PDA

Pogledaj punu verziju : Citharischius crawshayi



Bifrost
13.12.06., 16:49
Citharischius crawshayi - Pocock, 1900 Kenya
Smatra se da je druga tarantula po velicini na Africkom kontinentu, posle Hysterocrates hercules-a, ali malo sam citao i nasao podatak da postoji i veca tarantula u africi od H. hercules-a tj. Hysterocrates scepticus tako da ga ja smatram trecom po velicini. Obicno dostize velicinu do 17cm. C. crawshayi dosta dugo zivi i veoma sporo raste, potrebno mu je 6-7 godina da dostigne punu velicinu (i zrelost). U prirodi kopa rupe do pola metra, a po nekim zapisima cak i do 2m, tako da bi se trebalo obezbediti dosta zemlje kako bi mogao da se oseca prirodnije. Ima karakteristicne deblje zadnje noge, mislim da je to glavni razlog zasto se svima svidja (pored cinjenice da je pravo Africko cudoviste). Teski su za razmnozavanje (nije iz licnog iskustva) iz razloga da je muzijak ove vrste upola manji od zenke. Ne bih ga preporucio pocetnicima iz razloga, ne sto je agresivan, nego zato sto ce ga retko vidjati.

Velicina : 8-9 cm u telu, obicno 17 cm ali i do 20+ cm raspon nogu.
Temperatura : 23-30C
Vlaznost : Crawshayi voli da bude malo suvlje 60 - 70% je dovoljno i naravno posuda za vodu.
Agrsivnost : Potpuno odrasla jedinka je naravno preterano ne normalno dobrog izgleda, velika i veoma agresivna, nece oklevati da ujede ako dobije sansu.

E sad glavni razlog zbog cega sam postavio ovaj topic. Mnogi se zale da jako slabo jede dok je mali, i ja sam spadao u to "mnogi", pa sam hteo da podelim nesto iz licnog iskustva. Primetio sam da ukoliko mu ubacite hranu u njegovih nogu delo tj. rupu postaje veoma prozdrljiv, valjda sbog teritorije. Ako mene pitate prilicno brzo raste dok je mali valjda posle uspori.

Evo par slika.

http://img88.imageshack.us/img88/4272/picture17yh7.jpg

http://img142.imageshack.us/img142/3382/picture18xz5.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/1426/picture19uj5.jpg

http://img169.imageshack.us/img169/6771/picture20fr9.jpg

zarko
13.12.06., 17:39
hvala na upuststvu mada mi se cini da moj jede normalno

inace ne mogu da se strpim da poraste

Bifrost
13.12.06., 21:08
Ni ja :lol:

gava
14.12.06., 10:16
Ne smete dozvoliti da vam pauk postane lenj. On mora nekada izaći da lovi. U protivnom će navići na "hranu koja mu upada u rupu", i više ga nećete ni videti. Kad baš bude gladan izaći će napolje i ješće. Kod tarantula glad nadvladava sve drugo.
Držite ga kao B. smithi, znači potpuno suv treset sa posudom za vodu. Naravnno, mnogo, mnogo više treseta. Odprilike 50cm sloj treseta. čim je stavite u terarijum počinje sa kopanjem (obično u jednom uglu) tako da je možete ponekad i videti u rupi.
Ja sam odustao od držanja ovog pauka zbog prostora koji zauzima, a i malo je komplikovano održavati temperaturu sa tolikim tresetom, a o ventilaciji da i ne pričam.
Evo kako su drugi rešili problem terarijuma:

http://giantspiders.com/fossorial.html

Geni
14.12.06., 10:47
Apsolutno se ne slažem sa mogućnošću "navikavanja" pauka na bilo kakvo ponašanje. To su toliko primitivna bića čiji nervni sistem reaguje na nadražaje isključivo po nekim "genetski ugrađenim mapama".

čak se i ja zezam da "treniram" mog murinusa time što ne dam hranu dok ne izađe da ga bar povremeno vidim. Ali to je samo instinkt. Što je gladniji on će više izlaziti (a čak i to se razlikuje od vrste do vrste). čak i pauk koji je 15 godina dobijao hranu svake nedelje u svoju rupu i nikada iz nje nije izašao bi posle mesec dana nedobijanja hrane izašao da je traži. To je samo instinkt.

Naravno ovo je samo moj stav.

Bifrost
14.12.06., 17:46
Apsolutno se ne slažem sa mogućnošću "navikavanja" pauka na bilo kakvo ponašanje. To su toliko primitivna bića čiji nervni sistem reaguje na nadražaje isključivo po nekim "genetski ugrađenim mapama".

čak se i ja zezam da "treniram" mog murinusa time što ne dam hranu dok ne izađe da ga bar povremeno vidim. Ali to je samo instinkt. Što je gladniji on će više izlaziti (a čak i to se razlikuje od vrste do vrste). čak i pauk koji je 15 godina dobijao hranu svake nedelje u svoju rupu i nikada iz nje nije izašao bi posle mesec dana nedobijanja hrane izašao da je traži. To je samo instinkt.

Naravno ovo je samo moj stav.

Ja se u potpunosti slazem sa tim. I mislim nema to ako ga hranis u rupi da on uopste nece izlaziti. Ovo mi je cak i malo smesno :lol: . Svi oni moraju malo da izadju bez obzira ne sve e sad videli vi to ili ne. Hocu da kazem da mislim da razlog ako ne vidjate pauka izvan njegovog sklonista to ne zanci da on uopste ne izlazi iz njega, a hranjenje u rupi mislim da ne igra nikakvu ulogu u tome.

