PDA

Pogledaj punu verziju : Tenebrio molitor



Strane : [1] 2

esdy_11192
17.08.06., 11:15
Vidim da je ovde mal ozamrlo, nazalost... ALi dobro leto je, a uskoro ce ispitni rok...

Neka mi neko kaze [Zarko, Miljan...] sta mi tacno treba za koloniju tenebrija...

imam oko 20-30 [mozda i vise] buba, jos vrlo malo larvi.. Stavio sam ih u veci plasticni sud sa poklopce, kupio sam im juce mekinje stavio na dnu nekih 2cm toga i pokrio ih nekim tekstilnim materijalom...

Jel sad samo cekam, ili treba nesto dodatno da odradim.. Btw, kako i kad cu znati da mi je "uspela" kolonija ?? :D

miljance
17.08.06., 12:50
Nazalost u pravu si, ispitni rokovi i druge obaveze...

Treba ti bas to sto si napravio :). Jedino probusi poklopac ili ako ti je lakse samo ga skini zbog ventilacije a i zbog vlage.

Pustis bube i samo cekas :) . Ako su se skoro pretvorile za jedno mesec-dva ce polako da poumiru bubice i tad ce se vec moci videti crvici osrednje velicine. Nema sumnje da ce kolonija uspeti tako da nema sta da se plasis. Ako bube pozive bar neko vreme vec je definitivno da su polozile neka jaja.
S vremena na vreme dodaj neko povrce ili voce i mozes ponekad ako podloga bude mnooogo suva da poprskas tkaninu vodom, ali u svemu tome ne preteruj da bi izbegao budj,grinje itd... Mada ces videti da bubicama i crvicima bas prija kad im nesto stavis a i onda su naravno 'zdraviji' a samim tim bolji rezultati. Meni su uspele i neke kolonijice i bez ikakvih dodataka na suvim mekinjama pa sam poceo da im stavljam povrce tek kad sam video osrednje crvice.

Sto se tice podloge bice njima ok na mekinjama ali isto tako pomesaj jos neke druge rinfuze tipa klice, kukuruzni brasno, eventualno kostano brasno, pileci koncentrat, Zarko preporucuje i zecju hranu jer je ona uistinu dobro izbalansirana hrana... Sve to zato sto su mekinje prebogate fosforom.

Zakljucak - Crvici ce ti definitivno uspeti i samo na mekinjama i bez ikakvih dodataka.
E da - debljina po meni ne mora da bude fiksne debljine (na raznim sajtovima preporucuju da debljina bude bas 4cm ili sl.). To zavisi od toga koliko se crve proizvede u koloniji. Ako ih bude previse podloga odmah posivi od njihove 'kake' i nedugo zatim valjaju se u sopstvenim govnima :) U tvom slucaju s obzirom da je u pitanju 30-ak buba siguran sam da je debljina ok i da se nece 'prenamnoziti' crvici.

Javi se da doniram jos nesto bubica ako hoces :) .

zarko
23.08.06., 04:32
treba ti malo vise buba i povecaj medium na bar 3cm i samo cekanje...toplo mesto.
sorry ako sam ponmovio gorenavedeno zurim pa ne citam :P
pozdrav svimaa

Nikola
04.11.06., 14:26
Postovani ljubitelji teraristike,od pre tri godine,poceo sam da se bavim teraristikom...Maltene samouk,sredi sam terarijum,habitat,resio grejanje itd. U pocetku sam imao problem sto se tice hrane za gekone,zivim u Zrenjaninu,a gekone sam kupio u Ns.tamo sam kupovao crve,i to po 5din.komad.Na pitanje kako da ih ocuvam ili razmnozim,rekli su mi da je nemoguce!Nego da kupim i da ih drzim u brasnu.Vremenom im e nestalo crva a gekon je gladovao,pa sam polako poceo da se bavim sa njima,stavio sam ih u kantu,sa jedno 20-tak cm brasna,par listica krompira i cekao sam,prvo su se pojavile one (zive caure),pa onda bube,i tko da sada imam na hiljade crva,samo imam manje buba nego pre,sta da radim,molim vas napisite mi detaljno,proces razmnozavanja crva,hranjenja itd. i ako mozete,objasnite mi kako da gajim skakavce ili bubsvabe,pa nije problem ni da otkupim od vas,samo me interesuje kako da ih gajim!


Hvala,nadam se da ce te mi pomoci!

ps.ovo je moj mail,pa mi mozete i tu odg. mandich-n@hotmail.com

esdy_11192
04.11.06., 19:11
U sutini je smesno...

Trebaju ti larve tenebrija + pilecei koncetrat ili mekinje + toplota + pomalo tecnosti [kroz neku iseckanu vocku ili povrce itd]...


Stvai sve to u veliki sud [kantu, itd] i cekaj :D

ili procitaj sta mi je Miljance detaljno napisao..

Geni
04.11.06., 19:59
Kao što reče esdy_11192, samo čekaš. Na sobnoj temperaturi malim crvićima je potrebno oko 6 meseci da odrastu i da počnu da se pretvaraju u lutke, pa onda još oko nedelju dana do buba. Ako imaš hiljade malih crvića, nećeš imati nikakvih problema sa kolonijom. Stavi ih u veću posudu, sipaj koncentrat za piliće i povremeno dodaj parče jabuke ili tako nečega. Kad napraviš još jedan ciklus sa tim što imaš, nikada više nećeš imati nedostatak tenebrije.

Jedini savet za povećanje "proizvodnje" je da izdvajaš lutke (pupe) iz kolonije u posebnu posudu i da vraćaš bube. Mada ako ti je dovoljno velika kolonija i ako stavljaš dovoljno voća ili povrća ne moraš ni to da radiš.

miljance
04.11.06., 20:44
Manjak bubica bi pripisao prevelikom broju crvica koji brzo ubiju vecinu pupa tako da ne mogu da se pretvore u bube. Moj savet je ako si vec u protekle 3 godine imao iskustva sa tim a sad zapelo sad pocnes sa izdvajanjem pupa. Dovoljno je da je crvici samo malo 'gricnu' i da nekroza zahvati celu pupu.

P. S. ocecam grizu savesti sto stvarno do sada nema threada o gajenju tenebrija ali evo nadam se da cu se naterati da odvojim malo vremena da napisem nesto pomalo iz mog ugla.

Calyptratus
07.11.06., 12:48
Ja imam problem oko toga sto imam vise buba nego crva.Prvo je bilo i jednih i drugih po prilicno,mozda malo vise crva ali sad se stvar preokrenula.Mozda treba samo cekati,ili ipak peduzeti nesto?

kimo
07.11.06., 14:04
Nema potrebe da se brineš za to, jer se svaki crv kad tad pretvori u lutku pa u bubu, tako da ćeš u jednom momentu(sada) imati više buba , ali će se one pariti i imaćeš ponovo crva puno, ali malih i opet sve u krug.

Stufy
24.12.06., 02:31
Pozdrav svima,
evo ovo je moj prvi komentar na ovom forumu. Malo sam ga razgledao i stvarno je extra. Trenutno imam samo leoard gekone , jer dugo nisam bio u zemlji. sada sam tu i polako pocinjem sa ponovnim sakupljanem zivotinja. drzao sam pored gekona salamandera, ove nase lokalne skorpijice (sa malo uspeha), ribarice, belouske, par vrsta kornjaca, fazmide (Phasmida) i bradatog zmaja (Pogona vitticeps). Elem da ne duzim mnogo. tenebrijama sam se snabdevao kod komsije u golubarniku. Imali smo tako jedan odlican simbiotski odnos, ja njemu stari hleb za golubove a on meni tenebrije. Sada je komsija dosta star te vise ne moze da se bavi golubarstvom sto mene ostavlja bez izvora zive hrane. Da li neko mozda ima visak buba koje bi prodao, dao, svejedno. ja sam u Beogradu pa ako ima neko tu blizu :D .

marko
30.03.07., 11:26
Vidim da je tema stara ali nisam hteo da otvaram novu...
Rekli ste da je bolje lutke tenebrija premestiti u neku drugu posudu, a moje pitanje je da li u toj drugoj posudi uslovi treba da su isti kao i za crve? Kontam da lutke ne jedu tako da im nije potrebna hrana ali ako grešim ispravite me.

@kimo - medju onim tenebrijama što sam uzeo od tebe, juče sam našao dve lutkice pa uz malo sreće biće različitog pola i eto meni male kolonije...

kimo
30.03.07., 11:34
Pa super, nego teko od 2 bube da ćeš da dobiješ crvića puno, ali polako, biće, nego da tamo gde prebacuješ će biti bube a ne samo lutke, tako da stavi isto u obe kutijice.

zarko
30.03.07., 22:24
nema svrhe pocinjati koloniju bez 50 buba...
ja kad pravim stavim 200 i onda mogu da odatle vadim koliko hocu T kad se pojave..inace mozes a i ne moras da vadis ima puno crva...

zokis
21.06.07., 20:47
Molim za savet.
Pre nekog vremena sam odvoio 20-tak buba i ne znam jos koliko larvi u posudu od aloma sladoleda radi stvaranja mini kolonije tenebrija. Kao hranu sam im stavio kukuruzno brasno,kukuruzni griz,malo prezli,malo plazma keksa i dosta lisnate hrane za akvarijumske ribice. Povremeno sam ubacivao parce jabuke,banane i listove maslacka.
Problem je taj sto sam danas pregledajuci podlogu pronaso milione ,ma ne miljarde grinja koje su bile svuda ( a ja ranije mislio da su to tek izlezene tenebrije :icon_scratch: ). U podlozi inace ima mladih tenebrija ali mislim da ih ima malo. Mislim da gu grinje krivci a mozda i lupam gluposti. Jos jedna stvar je sto sam nailazio na sasusene larve i lutke koje su bile ispunjene grinjama (valjda su ih copale).
Kako je doslo do tog prenamnozavanja? Gde sam pogresio? Kako da ih se otarasim?
Unapred hvala.

miljance
21.06.07., 21:25
Vlaga, smanji vlagu...

