PDA

Pogledaj punu verziju : pomoc



Posmatrac
29.11.06., 01:07
Da li postoji neko ko se duže bavi tarantulama i može da mi kaže nešto više o vrsti Lasiodora parahybana. Imam dve male i želim da saznam što više o njihovom životu i ponašanju. :!:

Geni
29.11.06., 01:29
Nema neke velike razlike u odnosu na ostale tarantule. Nije osetljiva, tako da joj ne trebaju neki posebni uslovi.

Potiče iz tropskih prašuma istočnog Brazila, ali za razliku od T. blondi nije joj neophodna tolika vlažnost. Iako joj je idealna vlažnost oko 70-80%, ne pravi probleme ako je niža (ja moje držim na potpuno suvoj podlozi, samo sa činijicom za vodu. Temperatura od 25 joj je idealna, ali dobro podnosi normalnu sobnu temperaturu (20-23). Iako nije najveća tarantula na svetu, ima veoma krupno telo u odnosu na raspon nogu, pa ja lično mislim da je masivnija od T. blondi. Naravno to zavisi od primerka.

Nije tajnovita i voli da bude na otvorenom. Veoma je agresivna kada je u pitanju hrana i napada sve što se mrda u njenoj blizini. Nije je preporučljivo držati po rukama jer sem one Lacijeve koju je Kimo držao, sve koje sam ja video bacaju dlake na najmanju pretnju.

O izgledu nema šta da se piše jer si video slike. Bitno je reći da prilikom parenja parahybane imaju po 2000 malih, što je i razlog zašto su tako jeftine. Većina odgajivača ih poklanja uz druge vrste. U kombinaciji sa njihovim ekstremno brzim rastom (potrebno im je oko 1-1,5 godine da potpuno odrastu) veoma je popularna u ovom hobiju.

Ako te interesuje nešto konkretno - pitaj :D

gava
30.11.06., 11:03
Kao što je Geni napisao, možeš ih držati na suvom tresetu sa činijom vode, ali to tek kada tvoje tarantule budu bar 3cm dužine tela. činija naravno treba da bude plitka. Kod malih beba povremeno naprskaj zid kutijice u kojoj ih držiš. Kad voda ispari potpuno, naprskaj ponovo.
L. parahybane obično kad su tako male dupliraju svoju veličinu pri svakom presvlačenju. Veličinu posude u kojoj ih držiš zavisi od veličine tarantule. Prostor ne sme biti prevelik, jer tarantule nisu životinje koje će preći velike distance u potrazi za hranom. One će čekati da im hrana priđe. Ako imaš parno grejanje, nikakvo dodatno zagrevanje ti nije potrebno.
Poješće sve što može da savlada. Odraslim jedinkama možeš dati i bebu miša da pojedu, ili komad junećeg mesa (bez masti). Ali preporučujem da takva dijeta bude veoma retka (možda jednom u 6 meseci). U protivnom ta priča se neće lepo završiti. Veruj mi, znam. Tu grešku neću sebi nikada oprostiti.
Srećno

Zero
30.11.06., 12:41
Gle nezelim biti strog ili soliti pamet nekome ali po meni si se trebao raspitivat o njoj prije nego si ih nabavio...na forumima cesto ljudi pisu : "životinja je stigla... šta da radim s njom" dajte ljudi prvo životinji osigurajte uvjete a onda kupite životinju...dakle raspitaj se šta sve treba za nju i to nabavi onda se lako životinja uzme...sorry sto pisem ovakve komentare ali to često primjećujem da ljudi rade...

Geni
30.11.06., 13:07
L. parahybane obično kad su tako male dupliraju svoju veličinu pri svakom presvlačenju.

