PDA

Pogledaj punu verziju : spermateke kod l parachybane



zarko
24.12.06., 15:47
ono pitanje od kad se vide spermateke kod parachybane...sot je pitao geni
ja sma video kod male koja je bila 2,5cm i presvukla se u t 3,5
znaci vec 3-4 presvlacenje se vide.. naravno na mikroskopu.. nisma uspeo da slikam jer su toliko sitne da kad uporedis sa vrhom igle mogu da ih stanu 5-6 komada....znaci sitne
ali tu su
verovatno si ih prevideo geni i nabavi n eku dobru lupu jako ce ti pomoci

Geni
25.12.06., 09:29
Zato sam se i čudio u onom postu. Znam da se spermateke vide i kada je tarantula jako mala. Ne gledam ih kroz lupu, nego ih slikam sa veoma dobrim makro objektivom i posle pregledam slike. Takođe znam i šta tražim i gde se to nalazi. U onom postu sam postavio slike sa prethodnog presvlačenja gde nisam video spermateke.

Naravno da mi je jasno da sam ih prevideo :?

gava
25.12.06., 12:53
A jel bi mogli da postavite neke slike da i mi ostali vidimo? :)

Geni
25.12.06., 13:08
Pa pričamo o slikama iz ove teme: http://www.armleg.com/forum/viewtopic.php?t=194&mforum=gekoni

zarko
25.12.06., 17:23
imas tu da vidis
a to sa makro je jako dobra fora :) ije mi palo na pamet
mada ih ja slikam kroz mikroskop jeste #####ano ali ide

NIHILUS
27.01.07., 02:10
E a kakva je ono prica o kukicama. cuo sam nesto kao ako ima jednu kukicu na nozi-nogama onda je muzijak, a ako ima dve zenka... koliko je to tacno? Imam mikroskop i gledao sam "presvlaku" ima dve kukice. A bas bih voleo da saznam da li je zenka ili muzijak ali ne znam kako. ako moze postavite neke slike ili podrobnije objasnjenje...

zarko
27.01.07., 04:08
na nogama muzijak dobija dve kukice ako je polno zreo i to je u fajnal moltu. nemaju sve vrste kukice ali uglavnom ih ima .
na moltu sa unutrasnje strane ekskuviuma sle gleda ,gornji par pluca izmedju se nalaze spermateke . kod svake vrste su razlicite i mora da kazes koju vrstu imas da posaljes sliku pa mozda mozemo da pomognemo, prilicno je delikatna i pipava stvar, najbolje je da je kozicasveza a pazi da ne uznemiris, povredis T.

Geni
27.01.07., 13:35
Čekaj, čekaj, kakav mikroskop? Kuke na prednjim nogama su jasno vidljive golim okom. To je pod broj jedan. Pod broj dva - ove ne postoje na košuljici, mužjak ih dobija nakon zadnjeg presvlačenja. Te kukice znače da je taj promerak polno zreo t.j. odrastao. Pretpostavljam da si mislio na nešto drugo. Što se spermateka tiče tu je bilo dosta primera na forumu. Kaži koja je vrsta u pitanju pa da vidimo da li je već bila slika. Taman možemo da napravimo jednu temu poput 'kako razlikovati mužjaka od ženke' i staviti je kao lepljivu. Samo nam treba dovolno primera.

kimo
27.01.07., 14:30
Slažem se ja šaljem od moje B.boehmei ::)

zarko
27.01.07., 14:55
ja imma jedno 10 slika spermateka razlicitih vrsta na mikroskopu mogu da posaljem nije frka...

Geni
27.01.07., 14:59
Imam i ja gomilu slika spermateka, ali nemam 2 iste vrste suprotnog pola.

NIHILUS
27.01.07., 15:23
Bas je u pitanju L. Parahybana samo je jako mlada ima svega nekoliko meseci 4-5 do sada se pressvukla 3 puta i cekam svakog casa da se 4 put presvuce, nego sam ja sinoc gledao pod mikroskopom "presvlake" i zapazio na nozicama po dve kukice, neki ortak mi spomenuo nesto vezano za kukice ali izgleda da ja nisam dobro razumeo pa je to ono sto vi kazete u vezi polne zrelosti ali s obzirom da je tako mlada t, ne znam... Postavicu sliku kada se presvuce pa cemo zajedno da protumacimo :D

Geni
27.01.07., 15:33
Aaaa, mislim da znam na koje kukice misliš.

http://img255.imageshack.us/img255/3925/01uo5.jpg

Ovo imaju sve tarantule. I mužjaci i ženke.

