tu, ili se menja na svakih par dana da se ne ubudja?

Jazzman
29.05.12., 00:53
Vadi ostatke svakih 5 dana i mirna ti je glava.preporucujem sargarepu umesto jabuke.Na vise mesta sam procitao da uz pomoc sargarepe bube zive duze.

StefanBg
29.05.12., 01:17
pa koliko treba vremena da se izglegu crvici?

Jazzman
29.05.12., 01:24
Pogledaj moj post od 12.04.2012. na ovoj je strani.Mozda ces uz malo racunanja uspeti da dobijes od prilike tacan podatak.

adem
31.05.12., 18:29
Ne znam da li je uopste pametno stavljati vodu, ali znam da je apsolutno nepotrebno. :D Stavljaj im sargarepu, jabuku...Odatle ce uzimati svu vlaznost koja im je potrebna.A ako je kutija u kojoj drzis bube poveca onda mozes s vremena na vreme da naprskas malo onu krpu sto pokriva...Pazi na vlagu i ventilaciju kako ne bi doslo do budjanja.

imam stari kuhinjski sto, i u njemu sam stavio plasitcnu kutiju, dimenzije 50x35x25, one plasticne koje drzimo po balkonima i sl. i unutra termostat podesen na 30 stepeni, posto nije hermeticki zatvoren, valjda vazduh cirkulise dovoljno. listove spanaca ili parce krompira/jabuke menjam svaki dan, crvi su se pretvorili u bube, ali za sada [vec 10-tak dana] jos nema mladih crva. jedino sto je debljina podloge [brasno, koncetratza pilice, kukuruzno brasno, mrvice] oko 2-3 cm. ne veca.bas cu pokusati slikati, mozda napravim i klip i postavicu ovde ili na youtube

marko_pa
17.06.12., 23:45
Razmisljam o tome da se malo ozbiljnije posvetim proizvodnji tenebria.
Koliko bih trziste mogao da ocekujem sa obzirom na to da pored nasih ljubimaca
crvice konzumiraju i ptice i veverice?
U planu je "mini fabrika" koja trazi dosta ulaganja i zanima me da li bi to bilo isplativo.
Cenim da bi nasim ljudima bilo dosta pristupacnije da uzimaju od mene hranu
ako bih mogao da ponudim konkurentnu cenu.
Ozbiljan uzgoj zahteva prostoriju sa temperaturom oko 20 stepeni a zima ume i zesce da se naostri
pa bi to trebalo i zagrejati.
Kada bih imao blizu toplovod pa da se "bocnem" na njega "na divljaka" kao pola Beograda...
Da li neko zna koja je cena kilograma crva u recimo madjarskoj?
Ranije sam merio i dosao do podatka da 100 odraslih crvica tezi oko 12-13 grama a samim tim
u kilogramu moze da bude oko 9000 komada.
Cuo sam da ih prodaju i na 1/2 litre i 1 litar.

adem
09.09.12., 13:40
imam jedno pitanje za iskusnije "uzgajivace", imam crvice [tenebrio molitor] koje pokusavam uzgajati za prodaju, i za sada se dobro mnoze, jos neka nedelja i bice i na desetina hiljada, a pitanje je, pored "obicnih" crva, primecujem neke sa malo jacom kafenom bojom, koji su mnogo brzi, gmizu ko ludi kada ih uzmem u ruku, a po isgledu su isti kao ostali, razlika je kao sto rekoh u boji, i veci su za par milimetara. zna li iko sta je u [pitanju. hvala.

hey-ho
09.09.12., 16:12
Da nisu mozda fobasi? Uslikaj ih i okaci sliku posto se samo po ovom opisu tesko moze ista zakljuciti.

marko_pa
10.09.12., 00:23
Ne mora da znaci da je druga vrsta.
Jednostavno su malo veci i tamniji.
Imao sam i ja primerke skoro za 1cm duze od proseka.
Bude to ogromna lutka.

adem
11.09.12., 15:25
Ne mora da znaci da je druga vrsta.
Jednostavno su malo veci i tamniji.
Imao sam i ja primerke skoro za 1cm duze od proseka.
Bude to ogromna lutka.
sasvim je moguce da su ista vrsta, mene i ne cudi sto su malo veci, cak ni to sto su im pruge tamnije boje, mene je najvise zacudila njihova pokretljivost koja je mnogo veca od "obicnih" crva. slikat cu i postaviti da ih vidite, ali za koji dan. hvala na odgovoru

adem
12.09.12., 14:14
Da nisu mozda fobasi? Uslikaj ih i okaci sliku posto se samo po ovom opisu tesko moze ista zakljuciti.

upravo to. ja sam imao 4-5 fobasa, ali posto mi je neko rekao da su malo za neko leglo, ja sam prestao misliti o njima. ali to je to.

adem
30.10.12., 11:57
....................
.....................