Dupliraju one veličinu pri svakom :shock: presvlačenju dok ne odrastu. Lud pauk :D


Odraslim jedinkama možeš dati i bebu miša da pojedu, ili komad junećeg mesa (bez masti). Ali preporučujem da takva dijeta bude veoma retka (možda jednom u 6 meseci). U protivnom ta priča se neće lepo završiti. Veruj mi, znam. Tu grešku neću sebi nikada oprostiti.

?? Ajd malo detalja. Znam za priče da tarantulama koje mnogo jedu miševe počinju da se lome zubi, ali nikada ništa nisam čuo iz prve ruke.

Posmatrac
30.11.06., 23:12
Gle nezelim biti strog ili soliti pamet nekome ali po meni si se trebao raspitivat o njoj prije nego si ih nabavio...na forumima cesto ljudi pisu : "životinja je stigla... šta da radim s njom" dajte ljudi prvo životinji osigurajte uvjete a onda kupite životinju...dakle raspitaj se šta sve treba za nju i to nabavi onda se lako životinja uzme...sorry sto pisem ovakve komentare ali to često primjećujem da ljudi rade...

Znam ja sve sto ti napisa ali ni podaci nisu svuda isti tako da moje raspitivanje sasvim zbunjuje, za ovaj forum mi je rekao prijatelj i da su na ovom forumu uglavnom ljudi koji su stvarno strucni po iskustvu a ne po knjigama. znam ja dosta o tarantulama ali to je uglavnom iz knjiga i sa raznih sajtova ali podaci se jako razlikuju tako da sam odlucio da sa vezem za jedan ( OVAJ ) mislim ako me primate. nisam bas cesto na netu ali lepo je imati sa nekim da porazgovaras o temi od koje svi uglavnom beze. HVALA SVIMA NA SAVETIMA TARANTULE SU SITE I ZADOVOLJNE TAKO DA I U NJIHOVO IME HVALA !!! :D :wink:

Djanny
01.12.06., 00:47
Pa zasto te ne bi primili?
Sto nas je vise to bolje. Kad god si na netu poseti forum i videces nesto novo.
Da su ovde ljudi strucni po iskustvu a ne po literaruri sam se i sam uverio a uz to su i uvek drage volje da pomognu pocetnicima kao sto smo mi.

p.s.
dobro bi bilo da se registrujes pa da znamo kad si to ti.

zarko
01.12.06., 03:17
da bilo bi kul kad bi se registrovao...

joca011
01.12.06., 12:20
Poslusah vas savet i vise nisam Posmatrac vec jole011.
Sto se tice tarantulica sve je O.K. vlaznost skoro savrsena, temperatura takodje samo sto nece da klopaju :( Pitao sam lika od kojih sam ih dobio i on kaze da treba da se presvuku otprilike za tri nedelje tako da je i on malo zbunjen kao i ja :? Mozda jeovo samo period adaptacije jer sam ih dobio pre nedelju dana.

gava
01.12.06., 12:31
?? Ajd malo detalja. Znam za priče da tarantulama koje mnogo jedu miševe počinju da se lome zubi, ali nikada ništa nisam čuo iz prve ruke.

Pa ovako: što se miševa tiče, njih sam samo par puta dao svojim paukovima i nikada ih nisu odbili, i nikakvih neželjenih efekata nije bilo. Problemi su se javili kada sam moju B. albopilosu hranio mesom. Cele zime... mislim da ti je sve jasno. činjenica je da tarantule u prirodi veoma retko imaju priliku da se hrane miševima, a junetinom nikada. Rekao bih da je meso prejaka hrana za njih i da im u prevelikim količinama škodi. Zamisli da ti jedeš cvrčke svaki dan. Katastrofa. Tarantule nemaju dovoljno razvijen mozak da znaju koja im hrana škodi a koja ne. One će jesti sve i svašta. Verovatni im vremenom od takve hrane neki organi slabe... ko će znati. Znam samo da im NE TREBA davati meso (samim tim i miševe) često
Šta vi mislite o tome?

