PDA

Pogledaj punu verziju : Grejanje paukova



kimo
25.09.06., 14:18
Ovo još nismo spominjali u posebnoj temi...

Neka svako napiše kako greje svog pauka i da obrazloži zašto misli da taj način valja/ne valja itd,itd.

Da li neko zna kako i koje svetlo smeta tarantulama i sve vezano uz to itd.

Bifrost
25.09.06., 14:38
Odlicno pitanje ovde ce biti dosta ne saglasica. Zato cu ja za sad samo da kazem ono sto svi znamo i svi se slazemo da je najbolje grejati celu sobu jer je tako naj prirodnije. :idea: :roll:

Geni
25.09.06., 15:25
Pa i nema mnogo filozofije. Treba grejati kako ko može. Brachiphelme i Gramostole ne treba grejati uopšte (mogu da se greju - brže će da rastu).

Ja L.parahybanu i T.blondi grejem crvenim sijalicama od 15w, ali samo ako je hladno u sobi. Sijalice isušuju vazduh pa je potrebno češće dodavati vodu, ali su praktične. Male paukove držim na terarijumima koje grejem sijalicama.

Imam jedan terarijum na čijoj je zadnjoj strani zalepljen grejač za terarijume - onaj kineski resun od 13w, ali je to preterano. I sa smanjenom snagom (dodao sam reostat) ta strana terarijuma je usijana, a temperatura prelazi 32 stepena. Tu držim madagaskarske bubašvabe kojima to odgovara.

Jedino ne treba grejati terarijum sa tarantulom odozdo. Tarantulama instinkt nalaže da hladnoću traže ukopavajući se. Tarantula kojoj je vruće će se zakopati bliže grejaču (nisu mnogo pametne :D )

kimo
25.09.06., 22:11
Nisam puno zalazio u problematiku svetla kod tarantula tako da ni ne znam puno. Da li neko pouzdano zna ili je citao negde ili cuo neki primer da se tarantuli desilo nesto zbog jake svetlosti "vestacke", naravno ne sunceve? I da li one razlikuju crvenu sijalicu od obicne po intenzitetu svetlosti ili po boji ili kako vec?

Ja bi ih grejao, ali kabl grejac je prejak kakav god da se stavi a sijalicu se bojim da ubacim u terarijum da se nebi opekla tarantula...

Neki saveti sem grejanja cele sobe...

Calyptratus
25.09.06., 23:30
Ja svoju ne grejem jer u sobi ima oko 25 stepeni a i to je ok za Brachypelme.Nemam cak nikakvu sijalicu koja jos svetli preko dan ili slc. tako da je ili u mraku ili na prirodnom sobnom osvetljenju,a i onako ne vole svetlo previse tako da mislim da je to ok.

Geni
26.09.06., 09:01
Navodno ne vide crvenu svetlost uopšte. Po stranim forumima se dosta pisalo o tome. U svakom slučaju mojima ne smeta, za razliku od obične sijalice.

A sijalicu od 15w ja mogu da držim u ruci dok je upaljena, tako da nema nikakve šanse da se tarantuli nešto desi. 25w je već vruća i tu može biti problema u teoriji.

kimo
26.09.06., 12:41
Znači može da se stavi i crvena reflektorka jača van terarijuma pa da greje odgore terarijum ili možda više terarijuma?

Geni
26.09.06., 13:49
Pa ne vidim nikakav problem. Ja to ne koristim jer mi je u sobi i ovako pretoplo za moj ukus, pa bih da grejanje ograničim na terarijume (ne pomaže :D )

kimo
26.09.06., 14:02
Posto sam ja u velikoj sobe i dosta je visoka jer sam na 17. spratu, onda zimi bude dosta hladno u sobi pa bi ja da grejem taj deo gde su zivotinje.

Geni
26.09.06., 14:44
Eto - idealno :D

Veruj mi - ja sam u maloj sobi i 4-5 sijalica, 2 grejača, kompjuter i monitor mogu da ugreju sobu toliko da ti ne treba radijator. Ja zimi otvaram prozor.

