PDA

Pogledaj punu verziju : Mrmoljci!!!



bOKi
23.12.06., 21:25
Zdravo svima.Imam dva mrmoljka(triturus vulgaris)za sad ih hranim tubifexom i malim ribicama.Drzim ih u bas ne velikom terarijumu.Hteo bih da znam sta bi trebalo da im ubacim u jelovnik,koje velicine bih trebao biti terarijum i na koji nacin da ga uredim?!

zarko
24.12.06., 01:25
sta god nabavis od insekata cvrcke najbolje tenebrije voskaste moljce supercrve zavisi koliki je

gava
25.12.06., 13:14
Bilo šta što može da im uđe u usta a mrda se. I naravno, ne sme biti izloženo pesticidima :) . Znači cvrčci, skakavci, mali paukovi, tenebrije itd.

Gde si ih majke ti nabavio? Možeš li neku sličicu da nabaciš? Ja sam ih držao kao klinac, ali su mi pobegli. Bio sam ih uhvatio u nekom potoku na Zlatiboru. Treba im veliki akvaterarijum. Moraju da imaju prostor za plivanje i šetanje. Za par ti treba min 50x40x50cm (DxŠxV). Veći deo treba da je pod vodom, stalno. Najmanje da bude dubok dve dužine tritona. Ne zahtevaju veliki kopneni deo, ali moraju uvek da imaju mogućnist izlaska na površinu... zbog disanja i odmora. Neki veći kamen i/ili grana bi bili idealni. Biljke kao dekoracija i ostale zezalice su veoma dobrodošle da imaju gde da se kriju. Moraju imati filter i uv lampu. Oni nisu noćne životinje i sunčeva svetlost im je više nego potrebna. I grejanje, ako ti je sobna temperatura manja od 25 stepeni.

Ako ih uzimaš u ruke vodi računa da ih prvo pokvasiš. Jako su nežni, pa vodi računa.

bOKi
26.12.06., 01:04
Hvala na objasnjenju.Puno ce mi pomoci.Ja sam ih isto uhvatio u nekom
potoku koji je jako zagadjen i ne kontam kako uopste tamo opstaju.Za sad imam dva muzjaka,pa bi hteo da im ubacim zenke,ali ne znam koliko zenki ide na dva muzjaka!?Da li mozda znas da li su laki za razmnozavanje?Posto mi je oduvek bila zelja da ih razmnozim.Slikacu ih ovih dana.Tako da mozes ocekivati slike.

z0mbie
26.12.06., 13:21
pozZ svima...

e ovako, citam ja ovo i ono u fazonu zanimljivo normalno nemam pojma o cemu se radi... i evo sad iz zezanja pogledam na google-tu da vidim sta je to i zgranem se :shock:
ja sam pre jedno 10-12 godina kad sam bas bio klinac cuvao po 50-100 komada ovih gustera... extra su loodi, hvatao sam ih u selu(okolina vlasinskog jezera) a zadnji put sam ih video ovde u lokalu (mladenovac) u jednoj bari pre 6-7 godina...
kao sto gava rece jedu sve sto moze da im stane u usta :) ja se secam da sam ih hranio glistama, e to je prizor :twisted:

natural
26.12.06., 22:02
Probacu ja da nadjem nesto o njima i njihovom razmnozavanju.

natural
26.12.06., 22:48
Dazdevnjaci i mrmoljci

Ova porodica repatih vodozemaca cini 15 rodova i 53 vrste koje su rasprostranjene najvecim delom u Evropi i zapadnim delovima Azije,Kine i Japana.
Duzina ovih vodozemaca je izmedju 7,5 i 30 cm.Svi se odlikuju zlezdama koze koje luce toksican sekret.Larve imaju 4 para skrznih otvora i 3 para spoljasnjih skrga.U njihov zivotni ciklus cesto je ukljucena neotenija.Za njih je osobena relativno duga ljubavna igra koja prethodi prihvatanju spermatofora od strane zenke.Za razliku od dazdevnjaka mrmoljci su u vecoj meri prilagodjeni zivotu u vodenoj sredini.