zarko
27.01.07., 18:28
da da
nihilus@ danas me je lik zvao bas oko ih stvari pa sam pomislio da se radi o istoj osobi lai ne ...
genije je odma provalio na sta lik misli :lol: svaka cast geni-je

potrazi lsiku genijeve parahibane ima njene spermateke. moje iskustvo je da pre 3 presvlacenj ili 4 nema sanse ni pod mikroskopom da se vide ... mada ih ima
ja sam video kod 3 presvlacenja ali nisam bio siguran jer njih 50 mogu da stanu na vrhu igle ali sa 4 presvlacenjem su jasne (kod mene se 3 puta presvukla) + jedno kod lika koji ih razmnozio.
tkao da moj tavj e da one od pocetka imaju spermateke a da se samo ne vide
kod avicularija sam video vec sa 2,5 cm raspon nogu ali nisma bio 100% siguran tako da sam sacekao 3 uzastopna pozitivna rezultata isad sa m100% siguran :)
inace sto se tice gledanja treba malo iskustva jer secam se perioda kad mi je sve licilo na spermateke, pa odma na net da vidim sta drugi misle :)
sad ko iz P#@$% ga gledam, cak ovi na arachnobordu nisu mogli da vide .. ali opet foto nije isto sto i da gledas uzivo :)


e da to sve zaboravljam .. ako je neko voljan da zna pol svog ljubimca , slobodno mi posaljite postom pogledacu . stavite svezu kozicu u alkohool (ne 100%) i posaljite mi postekspresom i to je to ...nije problem
svi su dobordosli od 4cm raspon nogu pa nadalje
sitnije mislim da nema smisla :)

Bogica1985
21.06.07., 12:51
Sa zakasnjenjem se ukljucujem u temu ali me interesuje da li muzjak izmedju gornjeg para pluca treba da ima zarez slicno spermateki kod zenke ili ne? Nije mi bas najjasnije, da li kod zenke treba da se razdvaja spermateka tj. da mozemo iglom razdvojiti spermateku tako da nastane otvor, ako me shvatate na sta mislim!?

zarko
21.06.07., 16:42
ja te ne shvatam.
ali kako bilo.. zenka ima spermateke. one su obicno nalik na kornet. sa osnovom dole sirom (uglavnom)
muzijak ima epigestrik organ. koji takodje ima i gonopore. kod malih t je ponekad tesko razlikovati ove strukture ali kod vecih primeraka gonopore i epigestric organ ostaju male....za razliku od spermateka koej se razvijaju i rastu do velicine vidljive jasno golim okom.

ja licno ne gledam spermateke toliko koliko trazim bursu kopulatriks ..organ gde se sperma mesa sa zenikinim jajascima..gde dolazi do oplodnje i uterus eksternus . to imajusve zenke i to je deo uterusa koji se gubi sa presvacenjem. to je razlog zasto posle presvlacenja zenke nema oplodnje...gubi se sperma koja je tu bila ustekana.
e sad te strukture izgledaju na dzepove ili kese. nalaze se odozdo nagore uterus eksternus ,pa burza kopulatriks odmah iznad malo siljatija i onda dolazi spermateka bilo kog oblika ...zavisno od vrste...to je sve smesteno na otvboru liniji kako god izmedju dva plucna krila i zove se epigestirk furov. ..mrzi me da spelijem izvini.

nadam se da sam pomogo malo. slike bi pomogle ali neam vreme sad da ti kacim...

Bogica1985
21.06.07., 17:16
Ne znam kod rosea-e je to bilo mnogo izrazenije a ovde kod parahybane nisam siguran!
Evo slicice mozda pomogne!

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_3073.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_3073.jpg)

Bogica1985
21.06.07., 17:21
Reci mi samo na slici gde se nalazi bursa kopulatriks!?

Bifrost
21.06.07., 21:59
http://www.arachnofreaks.com/forum/forum_posts.asp?TID=188&PN=1 Evo linka za edukovanje :)

Bogica1985
22.06.07., 02:40
Kao sto sam pretpostavio muzjak, ako se ne varam!

Bifrost
23.06.07., 00:00
Pa ne znam meni ono lici na bursu kopulatriks ali ne vidim spermateke. Mada ja kod moje zenke H. sp (hercules) uopste ne vidim tu bursu kopulatriks pa ko zna ja licno mislim da slika nije dovoljno uvelicana i da se spermateke verovatno vide pri malo vecem uvelicanju. Tj. mislim da je zenka.