PDA

Pogledaj punu verziju : Zoophobas morio



Strane : 1 [2]

markozmaj
10.09.09., 17:42
A da li lutke mogu da se stave zajedno u kutiju? I da li ce buba pojesti lutku?

Miroslav
10.09.09., 17:52
Nisam siguran, ali mislim da buba neće ništa napraviti lutkama, tako da ih možeš držati zajedno.

Ja sam moje držao odvojeno.

markozmaj
10.09.09., 21:15
pa pazi isti dan se napravili 10ak lutki pa bi ih ubacio u posudu u kojoj planiram da drzim bube a druge crve bi ubacio da se ulutkaju?

Miroslav
10.09.09., 21:51
Ubaci slobodno, nebi trebale da diraju lutke. Meni su lutke tenebrija u jednoj posudi i nisam video da novoizležena buba dira lutke. Mislim da bi tako bilo i kod fobasa.

Rokerka
14.09.09., 12:45
Bolje kontrolisi, za svaki slucaj, posto su meni 2 bube bile pojedene od strane ostalih, ni malo lep prizor!:icon_puke_l:

minimall
23.09.09., 23:23
e a i ja imam problem ne oko fobasa vec imam uz njih dosta belih crva koji prave paucinu i penju se uz zid tako da mi je soba puna belih crvica kako da se izborim sa njima

Miroslav
24.09.09., 01:57
Prosej supstrat. Ne treba ti skroz sitno sitno (možeš nešto improvizovati od mreže za komarce). Ili ga jednostavno zameni. Ako ga seješ, onda ćeš taj postupak morati da ponavljaš više puta, zato što sitniji crvići i jaja prođu kroz rupice.

Inače, to su gusenice od moljaca.

Ta paučina, tačnije niti koje prave crvići, može dovesti do povećanja vlage u supstratu, zbog slabe ventilacije istog, pa ćeš onda dobiti još i grinje.

minimall
24.09.09., 19:26
e bas ti hvala ali posude su mi pune malih fobasa i neznam kako da ih oslobodim moljaca imam kanticu vode pored pa kad vidim belog ubacim ga u kanticu i mislim da cu ih pobiti do nove godine, jos nesto savet svima obezbedite vase kolonije da nista sem sto vi ubacite nemoze da udje a ni da izadje

Miroslav
24.09.09., 19:35
Zato je najbolje umesto poklopca, ili zalepiti preko rupe od poklopca, mrežu za komarce. Ventilacija je odlična, a leptiri moljca ne mogu da prođu kroz nju. I ja sam to kasno shvatio. Teško je naći lepak koji hoće da primi za plastiku poklopca. Te poklopce uvek prave od neke čudne plastike.

markozmaj
24.09.09., 22:15
Silikon resava stvar ;)

Miroslav
24.09.09., 23:27
Veruj mi ne rešava. Odlepolo mi se dva puta, ali još uvek drži na dva poklopca. Ne znam još koliko dugo.
Ne znam ni kakav je ovaj silikon. Njega je ćale kupio za neke druge stvari.

markozmaj
25.09.09., 00:47
Ja imam crni neki 200 din je tuba...
Na jednoj imam neki crveni koji je posle 3 dana otpustio :D

dule87
25.09.09., 15:52
Imas onaj pistolj za plastiku, on dobro prihvata...
http://www.njuskalo.hr/image-w450/strojevi-alati-ostalo/boschov-pistolj-ljepljenje-toplom-plastikom-slika-1011565.jpg

kolja013
01.10.09., 14:28
jel neko ima objashnjenje zasto moja agama ne zeli da jede zoophobase, zagrize i ispljune???

Miroslav
01.10.09., 15:59
Možda ima veze hrana sa kojom ih hraniš. Možda budu gorki ili neprijatnog ukusa.

kolja013
01.10.09., 21:41
pa jel postoji nesto u cemu bi trebali da budu[mislim brasno,mekinje,itd] pa da moze da ih jede... sta je najbolje???

Miroslav
01.10.09., 21:53
Možeš da izmiksaš koncentrat za piliće sa mekinjama, pšeničnim klicama, lucerkom i pšeničnim brašnom. Ubacuj im i granuliranu hranu za mačke ili pse. Neki ubacuju i proteinsku hranu za ribice, ali mislim da je to poprilično skupo za tako nešto.
Ubacuj im i voće ili povrće, kako bi imali izvor vode i vitamina. To voće i povrće seci na tanke komade i menjaj ih barem na svaka dva dana, kako se nebi ubuđali. I naravno ne treba ubacivati previše, već onoliko koliko mogu pojesti, dok im ne ubaciš sledeću turu voća ili povrća.

kolja013
04.10.09., 14:41
stavio sam im mekinje,kukuruzno brasno i prezle i poceo je da ih jede ali ne znam da li zato sto je jako gladan pa mu ne smeta ili zato sto je stvarno bolje...

aleknestor
07.10.09., 22:56
Ne znam sta sam zgresio,ali crve se pretvaraju u larve...
odvojeni se svaki crv posebno,u klice i mekinje,na 1-2 dana komad voce
temp. je 27-28 konstantna...
sta bi moglo biti?

Miroslav
07.10.09., 23:20
Pa ako si odvojio svakog crva posebno, nemoj da se čudiš ako su se ulutkali. Tako se radi kad hoćeš da ih ulutkaš. Ako želiš da ti se ne ulutkavaju stavi ih sve zajedno u jednu posudu.

aleknestor
08.10.09., 12:04
Izvinite,moja greska.Crve ne se pretvaraju u larve...
Da ne je mozda greska sto imaju svetlo non stop,nisu na temno,posto tako gi grejem...

Miroslav
08.10.09., 12:09
Svetlo ne utiče na njih. Moje su bile pored neonke i normalno su se ulutkavale. Neće svi crvi odmah da se sklupčaju. Meni se to najranije dogodi za 7-10 dana. Naravno, dešava se da nekima treba više od mesec dana. Sve ovisi o tome kad je crv spreman.

