PDA

Pogledaj punu verziju : Blaptica dubia



Strane : [1] 2

Geni
25.10.06., 17:01
Blaptica dubia – po trenutnim stavovima među teraristima najbolja hrana za tarantule i guštere. Dosta dugo sam pokušavao da nabavim pristojnu količinu da započnem koloniju i evo, najzad sam ih dobio.

http://img145.imageshack.us/img145/2175/17ub4.jpg

http://img127.imageshack.us/img127/1947/18ll5.jpg

Ukratko malo o njima. Potiču iz južne amerike – Francuska gvajana (otuda i naziv - guyana spoted roach), Brazila i Argentine. Prilično su primitivne i po izgledu i po ponašanju više podsećaju na Madagaskarske nego na bubašvabe (prestajem da koristim taj izraz za ceo ovaj rod jer upućuje na konkretnu vrstu – Blattela germanica).

Rastu do 4,5 eventualno 5cm za krupnije primerke. Iako je to na papiru samo santimetar više od Nauphoeta cinerea, u prirodi deluju mnogo veće. Masa im je jedno 3-4 puta veća. Prilično su krupne i mesnate, tako da jedan malo veći primerak predstavlja ozbiljan obrok za veliku tarantulu. Odrasle su prevelike kao hrana za gekone i tu se moraju davati nimfe. Nemaju nikakav miris, čak ni defanzivni i, sto je najbitnije, ne penju se po glatkim površinama. Ne mogu čak ni po malo grubljoj plastici kao cvrčci zato što su dosta teške. Ne skaču i ne lete (iako odrasli mužjaci imaju krila), tako da ih je veoma lako sprečiti da beže.

Nisu mnogo brze i plašljive, tako da ih je lako uhvatiti. Mirne su kada se drže u ruci i ako se dobro uhvate ne pokušavaju da pobegnu. Kada se ubace u terarijum nastavljaju da se polako kreću ako ne osete opasnost i tada najčešće nastradaju. Mana im je što ako osete opasnost mogu jako dugo da se prave mrtve. Po nekim podatcima čak nekoliko nedelja! U tom slučaju tarantula koja nije odmah zgrabila svoj plen će stajati nepomično čekajući da se nešto pomeri, dubia će stajati nepomično praveći se mrtva i imamo debilnu situaciju :D . Ja upravo gledam to kod moje Chromatopelme cyaneopubescens.

Prilično su izdržljive i nije im potrebna velika pažnja. Traže visoku temperaturu da bi se dobro razmnožavale (30-32°C), ali niža temperatura samo znači sporije razmnožavanje. Jedna je od najlakših vrsti za razlikovanje polova. Mužjaci imaju krila, a ženke ne. Razlika se vidi na kilometar :D . Ovo je bitno zato što nije potreban preveliki broj mužjaka za uspešnu produkciju u koloniji, pa se najčešće oni koriste kao hrana, uz nimfe. Ne treba koristiti odrasle ženke kao hranu.

Evo i uporedna slika - Odrasli mužjak, odrasla ženka, mala nimfa i beba. Blaptica dubia ima i tu prednost što je veoma lako razlikovati polove kad odrastu. mužjak ima krila a ženka ih nema. Kod većine vrsti oba pola imaju krila.

http://img93.imageshack.us/img93/29/19zp4.jpg

Što se tiče hrane nisu mnogo izbirljive, ali teško jedu krupnu suvu hranu kao što je hrana za mačke ili pse. Idealno bi bilo da se ta hrana samelje u blenderu ili mlinu za kafu. Dajem im i koncentrat za piliće i beli hleb koji jako vole zbog skroba. Vole sve što je slatko. Ima par recepata na internetu za pravljenje idealne mešavine za njih, pa ću isprobati. Pored suve hrane neophodno im je i voće ili povrće. Probao sam da im stavim u isto vreme zelenu salatu, šargarepu i jabuku. Jabuku ubedljivo najviše vole. Vodu dobijaju iz voća i povrća koje im treba davati na svaka 2-3 dana koliko mogu da pojedu. Ukoliko im redovno dajete sveže voće i povrće voda im nije potrebna.

Mnogo su „kulturnije“ prilikom jela od Nauphoeta cinerea. Dok kod cinerea nastane stampedo čim se ubaci hrana u kutiju, dubie mirno i polako jedu bez mnogo guranja. čak i ono malo buke koje Nauphoeta cinerea pravi prilikom trčkaranja po kutiji kod ovih ne postoji. Moram da primetim da prepuna kutija Blaptica dubia može da prođe potpuno neprimećeno na nekoj polici. Idealno ukoliko vam dolaze gosti koji ne vole bube. A, ukoliko su baš radoznali da vide šta ima u kutiji – pa, sami su krivi :D .

Zanimlivo je da im treba samo 3-4 meseca da odrastu što je jako kratko za toliku vrstu. Životni vek im je 16-18 meseci (mada neki primerci žive i preko 2 godine), a mlade nose oko 2-3 nedelje i pritom rađaju oko 30 malih. Male dubie su prilično velike – oko 4-6mm i oko 2-3mm široke, pa nisu pogodne za ishranu malih paukova. Za to ostaje tenebrija ili Naupoeta cinerea ako uspete da uhvatite neku malu.

Ovo je najmanja koju možete da nađete. Rodila se pre par sati i tek je potamnela:

http://img258.imageshack.us/img258/1540/05la9.jpg

Ovo je odrasli mužjak:

http://img197.imageshack.us/img197/4182/20ym7.jpg

A ovo mala nimfa:

http://img129.imageshack.us/img129/2994/21vx4.jpg

Kad vidite ovakve scene, znate da ste na dobrom putu :D . Ovo su mužjak (levo) i ženka prilikom parenja:

http://img258.imageshack.us/img258/3693/06bs3.jpg

Blaptica dubia rađa žive male, mada to nije baš potpuna istina. Dubia pravi jaja koja se grupišu u "oortecu" (i dalje ne znam da li postoji neka naša reč za to) koju ženka ponovo uvlači u sebe i održava je dok se male ne izlegu (gore pomenute 2-3 nedelje). Ovo su slike prilikom pravljenja oorteke. Nisam hteo mnogo da je uznemiravam, jer postoji mogućnost da je odbaci ako se dovoljno uplaši, mada su dubie veoma mirne.

http://img20.imageshack.us/img20/8202/02ns0.jpg

http://img456.imageshack.us/img456/6628/04ob4.jpg

http://img277.imageshack.us/img277/8673/07sh4.jpg

I jedna zanimljiva slika - ovo je Mužjak koji se tek presvukao i dobio krila:

http://img395.imageshack.us/img395/7531/08ib8.jpg

Već imam problem sa prostorom u ovoj kutiji i bio sam prinuđen da napravim još jednu, množe se ko lude 8) . Po mojoj proceni imam trenutno preko 1000 malih, ali ću to preciznije utvrditi kada ih budem selio.

EDIT 12/11/2006 - Dodao sam malo teksta i slika.

esdy_11192
26.10.06., 01:17
BRavo care.. Odlicno si odradio ovo.. Bas si me odusevio...

zarko
26.10.06., 03:39
hahahahahahahahaahahhaahahahahah :D :D :D :lol: :lol: :lol:
aaa
napokon posle toliko godina mastanja da bvidim toliko buba a u srbiji us ahahahahahahahaha
napokon
hoces da ti budme svalerka?
:D :D

Geni
26.10.06., 10:24
Hm,... ne, ali hvala :D

Moram da kažem da se veoma dobro razmnožavaju. Svaki put kad otvorim kutiju vidim gomilicu od po 30 malih na površini. čim malo potamne idu dole gde je toplije, ali uvek ima novih gomila. Vidiš i sam na slikama male. To je sve rođeno od kada ih imam (4 dana).

Samo da provalim da li ženke idu na površinu ovih kartona da se porode, u kom slučaju procenjujem da se kod mene do sada rodilo oko 300-400 malih. Ili se porađaju i na ostalim "nivoima" (imam ih 4), u kom slučaju ne smem ni da zamislim koliko ih se do sada rodilo :D .

Nadam se da veliki broj tih beba i preživi. Plašim se da im ta jedna kutija nije pretesna. Trebalo bi da ih razdvojim na dve. I trebam da napravim one vertikalne "stalaže" za njih umesto ovih kartona za jaja (naručio sam danas OSB ploče, navojne šipke i matice sam već kupio). Najviše da bi im fras , košuljice i mrtve padale na dno posude odakle ih je lako počistiti. Ovako sve to ostaje na kartonima.

Tako da se ne brini, za par meseci ćeš dobiti jednu pristojnu koloniju. Ako uspeš da sačekaš treću generaciju pre no što počneš da ih koristiš kao hranu, imaćeš ogromnu količinu. Ako ih budeš držao na 30°C, a one koje ti ja dam budu oko 2-3 meseca stare, treba ti 6-7 meseci da počneš da koristiš njihove unuke kao hranu. Nije tako strašno.

Geni
12.11.06., 19:02
Dodao sam malo teksta i slika (dobro, malo više slika :D ) I imam jedno pitanje - pošto sam napravio još jednu kutiju jer je ova prepunjena, trebam da prebacim određenu količinu u tu drugu kutiju. Dilema mi je da li da prebacujem nasumice sve veličine ili da izdvajam nimfe i da samo njih odvajam?

kimo
12.11.06., 20:07
Mozda bolje da odvajas nimfe pa da otprilike bude sve iste velicine i onda kad odrastu da se sve medjusobno pare odmah jer ce u gotovo isto vreme da budu sve spremne za parenje. A iz druge kutije, tj. prve, hrani zivotinje.

Geni
12.11.06., 20:58
Nema šanse da to radim. Mislim ideja je dobra, ali ja imam 2-3 izleganja dnevno. To je previše posla. Mislio sam da odvajam nimfe s vremena na vreme u drugu kutiju i da odatle hranim, a da prva kutija ostane samo za razmnožavanje. Ove već odrasle i nimfe koje ne uspem da odvojim.

Odvojio bih ja pola u drugu kutiju, ali me brine da to ne utiče na proizvodnju malih. One se bolje razmnožavaju kada ih ima mnogo na gomili.

zarko
12.11.06., 22:31
u drugu kutiju prebaci male koje ti se pojavljuju odnosno koje stignes.
kad nahvatis veliku ti je vrati.
nemoj da ih uzdrmavas za Dz. samo visak presipaj ovamo
to je moje misljenje
koliko se dnevno izlegu?

kimo
12.11.06., 23:12
To sam i mislim, da odvajas nimfe za hranjenje ali da se u jednoj samo razmnozavaju.