Triturus vulgaris
Ovo je najnežniji i najmanji predstavnik naših tritona, čija telesna dužina iznosi 6-10 cm. Mužjak je nešto veći od ženke. Koža ove životinje je glatka. Na glavi se odozgo nalaze tri uzdužne brazde i nizovi sitnih pora, kao i sedam uzdužnih tamnih pruga, od kojih jedna prelazi preko oka. Nizovi zuba na nepcima pozadi blago divergiraju. Gornja strana mužjaka mrke ili maslinaste boje, posuta krupnim, okruglim, crnim mrljama. Odozgo i sa strane takođe mnogobrojne crne mrlje. Kožni nabor ispod vrata kod oba pola nejasan ili ne postoji. Mužjak u svadbenom ruhu sa visokim, nazubljenim kožnim naborom, koji bez prekida prelazi u rep. Prsti zadnjih nogu sa kožnim proširenjima. Ženka je svetlije boje od mužjaka, obično žućkasta, sa jednom širokom tamnijom prugom sa svake strane tela. Tamne pruge na glavi i mrlje po telu slabo izražene. Kožni nabor duž leđa ne postoji. Trbušna strana tela narandžasto-crvena, posuta sitnim tamnim mrljama. Pari se i polaže jaja u toku marta i aprila.

Triton naseljava skoro celu Evropu od Engleske do Crnog Mora i Urala, zahvatajući na severu Dansku i južnu Skandinaviju. To je najčešći triton u mirnim vodama ravnica, a u planinskim krajevima obično ne prelazi visinu od 1000 metara.


razmnozavanje: vreme parenja je od aprila do maja, larve su duge do 3

cm, razvijaju se 2,5 do 4 meseca.

gava
26.12.06., 23:32
Mislim da nećeš imati problema oko razmnožavanja, ako ti požive dovoljno dugo :cry: . Naime, ako su uhvaćeni može se desiti da počnu da pate i da odbiju hranu. Probaj da im napraviš približno isti ambijent (što sličnijni) onom iz kog si ih uzeo. Ako bude nekih problema moj ti je savet da ih pustiš :lol: . Ako budu jeli normalno, onda je sve OK i slobodno ih zadrži.
Oni zimi ulaze u period hibernacije, što ih ohladi pa sa početkom toplijeg vremena čini spremnim za sex. Tako da zaboravi šta sam ti napisao o grejanju. Nemoj ih uopšte zagrevati, ali ih nemoj uvoditi u potpunu hibernaciju. Drži ih na sobnoj temperaturi. Sa druge strane ti imaš drugi problem. Sad je decembar i nema boga da sad iskopaš neku ženku. Ko zna u koju se ona rupu zavukla. Spremi se i na proleće kreni u lov. Ako ih razmnožiš zadrži samo mlade, a matore pusti. Neka ono malo vremena što im je ostalo prožive na slobodi.
čekamo slike......

esdy_11192
27.12.06., 01:06
Jaoj pa zasto uzimanje zivotinja iz prirode ?

gava
27.12.06., 09:58
Jaoj pa zasto uzimanje zivotinja iz prirode ?


Na kraju, apsolutno se slažem sa esdy-em. Potpuno je nepotrebno uzimati životinje iz prirode. Ovde na forumu ćeš naći informacije o velikom broju zanimljivih vrsta (kako guštera, tako i ostalih životinja) koje možeš nabaviti za relativno male pare. A najbitnije je što će te životinje biti razmnožene u terarijumu (ne sviđa mi se reč zatočeništvo), tako da je sa te strane u redu.

