PDA

Pogledaj punu verziju : Miš the mišonja



coccinella
16.09.06., 00:38
pozdrav drustvo,
cituckam vas forum neko vreme,
imam zelju da udomim nekog reptila, ali sad nemam mogucnosti za to, al nadam se bice uskoro.
za sad ima akvarijum od 50 litara i terarijum sa misonjom belim
nadam se da nisam promasila temu, tj da je dozvoljeno predstaviti i glodare :)
slike misonjine mozete pogledati na

http://www.flickr.com/photos/coccinella7/

inace jedno vreme sam cuvala drugaru crvenouhu kornjacu, njega sam kasnije u vela u pravila drzanja kornjaca, tako da sad ta kornjaca ima mnoggoo cm i uziva u svemu potrebnom :)
pozravcic

kimo
16.09.06., 13:52
Dobrodošla!
Naravno da se mogu predstavljati i glodari. Možeš da pišeš u ovom odeljku o čemu god hoćeš.
Super je miš, a ima i zanimljivu kuću :)

zarko
16.09.06., 16:18
ak ote zanima ja imam jednog leoparda na poklon.
rodio se malo ukrivo ali jede i sve je ok , jedino sto mora rucno da se hrani.. ali koliko ja vidim svi koji imaju po jednog gusatera hrane ga iz ruke tako da je to ok
ako imas nesto pitaj ili na pm. naravno poklon e odnosi na sve koji bi hterli da udome leoparda
ovo je drugi kog poklanjam i mogu da vam kazem da ljudi koji su uzli prvog stvarno ga do jaja cuvaju tkao dase nadam da ce biti i za drugog

coccinella
16.09.06., 16:24
oket
onda nesto vise o misevima, postavila sam ovaj tekst na vise foruma
izvolte

Kucni miš – Mus musculus

Poreklo miša je centralna i južna Azija, ali je kao veoma prilagodljiva životinja, veoma brzo zauzeo veci deo Zemlje. Spada u familiju glodara, klasu sisara.
Njihovi prednji zubi rastu tokom celog života, pa je mišu potrebno obezbediti kamen, drvo ili neki drugi objekat za grickanje, kako bi mu zubi uvek bili u dobroj formi.
Velicina miša je oko 6 cm, bez repa. Živontni vek je od 1 do 3 godine.
Postoje razni varijeteti u boji, od belog, crnog, crno belog, sivog itd.( postoji oko 700 varijeteta!).
Kada kupujete miša obratite pažnju na njegovo zdravlje. Prvo, okruženje u kom je bio treba da je cisto i bez neprijatnih mirisa. Dalje miš treba da je aktivan i „veseo“, sa ravnim i glatkim krznom i rumenom i cistom kožom na ušima i repu. Takoce, gledajte da uzmete mladjeg miša, kako se ne bi desilo da uzmete trudnu ženku. A i lepše je gledati vašeg ljubimca kako odrasta.
Miševi vole društvo, pa ako ste se odlucili uzeti više miševa morate voditi racuna o tome da ce se 2 mužjaka cesto tuci , pogotovo kada polno stasaju. Zato se preporucuje 2 ili više ženki, koje su miroljubive. Naravno ako želite potomke miševa, uzmite mužjaka i ženku.
Ženke postaju polno zrele sa 6 nedelja starosti, dok mužjaci sa 7 do 9. Ženka u proseku raca 15 puta godišnje, i može ostati skotna 24 casa posle racanja! Mužjaci cesto pomažu ženkama oko mladunaca (kojih može biti i preko 20). Polno zreli mužjaci u svojoj mokraci imaju feromone koji su malo jaceg mirisa.
Nakon rocenja mišici su gluvi slepi i bez dlake. Za samo 2 nedelje ce u potpunosti liciti na svoje roditelje.

