PDA

Pogledaj punu verziju : Haplopelma lividum za Žarka



Geni
27.12.06., 01:41
Veoma težak pauk za predstavljanje. Mislim, šta reći o ovome:

http://img238.imageshack.us/img238/4479/02zl8.jpg

Veoma zanimljiva rupa :? . Od svih kopača, ovaj je najtajnovitiji. Zakopa se čim uđe u novi prostor za život i skoro nikada ne izlazi. čak i zidove tunela oblaže paučinom i nabacanom zemljom. Po iskustvima ljudi koji g aimaju duže, ovo je vrsta tarantule koja se najmanje viđa. Prava šteta jer je prelepa kada poraste. Kao mala i nije nešto:

http://img111.imageshack.us/img111/5203/01nx3.jpg

Mada i kao odrasla brzo izgubi boje nakon presvlačenja. Ona jarko plava se vidi samo kod odrasle neposredno nakon presvlačenja. Mada sve ovo čini fotografije jarko plavih lividuma veoma vrednim. Jedva čekam da je uslikam :wink: .

Kuni
27.12.06., 02:00
Ko ceka taj doceka, a da bunari - bas ga fura. Ovde u Voshi bi mozda nasla i naftu :D .

Geni
27.12.06., 02:10
Neverovatan je. Kada sam ga prebacio u ovu novu posudu, trebalo mu je 10 minuta da iskopa ceo tunel do dna. Istog momenta kad je pipnuo zemlju je počeo da kopa.

Kuni
27.12.06., 11:22
Mora da su mu i mama i tata bili rudari, nema druge :lol: .

zarko
27.12.06., 19:18
ma da be ... ne znma da li da se upustim u tu avanturicu jer mrinus mi je bio ocajan ne znma kako ce mi se dopasti haplo rod

Bifrost
05.01.07., 00:36
Ova prva slika je predivna dodajem na moju listu cekanja :lol:

Geni
05.01.07., 00:40
Što da čekaš? Uzmi kutijicu, napuni je tresetom, prstom iskopaj malu rupu, zatvori kutijicu i na njoj napiši H.lividum. Niko neće primetiti razliku između moje i tvoje kutijice ;).

zarko
05.01.07., 04:13
hahahahahahaha
strava

da li je toliko ne vidjas i da li mislis da ce stvar da se promeni u dogledno vreme kad malo izraste?

Geni
05.01.07., 04:25
Video sam je samo tada kada sam je slikao. Prilikom selidbe.

I znam da se ništa neće promeniti kada poraste.

Djanny
05.01.07., 04:30
Geni LEGENDA SI!
Bas sam se od srca nasmejao. Predlog ti je EXTRA. :D

zarko
05.01.07., 04:31
da bre ma to je cudo ... prelepe su
kopaci us ko nevine devojke jako retke na oko

Bifrost
05.01.07., 08:08
Što da čekaš? Uzmi kutijicu, napuni je tresetom, prstom iskopaj malu rupu, zatvori kutijicu i na njoj napiši H.lividum. Niko neće primetiti razliku između moje i tvoje kutijice ;).


Kako mislis niko ja cu znati :lol: mada 5+ za ideju mozda to i uradim :lol:

Stricek matija
05.01.07., 09:46
ovo je moja ženka... i kako je imam u tegli od krastavaca...dosta često izlazi na površinu...

http://img378.imageshack.us/img378/3152/haplopelmalividumfa5.jpg


nažalost... nema boje ni približno kao ova http://www.minaxtarantulas.net/artiklar/lividum/Image3.jpg

Bifrost
05.01.07., 10:23
A koliko treba da je velicina da bi pokazala boju?

Stricek matija
05.01.07., 11:05
paaa.. nemam pojma...
izgleda da postoji više varijacija (colorform) jer kad gledaš i na internetu... neke imaju jako puno plavoga..neke imaju malo...

sad imam doma i jednog odraslog muškog lividuma.. koji je dosta mali... a nema uopće plave boje... ???

Bifrost
05.01.07., 12:07
Ja sam mislio da muziljaci i nemaju plavu boju. Konkretno kolika je ta tvoja na slici?