Geni
21.06.07., 21:58
I ako ti je kolonija bila blizu tvojih tarantula smanji i njima vlagu da se ne bi i tu zavukle. Meni kada se to desilo sa kolonijom fobasa, morao sam da isušim maltene svaki terarijum koji sam imao da bi ih potamanio.

silwert
21.06.07., 23:22
a ja buljim :shock: u tu pikslu sve se pomera a nista nevidim :exclamation:
ako ti treba tenebrija ima kod mene mada cemo da se vidimo sutra na isitu
pisi krupnije da bi mogao da prepisem a ne da :shock: pa opet nista da nevidim

zokis
22.06.07., 01:24
Hvala na savetu. Sutra idu malo da se suncaju, ako bude sunca jer sada pljusti.

@silwert
Odustao. Necu da se blamiram :shy:

Brock_Samson
06.11.07., 00:14
imam manji problem sa kolonijom tenebrija.. kupio sam oko 200-250 crva i oko 50 buba i sve je u pochetku ishlo kako treba ali u poslednje vreme mi se pojavilo mnogo lutaka i crvi se u velikoj meri pretvaraju u bube a crvi su polu umrtvljeni.. redovno im vlazim podlogu i krpu koja se nalazi od gore a podloga su mekinje.. povremeno ima bacam voce i ostatke hrane shto uredno pojedu svaki put.. sve u svemu deluje mi kao da ce se svi crvi pretvoriti u bube a to ne valja je l'? :)

Ig0r
06.11.07., 00:38
Pa to bi trebalo da je upravo ono sto zelis... Tako ces doci do toga da imas sve vise i vise crva razlicitih velicina, lutki, buba, svega... Nisi valjda ocekivao da ce crvi da ostanu crvi dok svi ne crknu ;)

Bogica1985
06.11.07., 00:45
Pa da, sve ide kako i treba da ide, jedino je problem ako više nemaš šta da daješ svojim ljubimcima!

jana
06.11.07., 00:55
mene je krenulo sa kolonijom poodavno, ali su u međuvremenu dotični jasno pokazali neinteres, te mi je kolonija eto tako.. imam je.. širi se.. :|
kako objasniti gekonima da njihov meni podrazumeva i crviće.. pogotovo je frka kada požderu sve velike švabe, ove najmanje ne mogu ni da uhvatim..

kimo
06.11.07., 01:04
imam manji problem sa kolonijom tenebrija.. kupio sam oko 200-250 crva i oko 50 buba i sve je u pochetku ishlo kako treba ali u poslednje vreme mi se pojavilo mnogo lutaka i crvi se u velikoj meri pretvaraju u bube a crvi su polu umrtvljeni.. redovno im vlazim podlogu i krpu koja se nalazi od gore a podloga su mekinje.. povremeno ima bacam voce i ostatke hrane shto uredno pojedu svaki put.. sve u svemu deluje mi kao da ce se svi crvi pretvoriti u bube a to ne valja je l'? :)


Ne treba vlaga tenebrijama...one ne zahtevaju uopšte višlju vlagu nego ova koju mi imamo "u vazduhu", tako da nemoj da im prskaš i kvasiš krpu jer će se pojaviti grinje i upropastiće ti koloniju...samo davaj svakih 2-3 dana malo voća ili povrća, to je dovoljno...

Drži ih na 25 stepeni minimum da se fino razmnožavaju...ispod se umrtve i mnogo sporije ide, a inače ako hoćeš maksimum stavi na 30 stepeni...

zarko
06.11.07., 01:28
ja ih drzim na sobnoj temp...sto je sad malo...na 5 dana pokvasim krpu radi buba ....a povrce i voce na 3-4 dana....

sve ti ide kako treba...

jaza
03.04.08., 09:47
ja sam poceo sa kolonijom i cini mi se da mi dobro ide :Kakuna: larvi bas nema mnogo ali vidim da se to ne odnosi na crvice. cinimi se da bube polazu jaja u vatu za vlagu jel im smeta ako stoje direktno ispod neonke

Adnan_Sarajevo
10.06.08., 05:52
Evo postavicu pitanje ovdje,naime ako naprimjer imam 300 tenebrija znaci netrebaju mi bube nego nakon nekoliko nedelja tenebrije postaju bube a bube se razmnozavaju,i dobijam opet tenebrije jel tako,malo me to zbunjuje.Znaci ako imam 300 tenebrija za nekoliko nedelja cu imati toliko buba jer ce se tenbrije pretvoriti u bube :confused2: :confused2: :confused2:

Geni
10.06.08., 08:39
Pa zavisi koliko su matore :D. Tenebrije se pretvaraju u lutke posle 3-6 meseci života (zavisi koliko brzo rastu). Posle toga još 2 nedelje u stadijumu lutke i tek onda ide buba i razmnožavanje.

npetrovic
14.09.08., 15:20
Vidim da tema nije bas od skora , ali me zanima koliko vremena je potrebno od momenta pojave adulta do pojave prvih mladih crvica?
Naime imam vec oko stotinak zrelih insekata pa me zanima kada ce se pojaviti mladi
Unapred hvala

Miroslav
14.09.08., 17:33
Ako se dobro sećam za nekih 20-30 dana možeš naći male crviće, pod uslovom da se potrudiš da ih nađeš, zato šti su veoma sitni. Jaja možeš videti zalepljena za dno posude.

Samo opuštenu, uskoro ćeš ih imati hiljadu :)Z :)Z :)Z

npetrovic
03.10.08., 15:33
Posto mi je izgleda uspela koloniija zanima me sada koliko je vremena potrebno da male tenebrije narastu do konzumne velicine?

newpain01
03.10.08., 19:43
ja svakih 3-4 dana mojih tenebrija dajem voce, ali nikad to nisu pojeli, uvek se voce ubugja, poce da smrdi i bacim to. dali tenebrijama smeta da ih drzim oko 50cm od 100W sijalice radi temperaturu, jer u sobi mi je prosecno oko 22 stepeni. pre nekoliko dana poceli su da se pojavljaju lutke, pa sam ih odelio u drugu posudu. dali kad budu bube treba da ih vratim u staru posudu, jer tamo imam crve ili da bube ubacim u neku novu posudu?

Proka
03.10.08., 19:50
znash kako morash da vidish koliko hrane pojede jedna kolonija ... to jest ubacish pola krishe jabuke npr .. ako odma smazu sve odsa sledeci put ubacish pola i jednu cetvrtinu ... itd .. da nadjesh pravu meru koliko trebada da se ubaci .. jel ako ti ubacish dosta i to ne pojedu normalno da ce ubudjati ...


ja lutke sam jedno vreme prebacivao .. ali kada poraste kolinoja posle me mrzi :) jer ima bash dosta ...
tako da za pocetak same kolonije (to jest kada bocinjesh odvajaj ) cim bude dosta buba (100-200) onda nema potrebe ..

npetrovic
03.10.08., 20:00
Imas sve lepo objasnjeno samo je potrebno da procitas od pocetka , sijalica ti je visak jer je niko ne koristi za grejanje a ako je hladno napravi grejac i sa njim odrzavaj temperaturu, a sto se tice odvajanja nema potrebe ni za tim jer se sve i crvi i lutke i bube drze u jednoj posudi sto u sustini i jeste kolonija, eventualno mozes odvojiti lutke da ih bube nebi jele u nedostatku vlage pa kad iz nje izadje zrela buba prebacis je ponovo u koloniju a voce koje dajes menjaj na par dana ne dozvoli da se ubudja dovoljno je manji krompir podeliti na pola i ubaciti cisto da odrzava vlagu i nemoj im trpati puno pa nece budjati




Posto mi je izgleda uspela koloniija zanima me sada koliko je vremena potrebno da male tenebrije narastu do konzumne velicine?

mare_lacerta
03.10.08., 20:09
Oko mesec dana otprilike treba ;)

newpain01
03.10.08., 21:39
ma ne trpam ja voce, stavljam stvarno malo, ali ipak nikad nisam video njih pokraj voce i ono ostaje kakvo sto sam ubacio, niko ga ne pipa. posle nekoliko dana se ubudja, neznam zasto ne jedu. ???

Proka
03.10.08., 23:01
shta ubacujesh od voca ?
koliko buba imash ?

newpain01
04.10.08., 06:04
od voca dajem jabuku i krompir, a jos uvek nemam bube, imam crve i oko 15 lutke

IV@N
20.10.08., 19:19
jedno pitanje plasim se ako stavim prskane jabuke crvima, a pre toga je operem oce li se crvi otrovati??? i crci?

huana
20.10.08., 19:31
ja mojim tenebrijama stavljam i prskane i neprskane i sve shto mi ostane od voca i povrca i shto nema ko da pojede..i hvala bogu kote se ko lude...naravno sve prvo operem i to je to...kontam da je svaka jabuka koju kupish u radnji prskana..

newpain01
20.10.08., 19:59
i ja dajem mojim tenebrijama prskane jabuke, ali im ljupim koru da se ne bi otrovali ::D

svemirac50
20.10.08., 20:02
Ja samo dobro operem voce i povrce prije nego im dam i nisam imao nikakvih problema. Do sada su mi se sve pretvorile u bube i stalno su jedna na drugoj :shock:

Miroslav
20.10.08., 20:30
Bitni je da dobro ispereš to voće ili povrće što im daješ i ne bi trebalo biti problema. Moje tenebrije do sada nisu ni jednom pojele koru od jabuke :shock:, tako da ne moraš skidati ljusku. Iseci im komad i daj. Najbolje je seći u tenke kriškice. ::D

Proka
31.10.08., 08:18
ja secem u kolutove tanke .. poshto imam kako da kazem meru u glavi :) ... i super su mi uspele tenebrije (to moze soulfly da potvrdi:) )
nije to nikakvo umece samo malo testiranja i to je to .. ja sam jedno 3-4 puta uzimao od kima po 300-400 tenebrija dok nisam uspeo da naravim svoju koloniju.. sad imam u jednoj koloniji preko 1000+ maiih tenebrija i josh napreduje ;)

freepartyman
03.11.08., 23:51
Ja sam kupio oko 50 crva tenebrija,posto postepeno dajem agami..kako ove ostale da cuvam..Stavio sam ih u kutiju sa otvorom,sipao im mlevene plazme,jel moram jos nesto??...cisto da mi prezive mesec dana.