Životno okruženje

Preporucuje ste što veci životni prostor, jer miševi kao i sve ostale životinje vole što vecu slobodu kretanja. Možete uzeti kavez (bolje sa horizontalnim žicama, zbog penjanja), ili akvarijum sa žicanim poklopcem, vodite racuna o širini žica u kavezu i poklopcu jer miševi mogu da se provuku kroz veoma male rupe! Kod akvarijuma se preporucuje da umesto staklenog dna stoji plasticna tacna, radi lakšeg održavanja higijene. Potrebno je obezbediti mekanu podlogu, uglavnom od piljevine (drveta). Pored piljevine mozete ubaciti i sušeno seno za grickanje i urecivanje kucice(vodite racuna da seno nije prskano, da nije bilo pored puta zbog olova iz automobila, zato je najbolje uzeti i piljevinu i seno u pet shopu ili iz domace radinost ). Miševi vrlo spretno urecuju svoji kucicu, unose u u nju piljevinu, seno i hranu. Zato preporucujem da kucica bude uzdignuta od dna posude, kako se ne bi pri svakom cišcenju remetio enterijer koji je mišonja sam napravio. cišcenje se obavlja svakih 3 do 4 dana.
Što se tice daljeg uredjivanja kaveza ili akvarijuma, pustite mašti na volju (izbegavajte veštacke materijale). Miš voli da se penje po raznom stvarima, da se provlaci i zavlaci u rupe. Voli i svoju privatnost pa mu obezbedite dovoljno veliku kucicu u koju uvek može da se zavuce. U kucici se oseca najsigurnije, tako dok je u njoj ne uznemiravajte ga!
Miševi su veoma inteligentne životinje. Brzo se naviknu na ljudsko društvo. Kada hocete da ga izvadite iz kaveza, budite strpljivi i mirni i miš ce ubrzo sam doc;i do vas. Vodite racuna da na rukama nemate kreme ili parfema, kako bi miš mogao brzo zapamtiti vaš miris. Ako pocne da vam liže ruku, stekli ste novog prijatelja. Dok se igrate sa njim pricajte mu, nek se navikne i na vaš glas.
Miš je aktivan i danju i nocu, za nijansu je aktivniji nocu. Nemojte ga buditi dok „obavlja“ dnevnu dremku.
Kavez postavite u blizini ljudi, kako bi se mišonja brzo prilagodio na vaše društvo. Kavez ne sme stojati na promaji i izložen konstantnom suncevom zracenju.

Hrana i voda

Pored piljevine i kucice važno je obezbediti vodu i hranu. Cinija za vodu možda nije najbolje rešenje, jer ce se mišonja popiškiti u nju i posta&ce zaprljana od piljevine i sena. Rešenje su „flašice“ za vodu koje se mogu nac u svakom pet shopu. Voda se menja svaki dan. Ja ostavljam vodu da odstoji kako bi ispario hlor iz nje. Hrana se takodje daje sveža svaki dan.
Hrana za miševe su razne semenke,prosa, heljde, pšenice, jecma, neprženiog suncokreta, ovsa idr. Najviše praktikujem ovas (zob), naravno u mešavini sa ostalim, jer je on najhranljiviji i najlakši za stomak (probavu). Treba biti pažljiv sa suncokretom jer se mišonja može dobro podgojiti ako jede samo suncokret. Takoc;e voli semenke od bundeve, posebno sveze od tek pojedene dinje. Miševima ne treba davati ništa od ljudske hrane. Znaci nema prženog, masnog, slanog i slatkog. Ako ste u nedoumici šta da date mišu, setite se nekog prirodnog staništa (njive, šupe…) i zamislite šta miš tamo jede . I da, miševi imaju veoma brz metabolizam tako da mnoogoo jedu. A i mnogo su slatki dok to rade. Uhvate prsticima semenku i vešto je grickaju. Posmatrajte svog ljubimca.
Od poslastica mu uvek možete dati sveže voce i povrce, takodje neko iz našeg podneblja. Vodite racuna da ne dajete hladno voce i povrce kako se mišonja ne bi razboleo. I uvek operite vce i povrce.

Higijena

Veoma je csta životinja, kupa se i umiva više puta dnevno, slicno mackama. Ne prenosi nikakve zarazne bolesti (naravno, ako ste ga kupili iz odgajivacnice), ta nesrecna pric;a ga prati još odavno.

I da, miša nikada nemojte držati za vrh repa. Ako je baš nestašan možete ga uhvatiti za bazu repa jednom rukom, veoma nežno i veoma blizu tela, a drugom ga pridržavati! Mada se ni ovo ne preporucuje cesto.

natural
24.12.06., 20:56
I ja planiram da uzmem neke miseve pa da ih razmnozavam.
E sad posto sam cuo da mnogo smrde da li bi redovno ciscenje resilo ovaj problem?