Razmisli malo o ovome :wink:

bOKi
27.12.06., 16:23
Pa kod mene su vec nekih 7-8 meseci i nikada nisu odbijali hranu niti sam imao neki problem sa njima.Vec mi se pravi akvaterarijum dimenzija koje mi je Gava predlozio i ima da im ga napravim maksimalno dobro,dacu sve od sebe.Cim se bude pojavio i neki najmanji problem pusticu ih.Bas bi voleo da vidite odakle sam ih ja doneo.Navescu sad stvari koje se pored tritona jos nalaze u toj vodi,a to su pokvarene ves masine,frizideri,zamrzivaci,televizori,cipele,pati ke,razni delovi od automobila itd.Ljudima koji zive tamo okolo to mesto sluzi za izbacivanje otpada.To mesto se od prosle godine pretvorilo u deponiju.Tako da ja mislim da tritona tamo uskoro nece ni biti. :cry:

Gava slikao sam ih,ali ne znam da stavim slike :( ako moze pomoc?!

gava
27.12.06., 16:53
Imaš uputstvo za postavljanje fotografija na Slobodni deo foruma - Ne propusti: Uputsvo za upload-ovanje slika sa racunara
Pa tamo i probaj. U svakom slučaju uvek možeš da vidiš kako će poruka izgledati.
Šta da ti kažem, ako oni napreduju kod tebe i ponašaju se normalno, onda nije strašno što su iz prirode. I ako su uslovi za život nemogući kao što kažeš. Ali samo nemoj da ti pređe u naviku. Svi mi želimo deo egzotike i stvarne divljine u našim kućama, zato se i bavimo teraristikom. Ali ne baš po svaku cenu, ako razumeš šta hoću da kažem :wink:

Postavi slike da ih vidimo....

bOKi
27.12.06., 18:37
http://img96.imageshack.us/img96/3873/dsc00138lh3.jpg

http://img214.imageshack.us/img214/1261/dsc00115xp3.jpg
stavio sam mob. da vidis koje je velicine triton.
http://img143.imageshack.us/img143/7760/dsc00136hn4.jpg
nisam ih mogao uhvatiti u nekoj drugoj pozi :) posto su jako zivahni.Slikao sam ih telefonom pa bas nisu neke kvalitetne slike.

zarko
27.12.06., 19:30
ako je tako i spaso si ih od govnjive situacije ja nema nista protiv

esdy_11192
27.12.06., 20:16
Elem gotovo sam siguranda su i zakonom zasticeni... A bolje je resenje bilo da se ocisti njihovo staniste [ako je bilo izvodljivo]... Nego ih uzetu u zatocenistvo...

Na svu srecu, T. vulgaris je nasa najcesca vrsta mrmoljaka... Ako si dobro izvrsio identifikaciju...

zarko
28.12.06., 01:49
ma ja se slazem oko toga
nema tu razgovora ali cinimi se da je razlika izmedju mojih gustera i njegovog mrmoljka mala i da samo mi (ljudi) mozemo da napravimo razliku ..
sto je bezveze jer ako mu dojde na isto ono sto ja i on radimo onda jedni drugima mazemo oci
ali ovakve rasprave smo vodili puno puta tkao da ja ne znam sta je pametno ali znam da bih ga ja verovatno uzeo.
ko sto bih verovatno uzeo gatalinku da cuvam neko vreme jer mi je merak
uzgred u zivotu nisam video gatalinku :cry:

Fauna
28.12.06., 04:21
....Na svu srecu, T. vulgaris je nasa najcesca vrsta mrmoljaka... Ako si dobro izvrsio identifikaciju...

Mislim da je ovde izvrsena pogresna identifikacija , zapravo ovde sto je boki prikazao na fotografijama, ne radi se o nikakvom Triturus vulgaris-u (ni malo ne lici na tog vodozemca) vec se radi o Salamandra atra tz. crni dazdevnjak koji je takodje zakonom zasticena vrsta i pripada II redu Urodela/Caudata - repatih vodozemaca.