Geni
14.12.06., 18:07
Pa tu opet onaj njihov instinkt igra ulogu. Citharischius crawshayi je kao i lividum tarantula koja čeka plen na ulazu u svoju rupu. Ako pogledate (svi vi koji imate neke kopače) primetićete da oko rupe ima jako puno ispletene mreže. Na tom delu tarantula očekuje plen. Pošto mi je crawshayi još mali da bi se lepo videlo, evo primer kod Selenocosmia peerboomi. Vidiš kako je lepo postavila mrežu po celoj površini.:

http://img242.imageshack.us/img242/2900/picture24552eo6.jpg

I pogleda sa strane:

http://img177.imageshack.us/img177/205/picture24562bo4.jpg

Evo i jedna malo lošija - mali Tapinauchenius purpureus u momentu hvatanja plena:

http://img177.imageshack.us/img177/4144/01sm0.jpg

Kopač koji nije gladan i koji je dobro pripremio svoju rupu će biti veoma srećan ako iz nje nikada ne izađe. Tu se oseća sigurno.

zarko
15.12.06., 00:37
mislim da je moguce uslovljavanje zivotinja sa nervnim sistemom poput
tarantule tu nema sumnje. cak su uspeli da uslve reakcije pljosnatih crva.
tako da mozes nesto da naucis tarantulu ali apsolutno nemoguce poremetiti
instink hranjenja koj je apsolutno egzistencijalni..drugo mertabolizam tarantule je
toliko efikasan da ne moze da se govori o ucenju jer kad je ti ne vidis godinu dana
ne znaci da si je naviko na hranjenje u rupi vec da mamlaz kulira i nema nameru da
se skita...tako da tu nema promasaja.
bolje je da se molis bogu da ces dobiti skitaru mesto nekog kulera.
inace crawshoyi bi trebal oda ima malo vlazniji pesak-treset ..a ne potpuno suv...
drugo muzijaci su toliko mali da nisu problem za cuvanje
mislim da je murinus 100% neinteresantniji od crawshoyia -ovo apsolutno moje iskjustvo
a ne generalizacija, tako da se nemojte ljutiti ljubitelji murinusa :)

gava
15.12.06., 10:15
Što je gladniji on će više izlaziti (a čak i to se razlikuje od vrste do vrste). čak i pauk koji je 15 godina dobijao hranu svake nedelje u svoju rupu i nikada iz nje nije izašao bi posle mesec dana nedobijanja hrane izašao da je traži. To je samo instinkt.

Naravno ovo je samo moj stav.

Ne znam, verovatno ste u pravu. Kad prvi put stavimo ruku u terarijum sa tarantulom, ako se pomeri instinkt nam govori da je brzo izvadimo. Posle desetog puta instinkt nam je zamenjen navikom i ruka ostaje. Tarantula će prvi put pokušati da pobegne, jer joj tako govori njen instinkt. Posle desetog puta će biti mirna i stajaće strpljivo na ruci. Rekao bih da je to navika. Ja ništa ne tvrdim.... samo razgovaramo :wink:

Naravno ovo nije moj stav već mišljenje koje se da promeniti :lol:

Niko
26.12.06., 23:28
Ta vrsta tarantule tna bit pod velikim stresom ako joj nije dopušteno kopanje i sakrivanje. Postoje i mnogi primjerci da pauk ugine radi toga.

Neznam dali ste primijetili kako stvara zvukove prilikom samoobran ili kad vas pokuša odtjerat. Ja sam imao priliku doma sa 4cm tijelo velike ženke i kad sam ju izkopao počela je proizvodit zvukove sa helicerama. Jako neobično al zanimljivo. To je vrsta pauka koja strogo želi biti zakopana i treba joj biti omogučeno. Istina kad su slingi rastu malo brže al kad dodju u juvenil (drednju veličinu) uspore se. Preporučio bi vlažan treset za podlogu, jer mu vlaga koristi. Pijesak se dosta brzo suži i gubi vlagu.

A šta je najvolje kod te zivotinje to je njena glomaznost kad naraste. Nedaj ti boze onda prste blizu :P . I tek tad da vidite zakrivljene zadnje noge kako dobro izgledaju.

Dobar opis ti postavijo, i super je kad se tako debatira o stvarima. Nadam se da nema zamjere.

Pozdrav

Nikola

Geni
27.12.06., 00:09
Kod njih nisam, ali te iste zvukove proizvodi i T.blondi pa znam kakvi su. Mogu dobro da te uplaše.

Vlažan treset je jedino što se može koristiti (ili neka zemlja bez pesticida), ali pesak NIKAKO.

Mnogi ljudi ne vole kopače jer ih retko viđaju, ali imaju svojih draži :wink:

Inače drago mi je da si na forumu. Trebaju nam ljudi sa više ličnog iskustva. :D

zarko
27.12.06., 19:26
ma da pesak ne bih stavio nikome to je Shit...
inace moze 10% poeska i treset mesano cisto da voda ide brze i da se ne prave barice kadsipas...
inace moj crawshoy je lud ko struja samo vesla nesto i mlati se

bas je super ... i primetio sam da ok rastu ko mali ali cenim ga da ce da se pokoce :(

Bifrost
06.01.07., 02:24
Dobar opis ti postavijo, i super je kad se tako debatira o stvarima. Nadam se da nema zamjere.


Hvala.


Neznam dali ste primijetili kako stvara zvukove prilikom samoobran ili kad vas pokuša odtjerat.


Nasi su jos mali da bi proizvodili te zvukove. Nisam suguran kako ih proizvode. da li trljaju pedipalpe od helicere ili helicere od helicere?

zarko
06.01.07., 04:35
heli od heli