Dahaka
08.10.09., 15:10
требало би да црв има добре услове и кад се одвоји да услови буду лошији да би црв доживио једну врсту шока. који би га натјерао да се преопрази да би продужио врсту. наравно црв мора бити у својој пуној величини...

Geni
08.10.09., 15:12
Nema potrebe da uslovi budu lošiji jer crvi nagon za pretvaranjem dobiju od nedostatka feromona koje ispuštaju druge jedinke. Čim prestanu da ga osećaju oni počnu da se pretvaraju.

I ne moraju da budu pune veličine.

Miroslav
08.10.09., 15:27
I ne moraju da budu pune veličine.

Čuo sam da crvi trebaju biti stariji od 6 meseci, kako bube nebi bile sterilne.

aleknestor
08.10.09., 17:54
Ovi fobasi koji ja imam nisu ni priblizno stari 6 meseci...Ako je to potrebno nisto od bube :)Z
A za velicinu dosta su veliki,oko 5 cm...

Dahaka
09.10.09., 11:20
Nema potrebe da uslovi budu lošiji jer crvi nagon za pretvaranjem dobiju od nedostatka feromona koje ispuštaju druge jedinke. Čim prestanu da ga osećaju oni počnu da se pretvaraju.

I ne moraju da budu pune veličine.

Онда је мањак феромона тај шок...

Rokerka
12.10.09., 10:53
Imaj srpljenja, ako im je temperatura odgovarajuca, pretvorice se.

SxOne
25.11.09., 17:37
pa pazi isti dan se napravili 10ak lutki pa bi ih ubacio u posudu u kojoj planiram da drzim bube a druge crve bi ubacio da se ulutkaju?

pa sacekaj da se pretvore u lutke pa ih prebaci u jednu vecu kutiju...
ja imam 15 lutaka u jendoj kutiji, i lepo se pretvaraju... cim crv malo duze ostane sklupcan ja ga prebacim... i stavim novog...
evo fotke
http://img98.imageshack.us/img98/4407/zoophobasmorio.th.jpg (http://img98.imageshack.us/i/zoophobasmorio.jpg/)
u ovoj kutiji trenutno nema uvijenih crva (ostavio sam ih u kutijicama jer necu praviti vishe, nemam vremena)
ovde ova CRNA lutka mislim da je mrtva al nema veze nek ostane josh :))))


Bolje kontrolisi, za svaki slucaj, posto su meni 2 bube bile pojedene od strane ostalih, ni malo lep prizor!:icon_puke_l:

meni su jednog crva pojeli ali zato shto im nisam dugo dao voce.. pa su ga pojeli zbog vlage koja im je trebala, verovtno su tako i tvoje bube...

Lizard_King
25.11.09., 20:12
da da u nedostatku voce povrca, pojedu cahure ili bube , ja svojim pored povrca, ubacim povremeno i zohara :D

SxOne
25.11.09., 22:34
od 100 crva imacu 10-15ak buba mozda i vishe, a moram da zapocnem koloniju i razvijem je shto brze jer cu biti 6 meseci u vojsci pa moram da pripremim hranu (fobase jer su mojoj devojci Lat. gadni :) )
mislite da ce se brzo razviti kolonija ili mi je to malo buba?

treba mi za 4 tarantule za 6 meseci :)))

ako neko raspushta koloniju fobasa po povoljnoj ceni, neka mi se slobodno javi :)

Miroslav
25.11.09., 23:16
Ako tek sada stavljaš na ulutkavanje crve, uz najidealnije uslove, dobićeš fobase veličine tenebrije ili manje, za dva meseca minimum.
Retko ko od nas obezbedi idealne uslove.

Rokerka
27.11.09., 11:21
meni su jednog crva pojeli ali zato shto im nisam dugo dao voce.. pa su ga pojeli zbog vlage koja im je trebala, verovtno su tako i tvoje bube...
Imali su neko povrce, menjala sam im na 3 dana, a imali su i vodu, tako da pre mislim da je u pitanju bila neka netolerancija izmedju njih, pa kad su vec stradale, verovatno je drugima bilo privlacno da ih do pola pojedu...:)Z
Inace, nisam lutke stavljala zajedno, jer nikad ne znam kad ce koja da se pretvori u bubu, pa rizikujem da one koje su se pretvorile, pojedu larve. Zbog toga sve larve drzim odvojeno, a kako koja buba nastane, pustam je u kutiju sa ostalim.

SxOne
30.11.09., 01:01
pa ja sam trenutno vecim delom kuci pa povremeno pogledam i kad vidim bubu prebacim je,
ali generalno ipak dok se ona napravi pa dok skonta shta joj se desilo to ipak traje pre nego shto pomisli da jede,
a ja stavim i krishku voca u tu zajednicku kutiju, i ako malo kasnije vidim, ili kad se probudim, uvek je nadjem na tom vocu,,, tako da sam ubrzao proces tako shto sam ih spojio jer imam vishe slobodnih kutija za nove.. a zuri mi se kao shto rekoh...

sad moram da pregledam opet celu temu interesuje me da li da odvajam bube od ostalih crva ili sve zajedno da ih drzim, kako crvi uticu na razmnozavanje kada su zajedno sa bubama, da li jedu jaja.....

Miroslav
30.11.09., 03:17
Neki su pisali da bi bilo najbolje odvojiti bube od većih crva, zato što se može desiti da pojedu jaja ili male crve. Tako nešto je nemoguće videti, ali je sasvim moguće da se desi.

SxOne
30.11.09., 05:18
kao shto rekoh procitao sam ponovo celu temu da "posao" odradim shto bolje..