Geni
13.11.06., 02:52
Tako ću i da radim. Dnevno imam 2-3 legla. Znači oko 100 malih, mada broj je možda mnogo veći. Ne znam tačno jer se trudim da ih ne uznemiravam. Nije mi cilj da ih prebacujem da bi razdvajao veličine, nego moram zbog prostora u ovoj kutiji. Nemam više mesta. Naravno ne mogu sve male da pohvatam, ali ću jednom nedeljno da prebacujem sve nimfe koje uhvatim u tu novu kutiju.

zarko
13.11.06., 04:22
jasno. probaj da ponudis parce jabuke tako da ti se nahvataju mali samo. ili uzmi flasu sa otvorom kroz koji mogu da prodju samo male i stavi parce jabuke tako da ces u nutra da dobijes male izvadis i preselis.. ne znam da li pali ali cisto ideja

Geni
13.11.06., 12:49
To bi super upalilo kod cineree, ali ne kod ovih. Dubie su veoma spore kod hranjenja i kao što sam rekao "kulturne". Ne guraju se oko jabuke i ima ih samo par komada koji je jedu u datom trenutku. Nema navale. A i ne trebaju mi baš male - previše ih je da bi ih vadio i one se hrane izmetom starijih, pa ih ne bi vadio.

Dubie se presvlače oko 7 puta u toku života. Meni je cilj da izdvajam one između trećeg i petog presvlačenja. Do trećeg su premale i mislim da dosta zavise od velikih, a posle petog su već skoro odrasle.

Trenutno mi je kutija loše organizovana. Kao što se vidi na slici imam 5 kartona od jaja naslaganih jedan na drugi. Nemoguće je prebirati po onim primercima na donjim nivoima jer ne mogu da dođem do njih.

Videću koji sistem najbolje funkcioniše kada ih budem isprobao par. Ne bih da utičem na razmnožavanje jer imam utisak da su sad na odličnom nivou produktivnosti.

Geni
31.12.06., 00:35
Moram da sstavim jednu sliku koju sam 'uhvatio' pre neki dan. U pitanju je sam trenutak izlaska malih dubia iz oorteke. Uhvatio sam ih potpuno slučajno.

http://img245.imageshack.us/img245/1465/09qt0.jpg

zarko
31.12.06., 02:00
hahah strava slika ludilo...
ne mogu nikako da nadjem da kupim plasticnu kutiju kao tvoju.. koej su joj dimenzije ??

Geni
31.12.06., 02:02
DxŠxV 40x32x24. To su konkretno ove koje koristim za dubie.

zarko
31.12.06., 02:13
o pa to mozda i mogu da nabavim koja je cena kod vas u BG u?

Geni
31.12.06., 02:15
Kako koja. Ove konkretno su mislim oko 600 dinara sa poklopcem što je skupo. Mrzi me da jurim dobre ponude.

zarko
31.12.06., 02:19
da li ona ima rupe gde bi trebalo da budu rucke tako da mozes da protnes prste za lako nosenje??
takvew sam video za 600 u intereksu..

i da objasni mi kabl ti je sa spoljne strane ako sam dobro razumeo...
zelim da pocnem da radim na tom problemu...pa posle cu videti da nabavim to cemo se dogovoriti samo ja da spremim sve to kako treba da nebih zurio li pre svega stalaza nova morada dojde jer imam trenutno 48T od kojih su 11-12 velike tako da je bas guzva jedne preko drugih
ali hocu to da resim sa hranom .
koliko mozes dnevno da izvadis iz kolonije da budfe sve ok? moze li 20komada sve jedno koje velicine

Geni
31.12.06., 02:29
Da ima te rupe, samo sam ih zatvorio mrežom za komarce.

Nije grejač sa spoljne strane - evo ti slika nezavržene kutije da vidiš kako sam je pravio:

http://img405.imageshack.us/img405/3772/picture12332xe4.jpg

Ne mogu da procenim koliko mogu da vadim, pošto uzimam samo odrasle mužjake i to sporadično. još uvek čekam da mi se razviju kolonije (imam ih dve) da mogu da delim, pa tek onda da počnem da ih koristim kao primarnu hranu.

civi
07.01.07., 17:16
Možete li stavit slike kutija u kojem držite B.dubie(čisto da vidim koja je razlika vaših i moje)?

Geni
07.01.07., 17:22
Pa u celom tredu imaš slike mojih kutija. Ja mislim da samo još Kimo ima dubie, a njegova kutija je ista ko moja, samo blago providna.

zarko
07.01.07., 19:17
i koliko njih moze da stane unutra moze li 1000?

Geni
08.01.07., 00:31
One vole da su grupisane. Ovde može da stane oko 2000-3000 odraslih i gomila malih. Na onim gornjim slikama ih ima 800 odraslih.

zarko
28.01.07., 20:44
e geni posto vidim da si kartonima prepunio kutiju da li to znaci da hrana dolazi odozgo na kartone??

Geni
28.01.07., 22:12
Ne. Kartoni su četvrtasti, a kutija je pravougaonog oblika u osnovi. Ima oko 10cm mesta sa prednje strane. Tu stavljam hranu. I suvu i voće i povrće.

Trenutno pokušavam da smislim neku varijantu trajnijeg rešenja za vodu. U početku im uopšte nisam davao vodu već samo voće i povrće, ali sam postepeno počeo da im dajem vodu u malim plitkim posudicama punim kamenčića kako se ne bi udavile. Sad bi hteo da im napravim nečto poput male pojilice za piliće. Postoji li neka tako mala?

kimo
28.01.07., 22:32
Mislim da nema potrebe da im stavljaš nikakve pojilice...stavi samo neku posudicu sa vatom i dobro je navlaži i menjaj kada se zaprlja, na svakih 7 dana ili kad već treba. Ja sam primetio da imam baš mnogo napretka sada i dajem im voće i povrće svaki dan i vlažim pomalu tu vatu, malo ventilacije na poklopcu i sve ok.

Geni
28.01.07., 22:48
Ma to već imam unutra. Nije im neophodno, moje super napreduju i samo sa voćem, ali mi je ovako sigurnije. Ja imam oko 1000 odraslih u kutiji. To malo vode što im stavim ne traje ni 1 dan. Sada ih hranim na svaka 2-3 dana. Cilj mi je da to proredim na 4-5 dana, zato mi treba stalni izvor vode.

zarko
29.01.07., 01:45
nema tako male ali mozes da uzmes pojilicu za vleike papagaje ....
ali pazi kada vazdusni balon podje na gore kako bi se nivo vode izjednacio meni se desavalo sacvrcima da ih uvuce... pa vidis kako pliva po rezervaru nisam sigruan da je to najbolje resenje ?
hvala za savet oko kutija

Geni
29.01.07., 02:34
Hmmm, pa dobro može nešto da se uradi po tom pitanju. Staviću mrežu na ulazu u sud. U samom sudu odakle piju vodu ću inače staviti vatu, pa mislim da uz te dve stvari neće biti problema.

zarko
29.01.07., 14:36
palo mi na pamet... uzmes najvecu poilicu a onda rezeruar okrenes tako da velika rupa bude pokrivena a sa strane gde voda treba da tece i da istice izbusis male rupe vrucom iglom puno njih pa kad voda i vazduh podju nagore u rezervar nece moci kroz rupice da uvuce bubu....
e sad kolike rupe treba da budu da bi voda mogla sama od sebe da se spusta?? mora da se prba a i to sa mrezom moze.. uzmi TIL iz prodavnice za tkanine i to razapnes bubasavabe ga nece gristi ...

silwert
29.01.07., 22:59
ma poilicu za pilce onu na koju moze da se zavrne plasticna flasa, a na rupu silikonom zalepis mrezicu za komarce one nemogu unutra a mogu da piju vodu.
problem resen.

Geni
30.01.07., 01:02
Prevelika je. Imam samo 10cm slobodnog prostora. Ili ću da iskoristim to za papagaje ili ću da napravim nešto.

zarko
28.04.07., 17:40
da li dubiji smeta temperatura od 33C i preko ?
zebava termostat nece se ukljuci ako gaspustim na 30 a ako povecam dodje temp do 33

Calyptratus
28.04.07., 18:16
Meni nekada varira uzmedju 29-34 stepena,ali vecinom je 30.Ne bi trebalo da im smeta,samo su malo nepokretljivije.

kimo
28.04.07., 19:40
NJima je super ta temperatura, jer sam ih ja držao i na višoj i napreduju kao lude...šta misliš koliko im je u prirodi, jer tamo imaju termostat :D Šalim se naravno, ali oko 30-35 je idealna.

Geni
28.04.07., 20:43
Ja ne spuštam temperaturu ispod 30 na oko pola visine kutije. Na dnu gde je grejač je mnogo više i to im savršeno odgovara.

zarko
01.05.07., 20:51
da li je jedna poilica za kanarince(ona klasicna) dovoljna da napoji b dubie?
interesuje me da li je to dosta ? jer do sad sam imao tu i jednu za papagaje koja je veca.
zbog toplote je pocela ta veca da curi sa strane tako da mora da je izvadim...
da li ce ova jedna biti dovoljna da obskrbi njihovep otrebe za vodu?
moj utisak je da hoce jer nisu nesto posebno zedne bube ..ali koliko iv poilica drzite?

Geni
01.05.07., 21:26
Nije. Meni ona za papagaje ne traje ni jedan dan. Ili popiju ili ispari. Na temperaturi od preko 30 stepeni ta voda jako kratko traje. Ja bih najradije stavio onu pojilicu za piliće ali nemam mesta za nju.

nenad
01.05.07., 21:55
I meni se desavala ista stvar sa pojilicom. Isparava voda dosta, pa terarijum bude preterano vlazan. Desi se da se ubudja hrana za macke. Koliko to moze da im smeta? Ja u svakom slucaju to izbacim odmah. Sada im dajem dosta zelene salate, pa iz nje izvlace vodu, a vlage ima i po zidovima pa pretpostavljam da odatle piju. Ne znam da li da im vratim u kutiju pojilicu sa vodom, funkcionisu i bez nje, jer vidim da brzo rastu, a sve cesce ima tek rodjenih dubia.

Geni
01.05.07., 23:32
Preterana vlažnost terarijuma je loša. Na tolikim temperaturama čaki i parče jabuke može da izazove toliku vlažnost da se čak kondenzuje vlaga po zidovima. Samo treba povećati ventilaciju i taj problem će se rešiti. Nemoj da dozvoliš da ti se ubuđa suva hrana.

Ja pokušavam da proredim otvaranje kutija sa dubijama na 4-6 dana. Suva hrana nije problem jer ona može da stoji. Problem je voda. Naravno da mogu da izvuku dovoljno vlage iz voća i povrća ako ga dobijaju svaki ili svaki drugi dan, ali ja pokušavam to da proredim. Kada ih budem držao u nekoj dosta većoj kutiji, staviću im onu pojilicu za piliće od 1 litra. To će im valjda biti dovoljno da izdrže bez dolivanja 5 dana.

zarko
02.05.07., 02:17
gde ces naci tako veliku kutiju ?

