PDA

Pogledaj punu verziju : Neke od novih stvarčica...



kimo
19.12.06., 16:08
Milipede tj. Giant African millipede(Archispirostreptus gigas)


http://img97.imageshack.us/img97/1340/milipedenet1nw5.jpg

Zasad samo ovoliko, a biće tekst na sajtu uskoro.

gava
20.12.06., 11:08
Trenutno kopam po netu da vidim kako se određuje razlika u polovima. Nešto sam našao (tu je i link) sad samo treba da isprobamo na živom primeru :lol: f#710;im dodjem kući probaću. Ja sam uzeo samo jednu, ali ako ostanu posle NG uzeću još jednu. Razmnožavaju se progresivno, ali moraju da imaju visok procenat vlage, oko 80%. Kad su na suvom onda se ukopavaju.

I ne mogu sa puževima :cry: . Moja je napala :?: moje puževe. Tako da će morati da dobije svoju sobu.



http://www.geocities.com/millipedes_uk/Breeding/breeding.html




Evo ukratko kako se razmnožavaju:



Mužijaci na trećem segmentu (to je veoma blizu glave) imaju nedostatak para nogu i to su Gonopore. Mužijaci imaju i sekundaran polni organ koji se zove Gonopode. To je par nogu na sedmom segmentu. Pre parenja on mora da dovede Gonopore do Gonopoda tako što će se saviti i tako spermu iz Gonopora prebaciti u Gonopode. Kad ovo obavi on se penje na ženkinu i počinje da je stimuliše ritmičkom masažom nogu po njenim leđima. Kad ženka podigne prednji segment svog tela, mužijak se izvija i dolazi ispod nje. Kad im genitalije budu jedne naspram drugih počinje prenos sperme. Gonopode su različitog oblika kod različitih vrsta, tako da nije moguće izvesti hibride.

Ženka pravi podzemno gnezdo u kome polaže jaja. Može da položi i do 2000 :?: mada par stotina je verovatnije.



Etooooo... ali kao što rekoh sve ovo moramo da probamo i uživo

zarko
20.12.06., 16:46
brate kad kazem odvratno mislim sa osmehom nadam seda vam je jasno :D

nego meni se ne dopadaju groznjikavi mi ali bi ih cuvao jer su sigurno interesantni

natural
22.12.06., 20:32
Pa dobro nisu toliko ruzni mada ih ne bi drzao.

Polazu par stotina jaja :shock: to je bas mnogo.

zarko
22.12.06., 20:43
moze li njima da se hrane reptili?

Geni
22.12.06., 21:43
Žarko, pa zar bi ti ovo davao kao hranu? Kako ti nije žao. Vidi kako su slatke.



http://img329.imageshack.us/img329/9475/02ri7.jpg

kimo
23.12.06., 13:29
Ne mogu se hraniti reptili, tj. mogu ali neki bas sa jakim celjustima jer su millipede jako tvrde, oklop im e od kalcijuma...drugo polazu one i po 2000 jaja, ali se mnogo manje izlegne...

gava
25.12.06., 11:48
Konačno sam uspeo da ga namilim da se ne uvija kad ga uzmem u ruke. Razvili smo uzajamno poverenje. Ovako se skupi kad hoću da ga uzmem:

http://img105.imageshack.us/img105/7133/2do8.jpg



Ustanovio sam da je mužijak. Evo i slika:

http://img136.imageshack.us/img136/3824/138sa6.jpg

Eto. Nadam se da će ova slika koristiti...

Geni
25.12.06., 12:00
Još samo da vidim šta su ove moje. Ja u principu ne volim da uznemiravam životinje i ne uzimam ih u ruke. Ali vidim da ću morati da bih video šta su. javljam kad otkrijem.



p.s. Ova druga fotografija je odlična :D

gava
25.12.06., 12:07
Mogu da se hrane reptili, ali samo dok su milipede jako male i mekane. Isto kao i sa puževima. f#710;ak su i dobri za ishranu i prporučuju se baš zbog kalcijuma :wink:

Hvala prijatelju, trudim se :lol:

zarko
25.12.06., 17:49
e do super :)

da li neko planira da razmnozi te gliste ? hahahaah salim se za naziv malo vas zezam hahah

ne ozbiljno dal ice neko da ih razmnozava?

gava
25.12.06., 21:47
Pa nećemo im valjda oduzeti pravo na sex? :lol:



Šalu na stranu.... ne znam. Ja sam za u svakom slučaju, ali ja sam uzeo samo jednu. Prvo da vidimo šta je Goran uzeo pa da se iskombinujemo. Ako uspem da razmnožim puževe, možda mi "gliste" budu previše, ali u svakom slučaju htanu obogaćeni kalcijumom ćeš dobiti pa ma kog porekla ona bila :wink:

Geni
26.12.06., 09:03
Naravno. čim otkrijem šta ja imam, iskombinovaću nešto.

kimo
26.12.06., 15:00
Ja imam 5 komada, moram isto da provalim koja je koja, pa cemo da ih pustimo da rade svoj posao :wink: Jesi je ti Gavo za tu sliku drzao u vazduhu pa se opustila pa si je slikao?

Niko
26.12.06., 23:38
Jeste li odkrili kakav otrov puštaju iz kože :D ? Ja sam imao cijeli palac crven radi toga :P .



Pozdrav



Nikola

Geni
27.12.06., 00:10
Osetio sam miris kada ga puste, ali srećom nisam imao nikakve reakcije na koži. Mada se trudim da ih ne uzimam previše.

gava
27.12.06., 00:14
Ne u vazduhu. probaj i videćeš da je nemoguće. Odmah će početi da se uvija i moraš ponovo da čekaš da se odvije pola sata (najmanje). Jako su radoznale. Otvori kutiju i pusti ih da krenu napolje. Tako sam je uslikao. Naravno moraćeš da se potrudiš. Ako misliš da je moja slika bila uslikana iz prve, prevario si se. Jako brzo se navikavaju na dodir, tako da ti preporučujem da je pustiš da ti se popne na ruku, ali sama. Hvatanje, kao što sam rekao, ne pomaže.




Jeste li odkrili kakav otrov puštaju iz kože ? Ja sam imao cijeli palac crven radi toga .



Kad smo ih uzimali od Kima pri našem prvom susretu, jedna od milipeda se pokakila na moju ruku :? . U stvari to im je u isto vreme sistem odbrane ili se bukvalno useru od straha :lol:

Moram da upozorim sve koji ih imaju ili nameravaju da ih imaju da one time mogu da prskaju i da smrdi za medalju. Pazite da vam ne prsne u oči ili u usta. To može biti veoma ozbiljno.

Niko proveri da li su u pitanju baš ove milipede ili neke druge. Ove iz tela nisu puštale ništa već samo sa zadnjeg kraja, kao što sam već napisao.

Ma ni ne treba da ih uzimaš u ruke, samo ih bez veze maltretiraš. Čim ustanoviš pol ostavi ih na miru. Ako bude bilo problema zovi, mada ne vidim razlog za probleme :!:

Geni
27.12.06., 01:11
Mrzelo me da ih čekam pa sam ih uzeo u ruku i sačekao da se odmotaju.



2 mužjaka :evil:

kimo
27.12.06., 03:10
Kao i obično...nemaš sreće, dodji do mene da izmiksujemo parove, čim budeš mogao i hteo :wink:

gava
27.12.06., 10:17
Pa dobro.... nije to problem koji se ne da rešiti :) . Ali Gorane ti zaista nemaš sreće. :cry:



Zaboravio sam još jednu jako bitnu stvar da vam kažem. Treba im kalcijum, a najbolje i najjeftinije su kalcijumske tablete koje se kupuju u apoteci. One najobičnije za ljudsku upotrebu. Ili ubacite tablete ili ih sameljete i pospete po hrani. Mislim da ste sve ovo već znali, ali napisana reč ne škodi :lol:

Geni
27.12.06., 10:39
Ma već sam prestao da se tangiram oko toga. Znam da ću izvući mužjake i šta se tu može.



Inače od jučerašnjeg držanja gorepomenutih imam neke bordo fleke na prstima. Ne svrbe i ne peku (malo su peckale dok nisam oprao ruke), ali su i dalje prisutne. Ipak imaju neku hemiju koja nije beznačajna, pa se treba paziti. Moja koža je veoma neosetljiva na iritaciju, tako da kod nekoga ova izlučevina od milipeda može imati i jače efekte.

