PDA

Pogledaj punu verziju : Mrtva A.avicularia



Geni
03.10.06., 22:35
Ok, jedna mala A. versicolor mi je uginula. Ništa strašno samo po sebi, pošto ostalih 5 Avicularia koje sam uzeo u isto vreme cvetaju. Međutim, tu mrtvu versicolor sam ostavio zadnja 3 dana u posudici u kojoj je živela i to sada izgleda ovako:

http://img111.imageshack.us/img111/4800/082ah5.jpg

E sad mene interesuje šta je ovo? Da li su se pojavili kasnije ili su imali neke veze sa smrću gorepomenute? Zna li neko više o njima?

zarko
03.10.06., 23:57
au sto je grozno...
pazi zavisi ako je bila na vlaznom to su ista sranja koja mene napadaju u onim supercrvima ... to je naknadno se pojavilo neka vrsta vasi.
inace ne bi moglo da bude parazit iz nje.. obicno paraziti kad izadju izadje jedan....a vidis da setaju i po nogama sto bi odma iskljucio bilo koju vrstu krpelja...
a isadsam primetio silnu vlaznu zemlj pozadi. pazi one je nisu ubile 99% jer slicne stvari ako ne i iste vidjam po mojim Ter , nikad nisu na Tarantuli samoj. tek kad je riknula one setaju i ruckaju
niej to uzrok
izvini za ovo kako su mi tekle misli jasma kucao

Geni
04.10.06., 01:27
I ja mislim da je nisu one ubile, ali nisam siguran šta su. Viđao sam i ja njih pre u terarijumima, ali nikada nisu bile ovolike. Pazi, ove velike su jasno vidljive golim okom. Vidi se da su živa stvorenja sa nožicama. Nikada ih nisam video tolike. Uglavnom su jedve vidljive.

E, sad pitanje je da li one izrastu tolike kad imaju čime da se hrane ili je to neka druga vrsta. Naročito bih voleo da mi neko kaže, ako zna, koja je to tačno vrsta parazita.

esdy_11192
04.10.06., 04:52
Odvoj jednu bubu i slikaj sto bolje mozes [makro snimak bi bio do yaya].. Pokusacu da saznam sta je to, kod nekih nasih biologa....

Geni
04.10.06., 09:28
Uzmi u obzir da je ovo već 1:1! Ta A.versicolor je bila jako mala. A MP-E 65 f/2.8 na moju ogromnu žalost nemam :) Pokušaću naravno da napravim bolju sliku.

Geni
10.10.06., 19:20
Džabe, ne mogu da napravim bolju sliku. Ali sam zato našao šta su :D

http://img118.imageshack.us/img118/3029/mitega3.jpg

Sliku sam našao na netu na arachnoboards forumu i ovo je 100x uvećanje. Dakle u pitanju je "mite" - ajde sad neko da kaže kako se to zove. Najbolje latinski naziv.

zarko
11.10.06., 04:51
citao si isto sto i ja :D
ovako ja sam razgovarao sa jednim biologom i nije da se rayume nesto on ali mi kaze da kao i sve u zivotu samo jedan mali porcenat mitova je opasan po tarantule.. ako se ne vere po njoj ili joj jede hranu sl... nije strasno
ovi nasi ,posto ja imam iste.. povremeno kontrolusu se toplotom malo prosusis t i sve ce se dovesti u red
ne treba da buknu ...
sto veca vlaga to ih je vise
to mi je unistavalo super crve
inace nisu direktno opasni
a napali su tri avic jer je bila pokojna vec

Geni
11.10.06., 13:09
Da to je to. Znam da je njih nemoguće istrebiti i da nisu problem u malim količinama. Više mi je trebala potvrda da neće buknuti kao kod tvojih supercrva. Ja svoje tarantule inače držim malo suvlje, pa nemam problema sa ovima. Njih se plašim jedino kod bubašvaba. Tamo je vlažnije i temperatura je visoka. Ali, ako do toga eventualno dođe - tada ću se brinuti oko toga.

p.s. bio je na arachnoboards u onom tekstu o gajenju fobasa neki komentar o načinu uništavanja tih "kako li se već zovu". Nisam baš obratio pažnju, ali ću pogledati.

skorpac
12.10.06., 12:02
Mite je u doslovnom prijevodu sitan/mali stvor.... sto je ovo gore?? Budem provjerio pa javim.