Geni
02.05.07., 02:28
Pa ima ih. Tamo gde kupujem ove ima i dosta većih. Problem mi je što nemam gde da ih stavim, inače bi ih već nabavio.

kimo
05.05.07., 10:39
Najveća kutija sa poklopcem koju sam ja video je nekih 60-65 x 40 x 45, a to je dovoljno za jako puno dubia...ja ću ih u tome držati uskoro...mada i u ove manje može da ih stane 1000-1500 i to bez problema, jer ima 4 nivoa kartona...

zarko
12.05.07., 20:18
zebava me pojilica..tj sve pojilice koej stavim u ter sa dubijama.
val;jda se od toplote rasire pa pocnu da kondenzuju na spoju gde se rastavlja..to bude kondenzacija u pocetku ali cim
dotakne piljevinu to pocne da vuce i ne mogu da se otarasim poplave...
kako vi to resavate?

Geni
13.05.07., 11:54
Nemam tih problema. Jedino mi pada na pamet da je ne držiš direktno na grejaču i da je malo izdigneš iznad piljevine.

kimo
13.05.07., 13:10
Kakvu piljevinu??? Nemoj ništa da koristiš kao podlogu...ako baš hoćeš onda stavi treset ili kokos,ali piljevinu nikako. Ne kontam šta ti je problem? Ja u svojoj kutiji imam samo kartone od jaja i jednu malu posudicu sa natopljenom vatom i to je to.

Geni
13.05.07., 13:32
Preporučujem piljevinu. Malim dubijama je potreban neki supstrat u koji mogu da se zavuku. Pilevina ne buđa, tako da jej ništa ne fali.

kimo
13.05.07., 14:07
Pa kako ko hoće, mada ja nebi ništa stavio, jer one imaju dovoljno izmeta da se u njega zavlače, a to im je i hrana posle rođenja...mislim da nema potrebe za podlogom, mada ću ja u nove kutije staviti kokos na dno...a šta misliš da se dešava malim dubijama ako nemaju gde da se sakriju? Neverujem da im nešto fali...bar po mojima ne vidim, a video si koliko ih imam.

Calyptratus
13.05.07., 15:58
Zasto se zezas sa pojilicom?
Ja sam uzeo posudicu,stavio 2 tufera,to navlazio i kad se god osusi,naprskam ponovo.Jes malo cimanje al ako ti neradi pijilica uvek mozes tako nesto da izvedes.Mada ja nesto retko vidjam da piju vodu.

zarko
13.05.07., 18:45
ma jasno nego nemam prostor da metem :) cinijicu nego pojilica al ajde sredicu nesto ...

Geni
13.05.07., 19:39
Evo razloga za pojilicu: kutija veličine 30x40x20 sa nekoliko hiljada dubija na temperaturi od preko 30 stepeni potroši oko 2-3 decilitra vode dnevno. Kada bih im stavljao posudicu za vodu morao bih da je fajtam svaka 2 sata. Meni je cilj da im sredim tako da ih hranim i pojim svaka 4-5 dana.

Bogica1985
06.07.07., 12:56
Evo i mene posle nedelju dana provedenih na moru, pa cim sam stigao pogledao sam kako se drze dubije ,posto je nedelju dana malo mnogo ostavio sam im dosta jabuka i iskljucio grejac za svaki slucaj(25C), i kad sam pogledao a ono uhvatila se neka budj na koncentratu ali na malom delu i na jabukama.Skinuo sam taj stvrdnuti koncentrat a kartone nisam dirao jedino sto sam podigao prvi i video da imam prinovu ;).E sad da li je smetala niska temperatura i da li moram da vadim sve da ocistim od budji ako ima ili da ostavim tako i povisim temperaturu,jer dok sam drzao na 30C+ nije bilo budji!?

nenad
06.07.07., 13:03
Mislim da im budj ne smeta, ali je bolje da izbacis, jer se prosiri po celoj kutiji. Temp. od 25 stepeni im nije smetala, samo su malo sporije napredovale.

Bogica1985
06.07.07., 16:34
Ne znam da li treba da ih uznemiravam.Do sada sam to praktikovao i danas sam se obradovao prinovom!

nenad
06.07.07., 18:06
I ja sam mojim non-stop virio i ceprkao po kutiji. Mislim da im ne smeta previse, ne znam. Ja sam poceo sa 20 komada, i evo, 4,5 meseca kasnije, jos ne mogu da pocnem da hranim agamu dubijama. Leopard ih jede, ali on smaze 3 kom nedeljno, pa za njega imam. Ali, agama bi ove brzo istrebila ako pocnem prerano da joj dajem.

kimo
06.07.07., 18:58
Dubije se sporo razmnožavaju, to je definitivno, ali ako neko želi da drži žohare za hranu obavezno neka uzme Blatta lateralis, one se kote kao lude, a ako neko ne može da ih drži kući, ja ću ih imati dosta za prodaju i biće niska cena ...

nenad
06.07.07., 19:17
Ma, znamo mi koliko ti volis lateralise ;) Oni jesu ok, ali za gekone, meni su za agamu neuporedivo bolje dubije.

zarko
07.07.07., 03:50
ja sam skoro dao odraslu hissing roach agami :)
nije mi bilo lako ali moram ...poceo sam da ih imam previse :)

ludilo ..

zarko
05.08.07., 06:42
da li ima neko predstavu kako da razlikuje odrasle zenke koje su pred mresku od onih koje su jos "mlade zenke" dobre za koloniju??
da li ima veze ...to sto su neke tamnije, nisu nadute, i imaju pokidane antene?
da li je moguce da su to starije zenke....

za muzijake u glavnom ofucana krila pale.... indicija za starost

kimo
05.08.07., 11:22
Mislim da nema tu neke razlike, eventualno veličina, mada su one spremne za parenje i na 3-3.5cm, ako su dobile onaj izgled ženke, kada nisu više nimfe...

zarko
05.08.07., 18:00
pa da ali ja ocu da dajem samo one koje su prestarele....kako ne bih dao neku koja nosi jos uvek..
kod gromphadorhina (madagaskarske bubasvabe) bidis da stari muzijaci imaju ofucane antene i zenke su manje jer ne nose...i onda dajes njih za krku..ali kod dubija ne znam kako da vidim da je zenka ofucana i pred mresku

kimo
05.08.07., 18:08
to već ne znam, ja dajem samo mužjake, zasada ili ako je neka baš šlogirtana, tj. usporena i nekreće se, a ti je čačkaš, onda i nju dam...

zarko
05.08.07., 18:23
pa to i ja radim. kolonija je stvarno porasla ima hi ali dosta su jos poluodrasle jedinke.
ali nadam se za jedno 5 meseci da ce biti toliko da cu moci slobodno da vadim i po 10-20 komada dnevno....jer sad sam izracunao da ja mesecno trosim oko 3500 tenebrija i oko 500-1000 cvrcaka (za njih ne znam tacno jer ne mogu da procenim koliko ih ima)
mada sad je bilo leto pa cak i leopardi jedu dubije ko ludi...
al to je dosta hrane

Bogica1985
20.09.07., 13:13
Nesto mi se sinoc desilo sa dubijama, odjedno su poceli da jurcaju po terarijumu u kojem ih drzim i toliku buku su pravili da nisam mogao da zaspim, jel se nekome desavalo slicno?
To je bila strasna brzina kojom su se kretali!

kimo
20.09.07., 14:10
To je noramlno kada se uplaše...ne treba da brineš uopšte. Zamisli one moje tehnodrome kada se uplaše :) i lakše ćeš spavati

Filip
20.09.07., 14:17
Nesto mi se sinoc desilo sa dubijama, odjedno su poceli da jurcaju po terarijumu u kojem ih drzim i toliku buku su pravili da nisam mogao da zaspim, jel se nekome desavalo slicno?
To je bila strasna brzina kojom su se kretali!


Predosecaju zlo! ;) Zato su kod Kima stalno nervozne ;)

kimo
20.09.07., 14:33
Hahaha ,moje su baš mirne skroz, mada su mi ove E.distanti smešne skroz...jako su plašljive i ogromne,a čuju se, jer kada se poplaše kopaju po plastici i nedaju mi mira, a reaguju i na paljenje svetla iako su zakopane...

Bogica1985
20.09.07., 15:03
Ali problem je u tome sto ne znam sta ih je uplasilo ,ja sam legao a svetlo je bilo ugaseno vec satima i samo su odjednom pocele da divljaju!

Geni
20.09.07., 15:11
Ma dovoljno je da jedna spadne sa kartona i udari u drugu. Ova druga se uplaši i nastaje stampedo. Meni se to dešava u toku noći sa madagaskarskim. Prvo čuješ jednu kako zašišti i beži i odmah kreću sve da šište. Nerviraju me maksimalno!

nenad
20.09.07., 15:29
Imate lak san, sta da vam kazem, :D

Bogica1985
20.09.07., 15:32
Ma nisam ni stigao da zaspim!

Zeus
06.01.08., 19:10
mozes da odredis pol i ako su male,amo dajes samo muzijake i ako je hica

Planiram da napravim neku malu koloniju za hranu dvema Pandinus imperator.Ovo je sa engleskog foruma evo sajta ima dosta lepih resenja ;)
http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=463

nenad
07.01.08., 19:40
Pa, jedan od problema sa dubijama je sporo razmnozavanje. Stvarno treba puno vremena za koloniju, ukoliko ne uzmes neku ogromnu kolicinu buba
za zapocinjanje. A drugi problem kod bubasvaba je ciscenje. Ja dubijama i lateralisima cistim kutije jednom u dva meseca recimo, i to je stvarno
cimanje kad treba izaci na kraj sa tolikim bubama.

Zeus
07.01.08., 19:46
Sta mislis o ovoj ideji ja mislim da je lakse za ciscenje,resenje je sa sajta pa mi reci.A i ne treba mi mnogo 2 u 10 dana za hranu

nenad
07.01.08., 19:58
Mislim da je to najbolje resenje. Mada, pitaj Genija, on ih tako cuva. Ako ti ne treba puno, onda nije neki problem. Kad ti malo krene kolonija ne moras
da ih grejes, da bi se sporije razmnozavali, jer ces imati manje posla oko njih ako ih bude manje ;)

Zeus
07.01.08., 20:20
Sta mislite koliko je potrebno za pocetak takve kolonije

nenad
07.01.08., 20:26
Vecina nas je pocela sa 20 komada, cast izuzecima. :D Meni je trebalo oko pola godine da pocnem da proizvodim dovoljnu kolicinu za bradatu agamu
i ostale.