Upravo je, jutros lateralisom nahranjena, cyano dovatila odraslu bubu fobasa. Najverovatnije joj je još ranije neki crv pobegao, pa se sad razvio u bubu. Na metar od njenog terarijuma se oseća onaj zaštitni miris fobasa, koji mu očigledno nije pomogao.
Eto dokaza da i bube mogu biti hrana.
Šteta, ko zna koliko bi jaja položila da sam ju ubacio među ostale.
hehehe, ja sam isto mom Cyanu (beshe davno) dao fobasa koji se provukao na dno treseta i posle duzeg vremena, samo se od jednom pojavila crna buba haha, to je bio moj prvi susret sa bubom fobasa, a posuda je bila precnika 10ak cm, ali sam nekako uspeo da izvadim bubu tako da je ostala ziva :)


Neki su pisali da bi bilo najbolje odvojiti bube od većih crva, zato što se može desiti da pojedu jaja ili male crve. Tako nešto je nemoguće videti, ali je sasvim moguće da se desi.
aha Nenad je u dosta postova napisao o tome, kako na mesec dana odvaja bube u nove kante... sad znam :)))
ma sve pishe u ovih 15 stranica, samo treba da se cita..........

minimall
08.01.10., 16:21
ima par stvari koje sam procitao ovde i sa kojima se neslazem:)
bube zive mnogo duze od 2-3 meseca po mojim bi rekao da su starije od 6 meseci
bube nejedu crvice a ni odrasli crvi nece nista malima
grinje nemogu da istrebim samo isusivanjem podloge nego samo zamenom i da primetio sam da grinje idu samo u staru podlogu gde ima vise izmeta nego hranjivih sastojaka
kad u podlogu stavim vise koncetrata za pilice dolazi do isusivanja mladih tako sto se stanje i lucno saviju posle nekog vremena i umiru ako nacnete takvog crva da krene bilo kakva tecnost ostali crvi ga pojedu ali ako ga nedirate crkne i nebude pojeden,zasto je to tako neznam ali pokusacu da otkrijem pa cu da javim pozdrav

Miroslav
08.01.10., 19:30
Meni je već pocrkalo nekoliko buba koje nisu imale ni dva meseca.
Grinje sam uvek istrebljivao isušivanjem. Potrebno je malo promuljati substrat, kako bi i oni dublji slojevi došli do površine i isušili se. A kad se pojavi dosta izmeta u substratu, onda ga menjam i tako sprečim pojavu grinja (iz tog razloga).

Miluttin
21.01.10., 02:02
Paz' sad!
Kupim ja mekinje, pšenične, za podlogu za dubije i tenebriju. iskoristim malo, i u papirnoj kesici (koju mi dadoše ovi iz "zdrave hrane") ostane cca 200g mekinja. Nakon 10ak do dana nadjem unutra tenebriju koja čudno izgleda i odlučim da je ostavim po strani i hranim zasebno jer sam mekinje sipao iz kesice sa visine i kontam da nisam debil pa da sam je preneo unutra. Nakon dosta vremena, tenebrija se transformiše u fobasolikog crva (sandžamu) i uskoro nakon toga se ulutkao i pretvorio u fobasa, što se i očekuje s obzirom na temu u kojoj pišem. Testa radi da nije neka srodna buba koja izgleda isto, ja ubacim jednu od tri bube koju mi je Boba poklonio. I tako sad od ta dva imam pun qr** fobasa koji su extra mali!
E sad da mi neko kaže da tamo, u toj radnji, treba da kupim išta. Fobase do tad nisam imao, te posledično kapiram da ću ako kupim palentu i ostavim je da odleži izvući kukuruznog smuka ;) Mislio sam da im je malo omašeno podneblje za fobase jer zahtevaju toplotu al šta reći! Pazite gde se zdravo hranite!

Rokerka
22.01.10., 09:48
@Miluttin: Pa, i fobasi su zdrava hrana!:D

Miluttin
28.02.10., 03:09
Jes' vala, moram da se složim ;)

Eonic
08.06.10., 16:40
E, znam da je malo bajata tema, ali ja sad ovo pronasao dok sam trazio uzrok suicidalnih zavrsetaka svake moje kolonije super crva...pretvore se u lutke, onda u bube, bube zive 2 nedelje, sparushe se i riknu...
razlog (izvor Wikipedia) :

Both the larvae and the beetles of superworms are very sensitive to tobacco smoke and some incense. Even small amounts of tobacco smoke (ie smoking a cigarette in the same room as the insects are kept) will make them show some hyperactivity. Smoking should therefore be kept to a minimum in order to breed healthy individuals.

za slucaj da neko ne razume eng. Duvanski dim i super crvi nikako zajedno ;)

Mozda nekome ovo bude od pomoci, meni je vec pomoglo ;) poz

necadc
08.06.10., 16:45
Ja ne razumem nesto...:/ u kojoj fazi se oni daju kao hrana???

Miroslav
08.06.10., 17:17
Kao crvi, tačnije u fazi larve.

Eonic
08.06.10., 17:26
Mislim da Bradatim Agamama mogu i lutke crva da se daju :)

Milos87
08.06.10., 19:21
Ali zasto bi to neko radio:th_ask: :D
Ako taj neko ima lutke sigurno ima i tenebrije:rolleyes:

Miroslav
08.06.10., 19:33
Ako taj neko ima lutke sigurno ima i tenebrije:rolleyes:

Mislio si na fobase ???

Milos87
08.06.10., 21:12
Ma da
moja greska:D

DutchSc
14.06.10., 23:05
Imam 15 super crva,a u toj posudi imao sam i 5 madagaskaraca i nekoliko buba tenebrija.
Medjutim odjednom madagaskaraca nema :)
Odnosno nasao sam ljusture,ali bez mesa,da li je moguce da su njih i tenebrije crvici pojeli?
A evo i jednog madagaskarca kod moje T,nasao sam gonji deo ljusture(glava), donji deo mi je ladno pobegao ispod jednog drveta,uopste mi nije jasno sta se desava?!?!?