Miroslav
04.11.08., 00:12
Ubaci malo brašna (pšeničnog i kukuruznog), možeš i kukuruznog griza, i parče nekog voća i povrća. To su stvari koje sigurno imaš u kući. Ostalo treba da ideš do radnje, a tu bi bilo najbolje uzeti koncentrat za piliće.

svemirac50
04.11.08., 00:13
mislim da nema potreba za nicim vise, samo im povremeno daj neko voce ili povrce i to je to...

zarko
04.11.08., 03:17
50crva i b agama pa nista nece ostati nako 5 dana ...

freepartyman
04.11.08., 12:39
Primetio sam da kad ubacim crve u terarijum(Kupio sam super ciniju za crve iz koje nemogu da izadju) da posle dan pocrkaju svi,bar tako mislim jer se nepomeraju..Verovatno od vrucine..;) Jel moze i mrtve da ih jede bradonja??

nenad
04.11.08., 13:02
Izbegavaj mrtve da dajes. Nemoj da ih drzis stalno u ciniji, ako crkavaju. I kad ih stavis, stavi im unutra i neko povrce da imaju vlage, a chiniju stavi
u hladniji deo terarijuma.

Liman
04.11.08., 18:51
imam jedno pitanje... koliko bi trebala da bude temperatura kod tenebrija? i da li im smeta veca temperatura od potrebne? naravno ne mislim vise od 34-35...

nenad
04.11.08., 19:29
20-25 stepeni. Preko 30 im je mnogo, bar sto se tice mog iskustva sa njima.

Miroslav
04.11.08., 19:52
Tenebrijama uopšte ne treba grejati posudu u kojoj su. One sasvim dobro žive na sobnoj temperaturi. Oko njih nema neke velike brige. Najzahvalnije su što se tiče održavanja.

nenad
04.11.08., 20:07
Da, tenebrije su prisutne u golubarnicima, u mlinovima i slicno. To je i nasa vrsta, ne treba im neka temperatura previsoka. Sa fobasima je drugo,
oni su iz Juzne Amerike, i potrebna im je visa temp. da bi bolje napredovali.

rassa
15.11.08., 13:26
jedno pitanje da ne otvaram temu bezveze
polovinom juna sam kupio tarantulu i oko 30 crva i naravno posle mesec dana se dosta njih pretvorilo u bube i ja sam ih stavio u posudu s poklopcem sa mekinjama i to ostavio... zatim sam nastavio da kupujem hranu za tarantule svaki mesec i one sto bi ostane buba sam ubaciovao u onu posudu s prvim bubama...te su se bube parile i parile i to ima gomila malih ctvica ali ja nisam obracao paznju na to jer su mi bile nepotrebne...posle sam skontao da treba da im dajem neko voce sto sam i radio malo redje jer opet kazm nisu mi trebale te bube i na njih nisam obracao paznju...i evo sama sam uvideo da tu ima gomila malih i velikih crva - imam koloniju ali....
imale su jako malo tecnosti jer sam im retko stavljao voce i napravio sam im posudu od stiropoLA kao za hranu (nisam znao sta cu od dosade) i ta je posuda sva izgrickana i da li je to posledica sto si crvi
- nekako elasticni , tvrdji i agresivniji nego kada ih kupim od kima (njegovi su lepo debeli, meki , mrzi ih da se krecu- ma savrseni za tarantulu) a moji su hiper aktivni jbt. trce kad na uzmes i bas je oseti da su tvrdji , ko od gume - cudno jako
e sta da radim s ovom kolonijom posto mi je svejedno a imam je oko 3-4 meseca i uopste se nisam trudio da ih razmnozavam cuvam i to!?
da li su ti crvi zdravi posto su nekako drugaciji !?
poz

huana
15.11.08., 13:54
ja kontam da su zdravi...samo im daj malo jabuke..ima svi da "dotrche" na nju...verovatno su takvi zbog nedostatka hrane, vlage....nemoj da budesh lenj..i tenebrije su ziva bica bre..:)

rassa
15.11.08., 14:14
dajem im ja jabuke ali mozda 2 puta mesesno a do tada jedu samo mekinji i stiroPOL

huana
15.11.08., 15:45
pa nemoj ih drzati u kutiji od stiropora....kupi plastichnu kutiju za 150 din.i prebaci ih...ja mojim dajem svaki dan jabuku..i sve to pojedu za par sati..i drzim ih u mesavini mekinja i psenicnih klica...kontam da mozda nije potrebno davati voce svaki dan...ali ja im dajem jer vidim da jedu ko lude

rassa
15.11.08., 16:35
pa nemoj ih drzati u kutiji od stiropora....kupi plastichnu kutiju za 150 din.i prebaci ih...ja mojim dajem svaki dan jabuku..i sve to pojedu za par sati..i drzim ih u mesavini mekinja i psenicnih klica...kontam da mozda nije potrebno davati voce svaki dan...ali ja im dajem jer vidim da jedu ko lude

ne drzim ih i stiroporu nego u plasticnoj kutiji a pasude za jabuke su od stiropora
da li to sto su jele storopor zesto utice na nih...

huana
15.11.08., 16:41
a za shta sluze te posude za jabuke????...samo im bacish jabuke medju njih i to je to...ako ostane neshto to ce se sasushiti i to izbacish..nemoj da koplikujesh bre:)....pa kontam da sigurn ima neke veze to shto jedu stiropor...izbaci8 im sve osim mekinja...i voce samo ubacish unutra..ja obichno oljushtim jabuku pa tu koru onako dugachku ubacim..tako mi je lakshe i da izvadim ne pojedeni deo..

rassa
15.11.08., 16:46
zato sto mi se desilo da ne izvadim jabuku oa je 'rastopi' po mekinjama - fuj
pa je ovo kao posuda za jabuku

nego posto su jeli storopor da li su zdravi tj dobri za tarantulu

huana
15.11.08., 17:09
pa ne znam...ne znam shta ima u stiroporu...kontam da mozda i nisu opasni...al opet proveri sa nekim..ali ti i dalje savetujem da izvadish posudu za jabuke...i kad stavish jabuku pogledaj ih posle par dana..nemoj chekati da istruli..mada mi nije jasn kako se rastopi kad im ja redovno dajem jabuke i uvek se samo isushe nikad ne trule unutra..

silwert
15.11.08., 17:10
pa neubacujes celu jabuku vec onoliko koliko pojedu za dan dva i onda uvek bude cisto
a to sto su malo pojele stiropora nema problema jer i kokoske jedu stiropor kada im se ukaze prilika pa ih i mi pojedemo
kada pojedes malo te kokoske osetis da si brz kao Usein Bolt ::D

rassa
15.11.08., 17:26
iseckam jabuku i ubacim koji komad i posto sam jednom grejao posudu da bi bilo nesto preko 30C onda se kamad jabuke sam nekako .. postao bljutav
to mi se samo jednom desilo

naj bitnije mi je to da li im skodi taj stiropor tj da li ce onda skotiti ako dam tarantuli

huana
15.11.08., 18:14
pa nemoj grejati tenebrije toliko..moje stoje na terarijumu za iguanu i taman imaju podno grejanje..i to blago....

Miroslav
15.11.08., 19:10
Tenebrije se uopšte ne greju. Nije im potrebno. Najbolje ih je držati na sobnoj temperaturi.

Ja bi im pored mekinja ubacio i koncentrat za piliće. Ako nemaš to, onda im stavi pšenično i kukuruzno brašno, možeš i griz, a možeš i one žitarice što se mešaju sa musli. Ako imaš, stavi im i koju granulu pseće ili mačije hrane. Taman dobar izvor proteina. Jabuku ili neko drugo voće ili povrće im daješ u manjim komadima. Zavisno od veličine kolonije tj. od toga koliko mogu pojesti za dva-tri dana.

Ja te tenebrije ne bi davao T barem nekih nedelju dana. Izbaci taj stiropor i daj im, ono gore navedeno, da jedu. Za tih nedelju dana će im sigurno sav stiropor izaći iz digestivnog trakta, tako da onda tvoja T neće doći u kontakt sa njim.

@silwert : kokoške slobodno jedu stiropor i pred klanje, zato što se prilikom obrade creva bacaju, a T pojede sve kod tenebrija, osim hitinskog oklopa. Ne znam koliko sitno tenebrije sažvaću stiropor, ali mislim da je dovoljno sino da se lako umeša sa kašom, koju naprave tarantulini sokovi za varene.

rassa
15.11.08., 19:24
stiropor je ko svajcerski sir
sve tuneli i kad se iznemire samo se provlace

Miroslav
15.11.08., 19:29
Pa izvadi ga, nije ti potreban ako ubacuješ jabuku u manjim komadima i češće. I nemoj da ih greješ

rassa
15.11.08., 19:35
izvadjeno :D
jedva sam ih povadio iz tunela

Liman
26.11.08., 20:19
moze svez kupus tenebrijama? :)

silwert
27.11.08., 10:40
ako ga jedu neka im ali u njemu ima toliko pesticida da ga i ja nejedem ::D bas cesto

Proka
04.12.08., 09:50
evo i da se ja malo ubacim u konverzaciju (do dushe sa fotkama ali )
cisto da se vidi kolika je kutija gde drzim tenebrije :
http://img20.imageshack.us/img20/2536/dsc03033to3.jpg
a evo i sadrzaja :
http://img385.imageshack.us/img385/231/dsc03028my8.jpg
http://img371.imageshack.us/img371/599/dsc03030ez5.jpg
http://img388.imageshack.us/img388/7831/dsc03031zv2.jpg

zarko
04.12.08., 14:24
poklopac ti nije potreban ...

Proka
04.12.08., 14:25
jeste zbog moljaca imao sam problema sa njima .

zarko
04.12.08., 14:31
aha...smart smart...
koji je to supstrat proino brasno?

