PDA

Pogledaj punu verziju : pesak



gilezmaj
09.10.06., 12:32
nasao sam resenje za zamenu za pesak
posip za ptice :shock:
izgleda kao pesak ali je napravljen od mineralnog grita,skoljki(mlevene),i kristalni magnezium i kalcium.stavio sam u moj terarium i izgleda super i sto je naj vaznije gusteri mogu da ga jedu jer je od minerala
uskoru cu postaviti slike
2kg je 108 din

kimo
09.10.06., 16:07
Slike,slike! 8)

Tuki
21.11.06., 11:20
za sada ih nema tamo za 108 din ja sam pokupovao zadnjih 7 kila :) al bice kazhu uskoro :) a ovako izgleda pakovanje od 2,5 kile http://zoo.shop.by/pics/items/571_vitakraft_161sandy_161pfrok_161el_128_161psiw_ 161kqtpno_161copy.jpg e da i pesak lepo mirishe

Calyptratus
22.11.06., 01:36
Ja sam video da moze da se stavlja sljaka mesto peska.Jes da je crvena ali moze mocno da izgleda.

gilezmaj
22.11.06., 12:40
to je taj pesak i odlicno se pokazao kod gekona kad mokre jer se odma to mesto zgrudva ,sto se tice mirisa,ima sa mirisom limuna(sto neproporucujem) i ima bez mirisa

Stufy
07.01.07., 20:20
Evo nesto u vezi peska. Moje leoparde drzim na kvarcnom pesku. Jedan tako zivi bez ikakvih problema skoro 3 godine kod mene a vec su bili poprilicno veliki kada sam ih uzeo. Znam da se govorka da je kvarc los do zla boga pa ako neko ima nekih konkretnih iskustava. Uzgred to je onaj najsitniji kvarc skoro ko brasno.

zarko
08.01.07., 03:27
meni se ne svidja kvarc

Stufy
08.01.07., 18:09
ali da li mislis da je los u smislu da ga gusteri jedu?

civi
08.01.07., 19:23
ali da li mislis da je los u smislu da ga gusteri jedu?
Gušter če jesti pijesak u kolko nema dovoljno vitamina,minerala i hrane,tako da bez brige koristi njegov prirodnu podlogu u koliko mu daješ sve potrebno(gore napisano).I da još si naveo da je tvoj kvarcni pjesak velečine brašana,to je još jedan razlog zašto možeš satvit kvarcni pijesak!

Stufy
08.01.07., 21:01
ja ih imam na toj podlozi vec 3 godine i nkakvih neam problema. Takodje sam cuo i da je pesak potreban u vidu koprolita kao kod nekih ptica, znaci za varenje, ali su misljenja podeljenja. Takodje ljudi pricaju da stvara zatvore koji mogu dovesti i do smrti usled ne uzimanja hrane. pa cisto da vidim vasa iskustva.

kimo
09.01.07., 00:21
Ja sam imao jedan mali eksperiment...drzao sam prvo leoparda na papiru i sve ok, onda sam ga stavio na pesak i to sa nekih 7 meseci i jeo je previse peska a malo hrane, ne bitno da li mu ja davao sve potrebno ili ne, pa sam ga vratio na papir i tu je imao u par dana peska u izmetu i onda sve normalno i podigao mu se apetit, nekon toga ga drzim na kokosovom tersetu i to vise od pola godine i nemam nikakvih problema tako da ne znam da li je bio problem u njemu samom ili inace jede taj pesak toliko da mu smanji vidno apetit...ali definitivno ga necu stavljati na ovaj pesak koji sam koristio, mada i tako mislim da bi preziveo, samo bi manje jeo...

Moje misljenje je da treba staviti malo peska i nekog plocastog kamenja i da je to skroz prirodno, pa ako jede previse pesak, zameniti ga necim, ali cinjenica je da se mogu drzati na vise razlicitih podloga.

zarko
09.01.07., 02:56
prve greska je sto ljud proseju peska.. to nevalja.. krupniji peska, kamencici izbiju na povrsinu a sitniji se spusti i slegne i to je super...
inace to sto neka stvar do sad nije stvarala probleme ne znaci da je dobra, mislim nasve moguce stvari koje koristomo stavljamo itd....
to je moj stav... kvarcni peska je los (po onomesto sma procitao) da je granula kvarcnog peska ostra i hrapava lepi se za zidove creva i ostecuje zeludac... naravno ako se unese ...ne znam kako je sa kvarcnom prasinom ali to je dovoljno da ga ja ne stavim.
inace poznajem jedno 25 coveka koji cuvaju po 5godina leo na kvarcnom pesku i nije im nista...
tako da mislim da je to jedna od paranoja koju teraristi gaje...:)
ako ti se svidja zadrzi .. moje misljenje

Fauna
09.01.07., 06:22
Zelim da se nadovezem i podrzim misljenja koja su vezana za pesak kao osnovnu podlogu kod cuvanja Eublepharis macularius-a . Da li je dobro postaviti kvarcni ili obicni pesak to je vec diskutabilno i o tome mozemo polemisati ali da li je pesak nepozeljan, o tome nema govora.