Miroslav
14.06.10., 23:45
najverovatnije si našao košuljicu presvučene bube
a kakve to veze ima sa fobasima

DutchSc
15.06.10., 00:03
Za fobase se odnosi ono pitanje o jedenju ostalih buba,pa i ovih madagaskaraca.
To sam i ja pomislio,a gde su onda zive bube?

Eonic
17.06.10., 00:21
Znas kako, odes u neku plasticarsku radnju, kupis jednu kutiju za fobase ili tene. 2 kofe, jednu za lateralise, drugu za dubije i miran si ;) inace ovako, istina je negde tamo :)

Derek Edward Trotter
16.07.10., 08:55
e pa da iznesem i svoja zapažanja pošto sam tek skoro počeo sa "uzgojem" fobasa...
pokušao sam na više načina pretvorim crve u lutke ...stavljao sam u kutijice mekinje,listove zelene salate,hranu za mačke itd ali mi se najbolje pokazalo tj nabrže se ulutkaju kada ih ostavim beu ičega i to skoro duplo brže....
druga stvar je da temperatura nikako ne treba da bude preko 30 stepeni jer je (bar kod mene veliki procenat (skoro50%) neuspelih pokušaja pretvaranja u lutke na višim temperaturama....

Dahaka
16.07.10., 09:31
e pa da iznesem i svoja zapažanja pošto sam tek skoro počeo sa "uzgojem" fobasa...
pokušao sam na više načina pretvorim crve u lutke ...stavljao sam u kutijice mekinje,listove zelene salate,hranu za mačke itd ali mi se najbolje pokazalo tj nabrže se ulutkaju kada ih ostavim beu ičega i to skoro duplo brže....
druga stvar je da temperatura nikako ne treba da bude preko 30 stepeni jer je (bar kod mene veliki procenat (skoro50%) neuspelih pokušaja pretvaranja u lutke na višim temperaturama....

Па о томе ја причам. Треба им нека врста шока. Односно да им се погоршају услови.

Derek Edward Trotter
16.07.10., 11:18
Па о томе ја причам. Треба им нека врста шока. Односно да им се погоршају услови.
ne znam,verovatno je to,ali sam bio zaprepašćen brzinom metamorfoze u odnosu na ove sa hranom.....duplo brže je prošao metamorfozu

Dahaka
16.07.10., 14:08
Па он себи каже. Ух сто је сад лоше боље да се сада учаурим па ће ми бити лакше да продужим врсту и сигурније. Бла бла бла ХахахахахА

Derek Edward Trotter
16.07.10., 16:54
Па он себи каже. Ух сто је сад лоше боље да се сада учаурим па ће ми бити лакше да продужим врсту и сигурније. Бла бла бла ХахахахахА
haha nisam ga pitao baš dal' tako razmišlja ali ću sledeći put tačno u dan da stavim po nekoliko u različite uslove pa ćemo da vidimo dal će eksperiment da dokaže ova moje "zapažanja"....:icon_salut:

SxOne
18.07.10., 02:47
bube nejedu crvice a ni odrasli crvi nece nista malima

mislim da je rec o tome da jedu Jaja a ne crvice... shto je moguce kada im fali tecnosti ako se ne hrane redovno, meni su jednom svezu bubu RAZTRGLI i ako sam im (do dushe TEK) stavio jabuku... par dana nisu imali... tako da moguce vrlo lako da jedu jaja kada nemaju shta...



.......pretvore se u lutke, onda u bube, bube zive 2 nedelje, sparushe se i riknu..........
za slucaj da neko ne razume eng. Duvanski dim i super crvi nikako zajedno ;)


hm ne znam koliko je tacno ovo, jer znam jednog ko je pushac, a gajio je normalno fobase u sobi gde i pushi...
mislim da ovo i nije bash tacno....

a to "Sparushe se" mozda je pretoplo i prevelika vlaga.. pa su ti zato pocrkali...



Па он себи каже. Ух сто је сад лоше боље да се сада учаурим па ће ми бити лакше да продужим врсту и сигурније. Бла бла бла ХахахахахА
hahahahha, da ovo je istina, Geni je pisao kako se lutkaju tek kad skontaju da su same, zarad razmnozavanja... (slobodan prevod lol)

Rokerka
19.07.10., 10:22
pretvore se u lutke, onda u bube, bube zive 2 nedelje, sparushe se i riknu...
Zivot buba zavisi od uslova u kojima ih drzis. Moje bube su zivele preko godinu dana, prakticno su mi postale ljubimci...:)

Derek Edward Trotter
20.07.10., 00:42
Zivot buba zavisi od uslova u kojima ih drzis. Moje bube su zivele preko godinu dana, prakticno su mi postale ljubimci...:)
ajd reci koji su to uslovi ako nije tajna pošto koga god znam nikom ne "traju" duže od mesec-dva...

SxOne
20.07.10., 22:59
ajd reci koji su to uslovi ako nije tajna pošto koga god znam nikom ne "traju" duže od mesec-dva...

uh evo i ja da se javim meni isto zive dugo, vec oko 8-9 meseci...
po neka povremeno ugine, ali vecina zivi hm pa vec od novembra-decembra

sobna temperatura, lupam 23-4 do max 28-9...
pored TV-a su mi i veselo se razmnozavaju :)

Derek Edward Trotter
21.07.10., 16:00
uh evo i ja da se javim meni isto zive dugo, vec oko 8-9 meseci...
po neka povremeno ugine, ali vecina zivi hm pa vec od novembra-decembra

sobna temperatura, lupam 23-4 do max 28-9...
pored TV-a su mi i veselo se razmnozavaju :)
valjda će i moje tako,tek su počele da se ....... :p

SxOne
21.07.10., 22:03
...........da se ...... ljube :)

Derek Edward Trotter
22.07.10., 08:39
...........da se ...... ljube :)
e baš to,sviđa mi se kako razmišljaš:p

nego imam jedno pitanje,šta im dajete da od voća/povrća i šta naduže drži vlagu a ne sparuši se posle par sati i na koliko (vremenski) menjate to tj dajete novo

Rokerka
22.07.10., 14:17
D.E.Trotter: moje bube su sve vreme bile na sobnoj temperaturi, a uglavnom sam im davala sargarepu, jabuku i psecu hranu, ponekad i dinju, a vodu su imale pored toga.