Crni dazdevnjak za razliku od T.vulgaris-a tz. krestasti mrmoljak, u potpunosti zivi bez vode ali mu je potrebna velika vlaznost i zivi u sumama ispod otpalih kora od drveta i grancica . Trenutno ih posedujem (sticajem okolnosti stigao je sa drvima za ogrev) ali cekam prolece da bih ih pustio u prirodu.

Inace imao sam i mrmoljke u akvarijumima, tako da dobro raspoznajem razlike izmedju ovih vodozemaca :wink:

Nemojte mi zameriti sto sam odreagovao na ovu temu. :)

gava
28.12.06., 10:13
Fotke su pomogle. Fauna je potpuno u pravu, ovo je crni daždevnjak, a ne krestasti mrmoljak. Mrmoljci imaju širok rep koji im pomaže da krmane u vodi. To nije slučaj kod tvojih štićenika. Daždevnjaci ne žive u vodi već pored, zato si ih i našao blizui bare. Kao što Fauna reče zahtevaju izuzetnu vlagu. najlakše ih je naći posle velikih kiša. Da bi imitirao ove kiše prskaj ih redovno.

Na kraju možemo zaključiti da ovo nije bila misija spasavanja kao što smo mislili (ti svakako dobijaš sve pohvale, uradio si što bi i većina nas uradila). Ako ima neka šumica blizu mesta gde si ih našao, sačekaj neki kišni prolećni dan i pusti ih. Mislim da će tako biti najbolje.

Evo kako izgleda T. vulgaris:
http://img80.imageshack.us/img80/506/tritontp0.jpg

gava
28.12.06., 10:16
Nemojte mi zameriti sto sam odreagovao na ovu temu. :)

Naravno da nećemo. Bio si od velike pomoći :wink:

zarko
28.12.06., 11:05
veliko znanje prikazano fauna... koje drzis i imas li slika?

Fauna
28.12.06., 12:26
Kao sto sam rekao , kada su kod drugara stigla drva za ogrev i kada je uneo drva u podrum ,nakon nekoliko dana ti dazdevnjaci su poceli izlaziti po podrumu.

Evo tih sika nakon samog prikupljanja i hvatanja u podrumu . :wink:


http://fauna.beke.co.nz/gusteri/dazdevnjak1.jpg

http://fauna.beke.co.nz/gusteri/dazdevnjak3.jpg


Na prolece cim bude bilo povoljnih uslova, pusticu ih u prirodu tamo im je mesto jer se najbolje osecaju kada su u prirodi .

bOKi
28.12.06., 15:29
Sto se tice onoga da zive u potpunosti bez vode.Ja znam da sam ih nasao bas u vodi.Posto svi kazete da zive po sumama,ja ne znam o cemu se onda radi.Verovatno za vreme parenja ulaze u vodu!?

Fauna hvala na ispravci oko svega.Bice od pomoci.

gava
28.12.06., 16:36
Žive van vode, a ne bez. Naravno, ponekad ulaze i u vodu. Da li je u pitanju parenje ili tek onako, to ne znam. Probaj da nađeš informacije o parenju na internetu. Proveri da li je vreme parenja isto kao vreme kad si ih ti našao. Možda naš prijatelj Fauna zna nešto o parenju?

esdy_11192
28.12.06., 19:05
To nije Salamandra atra, nikako... Salamandra atra se u Srbiji moze samo naci na obroncima Prokletija... i veoma je retka...

Krestasti mrmoljak je Triturus cristatus...

Mrmoljci imaju dva oblika, oblik zivota u vodi i oblik na suvom.. Prvi dobijaju u vreme parenja a drugi ostali period...

Sam dokaz da ovo nema veze sa Crnim dazdevnjakom su sare ne stomaku.. Crni dazdevnjak je skroz crn i mnogo manji... I "glavatiji" je...

ovo jedino moze da bude ili T. vulgaris ili T. cristatus.. Veoma je tesko identifikovati ovakav oblik.. ALI SAM SIGURAN 101% da ovo NIJE S. atra.. .