Vecina danasnjih l.gekona koje mi drzimo u terarijumima jesu daleko od divljih primeraka, kao sto je divlji kanarainac sasvim daleko od kanrainaca koje drzimo u kavezima ali moramo nesto shvatiti, prirodne nagone (instinkte) vrlo tesko mozemo ukoniti.
Zapravo, l. gekoni poticu iz pustinjskih , polupustinjskih i jako suvih predela (Irak, Iran , Avganistan,Pakistan ...Indija) gde im je pustinjski pesak osnovna podloga . (Habitat- Dry and semi-dry desert regions (Henkel 1995) and arid grasslands (Hunziker 1994) Contributors-Vickie Woods (author), Michigan State University.
James Harding (http://critterguy.museum.msu.edu/) external link (editor), Michigan State University.)
Inace, tacno je da pesak utice na bolju probavu, kao sto to jeste kod ptica ali isto tako kod nekih vrsta reptila, konretno kod l. gekona. To sto se desava da nekim nasim mladim gekonima (cak i adult velicinama) dolazi do zacepljena i to je tacno ali takvi slucajevi su redji i ne mogu se svrstati kao uobiceajena pojava.
Iz licnog iskustva govorim, da nisam imao vecih problema sa peskom kao osnovnom podlogom i da sam imao samo manjih preoblema sa nekim jedinkama ali i to sto je bilo, bilo je privremeno i bez smrtnog ishoda. Treset kao podloga ne moze biti prirodna podloga ,samim tim ne bih ga upotrebljavao kod svojih gekona.

Eto , to bi bilo moje misljenje sto se tice upotrebe peska kao podloge u terarijumima za l. gekona. ;)

Stufy
09.01.07., 10:07
Hvala svima na podeljenom iskustvu. Extra je cuti ovako sa svih strana, a ne neku suvoparnu enciklopedijsku cinjenicu. Ipak iskustvo je iskustvo.
Hvala jos jednom

Geni
09.01.07., 10:45
Želim da se nadovežem na jednu stvar... Ne znam mnogo o Eublepharis maculariusu, ali moram da se pohvalim da sam ga video u prirodnom staništu. 5 godina sam živeo u Karachi-u u Pakistanu. I NIKADA ga nisam video na pesku. Imali smo čak i par izleta u prirodu sa 'science class-om' da gledamo lokalnu faunu. Prvo to nije pustinja kao što mnogi zamišljaju. Više je ko neka stepa. Kamenje i trava. Sve guštere koje su nam pokazivali su bili skriveni u kamenjaru ili u rupama ispod busena trave. Čak i kada čitate nešto o njima vidite ovakve citate:

Leopard geckos inhabit arid regions, particularly rocky deserts and sparse grasslands. They avoid sandy deserts. They are strictly nocturnal, keeping out of the heat of the day, emerging at night from holes and crevices to hunt for food. In the wild they mainly feed on a variety of insects, including scorpions, but will also eat other lizards. Animal often live in loose colonies. Leopard geckos are seldom found off of the ground.

Dakle ne bavim se mnogo gekonima i ne znam mnogo o njima, ali znam da ne žive na pesku.

Fauna
09.01.07., 13:03
Da samo odgovorim kratko i da budem jasniji . ;)

Geni je iz licnog iskustva rekao da je video Eublepharis macularius-a uzivo u sta ja ni malo ne sumnjam. Ali ne moze se reci da to nije pustinjski guster jer nastanjuje i takve delove gde je pesak njegova podloga . Ja sam bas citirao u prethodnom postu sa jednog ozbiljnog sajta kao sto je Animal Diversity Web (University of Michigan Museum of Zoology ) koji su to predeli koje nastanjuju l.gekoni , znaci to su zvanici podaci za tog reptila evo i linka Eublepharis macularius (http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Eublepharis_macularius.html) ..Ali pored toga sto ja nisam imao prilike da ih vidim uzivo u prirodnim stanistima (na zalost) ,imao sam prilike da gledam raznorazne naucno dokumentarne emisije gde se moze videti koji su to predeli i kakva je podloga. Naravno da ce zaklone treziti u kamenjaru , pukotinama stena jer je to nocni guster ali isto tako itekako ima pustinjskog peska izmedju tih stena i kamnjera. Ni malo ne sumnjam da nastanjuje i mesta koje ti Geni opisujes ali oni su jako rasprostranjeni kao sto sam rekao od Iraka do Indije. Zbog takvih uslova u kojima zive ,priroda im je dala takvu mogucnost kao sto je njihov karakteristican zadebljani rep , da cuvaju rezerve hrane kada su susni periodi (pustinjska klima) i zbog toga oni su u stanju da izdrze veoma dug period bez hrane.

