PDA

Pogledaj punu verziju : EGZOTICNI LJUBIMCI



natural
21.09.06., 18:34
Egzoticni ljubimci - grupa autora.
Biologija,uzgajanje,patologija terapija.
Korisna knjiga ima zanimljivih stvari.

esdy_11192
21.09.06., 22:52
Egzoticni ljubimci - grupa autora.
Biologija,uzgajanje,patologija terapija.
Korisna knjiga ima zanimljivih stvari.

Mislim da je to knjiga o kojoj sam pricao sa Zarkom.. Jedan od autora je ivesni Chupic, a izdavac je veterinarski faks... Nije losa.. Mada sto kaze Zarko sve to moze da se nadje na internetu.. Mada ako hoce neko sve na jednom mestu i na srpskom to je to...

Cena je oko 700din...


Hteo sam da otvorim temu jos ranije kad sam trazio da se otvori ovaj podforum [ literatura] ali nikad nisam stigao... :(

zarko
22.09.06., 03:02
ma knjiga je mnogo losa prelistao sam je irazocarao sam se totalno...
jadna je

esdy_11192
22.09.06., 07:36
ma knjiga je mnogo losa prelistao sam je irazocarao sam se totalno...
jadna je

Pa nije valjda toliko losa... :lol: :lol:
Mada, nazalost, bolje nema na nasem jeziku...

zarko
22.09.06., 20:10
prelistao sam je i ono sto sam video je jako lose.. u smislu da nema nikakvih informacija za nekog ko je iole upucen u egzoticne zivotinje

esdy_11192
23.09.06., 02:13
prelistao sam je i ono sto sam video je jako lose.. u smislu da nema nikakvih informacija za nekog ko je iole upucen u egzoticne zivotinje

Iama i ona budjava knjizica od onog Zhiljaka...

jedino nam preostaje da mi napisemo knjigu.. :D

zarko
23.09.06., 04:52
u pravu si :P

natural
23.09.06., 14:45
Pa pretezno je pisano o biologiji zivotinja i lecenju ali je o uzgajanju mnogo lose napisano sto se moglo i ocekivati jer je pisana za studente veterinarskog fakulteta.S obzirom da je izasla kao knjiga koja bi trebala da pomogne u lecenju i odgajanju ovih zivotinja mogli su bolje da urade knjigu.Takodje je opisano i malo vrsta egzoticnih ljubimaca osim ako neko ne smatra pacove,miseve,gavranove.... za egzoticne zivotinje.

zarko
23.09.06., 14:53
i sto se tice terapije lekovi itd mogu da se nadju na netu isti takvi spisi.. jer kolicina i koncentracija leka zaodredjene zivotinje sezna to je sve ok ali nistan ije novo/....
to sot je napisano je neporetbno prosecnom coveku a veterinaru je smesno jer je marginalno tako da ne vredi nista

natural
23.09.06., 19:03
Iama i ona budjava knjizica od onog Zhiljaka...

Reci mi kako se zove ta knjiga.Ja sam nasao na netu neku knjigu pitoni i kunici izdanje je iz 89,mada ne verujem da je ima u prodaji moracu da proverim.

esdy_11192
23.09.06., 22:41
Iama i ona budjava knjizica od onog Zhiljaka...

Reci mi kako se zove ta knjiga.Ja sam nasao na netu neku knjigu pitoni i kunici izdanje je iz 89,mada ne verujem da je ima u prodaji moracu da proverim.

Mislim nije toliko budjava, ali je malecka i preopsirna.. I ne bi mogao da je nazovem vodicom o teraristici...

Izdavac knjige je Draganic... Knjiga se zove "Terarijum i radosti koje pruza"

Moja je iz 2002 , i platio sam je 120...

Neka kornjca je na naslovnoj strani...



Knjiga moze da se nadje u Mamutu [mada ovu iz te edicije "hobi" nisam video odavno].. Ako nigde ne nadjes, uvek bude na Draganicevom standu na Sajmu knjiga.. :)

natural
24.09.06., 00:15
Hvala

kimo
25.09.06., 14:16
Nemojte baš tako da pljujete knjigu, nije bitno čija je,ali je bezveze da se tako o njoj piše, iznesite svoje mišljenje ali ne na taj način.