S. atra = http://www.conservation.unibe.ch/dynpart/Images/Projekt/31/salamandra_atra_hannes.jpg
http://www.bilder-server.com/Bilder/HWG/001/hwg00072.jpg


Nemojte takve greske da pravite, prvo procitajte nesto o toj vrsti [ o S.atra] pa onda pisite... Da je S. atra u pitanju vec bi kontaktoirao Zavod za zastitu prirode it... :)


:)

bOKi
28.12.06., 20:46
Ove sto ja imam i za koje sam rekao da su T.vulgaris nisu skroz crni,nego smedje boje sa crnim tackama,a na trbusnoj strani su narandzaste boje sa crnim tackama i ta narandzasta boja se ne produzava na rep kao sto je kod onih sto je Fauna nasao u drvima za ogrev(vidi se na slici) a i kad ih uporedim sa Salamandra atra sa slike uopste ne lice.Ja kad sam ih nasao imali su veliku krestu na ledjima duzinom celog tela zajedno sa repom.A tu krestu imaju za vreme parenja.Bas sad sam trazio na netu i nasao sam slike T.cristatusa i u potpunosti se slazem da su isti kao moji.Identicni su.Evo slike

http://img144.imageshack.us/img144/9932/cristatus4ht9.jpg
Isti su ovakvi...
http://img59.imageshack.us/img59/8601/kammolchrz9.jpg
http://img144.imageshack.us/img144/3959/trituruscristatus01500xd4.jpg
http://img92.imageshack.us/img92/8217/trituruscristatusm500ii8.jpg
Ja mislim da su ovo muzjak i zenka...
http://img243.imageshack.us/img243/2378/trituruscristatusrgtj4.jpg
Ja mislim da smo konacno resili diskusiju!!!

Fauna
29.12.06., 00:12
uh..taman sam dao iscrpan odgovor i sve puce kada sam pokusao da posaljem post :roll: Ali hajde, da koliko toliko ponovim

Prvo, ne bih da se prepucavam niti da ja nesto pametujem ali ovde se sigurno ne radi o Triturus vulgaris ili Triturus cristatus-u . Bez uvrede ali izgleda da niko od vas nije imao iskustva sa njima. I jedna i druga vrsta, poptpuno se razlikuju od prikazanog vodozemca na svim fotografijama (bokijeve i moje) Mrmoljci ili tz "tritoni" daleko su nezniji po kozi , oblik glave je poptpuno drugaciji , takodje polozaj i oblik ociju, rep , noge, telo ...itd.itd..., bukvalno se sve razlikuje. Evo dve slike ovih tritona kako izgledaju kada su na suvom slika 1 (http://www.naturefg.com/images/c-animals/triturus%20vulgaris.jpg) slika 2 (http://www.leonlobo.com/images/Hunsbury/Triturus%20vulgaris%20web.jpg) zar ne primecujete tu ogromnu ralziku?!
Iz iskustva znam da ne mogu dugo bez vode jer mi se desavalo da preko noci izadju iz akvarijuma i ujutru ih nadjem potpuno sasusene i to odrasle jedineke a ne kao malde jedinke.

Drugo , ne razumem navedene dve faze u "obliku zivota" vec samo razvoj od larve do odrasle jedinke gde larava tokom razvitka gubi izrasline iza glave (tri para spoljnih skrga) i nista vise ne gubi, a sve ostalo ostaje isto . To je repati vodozemac koji ne gubi rep tokom razvitka niti menja njegov oblik, cak sta vise u toku svog razvoja dobija prvo prednje ekstremitete a nakon toga zadnje. Naravno parenje se odvija u vodi i u toj fazi vise vremena provode u vodi . Nakon zavrsetka parenja izlaze iz vode ali su tu odmah pored obale nikako daleko od vode . I tako se sve to vrti u krug iz godine u godinu, od februara do maja se pare a nakon toga su opet pored obale...Znaci nema ono "ostali period"