Eto samo toliko, da pojasnim i kazem ono sto sam procitao a i gledao.

Geni
09.01.07., 13:35
Ništa nisi propustio što ih nisi gledao uživo. Kilometri pešačenja po suncu na temperaturi od preko 35 stepeni da bi ih video mi je najverovatnije i ubilo ljubav prema njima :D. Još kad uzmeš u obzir da sam imao 10 godina i da sam išao sa školom, možeš da zamisliš koliko mi je bilo zanimljivo. Sada bi najverovatnije bilo drugačije.

Nisam mislio da protivrečim. Sigurno si mnooogo više proučavao gekone od mene. Samo sam odgovarao na pretpostavku da Pakistan automatski asocira na nešto poput Sahare što apsolutno nije tačno. Nikada nisam bio u Iranu pa ne znam kakvav je tamo teren :), samo kažem da i na mestima gde ima peska (u Pakistanu ima dosta čisto peščanih terena) gekoni biraju staništa gde peska nema. Naravno da i među travom i kamenjem ima nešto peska, ali nije u pitanju pustinjski teren. U mnogim postovima (na stranim forumima) se asocira na njihovu postojbinu kao na čistu peščanu pustinju i ja sam samo hteo da razjasnim da ona to nije. Ako ih je moguće naći u nekoj pustinji ja to ne znam. Voleo bih da čujem neki podatak da li ih ima u pustinjama.

Naravno poenta tvog posta je bila da im pesak ne smeta jer imaju kontak sa njime u prirodi i to je potpuno tačno.

Fauna
09.01.07., 13:45
Naravno da se slazem i sa tvojom konstatacijom, da ce gekon biti i na takvim terenima. Ali opet ti malo zavidim sto si imao prilike da ih uzivo vidis :D

Salim se malo... ;)...nisam zavidan ali i tvoje licno iskustvo i vidjenje moze da doprinese ovoj temi, da se dodje do sto jasnijih zakljucaka. :)

jana
30.03.07., 20:14
Za GILETA ZMAJA
Interesira me kako se pokazao taj posip za ptice? Najavljeno je još oktobra da će biti slika...?
I?

gilezmaj
31.03.07., 12:01
izvini jana ali nestosam zakazao sa slikama,obecavam za par dana.
pesak se odlicno pokazao i mislim da ga miljan isto koristi,pesak je skroz varljiv jer u izmetu nema ni traga,kao sto si procitala on je od mlevenih skoljki i mineralnog grita.
gustrei su prezadovoljni i non stop su na njemu,a lako se odrzava jer se stegne sa dodirom mokrace i samo ga uklonis
cena 108 din mislim da je od 2kg
trbalo bi dali sledeci ili onaj tamo vikend da imamao utakmicu u ns pa ako hoces da ti donesem

jana
31.03.07., 12:18
Može, ali ako je onog tamo, jer za Uskrs nisam u NS. Super! :D
Da uklonim već jednom ovaj papir..
Baš super. I stavi neku sliku.

Aign0r
09.04.07., 18:43
Ja sam takodje uzeo taj pesak za iguanu... i dosta je dobar...pogotovo za odrzhavanje...a primetio sam da netje da pojede hranu ako se umulja u pesak,tako da pretpostavljam da netje jesti ni pesak...jedino shto ponekad moram da mu promenim hranu 2-3 puta dnevno ako pre nego shto jede bude poplashen pa se rastrchi po terarijumu i sve usere peskom ....

kimo
09.04.07., 19:48
Inače ti je prirodnija podloga za iguanu treset i to najbolje bi bilo da koristiš kokosov treset, a i kakav god da je pesak nebi trebala da ga pojede...

Aign0r
09.04.07., 21:03
Gde da nadjem taj kokosov treset ?

kimo
09.04.07., 22:16
Pa ne znam da li negde ima, ali ja ću imati viška od sledeće nedelje, kada budem išao da kupim. Za ostali info javi se na PP ili momcilo@nsexotics.net

zarko
09.04.07., 22:48
izbaci pesak to nije dobro.. uzmi na dzakove treset u bilo kojoj prodavnici kod mene kosta 25l 200i neki dinar jako je povoljno .......

Aign0r
09.04.07., 23:15
Pa to dobro to mi dodje isto kao pesak... a ako je bolje onda ok... hvala na korisnim informacijama...

Bogica1985
09.04.07., 23:28
Javi se meni na PP ako hoces da ti objasnim gde ima kod nas da se uzme treset povoljno!

zarko
10.04.07., 03:03
sta ti dodje isto?
po ceni?