P.s. Mislim da je to ok, ipak smo mi ozbiljan forum :P

zarko
25.09.06., 21:03
istina i ja se izvbinjavam
ja sma se iznervirao zato sto sma tu knjigu trazio i cimao ljude i otiso do bg a i kad sam je napokon naso ispalo je da je sit tako da je zato bedara
sorry autoru :cry:

esdy_11192
25.09.06., 21:27
istina i ja se izvbinjavam
ja sma se iznervirao zato sto sma tu knjigu trazio i cimao ljude i otiso do bg a i kad sam je napokon naso ispalo je da je sit tako da je zato bedara
sorry autoru :cry:

Ja sam te naveo da je trazis.. :lol: :lol: :lol:

kimo
25.09.06., 22:03
Sve je ok, moramo malo paziti na izgovor...Aj preporuci ti Zarko neku knjigu na engleskom a da je dobra...i naravno neko drugi ako zna neku dobru.

zarko
26.09.06., 00:49
3 Understanding Reptile Parasites: A Basic Manual for Herpetoculturists & Veterinarians
Paperback - June, 1997
Author : Roger Klingenberg

4 Reptile Medicine and Surgery
Hardcover - January, 1996
Author : Douglas R. Mader (Editor), Geoff Stein (Illustrator)
Publisher : W B Saunder

5 The Biology Husbandry and Health Care of Reptiles
Hardcover - October, 1997
Author : Lowell Ackerman

7 Reptile Care: An Atlas of Diseases and Treatments
Hardcover - September, 1992
Author : Frederic L. Frye

zarko
26.09.06., 00:50
niej da sma ih procitao niti da ih iam ali kazu dasu dobre razgovarao sma sa nekim ljudima
reptile medicine and surgary je na putu da bude moja

Kuni
14.12.06., 01:16
R.D. Bartlett & Patricia Bartlet
Facts & Advice on Care and Breeding Leopard and Fat-Tailed Geckos
1999. Barron's Educationals Series

Noel & Janet Morgan
Pet Owner's Guide to the Leopard Gecko
2002. Ringpress Books

Philippe de Vosjoli, Roger Klingenberg, Ron Tremper & Brian Viets Ph.D.
The Leopar Gecko Manual (from the experts at AVS)
2004. The Herpetocultural Library

Ray Hunziker
Leopard Geckos Identification, Care & Breeding
1994. T.F.H Publications

David J. Zoffer
Feeding Insect-Eating Lizards
1994. T.F.H Publications

Samuel D. Marshall
Tarantulas and Other Arachnids
2001. Barron's Educationals Series

Stanley & Marguerite Schultz
The Tarantula Keeper's Guide
1998. Barron's Educationals Series

Andreas Tinter
Tarantulas
7994. T.F.H Publications, Inc.

Jerry G. Walls
Tarantulas (from the experts at AVS)
2005. The Herpetocultural Library

Robertt G. Breene III
Tarantula Care
2005. T.F.H Publications

Eugene Bruins
The Complete Encyclopedia of Terrariums
2006. Rebo Publishers

Oliver Drewes
Terrarium Animals from A to Z
2005. Barron's Educationals Series

edit: Dodato jos literature

natural
14.12.06., 14:22
Ima li nesto od toga da se kupi kod nas po nekoj razumnoj ceni?

Geni
14.12.06., 15:17
Ne verujem, ali poruči. Ja sam svoju "The tarantula keepers guide" poručio preko amazona. Ako ti pošalju običnom poštom a ne kurirom poštarina je relativno mala. A pakete sa jednom knjigom carina ni ne gleda :)

To je ubedljivo najbolja varijanta.

natural
14.12.06., 16:14
Probao sam ja jos ranije da narucim preko jedne nase knjizare knjigu ali je cena bila nerealna.
Probacu sad da narucim preko amazona.

Zero
14.12.06., 16:38
Evo danas sam je naručio košta 295 kuna i dolazi mi za 4 dana:

http://www.booksdirect.com.au/images/1843309726.jpg

Predobra knjiga :wink:

Baj d vej

Imam i :

http://www.nhm.ac.uk/publishing/images/covers/snakes-200.jpg

Isto ok knjiga

Onda o kameleonima imam

http://www.faunology.co.uk/shop/product_images/t_16626_01.jpg

dobra knjiga ja imam novije izdanje ali nisam mogao pronaći sliku na netu... ima svega i svačega o kameleonima...

i....

http://www.cornishcrispa.co.uk/images/0764100769%20TARANTULA%20KEEPERS%20GUIDE,%20BREF.j pg

netko ju je već spominjao prije....

imam još dosta toga....ali stavit ću ih drugi put...

natural
14.12.06., 18:02
Da li si ih porucio preko amazona?

