PDA

Pogledaj punu verziju : Brachypelma emilia- pomoc pocetniku



ddavid60
19.11.06., 22:10
Nabavio sam i ja svog prvog pauka pa me zanimaju kakvi joj uvjeti trebaju, kakva podloga, da li mora bit vlažna ili suha, znam da joj treba posuda sa vodom i neko skrovište, koliko brzo raste. Za sada je držim u plastičnoj kutiji, velika je 2,5-3 cm(tjelo) i hranim je brašnarima, imam akvarij dimenzija 40-20-25 koji sam preradio za nju. Treba mi i neko svjetlo za nju da je mogu gledat samo neznam koje bi bilo najbolje stavit a da njoj ne smeta

Bifrost
19.11.06., 22:30
Pre svega cestitam na novom ljubimcu, to je odlican izbor. E sad, ja bih za podlogu stavio treset. Brachypelme ne traze puno vlazosti, stavi malu posudu za vodu i to je to. Posto je jos mala ja bih prskao vodom jednom nedeljno na stranicu terarijuma ako oce da pije. Inace tarantula najvise tecnosti uzima od insekata koima se hrani tako da sa vodom i vlaznoscu nemas puno problema. Ne trebas je premestati u taj veci terarijum mala je pa ce mozda imati problema sa nalazenjem hrane. Skroviste ako hoces mada nije neophodno, ali ja neko osvetljenje nikako ne bih stavljao, to je to.

Mozes i na mojoj stranici procitati jos nesto (Reklamiram sajt :lol: ).

zarko
19.11.06., 22:44
emilija jako sporo raste najsporije od svih brachypelma. lep pauk ..
ako znas engleski imas gomilu stvari na net usamo potrazi emilija+care i to je to
srecno i dobrodoso

ddavid60
19.11.06., 23:24
Hvala na dobrodošlici i odgovorima, svjetlo bi stavio jer me opušta gledanje životinja po noći, držao bi je ispod akvarija a bez svjetla se ništa ne vidi pa zato sam mislio stavit neko svjetlo koje nije jako, samo meznam pod kojim se ponaša najprirodnije, neku neonku za reptile ili nešto drugo

Djanny
20.11.06., 00:35
Dobrodosao na najbolji fotum o teraristici! :) :)
Ljubaznije ljude ne verujem da ces naci, meni su pomigli maximalno.

kimo
20.11.06., 18:01
Dobrodosao!

Pauci generalno ne vole svetlo, ne moze im nista biti, ali ce ih dosta bezati od svetla i nece se osecati normalno ako je svetlo intenzivno. Ako bas hoces da ga gledas nocu stavi neku crvenu sijalicu jer to ne vide.

Inace nebi bilo lose da malo prosiris ishranu nekim cvrccima ili fobasima ili nekom vrstom zohara.

zarko
20.11.06., 18:21
svetlo im ne prija. i ako ih svetlis napravi diuralni ciklus od 12-12h dan noc ili 14 10 dan noc. pa je gledaj peko dana :D

ddavid60
20.11.06., 20:26
Danas je pojela svog 1. skakavca, preko dana nemogu gledat zbog posla, da li može normalna cevena sijalica kojie se nađu u trgovinama ili neka posebna kao šta je za guštere, mislio sam staviti reptil-glo ili night-glo, one nisu toliko jake

Geni
21.11.06., 10:12
Obične crvene sijalice su ti dovoljne. U zavisnosti od željene temperature uzmi od 15 ili 25w. Samo pazi, one od 25w mogu da budu prilično vruće. Nemoj da is staviš tako da tarantula može da ih dodirne. 15w je bezopasna.

To je ako ih stavljaš u terarijum. Ako hoćeš da ih držiš spolja samo da bi video tarantulu, možda je bolje da jednostavno upališ svetlo u sobi. Ne smeta im toliko :) .

Calyptratus
22.11.06., 02:00
Danas je pojela svog 1. skakavca, preko dana nemogu gledat zbog posla, da li može normalna cevena sijalica kojie se nađu u trgovinama ili neka posebna kao šta je za guštere, mislio sam staviti reptil-glo ili night-glo, one nisu toliko jake
Jednostavno uzmes neku crvenu ili ljubicastu (ne znam dali ultra ljubicasta moze da joj skodi).Fora je da uzmes bilo sta sto nesvetli i negreje previse,neko priguseno svetlo(ima kod kineza one lampe gde mozes da podesavas jacinu svetla) i slc.Da uzimas reptil-glo to ti je skuplja varijanta a nemas nista posebno od toga.