Proka
04.12.08., 14:33
brashno i stocni koncentrat .

zarko
04.12.08., 14:46
meni se cini da je konc suvise "kiseo" takav nekako utisak imam pa kolonije pocinjem u mekinjama. a posle ih rhanim i tom hranom ali mesano..

svemirac50
05.12.08., 18:37
moze li mi neko odgovoriti cemu sluzi krpa u koloniji i jeli ona neophodna?

ToPa 12.02.
05.12.08., 18:46
pisali smo vec o tome, cini mi se...
krpa se svremena na vreme pokvasi sa vodom (ali ako im dajes redovno voce, onda to i nije tako neophodno), da bube mogu da piju vodu, da se sakrivaju...itd.

silwert
05.12.08., 23:48
krpa je neophodna u koloniji

nenad
06.12.08., 02:57
krpa je neophodna u koloniji

Pa i nije. Ja sam ih uglavnom držao bez krpe, ništa im nije falilo. Krpa je korisna kad treba da ih skupljaš, zato što obično stoje odmah ispod nje. Tenebrije mogu da se nađu u mlinovima i golubarnicima kod nas. A verovatno i na nekim drugim mestima, ne znam. Tamo nemaju krpe ;)

zarko
06.12.08., 03:15
ali imaju ogrone posude za hranu gde se one u glavnom nalaze..ne vole svetlost

newpain01
06.12.08., 16:56
dali bube jedu male crve? primetio sam da imam mnogo malih tenebrija, ali neznam sad dali trebam izvaditi bube iz posudu, da ih ne pojedu? ili nema veze?

nenad
06.12.08., 17:02
Veliki crvi verovatno jedu jaja. Bube ne jedu crve, bar koliko ja znam.

kimo
06.12.08., 17:20
Ma kakvi, toliko ćeš ih puno imati da nećeš znati šta sa njima svakako, jako se lako gaje, nema potrebe da ih odvajaš.

Proka
06.12.08., 17:23
ja sam na pocetku same kolonije odvajao ..
ali sad nema sanse . ;D ...

newpain01
06.12.08., 19:45
a dali bube koristite kao hranu? malo mi fali hrana, pa se pitam dali su oni upste hranljivi?

Proka
06.12.08., 20:10
sve zavisi .. ja sam par puta davao tarantuli kada je bila mala ..
gushteru sam ponudio jednom i nije bio odushevljen
tako da bolje ne ... mada kao shto kazem tarantulama kada su male zashto da ne .

svemirac50
06.12.08., 21:11
http://img505.imageshack.us/my.php?image=05122008258us1.jpg evo moje kolonije tenebrija koja je stara oko 4 mjeseca
http://img505.imageshack.us/img505/7177/05122008258us1.jpg (http://img505.imageshack.us/my.php?image=05122008258us1.jpg)

Koby_88
06.12.08., 22:36
Proko jel mozes nesto vise da kazes o tome kako ih cuvas i sl. ?

Proka
06.12.08., 22:41
pa pazi . na pocetku kada sam poceo sa kolonijom odvajao sam pupe u drugu kutiju i kako odrastu u bube vracao nazad...
shto se tice odrzavanja na svaka 3-4 dana dodam neku vrstu voca ili povrca .
kao supstrat koristik stocni koncentrat. (Miroslav kupio negde u zemunu za 400din 10kg). preko tog koncetrata ide krpa koju ponekad oroshavam .( mada nema potrebe ako se dodaje voce ili povrce ) .
to bi bilo to ako te neshto kokretno interesuje pitaj ;)

Koby_88
06.12.08., 22:42
Hvala puno Proko na brzom odgovoru, zanimalo me je kako ih ti cuvas posto su tvoje bash lepe i debele :D Moje su sve nekako rahiticne i mrshave ali ih imam puno...

Proka
06.12.08., 22:45
pa i meni su bile dok nisam poceo da korisitm ovaj koncentrat.
i dodajem povrce i voce.. sad ne znam da li je neko koristio kikiriki mleveni kao hranu ?

Liman
20.12.08., 20:17
moze kukuruzno brasno da se sipa tenebrijama?

nenad
20.12.08., 20:26
Da, i kukuruzno i bilo koje drugo, griz, mekinje, itd.

StevaNS
23.12.08., 15:47
Epa evo i ja da kezem nesto o svojoj koloniji. Kimo me ubedio da uzmem 100kom pa da ne moram staln njega da cimam. I eto stavio sam ih u neku plasticnu kutiju visine oko 10cm a dimenzija cc15x30, napunio je pilecim koncentratom i ubrzo su nastale bubice. Posle par nedelja sam video i crvice pa sam odvojio pola buba u jednu manju kutiju a pola u drugu, kao da bi imao vise generacija tj. velicina crvica..ali kako mi je i Kimo rekao nema potrebe jer kad su malo narasli crvi video sam da ih i ovako ima svakakih..
U pocetku sam stalno dodavao jabuke ali uvek se ubudjaju pa sam batalio, sad im dajem hranu za macke kao dodatak a i ubedili ste me da opet pocnem da dajem i jabuke, ali ovaj put manju kolicinu. A i crvici mi nekako sporo napreduju, bar mi se tako cini, pa ih mozda jabuke malo poguraju. Inace sad cu sve da ih vratim u jednu vecu kutiju, pa nek se tamo ..... mnoze.. :D

rassa
23.12.08., 15:57
da li smeju da im se daju banane i narandze

Koby_88
23.12.08., 16:03
Banane mozes, a narandze mislim da im ne valja davati....

zarko
23.12.08., 18:09
ne fali nista i narandzama...vitamin C vit A ...

Dahaka
24.07.09., 16:11
Uzmete lubenicu i postavite im, i ispod kako upije vlagu to brasno i koncentrat sve su tenebrije i banja im je.
Ne treba Vam krpa, dok im lubenice...
:D

Dahaka
23.08.09., 21:10
Skoro 20 crva na putu da postanu lutke...
Procitah da im treba oko 2 nedjelje da postanu pube. Imam vec 2 nove... :D

I nakon tog kilo im treba da poloze jaja?

Temperatura varira od 20 do 25 C.

aleknestor
25.08.09., 16:11
kad glegam moja kolonija,vidim da u plasticnata kutija,gde gi cuvam,ima mnogu izmet,duri ima vise izmet nego mekinje.kako da izvadim izmet od tenebije,dali tako mozebi cu izbaciti jaje koje si bube polozile?

mare_lacerta
25.08.09., 18:57
Nema potrebe da vadis,samo dodaj jos supstrata ;) Tako ja radim i vec duze vreme imam bas dobru koloniju.

aleknestor
30.08.09., 01:08
Nekoliko puta sam primetio da na kapak od kutije ima crve,koji nisu del od kolonija.Evo kako izgledaju:
http://i285.photobucket.com/albums/ll78/aleknestor/100_0814.jpg
celo telo im je zuto,glava im je braon,i po celo telo imaju male noge.jedno kao da bijo u pajazinu,ali ono samo je napravilo.ispustaju i neki ligavi konac.
Sta da radim s kolonija,dali da ja prefrlim,dali su opasne ove crve po kolonija,a s tim i po moji gusteri?

Soulfly
30.08.09., 01:16
Najverovatnije moljci. Uneo si ih preko supstrata za tenebrije. Imas neke teme o tome, samo ne znam gde su. Mene su bas smarali, jedva sam ih se otarasio...

Miroslav
30.08.09., 02:10
100% su moljci. Najefikasnij način je promeniti podlogu. Ako te to mrzi onda na svakih par dana prerovaj podlogu i potraži te gromuljice u kojima su gusenice.

Rokerka
31.08.09., 16:01
Jesu moljci, i ja imam isti problem. Ponekad imam i larve muva, pa izbacujem koliko mogu.

Miroslav
31.08.09., 17:30
Da li si sigurna da nalaziš larve muva :eek:

StevaNS
31.08.09., 22:53
isti problem sa moljcima. ja ih samo ignorisem, i za sada me je dobro posluzilo. Probajte i vi...:icon_salut:

aleknestor
01.09.09., 00:56
E pa onda kako da se otarasim od niv?
Ne mogu da ih ignorisem,nerviraju me.
Valjda dolaze sa mekinje koje kupujem,a kupujem ih u prodavnicu za zdrava hrana,kade prodaju zitarice,mekinje,itn...
kako da ocistim mekinje pred da stavim kao supstrat.ako stavim u zamrzivac,oni nece umreti,samo ce usporiti metabolizam,i kad cu izvadim na toplo,opet cu biti isti.
ima li neko resenje kako da se otarasim od moljci?

Dahaka
01.09.09., 01:06
Pa moljci bjeze od mirisljavih stvari. Kao sapun...
Pa ako ne smeta tenebrijama smeta ce mojlcima.

Samo ne bejze svi moljci...

Soulfly
01.09.09., 03:43
isti problem sa moljcima. ja ih samo ignorisem, i za sada me je dobro posluzilo. Probajte i vi...:icon_salut:


Mozes da ih ignorises ako ti nisu u sobi. Mislim, ja sam ih svejedno ignorisao ali nisam mogao da ignorisem kevu koja je non-stop vristala na mene. Kupili smo onu glupost za moljce sto se reklamira na TVu i upalilo je.

Miroslav
01.09.09., 05:08
@aleknestor - ako ih staviš u zamrzivač, onda pored moljaca nećeš imati ni tenebrije. Frižider je druga stvar.

Prosej ceo supstrat, kako bi izbacio gusenice i stavi tu nalepnicu što ti je Soulfly rekao.

StevaNS
01.09.09., 08:21
Moljci beze od mirisa lavande. Ne znam da li to smeta i tenebrijama.. Ja sam u radnji imao problema zbog sve te hrane i tako to. Zato sam poceo da pakujem hranu u debele kese, a ovo mojaca sto ima cu da sprzim lampom za insekte.. :)

Rokerka
01.09.09., 12:37
Znaci, svi se slazemo: smrt moljcima!!!:club:

Da li si sigurna da nalaziš larve muva :eek:
Nisam 100% sigurna, ali sam vidjala muve i rekla bih da su larve njihove.