Ana
29.09.06., 19:15
I ja grejem citavu sobu: dosta je hladna pa koristim uljani radijator cim temperatura pocne da opada - ima termostat i ne isusuje vazduh, tako da mislim da sam resila problem :D
Inace procitala sam negde da paukovi uopste ne razlikuju svetlost, medjutim mom bas smeta, i ne samo to: svaki pokret, promena svetlosti a narocito otvaranje poklopca izazove pravu frku. Ne znam da li je tako sa svim tarantulama ili se ova moja pretvara u jednu razularenu neman?

skorpac
12.10.06., 12:12
Moje Tarantule zive na sobnoj temperaturi, ne koristim nikakva dodatna grijuca tijela. Jedino treba paziti u zimskim danima, kada i ako se grijete sa centralnim sistemima(radijatori), treba paziti na vlagu.... centralno grijanje jako isusuje zrak.

zarko
12.10.06., 19:26
ja imam podno grejanje i grejem i dan i noc tako da tu nem frke nikad ne padne ispod 18 C
ali ipak imam dodatne grejace iza stalaza 2x1metar tako da i njima odrzavam T
tako da tarantule brze rastu

rassa
20.09.08., 11:05
znam da je ova tema 'prosla' (kraj 2006.) ali
kako mogu da ugrejem cricet kiper , t. je oko 22 C
da li mogu da stavim obicnu sijalicu sa zadnje strane i ona nece svetleti mnogo posto je s te strane pozadina a grejace ko luda
e da li je to pametno - da li moze obicna sijalica

Miroslav
20.09.08., 13:20
Ako ti je temperatura 22°C nemaš potrebe za grejanjem ter. Ako baš hoćeš, možeš grejati i sa običnom sijalicom :idea:, samo pazi da ju ne staviš preblizu da nebi nešto istopio i naravno da ne bude previše vruće. :devil-smiley-029:

toncek
20.09.08., 15:32
meni je u sobi uvjek oko 23-24-25 stepena tako da negrijem nicim posebnim.temp.je uvjek sobna i tarantule se na tu temp.priviknu a mislim da je i odlicna temp.oko 24-25 stepena.tako da se opce ne zabrinjavam.imam i onaj grijac za terarijume al otkako imam T.palio sam ga svega par puta.

Liman
20.09.08., 15:39
ja sam danas nabavio crvenu sijalicu od 15 w i sa tim trenutno grejem paukove (4 komada , u kutijama ::D) posto mi je u stanu oko 19-20 stepeni...

Proka
21.09.08., 08:44
Kabl grejac 8m koji mi greje celu policu gde se nalaze zivotinje .. i temperatura varira od 25 do 30 . kod tarantula

Miroslav
23.09.08., 01:43
Evo mog privremenog rešenja za grejane T :idea:# U stari akvarijum od 25l sam stavio posude sa C. cyaneopubescensom, A. geniculatom, P. ornatom i lateralisima. Grejem ih uz pomoć sijalice od 60W :confused2:# Trenutna temperatura je 27.5°C. Bila je i viša (što se vidi po slici), ali ju lako korigujem otvaranjem poklopca, tj. povećanjem otvora. Sijalica mi je trenutno rešenje dok ne kupim kabl grejač. Ovaj način je dobar i iz razloga što T ne može doći u kontakt sa sijalicom :devil-smiley-029:# Vlažnost mogu povećati ubacivanjem posude sa vodom, ali mi nije potrebno. Ornati nešto više orošavam zemlju, što je sasvim dovoljno.

Pokušao sam da grejem i sa grejačima za akvarijum, ali nisu dobri za ovo. Veoma brzo se zagreju, tj. svoju neposrednu blizinu, pa se gase i ne greju dok se ne ohlade. Sa njima mi je temperatura bila 21°C, maksimum 22. Za njih je potrebno da cirkuliše vazduh (kao voda u akvarijumu).

Zaboravio sam reći da mi je temperatura u stanu između 17-18°C.

Dakle, ko hoće privremeno da reši grejanje T, eto mu moj predlog. ::D

D@nijel
23.09.08., 14:54
Ja grejem celu sobu i uvek ima nekih 25c,a stoji mi crvena sijalica kod tarantula,nije stalno ukljucena ukljucim je nocu zbog pada toplote.