gava
29.11.06., 16:31
Ako je samo zbog gledanja onda obična sobna lampa, ali je postavi tako da ne osvetljava direktno terarijum, već indirektno. A ovako ne moraš da misliš da li će doći do pregrevanja terarijuma i sl. Ako ti je temperatura u stanu preko dana 25, a noću ne manja od 18 stepeni, sijalice u ili oko terarijuma ne da nisu potrebne, već su loša ideja.
Tenebrije su super hrana, ali ona je sad malo porasla i možeš da probaš sa nekom pokretljivijom hranom (gledaj je kako lovi). Skakavci i cvrčci bi bili savršeni. Ali ako ih loviš a ne kupuješ kućno uzgajane, onda ih sakupljaj sa vangradskih područja (mesta za koja si siguran da nisu prskana protiv komaraca i sl.). hrana koja je bila u kontaktu sa pesticidima je pogubna za tvog novog mezimca.
Ako koristiš treset onda ga pri stavljanju u terarijum pokvasi i procedi (jako stisni u šaci...to će biti ok) i onda stavi. Tako ga pusti da se osuši, i posle toga vlaži kako su ti već drugari objasnili ranije. Terestrijalne tarantule vole da kopaju, a ovako pripremljen treset je kompaktniji i male su šanse da počne da se urušava i tako povredi pauka. Moja emilijica obožava da kopa, pa zato ti skećem pažnju

Kuni
02.12.06., 01:01
Posto je i moj prvi poklon Emilia, cisto me zanima da li je OK ponuditi joj (a i ostalim vrstama) uhvacenog kucnog pauka (naravno, adekvatne velicine, prskanja komaraca i sl. nije bilo) ili npr. crva iz jabuke (trebalo bi da te nisu prskane) ili potencijalno jos nesto sto se moze uhvatiti u stanu, mozda muvu, stonogu. Kakva je situacija sa crvicima za pecanje (jel' fuj, a?) ili manjim glistama iz humusa, razlicitim larvama, na vikendici mogu uvek izvaditi po neku larvu gundelja i sl. Za sada je iskljucivo na tenebrijama, a Geniculata mi se osladili sa dva cvrcka (ili manja popca???), sta god bili - bilo je extra. Pozdrav!

zarko
02.12.06., 14:22
ne znam za pauke male znam da su ljudi davali ali lakse ti ej da kupis 10ak tenebrija nego da se smaras sa insektima koji ti vrsljaju po kuci

Kuni
02.12.06., 19:49
Nikakva panika mi nije za tenebrije - to trenutno i klopa, samo sam mislio da li je pametno ponekad uneti malo sarenolikosti u ishranu, ono, da joj se zivot ne svede na tenebriju i cvrcka. A i malo adrenalin da proradi. Mozda bi se sa manjim kucnim paukom rado "poigrala", nije mi smaranje da to uhvatim, bar jednom nedeljno naletim na ponesto. Mozda i budem probao, pa se javim po tom pitanju.

Geni
03.12.06., 00:28
Pored očiglednih bojazni u pogledu eventualne zatrovanosti pesticidima, mislim da je pauk koji je dovoljno mali da ne bude nikakva pretnja tarantuli kojoj se daje suviše nehranljiv da bi opravdao tako nešto. Pauci nisu previše mesnati. Ako baš želiš da priuštiš svom ljubimcu raznoliku ishranu, daj joj neku vrstu žohara (nemoj domaću bubašvabu sem ukoliko je nisi ti odgajio). To će ih veoma obradovati.

Tarantulama nije potrebno pumpati adrenalin. Potpuno su srećne kada ne moraju da se trude oko plena :D .

Kuni
03.12.06., 00:44
OK, samo za sada zohara (na srecu) u gajbi nemam. Al' potrazicemo nekog s proleca kada malisa bar malo odraste. A ono stoji, domaci pauci fakat nisu nesto mesnati. Dakle, nesto mesnato, a da nije govedina, hmmm? A ako jede tenebriju i to je "kaloricno" mora da moze i larve gundelja i sl. to bih mogao nabaviti nepesticidirano, na prolece kad budem malo prekopavao plac. Do tada, sve ostaje standardno, poz.

miljance
03.12.06., 01:04
Ne samo da kucni pauci nisu mesnati nego mogu biti i pogubni, verujte mi, ima i takvih slucajeva da T zavrsi kao plen.

Geni
03.12.06., 01:21
Naravno, zato sam i stavio ono "dovoljno mali da ne bude nikakva pretnja".
U svakom slučaju treba izegavati domaće paukove kao hranu. Mada za čuvanje je sasvim druga priča, jel ima nko možda koju lycosu? :D

zarko
03.12.06., 04:57
skoro je bio clanak de lik prica kako mu jeciropagusa blue (ako se nisam #####o)
cvrcak mali ubio zadnjim nogama....
svasta se desava ne izazivaj djavola

Kuni
03.12.06., 11:33
Onda definitivno povlacim sve eksperimentalne zamisli i hranim samo proverenim, a i cvrcku ima da izlomim noge ako zna biti takav ubica, samo jos da mi je cvrcaka preko zime, AG ih bas voli. A letos sam se gadjao sa njima na vikendici, samo sto nisam znao da ce stvari ovako da krenu sa T. inace bih zapatio malo za preko zime. Sta sad, zivi bili pa uradili drugi put. Poz.

zarko
03.12.06., 16:31
ima hrane i preko zime ako se to plasis... a bre ovo je ozbiljna stvar nismo mi sezonski teraristi 8)

Kuni
23.12.06., 13:15
Jos ne lici na Emili. Treba vremena...