Miroslav
01.09.09., 13:49
Nisam siguran, ali čini mi se da larvama muva treba veća vlaga podloge, a takođe ne verujem da supstrat odgovara za njihov razvoj. Zato me čudi.
Muve su najverovatnije sletale u potrazi za hranom.

Jedino gde bi se mogle nalaziti larve muva su voće koje ubacuješ tenebrijama. Naravno, ako dugo stoji.

Rokerka
01.09.09., 14:12
Muve sam vidjala dok su bile velike vrucine, moguce da su dolazile samo na voce, ali sam bas u to vreme nasla i neke vece crve, koje sam izbacila. Ali moljci su na svakom koraku! Ima da slavim ako ih se otarasim!

JecaDJ
01.09.09., 16:07
Meni su se nastanili neki crvići koji opet ne odgovaraju opisu crva od mojlca,tamne su boje,njihova buba je kao i buba tenebrije,samo manjeg formata i nije duguljasta...(joj opisa)!Crvi su manji znatno od tenebrija,ali su zato brzi katastrofa...
Agama ih lepo jede i oduševljena je njihovom pokretljivošći,jako joj lepo privlače pažnju.Jedini problem kod njih je to što za razliku od bube tenebrije ove bubice hoće da izadju napolje iz posude u kojoj borave....

Miroslav
01.09.09., 16:12
Još nisam video takve crviće i bube. Ja sam pored moljaca i grinja, kod mojih tenebrija, nalazio žižka i par puta nekog malog tvrdokrilca, koji je najverovatnije slučajno upao.

markozmaj
01.09.09., 16:20
Ja sam sinoc 3 sata odvajao tenebrije od podloge na kojoj su zbog moljaca! Oci mi ispale ali mi bar vise moljci ne lete svuda :D

JecaDJ
01.09.09., 16:22
Ma meni je ovo već neko vreme medju tenebrijama.Medjutim imam utisak da oni utiču na tenebrije,nekako mi je vidno opao broj crva,imam malih crvića,ali odraslih jako slabo...tako da sad pokušavam da njih dajem agami ili da ih bacim ako treba samo da se istrebe...

Miroslav
01.09.09., 16:32
@Jeca DJ - Odvoji ih u zasebne kutije i razmnožavaj, ako ih već agama voli.

@markozmaj - najlakši način da prosejes tenebrije je sa običnim sitom. Tako barem ja radim. Jeste da se tako ostane bez većeg dela najmlađe generacije, ali se to ni ne vidi na koloniji. Završiš posao za max pola sata.

Soulfly
01.09.09., 17:48
@markozmaj

Veruj mi da ne vredi odvajati tako....jednom sam to radio i nikad vise!

Dahaka
03.09.09., 13:09
појавиле су ми се гриње...
нема их много, још...

има ли још каква фора за мицање гриња сем смањења влаге?

пошто сам нашао неколике код латералиса на кутији, јер су кутије биле једа поред друге?

markozmaj
03.09.09., 13:53
Ma vidim i ja da nevredi :D
Al ### sad :D
Nije ni bilo mnogo crva ali zato buba ima preko 300 komada ::D

Miroslav
03.09.09., 15:27
Povećajte ventilaciju, obojica. Isecite središnji deo poklopca i na njega nalepite običnu plastičnu mrežicu. Kroz nju ne mogu proći moljci, a u kutiji se neće zadržavati vlaga.

markozmaj
03.09.09., 16:10
Ma ja drzao tenebrije napolju u starom frizideru :D
pa u leteli po dvoristu ali su me nervirali zesce :D

Dahaka
05.09.09., 12:36
Kako su ove grinje bolestina teska!
Sad mi se bube izlijezu kao neki degenerici...
katastrofa!

aleknestor
16.09.09., 23:18
cela kolonija drzim u plasticna kutija sa kapakom.Na cele kutije vidim neke belo-zuti tacke,ali kad zadrzim pogled vidim da se oni dvize,mrdaju,premnogu su male,ali ima ih premnogu,a i od kolonija sa tenebrija presli su i kod kutija za cvrcaka.
Ne znam sta da radim,dali su to neke parazite,dali su opasni ili ne...

Miroslav
16.09.09., 23:28
To su ti grinje. Pojavile su se zbog prevelike vlage, koja je nastala zbog poklopca. Otklopi ih slobodno (mislim na tenebrije). Neće ti sigurno pobeći. Jedino ti se onda mogu zaleći moljci.

aleknestor
16.09.09., 23:37
ma ne,poklopac je otvoren,ali u supstratu je bila belika vlaga.Ali ne znam zasto su presli i kod cvrcaka?Znaci te male "dvizeci tacke" nisu opasne po insekte,a so toa i po gustere,tako?

Miroslav
17.09.09., 02:46
Mislim da gušteru ne mogu nauditi. Mogle bi možda da oštete tek presvučene lutke tenebrija, dok im se ne stvrdne hitin.

Grinje lako pređu kod cvrčaka. Kod njih je još veća vležnost, a ako ima hrane, voća ili povrća, imaju ispunjene sve uslove za život. Ja sam zimus ili proletos našao par gomilica grinja na uglu bočnih zidova prostorije i plafona, što je udaljeno više od metra od mesta gde su mi bube.

pitonstiv
19.11.09., 23:18
Jedna mala pomoc kako da znam dali su bube polozile jaja. Kako jaja izgledaju primetio sam jednog malog crvica izgleda da mi razmnozavanje uspelo.Plasim se da kad im menjam voce da se ta jaja ne zalepe i da ih ne bacim zajedno sa vocem

rassa
20.11.09., 00:12
najbolje je da ubacis u posudu neku krpu pa je presavijes i tu se bube zavlace i polezu jaja

Miroslav
20.11.09., 02:02
Ja sam najviše jaja nalazio na dnu posude, a voće i povrće sam im davao u tankim listićima, tako da sve pojedu. I kolonija mi je dobro uspevala.

Dahaka
23.11.09., 13:27
Pa to sto ti se zalijepi recimo otreses sta moze da se otrese i ostalo bacis. Ne vjerujem da ce bube bas tu poloziti ta jaja...

Ja mojim ubacim i kad to treba da se baci bacim g aa imam malih crvica koliko oces...

SxOne
25.11.09., 15:02
ja sam 2 puta prebacivao Tenebrije iz posude u posudu,
uzmem Sito i prosejem,
a bash da ne bih izgubio te male crvice,
sav supstrat SACUVAM u posebnoj posudi,
ostavim par nedelja (neko proizvoljno vreme)
i onda opet pregledam taj supstrat uglavnom oko 5,6,7 malih crvica nadjem (kolonija oko 1000komada)
koji su za to vreme porasli........... prebacim ih sa ostalima i eto sacuvam bash sve :)))))

Tenebrijama kolko se meni cini vlaga u opshte ne treba (mada nekad povecam)
sve shto im treba dobiju od Voca......... tako da samo napravite vecu ventilaciju i necete ima ti grinje, ja ih nikad nisam imao (dok kod druge hrane jesam)........

takodje i redovno vadim uginule (crne) crve koje nadjem na povrshini...

dutch
03.01.10., 17:59
Ja od Kimo-a sa paukovima dobih i 50tak(ili manje) crva.Prvo sam se plašio dal će se to razmnožit a sad ne znam što da radim sa njima.Držim ih trenutno na nekih 15 stepeni(tolika mi je temperatura u sobi) i oni se i dalje debljaju i množe.Žive samo na mekinjama za stoku i ne smeta im izgleda,ranije sam ubacao i voće i povrće al sad ni to više jer pokušavam usporit rast :D.Supstraj je debeo 10cm otprilike. Uglavnom, ako nekome iz CG treba crva svih veličina nek se javi, rado ću pokloniti veću količinu ;)

Mile
05.01.10., 22:22
i ja sam namnožio tenebrija nerealno, a imam samo jednog malog pauka... davao sam im u glavnom voće, al sam probao i sa kuvanim pitrinčem i sa sojinim granulama, vidim da soju jedu svek dok se ne sasuši... imam ih, ne znam šta ću sa njima, pa ako nekome sa novog beograda treba tenebrija mogu da mu poklonim, samo sebi da izdvojim za jednu manju koloniju... e sad, koliko su te tenebrije dobre, to je diskutabilno, al stvarno sam se trudio, jer ih gajim za mog pauka!

gaspar
08.01.10., 22:55
E sad imam i ja jedno pitanje.. U preseceni balon od rose sam stavio jedno 10 cm mekinja, i ubacio crvice i bube koje imam(sutra bi trebalo da stigne nova tura). E sad imam par pitanja:
1. Da li im je predebal podloga?
2. Da li mogu da izadju iz posude?
3. Da li trebaju jos neke specijalne uslove ili je ovo sve sto im treba? :)

Miroslav
09.01.10., 03:40
Podloga nije predebela, mada ja svoje držim uvek u manjem sloju substrata, prvenstveno zbog vlage i izmene istog kad se nakupi određenom količinom izmeta. Ako su ti mekinje minimum 3-4cm od ruba posude onda nema šanse da ti izađu. Ne mogu se penjati po glatkim površinama. Ako hoćeš dodaj im još i koncentrata za piliće, pšeničnih klica, pšeničnog ili kukuruznog brašna, a možeš i brašno od lana.

Mile
09.01.10., 22:11
imam jedno pitanjce...
pošto sam odvojio tenebrije u dve kutije, kad je postala gužva, ove veće, kojih je bilo manje, odvojio sam jer sam mislio da će pre da se ulutkaju, pa da lakše mogu da odvajam lutke! e sad, desilo mi se da sam u kutiji sa većim tenebrijama ostavio malu pvc kutiju, kojom sam ih prebacivao! i sad primetim da su grizle #####u kutiju... hrane imaju kolko oš, znači nisu je zbog toga jele, e sad me zanima, dal da ih bacam, šta da radim! a jednu od tih koje su grickale kutijicu sam dao pauku, jer nisam bio provalio da su jele jbenu kutiju!
prekomplikovao sam, al ukratko...
zanima me, da li može nešto da se desi pauku, koji je pojeo tenebriju, koja je jela pvc kutiijicu? i šta da radim sa tenebrijama koje su jele plastiku?