Anonymous
01.12.06., 12:39
Kada sam citao neke enciklopedije jedino sam za vrstu Lasiodora parahybana procitao da se sme davati pile ili neka manja ptica ali ne cesto za ostale vrste izbegavati ali nepise zasto.

gava
01.12.06., 12:49
tarantule jedu kad su gladne. to nisu krvožedne zveri koje ubijaju sve što se nađe pred njima. ako nisu gladne neće dirati svoj plen. čak će i bežati od njega. kada jedu njima se vidno stomak uvećava. vodi računa da ih ne pregojiš. tada se mogu javiti problemi kod presvlačenja. umerenost je vrlina.
ako su potamnele i umirile se, znači da im je vreme presvlačenja blizu. u protivnom sačekaj koji dan pa probaj da ih nahraniš ponovo

joca011
01.12.06., 12:53
To je sve O.K. ali sta da radim sa zivim crvicima da ih vadim ili ne posto se plasim da ako tarantule krenu sa presvlacenjem nebude nekih problema?

Geni
01.12.06., 14:03
Vadi ih. Nema potreba da stresiraš tarantulu. Probaš da im daš hranu na svaka 3-4 dana i ako je ne pojedu izvadiš.

Glupo pitanje, ali da nije crvić slučajno previše veliki? čak ni L.parahybana neće napasti prevelik plen.

gava
01.12.06., 16:03
Pa ja još nisam čuo da je neko davao piliće tarantulama, ali one male žute možeš... ako imaš to srce i tu dušu.
U načelu tarantula će pojesti sve što može da savlada, pa makar to bil i ptica. U prirodi hrane se, pored raznih insekata, malim pticama, gušterima, žabama.
Ako su crvići stvarno preveliki, probaj da nadješ manje ili da ih prepoloviš. Mada u tom slučaju ne garantujem da će ih pojesti.
Ako se sećam pravilno, jedan pauk je veći od drugog pa povedi računa kojem šta daješ :wink: . Ako ti je nestalo crvića javi se.

Zero
01.12.06., 16:14
ja imam clip di tarantula jede pilica :wink:

zarko
01.12.06., 18:50
kod mojih malih t pali da uzmem crvica i ako je malo veliki smrskam glavu i pustim ga a t ga samo pokupi u dogledno vreme.
to pali kod mene za jako male t ali opet crvic nesme a bude veci od T.
inace meso i cvrci nisu isti proteini niti je isti princip metabolizacije.
nisam upoznat detaljno ali je jasno da ima 100000 procesa koji ne prolaze onako kako bi trebalo tako da se do sada (koliko ja znam)
nije upustio u raspravljanje zasto ne valje jr je dovoljno da se kaze da NE valja.
drugo krvavo je i krv koja se prolije mnogo skuplja razlicita G@#$% i zarazer...
moj stav :)

gava
04.12.06., 10:29
Nisam rekao da to ljudi ne rade vec samo da nisam jos upoznao coveka koji to radi ili cuo da je to neko uradio.
Sa Zarkom se potpuno slazem: meso ne treba davati paukovima. Ne samo sto to mozda nije dobro za njih, vec i zato sto to nije hrana kojom se oni hrane u prirodi (mislim na junetinu npr.). Najbolje da se drzimo buba, to mi nekako deluje cistije.
Jel nije frka da se i ja uslepam za snimak :roll:

kimo
04.12.06., 16:31
Evo vam slika kako L.parahybana jede pile, a snimak zamislite i to je to :D

http://img145.imageshack.us/img145/1044/pileiparahybanof6.jpg

esdy_11192
04.12.06., 16:33
Evo kako jede debelog misha... :D

http://www.youtube.com/watch?v=JBYpJ-y-31I

Ovde pacova

http://www.youtube.com/watch?v=CcnmC3gZHaI

I ovde

http://www.youtube.com/watch?v=136lBlHvTaY

A ovde misha

http://www.youtube.com/watch?v=7GU-fprayYU