E da - debljina po meni ne mora da bude fiksne debljine (na raznim sajtovima preporucuju da debljina bude bas 4cm ili sl.). To zavisi od toga koliko se crve proizvede u koloniji. Ako ih bude previse podloga odmah posivi od njihove 'kake' i nedugo zatim valjaju se u sopstvenim govnima :) U tvom slucaju s obzirom da je u pitanju 30-ak buba siguran sam da je debljina ok i da se nece 'prenamnoziti' crvici.

Javi se da doniram jos nesto bubica ako hoces :) .
sta se radi u tom slucaju? kako zameniti sve to cistom hranom? mislim unutra su i mali skoro nevidljivi brasnari.

jacko
02.03.13., 19:48
Mod edit:
Svi postovi u kojima postoji potražnja ili ponuda idu ISKLJUČIVO u male oglase. Molimo pročitajte pravila foruma pre postovanja ili bar obaveštenja na vrhu svakog foruma. Detaljnije objašnjenje. (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13024-Pojašnjenje-pravila-postavljanja-oglasa-isključivo-u-malim-oglasima?p=153746)

Oktagon
26.08.14., 11:47
Jel neko moze da mi objasni zasto su moje tenebrije crne-tamnije boje. Da li je mozda zbog ishrane. Kao podlogu koristim trice, stavljam im za vlagu povrce koje se nadje paprika, krompir... Da li mozda postoji neka podvrsta tenebrija koja je tamnija? Brzo se razmnozavaju, jedu cak i papir. Ako treba stavicu sliku.

Tarantulas
26.08.14., 17:17
Najbolje da stavis pa da vidimo.

Oktagon
27.08.14., 10:20
Nasao sam sinoc o cemu se radi. U pitanju je Tenebrio obscurus. Potpuno su isti kao Tenebrio molitor samo se razlikuju po boji i mnogo su zivahnije. U Americi ih zovu minimealworms mada neznam zasto jer su iste velicine kao obicni brasnari.
Ovde se vidi ta glavna razlika https://www.youtube.com/watch?v=bku7ZJ38dP0
Nisam ni znao da ustvari nemam Tenebrio molitor nego nesto drugo :D

hey-ho
27.08.14., 12:34
Nisu iste veličine :) Ja imam neku manju količinu i rastu otprilike do 1,5 cm dužine dok su tenebrije dugačke oko 3 cm. Možda imaš nešto treće a možda su obične tenebrije samo malo tamnije, mislim da boja može da im varira u određenim granicama od crne ka žutoj.

Oktagon
27.08.14., 13:54
Ove sto ja imam su 3cm kad su u punoj velicini.
Nazalost nema nista na nasem jeziku o ovoj (podvrsti) tenebrija.
Tenebrio obscurus F.ClassificationSecondary pest: Grain feeder
Order: Coleoptera
Family: Tenebrionidae
Acronym: TOB
Description

Adults are similar in appearance to the yellow mealworm, but are often lighter brown in colour.
Adults are long (12 to 18 mm).
Dark mealworms may be distinguished from the yellow mealworm by the presence of more dense punctures on the head and pronotum than are present on the yellow mealworm.
Larvae are cylindrical and move readily through the commodity.
Larvae are initially white, but darken as they mature and reach a length of 25 to 30 mm.

Oktagon
27.08.14., 13:55
A imao sam i ja jos manje tenebrije cije su larve bile 3mm njima sam hranio male tarantule. Postoji puno podvrsta.

hey-ho
27.08.14., 16:45
A jel imaš odraslih buba? Moje bube te sitne vrste su veličine manje od 1 cm i drugačije su po izgledu od običnih tenebrija, sjajnije su i braonkaste boje.

Oktagon
27.08.14., 20:12
Imam bube one su isto braon samo sto su vece oko 1,8 do 2 cm duzine.

hey-ho
28.08.14., 22:39
Izgleda da se nismo sporazumeli, sad baš gledam na netu i to što ja imam je najverovatnije
Alphitobius diaperinus.