Borko
23.09.08., 21:25
ja svoje grejem sa crvenom sijalicom od 60W. uopste je ne gasim.
trenutno ne grijem prostoriju al cu uskoro da pocnem pa ce biti taman.

miksajlons
23.09.08., 22:42
I ja grejem sa sijalicom, ali od 25w koju sam poklopio sa kutijom da više zadržava toplotu, samo preko dana. Terarijum ima 25 litara. Nije im baš toplo, ali bar toliko da im nije hladno, dok ne počnu sa grejanjem. Jedu, aktivne su, što znači da im je dobro.

dragon
23.09.08., 23:44
Ja ne grijem.Po zimi se zna spustit i do 17*c, i nikad nije bilo nikakvih problema.
Sa sijalicama treba paziti kod T koje trebaju više vlage jer jako suše zrak.

miksajlons
24.09.08., 01:39
Kod mene je treset dubok oko 4 centimetra i dobro zadržava vlagu. Sipao sam 100ml vode 7.9. i otkako grejem terarijum sa sijalicom primetio sam da se voda kondenzuje na staklu u tom delu gde je treset što znači da je dosta vlažan (i jazbina je vlažna), iako je po površini totalno suv i nema buđanja.

Miroslav
24.09.08., 03:56
Kokosov treset odlično drži vlagu. Zidovi pusuda su providni, pa lako mogu videti da li se treset osušio ili ne. I meni se na početku hvatala kondenzacija po zidovima, kod cyano i ornate. Kod cyano sam morao i brisati, zato što je baš bilo mnogo, a i malo sam preterao sa vlaženjem (u potpunosti sam zaboravio da ona baš i ne voli veliku vlažnost). ::D

rassa
24.09.08., 12:41
kod mene je u ter. 22-23 da li treba da grejem , inace tarantula je normalna, jede ,proseta se , nema nikakvih promena sem da je mozda malo manje aktivna

koju sijalicu mi preporucijete , od koliko W , posto bi teo da bide oko 27
ustvati da li mi je uopste potrebna ?

i zaboravih da kazem t. mi je u cricet ciperu, kako da grejem tako malu posudu sada dok je tu a kako posle kad predje
u ter. i opet ako uopste treba da grejem

Geni
24.09.08., 12:47
Nema potrebe da greješ ukoliko ti temperatura ne pada ispod 20 na duži vremenski preiod. U principu, ne treba grejati ako imaš centralno grejanje. I naravno ako želiš da ubrzaš metabolizam da bi ti tarantula brže porasla ;).

Lepo je Dragon rekao, sijalica je najlošiji način grejanja jer isušuje vazduh. Bez obzira što je treset vlažan, vazduh se jako brzo osuši ako je sijalica u terarijumu. Tarantule jako retko piju vodu. Vlaga im treba da bi disali. Nemjau pluća kao mi već nešto nalik na škrge ali nepokretno. 'booklungs' zahtevaju vlagu da bi pravilno funkcionisali.

silwert
24.09.08., 16:39
dok sam imao tarantulu grejao sam je sijalicom
a sada grejem samo dubie u zamrzivacu na 31stepen ::D

Soulfly
26.09.08., 00:53
Ja sam do skoro imao problem sa grejanjem, to je bilo zanimljivo.
Kod prve T sam stavio sijalicu na cosku stola....kad je stigla druga prikacio sam jos jednu....a kada je stigla treca nije bilo moguce vise kupovati sijalice :lol:

Danas sam na buvljaku kupio grejalicu za 1000 din, ekstra je! Moze da greje jacinom 1000W i 2000W.
Samo je upalim na 1000W i ostavim dok se soba ne zagreje (10-15min) i vise ne mislim o grejanju :)

Grejalica mi mnogo koristi sobzirom da je zimi u mojoj sobi ekstremno hladno a leti ekstremno vruce...

rassa
26.09.08., 11:48
Nema potrebe da greješ ukoliko ti temperatura ne pada ispod 20 na duži vremenski preiod. U principu, ne treba grejati ako imaš centralno grejanje.


mislio sam na ovaj period dok nije ukljuceno grejanje ali s obzirom da ne prelazi 21-22 izgleda da necu stavljati nikakvo grejanje

loshme10
30.01.10., 22:37
Ja isto imam pitanje u vezi sa grejanjem cricket keeper-a. Planiram da uskoro uzmem cyano, ali posto mi ne treba odmah terarijum(uz koji planiram da kupim grejace za narednu zimu), drzacu je prvih par meseci u keeper-u. E sad, imam problem u stanu sa grejanjem preko noci, danju je sve ok, ali preko noci se dosta spusti temperatura, mozda cak i ispod tih 17C koliko je potrebno, pa ne bih da rizikujem... Kako je najbolje da grejem tarantulu u tako maloj kutijici? Da li da uzmem obicnu sijalicu ili crvenu i od koliko W? Da li da je stavim da bije pravo u kutiju ili da stavim nesto izmedju? Uopste, kako to sve da izvedem...? Hvala!