Kuni
14.12.06., 19:59
Ovaj Tarantula Keeper's Guide upravo cekam da mi stigne, sve sa postarinom me kosta nesto ispod 13e a narucio sam preko jednog engleskog sajta. Sto se tice Amazona, nije los mada im je postarina nesto skuplja, i naravno ja savetujem Amazon.com a ne Amazon.co.uk jer engleska verzija ipak "ubija" sa funtama. Sve gore spomenute knjige nabavljao sam preko interneta i bile su u rasoponu od 8-12e sa postariniom. Kod nas vredi zaviriti u prodavnice IPS-a, ja sam nabasao na Encyclopedia of Reptiles and Amphibians - Chris Mattison (tvrdi povez, 280str), za nekih 700-800 din. a na koricama stoji cena od 17.95 funti!?

natural
14.12.06., 22:02
Jel bi mogao napisati adresu tog engleskog sajta da pogledam sta ima.Sad sam video da u Platou ima reptiles and amphibians samo joj je cena malo velika 2400 dinara.

Kuni
14.12.06., 23:40
https://secure.books2anywhere.com/

- - - U S A - - -
www.alibris.com
www.abebooks.com
www.barnesandnoble.com
www.amazon.com

zarko
15.12.06., 00:22
nisma vas bas pratio skro9z mozete li (vi koji ste narucili da mi napisete na tredu sta ste narucili?
planiram i ja da uzmem nesto pa da se ne poklapamo ... da uzimamo iste stvari :D

natural
15.12.06., 01:09
Ja najverovatnije uzimam reptiles and amphibians.
Treba sutra da odem da pogledam.

Zero
15.12.06., 09:37
Ja ih ne narucujem nego uzmem u knjizari u "Algoritmu"....

Kuni
15.12.06., 10:18
Ja imam sve sto sam napisao i cekam jos dve o T.
p.s. evo jos jedan dobar link:
http://barronseduc.stores.yahoo.net/pets-exotics.html

Srks
24.12.06., 12:23
ljudi ako ste resili da pravimo knjigu. Ja sam tipograf po zanimanju, jos nisam naucio sve sto treba o tipografiji. Ali imam prijatelje koji mogu da na pomognu pri sklanju knjige...a mogu i ja (isto mogu i pri stampi). Razmislite pa da ja vidim sa njima da li ce moci to da nam odrade. :wink:

Srks
24.12.06., 12:39
Ovo treba kupiti ako moze da se nadje http://www.amazon.com/gp/reader/0764100769/ref=sib_dp_pt/102-6206621-5823319#reader-link Tarantula Keeper's Guide. Nazalost ovo je samo za tarantule.

Aign0r
09.04.07., 21:10
Shto se tiche ove knjige to je pisao prof.Chupic sa Katedre za farmakologiju... a ovi ostali su mislim sa Katedre za Internu medicinu.. naravno na veterinarskom fakultetu... gledao sam knjigu tj prelistao i nije uopshte tolko losha... za veterinare...Nekom ko je laik ne mozhe bash mnogo da koristi...ali veterinaru koji je vetj nauchio patologiju i ostalo mozhe dobro da dodje kao priruchnik za bolesti i lechenje egzotichnih ljubimaca koji su generalno u expanziji...Gledatju uskoro da je kupim poshto su mi roditelji veterinari a i ja budutju tako da ne mozhe da shkodi.. a onda tju motji da vam iznesem i mishljenje struchnjaka shto se tiche struchne strane knjige...