Stricek matija
05.01.07., 12:12
ma imaju i mužjaci plave boje..al jako malo..to možeš nać na netu... pogotovo se o vidi na slikama parenja... ovaj moj nema uopće plave..a ova ženka sa slike ima nekih 10-12 cm...

gava
05.01.07., 14:44
Probaj da je slikas kad se tek presvuce. Nisam expert ali mislim da su boje intenzivnije i jasnije pod blicem. Uz dobro osvetljenje i dobar aparat, u pravo vreme.... ko zna, mozda su tvoje plavlje nego sto mislis. Mada ja mislim da oni "malo" sminkaju fotke na ovim komercijalnim sajtovima

Stricek matija
05.01.07., 15:19
ona se je presvukla nedavno.. još je mršava...
a fotoaparat je dobar :D

zarko
05.01.07., 20:40
razlicite info mozes da naidjes.....
nar 5-7 presvlacenja neces videti plavo... i nervira me to sto me vuce da ga nabavim ali nesto me strah da se ne razocaram jos nisma siguran koliko sam strpljiv i imam zivaca?

Stricek matija
05.01.07., 21:07
ako tražiš pauka kojeg ćeš moć vidjeti često..onda lividum nije to... u mojoj kolekciji se nalaze uglavnom vrste sa različitim sklonostima..neki kopaju...neki pletu, neki su ogromni..neki su mali... neki samo stoje ko kamen... u svakom slučaju... moraš imat od svakog po nešto.. ili kako bi pokemoni rekli.. "Moraš skupit svee!" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ali ako ne želiš imat puno tih koji kopaju..prije lividuma bi ti preporučio Ephebopus murinus... puno kopaju ali su i dosta vani...

zarko
09.02.07., 17:22
geni da li planiras da pravis uzak a dubok ter ili klasican ter sa puno supstrata??????

Geni
09.02.07., 19:59
Ma klasičan. Samo ću da stavim više supstrata. Eventualno, malo dublji, ali sigurno neću manju osnovu.

zarko
10.02.07., 03:45
a sta mislis o onim sto su ko mravoterarijumi ?
uski da moze da se vidi spesiment?

Geni
11.02.07., 23:13
To je opet ograničavanje tarantule u ostvarivanju svojih želja što se tiče uređenja svoje sredine. Ne bih to radio. Lividum voli da bude što dalje od izvora svetlosti i ne bih ga terao da pravi tunel između dva uska parčeta stakla. Ako pustiš lividuma da radio kako on hoće on će ići što dalje od ivice posude.

Za Citharischius crawshayi je već druga priča. Tu bih možda i probao tako nešto.

Ig0r
11.02.07., 23:37
To je opet ograničavanje tarantule u ostvarivanju svojih želja što se tiče uređenja svoje sredine. Ne bih to radio. Lividum voli da bude što dalje od izvora svetlosti i ne bih ga terao da pravi tunel između dva uska parčeta stakla. Ako pustiš lividuma da radio kako on hoće on će ići što dalje od ivice posude.



Na nekom od foruma AB ili BTSf sam pročitao kako postupati prema lividumu a da istovremeno zadovoljiš i njegovu potrebu da čami u tami, a i tvoju da ga nekad vidiš. Pokrijes donji deo terarijuma(dokle seže zemlja) neprovidnim materijalom(tkanimom, papirom), nečim što možes lako ukloniti kad poželiš da vidiš šta T (ne)radi. Samo ne bi trebalo to često da se radi verovatno da ne remetiš ciklus dan/noć kod T. Kao što nam je poznato tarantule ne vide ceo spektar ali definitivno razlikuju dan od noći.
Samo želim da kažem da je držanje lividuma u ovakvom terarijumu verovatno interesantnije.
Pozdrav

zarko
12.02.07., 00:06
na to sam i mislio....to sto je gorf opisao

kimo
12.02.07., 02:13
Geni...šta čekaš? Šta je sa slikama? Ako se Geni udostoji i postavi po koju sliku odrasle ženke, mislim da će svima to da se svidi...;) Inače nije uopšte plava kao što mnogi misle i viđaju po internetu, mada kada se potrefi ugao stvarno ima impresivne boje. Nadam se da ćete uskoro videti.

zarko
12.02.07., 02:51
hmmm
da li je to geni kupio odraslu zneku?

ja sam shvatio da haplopelme nisu za mne i drago mi je sto sma se suzdrzio od bilokakve nabavke :)

Geni
12.02.07., 08:55
Ne, nisam je ja uzeo, ali sam iskoristio priliku da je slikam. Iz nekih uglova je zaista impresivno plava. Popodne ću da postavim slike.

