PDA

Pogledaj punu verziju : Ideje za inkubator



kimo
20.11.06., 20:16
Napisite kako ste napravili svoj inkubator ili kako bi ga napravili ako ga nemate, detaljna objasnjenja su dobrodosla. Sto pre treba da napravim jedan, zenka fat-taila mi kopa ceo dan po mokrom tresetu. Nisam ih ja pario, ali je moguce da su pre dolazska kod mene bili zajedno pa da su se uparili, koliko treba da prodje od parenja do leganja jaja, prestostavljan kao kod leoparda, Zarko?

Ako neko ima slike trudnih gekona neka postavi da vidim otprilike, inace je zenka ogromna i imao bas debeo rep, jede ko luda. Da li odbijaju hranu kada su trudne?

esdy_11192
20.11.06., 21:16
Ja mogu da odgovorim na drugi deo...

Ne odbijaju hranu. Daj joj vise kalcijum [ i vitamina]... A mocices da vidis da li je "trudna" ako stavis neko svetlo iza njenih ledja [da bude na bezbednoj razdaljini].. Pa ces videti u stomaku [ako gledas u njega dok je drzis] jaja... Mislim ocrtavace se zbog svetla...

zarko
20.11.06., 21:21
ovako uzmes kabl grejac ali ovaj put ti preporucujem kupovni jer su pouzdaniji. ako otkaze mozeda ode sve u k@##$
drugo habistat kupis... on ima sondu. napravis kutiju od stiropora polozis kablove gurnes sondu u kutiju i namestis na zeljenju temp.
i naravno ukljucis u struju.
to je najbolje domace resenje jer habistat je propulsni tako da nema variranje temp. e sad za fat kao i za leo nije bas potrebno neko budzenje pa mozes da uzmes akvariju stavis grejac namestis na 28 C gurnes u vodu. u istu tu vodu gurnes 2 cigle kako bi ti drzale platformu iznad vode. platformu napravis od posluzavnika i izbusus rupice da toplota moze da prolazi i da se penje u gornji deo.
pa onda napravis poklopac. i to je to
zvrcni me pa cu ti ispricati ako te zanimai ako ti nije jasno.
zenka trudna je debela vise negost je debela kad nije trudna :D
bas tako ...20dana nose jaja
i ne znam da li ima jos nesto sto sma zaboravio ako hocers posalji jaja kao i T sto si slao ja cu da ih inkubiram i saljem ti ih nazad.
jaja kad polozi (nadam seda znas kako da postavis laing box) izvadi pazi da ih ne izvrces jer ces ubiti fetus.. u posudu sa 5cm treseta zakopaj ih do pola i zapisi datum i to je to !
kroz 45-70 dana imas male fat tailed geckone :D
good luck i javi se ako ti nesto niej jasno

kimo
21.11.06., 01:11
Gde ima da se uzme taj habistat? I sta je to ustvari, neki uredjaj koji meri temp a ima sondu? Jel imaju da se kupe gotove kutije od stiropora? Ja sam to i mislio, da stavim u kutiju od stiropora ovaj jedan kabl grejac da stavim iznad zicu i da stavim na to posudu sa vlaznim tresetom i jajima.

Taman je tu negde do 20 dana otkad ih imam, moguce da su jaja na pomolu, inace je lepo hranjena, jela je dubiu i cvrcke uglavnom, ponekad fobase i nikada tenebriju(svi su hranjeni dnevno raznim vocem i povrcem i imaju hranu za macke i koncetrat tako da mislim da ima dovoljno vitamina, ali ima i kalcijum u terarijumu u posudici). Nadamo se da ce biti sve uredu, pa mozda i neke prinove :D

Znam da ne smem da okrecem jaja, jer se moze udaviti embrion, nego koliko mogu jaja da cekaju do inkubacije?

Koje temp su za leoparde i fat-tail za zenke i muzjake pomesano?

zarko
21.11.06., 05:07
verovatno na 27 imas vise zenki ...i sot je niza to su mali bolji izdrzljiviji i plodniji
inace ima kutija dase kupo kod mene ali bez sonde ne mozes da drzis temp. mozda mogu sonde za tea ili bojlere ali su +-3 stepena nekad sve zavisi precizne sonde kostaju i po 50E
inkubator je stvar na koju ne sme da se stedi i preporucujem pravi kupovni to je najbolje
to je moje vidjenje

kimo
21.11.06., 11:24
Mislis da uzmem inkubator za pilice? Jel bi to odgovaralo?

zarko
21.11.06., 19:42
ne znma objasni karakteristike tog?
ali verovatno da moze
bitna je konstantnost t i vlaga koju sam regulises...

kimo
22.11.06., 13:30
Na koji si ti mislio kupovni? Da li postoji neki?

zarko
22.11.06., 18:03
na kupo vni inkubator za reptile to je pravo resenje tog problema...
ali nema kod nas da se kupi odi do madjarske i donesi jedan . to bi ti bilo najbolje kao mozes ...