Dusan1992
09.01.10., 22:18
Mislim da pauku nece biti nista da pojede crva sa pvc-om u stomaku.
Plastika je nesvarljiva i crv ce je izbaciti iz organizma i pre nego sto resis da crva bacis pauku.
A i kad bi pojeo pauk plastiku (neznam dali njegova kiselina moze da je rastopi) mislim da mu opet nista ne bi bilo

Mile
09.01.10., 22:24
nadam se da je tako, kao što kažeš...

Miroslav
10.01.10., 02:22
Tarantula srče kašu koju napravi rastapanjem plena svojim sokovima za varenje. Sumnjam da je mogla uneti plastiku na takav način. Ako te to brine, ostavi te tenebrije da se normalno hrane nekih nedelju dve i posle toga bi trebalo da je sva plastika izašla iz njihovog digestivnog trakta.

Mile
10.01.10., 03:21
pa da, to sam i mislio da uradim...
al sam se istripovao za T, ipak, kako ja mogu da znam kako to utiče na nju...
sad sam počeo da haluciniram, gledam je, nikad nije toliko sedela na vlažnom delu treseta, čak sam je zatekao da pije vodu! verovatno je bilo suvlje... dolio sam vodu
al neću da se tripujem, verovatno je sve u redu, al opet, zrela je za presvlačenje... ma biće sve ok... i da, izvinjavam se što je offtopic :)

Dahaka
10.01.10., 12:30
Kada se pojavi amonijak u smjesi koliko treba vremena da se tenebrija da kažem izvjetri da ne bi bila štetna za tarantulu?

SxOne
17.01.10., 03:29
Hahaha... to su ti jaja tenebrija.........

http://img218.imageshack.us/img218/8076/grinjejaja.jpg
zna neko kako izgledaju jaja tenebrija ?????
ovo su neka jaja iz moje kolonije, NECEGA, ja nikad nisam video da je buba tenebrije ostavila iz "guze" ovolika jaja pa mi je cudno...

ako moze neko da pomogne....

zarko
17.01.10., 03:45
ne verujem da su to od tenebrije suvise veliko ..mozda moljci ...

Miroslav
17.01.10., 04:02
To su jaja tenebrije 100%. Žarko istresi jednu kutiju sa tenebrijama i videćeš ih na dnu. Ja ih stalno nalazim kad menjam supstrat, a nemam grinja kod njih. Često budu zalepljena za zid posude.

zarko
17.01.10., 08:03
ja za 8 godina nisma video ovo u zivotu a imam preko 20 kolonija :)
moguce druze moguce necu nista da tvrdim...
bas cu provrsljati sad po koloniji da vim
;)

SxOne
17.01.10., 14:00
@Miroslav
da ja sam imao dve kolonije (manje kutije) i u obe na dnu kao shto si i napisao zalepljene stoje....
eh za 9 dana vojska, a bash bih ih izdvojio i ostavio da vidim shta ce da izace.... bash me interesuje shta je...

gaspar
29.01.10., 01:00
Imam ja jedno pitanje, tj problem... U posudi sa tenebrijama (koja je bila prevelika, sad sam ih stavio u dosta manju, ne znam da li im je to dosta, posuda je ona od pola kilograma mladog sira :P ) sam imao i par crva - 5,6
Kada sam prerovario kutiju, nasao sam jednog jedinog zivog crva, ostali su bili skroz crni i kruti, sta je moglo da im se desi?:D

Koby_88
29.01.10., 01:24
Sta si koristio kao supstrat ? Da li si im davao voce ili povrce ? Ja bih rekao da su uginuli usled nedostatka vlage.....

gaspar
29.01.10., 02:10
Supstrat - mekinje, i ima u toj smesi jos svasta nesto - brasno, kukuruzno brasno, koncentrat,... svega po malo
Svaki drugi dan im dajem komad krompira, jabuke, banane, mozda jedino da je bila prevelika kutija, sad su u puno manjoj pa ce valjda biti ok ;)

Dahaka
01.02.10., 10:09
kada se pojavi amonijak u smjesi koliko treba vremena da se tenebrija da kažem izvjetri da ne bi bila štetna za tarantulu?

и знали ли неко да ме савјетује?

Geni
01.02.10., 12:39
Moraš malo da pojasniš na šta misliš? Ako misliš na ustajao supstrat pa ti crkavaju tenebrije, ne verujem da moraš mnogo da brineš ako one preživele daješ životinjama ali je tu upitna hranjiva vrednost. Inače bi savet bio da se pre hranjenja tenebrije nakljukaju nekom kvalitetnom hranom.

Dahaka
01.02.10., 14:40
па не цркавају ми тенебрије још... али је супстрат мало потамнио. има амонијака по мирису бих рекао.

Geni
01.02.10., 14:44
Pa ja u tim situacijama napravim novu posudu i polako prebacujem lutke tamo. Taman škartiram ovu prvu kada dođe do svog prirodnog kraja. Mrzi me da prosejavam supstrat.

Dahaka
01.02.10., 16:41
и ја сам размишљао да само лутке и бубе преселим а црви један по један ће се појести или претворити у ларву...

а значи не смета амонијак? не бих да ми регалис рикне таман је достигла 8цм једна од 3 а друге двије тарантуле ће ових дана да се пресвуку. фотографије највероватније ноћас ове што се пресвукла пошто ође на послу немам времена...

dutch
02.02.10., 18:20
и ја сам размишљао да само лутке и бубе преселим а црви један по један ће се појести или претворити у ларву...

а значи не смета амонијак? не бих да ми регалис рикне таман је достигла 8цм једна од 3 а друге двије тарантуле ће ових дана да се пресвуку. фотографије највероватније ноћас ове што се пресвукла пошто ође на послу немам времена...

Mislim da neće biti problema.Činimi se da tarantule nijesu zainteresovane toliko za "ustajalu" tenebriju al opet pojedu i ništa im se ne desi.Mojim barem nije :)

gaspar
24.02.10., 20:25
Imam problem, izgleda da sam jedini primerak terariste kome nije uspela kolonija tenebrija :D:D:D
Imam 60ak buba, nekih mesec i po, supstrat su mekinje debljine 4-5 cm, voce dobijaju svakih 3-4 dana, i dan danas nemam ni jednog crva, sta sam pogresio???

zarko
24.02.10., 22:04
cekaj jos malo trebalo bi da izadju u pitanju je temp

Dusan1992
24.02.10., 22:09
Ma tu su crvi samo sto su mali i na dnu. Kad kazem mali mislim bas bas mali, jedva se golim okom vide.

zarko
24.02.10., 22:16
temepratura.....

gaspar
24.02.10., 22:40
Temperatura je sobna, ista na kojoj i tarantula zivi, nekih 20-22'C

Dusan1992
24.02.10., 22:44
E pa ako hoces da se brze razvije kolonija moras da ih stavis na toplije, 28-30 C

Miroslav
24.02.10., 23:07
Nema potrebe za povišenim temperaturama za tenebrije. Nisu to fobasi. Moje se odlično razmnožavaju na 20°C. Na njih negativno deluje visoka temperatura.

Geni
24.02.10., 23:12
Pa donekle. Stvarno visoka negativno deluje ali do 30 im ubrzava razvoj.

Moje su na sobnoj, voće im dam kada se setim (retko) i množe se ko lude.

Dusan1992
25.02.10., 00:40
Ja bas sve cuvam na 28C i T i hranu za njih, i sve raste, da kazem, agresivno :D

Dahaka
25.02.10., 10:03
Моје бораве неколико мјесеци на око 25Ц...

И добро расту. Имају жељену величину.

Њих ти је прелако држати. Само још малкице сачекаш.

Rokerka
26.02.10., 11:46
Iz mog iskustva, bube duze zive na sobnoj temp.

Dusan1992
26.02.10., 11:55
To je zato sto im metabolizam uspori na nizim temperaturama. ;)

Rokerka
26.02.10., 14:21
Logicno, ali se slazem sa Miroslavom da tenebrijama nije potrebna neka visoka temperatura, da bi se razmnozavale.

Dahaka
26.02.10., 14:28
Мени су живјеле и до 15Ц и ништа им не хвали.
На којој можеш ти да се осјећаш лагадно може и тенебрија.
Собна температура није проблем.

gaspar
03.03.10., 13:18
Javio se novi problem, uginulo mi je 20-ak buba... Nisam obracao paznju ranije, ali juce sam primetio da ne mrdaju. Da li je to normalno ili je u pitanju neki problem?

Dahaka
03.03.10., 13:29
Колико су ти живјеле те бубе?

Дешава се да цркне...

gaspar
03.03.10., 15:03
Pa negde od Bozica.. Znaci oko 2 meseca.

Dahaka
03.03.10., 15:48
А је су ли те бубе биле из твог одгоја или си их купио?

gaspar
03.03.10., 16:35
Kupio sam vec odrasle bube, tako da ne znam koliko su bile stare pre kupovine...

Miroslav
03.03.10., 17:03
prošao im vek trajanja
zapati nove

Dahaka
03.03.10., 17:46
Да.

А мора да су оставиле потомство.

gaspar
03.03.10., 18:31
Hvala puno, vec sam se zabrinuo da sam ja nesto pogresio:)

Dahaka
03.03.10., 21:21
Ако забрљаш код тенебрија стварно си геније.

Живе у свим условима. Типични црв хахаха

FilipZmaj
15.05.10., 15:19
mrzime da citam sve postove ali moze li neko da mi kaze koliko vreme treba da od crve stane bube i od bube da stane crve da se izvrti neki krug, i od kolko crva(zato sto nemam bube)mogu da dobijem pristojnu koloniju za 1 agamu?