Trece, ja sam samo dao misljenje da se radi o Salamandra atra jer sam se po prvi put susreo sa ovakvim vodozemcem i uz konstataciju svojih kolega dosli smo do zakljucka da moze biti samo ta vrsta ali ne mora da znaci...mozda postoji jos neka vrsta salamndra ili mozda podvrsta kod nas...ne znam. pogledajte samo ovu temu http://www.beke.co.nz/forum/showthread.php?t=1054 pa ce te videti koliko mozete biti u zabludi jer ova vrsta postoji kod nas ali samo u terarijumima a nikako kod nas u prirodi.
:wink: Realno gledajuci slobodno mozemo sumnjati i na ovu vrstu vodozemca što 100% nije jer je to vodozemac koji ne zivi na nasim prostorima ali zato dosta slicnosti ima.

Toliko ,ne mogu dalje da pisem jer me prethodno pisanje koje sam iizgubio, koje je bilo dosta opsirnije i sa vise opisanih detalja ,...bas me smorilo :roll:

esdy_11192
29.12.06., 01:59
Mrmoljci imaju dva oblika !! Procitaj sta sam napisao.. Ja se ne prepucavam...

Oblik 1) Zivi u vodi, dobija krestu [veliku ili malu u zavisnosti od vrste]... Triturus vulgaris ima znatno manju [jedva primetnu ako je zenka] krestu od recimo Triturus cristatus kompleksa vrsta gde spadaju T. dobrogicus, T. cristatus, T. carnifex i T. karelinii...

Oblik 2) Gubi krestu [bilo koja vrsta da je u pitanju] i smanjuje se rep, izlazi iz vode.. Zivi na kopnu.. I posle ide u hibernaciju...


Ovo je definitivno zivotinja iz roda Triturus... Ako neko sumnja u mene poslacu fotografije na identifikaciju vrste triturusa nekim herpetolozima...


@Fauna: pa ne razumes dve faze jer ocigledno [iako si drzao vrste] nisi malo procitao nacin zivota roda Triturus.. ;)

esdy_11192
29.12.06., 02:14
E samo da napomenem da nije nista licno.. Nadam se da moju reakciju nije neko negativno shavtio... Kada sam procitao S. atra, nisam stvarno mogao da verujem da je to neko napisao.. Jer je to nevidjeno retka vrsta u SRbiji [tj. Kosovu]... Tako da sam nekako posusao da dokazem da to nikako nije ta vrsta...

Elem i sa Wikipedije o dve faze zivota Triturusa [na kopnu i u vodi]:
http://en.wikipedia.org/wiki/Smooth_Newt

Adult Smooth Newts emerge from hibernation on land from late February to March, and head to fresh water to breed. They favour ponds and shallow lakesides over running water. At this time both sexes of newt become more strikingly and colourfully marked, with vivid spots and orange bellies. The male also develops a wavy crest along the back and tail - the sexes are much easier to differentiate during the breeding season.

During courtship the male newt "displays" for his prospective mate by vibrating his tail in front of the female in a distinctive fashion. The male then deposits a sperm-containing capsule, known as a spermatophore, in front of his mate, who manoeuvres herself into a position whereby she can pick up the capsule with her cloaca - fertilization occurring inside the female. The female, thus fertilized, after a few days starts to lay eggs individually, usually under aquatic plant leaves at a rate of 7 to 12 eggs per day. Altogether a total of 400 eggs may produced over the season.

