PDA

Pogledaj punu verziju : Osvetljenje reptila: UVA/UVB neonske i spot lampe



zarko
18.12.06., 21:10
Osvetljenje reptila: UVA/UVB neonske i spot lampe

Ovde ću pokušati da skrenem pažnju na važnost i neophodnost dobrog osvetljenja i korišćenja adekvatne rasvete u terarijumskim uslovima. Ova tema se najviše tiče guštera (dnevnih) jer se čini da su oni najosetljiviji na nedostatak adekvatnog osvetljnja.



Šta je lampa punog spektra (full-spectrum light)?

Ovaj termin je prvi put upotrebljen da opiše Vita-Lite® lampu proizvedenu od strane DuroTest Corp. Znači da lampa ima color rendering indeks iznad 90 (odnosis se na "pravu" boju objerkta koju on emituje pod sunčevim svetlošću, onako kako izgledaju u prirodi), i korelacijsku temperaturu boje (CCT) izmedju 5500oK i 6800oK (temperatura boje je mera distribucije boje pokazujući spektar koji lampa ima i emituje), i specijalna distribucona snaga (SPD) za vidljivi i UV deo spektra slično onom svetlu pri otvorenom (bez oblaka) nebu.

Koliko je bitna ultraljubičasta A svetlost (blacklight-crna svetlost) ?

Ultraljubičasta svetlost se deli na : Ultraljubičasta svetlost A-dugački talasi, Ultraljubičasta svetlost B- srednji talalsi, Ultraljubičasta svetlost C- ili kratki talasi.

Koliko je bitna ultraljubičasta B svetlos?

Ulraljubičasta B svetlost se definiše rasponom od 290-320 nm. Apsolutno sve životinje benefitiraju od ove svetlosti ali je pitanje koliko im je potrebno. činjenica je da ne žive sve životinjer istim stilom niti su podjednako "zapljusnute" suncem.
Tako da je bitno videti da li je potrebono i beneficirajuće za životinju obezbediti UVA/UVB lampu. Funkcija UVB zraka jeste u sintezi vitamina D3-holekalciferola.

Da li je ceo spektar UVB podjednako efektivan?

Nije ceo spektar podjednako efektivan za sintezu holekalciferola-D3 vitamina

Šta znače brojevi naznačeni na ultraljubičastim A i B lampama?

Oni se odnose na totalini procenat emitovane energije UVB zraka koju emituje lampa.

kompletan teks poglerdajte na donjoj adresi


http://www.gekkogecko.co.yu/uva-uvb.htm

joka2pac
26.11.07., 21:20
izvini, ali gde mogu da kupim uv-b lampu za svoju kornjacu crvenouhog klizaca (red eared slider)? Po mogucstvu negde u Srbiji, i ime proizvodjaca ili uvoznika ako mozes da mi kazes PLEASE ! ::)

ToPa 12.02.
26.11.07., 21:26
pogledaj u temi ponude...ima ih kimo u ponudi...pa pitaj njega...
ili postavi novu temu u potraznja (a pre nego sto postavis pogledaj da li je vec neko postavio istu temu)

zarko
26.11.07., 23:44
ima i Zarko

Proka
27.11.07., 22:22
koi zarko :lol:

zarko
28.11.07., 02:47
jedan lik tu, neznam ga licno ali kazu da ima dredove i voli paintball...
pedercina

nenad
28.11.07., 03:04
Jel to sexualno opredeljenje ili karakterna osobina? ::D ::D
Bas imas lepo misljenje o sebi. A video sam ti sliku u novinama pre neki dan, ti i Pedja u clanku ;) Blui mi prosledio.

zarko
28.11.07., 13:10
stvarno?
nisam video to ?
sta pise?
koje novine?

nenad
28.11.07., 13:20
Ne znam, pitaj bluija, samo mi je poslao fotografiju clanka da vidim. Pise o tebi i Pedji, i ima tvoja slika na kojoj drzis kameleona. I licis dosta na
onog Zarka sa dredovima o kom si pricao ;) Mislim da je naslov nesto tipa - Draze mu zmije od ribica. Hihi, sram vas bilo, sta bi Frojd rekao na to? ::D

Geni
28.11.07., 13:32
BLUIIIIIII.... Daj bre taj članak da i javnost vidi ::D

nenad
28.11.07., 13:57
Ma, da, on to krije. Kladim se da ima plakar u kom kachi nase slike, kao iz onih psiho filmova. Proucava nase zivote, skuplja novinske clanke i slicno.
Ah, da, skrenusmo sa teme. UVB lampe mogu da se kupe sada po raznim pet-shopovima. Ja sam ih vidjao na vise mesta, a cena je uglavnom ista.
Ima ih i na sajmu u onom fensi pet-shopu.

zarko
28.11.07., 14:02
blui da nemas mozda home video od mog komsije od prekoputa?
nervira me....
pa sta pise u tekstu?
zvala me neka g#$%^ novinarka sa kojom sam pricao ali sam joj napomenuo da ne zelim nista da izadje unovinama pre nego sto mi posalje tekst!!!!
i nikada se nije javila...ocigledno je objavila bez mog znanja!!1
stoka

nenad
28.11.07., 14:20
Srbijo, zemljo Srbijo, sto bi rekle Karicke.

Pedja
05.12.07., 15:13
UV neonke

Od 45 cm, 1300 din
Od 60cm , 1500 din