Dusan1992
30.01.10., 22:43
Stavis keeper na sto i uzmes stolnu lampu sa sijalicom od 40w i uperis u keeper. prostije nemoze. mozes da uzmes crvenu sijalicu, bolje je. ;)

Cold_Beer
30.01.10., 22:44
Ja isto imam pitanje u vezi sa grejanjem cricket keeper-a. Planiram da uskoro uzmem cyano, ali posto mi ne treba odmah terarijum(uz koji planiram da kupim grejace za narednu zimu), drzacu je prvih par meseci u keeper-u. E sad, imam problem u stanu sa grejanjem preko noci, danju je sve ok, ali preko noci se dosta spusti temperatura, mozda cak i ispod tih 17C koliko je potrebno, pa ne bih da rizikujem... Kako je najbolje da grejem tarantulu u tako maloj kutijici? Da li da uzmem obicnu sijalicu ili crvenu i od koliko W? Da li da je stavim da bije pravo u kutiju ili da stavim nesto izmedju? Uopste, kako to sve da izvedem...? Hvala!

Uzmi kabl grejac,on ce dobro grejati,imas ga u ponudi.

loshme10
30.01.10., 23:02
A jel ima da se nadje tako mali grejac? Jos jedno pitanje: koliko otprilike vremena treba maloj cyano od 3cm da poraste dovoljno da bih je prebacio u terarijum...? Znam da to zavisi od mnogo faktora, ali zanima me cisto okvirno, da znam za kad da planiram kupovinu terarijuma i grejaca...

Cold_Beer
30.01.10., 23:54
A jel ima da se nadje tako mali grejac? Jos jedno pitanje: koliko otprilike vremena treba maloj cyano od 3cm da poraste dovoljno da bih je prebacio u terarijum...? Znam da to zavisi od mnogo faktora, ali zanima me cisto okvirno, da znam za kad da planiram kupovinu terarijuma i grejaca...

Imas grejace od 20-25 w,a ti ne moras ceo grejac da stavis da greje,mozes samo deo da stavis da greje,pa kad kasnije stavis tarantulu veci terarijum,mozes ceo grejac da iskoristis. Planiraj za manje od godinu dana da mu kupis konacni terarijum,mada ne mora da znaci da ce mu trebati toliko vremena,sve zavisi od uslova.

Mile
03.02.10., 00:18
ja grejem celu sobu, principijalno... imam terarijumski grejač, onaj, kako se zove, podni, što je kao folija, ne znam, al njega ne koristim... u poslednje veme, od kako je dosta hladnije, kad nisam kući u sobi, samo pored terarijuma, sa spoljne strane stavim adapter od štampača... po dodiru bih rekao da ima nekih 30, 40 stepeni, ne više... pomislio sam da adapter možda može nekako da joj smeta, mada kad bolje razmislim nema kako, a i vidim da joj prija, namešta se negde na pola puta od zida do kog je adapter do suprotnog zida, a i aktivna je poprilično... kad dođem kući, ja pomerim adapter jer grejem celu sobu... mislim da je to bolje rešenje od sijalice zbog vlažnosti, a stvarno greje ok...

lesa
03.02.10., 01:02
ja imam jednu sijalicu van tera koju ukljucujem samo preko noci posto mi tada temperatura pada ispod 20 stepeni.onda je oko 17-18c.a sijalica je obicna od 40w.inace preko dana mi je 30 stepeni u sobi pa nema potrebe da grejem
;)

Dahaka
03.02.10., 10:52
Ja grijem kuću drvima ali nema dovoljno temerature u paketu u kom držim boce sa tarantulama. I umam 1 grijač od 400W koji se nalazi u 2 stone lampe zatvoren, to sam napravio da bih grijač osvojio od podloge da ne zapali. I to fino grije...