Zeus
07.01.08., 20:43
Koliko cesto hranis bradatu agamu,da bi znao dal da uzmem vise.Bradatu agamu sam razmisljo i ja da uzmem,obozavam porodicu zmajeva ali pobeda stare ljubavi :DImperator :D :D :D

nenad
07.01.08., 21:17
Odrasla bradata moze da se hrani svaki drugi dan recimo, ili cesce. Ali, moja ne jede samo dubije, nesto ih i ne voli previse, jede i lateralise, i bebe
miseva, a najvise voli fobase. A, tu je i voce i povrce. Uglavnom, sad ne jede skoro nista, jer spava zimski san. Da ne duzim, 20 komada ce ti biti
dovoljno. Ako hoces brzu hranu onda uzmi lateralise.

ukinor
23.03.08., 12:10
Znima me da li je neko imao problema sa mirisom dubie, naime meni se posle dugo vremena pojavio miris koji je po prilicno neprijatan, cak sam ih sve prebacio u novu kutiju ali nista ne pomaze, ajde ako neko zna kako da ovo resim vi mi javite.

Hvala i pozdrav.

nenad
23.03.08., 13:20
Ista prica, mozes da ih cistis kolko hoces, al miris ostaje. I lateralisi imaju neprijatan miris, ali to sve nije nista u poredjenju sa cvrchcima

kimo
23.03.08., 13:22
Nema ti spasa...posle nekog vremena jednostavnu počnu da smrde...to je problem sa svim insektima...ja ih upravo iznosim iz sobe, jer je počelo gadno da se oseća jer ih ima puno. Jedino da redovno čistiš, ali mislim da će se uvek bar nešto osetiti.

nenad
23.03.08., 13:49
Drzi ih u kutiji bez otvora za ventilaciju, ali je otvaraj jednom dnevno da udje svez vazduh, ili napravi par malih otvora, cisto da malo vazduha ulazi. Ja tako drzim bube i ne fali im nista.

Bluie
05.06.08., 12:40
Imam nekih problema sa dubiom, ima dosta mrtvih (i mladjih i odraslih), a poneke su cudne kad uginu...kao da su naduvene, segmenti se skroz rasclane i dobije se kao ekspandirana verzija dubije - bukvalno :shock:
Nemam sada sliku da nakacim, ali cim nadjem jednu, postovacu.
ima li neko ideju sta bi to moglo da bude?

kimo
05.06.08., 13:46
Ja stvarno, ne znam, meni se kolonija usporila, jer se puno hrani iz nje,tako da ću sada malo da redukujem to ioanko imam brdo cvrčaka. Ja povremeno nađem neku naduvenu mrtvu, ali sasušenu onako, nemam pojma šta bi moglo biti, manje nisam viđao mrtve...meni poneki cvrčak ugine čudno, šlogira se, mrda ali ne pomičan jer, ne može da se kreće, a to pripisujem nedostatku vode i toploti, pa dođe do šoka, što mislim da kod tebe nije slučaj?

Bluie
05.06.08., 13:59
mozda moze da bude i toplota,posto sa jedne strane imam onaj panel grejac uz stranicu kutije...nemam pojma. Mada, vidim da se sve zbijaju tu, pa kapiram da im odgovara...moracu opet da ih cistim... ::)

Geni
05.06.08., 14:24
Naduju se samo kada je velika vlaga. Razmnože se bakterije u mrtvom tkivu i bukvalno se raspadnu. Možda od toga i umiru. Kada je malo suvlje, samo se osuđe i nema problema.

Bluie
05.06.08., 14:28
E to moze da bude problem, meni se redovno kod njih hvata kondenz na kutiji, pa bih rekao da je vlaga povisena...znaci mislis da samo treba da se isuse?

Geni
05.06.08., 14:30
Pa ako nema mnogo izmeta i mrtvih na dnu (amonijak) onda se samo malo isuše. Dobro oni podnose suvo. Samo malo voća za vlagu i super im je.

nenad
05.06.08., 14:40
Vlaga je problem Bluie, rekao sam ti sto puta da ti sve drzis previse vlazno ::D Za lateralise moze da bude umerena vlaga, ali za dubije je skroz
nepotrebna. meni je kutija suva, i drzim ih na oko 40 stepeni, pa im temperatura ne smeta nista.

Geni
05.06.08., 14:45
Da, za razliku od lateralisa, dubije baš i ne zahtevaju vlagu. Potpuno suvo i samo voće kao izvor vode im savršeno odgovara.

Bluie
05.06.08., 14:47
Pa kod mene je sve vlazno ::D Inace, mora da ti zbog tog metoda onako bujaju kolonije :lol: Cuvaj Marinu da ti dugo traje :camouflage:

nenad
05.06.08., 16:48
Dubije su mi bile u ocajnom stanju, a onda sam poceo tako da ih grejem i drzim skroz suve, i tad su pocele da napreduju. Lateralise ne grejem
uopste sad. Sa takvom vlagom ti vrlo brzo propadnu kartoni od jaja, i hrana se pokvari. a o grinjama da ne pricam. Bolje napravi vece otvore za
ventilaciju pa ih zastiti gazom da nista ne ulazi/izlazi ;)

zarko
05.06.08., 16:50
ja sma odustao od dubije jako mi se sporo razmnozavala a bili su suvi jesni i topli!!!!
ali brate....

miksajlons
31.07.08., 02:36
Upravo sam dobio dubie, zahvaljujem se Silvertu. Stavio sam ih u aq površine 40x25, a visina je 30cm, pa me zanima neophodnost, prednosti i nedostaci poklopca, i kakav treba da bude.
Ima oko 3 cm piljevine. Pročitao sam celu temu, pa mislim da im ne stavljam vodu, nego da im redovno dajem sveže voće i povrće. Zanima me da li ima neko koje se ne preporučuje, ili može sve da im se daje.
Koja je najbolja vrsta hrane, treba li da bude raznovrsna ili može stalno ista?
Zanima me i svrha i neophodnost kartonskih podložaka za jaja.
Stavio sam ih u stakleni aq pošto sam oduvek voleo da posmatram insekte. Jeste da će poslužiti kao hrana za tarantule, ali ipak su i oni zanimljivi. Napišite ako imate nešto o njihovim navikama, načinu života, šta ne vole ili bilo koja zapažanja iz njihovog života.
Koliko je jak taj smrad pošto sam ih stavio u sobu?
I na kraju pitanje za Žarka: zašto misliš da je ovo najgluplji insekt?

zarko
31.07.08., 03:27
:)
zato sto nisma uspeo da ih nakotim koliko mi odgovara!!!

inace traze veliku temp!
ne treba im se davati povrce sa oksalatnim kiselinama spanac, brokoli i sl!!!
avokado takodje je shit!


lepi su meni su e svidjali ko imsekti ali ko hrna ..brate tesko su se razmnozavali kod mene !! dosta su crkavali i ako sam imao isti set up ko kod laterliaa sa vise povrca!! sad sam u te ter stavio later i ima ih milion!!

nenad
31.07.08., 03:39
Kao uspesni odgajivac dubija ::D mogu da kazem da je bilo kakva podloga za dubije apsolutno nepotrebna, cak suvisna. Dubije se bez problema
razmnozavaju i bez treseta, piljevine i slicnog. To ti samo otezava ciscenje. Sve kolonije moraju da se ciste na mesec-dva-tri, u zavisnosti od
velicine kolonije. Kartoni od jaja povecavaju zivotni prostor dubijama. Kad ih ne bi bilo, one bi samo stajale na podu posude i ne bi imale dovoljno
prostora. Nije im potrebna preterana vlaga, ni filtracija. Dovoljno je par rupa za vazduh i to je to. Vole dosta da jedu povrce i voce, mozes da im
dajes jabuke, sargarepe, krompir, i iz toga one izvlace vlagu. Hrani ih nekom kvalitetnom hranom za macke. Podnosljivo smrde, nije bas da ne moze
da se zivi ::D Poklopac ti je bitan i da ne bi drugi insekti ulazili. Desava se da sitne muve i moljci poloze jaja u kolonije. To moze da bude veliki
problem za koloniju. Preko otvora za vazduh mozes da stavis i gazu, da bi sprecio nezeljene goste. Eto, to je to prvo sto mi pada na pamet.
A, da, i temp. preko 30 stepeni, recimo 35 ili koji stepen vise.

silwert
01.08.08., 02:13
e zare, zare kada formiras koloniju nebi trebalo da hranis zivotinje iz nje ::D ::D ::Dal prosipam pamet
samo temperatura spasava dubiu moja isla do 45c dok nije crko grejac

zarko
01.08.08., 03:46
ma nek se gone...ne svidjaju mi se toliko su velike da mi ih je zao ...pa bih se samo igrao....i onda mi se dopadnu!!!

spiderboy
01.08.08., 11:32
ma dubie su super ,kod mene se toliko nakotilo da ne moram da se pribojavam nabavke novih životinja,pa da nemam čime da hranim,kartoni obavezno,smrad,hm,pa podnošljiv je pošto hranim ih samo toliko kolko u roku od max. jednog dana pojedu pa nema šta da se usmrdi,temperatura,što viša,preko 30 po mogućnosti,mada se razmnožavaju i na 27-28 ali onda traje duže period razmnožavanja.jeste da su krupne životinje ali manjim ljubimcima dajem poluodrasle jedinke sve zavisno od potrebe,vodu im ne dajem uopšte nego voće i povrće,to im je valjda dosta,jedina mana što bih imao da primetim je to da hoće da se prave mrtve kad ih ubaciš u ter.ali nakon izvesnog vremena se pokrenu i onda ,eto ručka...
:icon_cheers:
Pozdrav svima

miksajlons
01.08.08., 18:47
Jel treba da im se prska podloga? Imaju samo piljevinu koja je potpuno suva. Stavio sam im jabuku, malo su jeli, a peletiranu hranu za mačke nešto neće da jedu.
Po ceo dan su zavučeni u piljevini, samo ih malo uveče vidim da šetaju. Sad sam video da su svi na dnu stakla i ne mrdaju. Jel to oni spavaju preko dana?

huana
01.08.08., 19:18
znaju biti mirne....ali ako ih cimnesh malo kretace se..ako se ne krecu mrtve su...ne treba da im prskash nego im daj povrca....odatle ce uzeti vodu....i stavi im kartone za jaja ne piljevinu...tako ce se vishe kretati...

nenad
01.08.08., 20:19
Opet ponavljam da ti ne treba podloga, samo sebi komplikujes zivot. A, ako je pokvasis, imaces jos grdje probleme.

miksajlons
01.08.08., 22:24
Ma mrzi me sad da vadim piljevinu, nego ću je izvaditi kasnije kad se malo zaprlja, pa više neću stavljati.
Mogu da pretpostavim šta bi bilo kad bi se navlažilo.
I dalje su sve dole, lupkam po aq, ali se uopšte ne mrdaju. Tek kad sam jednu cimno video sam da je živa.

nenad
02.08.08., 00:38
Takve su one. Pojacaj im temperaturu, nek bude izmedju 30 i 40 stepeni.

miksajlons
02.08.08., 03:43
U sobi ima sigurno oko 30 stepeni. Grejač tek treba da napravim. Polako, još nema potrebe.

silwert
02.08.08., 08:33
nista polako sve na frku ::D
da mu j@@@@ ovih 50 slova ko to izmisli da mora da se napise

nenad
02.08.08., 11:46
Bice smanjeno, mnogi se zale ;) A sto se tice temp. mogu one da zive i na nizoj, al videces koliko se brzo razmn. na vishoj.

spiderboy
04.08.08., 01:30
da li vam se dešavalo da vam koja pobegne,danas sam malo provetravao kutiju,pa sam primetio 7-8 mužjaka su mi kidnuli pa sam morao da ih hvatam po sobi a bogami i lete na sve strane,što me nije baš oduševilo

Geni
04.08.08., 01:40
Bežali su mi i dubije i lateralisi i cineree i madagaskarske i blaberusi i cvrčci. Nisam se mnogo potresao jer su samo cvrčci uspevali da prežive ako se domognu kupatila. Cinarea je takođe uspevala ali samo ako su ušuška negde blizu nekog grejanog terarijuma. Lako mi je bilo da ih savatam i pobijem. Sve ostalo ugine veoma brzo.