Geni
13.10.06., 09:25
"Mite" je parazit koji zajedno sa krpeljima pripada rodu Acarina.

Najpoznatiji "mite" je Pyroglyphidae - klasična kućna grinja.

Međutim, ovo gore ne liči ni na jedan "mite" koji sam ja uspeo da nađem. Uglavnom su mikroskopski, što me navodi na pretpostavku da je ovo možda nešto sasvim drugačije. činjenica je da ih na stranim forumima zovu "mite", ali to ne znači da oni to i jesu. Možda je u pitanju samo generalizacija.

Zato i kažem da bih voleo da saznam koja je ovo tačno vrsta. Živo me interesuje.

zarko
13.10.06., 19:04
iskreno mislimda dolaze sa zemljom koju kupujemo ili da je doslo...jer gde god je toplo i vlazno eto njih ... ja ih ponekad nadjem nastalazi kako furaju sli to je nacin na koji se dovlace... ne verujem da ih ima u vlasinskom kompostu ali sena njega navuku...
inace pitaj nekog biloga mada ne verujem da ces nesto saznati

esdy_11192
14.10.06., 15:42
Zato i kažem da bih voleo da saznam koja je ovo tačno vrsta. Živo me interesuje.

Pokusacu da saznam...

esdy_11192
14.10.06., 23:36
Evo jedan odgovor bilologa koji radi u nacionalnom parku "Fruska gora" [njegov sajt http://www.naturefg.com/]..


Zdravo Dušane

Vrlo zanimljivo, mislim na krpeljčiće na pauku. Ja ti to ne mogu odrediti i na žalost ne znam nikog ko bi mogao. Mislim da se niko u zemlji ne bavi njima. Ja imam slikano dve vrste tih malih krpelja ali dalje od familije (Trombidiidae) nisam ni pokušavao da idem.
Da li su ga krpelji ubili ili ne, ne znam. Neka proba na nekom stranom arahno-forumu. Možda ovo nisu domaći krpelji nego su doneti u nekom obliku.
Inače voleo bih da imam tarantule kod kuće. Na žalost žena mi ima arahnofobiju u klasičnom obliku tako da je to nemoguće.

Dragiša

Znaci ######.... Vidi na nekom stranom forumu [ako nisi do sad].. Poz...

Geni
15.10.06., 02:03
Hvala na trudu. Do sada sam ukapirao sledeće: "Mites" pripadaju rodu Acarina. Postoje 3 grupe:

Opilioacariformes

Acariformes

Parasitiformes

http://tolweb.org/Acari/2554

Ova 3 reda imaju oko 45000 vrsta :roll: Pa sam odustao.

Večina ljudi navode Trombidium holosericeum ili "velvet mite" kao problem međutim on je crvenkast, a ovi nisu. Mada ja možda grešim što ih tražim pod napastima. Većina ovih stvorenja nisu opasna i ima ih u svakom terarijumu.

zarko
15.10.06., 19:00
opusti se nisu to mites koji mogu da naude

Kuni
23.12.06., 13:22
Vidim da se desava, ne znam zasto, ali mala Maculata je uginula?

http://img85.imageshack.us/img85/8482/maculatadeadfr2.jpg

Stricek matija
02.01.07., 12:32
uff..gadno...

ja sam imao te nametnike... u više navrata... i nosio uzorke na Veterinarski fakultet u Zagrebu, kažu da je to obična kućna grinja... koja se nalazi na toplim i vlažnim područjima... dakle od madraca u krevetima do ostalih sličnih područja u kući...

normalno.... u stanu nemaju uvijek tako dobre uvijete kao u terarijima pa se tamo bolje razmnožavaju...
ovi..veći primjerci...to su pretpostavljam ženke pune jaja....
te grinje se samo u težim slučajevima pojavljuju na paucima, i to uglavnom u predjelu čeljusti... imam i nekoliko vlastitih fotografija ako je potrebno...

uglavnom...sve u tom terariju izbaci van...ostale terarije drži sa malo manje vlage kroz mjesec dana i sve bi trebalo biti u redu...

za vlažne terarije...su dobri prirodni čistaći obične "babure"... jedna od češćih vrsta je Porcellio scaber... one jedu "otpad i smeće" ... i uz njihovu prisutnost u terariju ove grinje se nebi smijele pojavljivati...

