PDA

Pogledaj punu verziju : Sudan Plated Lizard



Kuni
25.12.06., 00:40
Kimo mi rece da stavim par fotki svog kucnog ljubimca, a ja nikako da svratim na ovaj deo foruma. Pa evo par komada Sudanskog ljuskastog gustera kojeg imam od 2000. na ovamo. Trebalo bi da je zenka, a jedinog slicnog (i po gradji bi rekao muskog) sam video u Palickom ZOO vrtu.

http://img01.picoodle.com/img/img01/6/12/24/f_GerrhoMai_6ff5m_3e062b8b.jpg

http://img01.picoodle.com/img/img01/6/12/24/f_GerrhoMai_6ff5m_004947ac.jpg

http://img01.picoodle.com/img/img01/6/12/24/f_GerrhoMai_6ff5m_f46eb2ed.jpg

http://img01.picoodle.com/img/img01/6/12/24/f_GerrhoMai_6ff5m_74279179.jpg

http://img01.picoodle.com/img/img01/6/12/24/f_GerrhoMai_6ff5m_1bed438e.jpg

zarko
25.12.06., 04:23
superiska je imas li uv lampe da li ih koristis redovno..?
cinimise da smo ja i ti kontaktirali pre nekoliko godina slao si mi fotke ovog?
super je svaka cast

zasto mu nestavis pesak?
jeli ovo sto u vire parcici koze da li se oni tako presvlace ili bi trebalo da skinu od jednom?
nisam imao iskustva sa njima moj kameleon se presvlaci iz parcica takodje se presvlace i uromastriksi i sa njima sam malo radio (jendo 3meseca ) ali nisam se odusevio takoda sam to ostavio za kasnije :D ali znam da se koza sa repa skida postepeno i pri kupanju ...?

Kuni
25.12.06., 11:23
Jeste, culi smo se jednom ili dva puta mailom i poslao sam ti koju fotku. Ja jesam zaljubljenik u gustere, planirao sam ih jos nabaviti ali jednostavno nemam uslova i ne stizem sve sam a klinac je jos mali. Tako sam i presao na T. posto ipak zahtevaju manje prostora. Ne znam da li je neophodna UV lampa (sigurno ne bi smetala) ali je nikada nisam koristio i kao ste se vidi, nista mu ne fali, ziv i zdrav i nije zakrzljao niti rahitican, niti sam ikada imao nekih problema u nazad sest godina, stvaro ekstra gugi. Ja sam ga uzeo starog bar dve godine i vec lepo formiranog, dakle sad ima bar osam godina. Probao sam razne opcije podloga, naravno da je lepsa prirodna ambijentala, ali iskustvo mi kaze da je ovako najprakticnije za odrzavanje a koliko vidim njemu ne smeta. Znam da je jamar i da bi verovatno voleo da kopa, ali sta da radim. Kad se usisava stan, usisam i njegovu gajbu, lako, prakticno i najbitnije cisto. Ne zahteva veliku vlaznost, aktivan po danu, temperatura standardna, od 22 do 26C - drzim dve sijalice, mutnu od 60W za preko dana i crvenu od 25W preko noci. Presvlaci se bas tako, kao da mu odpadaju krljusti, zato se verovatno i zove ljuskasti (plated) guster. Sto je najbolje, omnivorus je tako da nemam nikakvih problema sa ishranom, kombinujem voce (banane, jabuke, grozdje, jagode, dinje...) sa razlicitim insektima kada ih ima (cvrcak, popac, gundelj, bogomoljka, larve...) a jednom mesecno dobije i misa (ili npr. slepica, pile japanske prepelice...). Sve u svemu, zaista je zahvalan i jedino mi je zao sto ne mogu da ga razmnozim.

zarko
25.12.06., 17:48
koliko raste veliki?
i koliko cesto mu dajes insekte ?
hvalaa za info super je ali mislim da mu je potrebna uv lampa ipak ...
mada kako ti kazes nisam siguran tkao da necu da ti solim pamet
prelep je stvarno