A mužjaci lateralisa i dubie su mi mlatarali krilima ali samo kada padaju, nisam video ni jednog koji je poleteo na gore.

toncek
10.11.08., 10:25
zanima me dal je ovo na slikama dobro urađeno pa vas iskusnije molim za par savjeta....

http://img513.imageshack.us/img513/7060/pict0031fc4.th.jpg (http://img513.imageshack.us/my.php?image=pict0031fc4.jpg)http://img513.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img145.imageshack.us/img145/5139/pict0032mt6.th.jpg (http://img145.imageshack.us/my.php?image=pict0032mt6.jpg)http://img145.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img145.imageshack.us/img145/6452/pict0033tm6.th.jpg (http://img145.imageshack.us/my.php?image=pict0033tm6.jpg)http://img145.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img389.imageshack.us/img389/3410/pict0037pe9.th.jpg (http://img389.imageshack.us/my.php?image=pict0037pe9.jpg)http://img389.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img201.imageshack.us/img201/2676/pict0039ov0.th.jpg (http://img201.imageshack.us/my.php?image=pict0039ov0.jpg)http://img201.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img224.imageshack.us/img224/1007/pict0038iy3.th.jpg (http://img224.imageshack.us/my.php?image=pict0038iy3.jpg)http://img224.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)


evo na slikama se sve vidi,ispod ovog stola je kutija dubijima,ovaj poklopac šta vidite je od stiropora a ventilacija je mekana alu mrežica i ona je stisnuta s čavličima za stiropor.lampa je od 40w čuo sam da im nesmeta plavo svijetlo pa sam ga stavio,a stolič kao što vidite sam obložio stiroporom,točno mi je odgovaralo da mi stane između dve letvice koje se vide na slici a stiropor služi da zadržava toplinu u nutra(ima dovoljno mijesta i da toplina malo izlazi van da nebude prevelika temp,da se nebi zapalilo.inače stiropor ne gori al svejedno za svaki slučaj...pa vas molim da bacite koji komentar...hvala.pozz...

Barzu
27.11.08., 18:33
a koja im je temperatura unutra???
meni se ćini da si dobro uradio al ja ću tek sd još malo dobit i ja maje b.dubie ::D
pa prićekaj iskusnij odgovor al odgovori na pitanje :lol: :lol: :lol:

Dahaka
27.03.10., 23:22
Набавио сам Дубије. И први дан имам ототеку...
:)

http://img684.imageshack.us/img684/5733/dsc6389j.jpg

http://img340.imageshack.us/img340/1175/dsc6392.jpg

Сада ниејсу више у тој посуди него сам их пребацио у другу пластичну.

Стартујем са нешто од више 100 (око 20 одраслих).

:)

__________________________________________________ __________________

Добро ти је то горе.

Dahaka
29.03.10., 10:41
http://www.youtube.com/watch?v=LR7IUN0K4xY
Nije mi dobar taj asprect ratio ali to je to...

A kolinija broji nesto preko 100 Dubija i oko 20 odraslih...

necadc
30.03.10., 14:47
da li je dovljna plasticna kutija dimenzija 20x20x10 za pocetak ???

Dahaka
30.03.10., 14:53
Довољно.

Та горе у том видеу је 20х20х20

И стаје лагано нешто више од 100.

Наравно ја ћу то да повећам касније...

А колико их ти имаш?

necadc
30.03.10., 21:19
ja trenutno nemam ni jednu...:D ali spremam se da ih uzmem...:) :) :)

Dahaka
31.03.10., 09:47
Ево поново видео.
Сад је то боље:

owwwl4H2J-w&hl=en_US&fs=1&hd=1

Dahaka
01.04.10., 23:07
Свиђа ми се како брзо једу!

necadc
02.05.10., 09:57
ljudi, jedna zenka mi je juce izbacila oorteku i posle nekog vremena je vratila... Da li to znaci da ce ih odbaciti ili ipzk da ocekujem prinovu???? hvala

Koby_88
02.05.10., 22:12
Ocekuj prinovu ;)

Lizard_King
03.05.10., 00:54
da dubie prilikom izleganja jaja izbacuju orteku kad izlego ona je uvuce u sebe i onda sledi inkubacija ...

necadc
03.05.10., 03:09
jeeee :D hvala vam puno :) :cool:

FilipZmaj
05.05.10., 17:05
a jel ove bube mogu da se greju sa sijalicom,ili mora da imaju grejac,?

necadc
05.05.10., 17:18
Ja sam moje grejao spot sijalicom ali mi je crkla pa sad sam naso drugi nacin kako da se greju... Uzeo sam jednu vecu kutiju i napunio je zguzvanim papitima od novine ali sam napravio mesta za kutiju u kojoj mi dubie zive i mogu da kazem da sam zadovoljan... Evo ovom prilikom pitam one, koji su vec ovaj nacin zagrevanja probali, da mi kazu da li je to dobro...:) hvala

FilipZmaj
06.05.10., 21:31
a ja sam cuo da sijalica ih sprecava u razmnozavanju,da oni mrze svetlo,i tada nisu aktivni u parenju,da oni vole 24 stata sto se vika u tami

gagi
06.05.10., 22:21
a jel ove bube mogu da se greju sa sijalicom,ili mora da imaju grejac,?
Možeš da ih greješ plavom spot lampom od 60w sa potenciometrom kako bi našao 30-35 C.Lampa je odlična jer ne daje jako svetlo.

FatBastard
06.05.10., 23:05
To su bzvz priche za svetlost i spot sijalicu...
Moja kolonija dubija je bukvalno u nekoj vrsti improvizovanog terarijuma, tachnije, velika plastichna kutija sa ushrafljenom spot reflektorkom na poklopcu, dobra ventilacija, mekinje, 2-3 kartona za jaja i savrsheno zdrava i napredna kolonija...
I moram da napomenem da se jako brzo razvila !!!

FilipZmaj
10.05.10., 19:26
zasto nadjem nekou dubu isusenu?Sta je razlog,stavljam im hranu,mislim na voce i plus vodu oni mislim da od to primaju vode sta moze da bude?

dule87
10.05.10., 20:06
To je vjerovatno kosuljica u pitanju.., jer se i one presvlace kad rastu...

necadc
10.05.10., 20:07
to nije isusena dubia vec se dubia presvukla i to je kosuljica...:D :D :D

FilipZmaj
10.05.10., 20:51
haha,uf dobro je zato sto nemam puno a zelim ih razmnozavati i kad sam video to bas sam se iznervirao ali cim je to to onda je super

necadc
10.05.10., 21:23
i meni se to desilo...;) uzmi malo procitaj o njima... jer one jos malo pa pocinju da se razmnozavaju...;)

Dahaka
17.05.10., 09:58
Је ли се може знати којег је пола нимфа? Постоји ли неки начин? Или то она одреди касније...

dule87
17.05.10., 11:32
Moze naravno.., kao i kod vecine zohara...
http://i772.photobucket.com/albums/yy2/duletz/I-5.jpg

Dahaka
17.05.10., 14:36
Moze naravno.., kao i kod vecine zohara...
http://i772.photobucket.com/albums/yy2/duletz/I-5.jpg

Хвала на одговору. :icon_cheers:

necadc
04.06.10., 23:28
jedna radostna vest...:) daas mi se okotila jedna dubia i imam 23 male dubie...:)

Dahaka
06.06.10., 11:47
Са срећом :Д

rassa
17.06.10., 22:10
jel mogu da im dam maslinu?

Koby_88
17.06.10., 23:30
Probaj ako ce da jedu daj im ;)

FilipZmaj
18.06.10., 00:44
zasto moje bube umiraju,ja ih cuvam nadvor da nije od sunce od vrucine,ja mislim da je napisano davole veliku temperaturu,ili da nije to sto nemaju dovoljno vode jel traze one vode puno,ja im dnevno nakvasim jedan pamuk sto stoji u tacnu jel to dovoljno.

DutchSc
19.06.10., 00:22
I meni su poriknjavale,a izgleda da je od velike vlaznosti,naime i ja sam stavljao natopljenu vatu.
Ne treba to raditi,vec ubaciti voce,ili povrce,npr danas sam ubacio lubenicu.
Menjaj tako na svaka dva tri dana.
Krompir,banana,jabuka,salata....

Dahaka
19.06.10., 21:04
zasto nadjem nekou dubu isusenu?Sta je razlog,stavljam im hranu,mislim na voce i plus vodu oni mislim da od to primaju vode sta moze da bude?

Има и исушених Дубија.

Поготову нимфи.

Изгледају просто као да су се у мјесту исушиле. Дођу као да су извађене из пахуљица, онако мало подебља пахуљица кукурузна. ХахахА

И немам појма зашто је то тако...

magnum
27.06.10., 19:46
Kolika bi kutija trebala za oko 300 dubia ?

necadc
27.06.10., 21:11
pa ja mislim oko 50x40x40 (D x S x V) ... najbolja je neka kadica duboka i samo gore zatvorena da ima ventilaciju i to je to...:D

D@nijel
27.06.10., 23:45
Ne treba ti tolka kutija,one vole da su na gomili.Imas u plastikarama one kvalitetne kutije sto imaju rucke sa strane.Ima ih raznih velicina.Tebi bi otprilike srednja bila ok i ona je oko 250din.Ja ih u takvim kutijama drzim na 25-30c i pice ko besne.

Derek Edward Trotter
05.07.10., 08:08
Има и исушених Дубија.

Поготову нимфи.

Изгледају просто као да су се у мјесту исушиле. Дођу као да су извађене из пахуљица, онако мало подебља пахуљица кукурузна. ХахахА

И немам појма зашто је то тако...
a da nije to samo njihov "oklop" tj ono što ostane posle presvlačenja?
ja sam nailazio na te "isušene" aali su kod mene bile samo ostaci od presvlačenja..