http://img243.imageshack.us/img243/3876/emiliahb1.jpg

zarko
23.12.06., 17:29
trebe vremena za tako male pauke.... to je jedna od losih strana sto sporo rastu .. treba minimum godinu dana da dobiju autenticnost ovako ko male mozes da ih zamenis za one kucne

ddavid60
26.12.06., 18:07
Nadam se da ću uspjet okačit slike:
Emili

http://img19.imageshack.us/img19/4992/slika034af2.jpg

Cambridgei

http://img297.imageshack.us/img297/860/slika003pr0.jpg

Ispravljeno

zarko
26.12.06., 18:38
99% imas zenku kembridjiju :)
mada 1% muzijak :)
good luck

ddavid60
26.12.06., 18:42
Kako prepoznaš spol kod njih, isto kao kod drugih ili ? Inače je super, dosta jede i ne skriva se puno

zarko
26.12.06., 22:15
hahaa
mudrost starog senseija
sala crveno na nogama ... kod zenke je mnogo jace poenta je da ih vidis jedno 5-10 komada pa ces znati :)

ddavid60
27.12.06., 22:52
Zaboravio sam na male Nhandu chromatuse:

http://img293.imageshack.us/img293/6632/ncromatusbs1.jpg

Kuni
28.12.06., 00:32
Emili je sjajna, vec skroz lici na sebe, boje su na mestu. Za kembridzera nemam komentara, mislim, to je to. Chromatus je bas mini. ali rastu znatno brze od npr. Emili, pa videcemo fotke za par meseci, nadam se.

zarko
28.12.06., 01:44
cakani su ne znam zasot lai ja nekako ne mogu da se povezem sanekim T .
jednostavno ima prelepu emiliju ali imam trip ko daje nemam...?
valjda zato sto je skupa pa mi nije prirasla zasrce po toj ceni a sad kad imam 2 god staru T i nema da cekam boje da dodju nekako mislim da sam se osramotio pred njom pa me sramotada joj se diviim?
a ispovest opasnog uma ??beda hahah
[/img]

Kuni
05.01.07., 16:59
I Emili mi je prekinula post, peti dan nakon presvlacenja, jedva docekala.

http://i143.photobucket.com/albums/r135/geniculata/Emili.jpg

Kuni
08.01.07., 16:22
Da li vam se desavalo da vidite T. na ledjima iako nije vreme presvlacenju? Malo pre sam video Emili (sa gornje fotke) na ledjima i skroz se zbunio, presvukla se pre 7-8 dana??? Pomislih mrtva, al' kako na ledjima??? I nakon minut traumirano-zbunjenog zagledanja okrenula se najnormalnije, nisam dirao. Jel' to OK ili nesto ne stima? Da se brigam ili ne?

gava
08.01.07., 16:32
Pa ja se ne bih brinuo, ali nikad se ne zna ::). Verovatno joj je to bio neki fazon. Verovatno se nece ponoviti, bar ne do sledeceg presvlacenja. Ako se ponovi ili postane joj navika - zabrini se.

Kuni
08.01.07., 16:58
Zabrinut ili ne, zbunjen jesam. Verujem da to bas nije uobicajeno, ajd' da se pentra, kopa, zavlaci... Al' bar sam prvi put video kako se T. sa ledja okrece u normalan polozaj, moram priznati vrlo lako, u delicu sekunde. Ostajem ??? i :shock:.

Kuni
06.06.07., 15:04
Spororastuca Emili. Ipak, uocljive su promene u odnosu na januar!
http://img257.imageshack.us/img257/4946/e1up0.jpg

Kuni
25.06.07., 12:50
I Emili se presvukla, po obicaju od kosuljice samo sitni restlovi.
Za naredno presvlacenje je u planu novi terarijum, ovde joj je knap.
http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_emili.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_emili.jpg)

Kuni
06.09.07., 23:07
Emili posle avgustovskog presvlacenja.
http://img239.imageshack.us/img239/1786/emili1ho1.jpg
http://img409.imageshack.us/img409/9453/emili2fm6.jpg

huana
26.09.07., 00:29
@ kuni...jel ovo emili koja je sad kod mene????:)

Kuni
26.09.07., 01:08
Da, jedna jedina, al' vredna. jel' nesto ne stima? Izgleda bolje nego u prirodi? Aparat uradi svoje, a i ona je bila neposredno posle presvlacenja. Videces, svako presvlacenje, sve je lepsa i lepsa, tu nema greske ;)

zarko
26.09.07., 03:16
ali jak osporo raste ..ja imam jednu 3 godine ima i jos uvek je mnoge T nadjacaju za samo 8 mesecxi :) ...u rasponu naravno :)

Kuni
26.09.07., 13:01
Mogu ti reci da je emili prilicno dobro parirala vagansu, dobio sam ih u isto vreme i za godonu dana vagy je bas nije nesto presisao, naravno u odnosu na druge vrste oba sporije rastu. E sad, mozda je to karakteristicno za prvih godinu dana pa kasnije drasticno uspore rast???

zarko
26.09.07., 13:22
moja emilija od 10cm se za godinu dana samo jednom presvukla