Derek Edward Trotter
23.07.10., 13:57
D.E.Trotter: moje bube su sve vreme bile na sobnoj temperaturi, a uglavnom sam im davala sargarepu, jabuku i psecu hranu, ponekad i dinju, a vodu su imale pored toga.
ok,tako ih i ja držim jedino što im ne stavljam vodu ali imaju konstantno neko sveže voće ili povrće,valjda će da "potraju" :p

SxOne
23.07.10., 17:00
ja nisam tako fin kao vi, a i dalje se divno razvijaju :)
ja ih hranim krompirom i jabukama NAJVISHE,
jabuka se brze sparushi, tako da ceshce krompirom, i to je sve :)
kolko cesto ?
pa toliko da kad nestane, ili se sparushi / osushi, zamenim drugim...
dan, dva, 3...

DutchSc
23.07.10., 19:38
Mnogo vole salatu,brzo je smlate,ali zbog vrucine se sparusi,tako da svaki dan menjam.
Malo salate,krompira,jabuke,tikvcice,probao sam sa boranijom :)

SxOne
30.08.10., 00:03
evo da dodam,
sad sam im dao koru dinje i koru lubenice (koru lubenice sam spolja ogulio)
dao sam i unutrashnjost tikvica
i sabijaju ih i crvi i ostale moje bube......


citao sam ovde da ih hrane i mesom, kad im ostane od klope.....

pa me interesuje, jel dajete mesto i kakvo ?
da li ima neko meso koje ne smem da dam ? tipa kad je ispeceno dobro, ili malo zagorelo, lupam......... ???????
citao sam da su pacove davali i da su ih smazali glat...

kimo
30.08.10., 10:55
Ja dajem redovno pacove. Ako neki ugine ili ga prikolju drugi ili se rodi mrtav sve jedu fobasi, tenebrije i mini tenebrije...ostane samo kostur i pomalo krzna...

SxOne
30.08.10., 13:16
Ja dajem redovno pacove. Ako neki ugine ili ga prikolju drugi ili se rodi mrtav sve jedu fobasi, tenebrije i mini tenebrije...ostane samo kostur i pomalo krzna...
pa da to je josh neko rekao, kidaju fobasi kako zderu...

a nisi ima davao sirovo meso, ili ostatak sa stola ?
znam da je Geni pricao da daje ono shto mu ostane od hrane...

kimo
30.08.10., 17:57
Nisam ne bih baš to sa uljem da dajem i prženo...

Derek Edward Trotter
30.08.10., 21:02
a nisi ima davao sirovo meso, ili ostatak sa stola ?

Lali ne ostaje ništa na stolu,ja gledao svojim očima :p


Nisam ne bih baš to sa uljem da dajem i prženo...
nemoj da se vadiš svi znamo koliko jedeš i da nema ostataka :D

SxOne
01.09.10., 21:39
hahaha, mislish da su Lale razvile stomacne kiseline toliko da i kosti vare ? :)))))))))))
sad cu Geniju da poshaljem PP da pogleda temu..
bash me interesuje..

Muffy
22.10.10., 14:26
Pitanje za admina, postavljača teme, mozeš li, molim te, ovako da postaviš slike i za još neke bubice? :D

Vec dva dana čitam sve o uzgajanju i pola reči i dela ne razumem, a ovako kad sam video slike sve mi je mnogo jasnije...pa bih ti bio veoma zahvalan iz dubine duse ako bi mogao za jos neke crvice da postavis ovako slike i da usput pišeš kako i šta treba raditi... ::D

marko
23.10.10., 01:06
Da ne misliš da Geni neće da ti odgovori,
dobićeš verovatno slike čim izroni iz Crvenog mora i vrati se kući :)

maki81
14.01.11., 20:46
Pozdrav, interesuje me da li postoji odredjeni trenutak kada odvojiti crve pojedinacno, tj posle koliko starosti ili se gleda nesto drugo?

terarist
01.02.11., 17:06
nzm je li bilo ali da citam 12 str nmg,problem je sledeci,dok sam bio odsutan 3 dana sve su uspjele pojesti,moja greska je to sto sam stavio malo jer ih cesto cistim pa mi je lakse tako a a sad pojeli su sav karton od jaja :eek: prvo sam provjerio jesam ga stavio i vidim da jesam a nema ga.karton od jaja onaj u boji za 10 kom,crvi pocrkali a bube osamucene,sta da radim,ima li spasa ???

knedla
24.10.11., 13:23
Pitanje , stavio sam nekih 40-setak crva posebno da bi se pretvorili u bube ali posle nekih 1-2 70 posto njih se stvrdlo i nisu sklupcani kao na pocetnim slikama vec onako ravni pa predpostavljam da su uginuli ali interesuje me zasto jedino sto nisam uradio je to da nisam stavio piljevinu nego samo koncetrat za pilici i macju hranu i jedino sto temperatura nije stalno bila 28 vec nekada manja a nekada veca.

Muffy
25.10.11., 04:34
Nema piljevina nikakve veze, jedino mozda ta temperatura ako se konstantno menjala...ali cisto da bi bio siguran sacekaj jos malo, mozda nisu uginuli...

knedla
25.10.11., 10:31
Ima da ih ostavim tamo minimum jos mesec dana cisto da budem siguran :)

JOBAH
26.10.11., 16:58
sto je visa temperatura, pre ce se pretvarati.. ne treba ti nikakva hrana, najbolje je bez icega da ih ostavis..

maki81
27.10.11., 15:41
Nisu mrtvi dok skroz ne pocrne :)

knedla
28.10.11., 12:36
A ovi su tamni nisu crni nemam pojma sta da radim ostavicu ih tako pa cemo videti sta ce biti

hey-ho
28.10.11., 13:11
Pa ako su tamni sumnjam da su jos uvek zivi. Uzmi crva sa 2 prsta i malo stisni, ako se pomera ziv je, a ako se ne pomera i tvrd je onda je uveliko mrtav.