Kuni
25.12.06., 00:46
Da, na zalost smrde kao i svi glodari, i sto ih je vise to je problem veci. Ako imas zivaca, redovno menjanje "podloge" svakako resava problem (i to da ih bas ne drzis u sobi u kojoj spavas), mada ja sa glodarima ne mogu, belog koristim samo kao dodatak ishrani mog gustera (nadam se da me sada coccinella nije zamrzela).

natural
25.12.06., 01:46
Nisam planirao da ih stavim u sobu nego negde van kuce ali jos razmisljam gde bih mogao da ih ubacim.

Kuni
25.12.06., 01:51
Pa, bilo gde al' da nema smrzavanja i po mogucnosti da ima bar malo ventilacije. Ako si u kuci a ne u stanu, problem je verovatno lakse resiti.

natural
25.12.06., 01:56
Mislim da ne bi bio problem drzati ih na temperaturi od 20 stepeni.
Ventilacija nije problem to bi resio nekako.

kimo
25.12.06., 02:10
Probaj da nabavis nesto drugo od glodara pa da razmnozavas, mozda ima nesto sto manje smrdi...drugo, cesto zenke pojedu male...

U toku sledece nedelje iem na neku prezentaciju nekog praska koji neutralise sve mirise a nije stetan ni za jednu vrstu zivog bica, to cu testirati na nekoliko cvrcaka, jer su oni najosetljiviji, pa cu javiti. Prasak je na nekoj bazi nekih mikro organizama ili tako nesto, ako stvarno bude tako dobro, svi problemi smrada su reseni zauvek kod svih zivotinja.

natural
25.12.06., 02:48
Negde sam procitao da jedu mlade samo kad ih uznemirava neko mada bi mogli mladi da se odvoje od majke.
Javi za taj prasak ako nije stetan.

zarko
25.12.06., 04:03
jedu male ako izgube miris mladih a to se desi onog trenuitka kad ih pipnes rukama i navuku koji moleku ljudskog znoja i onda ih prozderu :cry: :cry: :cry:

Aign0r
10.04.07., 20:57
Ja sam imao jedan "sluchaj" sa mishevima.. Naime moj ortak iz cimanja kupi misha dan kad je krenuo na more i mi ga otpratimo na stanicu i on nam ostavi misha kao da ga pustimo... i ja reko ae da ga odnesem kutji pa da ga malo odgojim...poshto mi je delovao slabashno...pa onda da ga pustim...elem posle 10ak dana ispostavi se da je mish ustvari MISCHICA... i izrodi 20 malih mishitja :) i tako sam ih sve zajedno odgojio a onda poklonio zoo shopu poshto stvarno nisam imao shta da radim sa njima..

Calyptratus
12.04.07., 01:38
Ja sam hranio tarantulu malim misem,jos je bio slep i bez dlake.Dobio sam 4 mala i jednog velikog(caleta) u tegli (iako sam trazio samo jednog)od lika koji radi na torlaku.Tada je cale poceo da jede svoje male.To je nesto najodvratnije sto sam video. :eek: Caleta sam naravno stavio u drugu teglu,uzeo jednom slepca i ostalo vratio coveku koji mi je doneo.Inace oni sami po sebi smrde,ma koliko ih cistili i slc.Njihov smrad je jednostavno neizbezan.

D@nijel
05.09.08., 16:23
Evo i u ovaj deo foruma da se javim,nabavio sam malog crno belog misa,skroz je gotivan. ;)

ToPa 12.02.
05.09.08., 17:37
hehe ja sam pre imao bele miseve ali ih vise na drzim jer se jako osete

JecaDJ
05.09.08., 18:01
Pitala sam Kima za neki prasak,pise davne 2006,kaze da nije isao da vidi sta je to!Nadam se da je neko sa foruma cuo nesto u vezi tog :)Ako jeste,dajte neku inform.mozda bude korisna nekome!