A naravno da se sve mozhe natji na internetu ali je mnogo lakshe kad imash sve na jednom mestu i na srpskom i za relativno male pare... Ako je neko kojim sluchajem zainteresovan za ovu knjigu a nije iz bg-a neka mi se javi nije problem da je kupim i poshaljem i onako sam svaki dan na faxu :)

esdy_11192
09.04.07., 22:42
@Aign0r: koliko je knjiga ? Davno je nisam video.. Cisto informativno, nije da bih je sad odma kupio... :)

zarko
09.04.07., 22:57
ja sma naiso na knjigu o egzoticnim zivotinjama pisao je profesor nikola popovic i jako je slaba...
e sad ne znma koja je ta knjiga o kojoj ti pricas jer znam da je ova koju sam ja spomenuo jedina knjiga na sprskom za veterinu....mozda je ista ..izdanje okoje sma ja video je zelena ...i uzasno slabo stoji sa informacijama .vise je informativna..
ajde napisi nesto o njoj, sadrzajuu i drugim relevantnim informacijama jako me zanima..ali ako je kalibra ko ova ne zanima me

Aign0r
09.04.07., 23:38
I ova je zelena ... znam da je glavni autor prof.dr.Vitomir Chupic sa katedre za farmakologiju a za ostale ne znam kako se zovu...
Ja je nisam detaljno chitao ali kolko sam onako preleteo pogledom uglavnom su povrshne informacije o drzhanju i o samim zhivotinjama mislim da je vishe bazirana na bolesti,povrede i tretiranje istih...doziranje lekova,aplikaciju lekova i tako to ... tako da je vishe veterinarska knjiga...

Inache neko je spomenuo da su tu i zamorci,ptice,hrchci i tako dalje... verovali ili ne to spada u egzotichne ljubimce. Mozhda ne sa tachke gledishta ljubitelja,ali sa struchne tachke gledishta egzotichni ljubimci su sve one zhivotinje koje nisu DOMESTIFIKOVANE! e a kod nas su domestifikovane zhivotinje : Krave,konji,ovce,koze,pernata zhivina,psi,machke ...hm ne znam da li sam neshto izostavio ali od kutjnih ljubimaca sve shto nisu kuce i mace sa struchne strane gledishta smatra se egzotichnim ljubimcem jer su ove 2 vrste vetj dugo u kontaktu sa ljudima i ne zhive slobodne u divljini (Felis Domestica i Canis Familiaris) vetj u divljini postoje samo njihovi srodnici (ovo isto vazhi za stochne vrste) Tako da ...sve shto nije vetj duzhe vreme u sazhivotu sa ljudima,ne zhivi na podruchiju srbije i egzistira kao takva vrsta u prirodi smatra se egzotichnim ljubimcem...

E da umalo da zaboravim knjiga koshta mislim 700 din

nenad
10.04.07., 01:35
Imam ja tu knjigu, nije toliko losa. Nema puno informacija, ali bolje ista nego nista. :D
Inace, pisalo je nekoliko autora, a pored informacija o najcescim bolestima postoje i tabele sa dozama lekova koji se primenjuju, i nisu tako lose. Mislim da su one namenjene veterinarima.
Usput, tu su i kratka objasnjenja o cuvanju nedomestifikovanih kucnih ljubimaca. Bice jednog dana i boljih knjiga, nadam se. Izaslo je pre jedno godinu dana i novo, dopunjeno izdanje ove knjige, sa drugacijim koricama, ali ga ni ja nisam odavno video.

zarko
10.04.07., 03:04
esdi pomozi...da li je to ono sto si mi ti pomogo da je pronadjem u platou?
ako je to to onda (za mene ) to ne vredi nista...
tabele zna svaki veterinar tako da nista vredno ne moze da se nadje...
naravno vrednost toga je sto ej na srpskom i na jednom mestu osnovne info.
naravno ni na kraj pameti mi nije da vredjam autore ali ja sma trazio nesto malo podrobnije ....to i na netu moze da se nadje....ako znas engleski.


hvala na objasnjenju

esdy_11192
10.04.07., 04:18
Jedan od autora knjige na koju sam ja mislio je bio V. Chupic.. E sad sta si ti bio nasao to samo ti znash.. :lol: Mada je verovatno ta, samo sto tebi nije potrebna [dosta znas].. ;)

zarko
10.04.07., 05:33
uf uf nemoj da mi laskas ima da se uobrazis ...informativna knjiga ali nije bas na strucnoj strani jaka

Kuni
01.01.08., 02:21
Setio me se deda-mraz :D!
http://img176.imageshack.us/img176/7093/spiders1ll3.jpg
http://img201.imageshack.us/img201/2269/spiderscontentsyr0.jpg