Miroslav
04.11.11., 03:15
Ako su baš tamni, skoro crni, onda su uginuli. Za nijansu svetliji i oblika kao živ crv će uskoro uginuti.

SviRe
02.07.12., 21:24
ja sma kupio oko 150 crva i proces metamorfoze je dosta uspesan... jednom dana sam premestio crve u vecu posudu a oni su sledeceg dana bili mrtvi ... i tako mi se desilo vec 2 puta... drzim ih na sobnoj temperaturi a ona se krece od oko 25 do 30... ne razumem zasto svi uginu a imao sam dobre uslove ... jel moguce da se nesto od hrane pokvari unutra i da kada to pojedu riknu ili im to ne smeta ? inace primetio sam i da kada se pretvore u bube jako malo jedu skoro nista ....

Muffy
11.07.12., 07:07
I meni su tako bube umirale par puta "bez razloga"...nemam pojma sta sam lose radio, zato se od sada drzim gajenja samo bubasvaba. :)

Znam samo da je bubama potrebno dosta tecnosti kad se iz lutke pretvore u bubu...i ne smes im ubacivati mnogo kartona po kojem ce hodati jer se onda vise krecu, a samim kretanjem se pregreju i uginu. Pogotovo po ovim paklenim vrucinama sad.

SviRe
11.07.12., 21:05
da sve ja to kapiram ali fobasi su mi jako slatki,volim da ih drzim i da ih njakam po rukama :) ja drzim lateralise i oni su super isto i ima ih mnogo a citao sam da ostalim vrstama zoharra treba mnogo vremena da se razmnoze pa nzm da li ce mi sada biti kasno da ih pocnem uzgajati... uzeo bih one dubie ako se tako zovu al ne znam da li su dobra hrana agami kao crvi....sta ti mislis ?

Jazzman
27.09.12., 20:56
Da li odrasli fobasi mogu da zasite odraslu tarantulu?Deluju mi nekako najcistije za uzgajanje i drzanje pa se razmisljam da ih zapatim.Trenutno gajim lateralise ali ce ih tarantule uskoro prerasti a i pritom mi se osecaju...A plus su fobasi idealni i za gekone koje takodje drzim.

Znam za teoriju da se ne preporucuje hranjenje gekona samo crvima jer nije zdravo.Ali sam vise puta video da uzgajivaci samo njima hrane svoje zivotinje i da nemaju nikakvih problema...

Muffy
25.10.12., 19:39
Das joj vise crva i zasitice je. :)

@tema

Da li je mnogo 1000 fobasa za zapocinjanje kolonije da bih hranio dve agame?

vladimir
26.10.12., 01:22
jazmane jesu laki za uzgojiti ali bube u vecim kolicinama smrde same bube ispustaju neki grozan miris.

muffy 1000 komada je dosta da ranis 2 akgame ali nemozes poceti koloniju ako nemas buba stavi da se caure jedno 200 300 crva i bici malih crvica koliko os za 3ili4 mesecaa sa ostalim rani agame

Muffy
26.10.12., 02:40
To cu uraditi. Hvala. :)

Kurshlus
16.11.12., 21:12
Da li je ovo normalna boja lutke ili nesto nije u redu sa njom ?

4397

Dzinic
16.11.12., 22:14
ja msm uginula je.

hey-ho
16.11.12., 23:03
Da, uginula je. I larve i lutke moraju biti zute boje.

legenda
17.11.12., 10:21
Uginula je glavna stvar kod lutkica fobasa jeste da kada se presvuku u larvu,ako ostane onaj deo kosuljice moras da ga skines obicno ostaje na gornjem delu glave i na donjem,koliko si komada ucauriO?

Kurshlus
17.11.12., 22:34
Trenutno su se sedan pretvorile u lutke a negde oko 40 komada sam stavio da se pretvaraju

legenda
18.11.12., 13:34
Malo je #####ano kod lutaka ja sam stavio 750 komada na lutkanje ulutkalo mi se svega 250 a tek cu da vidim koliko ce normalnih buba da izadje.

Kurshlus
18.11.12., 15:31
ma ja to samo za mog kameleona :) necu da prodajem

dino
22.11.12., 22:41
E ovako zvjeroljubci jedno pitanje u vezi fobasa...ovako grijanje ,pošto su grijači skuplje prirode jel bi mogao grijati ih s svjetlom ali ne s obicnom nego obojanim recimo plavim ili crvenim(spotica) poput nigh glo-a za gekone?

legenda
22.11.12., 23:53
Koliko ja znam jedna od fora gajenja fobasa (bube) jeste da se drze u totalnom mraku

dino
23.11.12., 00:01
Smislio način... :D uzeo sam stari ruter i super grije ih na 28-31 i super totalni je mrak osim što bi mogli postat monsterworms al dobro je to

dino
28.11.12., 11:37
E ljudi pitanje jedno namjestio sam crve da postanu bube ali imam pitanje...uglavnom jel ih smijem otvarati i pošpricati s vodom malo? ili da ih ostavim 2 tjedna?

Muffy
28.11.12., 20:00
Ja povremeno otvorim i ubacim po parce jabuke, deluje mi kao da im malo smeta, ali nista narocito...

Jazzman
29.11.12., 19:08
Ne moras apsolutno nista da im obezbedjujes.Ulutkace se brze ako nemaju sta da grickaju.

DutchSc
26.03.14., 14:05
Kolege,
da li se moze T ili Lg dati lutka da je pojedu,odnosno valja li.

hey-ho
26.03.14., 20:59
Ja sam mojima davao. Pretpostavljam da nije bolja od larve ali je svakako bolja od odrasle bube.