Kuni
25.12.06., 19:38
Koliko znam Gerrhosaurus major u prirodnmom okruzenju naraste oko 60ak cm, a moj ima 50cm sigurno i sumnjam da ce vise da raste, mada kazu da gusteri rastu tokom celog zivota, samo sto je to, u kontekstu vremena, sve sporije i sporije. Sto se tice hrane, zaista nemam neku ustaljenu semu ni nakon toliko godina, adaptira se na sve. Moze par nedelja da ne jede, bez problema i bez nervoze a u stanju je i da jede dan za danom. U principu, jednom nedeljno dobije da klopa, a kada pojede nesto konkretnije ostavim ga 10ak dana bez klope. Bilo je situacija da pojede misa pa naredne tri nedelje nista ne jede, bilo je situacija da pojede 4 manja bela za neke 4 minute (imam klip) a bilo je situacija da mu mis sedi na glavi, nije gladan i onda se uopste ne obazire, naravno, nije ubica po prirodi - samo kad glad proradi. Insekata moze da pojede saku-dve, kad je sezona gundelja pojede 20-30 komada sa uzivanjem. Za UV sam se davno dvoumio, ali mi je receno da africkom pustinjskom nije nuzno, pa eto, do dan danas nisam stavio, zao mi je samo sto nisam pogledao da li ima UV kod onog u Palickom ZOO, mozda sledeci put kad svratim.

kimo
26.12.06., 01:28
Guster je strava :D Ja ih obozavam isto koliko i gekone...imao sam jednog slicnog onog Berber skinka, oni su isto kopaci i isto iz pustinje. Sto se tice UV lampi to je sve diskutabilno, naravno da nebi skodilo nikome, pa cak ni nocnim gusterima, mada od njih nemas neke preterane koristi, pogotovo kada je guster vec razvijen, kao sto je tvoj bio kada si ga uzeo. Ovo sto se dobija od UV lampi 5-8% UVb to ti je nogo manje nego kada bi ga stavio na suncevu svetlost, tj. 5 minuta dnevno na suncevom svetlu ti je jednako kao i ceo dan pod neonkom UV, pa mozda cak i vise, tako da leti ako je pitom slobodno malo snjim napolje da ga drzis u ruci 10 minuta i miran je, a sto se hrane tice, pa kao kod svig gustera nekada jede kao mtav , nekada posti duze vreme, sve u svemu, zamalo da ih uzmem par, ali nisam imao mesta tada.

esdy_11192
27.12.06., 01:10
Mnogo gotivan.. Prelepa vrsta.. :)

Kuni
27.12.06., 01:45
Drago mi je da vam se svidja, mislim da je in vivo jos lepsi, fotke nisu bas kvalitetne, blic nisam palio, staklo je bilo muzgavo a jedina rasveta bila je njegova dnevna mutna sijalica od 60W. Kad uvatim prilike preko dana probacu da napravim jos koju ali kvalitetniju fotku, on ne spada u "sarene" gustere, ali te nijanse boja koje ima su na dnevnoj svetlosti, meni bar, ekstra. Kada sam nakon bombardovanja rasformirao akvarijum, dugo nisam znao sta cu, i onda sam ga ugledao i jednostavno to je bilo to. Ispalo je bolje nego sto sam se nadao, izuzetno zahavlan za odrzavanje, otporan, miran, pitom, nije zahtevan po pitanju vlage, toplote, hrane... kazu da je jednostavan i za razmnozavanje, samo na zalost fali dugi. Steta.

zarko
27.12.06., 19:25
super je stvarno ... jako jako mi se svidjwa

burmajam
07.09.08., 15:05
Pozdrav svima,

Vidim da je poslednja poruka na ovu tema bila pre skoro 2 godine, ali nadam se da cu dobiti prave informacije ovde. Pre mesec dana sam na NBgd-u video vrlu slicnu vrstu gustera ( Yellow-throated plated lizard ) ali nikako da nabavim vise informacija o ovim lepotanima. Kuni, moze koji info od tebe, posto vidim da si ga dugo uspesno posedovao (nadam se da ga posedujes jos uvek :) )

Takodje me zanima da li ima da se nabave kod nas od odgajivaca, jer sam ove video u pet shopu i imaju izmedju 1-2 godine (tako mi kaze osoblje barem), a ne znam da li su iz divljine ili su rodjeni u zatocenistvu. Uzgred, nemam iskustva sa gmizavcima pa mi je svaka informacija dobro dosla u vezi nabavke i cuvanja istih ili slicnih vrsta. Takodje mi se svideo Crothapytus bicinctores sto ga je Kimo pretstavio. Btw Kimo, sta je bilo sa parenjem na kraju, ima li mladih?

Pozdrav i hvala svima, a evo i slike ovog pitomog lepotana koji mi se svideo.