Milos87
15.05.10., 15:32
posto ti treba samo za jednu agamu,ja bi ti preporucio da odvojis 50-ak crva na stranu i da ih uopste ne diras neko vreme (osim da im dajes voce i povrce)i za par meseci imaces pristojnu koloniju tenebrija koja ce non-stop da stvara nove i nove potomke:D

FilipZmaj
15.05.10., 16:20
a koliko vreme otprilike jel treba puno 2 3 meseca da se zavrti neki krug ili? zato sto kod nas u makedoniji nema mnogo tih sto prodaju bube i crve pa su mn skupe

Milos87
16.05.10., 13:23
pa 1 mesec gore-dole
samo njih nemoja davati bradatom dok se ne naprvi kolonija
bolje budi strpljiv malo,nego da ti bude knap uvek,evo sad ide lepo vreme pa odi na neku livadu i nahvataj popke,to je odlicna hrana za bradonje a i tako neces morati da uzimas iz kolonije:D

FilipZmaj
16.05.10., 16:46
nisam te razumeo sta ti znaci to popke,ali hvala za odgovr.bio sam ja strpljiv i za cvrcke pa te sad su se izvele pa za jedan mesec gore dole bicu.

Dachapbg
16.05.10., 17:17
Ljudi,uzeo sam pre 2 dana tenebri crve....e sada,bili su kao u nekoj piljevini,ja sam tu piljevinu nakvasio i oni su se posle nekog vremena svi umrtvili.....
Da li su riknuli,ili im je ta silna vlaga ubrzala proces pretvaranja u bube....
???
Smor je sto su sada kao nepokretne -.-

Milos87
16.05.10., 17:23
pa brate kod nas ih zovemo popac ili popak(to ti je nesto crno i skace slicno kao skakavac :D)
ma sve ce da si dodje na svoje samo polako i opusteno

Dachapbg:pa nesmes nikako da kvasis podlogu, samo stavi neku krpu preko svega toga i nju naprasi ,ali ako im stavljas voce i povrce cesce onda ni to ne moras da kvasis

Dachapbg
16.05.10., 17:40
E ### ja sam nakvasio toliko da se on one piljevine stvore gromuljice -.-
Stavio sam ih na radiator mozda prezive (ako se ne izrostiljaju ) :)

Dachapbg
19.05.10., 19:53
Mnogi su mi totalno pocrneli,cenim da su mrtvi,ima li tu istine ? :/

Miroslav
19.05.10., 20:35
100% istina

perinjo81
20.05.10., 18:37
Pozdrav svima.
Zanima me kolike su sanse da se razivju nove kolonije. Uzeo sam kanticu (od pavlake 700g), napunio do pola mekinjama, kukuruznim grizom, koncentratom za pilice i ubacio oko 70-ak crva. Nisam stavljao kartone, vlaznu krpu... Dobijaju redovno povrce i to je to.

Dachapbg
20.05.10., 19:36
Nisam strucnjak za to,ali mislim da treba vise da ide u sirinu,da bude plice a sire i pljosnatije......

DutchSc
26.05.10., 02:35
Jos kad sam kupovao T od Kima sam dobio dvadesetak tenebrija,koje su se razvile u 5 buba,ostali su manje vise pojedeni ili u posudi,kasnije sam od Blui-a uzeo Lateralise,Madagaskarce i super crve i sve zajedno ih stavio u kutiju.
Danas sam uzeo da ocistim podlogu i napravio novi mix od raznih vrsta brasna,kukurznog,griza,prezli,sojinog brasna,ono staro je vec pocrnelo,sto od izmeta,vlage...
Kad u starom brasnu gomila sitnih crvica,jedva vidljivih golim okom,predpostavljam da se onih par buba parilo i napravilo mini koloniju.
Zao mi bilo tih crvica te sam ono brasno stavio u posudu i odvoio sa strane,da vidimo sta ce da naraste :)

SxOne
05.06.10., 03:45
evo jedan super klip na koji sam naishao upravo hehehe
Pretvaranje iz lutke u Bubu :D

<object width="980" height="765"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/cgpB8fiJmIE&hl=en_US&fs=1&rel=0&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/cgpB8fiJmIE&hl=en_US&fs=1&rel=0&color1=0x234900&color2=0x4e9e00&border=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="980" height="765"></embed></object>

Milos87
05.06.10., 14:47
hehehehehe:D
ja sam par puta imao priliku da vidim samo zavrsni cin pretvaranja, ali ne i ceo proces:)

FilipZmaj
08.06.10., 14:55
jel mogu davati gusteru lutke tenebrije zato sto su mi izumreli od veliku temperaturu zato sto sam gi zabravio na sunce.

marko_pa
08.06.10., 15:14
jel mogu davati gusteru lutke tenebrije zato sto su mi izumreli od veliku temperaturu zato sto sam gi zabravio na sunce.

Nemoj davati mrtve!

Miroslav
08.06.10., 15:53
Probaj, možda bude hteo, a sigurno mu neće biti ništa.

Milos87
08.06.10., 19:25
Bolje da ostavis te lutke za novu koloniju,a bradatom daj neku drugu hranu,
mozes mu par dana davati samo voce i povrce dok se ne snadjes za hranu.

necadc
08.06.10., 23:13
Da li tenebria podnosi svetlost ??? (mislim na spot svetlo)

Miroslav
08.06.10., 23:33
Mislim da im ne smeta, a inače tenebrijama ne treba toplota. Tako da nemaš potrebe za tim.
Samo nemoj na sunce da ih stavljaš, ima da ti pocrkaju za par sati.

necadc
08.06.10., 23:51
jel treba da koristim spotku ili...?

Milos87
09.06.10., 00:59
Ma nemas potrebe za tim,ako ih cuvas na nekom hladnijem mestu onda ce samo sporije da se razvijaju,ali sad je jun mesec tako da je svuda toplo:D

Miroslav
09.06.10., 01:25
Generalno tenebrijama uopšte ne treba toplota. Sobna temperatura je idealna za njih. Toplota im baš nešto i ne odgovara. To su životinje koje žive u našim klimatskim uslovima.

FilipZmaj
09.06.10., 02:14
a zasto da ne dajem mrtve ,sta moze da mu bude,ja sam davao mrtve crve pa nista mu se nije desilo,ziv je i zdrav,nemogu da bacam to.ipak ga kupujem

Miroslav
09.06.10., 02:34
teško ti baciti 3-4 dinara. ko zna o dčega je uginuo

radi kako ti volja, ja sigurno nebi

lutka je drugo

Milos87
09.06.10., 03:18
Miroslav je u pravu
Ja neznam da li ti je vaznije 200-300 din. kolko vec nemmam pojma,nije ni bitno:eek: ili agamino zdravlje pa ti sad vidi sta ces i kako ces

marko_pa
09.06.10., 03:26
U momentu kada zivi organizam predje u "nezivi" pocinju sa delovanjem bakterije
i mikro organizmi koji su zaduzeni da sto pre "razgrade" lesinu.
Oni to rade na taj nacin sto se hrane preminulim, a dok se hrane proizvode otpad
tj. fekalije, gasove... Kao sto Miroslav kaze, ne znas od cega je umrlo niti koliko je
vec mrtvo.
Jedno je ubiti insekta i dati ga zivotinji a drugo hraniti lesinom.

Miroslav
09.06.10., 13:45
Nadam se da agamu ne hraniš samo sa tenebrijama:eek:

marko_pa
09.06.10., 14:01
Da Filipe! Kolika je agama?
Brzo oni prerastu tenebriu!

necadc
15.06.10., 16:40
jedno pitanje... u mekinjama sam naso neke sitne bubice... sta to znaci? da li su one stetne za tenebrie ili sta?

Lizard_King
06.07.10., 18:09
ola la..
obozavaju dinju
http://i264.photobucket.com/albums/ii189/metallmind/Img00009.jpg

FilipZmaj
07.07.10., 18:02
koliko vremena treba od bube da postanu golemi crviii,

SxOne
18.07.10., 02:50
ola la..
obozavaju dinju
http://i264.photobucket.com/albums/ii189/metallmind/Img00009.jpg
Kuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuuuL

uuuuuuuu moracu slicno neshto da odradim sa mojima.
obozavam ove Prozdrljive fotke :cool::cool::cool:






e sad jedno pitanje,
u podrumu sam slucajno naishao na bubu koja identicno izgleda kao buba tenebrija, ali je za glavu (dve), veca, (od buba iz moje kolonije)
da je moguce da je to iz prirode jedna buba ? ILI mozda neka koju sam bacio u dvorishte, jer sam ih nekoliko (3,4,5) bacio sverema na vreme, one koje izlete iz kutije pa ih SHkartiram :p

pa poshto nigde nisam procitao poreklo, interesuje me da li ih ima kod nas, iza moje gajbe je livada pa.........
(mislim da je glupo pitanje, jer se setim onih shto gaje ptice, njima je hrana tenebrija, ali ako moze neko koga ne mrzi da mi neshto napishe o poreklu / stanishtu !!!...)

necadc
25.07.10., 12:52
od 200 tenebrija u lavoru sam naso samo 8 crva pa se brinem malo...:/ ali zato imam puno buba. i ne sta da radim. da li ce te bube da rode crve ili...?

Dahaka
25.07.10., 22:06
има да буде црва колико оћеш!

има да буде црва колико оћеш!

necadc
26.07.10., 16:06
uhvatio sam ih kako se paree...:) znaci bice crva do mile voljee :D

FilipZmaj
06.08.10., 02:19
imam negde 200 buba,koi su se izveli od crva,koliko vremena treba da prodje da bih od te bube nastale crve,ja ih gledam negde 20 dana od kad su se pojavile bube i nigde nema crva,sta bi moglo da bude?

SxOne
11.08.10., 01:41
mislim da je dovoljno oko mesec dana.
zagledaj se malo bolje, jer su sitni crvicici :)

Radisa89
11.08.10., 10:41
ja sam moje proveravao oko meseca dana nakon izleganja buba i nista nisam video, tek posle nekog kraceg vremena sam na jabuci primetio malog crva i to jedva, bas su sitni... nemoj da brines pojavice se oni...