DutchSc
27.03.14., 03:43
Otkad je Deny probala cvrcke nece nista drugo da jede,kulira dubie,crve takodje,lateralisi brzi ko munja,a skakavce obozava,ne znam sta cu s njom,pa reko mozda da pojede neku lutku,ona se nece ukopati.

Oktagon
14.04.14., 15:37
Jel neko moze da mi kaze zasto mi vec nekoliko puta crkavaju crvi kad ih stavim u izolaciju da bi se pretvorili u bube? Imam iskustva sa njima, nisam pocetnik, ali nesto mi u zadnje vreme ne ide od ruke da obnovim koloniju.

Sale024
07.09.14., 23:06
Interesuje me ako se napravi kolonija od nekih 20-30 buba, koliko crva mogu da ocekujem od njih. Tj ne bitno je za ovaj broj. Koliko vi imate buba i koliko od njih dobijete crva??? Zanima me ova informacija da bih znao kolika mi kolonija potrebna za moje potrebe... Unapred hvala :)

Candus
07.06.16., 21:23
Stavio sam fobase za razmnozavanje u jogurtske case. Case su na polici iznad ostalih fobasa i nisu pokrivene. Da li je to dovoljna izolacija ili mozda treba da pokrijem case necim? Temperatura je, trenutno, oko 25 stepeni.

hey-ho
07.06.16., 22:25
Rekao bih da je tako ok. Ne znam da li bi možda pokrivanje čaša (da budu u mraku) doprinelo nečemu.. Probaj da pokriješ par čaša pa vidi da li će se pre presvući. Čisto jedan mali eksperiment da ti bude zanimljivije :)

Candus
07.06.16., 23:40
OK. Preko dela casa sam stavio list obicnog papira, belog, A4 formata pa cu videti... :)

Pepi
10.06.16., 15:13
Jer bube fobasa smrde ovako kad se ne uznemiravaju tj. kad ne ispustaju odbrambeni miris? I koje su najmanje dimenzije za kutiju za 20-40 buba?

Alem2001
10.06.16., 15:56
Ne smrde ukoliko se ne uznemiravaju a za tu količinu bi ti odgovarala kutija od 3-5 litara.

Pepi
11.06.16., 16:51
A kako bi trebalo ako ih prebacujem u kutije za razmnozavanje, npr. stavim bube u jednu one tu poloze jaja pa ih prebacim u drugu i onda tu kad poloze, da li cekam da se iz te drugi izlegnu crvici pa ih prebacim u onu prvu ili kako? Koliko mi kutija treba za razmnozavanje?

stanivukm
11.06.16., 18:12
Poželjno je prebacivanje jer je moguće da bube pojedu jaja pa ćeš imati manje crvića. Bube na mesec dana prebaciš u drugu kutiju, češće prskaš vodom podlogu na nekih 2 dana i kad se izlegu crvići prebaciš ih negde pa opet namestiš da možeš bube da vratiš i tako opet. Treba ti oko tri kutije po mom mišljenju..

Pepi
12.06.16., 12:04
Hvala na odgovorima, a koliko bi mi preporucili da odvojim crva za razmnozavanje, imam 100 komada, da li sve ili neki manji broj? Trebace mi za hranjenje jedne agame ali nigde ne zurim dok ih ne razmnozim kupovacu.

stanivukm
13.06.16., 15:04
Stavi 30ak, i moja ti je preporuka u neke tamnije kutijice jer će se brže uvijati(znam iz iskustva). Ako ne planiraš samo sa fobasima da hraniš agamu možeš i više jer logično ćeš imati onda i više buba a samim tim i crva kasnije

Candus
22.06.16., 00:25
Kod mene je vec pocela transformacija... i pokriveni i nepokriveni crvi su podjednako brzo postali lutke... Proverio sam nekoliko casa i nasao jednog pocrnelog crva, mrtvog verovatno. Sad polako razmisljam da pripremam podlogu i posudu za bube. Ako su u podlozi mekinje, brasno, koncentrat za pilice i sl. kako to da kvasim, a da se ne pokvari - ubudja, ukiseli i sl.? Mogu li bube da izadju iz jogurtske case?

hey-ho
22.06.16., 03:10
Brašno ti nije potrebno, najbolje da ih držiš samo u mekinjama i povremeno dodaješ koncentrat i još neke granule (npr za ćurke, mačke itd). Što se vlage tiče, ne treba nikad dolivati vode nego obacivati kore od jabuke, krastavca, šargarepe i razno drugo voće i povrće. Skontao sam da su kore od banane dosta dobre jer kad crvi pojedu unutrašnju deo, kora se osuši i savije i služi kao dobro pomagalo pri presvlačenju crva :)
Bube ne mogu da izađu iz jogurtaške.

Candus
22.06.16., 20:08
Hvala... Vrlo fin neki svet... ovi teraristi... :)

Candus
03.07.16., 23:27
Od 21 crva imam 10 buba, 1 lutku i 1 crva koji bi bio mrtav, verovatno, da mu nisam stavio parce jabuke i 9 mrtvih... Jel za 10 buba (11 kad se i ova lutka pretvori u bubu) dovoljna kantica od 4 l? I kad da ih iz jogurtskih casa prebacim u kanticu? Inace, svim bubama sam, kad su postale bube, stavio po prace jabuke ali nesto mi bas i nisu pokretljive mada su neke skroz crne, vecina bar...

hey-ho
04.07.16., 01:44
Čim se pretvore u bube odmah ih prebacuješ u kutiju, jer nema šta više da traže u čaši. Dovoljna je ta kantica a možeš dotati i koji karton od jaja.

stanivukm
04.07.16., 02:20
Je l ima nekog smisla da im stavim u kutijicu parče voća ili povrća, sačekam da skroz pocrne pa onda u kutiju? Ja radim tako jer sam negde pročitala da treba da povrate vlagu posle metamorfoze a na ovaj način sam sigurna da će je bar malo sigurno uneti

DigiNS
04.07.16., 13:33
Je l ima nekog smisla da im stavim u kutijicu parče voća ili povrća, sačekam da skroz pocrne pa onda u kutiju? Ja radim tako jer sam negde pročitala da treba da povrate vlagu posle metamorfoze a na ovaj način sam sigurna da će je bar malo sigurno uneti
Nemas potrebe, a i mislim da oni svakako ne jedu u prvih 2-3 dana dok ne pocrne, mozes ih odma staviti u kutiju sa ostalim bubama cim budu svetlo braon i stoje na nogama.

hey-ho
05.07.16., 00:01
Baš tako. Kad ih prebaciš u veću kutiju, možeš i tamo dodati voće samo znatno manje nego što si davala dok su bili larve.