R.D. Bartlett & Patricia Bartlet
Facts & Advice on Care and Breeding Leopard and Fat-Tailed Geckos
1999. Barron's Educationals Series

Noel & Janet Morgan
Pet Owner's Guide to the Leopard Gecko
2002. Ringpress Books

Philippe de Vosjoli, Roger Klingenberg, Ron Tremper & Brian Viets Ph.D.
The Leopar Gecko Manual (from the experts at AVS)
2004. The Herpetocultural Library

Ray Hunziker
Leopard Geckos Identification, Care & Breeding
1994. T.F.H Publications

David J. Zoffer
Feeding Insect-Eating Lizards
1994. T.F.H Publications

Samuel D. Marshall
Tarantulas and Other Arachnids
2001. Barron's Educationals Series

Stanley & Marguerite Schultz
The Tarantula Keeper's Guide
1998. Barron's Educationals Series

Andreas Tinter
Tarantulas
7994. T.F.H Publications, Inc.

Jerry G. Walls
Tarantulas (from the experts at AVS)
2005. The Herpetocultural Library

Robertt G. Breene III
Tarantula Care
2005. T.F.H Publications

Eugene Bruins
The Complete Encyclopedia of Terrariums
2006. Rebo Publishers

Oliver Drewes
Terrarium Animals from A to Z
2005. Barron's Educationals Series

Kuni
19.01.08., 00:25
Jos jedna u kolekciji, malo je starije izdanje ali za $2+postarina sigurno vredi. Tvrde korice, 280str., preko Alibris.com-a.
http://img227.imageshack.us/img227/5300/propercarettn3.jpg

kimo
19.01.08., 01:17
Strava, mogao si naručiti par komada, znaš ad će neko hteti uvek :)

Srks
19.01.08., 01:19
Nemaju svi kreditne kartice pa uvek bi neko kupio tako nesto sto nema kod nas na primer kao ja! :D

Proka
19.01.08., 01:21
pa netreba ti kreditan kartica ...
http://www.e-ducan.com/ rto ti link :) treba ti sam kesh :)

Srks
19.01.08., 01:24
aha nisam pogleda mislio sam da je na foru Amazon.com ili e-bay na kojima treba kreditan kartica. Moja greska.

EDIT: Pogledacu pa ti javljam ako mi nesto nije jasno. Naravno na PP da ne kvarimo temu.

EDIT 2: Ja kada sam narucivao preko amazona u Kini nije bilo toliko skupo a nije se bas puno ni cekalo 3 nedelje od prilike(mada sve zavisi od proizvoda, tezine, itd.)

Proka
19.01.08., 01:26
pa imash e ducan i otesh tamo oni imaju dogovor sa amazonom i ebayom i narucish shat ocesh samo oni uzimaju provizju oko 20 posto :)

nenad
19.01.08., 01:30
Nije samo to, tu su i troskovi slanja, i ovo i ono, i platis shpediteru par hiljada dinara na kraju, a da ne pominjem da cekas bar jedno 4 meseca
narucenu robu. Takva su bar bila moja iskustva svaki put (3 puta) kad sam nesto morao da narucim preko njih.

Proka
19.01.08., 01:39
ja iskreno nisam imao nikakvih problema :)

Kuni
19.01.08., 01:40
Nisam nikada probao sa e-ducanom, 20% nije malo i zavisi da li se odnosi samo na cenu robe ili robe+postarine. Kartice vise nisu nikakav problem, Visa virtuon se moze otvoriti bez neke vece papirologije i bez potrebe za tekucim racunom. Pitanje je i da li e-ducan moze da nadje bas sve sto se moze ovako naci. Konkretno, ovu knjigu (i jos par) sam nabavio kao used book, mada knjiga nikada nije otvorena (npr. biblioteke se ratosiljaju viskova i sl.) pa je sa redovne cene (koja pise na njoj) od $16.95 cena "pala" na $2, i onda jos iskoristim kupon kod sa -$1 pa me knjiga zapravo kosta $1. Jedino sto postarina ne moze biti niza od 10ak$, pogotovo kada su tvrde korice pa je i sama kniga teza, ali ne moze bas sve dzabe pa se ne bunim.
edit:
Evo direktno sa sajta, znaci prodaju se kao used a zapravo su never read...
Plus, do kraja januara vazi coupon code FRIGATE1, dakle $1 manje bez obzira nova ili polovna.
used book condition:
Book: Fine/Like New Fine/Like New
Binding: Hardcover
Publisher: T.F.H. Publications, Inc
ISBN-13: 9780866224468
ISBN: 0866224467
Description: New, Publisher overstock, may have small remainder mark.
Excellent condition, never read, purchased from publisher as excess inventory.
Languages: English
Alibris ID: 9039394766

nenad
19.01.08., 09:43
Kuni, ako ti nije problem, kazi nesto vise o kupovini sa tom karticom. Da li moze na svakom sajtu da se plati njom, da li stize na kucnu adresu i slicno.