After two to three weeks (depending on water temperature) the eggs hatch to a larval form - a tadpole. For a few days the tadpoles live off the food reserves contained within their yolk sacs (left over from the egg stage). After this they start to eat freshwater plankton, and later insect larvae, molluscs et cetera (unlike frog tadpoles, newts are carnivorous throughout their life). The newt tadpoles look initially like small fish fry, but later become more similar to miniature adults, but with "feathery" external gills emerging from behind the head on either side. As the tadpoles mature they develop legs (front first), and the growth and use of their lungs is matched by a gradual shrinkage of the gills. Thus the tadpole gradually shifts from being fully aquatic to possessing a body suitable for a mostly terrestrial existence, a tadpole typically leaving the water after ten weeks. Some tadpoles however may overwinter in the larval state, only emerging from the water the following year. [2]. Smooth newts take around three years to become sexually mature, on average living for six years.

However, most adult and juvenile newts hibernate over winter above ground, in moist, sheltered areas, emerging in the spring.

http://en.wikipedia.org/wiki/Triturus

Members of this genus spent part of the year ashore, visiting the water for reproduction. The males develop a flexible skin crest on back and tail, sometimes brightly coloured.

Evo kako izgleda T. cristatus u fazi van vode.. Nema krestu !!

http://img139.imageshack.us/img139/6378/trituruscristatusne3.jpg


Nadam se da je sad jasnije...

Fauna
29.12.06., 03:09
Ne znam zasto se posle izvesnog vremena automatski izlogujem, pa izgeda da je tako prosla moja prethodna poruka...

evo uradi cu i ovde paste:
__________________________________________________ _____________

Nema potrebe da pises velikim i krupnim slovima jer deluje prilicno nekorektno sa tvoje strane . Moras malo paziti o tome kako se pise na net-u i forumima a mislim da bi trebali da paze i o tome moderatori i aministratori...



Ovo je definitivno zivotinja iz roda Triturus


Na ovim nasim prostorima imas samo 3 vrste Triturus-a a to su :
-Triturus vulgaris
-Triturus cristatus
-Triturus alpestris(trenutno crnogorska vrsta)

Tekstova o njima imam na gomile, sto naucnih ili "slobodnih" tekstova i mnoge sam procitao jer svaki tekst volim da procitam. Moje misljenje je da nijedna od njih nije ,narocito planinski jer ono sto sam ja drzao sve se podudara sa tekstovima koje sam procitao, ovo sada sto imam i sto sam video na fotkama koje je boki pokazao, nista se ne podudara. I u cemu ti vidis problem sto je ja ne slazem sa tim? Mozda sumnjas da sam ih drzao? Ili ti neodgovra sto sam suprotnog misljenja?



@Fauna: pa ne razumes dve faze jer ocigledno [iako si drzao vrste] nisi malo procitao nacin zivota roda Triturus.. Wink


Nemoj da budes toliko cinican ,jer ne mozes znati sta sam i koliko sam procitao, ne samo o tom rodu vec u opste o kraljevstvu kao sto je Animalia A isto tako , ne mozes znati koliko sam imao prakticnog iskustva zato sto u biti ti mene i ne poznajes..Zato bih te zamolio bez tog cinizma ...

Naravno ne bih da ova diskusija preraste u nekakv rat ,zato cu u ovoj temi prekinuti dalju diskusiju.

kimo
29.12.06., 03:52
@Esdy: Moraš se lepše ponašati i ophoditi prema ljudima na forumu, jer su ovo sve dskusije i trebaš na lep i kulturan način da objasniš nekome nešto, čak i da taj neko nije upravu. Inače će se poruke koje nisu prikladne ili imaju nekih ne prikladnih delova brisati, toliko o tome.

miljance
29.12.06., 04:26
Ja ne bih drzao stranu ni jednom ni drugom, obojica su pokazala dozu bespotrebne agresivnosti.
Naravno za vredjanja imate pm.

@Fauna - Ne brini ti nista za admine i moderatore. Upravo pada lock.
Zbog vas.

Upropastiste coveku thread. Naravno da nas sve zanima koja je zivotinja u pitanju i ja takodje imam svoje sud ali medjusobno omalovazavanje nije u redu.