A pošto Geni reče da ima crvenu sijalcu od 15w Ja bih onda stavio 2x15w i neće se opeći tarantula. :)

sale1808
11.02.10., 16:30
Mislim da sijalica nije bas neko dobro resenje za grejanje jer ako nije zasticena pauk moze da se ispece na nju.Mnogi kazu da nije dobro podno grejanje terarijuma,ali eto ja koristim taj nacin,odnosno terarijumi su mi na radijatoru s time da pratim temperaturu stalno.Krece se od 15 stepeni preko noci do 32 stepena po danu.Do sada nije bilo problema,a Kostarikansku zebru imam oko 8 godina.

marko
11.02.10., 20:07
Nigde nismo savetovali da se sijalica stavlja direktno u terarijum/posudu, i još smo savetovali striktno da bude van domašaja tarantule, znači van posude :)

Ako nisi imao problema za "podnim grejanjem" do sada onda nema razloga da sad menjaš bilo šta. Kostarikanska zebra je zapravo Aphonopelma seemani, siguran sam da ti to znaš, govorim to zbog ostalih. Te "narodske" nazive prepuštamo amerima da ih upotrebljavaju jer im je verovatno teško da pamte latinske nazive :)

DutchSc
17.02.10., 11:50
Nasao sam firmu koja prodaje grejnu foliju,evo sta mi je lik odgovorio

Imamo 2 tipa grejne folije, 40W/m (700 din/m) i 60W/m (750 din/m), ne isporucujemo sa napojnim kablom vec iskljucivo sa konektorima (70din/kom).
Sto se tice iskustva, temperature i slicno, kontaktirajete nekog sa http://www.teraristika.org/ (http://www.teraristika.org/forum/../forum)

Za pocetak cu grejati crvenom sijalicom(po Markovom savetu),a kasnije cu kupiti foliju,ako budem nasao nekoga da mi to poveze,ne znam ni koji adapter ide na to :(

Geni
17.02.10., 12:01
Rovex pretpostavljam? Pa nema šta tu da se povezuje, ako uzmeš sa konektorima samo na njih nakačiš kabl. Preporučujem da na kabl još dodaš i reostat i rešio si problem. Ne verujem da može prostije.

Uzmi slobodno, videćeš da nije nikakav problem to povezati.

DutchSc
17.02.10., 12:45
Rovex,da.
Mada sam na sajtu video i neki grejac za biljke koji se stavlja na radni sto.
Foliju prodaju na metar duzni,to mi je mnogo,ma glup sam ja za struju,ne znam ni da li treba neki adapter,valjda ce mi oni reci kako se to povezuje.

Geni
17.02.10., 13:21
Pazi, samo je pitanje kakvi su im konektori ali je princip isti... uzmeš kabl koji ima u sebi 2 (ili nekad 3) žice. Verovatno da konektor ima udubljenje sa šrafom sa strane u koji uguraš ogoljeni deo žice i to uradiš i sa drugom žicom. Drugi kraj tog kabla (znači iste te žice) ubaciš u slične takve konektore u utikaču (njega kupiš u bilo kojoj prodavnici elektro opreme) i dobiješ gotov kabl.

marko
17.02.10., 13:50
Ako su konektori kao oni na Kimovim folijama onda nema šraf već se samo žica provuče kroz rupu konektora i pritisne se kombinirkama (ili nečim drugim). Stvarno nema prostije. Posle toga se konektor izoluje izolirkom i ništa više. Ne može se rečima objasniti koliko je prosto :)

JOBAH
17.02.10., 16:29
jeste, vrlo je jednostavno, provuces kabl kroz konektor i kljestima malo pritisnes... izolirka i to je to.. iste te folije koristim cele zime i extra su! ja sam stavio stiropor 3cm pa folije preko stiropora pa terarijume... ne mozes sprziti tarantulu jer je maksimalna temperatura koju folija daje 30 C...

Dahaka
17.02.10., 17:56
А момци пошто има ових гријача за кварцне пећи али су 600 вати.

Е сад ме интересује да ли би могло да се направи тај гријач али да се прикључи на адаптер који редукује на 24волта?

Па да он грије али мање јер нема довољно струје и да се скрати ако је потребно.

?

???