Niko
27.12.06., 12:50
Na onoj strnai sam čitao da mogu da jedu lišče i koru od hrastovine radi nekih vitamina, i to jim je isto bitno.

kimo
27.12.06., 14:50
Da, zato sto tu ima nekih bakterija koje su im korisne...bar ja tako mislim, ako gresim neka me neko ispravi.

zarko
27.12.06., 19:28
ja sam gledao kako se njima lemuri rade koja vrsta konkretno ne znma ali se oduzmu od sisanje tog otrova i samo balve

gava
28.12.06., 13:34
U pravu ste. Hrastovo lišće jedu ne zbog bakterija, već zbog hinina koji im je potreban za oklop. Nisam siguran da li kalcijum može da ga zameni. To još moram da proverim :lol:

Što se tiče lemura, njima treba taj sekret koji milipede luče zbog varenja. Nešto slično kao mačkama trava. Jedini problem se javlja što taj sekret utiče na lemure kao narkotik na koji se oni jaaaako brzo navuku. I žestoko :wink:

kimo
17.01.07., 21:25
Sada sam tek skontao ovaj poslednji odgovor...100% sam siguran da im treba davati kalcijum, tj. da su ustvari od kalcijuma, jer sam to čitao na nekoliko mesta. I to varijanta kao za guštera, pospeš kalcijum na voće i povrće koje jedu i to ja radim povremeno i naravno kako sve pojedu ne stane i to :)

gava
18.01.07., 12:13
A mozes i ga ubacis tablete kalcijuma u terarijum. One ce ih pojesti. Ja sam mojoj ubacio lisca od Badnjaka ::) i njih lepo rucka, ali joj pored toga moram ubaciti jos nesto za klopu. Od lisca ne moze da prezivi

ToPa 12.02.
13.04.07., 18:25
e a koje su velicine????


po meni ni jedna stonoga ne moze da se uporedjuje sa scolopendra sp. mada ni ova nije loza... 8)

Geni
13.04.07., 22:52
Pa kakve veze imaju jedna sa drugom? Različite vrste, različito ponašanje, različit izgled, različita ishrana i različita postojbina. Sem što obe imaju više od 8 nogu, nemaju ama baš ništa zajedničko.

I šta smatraš stonogama? Centripede ili Milipede?

gava
15.04.07., 22:51
Samo su milipede stonoge.Iste ovakve se mogu naći i u Srbiji, samo mnogo manje. Centipede kod nas ne postoje i mislim da ne postoji i neko adekvatnije i narodskije ime za njih.
Centipede su zanimljive, ali previše su opasne i ne bih voleo da mi jedna pobegne u sobi. Takva jedna životinjka bi mi bila previše

esdy_11192
15.04.07., 23:18
Postoje Centipede i u Evropi.. Opet, mnogo manje kolikcinski i velicinski.. Kacio sam i slike [tudje], a i video ih u mom selu

Geni
16.04.07., 00:47
Potvrđujem. Definitivno sam video centripedu u Kotežu kada sam tražio one 'pillbugs' :D. Sem što je bila oko 4cm dugačka bla je potpuno identična ovima.

Bluie
16.04.07., 01:26
Mozda nestrucno,ali mislim da ima centipeda po sumama dosta...ono,kada prevrnes panj i tako to?
BTW, otrov koji luce milipede je so cijanida...nisam siguran koje je tacno jedinjenje,ali cijanid sam po sebi...oprez sa ustima i ocima.

zarko
16.04.07., 03:32
da li si siguran?
pitam jer me znaima malo da procitam o tome pa ako imas neki izvor navedi ga molim te ...

Bluie
16.04.07., 21:35
Nisam to nasao na netu,ali sam dosta ranije gledao u nekoj emisiji na engleskom gde su spominjali odbrambeni sistem milipeda...
Moze drugar na biohemiji da mi proveri da li je u pitanju cijanid,samo ako je neko voljan da skupi uzorke ::D

Bifrost
19.04.07., 03:23
Taj otrov mirise na apoteku :lol: bar kod domacih milipeda, i gorkog je ukusa :lol:

Bluie
19.04.07., 12:51
Bas se exsperimentisalo sa razlicitim ukusima,a? :D ;) Kako si to uspeo da saznas? :shock:

Bifrost
19.04.07., 16:21
::) :shock: Sta vi ih nikad niste probali :lol: ::D

Bluie
20.04.07., 02:01
Ej nasao sam da neke milipede (i centipede) kao odbranu ispustaju cijanovodonik HCN...
a ostale korozivna jedinjenja (ne korozija kao metal,nego ostecuju tkivo)