D@nijel
05.09.08., 20:58
Ljudi ako redovno cistite ne smrdi uopste,ja cistim na svaka tri dana. ;)

JecaDJ
05.09.08., 22:19
Ok,nisam mislila da se time resava problem ciscenja,ali makar u tom periodu od 3 dana izmedju dva ciscenja ono malo sto se oseti moze da se neutralise!Ipak oni nemaju kotlic da puste vodu za sobom!Sta ce nisu krivi za mirise :camouflage:

dule87
06.09.08., 11:49
ima jedan fazon koji mi je Nenad rekao, u vezi smrada miseva...jednostavno ih umjesto na piljevini, drzati na posipu za macke.., i nema nikakvog smrada..samo je bitno da se ne pospe voda po posipu, onda pocne da smrdi..

D@nijel
18.09.08., 15:17
Zasto mi se mis nabija u cose i spava po ceo dan?Cistim mu redovno i toplo mi je u sobi,malo se uvece razjuri koliko da jede i opet se zabije u cosak gde mu je gnezdo i ne mrda.

JecaDJ
18.09.08., 15:25
Jel to redovna pojava od kad si ga uzeo ili je cudno ponasanje u poslednje vreme?

silwert
18.09.08., 22:06
sto se tice smrada kod miseva u piljevini to se da lako resiti sipanjem podloge od zeolita koja to neutralise ::D

D@nijel
19.09.08., 10:16
To radi poslednjih par dana,ranije se krsio stalno a sad se samo zabije i ne mrda,jedino kad je gladan ode do posudice sa hranom.

Lady A.
19.09.08., 13:59
Ma nista strasno. Ja kad sam stavljala kucice ili kutijice kod mojih miseva nisam ih vidjala danima, jer su izlazili samo nocu. To ne mora nista da znaci, samo prati dal ce da mrsavi, gubi dlaku, promeni boju dlake (iz snezno bele da se ofuca) i sl. Ako ti se to desi onda nesto nije u redu, a to sto spava nije strasno. ;)

D@nijel
19.09.08., 15:39
A pa moj je crno bele boje,praticu sta mu se desava.

Lady A.
19.09.08., 17:17
Dobro, to je bila pretpostavka da je beo :) Svejedno i crni deo se isto ofuca ako nesto nije ok. Al najbitnije je da jede normalno. I da mu je izmet ok. ;)

JecaDJ
21.09.08., 16:03
Kako je mifonja danas?Da li postoji varijanta da se malo mozda prehladio ili kao sto ova promena vremena ne prija nama,da ne prija i njima?Meni je uzasno hladno kad ne dogrejem stan,a ni oni nisu nabacili jos zimsko krzno!Mozda da mu pojacas vitamine ovih dana,malo vise voca i povrca!

D@nijel
21.09.08., 18:02
Dobro je danas zivnuo je,mozda mu je bilo hladno ili nesto,danas je veseo :D

refineddemon
22.12.08., 09:02
:D I ja sam juce kupila jednom sasvim malog misa (kao pacov je, ha ha ha, spisast i ckiljav). Beo je, na crne tufnice (moja omiljena boja i kod domacih macaka), pravi "partizanovac", kako kazu klinci iz komsiluka.

Nije bila planirana kupovina (videla sam ga slucajno, juce, na i izlozbi ptica i sitnih zivotinja i nisam mogla da odolom), tako da nemam nista pripremljeno za njega. Sada je jadnicak u obicnoj tegli, sa malo zrnevlja i komadicima papirne meramice. Ovih dana cu da pribavum sve sto mu treba i mozda i napravim neku slicicu, kad se privikne na mene. Sad je kao neka riba, samo se migolji iz ruke i sakriva pod papirice.


P.S. Neko je gore pomenuo "zeolit", da se stavi ispod piljevine.... sta je to?

nenad
23.12.08., 12:35
Pakleno smrde, najbolje da ga držiš na posipu za mačke, provereno, kako smo i ranije predlagali ;)

refineddemon
23.12.08., 21:50
Pakleno smrde, najbolje da ga držiš na posipu za mačke, provereno, kako smo i ranije predlagali ;)
Aha, posip za macke, znaci... nije problem i tako uzgajam macke pa posipa ima stalno u kuci :D
Trenutno je u velikoj tegli sa piljevinom i ne smrdi bas... jedva se oseca (ek kad "gurnes nos" u teglu). Ali on je jos uvek jako mali i samo je jedan, pa valjda zato se i ne oseti, ali videcemo kako ce biti kasnije.