Nisam do sada pokušao da nađem latinski naziv, već sam ih samo zvao mini tenebrije.
Evo jedne slike što sam sinoć napravio gde se vide larva u punoj veličini i odrastao stupanj Alphitobius diaperinus i pored njih odrasli stupanj Tenebrio molitor.

http://i196.photobucket.com/albums/aa77/ass_ass_in/20140827_231935_zps1f3170a6.jpg

Oktagon
11.09.14., 11:08
A jel bi mogao da napises svoje iskustvo sa Alphitobius diaperinus (bufalo crvima)? Neznam da li bi bilo potrebno otvaranje nove teme...

hey-ho
11.09.14., 12:37
Ne treba zasebna tema, mislim da nema nešto puno da se priča o njima. Nisam čak ni siguran gde ih možeš naći u ponudi, ja sam ih dobio zajedno sa nekim drugim insektima tj bilo je u kutiji i 20-ak ovih buba pa sam ih odvojio i eto tako već 2-3 godine održavam malu koloniju. U mekinjama su i povremeno im dajem granule za mačke i ćurke a kao izvor vode razno voće i povrće, kao što se daje i tenebrijama.

Tima
09.05.15., 02:27
uzeo sam nesto malo larvi za prehranu, pa me zanima cime da ih hranim i kako da ih odrzavam ?

hey-ho
09.05.15., 22:35
Držiš ih u mekinjama i na svakih par dana ubaciš malko voća ili povrća.

Еми Спасова
04.06.15., 05:20
Ja da pitam.. Uzela sam oko 600 crva i stavila sam ih u kutiji sve kako sto sam procitala.. i imam oko 10 lutke sto sam ih odvoila ali nekoliko od njih oko 4-5 mi se isusile i pocrnile... ocigledno da su mrtve a ovi sto su jos zive kad ih pipnem mrdaju.. sta gresim i koliko vremena treba da stanu bube?? oni sto su prve presle u lutke mozda je oko 10 dana ako ne i vishe..

hey-ho
05.06.15., 20:05
Normalno je da se neke lutke osuše a inače nije potrebno da ih odvajaš, neće ih crvi grickati. Odvajaju se samo lutke fobasa a tenebrije možeš držati zajedno sve uzraste. Nisam nikad pratio koliko treba nekim lutkama da se pretvore u bubu ali recimo 20-ak dana.

Еми Спасова
08.06.15., 11:22
Eto konecno imam 2 bube :D bas sam se poraduvala, znaci nista loso ne radim ali bube mi nisu bash zive ne se dvize mnogo, tuku onako, samo mrdaju da znam deka su zive.. je l' to normalno posto su sad postale bube?

Ricma
11.10.15., 15:36
Upravo sam sad video, na zidovima kutice gde mi je kolonija tenebrija, da je se pojavilo 200-300 malih belih bubica koje gamizu tuda... Slikao bih ali se ne vidi slici nista... Moze li neko da mi kaze sta je to.

hey-ho
11.10.15., 16:07
Grinje. Prevelika ti je vlaga kod tenebrija. Ne znam u kakvoj ih kutiji držiš, uglavnom najbolje da je otvorena sa gornje strane. Grinja se možeš rešiti isušivanjem kutije tako što ćeš iznad nje staviti stonu lampu i držati tako 2-3 dana dok se skroz ne osuši.

Candus
05.12.15., 13:38
Evo da pitam i ja nesto, a vezano za ishranu tenebrija. Naime u brasnu koje sam im stavio, napravio sam mix od integralnog, kukuruznog i brasna za crni hleb, primetio sam da ima malih crnih buba duzine oko 3-4 mm a jako tankih, mozda pola milimetra. Mislim da je u pitanju zizak ili nesto slicno. Pitanje je steti li to crvima ili tarantulama ako dodje do njih jer mi je sve na istoj polici, i crvi i tarantula, tj. obe Parahybane.

hey-ho
06.12.15., 17:35
Rekao bih da ne. I ja ih imam u kutiji sa ovim mini crvićima što sam gore postavio sliku.

Candus
23.05.16., 01:18
Nisam znao da su ovi mali crvi pravi terminatori. Ja sam svoje drzao u kutiji od porodicnog sladoleda. Malopre sam primetio da su skroz izgrizli dno od kutije i sada ih ima svuda po kuci... Verovatno je i neka buba pobegla... Interesuje me kakvu stetu mogu da naprave jer je tu gde ih drzim i orman sa odecom pa sam i tu nasao par crvica... Da ne pricam u kakvoj sam sad nemilosti kod zene i dece... :) ... ("Ti i tvoji paukovi..." je jedan od blazih komentara :) ).

hey-ho
24.05.16., 22:54
Neće apsolutno nikakvu štetu napraviti, bez brige :)

dexter
02.07.16., 18:43
Pozdrav, pre oko mesec dana sam kupio 150-200 tenebrija i ne planiram da ih naglo razmnozavam mnogo nego samo da im u najmanju ruku odrzim broj ali bi voleo da se br povecava nego nzm zasto posle nekog vremena imam samo 50ak buba i 20ak lutaka? nigde crvica iako su kupljeni kao svi crvi ???