Dahaka
05.07.10., 11:33
Ne ne nije samo oklop. oklip mozes da prstima smrvis. Ovo je tvrdo kao kamen. Dubija koja je skamenjena. To mi je bas cudno. Kao da samo ugine.

Sada sam ubacio grijanje posto je oblacno vrijeme ovih dana i sve su se premejstime u roku od 15 minuta na toplije stranu.

Dahaka
07.07.10., 17:53
Је ли ко пробао да их држи у пилотину? И да им дава храну за рибице? ?

mim
07.07.10., 19:58
ok citajuci teme skapirah da su grinje losa stvar,SMRT GRINJAMA! ! !
e sad kod dubia mi se malo zapatile grinje, sto sam moga to sam nekako pocistio,vlaga smanjena chek, provetravanje pobljsano chek.
e sad pitanjce: ako ih nisam 100% uklonio iz kolonije sta mogu ocekivati?

Dahaka
07.07.10., 20:58
Само настави са малом влагом и нема проблема.

SxOne
05.08.10., 18:10
evo linka radjanja malih "Dubijana" lol
interesantan klip ako niste imali priliku da vidite tu situaciju........

http://www.youtube.com/watch?v=wdlpRR5R76o&feature=related

Dahaka
22.08.10., 22:24
Ја мислим д аје наранџа једна од најбоље хране. Кад ставиш пола не мораш да бринеш да ће се убуђати а дубији све фино поједу још док је врешка (Ово важи за већу колонију).

rubinstajn
24.08.10., 20:57
kako razlikovati dubiu koja je uvukla jaja u "oortecu" i koja je oplodjena ili kako se vec kaze i one koje nije?Sinoc mi se desila sledeca situacija:ubacio sam dubiu i posle par sekundi parahybana je scepala.nakon par minuta pogledao sam da vidim kako jede(presvukla se pre desetak dana) i video sam oko tarantule oko 20 malih jaja.jutros nije bilo ni jednog,valjda ih je pojela sinoc.pa sad,kako da ih razlikujem???

Sava car
06.09.10., 20:57
a jel moze narandza za fobase i tenebrije?

Dahaka
07.09.10., 00:01
a jel moze narandza za fobase i tenebrije?

Наравно да може.


Ја сам Дибијима ставио пилотину и одлично се сналазе. Закопавају се ЧД

Sava car
07.09.10., 13:51
će da ih pocastim onda,fala ;)

loshme10
15.09.10., 12:58
Za par dana mi stizu prve dubie od Kima, i zapocinjem koloniju... Posto mi zimi pada temperatura mozda i na samo 15C nocu u stanu, dajte neki savet kako je najbolje da ih grejem? Mislim uopste kako da grejem, ne samo zimi, ali tada je ekstremna situacija... Hvala!

D@nijel
15.09.10., 16:58
Uzmes spot sijalicu crvene boje od 60 ili 100w i uperis u kutiju u kojoj su dubije.Sasvim dovoljno greje i odrzava dobro temperaturu.Ja sam tako resio problem prosle zime a i ove cu:)

Derek Edward Trotter
18.09.10., 23:32
grejna folija za podno grejanje,sa njom možeš da držiš konstantnu temperaturu.....
možeš da naručiš
http://www.rovex.co.rs/podnogrejanje/index.html

DutchSc
19.09.10., 13:44
Mislim da su sijalice najjeftinije resenje,mada imam i foliju,ali je ne koristim.
Imam crvene spot i obicne crvene sijalicke.
Greje kao ludo,po potrebi odaljim od kutije ili priblizim u zavisnosti od temperature.
Sijalice koristim i za grejanje T

Dahaka
20.09.10., 00:03
Ја моје бубе држим у пластичну кутију која се налази у столу димезија 1м са 1м и висине 50 центиметара. И унутра имам 2 сијалице које подигну температуру око 30 степени стим што је сто шупаљ на врху да би се топлота кретала кроз вентиалцију и гријала тераријум и полеђину тераријума.

http://img134.imageshack.us/i/pregalis5.jpg/

loshme10
24.09.10., 17:18
Juce sam uzeo dubie, i poceo da pravim koloniju. Poceo sam sa oko 100-110 komada, od cega je 30-ak odraslih, a ostalo su razlicite velicine nimfi... Drzim ih u plasticnoj kutiji sa rupom za ventilaciju na vrhu. Imaju 5 velikih kartona za jaja, sto ce biti dovoljno i kada ih bude mnogo vise. Hranim ih jabukama, hlebom i hranom za macke. Grejem ih folija grejacem odozdo i temperatura im je 32-33C. E sad, vec prvog dana mi je uginulo njih 7-8, od cega 2-3 odrasle zenke... Da li neko ima ideju zbog cega? Primetio sam da su te zenke jos juce kada sam ih dobio bile usporene i nikakve. Da li je moguce da je zbog puta od NS do BG? Ili ja nesto ne radim kako treba pa zbog toga umiru...? Hvala i pozz!

Sava car
24.09.10., 19:47
evo i ja sam sad nasao 5 mrtvih :( a imam ih 30tak...osusene skroz..sta im bi?

loshme10
24.09.10., 20:04
Pazi to osuseno mogu da budu i njihove stare ljusture, ili kako se vec zovu... I dubie se presvlace, pa posle presvlacenja ostanu stara "odela"... Da ti se nije to desilo?

Sava car
24.09.10., 20:24
pa mozda,nem pojma :icon_scratch: ne znam kako to da znam :) dajem im jabuku i krompir na 3-4 dana...

Dahaka
28.09.10., 10:04
pa mozda,nem pojma :icon_scratch: ne znam kako to da znam :) dajem im jabuku i krompir na 3-4 dana...

Знаш тако што љуштура је мекана и може да се дроби а код мене понекада има окамењених дубија. Тврда је и не може лако да се дроби. Али не знам ни ја разлог зашто крепавају. Ријетко се то дешава и мора.

Sinbad
28.09.10., 10:57
Proveri jos jednom da li su stvarno uginule jer se odlicno pretvaraju da su mrtve a to mogu da rade i duze vreme . Pozz :-)

Sava car
28.09.10., 12:28
Знаш тако што љуштура је мекана и може да се дроби а код мене понекада има окамењених дубија..
nema ni jedne skamenjene,sve se drobe,taj da n sam nasao 5,a evo juce jos 2...al dobro,nije strasno..:rolleyes:

loshme10
29.09.10., 09:57
Pa to onda znaci da ti ne riknjavaju, nego se presvlace... ;)

Dahaka
29.09.10., 10:37
nema ni jedne skamenjene,sve se drobe,taj da n sam nasao 5,a evo juce jos 2...al dobro,nije strasno..:rolleyes:

То је добро.

А ове моје што се скамене по која 100% су мрт е јер им ноге отпадну а тијело је баш тврдо.

DutchSc
29.09.10., 13:18
Ja sam ih imao deset komada, i kad rikne ona kao otekne,i ispod tvrde kore,vide se krila

Sava car
29.09.10., 16:02
Pa to onda znaci da ti ne riknjavaju, nego se presvlace... ;)
Hvala za info, nisam znao kako to tacno izgleda :)

terarist
30.09.10., 20:13
posto sam i ja nedavno nabavio dubie zanima me koliko im je prostora potrebno(u pitanju je 40 kom).ove moje il su mesozderi il su na jakoj dijeti.nista nejedu,davao sam im svasta al sve slabo :mad:
sta da se raboti? :confused:

Sava car
30.09.10., 21:10
u cemu ih drzis? moje su u mekinjama sa psecom i macijom hranom,tako da i ne znam kad jedu tacno..samo ih ubaci u posudu,turi podlogu il karton od jaja i ubaci voce il povrce na 3-4 dana i sve ok...

Dahaka
01.10.10., 10:29
posto sam i ja nedavno nabavio dubie zanima me koliko im je prostora potrebno(u pitanju je 40 kom).ove moje il su mesozderi il su na jakoj dijeti.nista nejedu,davao sam im svasta al sve slabo :mad:
sta da se raboti? :confused:

Не једну они страшно пуно. Малкице. :Д

D@nijel
01.10.10., 11:23
Ja mojima miksujem hranu,malo kupus,malo jabuka,hrana za macke(na koju otkidaju kao lude).A drzim ih u kutijama po 5l to je sasvim dovoljna velicina.I razmnozavaju se kao besne samo im temperaturu dobru obezbedi.
Ajd samo da dodam mada neznam koliko je tacno.(kazu da hrana za macke ima puno vitamina i kalcijuma i da je dobro da se daje bubama jer posle te bube jedu gusteri i dobijaju dodatne vitamine i kalcijum).Naravno neznam koliko je to tacno.Procitah na nekom stranom forumu.Ako neko zna neka me ispravi;)

terarist
03.10.10., 14:45
kod mene su vec 10ak ako ne i vise dana a jos nema malih a odrasle su.toplotu imaju vlagu dobijaju iz hrane.dajem im hljeba + voce i povrce koje je raznovrsno i to im mjenjam na svakih 2-3 dana i izvadim dosta hrane.danas cu im ubaciti maciju hranu da vidim kako ce se onda ponasati.drzim ih u onoj plastici za kolace i naravno imaju zraka.crvi se pretvaraju u bube,zohari ko ludi se rasmnozavaju al dubije samo prezivljavaju.
sta da radim?
tnx na odgovorima

D@nijel
04.10.10., 10:28
Koja je temperatura?Kod mene od 25 do 30 i pice ko besne.

terarist
04.10.10., 11:14
Koja je temperatura?Kod mene od 25 do 30 i pice ko besne.

meni je temp konstantna 30 stepeni C.dan -noc a danju nekad i vise posto sada ponekad upalimo centralno pa skoci i do 32 stepena.da li im predstavlja problem malo prostora mada se ovo cini dovoljno?
:D

D@nijel
04.10.10., 11:57
Pa ja moje drzim u kutiji od 5l i sasvim dobro napreduju.Stavis dva reda kartona za jaja i to je to.E sad neznam sta bi moglo da bude tvojim ako je sve ok.A i 10 dana su tek kod tebe mozda se privikavaju na nove uslove.

terarist
08.10.10., 12:29
Danas sam im ubacio hranu nako 3 dana i sve su otp smazale...nzm zasto al jos uvjek nema jaja?temp i vlaznost su ok, jedino ako im je malo prostora, a to cu rijesiti sad preko vikenda.
sto se tice zohara razmnozavaju se ko ludi, sad cu i njima morati dati vise prostora i zamjeniti karton.a da temparatura utice na bubu u to sam se uvjerio.fobase sam ubacio u 4 kutije za sarafe sa po 12 pregrada i one na vrhu su se preobrazile i vec hodaju, taman i njih da spojim sad.
:icon_cheers:

loshme10
09.10.10., 12:41
Da li treba da im menjam tvrdu hranu koju ne pojedu? Kontam da ne, jer to ne moze da se pokvari ili ubudja... Dajem im hranu za macke, koju mislim da jedu, ali posto sam im stavio malo vise, stoji tako 10-ak dana... Da im stavim novu ili da ostavim tako? Naravno jabuke i hleb im stavljam redovno...