Nemam ideju koliko treba da jede... ne bih bas da se natovi, nemam nameru da mi sluzi kao hrana za druge zivotinje :rolleyes:
On trenutno samo spava, jede i trckara okolo po tegli. Hrane (i vodu) ima sve vreme na raspolaganju... ali mislim da mozda neko ipak zna koliko mu hrane treba. Mozda ako ima previse hranem jede i vise nego sto mu treba...

purple_pumpkin
24.12.08., 00:17
joj, vadi miša iz tegle :eek: ne valja to... njemu treba kavez, bolje je nego akvarijum, jer kad pereš kavez možeš samo dno da skineš ili kućicu u kojoj spava i piški i da je izribaš, dok akvarijum je malo teže sa svaki dan prenošenje kupatilo-soba(ili gde ga već držiš).
Ne znam odakle si, ali skoro u svakom pet šopu ima da se kupi hrana za miševe. I naravno u kavezu treba da ima točak, police... da mu bude zanimljivo, da ne bi grizao rešetke i pokušavao da izađe...
Za dno za kavez stavi piljevinu, i verovatno će piškiti samo u jednom ćošku, pa možeš kupiti one male wc-e za hrčke, pa se nadam da će se naučiti da tu piški.

refineddemon
24.12.08., 03:39
joj, vadi miša iz tegle :eek: ne valja to...

Ma naravno! Ovo je samo privremeno, zato jer nisam bila ni planirala da kupim misa (kao sto sam vec napisala), ali sta cu, nisam mogla da odolim, a sad' ce nam trebati malo vremena da pribavimo sve potrebno za njega. Necu da kupujem obican kavez, hocu da nadjem neko prirodnije resenje. Akvarijum ce biti samo privremeno resenje (veceras sam ga uzela od drugara), ali je jadnicak, na zalost, morao da ova 2 dana sedi u tegli. Mada, on je sasvim mali i mislim da mu nije bio nikakav problem.

Nije mi ovo prvi mis, imala sam jednog (belog sa crnim ocima) pre 20-ak godina. On je prvobitno bio u nekom okruglom "akvarijumu" od 25 l, ali se brzo navikao na mene i posle je ziveo u kartonskoj kutiji od kosulje (bez poklopca, da ne pomislis da sam neki mucitelj zivotinja). U toj kutiji je imao improvizovan wc, i "kucicu" sasivenu u obliku nekakvog dzacica. Mogao je da se seta po sobi, ali nije izlazio iz svog "dvorista" dok bih ja bila odsutna od kuce. Kada sam bila kod kuce, setao bi se po mom krevetu, dolazio da se mazi, ali bi se uvek vracao u svoju kutiju da jede, piski i spava) mada je ponekad na kratko spavao i u mom dlanu.

Kasnije, nakon sto smo promenili nekoliko kartonskih kutija, narucila sam od stolara nekakav drveni sanducic (30x60 cm) plitak 7-8 cm, gde je on imao svoje "drangulije" kao sto su kucica (takodje porucena od stolara), posude za vodu i hranu, wc, tocak za trcanje... Tocak nije koristio pa smo ga poklonili, a drvenu kucicu smo brzo izbacili jer je radije spavao u dzacicu sa krpicama.

Taj mis je ponekad isao sa mnom u skolu (tacnije, nosila sam ga u dzepu od kosulje, a on bi povremeno izvirivao preko ivice. Nastavnici se nisu bunili posto sam bila medju najboljim ucenicima u skoli :D

Kad smo prve njegove godine isli u Italiju i Austriju, nosili smo i njega. Tada zivotinjama jos nisu bili potrebni pasosi, ali su nam u Veneciji odneli auto paukom, zajedno sa njim, a ja sam napravila paniku da ce se misic pregrejati ako su kola stavili na suncu. Ljudi sa tog parkinga su bili jako ljubazni, van svake procedure su nam vratili kola i jos smo popili kafu sa njima, a svi su dosli da vide "topolina".

...Prosto mi ova prica sada zvuci neverovatno, vremena su se mnogo izmenila od tada, pa ni ja ne verujem da bi sada tako nesto bilo moguce...

Ipak, i ovaj misic se vec privikava da sedi u mom dlanu i sigurna sam da ce se brzo osloboditi. Do tada cu vec smisliti kako da mu obezbedim sto veci prostor i sto vise slobodnog kretanja (i bezbednog).