zarko
02.01.07., 20:24
ja imam problem grinje mi napadaju zoophobase i sve useru.... i ondadrzim suvo ali onda moracesce da stavljam povrce io nda mi se hvataju moljci tako da licno bih za trud fobasu stavio 500din komad....
olepljujem od njih

Stricek matija
04.01.07., 13:07
nemoj im davat ništa od voća i povrća...ništa što ima i malo vlage... barem mjesec il dva dok grinje ne pocrkaju...
ja držim fobase u plastičnoj kutiji..sa kartonima od jaja...i u smijesi posija (koje im daju u austriji) bez ikakve druge prehrane... i nemam nikakvih gubitaka... eventualno im ubacim malo mrkve... to možda jednom u dva tjedna.... kad mi ostane od hranjenja žohara... inaće nebi im ni to davao....

kimo
04.01.07., 14:27
Pa ako mislis na crve onda oni mogu i bez icega,mada kako ti se oni ne jedu medjusobno ako im ne stavis nikakve salate ili necega odakle ce da dobiju vlagu, meni su se jeli bez toga...a za bube mislim da je neophodno staviti jer im treba posle metamorfoze da bi povratile tecnost. Ja ih drzim u kutiji sa ventlacijom i u smesi koncentrata, malo piljevine i jos nekih gluposti i isto sa kartonima od jaja i sve funkcionise zasad super i jako brzo rastu...

Bifrost
04.01.07., 16:14
Vidim da se desava, ne znam zasto, ali mala Maculata je uginula?

http://img85.imageshack.us/img85/8482/maculatadeadfr2.jpg


That makes two of us ::)

Stricek matija
04.01.07., 19:43
Pa ako mislis na crve onda oni mogu i bez icega,mada kako ti se oni ne jedu medjusobno ako im ne stavis nikakve salate ili necega odakle ce da dobiju vlagu, meni su se jeli bez toga...a za bube mislim da je neophodno staviti jer im treba posle metamorfoze da bi povratile tecnost. Ja ih drzim u kutiji sa ventlacijom i u smesi koncentrata, malo piljevine i jos nekih gluposti i isto sa kartonima od jaja i sve funkcionise zasad super i jako brzo rastu...


eto... ovako ja držim fobase..ne hranim ih posebno niti ništa... jedu ovo u čemu jesu..otvorena kutija...bez ikakve vlage... i kao što se može vidjeti..nema nijednog mrtvog insekta...

http://img139.imageshack.us/img139/4696/zoophobasmorioqv4.jpg

moram navest da ih ja ne uzgajam već držim za hranu...

kimo
04.01.07., 19:49
Pa da to je vec druga prica...mogu se crvi tako drz ati ali se bube moraju drzati sa vise vlage u zatvorenom i treba crvima davati povrce i voce radi vitamina koje kasnije unese zivotinja u sebe preko njih.

zarko
05.01.07., 04:13
ja ulazem vise u crve i cvrcke nego u devojku... na pijaci me svi znaju ko hju grant (grad kako god se pise) jer sam svake njedelje tamo i pazarim povrce i voce .. cimanje u djavola svi misle da sma nutricionista ili vegetarianac....mada sa 105 kila poceli su da sumnjaju

Stricek matija
05.01.07., 09:28
a bube se drže u posebnoj kutiji, sa piljevinom, zemljom, komadima trulog drveta, i onda da si siguran da neće doći nametnici staviš unutra babure....

kimo
05.01.07., 17:29
Znam, ali gde da lovim te babure i da bidem siguran da su to one a ne nesto drugo?

zarko
05.01.07., 20:27
ma ima ih svuda

Stricek matija
05.01.07., 21:44
to su ti živine koje si vidio valjda milion puta u životu...

http://images.google.co.uk/images?svnum=10&hl=en&lr=&q=porcelio+scaber&btnG=Search

kod nas su najćešće Porcelio scaber... al ih ima jako puno vrsta...

Stricek matija
05.01.07., 21:46
te živine (Isopoda) se smotaju u kuglicu..ali ima i jedna vrsta..koja izgleda slično..malo je plosnatija i nemože se smotat u kuglicu.. ta vrsta se može koristit i u terarijima sa manje vlage... vidjeli ste to sigurno ...

zarko
06.01.07., 04:36
da da mislim da moze da pusti neki smrad ako ej mnogo uznemiravas....nisma siguran

Bogica1985
07.01.07., 20:46
Ona se vidja ispod kamenja gde ima vlage ako se ne varam ,ispravite me ako gresim!