Što se tiče Grofove ideje za terarijum, neće uspeti. Bar ne kod mene. Naime, za razliku od mojih crawshayi-a koji kopaju tunel uz ivicu posude i jasno ih vidiš, lividum ivice svog tunela oblaže paučinom i zemljom. Bez obzira što su uz ivicu, ništa se ne vidi unutra.

kimo
12.02.07., 12:40
Možda ako bi se od prvog momenta u novom terarijumu stavile te neke tkanine ili šta god i ako se nebi dirale duže vreme pa onda pomerale ponekad, bi ona uradila tunele bez paučine, mada čisto sumnjam.

zarko
12.02.07., 14:10
pa ne verujem da bi upalilo ako oblaze....
koliko si je puta video do sad da je izasla?
i objasni mi malo, mora da vidisponekad kad lovi iz rupe ili sl.
moj krawshoj ima obicaja da izlazi za sad i ponasa se fino...tako da nije bas "rupa"

gava
12.02.07., 16:57
Ne znam za H. lividum (koju nemam), ali H. minax (koju imam) veći deo vremena provodi napolju ili na ulazu u rupu. Zatvara se i ne izlazi samo kad treba da se presvuče. Tada i ceo ulaz zatvori mrežom.

Geni
12.02.07., 17:23
Evo i slika. U pitanju je odrasla ženka i po mom mišljenju je prelepa.

http://img47.imageshack.us/img47/7506/lividum01yn3.jpg

Normalna poza za ovu vrstu :D. Ova ženka je bila previše uplašena da bi bila mnogo agresivna, čak mogu da kažem da je bila prilično mirna prilikom prebacivanja. Ali je ipak morala da zauzme njen karakterističan preteći stav, makar reda radi :D

http://img149.imageshack.us/img149/3820/lividum02zd2.jpg

I jedan detalj da se vide boje. Slikano je sa jakim blicem pa su boje veoma izražene. Nijedna od ovih slika nije obrađivana.

http://img53.imageshack.us/img53/2018/lividum03by4.jpg

Bifrost
12.02.07., 17:53
A ti si je uzeo :D. Ja se bas nakanjivao ocu necu nisam ni pri kinti, a onda vidim da je Kimo napisao da zenka dolazi u nedelju pa sam znao da je neko vec uzeo. Na neki nacin i drago mi je sto ja nisam :). Odlicno izgleda jedva cekam sliku posle presvlacenja ako budes bio u mogucnosti.

Geni
12.02.07., 18:02
Nisam je ja uzeo.

zarko
12.02.07., 19:26
lepa je bas...ali kao treba da je vidis jednom u 5 meseci ufff
nisam siguran da bas to zelim..lai lepa je nema sta

a na obicnom svetlu koje su joj boje ?
crnkasta... svi se koce da napracve plave slike daj da vidimo kao ona izgleda na oko bez blica

Geni
12.02.07., 19:33
http://img371.imageshack.us/img371/7011/lividum04vy2.jpg

kimo
12.02.07., 19:43
Pauk je za Pedju iz BG, a on će ga prodati nekom svome kupcu. Nije se ni zakopala iako ima mesta malo u kutiji u kojoj je držim,ali je isplela mrežu oko sebe po podu. Crna je sa nijansama plave kada je bez blica, ali se stvarno presijava na plavo i jako je lepa, ovakve ženke su jako retke, jer je ovo CB ženka,a takvih je jako malo u odnosu ns WC.

zarko
12.02.07., 19:49
hmmmmm
lepa je nije da nije :)

Geni
12.02.07., 19:52
Mada sam više očekivao od nje... čak i ona pretnja nije bila 'od srca'. Mnogo je uplašena. Očekivao sam monstruma, a ona je bila prilično mirna i tolerantna. Prosto sam se razočarao :D. Ali je zato prelepa i verujem da će promeniti stav kada se useli u neki lep terarijum sa dosta zemlje i kada napravi sebi lepu rupu.

zarko
12.02.07., 20:41
hm pitanje je ... ako je neko prepordaje sanse su da kupac ne znma sta ga ceka i da ona nije plava ko na fotkama. i da nece da je vidi do svoje 25 godisnjeice braka :)
hm ne znam nisma pametan

kimo
12.02.07., 23:24
Ja sam pitao Pedju da li zna taj njegov kupac, kakva je ona inače? On reče zna i ima nekih tarantula, valjda i iskustva sa istim, pa je zato uzima, jer je ona ipak za iskusnije, tj. nikad se među prvih nekoliko ne nađe baš ona, jer ljudi vole da gledaju pauka...tako da se nadam da zna ko je i kakva je H.lividum.

Bifrost
12.02.07., 23:48
Ko zna mozda je i dobra za pocetnika sa arahnofobiom, ono retko je vidi pa AAAAAA, pa posle nekoliko puta se navnikne pa pocne da uzima paukove koje napokon sme (i moze) da vidi :lol: :lol: