PDA

Pogledaj punu verziju : Euathlus pulcherrimaklaasi



gava
30.11.06., 17:01
Malkice sam čačkao po netu pokušavajući da nađem neke informacije o ovoj vrsti i evo šta sam našao:
Terestrialni pauk srednje veličine (oko 16cm raspon nogu), prirodno stanište su mu tropske šume Ekvadora... Treba ih držati kao L. cristate. Odgovara im temperatura oko 25 stepeni, vlažnost 70-80%. Vodi se kao agresivna tarantula. Retko se krije ili kopa.
Brzina rasta je srednja.
Fizičke odlike: kobaltno plave boje, sa žutim linijama preko kolena i plavo-crvenkastim dlakama na abdomenu.
Takođe je poznat i pod imenom Paraphysa pulcherrimaklaasi, ali ni pod ovim imenom nećete naći ništa više od ovoga.

Na forumima se vodi žestoka debata oko imena. Naime, postoje oni koji tvrde da je praktično nemoguće naći pauka pod imenom Euathlus pulcherrimaklaasi, već da je u pitanju neki od vrste Homoeomma, plava varijanta.

Pošto mi za vikend (ako Bog da) stiže jedan pauk koji je kupljen pod imenom Euathlus pulcherrimaklaasi, zanima me da li još neko zna išta o njima. Znam da Žarko ima najmanje jednog :lol:

Geni
30.11.06., 17:26
Ako su mu cele noge plave onda je Homoeomma spec blue, a ako mu je samo prvi deo noge do prvog zgloba plav, a ostatak sivkast onda je Euathlus pulcherrimaklaasi. Bar ja tako mislim. Oba pauka postoje u hobiju, problem su napravili Amerikanci kada su uvozili iz evrope. Zato je tolika rasprava na arachnoboards, to je američki forum. Na evropskim se te dve vrste jasno razlikuju. Ali neka neko drugi da svoje mišljenje, pošto se nisam baš nešto udubljivao u problematiku, pa možda grešim. Nemam ni jednu od te dve vrste :)

zarko
30.11.06., 17:29
moje iskustvo je sledece.
agresivnost 0 ko vrata. jako je mirna raste malo sporije u odnosu na druge t ali ok. jako jako lepe boje ima stvarno kobaltno plavu boju pa kad jeslikas uf pucka.
primetio sam da odrasla moja zenka ima bodlje po nogama i to do sad josnisam video mada sam cuo da ima to robustum.
bodlje su fenomenalne i nisu u opste male mogu da budu i 5mm
pauk je malo razmazen po pitanju hrane ali ide polako.
tek sa 7-8 cm bice ceo kobaltno plav....dotle ima crvenkasto dupe.
ja sammoju z kupio kao Euathlus ali to nema vezesa zivotom to je pogresan sinonim za brachypelme
eto ako sam nesto pomogo

Djanny
30.11.06., 22:01
To je veoma lep pauk. I moje iskustvo je da nije agresivaan. Vazi za plasljivu vrstu, pre ce da pobegne nego da pruzi otpor. Ima iritirajuce dlake i vise ih koristi nego ugriz, zivi oko 15-ak godina, malo je problematicna sa hranom.

Moja je pre ovog presvlacenja bila velicine (telo) oko 3 cm i bila je smedje boje, a sad je zavucena iza neke kore drveta pa ne znam da li je "poplavila".
Sa gornje strane abdomena nalazi se zlatno ½ogledalce½ čija funkcija nije tačno utvrđena. Trazi vlaznost oko 80%, i uopste nije zahtevan.

Pogledaj na Zarkovom sajtu ima opisana bas ova vrsta. Pod Zivotinje/Cuvanje

Djanny
30.11.06., 22:39
evo slika moje Euathlus

http://img329.imageshack.us/img329/2043/dscf8277yi8.jpg

http://img62.imageshack.us/img62/3949/dscf8217jc6.jpg

Zero
01.12.06., 10:14
Sta ga ti ovo na pijesku drzis??

Kuni
01.12.06., 10:51
Stvarno, kako ti ide to sa peskom.
Kada bih primenio tu tehniku sa mokrim peskom
mozda mi tenebrije ne bi vise bezale u supstrat?
Mada do sada nisam vidjao T na cistom (vlaznom) pesku.
Ajd, kazi koju iz iskustva.
Poz.

kimo
01.12.06., 11:11
To je slikano kada je kupljena tarantula...dok je stojala u pet shopu, tako da ne treba nista da cudi. Covek je meni rekao da ih drzi na pesku da bi dosle do izrazaja :evil: Ne mojte to raditi, nije to njima prirodno.

Kuni
01.12.06., 12:43
Da, i meni ne deluje prirodno, da su krabe pa ajde, pesak i kamen, ovako?
Steta, jer moglo bi dobro da se iskombinuje, vlaznosti ne bi manjkalo a i sa hranjenjem (bar malih) bi bilo lakse. Al' nije fazon turati ih tamo gde ne pripadaju, polazim od toga da svaki terarijum treba da bude pravi isecak iz prirode, pa u tom kontekstu nastavljam se navikavati na treset i drvo. Poz.

gava
01.12.06., 13:37
kimo u kojem petshopu? neki u NS? znam da je Žiljak prestao da se bavi paukovima (kakvi su mu bili i dobro je). jel ima još neki ili je to negde napolju?
treset je keva :wink:
što se tiče Euathlus pulcherrimaklaasi, kad stigne slikacu ga i postavicu sličicu pa ćemo ćeretati ko je i šta je.
u svakom slučaju hvala vam

Kuni
01.12.06., 13:51
U tropiku tog dugo nema, a i nikada ih nisam video na pesku u prodaji (u zlatno doba kada sam ih jos sretao). Stvarno, prodaje li jos neki Petshop u danasnje vreme T? Kakvo je stanje u BG?

Geni
01.12.06., 14:07
U Beogradu koliko ja znam ni jedan ne prodaje tarantule. Ima jedan u Balkanskoj ulici koji povremeno ima guštere. Zadnji put su imali nekoliko uromastixa (navodno kao eksponat, ali to svi rade).

Kuni
01.12.06., 14:31
Znaci, bas bedara, neverovatno. Sta je problem, ne bi trebalo da je carina i sl. kad se mogu razmnozavati i u nasim uslovima. Slabo interesovanje???

Geni
01.12.06., 15:11
Pa kako bi neko provukao tarantulu kroz poslovne knjige? Za pse, mačke, ribice i ptice ima registrovanih odgajivača koji mogu da izdaju odgovarajuće fakture, da bi se ta roba pojavila kao ulaz u poslovnim knjigama prodavca. Bez obzira što prodavnice 90% robe nabave na crno, ipak imaju onih 10% kao pokriće. Ko će da broji ribice u akvarijumu?

Baš me interesuje kada bi neko hteo da uveze legalno na primer 10 tarantula i da ih stavi u maloprodaju št bi sve morao da obezbedi od papira. Poznavajući otvorenos naših službi koje te dozvole izdaju, verujem da ni bi mogao uopšte da dobiješ dozvolu za uvoz. Mislim da se Žarko interesovao o tome, pa bih voleo da on da svoj stav.

Ali mislim da je neinteresovanje najveći problem. čak i da ima neki vlasnik prodavnice koji je entuzijasta i hteo bi da ima u ponudi i tarantule, brzo bi ga prošla volja, nakon 2000 odgovora na pitanje "A zar one nisu smrtonosne?" do komentara "Jao fuj što su odvratne!". Ovo je na primer razlog zašto nisam aktivan na životinjskocarstvo i sličnim domaćim forumima koji se ne bave isključivo teraristikom (mada se oni u zadnje vreme dosta popravljaju).

gava
01.12.06., 15:28
A ti uromastix gušteri u Balkanskoj... kad ih vidiš dođe ti samo da plačeš koliko loše izgledaju. Odavno nisam bio, da li su još tamo?
Nije interesovanje slabo, pre bih rekao da takva prodaja (100% komercijalna gde je profit najbitniji) diže cenu, a to ubija interesovanje. Vidi ovako: ti u radnji moraš da platiš porez za svaku životinju, a i da zaradiš. Tarantule nisu baš ljubimci koji se prodaju "ko od šale". Tako da pauk koji ovako košta 15 evra, u radnji bi bio 30. Pa seti se samo koliko su koštali u Zootropicu. A i u radnjama se ne izlažu mali paukovi. Neko ko ne zna kad vidi paučića od 5 mm neće takvog da kupi. On hoće veliku tarantulu, a njena cena je recimo 50 evra. E onda sledi ono pitanje: 50 evra za pauka, to je insekt?
Ma šta da ti pričam kad znaš i sam. Onda se mi krpimo ovako kako se krpimo. Strava i užas... ali zato nas je sve više i više..... eto

Djanny
01.12.06., 18:02
Sto se tice moje T dobio sam je od drugova na poklon. Tako da nisam pitao odakle je i koliko je kostala.

Kimo vam je vec rekao da je to bila samo privremena varijanta dok nisam saznao malo vise o njima i sredio terarijum. Sto se tice prodaje T mogu se kupiti na izlozbama, ali i tamo im je stanje katastrofa. Procesljao sam dosta foruma dok nisam naisao na ovaj (i tu ostao :) ) na jednom sam cak procitao da su decku prodali T raspon nogu oko 6 cm kao odraslu a podloga je bila od parceta tepiha :!: :!: :!: . Nisam mogao da verujem. Tim ljudima je samo novac u glavi :image065: :ranting2: :blub:
od takvih ljudi mi se povraca :puke1:

Moj terarijum sad ovako izgleda. Jedino sto deluje prazan posto ova lepotica jos ne zeli da se pokaze.

http://img363.imageshack.us/img363/6128/dscf8376qf7.jpg



http://img363.imageshack.us/img363/8430/dscf8377iw2.jpg

zarko
01.12.06., 18:49
ja sma jednu stvar naucio od mog guruma (sidosi senzora tanake ) gorana da
i oni na svoj specifican nacin :) doprinose teraristici.
mada ja i dalje sanjam kako koljem, derem i polivam vrelim uljem u realnosti
se kontrolisem i ne kritikujem one kojim je kinta napameti.
ljudi se bave i prodajom dece i organa a ja ne hajem :)
sta dase radi ... ko veruje da je ovaj zivot lep gresi , on samo treba da se prozivi sto bolje

Kuni
01.12.06., 23:46
Djanny, koliko rece da je velika tvoja T. Cisto da znam kada ce mi otprilike zatrebati ovakav staklenik. Jest' da je T. centralna tacka, ali nije lose videti sredjen terarijum. Mozda bi u onom delu gde se kace fotke mogao neko da se pohvali svojim lepo uredjenim terarijumom, cak i da se ne vidi sama T. Poz!

Djanny
02.12.06., 00:11
Malopre sam je merio raspon nogu (napred<=>nazad) je nesto vise od 7 cm
Ali moj terarijum je malo velik za nju

Kuni
02.12.06., 00:49
Fino, fino, verujem da ce se T. snaci u tom luksuzu. Nego gde je postavljena ventilacija, ne vidim bas najbolje. Imas gore mrezicu ili su izbusene rupice na bocnim stranama? I, usput, kojih je uopste dimenzija? Ja bih polako da razmisljam na tu temu mada imam jos dosta vremena dok mi zaista ne zatreba. No, imam dva malisana, a brat mi donosi za vikend jos jednog, pa + planiram napokon i sam da pazarim bar jednog od nedelje (bio bi red). Koliko god da smatram da su T. prelepe, divno je i videti ih u super opremljenom terarijumu. Zato i spomenuh da ne bi bilo na odmet da "stariji" kolekcionari okace koju fotku svog reprezentativnijeg terarijuma. Vozdra!

Djanny
02.12.06., 00:59
Terarijum je dimenzija V 25 duzina 25 sirina 19
Ventilacija je sa gornje strane (mrezica)

Kuni
02.12.06., 01:05
Zvuci sasvim OK. Ja imam 15x15x15 i tu mi je Geniculata, naravno i njoj je jos prevelik. Koliko sam citao, ni nema smisla da su veci od 30x30x30 za krupnije vrste, tako da ovaj tvoj ispada superiska, tek ces da vidis kada ti T. dobije jos jedno bar 5cm.

zarko
02.12.06., 14:21
za odraslu genikul;ata 40x30 je ok
jaimam dve od po 14-15cm zenke i u 30x 30 kuliraju ok je ali sobziorm da dostizu i do 20cm treba ce vise prostora.
ali zato pitaj gorana koliki mu je terarijum za blondi :D :D
za emiliju 30x30 je super mozda je i olje one dimenzije gde je t malo uzi ali dublji razmisli i planiraj unapred kako da pravis iste terarijume kako bi ih uklopio jedan pored drugog (rack sistem) pa tako da kad budes imao kolekciju da ti svi bubu isti :D

Djanny
02.12.06., 17:56
Moja pulcherrimaklaasi stvarno nece nista da jede. Proslo je nedelju dana od presvlacenja, a danas sam joj crvica stavio ispred nosa i ona je samo pomerila nogu da on moze da prodje. Prosao joj je ispred nosa.

Ljudi sta da radim?!?!

BTW stalno je tamo ispod one kore i nikako nece da izadje
dok nisam sredio terarijum stalno je seckala po celom ali od kad sam ga sredio samo se zavuce negde i ne mrda.

zarko
02.12.06., 18:01
prvo presvukla se treba josj od 5 -10 dana da projede drugo pusti je da se aklimatizuje i navikne na novi terarium.
inace st ovise raste to ce redje jesti tak oej moja sa 14cm presla na 30 dana jedan cvrcak dijeta

tak oto ide sa njima

Djanny
02.12.06., 18:30
Terarijum je promenjen pre vise od dve nedelje i od tada je tamo.
A mrsava je kao da je poreklom iz Etiopije a ne Ekvadora.