Dusan1992
17.02.10., 19:10
@Dahaka
ja bi pre kupio nov novcati grejac koji koriste teraristicari nego da se zezam tako sa starim grejacima od kvarcne. ;)

Dahaka
17.02.10., 22:38
@Dahaka
ja bi pre kupio nov novcati grejac koji koriste teraristicari nego da se zezam tako sa starim grejacima od kvarcne. ;)

Јес но мени треба доћи до Београда из цг...

DutchSc
19.02.10., 10:26
Kupio sam crvenu sijalicu od 15w,nabije temp do 26c u simuliranim uslovima.
I u onom Pet Centru sam kupio mali digitalni termometar nalepnicu,radi ko svajcarac,proveravao sam sa jos dva termometra.

marko
19.02.10., 11:26
Odlično, sasvim dovoljno za tarantulu. Trećinu potreba si obezbedio.
Još da obezbediš povremeno hranu i malo vode tu i tamo, i ispunio si sve uslove :)

loshme10
27.02.10., 18:31
Treba mi jedan savet. Juce mi je stigla moja prva T, A. geniculata od Kima. Ima oko 6cm raspon nogu, tako da nije bas mala. Drzim je u keeperu dok ne poraste dovoljno. E sad, kod mene u zgradi imamo nekih problema sa grejanjem tako da temperatura nocu bas dosta padne, mozda i ispod 15C. Zato sam uzeo od Kima i folija grejac. Sta mislite kako da tom velikom folijom(koja je vec napravljena za veci terarijum 40x30x30) grejem mali keeper(20x15x15)? Kimo mi je rekao da grejem pola keepera po duzini i to sam i uradio, ali ona je iskopala sav treset sve do dna bas na tom delu gde je grejac, a ne recimo gde sam stavio cep sa vodom! Ja mislim da ne bi trebalo da bude problema, jer je grejac ukljucen na otprilike srednju jacinu(ima onaj potencimetar ili kako se vec zove za pojacavanje i smanjivanje temperature) i temperatura u keeperu je 24-26C. Sta mislite, da ostavim sve tako ili da menjam nesto?! I jos jedna stvar, nadam se da ne smaram previse: sinoc kada sam je tek ubacio u keeper bila je bas zivahna i nekoliko sati je stalno setala po keeperu. Tokom noci je iskopala tu rupu u cosku i od jutros se uopste ne pomera! Jel to normalno?! Ja mislim da jeste, kao i to sto nije jos ni pomirisala hranu, a sve dok se ne navikne na novi dom... Hvala vam unapred! Pozz!

marko
27.02.10., 18:47
Da, sve je pod kontrolom. Ne moraš ništa da diraš. Foliju si namestio kako ti je Kimo rekao i još si testirao, izmerio temperature, sve je ok. Normalno je što je bila živahna kada je ušla u keeper. Sad je napravila sebi skrovište i odmara :)

loshme10
27.02.10., 19:12
A da li onda treba da cesce vlazim keeper, posto je grejanje odozdo? Kako to da radim i koliko cesto?

marko
27.02.10., 19:31
Stavio si posudu sa vodom tako da ne moraš da misliš na fajtanje. Samo dolivaj vode čim ispari. Ako si ubacio onaj mali obični čep od flaše možeš ga zameniti sa nekom malo većom posudicom. Čep od jogurta je malo veći od tog običnog, ili dno neke male flaše plastiče.

Harley
02.03.10., 20:17
ja svoje grijem na stari ADSL modem

Phill Stoner
13.12.11., 23:10
Ja sam grijanje sijalicom a bez veceg svijetla i moguceg kontakta tarantule sa istom rijeshio na ovaj nachin pa sam uradio skicu radi laksheg razumijevanja... Na zadnjem dijelu terarijuma gdje je otvor za ulaz vazduha sam napravio kutiju od lima (cijelu), u shirini terarijuma, totalno zatvorenu sa strana, otkinutu i izvijenu na donjem dijelu gdje treba da ulazi hladan vazduh koji se grije u centralnom dijelu okolo sijalice (60w) i izlazi iznad u terarijum, dize temperaturu za nekih 3-4c ali se to da regulisati sa jachom ili slabijom sijalicom... Nadam se da ce nekom savjet posluziti :)

http://postimage.org/image/ohbly7p57/