Kuni
19.01.08., 11:55
Karticama preko interneta kupujem od 02/2003 kada sam otvorio prvi put Raiffeisen Visa virtuon bas u te svrhe. Sada imam drugu karticu ali prica je ista, samo drugi nacin placanja (sada mi sve obracunaju u dinarima po srednjem kursu i skidaju sa tekuceg). Kod virtuon kartice je poenta sto nije neophodan tekuci, nego ti oni otvore racun uz karticu na koji ti stavis koliko zelis (da imas ili da potrosis). Mislim da je neophodno da na racunu lezi 20e koje dobijes nazad kada ugasis racun, a sve sto ti je preko toga mozes da koristis za kupovinu. Tu je dodatno povecana sigurnost, posto na racun mozes da uplatis neposredno pred kupovinu onoliko koliko treba i koliko ces da potrosis, pa sve i da ti neko nekada "provali" karticu, po pravilu sa racuna ne moze da skine nista (cak ni onaj depozit od 20e). S tim sto odmah da kazem da ja do sada nikada nisam imao ni jedan, nazovimo bezbedonosni, problem tog tipa, neke kradje ili slicno. Sve poruceno stize na kucnu adresu, mada mozes da platis karticom a da stigne na drugu adresu ako ti to zelis (dakle kod checkouta koristis razlicitu billing and shipping adresu). Visa prolazi prakticno na svakom sajtu, pitanje je jedino da li "oni tamo" salju u zemlju Srbiju, pa od toga i zavisi da li mozes da pazaris na tom sajtu. No, poenta je jednostavna. Kupovina preko sajtova po pravilu zahteva registraciju, dakle, ostavljas im osnovne podatke i email (na koji ti najcesce salju obavestenja o poslatim posiljkama i njihov newsletter). Ako prilikom registracije nemas opciju za zemlju: Yugoslavia, Serbia and Montenegro ili samo Serbia, odmah racunaj da neces moci pazariti karticom. Ukoliko imaju nasu zemlju u bilo kojem izdanju gotovo je 100% da nece biti problema kod checkout-a. Kao sto rekoh, ja do sada nisam imao problema pri kupovini preko net-a, a kupovao sam (sto za sebe sto za druge) svasta, od knjiga, muzickih diskova, DVD-a, majica, nakita, maketa/modela automobila, semenki kaktusa... iz Australije, Amerike, Engleske, Francuske, Belgije, Nemacke, Ceske... Jos da spomenem da ozbiljniji sajtovi, kada nesto pazarite kod njih, obicno vam kasnije u newsletteru povremeno posalju informacije o rasprodajama ili kupon-kodove za odredjene popuste kod online kupovine, nekad dolar-dva, nekad 20% il 25%, desava se i do 50%, kako kada. I naravno, treba cunjati po sajtovima i gledati sta se sve nudi i u kojim opcijama, kao npr. prica koju sam gore spomenuo u kontekstu used/new, razlike u ceni su drasticne za istu stvar. Za knjige savetujem npr. alibris.com, abebooks.com, bn.com ili amazon.com uz napomenu da je trenutno isplativije kupovati sa americkih sajtova (najjeftiniji su ali najduze putuje, kada su guzve kao oko novaka i do mesec i po dana, inace oko tri nedelje). Npr. ako istu stvar kupujete kao new na amazon.com, amazon.co.uk i amazon.de, najjaftinije vas izadje americki (u dolarima) a najskuplje engleski (u funtama). Odnos valuta mozete uvek pogledati na npr. xe.com-u.
edit napomena:
ako je vrednost robe koju porucite (bez postarine) veca od 20e placa se carina (dakle, nasima placate jos neku kintu prilikom preuzimanja)