D@nijel
09.10.10., 13:55
Ako se nije ubudjala onda neka je.

Muffy
10.12.10., 09:24
Imam regalisa i geniculatu od oko 3 cm oboje (geni je malo manja) i hranim ih tenebriama, ali sam mislio da uzmem i blaptice prvenstveno zbog regalisa zato sto ima mnogo zemlje crvi se brzo ukopaju i on ih nikada ne pojede, a geniculata ima manje zemlje pa ih zato jede k'o pomahnitala...ali me zanima da li je dobro sad da krenem sa dubiama posto su T bas male, a dubie mogu brzo dosta da porastu...sta kazete?

Sinbad
10.12.10., 12:10
Imam regalisa i geniculatu od oko 3 cm oboje (geni je malo manja) i hranim ih tenebriama, ali sam mislio da uzmem i blaptice prvenstveno zbog regalisa zato sto ima mnogo zemlje crvi se brzo ukopaju i on ih nikada ne pojede, a geniculata ima manje zemlje pa ih zato jede k'o pomahnitala...ali me zanima da li je dobro sad da krenem sa dubiama posto su T bas male, a dubie mogu brzo dosta da porastu...sta kazete?
Uzmi Lateralise i zavrsio si posao sa obe T .

Muffy
10.12.10., 12:30
Vazi ::D

loshme10
10.12.10., 14:57
Dobro ti kaze Vujaklija, najbolji su lateralisi za tu velicinu T, a kad predju mozda 10cm, onda predji na dubie, jer su mnogo bolja hrana od lateralisa... Pozz! ;)

Muffy
10.12.10., 15:59
Uzecu onda lateralise, jos samo da ih nabavim nekako i super... :)

Dahaka
17.12.10., 10:40
Могу и Дибији док си мањи.
Они се крећи од 3мм па на више.

loshme10
24.01.11., 19:28
Primetio sam(a i ranije je pisano o tome) kako su dubie "kulturne" dok jedu i nekako mi se cini kao da recimo 10% njih jede, a ove ostale ni ne dodju do hrane nego su stalno zavucene u onim kartonima od jaja. E sad, mene bas to ni ne interesuje trenutno, s obzirom da kolonija napreduje odlicno i da se super razmnozavaju, ali posto na prolece uzimam bradonju, pitam se da li ce te dubie biti dovoljno hranljive(gut-loadovane) za hranjenje? Tj. da li ce svaka od njih u svakom trenutku kada je izvadim i bacim bradonji imati dovoljno hranljivih sastojaka koliko je potrebno? A mozda mi se samo cini da ove ostale ne jedu, nego se hrane na smenu da ne bi pravile guzvu, pa se meni cini da jedne iste bleje na hrani non-stop! :D

nightwolf
24.01.11., 19:46
mislim da nemas razloga da brines oko toga;) a i sta bi inace mogao da uradis,da odvojis te koje jedu:) samo ti njima davaj voce I povrce na 2,3,4 dana,I pored toga nek imaju dole neku mrvljenu hranu za ribice,macke...I videces da ce da sve rastu ko lude.tako je bar kod mene:)I da,narvno,toplota Im treba

inace gutload se radi 2-3 dana pre nego sto bubu iskoristis kao hranu,nema potreba da ih sve vreme kljukas.

loshme10
24.01.11., 20:31
Pa i to sto kazes, ne mogu da teram svaku posebno da jede! :D Voce i povrce dobijaju na svakih 3-4 dana, suva hrana im je konstantno dostupna, temperatura im je konstantno 33C +... Reci mi jos za taj gutload, jel tu treba da se koriste i neki suplementi ili samo pojacana ishrana? Hvala! ;)

Sava car
24.01.11., 20:54
Ima na netu tacno sta treba da se spoji za savrsen gutload, Zarko je pricao ranije o tome, ja im stavim mlevenu hranu za kerove i pileci koncetrat.
Moslim da im nista vise od toga ne treba, voce i povrce raznovrsno na 2 dana i to je to.

nightwolf
24.01.11., 21:03
www.teraristika.org/forum/showthread.php?p=43222&highlight=gutload#post43222

pogledaj ovde imas nesto,ja nisam citao sve jer u principu ni nekoristim gutload:)dajem Im voce I povrce,svakakvu mlevenu hranu I prasim ih kad ih dajem kao hranu I mislim da je to ok.
naravno,napusice me neko ako nije::D

Sava car
24.01.11., 21:08
Sto ne bi bilo ok, tako radi vecina ljudi sa foruma, ne znam ko koristi neki odredjeni gutload, i ja radim kao ti i sasvim je ok.

loshme10
24.01.11., 21:54
Pa u principu to je to, samo sto nije samlevena hrana za kerove, hego u granulama, a video sam ih da jedu i tu tvrdu, tako da mislim da uz povremeno prasenje kalcijumom i vitaminima neposredno pred hranjenje ne bi trebalo raditi nista drugo... Ako gresim neka me neko iskusniji ispravi! ;)

loshme10
23.03.11., 00:16
Da li neko mozda zna zasto mi se ovo desava u koloniji: nalazim dosta mrtvih dubia, i primetio sam da su u 95% slucajeva mlade, tek sazrele zenke! Zasto se to desava? Npr ni jednom nisam nasao mrtvog muzjaka, a ni veliku zenku...

Derek Edward Trotter
27.03.11., 14:20
Da li neko mozda zna zasto mi se ovo desava u koloniji: nalazim dosta mrtvih dubia, i primetio sam da su u 95% slucajeva mlade, tek sazrele zenke! Zasto se to desava? Npr ni jednom nisam nasao mrtvog muzjaka, a ni veliku zenku...
ako hoćeš iskreno ako ti je temperatura 33+ možda je zbog toga..meni se dubije razmnožavaju kao lude na 27-30 c....dok sam držao veću temp mnogo više "gubitaka" sam imao...možda je to samo slučajnost ali otkad sam smanjio temperaturu mnogo manje ima uginulih a razmnožavaju se jako brzo

loshme10
27.03.11., 18:08
Pa ###, sto onda u caresheetovima pise da treba i do 35C...? Ne kazem da nije do toga, ali ja sam im samo namestio kako sam procitao...

Derek Edward Trotter
27.03.11., 20:37
Pa ###, sto onda u caresheetovima pise da treba i do 35C...? Ne kazem da nije do toga, ali ja sam im samo namestio kako sam procitao...
pa nemam pojma, ja samo kažem šta sam ja primetio da je bilo kod mene ,a i poboljšao sam ventilaciju... sve u svemu hteo sam da kažem da se meni super razmnožavaju i na 27-30c i da imam manje gubitke... mislim da je njima i veća temperatura na samom dnu (pošto grejem folijom) ali na sredini i poslednjoj trećini kutije (po visini) je toliko (27-30c) tj na mestu gde stoji termometar....i grejem pola kutije (po horizontali) da mogu da se sklone ako je pretplo na dnu na drugu stranu ... :icon_salut:

loshme10
28.03.11., 00:35
OK, primljeno k' znanju, poslusacu tvoj savet! ;)

marko_pa
03.06.11., 19:22
Da li neko moze da mi oda tajnu na koji nacin da prikupim male(3-8mm)
dubie iz otpada(govanca).
Nakupio se sloj od 1-3cm i kada sam pokupio u njemu je ostalo par stotina malih.
Steta je baciti toliku kolicinu zar ne?

wlada
03.06.11., 21:39
Pokušaj možda sa nekim sitom, sa odgovarajućim rupicama, da proseješ. To mi pada na pamet. Mada nisam probao

ganjachica zmajeva
16.06.11., 22:50
Da li neko mozda zna zasto mi se ovo desava u koloniji: nalazim dosta mrtvih dubia, i primetio sam da su u 95% slucajeva mlade, tek sazrele zenke! Zasto se to desava? Npr ni jednom nisam nasao mrtvog muzjaka, a ni veliku zenku...

E i meni se ovo dešava. Samo su kod mene u pitanju mužjaci, ali nisu mnogo veliki. Mislila sam da im je došao kraj, ali ima u kutiji i dosta većih mužjaka od ovih što su uginuli. Danas sam otvorila kutiju i videla sam da je jedan prevrnut na leđa, ali je mrdao antenama, a dva su se užasno sporo kretala i evo sad vidim da su sva tri mrtva.
Držim ih na sobnoj temperaturi pošto mi ne treba da se razmnožavaju ko lude.

Je l' im je došao kraj ili može nešto da bude? Ne znam koliki im je vek, kod mene su neka 3 meseca (valjda).

yowandbm
30.07.11., 02:40
Da li B. dubia može da se drži u istoj kutiji sa Eublaberus-ima? Imam neku količinu pa me zanima da li moram da držim posebno ili može zajedno. Jel neko to probao?

darkomarkovic21
19.09.11., 19:24
Da li im odgovara sobna temperatura (24-27 C)? tj da li će uopšte da se razmnožavaju na toj temp i rastu ili ne?

Muffy
19.09.11., 21:44
Kod mene je ta temperatura i presvlace se, ali jos uvek nisam video da se pare ili radjaju male...mozda da povisis za koji stepen, probaj...mada bi trebalo i to da bude dovoljno, ko zna sta im kod mene smeta...

Sava car
19.09.11., 21:50
Tesko da ce se mnoziti na toj temp, minimun 30 nabaci ako hoces neke rezultate, al 35+ bi trebalo, tad se mnoze ko nenormalne...

chalabin32
20.01.12., 15:50
a koje jacine koristite grejne folije,one od 40w po metru ili od 60w?

DigiNS
20.01.12., 15:59
Da li im odgovara sobna temperatura (24-27 C)? tj da li će uopšte da se razmnožavaju na toj temp i rastu ili ne?
Naravno da im odgovara
meni sasvim solidno rastu i razmnozavaju se na toj temperaturi :)

Dule
20.03.12., 19:57
Moze li kolonija da se odrzava samo na mekinjama,vodi i vocu?