SxOne
03.09.10., 22:24
evo tacnog podatka koliko treba da se iz jajeta razvije crv.. egg: 10 to 12 days

evo i statistike celog ciklusa (uzeto sa Wikipedije)

Life history parameter Typical Value Range References:
Time spent as surviving egg: 10 to 12 days (Hill 2002).
Time spent as surviving larva: 120 to 540 days.
Time spent as surviving pupa: 20 days (not available, Hill 2002)
Time spent as surviving adult: 80 days (60 to 90 days, Hill 2002)
Number of eggs per surviving adult: 80. (0 to 500 Dick, 1937, Hill 2002, Greenberg and Ar 1996, Hill

trazim koja im je minimalna temperatura... ako neko zna neka napishe !!!!
pitam zbog zime.......

Dahaka
04.09.10., 13:35
Собна температура је сасвим уреду. Ја сам моје држао тако и страхота колико сам црва имао на крају О_о

SxOne
05.09.10., 02:32
Собна температура је сасвим уреду. Ја сам моје држао тако и страхота колико сам црва имао на крају О_о
heh, citaj malo bolje "trazim koja im je minimalna temperatura"

evo nashao sam:
na temperatiri ispod 4C mogu da uginu...

a na temperatiri ispod 16C larve mogu da zive 2 godine...


eto da znate :)

Muffy
05.11.10., 21:56
Ako lutka pocrni, je l' to dobro ili lose? :/

Miroslav
06.11.10., 03:21
Loše! Znači da je crkla i da je počela da se raspada, iznutra.

Muffy
06.11.10., 04:44
Pretpostavio sam...###... :/

Ja sam musli sa 6 vrsta zitarica ubacio kod crva, nadam se da ce i to jesti?

Miroslav
07.11.10., 18:11
Ako se dobro sećam, moje tenebrije nisu htele jesti ni one ispresovane žitarice ni musli. Samo su koncentrat jele i od tada im samo to i dajem.

Osigurach
04.12.10., 07:51
Da ne otvaram novu temu pitat chu ovdje..

Novi sam u svemu ovome, tako da moram da pitam.. Jer ko pita, ne skita..
Prilikom narudzbe gustera (Pogona vitticeps) dobio sam uz njega hranu za 2 mjeseca (Tenebrije), posto kod nas u Sarajevu, nemam gdje da nabavim hranu, a vec sam procitao da nije OK da mu dajem one crvice iz radnji za ribolov, a i dobio sam informaciju da se oni mali crvici iz tih radnji kasnije razviju u MUHE ZUNZARE.. xD

Dakle stavio samo ovo:

http://www.santafejewels.com/images/DSC_0021.JPG

U jednu osrednju staklenu posudu koja mi je prije koristila kao mali akvarijum za mrijest ribica, stavio sam podlogu od kukuruznog brasna, lisnate hrane za ribice, nesto malo krupnijeg kukuruza itd.. I sve to pokrio krpom, kao sto sam procitao na pocetku ove teme..
Ako grijesim pomozite mi kako da ih razmnozim i sta da radim?

Nadam se da ne grijesim i da chu KAD TAD imati josh ovih crva za svog bradonju..

Unaprijed hvala na odgovoru i pomoci..

Sava car
04.12.10., 11:08
Pozdrav! mislim da su ti mekinje najjednostavnije i najbolje resenje za tenebrije...tesko da ces imati grinje, a kolonija ce ici ko luda...
A drugo, nikako nemoj koristiti tenebrije kao primarnu hranu! Probaj da nabavis dovoljno dubija ili lateralisa da osnujes koloniju. Tenebrija je nekvalitetna hrana i koristi je kad oces da natovis agamu za zimu. Guster ce se slabije razviti ako hranis samo crvima, tako da ti preporucujem da sto pre nadjes nesto bolje.Poz

Muffy
19.12.10., 22:32
Ljudi pomozite...premestio sam kutiju sa tenebrijama pre 2 dana, i danas odem da pogledam kako im ide i imam sta da vidim...kutija puna onih malih zutih mrava... :(
Sta sad da radim?
Za sada; Bube sam premestio u drugu posudu i stavio sam im parce jabuke i mekinje, jedna ili dve ce verovatno uginuti posto su prsle, samo se koprcaju i padaju na ledja...
Brine me da li ce crvici (valjda ih ima, bube su bile u prvobitnoj kutiji dobrih nedelju-dve) preziveti taj napad mrava? Posto mrava ima svuda po mekinjama...barem stotinu sam ih ubio upaljacem...

Je l' se desilo ovo jos nekome?

Muffy
29.12.10., 15:09
Koliko crvica izadje iz jajeta tenebrije?

marko_pa
25.04.11., 14:19
Da li je neko imao slican problem kao ja?
U koloniji tenebrije su mi se pojavile neke grinje.
U pocetku sam mislio da je neka prasina ali kada sam dovoljno prisao
i pogledao iz blizine, primetio sam da se "prasina" pomera.
Kada sam ubacio malo vise kore od narandze nego obicno,
kolonija grinja je "eksplodirala".
Par milijardi grinja je krenulo napolje iz kade u kojoj je tenebrija.
Kako da zaustavim ovu posast.
Za sada sam izbacio kadu u dvoriste.
Da li neko ima slicno iskustvo? Da li isusivanjem brasna postizem nesto?

darkomarkovic21
21.05.11., 01:06
imam 20 buba tenebrije, tj 5-6buba i ostalo su još uvek lutke... Ne planiram nešto da ih gajim, ali ajd da se ne bace :p.. Pitanja glase: da li je potebno da izdvojim lutke i bube u drugu posudu (i kako), i koliko treba bubama da poloze jaja???

acajelen
29.05.11., 11:41
imam 20 buba tenebrije, tj 5-6buba i ostalo su još uvek lutke... Ne planiram nešto da ih gajim, ali ajd da se ne bace :p.. Pitanja glase: da li je potebno da izdvojim lutke i bube u drugu posudu (i kako), i koliko treba bubama da poloze jaja???

1) Potrebno je nekih mesec dana, kolko sam ja primetio, za polaganje. Bitno je samo da imas dobru ventilaciju (njima ne treba mnogo vlage) da ti se krompir i sargarepa ili sta vec stavljas ne bi ubudjali. Stavis im krisku krompira i ne vadis narednih 3-4 meseca. Trebalo bi da se osusi i da ispod nje bude zelenkasta grudvica od prezli (ja ih drzim u prezlama). U toj grudvici se naprave crvi koje mozes da primetis tek nakon nekih 2 meseca.

2) odvajanje je neophodno samo zato sto ce crvi, kad im presusi krompir, sargarepa ili sl., da krenu da grickaju lutke i dovoljno je da je samo malo nacnu i nema nista od nje posle. Mada isto se desava i kod buba. Tako da bi najboje bilo da lutke odvojis u posebnu ciniju i u nju stavis parcence krompira (nemoj vatu ili nesto slicno jer mozes da privuces grinje). Ja ne radim nista od ovog. Samo im na svkakih 5 dana stavljam krisku krompira i neam nikakvih problema. Jedino sto odvajam sitne crve al to je zbog toga da ih ne lovim kad mi trebaju za male t.

3) Imaj na umu da tenebrije nisu narocito hranljive, meni se male t. retko presvlace. Bolje su buba svabe i sl. Ali za razliku od bubasvaba tenebrije ne smrde i lakse su za uzgajanje. Zato ih jos uvek cuvam.

darkomarkovic21
29.05.11., 11:47
3) Imaj na umu da tenebrije nisu narocito hranljive, meni se male t. retko presvlace.

Hoces da kažeš da se i ređe presvlače kad ih hraniš tenebrijama???

P.S. Nabavljam lateralise u utorak, sad su mi ostale samo bube - 15kom, nego cisto da vidim dal ce da se razmnoze....

Vlado
03.06.11., 19:58
Ja svoje T od prvog presvlačenja hranim tenebrijama i normalno rastu. Tenebrije pa drzim u kartonskoj kutiji od cipela i kolonija se obnavlja vec dobrih 10 mjeseci.

darkomarkovic21
03.06.11., 23:20
Ja svoje T od prvog presvlačenja hranim tenebrijama i normalno rastu. Tenebrije pa drzim u kartonskoj kutiji od cipela i kolonija se obnavlja vec dobrih 10 mjeseci.

Brate kako ti se kutija ne raspadne od vlage?

Geni
03.06.11., 23:22
Šta će tenebrijama vlaga?

darkomarkovic21
03.06.11., 23:24
Šta će tenebrijama vlaga?

Pa od voća koje im se stavlja... Stavlja im se voće zar ne????? :eek:

Graciotello
03.06.11., 23:26
Da, odatle uzimaju vodu, od toga ne bi trebalo da se raspadne kutija... :)

darkomarkovic21
03.06.11., 23:27
Da, odatle uzimaju vodu, od toga ne bi trebalo da se raspadne kutija... :)

Pa dobro ali ako se malo pretera sa voćem i temp, kao što neki (JA) umeju :( :(

Graciotello
03.06.11., 23:28
Eh, onda to je druga stvar... ;) :D

Geni
03.06.11., 23:31
Nisu to fobasi, oni vole suvo.

Vlado
04.06.11., 00:19
V kutiji nije prevelika vlaga, toliko koliko joj da voće i povrće. Najviše vole da jedu salatu al redovno dobijaju jabuke i ostale već navedene plodove. Zanimljivo je to da malo kartona od jaja što sam im dao zbog penjanja i izbjegavanja gužve u kratkom vremenu izbuše i izgrzu, a karton od kutije u kojoj su ni da gricnu.

darkomarkovic21
06.06.11., 02:37
Čisto informativno, ja sam prvi čovek (verovatno) koji nije uspeo da razmnoži tenebrije... Imao sam jedno 20tak buba, jutros otvorim kutijicu one skoro sve pocrkale, 2-3 žive, mekinje se ubudjale, slepile.... Sve sam bacio u pm! Bravo za mene.... Inače mrzim tenebrije :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

darkomarkovic21
23.06.11., 20:34
Kako izgledaju ooteke tenebrije?????????

Geni
23.06.11., 21:10
Nikako. Ne postoje.