Proka
07.09.08., 15:30
da li je taj pet shop na novom beogradu ?!? (fishermen...)
ako jeste .. ne bi ja uzimao odatle .. jer ja sam ishao oko 5 puta tamo i 3 puta tim gushterima usred bele dana je bio ugashen spot ... i da napomenem da im je temperatura u samom terarijum bila veoma visoka pa su jadni gushteri se svi zavukli ispod posude za vodu . ( jer terarijumi im imaju jako loshu ventilaciju , barem za tu vrstu gushtera. Na celom terarijum svega par rupa za vazduh.)

burmajam
07.09.08., 15:34
Ne znam kako se zove shop. Blizu studenjaka na NBgd, preko puta carine. Imas li ideju gde bih mogao na drugom mestu da ih nadjem?

Hvala

Proka
07.09.08., 15:45
Da to je taj , u "podrumu" .
A od koga pa kontaktiraj Kima ili zarka.
P:S mozda moze josh neko da ti nabavi, ali to cesh morati da postavish u temi Potraznja pa da sacekash odgovor.

zarko
07.09.08., 21:02
to su jako retko razmnozavani gusteri jer je uvoz ogroman iz tanzanije...nikome se ne ispalti !!!!

burmajam
07.09.08., 23:14
Pa nisu bas ni jeftini ovde da se ne bi isplatili za razmnozavanje. No, verujem da si u pravu. Moram da otvaram novu temu za predloge da ne budem off topic.

Hvala u svakom slucaju

zarko
08.09.08., 00:20
veruj mi jeftini su.
kom se isplati da za 35 E proda gustera od 35cm u kog je ulozio vise od god dana truda...hrana i sve!!
a WC legalno dovezeni su mogli da se nabave i za manje od gore navedene sume!
neisplativo pogotovu sto oni nemaju ciljnu grupu ovde...za razliku od b agama leoparda i sl..kaliptratusa....
ali 95% donetih (za koje ja znam ) su crkli ...to je lose !

burmajam
08.09.08., 00:26
To je veoma lose. A sto se tice tih 35E, ovo sto sam ja video u BG-u je vise nego duplo skuplje. Tacnije 7000RSD

zarko
08.09.08., 02:27
pa ok je to jer je prodavnica....a pare bi trebalo da ti budu tu medju poslednjim mestima kad biras gustera...

burmajam
08.09.08., 02:32
Slazem se sa tobom sto se tice para na kom su mestu ali mislim da ako moze da se nabavi isti kvalitet za manje pare da to treba i uraditi. U svakom slucaju sam hteo da konstatujem da je ta cena koju si ti pomenuo doooosta manja u odnosu na ovo sto sam ja video. Kada smo kod toga, gde ima za 35E? :)

Proka
08.09.08., 19:51
samo polako i ne zuri .. ima vremena .. kao shto cesh videti na ovom forumu i saznati sve moze da se nabavi .:)
a naravno da pet shopovi deru sa cenama za zivotinje . npr u jednoj radnji u bg pre jedno 3-4 od L.Gecko je koshtao 60e ;)

Aleksa
24.01.09., 00:51
nov sam ovde ali nadam se da cu dobilti odgovor...
bio sam pre neki dan u tom podrumu na NBGD-u i mnogo su mi se svideli ovi gusteri!
zanima me da li se promenila situacija po pitanju odgaivacnica? i gde imaju jos da se vide, kupe?

kimo
24.01.09., 01:05
Nemaš ovde odgajivačnica, pogotovo ne te vrste guštera, sve primerke koji si viđao kod nas su uzeti direktno iz divljine. Za ovu vrstu to nije problem jer se lako prilagodi životu u zatočeništvu.

Aleksa
25.01.09., 20:48
koliki mi treba terarijum za ovog gustera? i gde mogu najpovoljnije da ga kupim?

markozmaj
26.01.09., 00:05
80x50x40 (dsv)
kimo i bogica prave, a mozda jos neko nisam siguran.

zarko
26.01.09., 03:28
nije bitno najpovoljnije nego najzdraviji i cuvan u dobrim uslovima.kad cete nauciti ...???

Aleksa
27.01.09., 14:45
zanima me kakvo mi grejanje treba za njega...sijalica, podno i koliko stepeni bi trebala da bude dnevna a koliko nocna temperatura?

markozmaj
27.01.09., 15:06
Spot sijalica 75-100w preko dana za grejanje oko 35 stepeni na basking spot-u
nocu nista ako imas grejanje i ako ti temperatura ne pada ispod 18C !