DigiNS
20.03.12., 21:44
Moze i bez vode,samo mekinje i voce

perinjo81
07.05.12., 14:05
Pojavile su mi se u zapocetoj koloniji neke sitne bube. Velicina je oko 1 mm(mozda i manje) i brze su. Morao sam da stavim papir preko ventilacije posto mogu da setaju po zidovima posude. Da li je jos neko imao posla s uljezima ove vrste...

http://img252.imageshack.us/img252/4328/img1904r.jpg http://img703.imageshack.us/img703/4889/img1905wg.jpg

marko_pa
29.05.12., 12:55
Koja je najbolja suva hrana za Dubiu?
Jako sporo rastu i to mi se uopste ne svidja.
Preskupo mi je da im dajem hranu za ribice.
Da li je dobra fora da sameljem 5-6 vrsta hrane za pse i macke, pomesam i picim sa time?
Ako neko ima provereno dobru informaciju, ne pitam koliko kosta! :)

Geni
29.05.12., 13:09
Temperatura ;) Jedu onoliko koliko im brzo radi metabolizam a tu samo temperatura igra ulogu.

Inače, ja meljem hranu za mačke, posip za piliće i još par stvari koje nađem pa im to dajem.

marko_pa
29.05.12., 13:34
Ne znam da li smem da dizem temperaturu preko 32.
Sada nemam gubitaka a brzo se razmnozavaju. Znaci hrana za kucne ljubimce, koncentrat ili granule za pilice i hlebne mrvice.
Od povrca tikvice, krompir, krastavci...

marko_pa
31.05.12., 15:10
Koliko je dobro davati bubama krompir?
Sta preporucujete od povrca i voca osim jabuke?
U gornjem postu sam napisao kao da sam zakljucio a hteo sam da postavim pitanje.:)
Da li mogu da im dajem i salate, blitvu, paradaiz...?

Geni
31.05.12., 16:45
Daj im krompir, šargarepu, salatu (sve vrste) jabuku i tako to. Biraj voće i povrće koje se suši umesto da buđa kada se ostavi duže vremena.

I izbegavaj blitvu i paradajz. Paradajz će jako da uprlja sve okolo.

marko_pa
01.06.12., 01:07
Hvala Geni!
Jako korisna informacija.

SviRe
04.08.12., 16:11
koliko kosta kolonija od od prilike 100 jedinki ? jel to dosta za pocetak i koliko ce mi trebati da od te kolicine buba napravim pristojnu koloniju za ishranu agame?

marko_pa
04.08.12., 21:50
Sa 100 komada ako krenes, trebace ti jako dugo da startujes.
Za to vreme ce ih agama pojesti.

Iz cistog licnog iskustva:
Kupio 100 komada...posle odredjenog vremena ostalo 20-ak koje su odrasle...
kupio jos 100 pa jos 4 puta tako dok se nije razvila kolonija koja je agamu mogla da hrani.
Tako da je moj savet 500-600 komada u startu i umesto godinu dana kao u mom slucaju kolonija
Ce krenuti zadovoljavajuce vec posle 4-5 meseci.

Kurshlus
05.11.12., 12:54
Jutros sam nasao ovo na vrhu kartonskih jaja od Dubija . Zasto je odbacija jaje ako je to od dubije u opste ali koliko sam video slike jeste. Temperatura je konstantno 30-35 c

nenad
05.11.12., 13:13
Dešava se povremeno. Nekad i kad ih uznemiravaš. Deluje mi suvo ta kolonija, trebalo bi da povisiš vlagu malo.

Kurshlus
05.11.12., 13:20
znaci da to mogu da bacim ili da ostavim da se mozda nesto izlegne :D

nenad
05.11.12., 13:23
Ne moraš da bacaš, ne znam da li može nešto da se izlegne iz toga, ali ako i ne može, možda će da grickaju.

Kurshlus
05.11.12., 13:25
vazi , hvala :)

marko_pa
07.11.12., 16:19
Okreni kartone od jaja da stoje uspravno.
Mozes i vezati po dva u sendvic.

DigiNS
07.11.12., 21:39
Okreni kartone od jaja da stoje uspravno.
Mozes i vezati po dva u sendvic.

Nije lepo igrati se sa hranom!! :D
Elem mozes uspravno mada ako ti je niska ta kutija u kojoj ih drzis onda nemoj tako pobecice :D

GEKON
10.11.12., 15:47
kod mene strasno sporo rastu, neke jedinke koje su bile starije (mozda su imali po mesec,dva) koje planiram za razmnozavanje cuvam vec 2 meseca a jos nisu polno zrele.... do sad sam ih drzao iznad sijalice na terariumu gde je temp nekih 28c, ali nocu se gasi pa opadne na 20 i to izgleda dosta usporava rast dubie...
moracu posebno da im obezbedim foliju grejac jer ovako stalno moram da dopunjujem koloniju po 100-150buba...
posto uzimam folija grejac bez potenciometra da ne dodje do pregrejavanja i rikavanja buba, zanima me da li neko od vas ih drzi ovako? i planiram da im drzim upaljenu foliju dan-noc bez gasenja radi brzeg razmnozavanja jer ovaj bradonja se tolko nalozio na dubije da dnevno pojede tek 2 super crva i onda kad se baci na dubije nema im spasa... :)

Vlada 71
13.02.13., 15:40
Pozdrav ljudi!!! Imam 100 malih dubia, sigurno mesec dana. Od kad sam ih kupio uopste nece da jedu ni jabuku, ni hranu za macke, ni hleb. Da li neko zna u cemu je problem?

vladimir
13.02.13., 15:57
dali imaju grejanje

Vlada 71
14.02.13., 15:01
Temperatura u sobi je preko 30 stepeni.

Underking
14.02.13., 21:08
ma jedu one nocu kad ti ne gledas ;-)
doduse male se hrane pretezno izmetom odraslih
stavi im pomorandzu
meni male jedu sve

Vlada 71
14.02.13., 21:33
Ne znam, na jabuci nisam video da su kao nesto jele, a nemam odrasle, imam samo 100 malih, a probacu i sa pomorandzom. :)

Underking
16.02.13., 23:38
probaj s bananom , posebno s korom, kod mene su nagrnule sve kad sam im stavio koru od banane....i male i velike. Probaj i s tikvicama

smajo122
02.04.13., 15:30
evo naruico sam 50kom dubia i plus imam 20 odvojinih za T nisam uzeo vise jer mam samo jednu T pa mi nece puno pojesti samo mi nije jasno oko nekih stvari
kutija:
imam neku kutiju i u nju bi stavio ove kartone od jaja ali kako da onda stavljam jabuku i te svari ispod svega toga jer
necu valjda vaditi sve da stavim jabuku,hranu itd
grijanje
kod mene u kuci je prilicno hladno neki 20 stepeni ujutro sve do 3 tad dolazim i lozim centralno grijanje tako da se temperatura onda podize na neki 30 zato bih grijao lampom ali opet vidim da ste napisali kako male budu gore pa onda prelaze dole gdje je toplije ne razumijem kako da odozdo grijem

p.s. obrisane su slike pa ako ima ko da moze da stavi sliku cjele kutije i sl.

stsasa
02.04.13., 22:12
Hranu (neku granulu za mačke) i povrće i voće baciš na kutije od jaja. Trebati toplota u kutiji a one će se pomeriti gde im najviše prija. Pazi da ne zapališ sve nekom pametnom idejom. One već odnesu hranu gde će je jesti na miru.

oo7
23.05.13., 14:42
Ne mogu da citam sve ima puno strana a i vecina je oko razmnozavanja sto mene ne zanima...

Dubije mi stalno imaju dostupnu hranu za macke i cep sa vodom, moje pitanje je da li je neophodno da im ubacujem i voce/povrce redovno (zbog vitamina i ostalog)? Primetio sam da bas slabo jedu, (probao sam jabuku, sargarepu, jagodu, bananu, krastavac...) pa ne znam da li zato sto nisu zedne ili je nesto drugo u pitanju?

Ne verujem da je problem sto su mi kartoni za jaja u jednoj polovini kutije a hranu ubacujem u drugu polovinu?

smajo122
23.05.13., 15:01
pa stavi cijele kutije od jaja preko cojele kutije u kojoj drzis dubije samo na coskovima pokidaj malo da mogu da prolaze tuda,cep ti uopste nije potreban samo ti moze biti jos gore tako sto se znaju tek rodene ugusiti u njima
samo redovno mijenjaj svjese voce iz kojeg ce oni da crpe vlagu,i kolika ti je temperatura i koliko imas dubija u koloniji?

oo7
23.05.13., 15:12
Ama kakva kolonija imam 20ak komada... :) Ne planiram da ih razmnozavam i nema malih, mislim, sve su male - ali ne toliko da bi se udavile u cepu...

smajo122
23.05.13., 15:14
pa zato ti izgleda kao da ne jedu one su male i imas 20-ak komada nemogu one puno pojesti,stavi im malo zelene salate pa vidi na njoj se najlakse primjeti dali jedu

oo7
23.05.13., 15:36
Nisam ni rekao da ne jedu vec da jedu vrlo malo, tj manje nego dok ih je bilo manje i dok su one bila manje (dok nisam drzao vodu i hranu za macke)...

smajo122
23.05.13., 15:38
pa vjerovatno piju iz cepa pa tako da nemaju potrebu za vocem izbaci cep i ubaci svjeze jabuke pa vidi jedu li

oo7
23.05.13., 15:44
Pa to upravo i pitam, sa cepom mi je mnogo lakse, pitanje je samo da li im je neki sastojak iz voca potreban u ishrani ili ne...

hey-ho
23.05.13., 19:20
Uglavnom šećer a pored toga i vitamini. Za hidriranje bilo kojih insekata uvek je bolje davati voće nego vodu.

oo7
26.05.13., 01:50
Ok, hvala...

smajo122
26.05.13., 15:31
ej imam jednu 60 komada odrastlih dubija i 10-ak srednjih
odrastle vec prije mjesec dana bile odrastle hahah i primjetio sam da imam samo oko 15 mali dubija tek rodeni
temp je uvjek preko 30 uvjek dostupno voce a hranu koristim neke pahuljice i hranu za macke,te pahuljice one strasno vole ja im ubacim saku tih pahuljica i za 3 dana sve pojedu
ne razumijem zasto mi tako sporo napreduje kolonija kod mene je vec 2 mjeseca i imam samo 15 novi dubija
T uopste nehranim dubijama nego s cvrcima

zuma123
06.12.15., 02:55
Pozdrav ljudi imam problem , ima oko 30 dubia i cuvam ih natoplom mestu i unutra su i kartoni sa jajima i voce imubacujem i hranu za pse i svast , a opet umiru samo muske dubie , za 3 dana izgubio sam 9 muskih dubia , sta raditi nekapomoc i savet su dobrodosli????? Hvala svima unapred

hey-ho
06.12.15., 17:31
Ako pod tim "muške" misliš na odrasle mužjake sa krilima onda moguće da im je samo istekao životni vek. Ako ti budu uginjavali i juvenilni primerci onda znači da ima neki problem. Prvo na šta trebaš obratiti pažnju je voće koje im daješ - da li je prskano. Pored toga, lako mogu da se udave i u najmanjoj barici tako da održavaj kutiju suvom, najbolje bi bilo da je sa gornje strane skroz otvorena.