Stufy
06.02.07., 00:35
I ja planiram da napravim jedan inkubator, ko zna mozda zatreba, makar se nadam da hoce. Elem,plan je da uzmem stari rucni frizider. Onu stvarcicu u kojoj se nosi hladno pice na placu i tako to. ne znam im cene ali to ne moze da bude skupo jer je to samo dobro izolovana kutija sa poklopcem. Na dno ce da dodje voda u koju cu da potopim grejac za ribice, neki verovatno serin grejac od 100W ili manje. Na grejacu necu stedeti jer je on ipak najbitniji. Preko toga ce doci zicana mreza ili neko drugo postolje (video sam na netu da su ljudi stavljalim i neko kamenje ili cigle) koje ce dad rzi kutije sa jajima izvan vode. Sve to lepo zatvorim poklopcem tog 'frizidercica" na kome cu prethodno iseci rupu i preko nje zalepiti staklo da mogu da gledam termometar. To je to, variranja u temperaturi ne bi trebalo da bude previse, mada sve to zavisi od grejaca, pa ipak ne treba uzimati neke najjeftinije.

zarko
06.02.07., 02:48
bice prevlazno za jaja piktusa... mozda mogu jaja leoparda ?
b agama takodje nisu za taj inkubator... ali moze da uspe ....
jedan predlog preko zice stavi novinu da skuplja kondenzaciju tako ces smanjitivlaznost .
100% provereno :)
ja sma tkao inkubirao cvrcke u svoje vreme

Stufy
06.02.07., 16:25
jaja bi bila u zatvorenoj placticnoj posudi, koju bih otvarao s vremena na vreme, tako da vlaga ne bi trebala da ulazi preterano, a ni da se odaje. Nego hvalaza komentar i za ideju o skupljanju vlage.

kimo
06.02.07., 17:31
To bi ti bilo dobro rešenje kao što sam ti rekao, nemam iskustva, ali sam dosta čitao i da ljudi prave inkubatore od starih frižidera, bili oni takvi ili pravi mali frižideri za kućnu upotrebu. Fazon je u mikroklimi kutijice u kojoj su jaja.

Stufy
06.02.07., 21:21
A sta mislis, koliko cesto treba ventilirati odnosno otvarati kutiju, i da li je jajima to potrebno?

kimo
06.02.07., 21:30
E sada tu dolazi do diskusije i tu nam treba nekog iskustva ostalih, ja sam dosta baš čitao o tome i ima raznih varijanti...neko uopšte ne luftira, samo probuši par rupica sitnih na poklopcu te posudice sa jajima, čisto da nebi stalno bio isti vazduh, ustajali unutra i da se nebi gubila vlaga, a neki otvaraju to svakih x dana, recimo 7-10 i to samo da provere jaja, da se nisu ubuđala ili propala i uopšte ne buše poklopac. E tu glavnu ulogu igra podloga(medium) za jaja, jer većina koristi vermiculit, koji je nemoguće nabaviti kod nas, jer on ima jako dobro svojstvo upijanja i zadržavanja vlage, tako da ljudi stave bukvlano u odnosu 1:2 vermiculit i vodu, ili ako treba suvlje onda manje vode, ali to se može zameniti tresetom ili nekom drugom zemljom, samo što se mora možda dodavati voda, mada ako nije jaka ventilacija, moguće je da ne moraš. Inače se neka jaja stave na čep sa peskom koji je suv, a okolo je vlažan medium, jer moraju da se tako inkubiraju, jer u dodiru sa vlagom propadaju...ima tu svega, zavisi šta treba da inkubiraš. Otom potom, samo ti dobi jaja, pa ćeš se snaći ;)

zarko
06.02.07., 21:54
i ako zatvoris ucic ce vlaga veruj mi dobices sitne graske vode po celoj kutiji....
jedino ako neku koaj zaptiva do jaaj ali to je shit ... trebaju ti rupe na kutiji .DEFINITIVNO TREBAJU.
treba vazduh da se nebi ustajao jer jaja u zemlji disu tako daje potrebno da bude cist vazduh a ne podrumska memla .. to i zdrav razum moze da ti kaze.

na vodu nije idealan ali radi inkubirao sma leoparde cvrcke ,... ali nisam probao pictuse.
vodeni mozda nije los za iguane sot cu uskoro saznati :)

a frizider ladno mozes da zamenis kutijom koju oblozius stiroporom.. funkcionise sasvim dobro -probano i radi

kimo
07.02.07., 01:15
Hoćeš da kažeš šta? Ne kontam...trebaju rupice ok, a šta ne treba da bude vlage u inkubatoru ili šta? Da se napravi ventilacija na samom inkubatoru zbog viška vlage ili ?

zarko
07.02.07., 03:28
za rupice si ukapirao, za inkubator taj tkaozvani bajn marie vodeni ink. je los .
to ocu da kazem... ne treba ti inkubator ,ako hoces ozbiljno da radis , od kog treba da se macujes da smanjis vlaznost to nije dobor.. ali ko sto rekoh vrsi poso za odredjene stvari

i ja sma sa njim poceo ali sad imam pravi inkub.

Stufy
07.02.07., 03:47
Je li to onaj "kupovni" za reptile? I ako jeste kako izgleda, funkcionise i koja mu je okvirna cena? Da li pored temp. regulise i vlaznost?

zarko
07.02.07., 03:57
ne napravio sam ga ali je propulsni sto znaci danema variranja tem ni za 0.5 C
:)vlaznost sam regulisem ali to je lako kad imas suv inkubator :)

Stufy
08.02.07., 02:21
I koliko te izadje sve da napravis?

zarko
08.02.07., 03:51
pa oko 80-100 E ali problem je sto propulsni termostat vise ne mogu danadjem a cena mu je prek o50E . i mora da bude kvalitetan ,pouzdan . jer tu nema stednje kod tih stvari je trajnost i pouzdanost najbitnija.
kao sot termostat nesme da laze tako termometar mora da ukljucuje i iskuljucuje tacno u 0.5C

Stufy
08.02.07., 14:38
Hvala, sad makar znam sta da trazim za kasnije, a sada cu poceti sa ovim sa vodom...