Candus
23.08.16., 21:42
Ja sad vidim da sam 03.07., okvirno, stavio bube u kutiju sa podlogom. I do danas ih nisam dirao... Ima li sansi da se pojave crvi ili ipak moram da ih stavljam u drugu kutiju posle izvesnog vremena? I evo sad sam primetio jednu lutku u kutiji gde su mi svi crvi koje sam kiupio jos krajem prosle godine, tako da... izgleda ipak ima izuzetaka koji potvrdjuju pravilo da fobasi treba da se osame da bi se ulutkali.

hey-ho
24.08.16., 01:52
Trebaju sigurno da se osame, i ja sam baš proveravao, a crvića ili barem jaja ima sigurno samo mora da prođe određeni period da bi bili vidljivi.

stanivukm
24.08.16., 23:30
Pojaviće se ali sam pročitala negde da je moguće da bube jedu jaja pa da će biti manje crvića nego što bi bilo da ih prebaciš u drugu kutiju što ne mora da znači da je istina..

Candus
04.09.16., 20:57
Crva jos nema, u toj kutiji gde su bube... Od 11 buba ostalo je 7, za sada...
Ali zato ima jos jedna lutka u kutiji gde su crvi, znaci sada su ukupno dve lutke. Izgleda da, kad im dodje vreme oni se pretvaraju u lutke bez obzira na to da li su sami ili u zajednici crva. Jedna lutka moze biti izuzetak, dve vec... mislim da ne... :) Mozda kada se izdvoje, taj proces se ubrzava...

hey-ho
04.09.16., 22:02
Ej hej trebao si da izdvojiš te 2 pa ako se potrefi da su različitog pola, spariš ih i stvoriš crviće koji će se u budućim generacijama u bube pretvarati bez odvajanja :D

Candus
04.09.16., 22:33
Pa to jos nije kasno da uradim... Nego, rekoh, mozda potaknu jos nekog da krene njihovim stopama, ako su tu. Mada vidim kad ih dotakne neki od crva one se bas pracakaju... :)

Djoleee
05.09.16., 01:09
Koliko inace vama treba da se crvi ucaure? Ja sam stavio 20`ak crva i za sad imam 8 lutki, jos njih 10`ak se zamotalo u 'c' a cini mi se da cu sutra vec imati prvu bubu jer jedna lutka pocinje da hvata braon boju. Svi su bili u istim uslovima pa mi je samo cudno da je bas tolika razlika izmedju prelazenja u druge faze...

Candus
08.09.16., 21:37
Ma opusteno...
Sto se opterecujes time koliko vremena treba. To je izgleda individualno... :)
Ja sam od one dve lutke jednu izgubio, pojeli su je crvi izgleda, a drugu sam spasio, sklonio sam je na vreme.
Nego, kako je dosadna borba sa tim grinjama. Au...
:)

hey-ho
09.09.16., 17:46
Ako imaš grinje najbolje rešenje je da ih držiš u kutiji bez poklopca.

Candus
11.09.16., 20:08
Sve je otvoreno ali ih ima u vecoj ili manjoj meri u svakoj kutiji, kod skoro svih sekundarnih kucnih ljubimaca (Zoophobas morio - crvi i bube, Tenebrio molitor - bube i crvi, Blaptica dubia - bube svih velicina i Blatta lateralis - tu imam samo dve bube vec duzi period)... Pritaje se pa buknu... :)
Nego danas sam primetio male crvice, oko 5 mm duzine, a ko dlacice, u kutiji gde su bube fobasa...

hey-ho
13.09.16., 01:45
Onda bi trebao da smanjiš povrće i voće. Nemoj im davati ništa od toga par dana a u kutiju usmeri stonu lampu sa sijalicom od 40-60 W.

Djoleee
14.09.16., 16:40
Ja nikad dosad nisam imao problema sa grinjama, drzim sve 'sekundarne ljubimce' u garazi gde i nije bas najbolja ventilacija, ali sve posude, pogotovo kod fobasa su izbusene sa strane skoro do poklopca, i po poklopcu, i dajem im samo kriske krompira da jedu dok ne pojedu cele, jer tako se ne baca i ne ostaje da se hvata budj ako im dam taman koliko im treba i eto nikad nisam dosad imao grinje. Jedino sto sam kod fobasa pored ovsenih pahuljica ubacio i malo piljevine da se dobije na kolicni 'kreveta' za njih. Mada mi se nekad i desavalo da kad podignem poklopac da je na poklopcu doslo do isparavanja, ali to ocistim samo krpom i ostavim kutiju otvorenu taj dan da visak vlage izadje.

stanivukm
14.04.17., 23:59
Da li vam je kutija gde držite bube fobasa zatamljena ili ne? Na temi sam videla da je neko spomenuo to, ali nije potvrđeno.

Djoleee
15.04.17., 16:58
Da li vam je kutija gde držite bube fobasa zatamljena ili ne? Na temi sam videla da je neko spomenuo to, ali nije potvrđeno.
Bubama treba mrak, ali karton od jaja im pruza dovoljno mracnog prostora pa verujem da je to dovoljno