Izvinite sto vas gnjavim sa ovim ali jos sam zelen po pitanju tarantula pa se brinem za svaku sitnicu. :roll:

kimo
02.12.06., 19:00
Nemoj da se brines čoveče, nema potrebe za panikom, moja emilia od 5 cm neće da jede samo 6 meseci, pa je lepa i debela kao i kada je jela. Strpi se, tarantule te uče tome :D

Kuni
02.12.06., 22:24
Moja malena Emili je sasvim OK po pitanju klope, svaki drugi-treci dan dobije deo tenebrije i vrlo brzo je iznad, cucla. Nadam se da necu imati problema koje spominjete, a i ako ih bude vidim da nema mesta panici. Mada bas 6 meseci nista, svaka cast, bas izdrzljiva vrsta (ili jedinka?).

kimo
02.12.06., 22:31
Poznata je po tome....mada ne mora da znaci da ce svaka emilia to da radi, a i to moze da se desi u bilo kojoj fazi zivota. Nema sta da se brines, moze sa svakom vrstom tako da bude.

Geni
03.12.06., 00:20
@Djanny nemoj toliko da brineš, samo se pobrini da ima dovoljno vode. Ješće ona kad bude bila gladna. Imam jednu Grammostolu roseu koja je imala oko 2cm, presvukla se na 2,5cm (kako me nerviraju) ništa nije htela da jede, presvukla se 2 meseca kasnije na oko 3cm i prvi put jela posle oko mesec dana. Znači nije jela oko 3-4 meseca i 2 presvlačenja. Ništa joj ne fali.

gava
04.12.06., 11:34
Izgleda da Genija ništa ne može da iznervira kao Grammostola rosea. Ali kao što je Kimo napisao, tarantule nas uče strpljenju i tu se sa njim slažem 100%. A svima koji se dvoume oko posedovanja G. rosee preporučujem da odu kod genija i vide njegovog odraslog mužijaka (ako se dobro sećam u pitanju je mužijak). Prelepo, ali bez preterivanja. Ili pogledajte slike ovde na forumu.

@Djanny

Ne brini oko posta, za tarantule je to normalno. Samo se pobrini da uvek ima vode. Moja B. albopilosa je isto tako odbijala da jede nešto dugo, pa sam napisao mail nekom liku na kojeg sam nabasao na netu. Njegova H. lividum je bila zakopana skoro godinu dana. Niti je video, niti je hranio. Onda je odjednom izbila na površinu veća i plavlja, i veoma gladna. Posle par meseci je probao sa razmnožavanjem. Sve je bilo ok, ali pauk nije proizveo jajašca. Ali nastavila je da funkcioniše ponovo. Zato, samo se opusti. I uživaj :lol:

Geni
04.12.06., 15:23
Ne može da dođe do mene da vidi roseu. Eno ga kod bifrosta, pokušava da šarmira njegovu ženku. Koliko sam video juče ne ide mu nešto od ruke. Izgleda da nije baš toliko lep :D

Anonymous
04.12.06., 16:12
Polako, daj mu malo vremena. Možda je samo malo stidljiv. Pa verovatno Bifrostova ženka nije toliko laka :roll:

gava
25.12.06., 12:40
A evo je i moja Euathlus pulcherrimaklaasi:
http://img241.imageshack.us/img241/1895/pul1dw0.jpg
http://img185.imageshack.us/img185/5920/pul2xc8.jpg

Ima oko 7cm raspon nogu, savršen apetit, aktivna je i potpuno pitoma. čak sam je i uzimao u ruke.

Dakle, da li je to Euathlus pulcherrimaklaasi ili nije? Meni deluje kao onaj kojeg ima Žarko![/i]

zarko
25.12.06., 17:49
novosti usvetu arachnotaksonomije
nije pulcherrimikklasi vecje
hommeoma sp.blue
navodno dileri iz evrope su prodavali pod E pul...
ali onda se neko setio da proveri njene dlake celiatere tibije i ostalo
i doslo se do zakljucka da ne moze da bude Euathlus tako da
je preispitana vrsta i doslo se do zakljucka da pripada hommeomama...
tacan naziv nema pa je sp. blue .
inace u prirodi ima e. pulcherrimaklaasi ali nije to to pa posto
je ova originalno nazvana vrsta(koje nema u teraristici) seniornog imena
nasa T je morala da promeni ime u hommmeoma sp.blue.
tako eto sta imas..
zajedno i ja satobom i svi ostali :)
nadma se da ti je jasno