PDA

Pogledaj punu verziju : Nhandu chromatus



Kuni
27.12.06., 21:54
Koliko sam uspeo da polovim izvore, prvobitno Vitalius cristatus pa Lasiodora cristata sada Nhandu chromatus (Schmidt 2004): vrlo slicna A. geniculati, brzo raste (do 18cm), temp. od 24-28C, vlaznost oko 75%. Sve informacije iz licnog iskustva su dobrodosle.

http://img300.imageshack.us/img300/406/nchromatus1yi4.jpg

http://img48.imageshack.us/img48/7530/nchromatus2ti1.jpg

zarko
28.12.06., 01:29
brzo raste jako prgava i ne lici na genikulatu :)
bice mozda parenja imam zenku i muzijaka spremnog samo vcekam da se malecka presvuce
drzite palceve

Geni
28.12.06., 09:10
Slažem se da ne liči na geniculatu. Bar meni. Jedino te bele 'aplikacije' :D na nogama.

Imam 2 komada. Mužjaka - još 2 presvlačenja dok ne bude potpuno odrastao i drugog kome ne znam pol (još) koji je oko 9-10cm. U odnosu na geniculatu dosta slabije jedu. Jedu oni dosta količinski, ali ne napadaju sve što se mrda kao geniculata. Dok je geniculata uvek na otvorenom, ovi vole da se skrivaju.

Moji nisu agresivni. Ni jedan. Manji pobegne kada mu se otvara kutija, dok veći stoji mirno. Ni jedan mi nije pretio. Ikada.

zarko
28.12.06., 11:06
ma ne lice u opste i ma dajjj... moji su nad@$E#$ ko djavoli...
ova zenka kad se usprai skoro napravi stav na sake prevrne se preko dupeta...
inace jako dostupan i lep pauk...aplauzi za njega

Kuni
28.12.06., 12:27
Slazem se da su razlike ocigledne, samo sam ja uspeo da se "navucem" na slicnosti kojih ima, pa sam par puta pobrkao. Telo je znatno svetlije a abdomen crveniji, cak su i razlike na nogama ocigledne zbog belih pruga koje mi se cine kod chromatusa izrazenijim. Mislim da sam nasao da nisu komlikovani za razmnozavanje i da su prilicno produktivni (600-1000 beba?!), pa vam drzim palceve kad dodje vreme. Sto se tice ponasanja i apetita, ostaje mi da proverim, posto i kod njih ocigledno postoje individualne razlike (mislim unutar vrste, bar sudeci po iskustvu genija i zaraka).

kimo
28.12.06., 15:29
Kod svih zivotinja ima razlike od jedinke do jedinke. Npr. meni je juce mali chromatus od oko 4 cm stao u odbrambeni polozaj, a ovi veliki od po 7 se uopste ne brecaju toliko, ali ako im obezbedis dovoljno mesta bice sve ok. Samo ce im trebati neko vreme da se priviknu na okolinu, stavi neko drvo ili koru da moze po njom napraviti bazu

Stricek matija
28.12.06., 16:01
pozdrav,

ovo ljeto sam uzgojio Nhandu chromatuse, dobio sam 622 mladunca... oko 200injak jaja je bilo nerazvijeno u kokonu... prošle godine je neka djevojka u americi dobila kokon sa oko 2700 mladunaca...po mojim saznanjima za sada najveće leglo u svijetu...

pauk je dosta drugačiji od geniculate... što po ponašanju što po izgledu... moja ženka je jako defanzivna...na najmanju provokaciju se diže skoro da se prevrne i pokazuje zube.... dok moje geniculate uglavnom bacaju dlake i bježe... ne sjećam se da sam ih vidio da su zauzimale obrambeni stav...

što se prehrane tiće.. moja ženka nije tolko agresivna prema hrani ..za razliku od geniculata..koje skaču na pincetu, vodu, plijen..bilo što što se miče u blizini...

a razlike među jedinkama jedne vrste su stvarno fascinantne... zato od večine vrsta i imam više jedinki... :D

gava
28.12.06., 16:21
Ja sam moju kupio kao Lasiodora cristata. Imam i A. genuculatu. Nema nikakve sličnosti između ova dva pauka sem veličine i uslova u kojima ih držim. Mislim da sam na nekom sajtu pročitao da zahtevaju iste uslove, pa se toga i pridržavam.
Nc je dosta plahovita i veoma brzo i nekontrolisano se kreće pri otvaranju terarijuma, dok je Ag veoma mirna (u mom slučaju). Generalno, obe se odlično hrane.
Nc sam uzimao u ruke. Ona ima oko 5-6cm. Sad mnogo beži, ali nikada nije pokazivala znake agresije. Evo kako izgleda:
http://img155.imageshack.us/img155/1888/nhanduqu2.jpg
Možda im se ćud promeni sa vremenom, ko zna?

gava
28.12.06., 16:26
Pozdravi i dobrodošlica za Stričeka :lol:
čestitam za razmnožavanje. Da li si samo njih razmnožio ili još neke?Možda bi mogao da postaviš neke slike svojih paukova. napiši nam šta sve imaš. Extra je što je sve više iskusnih ljudi na forumu

Geni
28.12.06., 17:29
Matija mislim da spada među najiskusnije terariste na prostorima bivše jugoslavije. Možeš naći dosta njegovih postova na www.akvarij.net

Stricek matija
28.12.06., 22:48
Matija mislim da spada među najiskusnije terariste na prostorima bivše jugoslavije. Možeš naći dosta njegovih postova na www.akvarij.net

..pa lakše malo sa tim izjavama... :D :D :D jer ću se umislit...

sad sam malo u stisci sa vremenom... pokušat ću sutra stavit koju fotku od mojih ljepotica...

za sad sam uzgojio Avicularia avicularia, Heteroscodra maculata, Brachypelma albopilosum i Nhandu chromatus. Trenutno imam sparene Psalmopoeus cambridgei, Poecilotheria regalis i Grammostola rosea.. pa ćemo vidjet kako će to ić sa mališanima na godinu...

a popis vrsta.. uf..sutra... sad je kasno...

Kuni
28.12.06., 23:16
Dobrodoslica i u moje ime Matiji, "starom vuku" sa oceigledno izvrsnom reputacijom u svetu teraristike. Drago mi je ako sam onom tvrdnjom o >>prilicno produktivni (600-1000 beba?!)<< "isprovocirao" javljanje nekog ko je u situaciji da potvrdi pricu iz licnog iskustva, svaka cast na svih 622, trebalo je to i prebrojati, a podatak o "svetskom rekordu" je gotovo neverovatan. Puno srece sa ove tri vrste koje su trenutno aktuelne, verujem da svi drzimo palceve i nadamo se fotkama podmlatka cim dodje, mada bi prijalo videti i u kojoj je fazi to sada, kako izgledaju kokoni & "mame" i sl. Nadam se da ces nastaviti da obilazis ovaj forum i podelis bar deo svog iskustva sa nama.
@gava - jesi je uzimao u ruke kao malu ili to praktikujes i sada, posto kazes da je zivahna i mnogo bezi, kako to uspevas? Za Geniculatu kazes da je mirna, jesi nju probao "na ruku"?

Kuni
05.01.07., 14:47
Mislim da sam definitivno upoznao karakter mog Nhandua. Samo sam hteo da izvadim tenebriju, i sva sreca sto sam ceprkao stapicem a ne prstima jer mislim da me ni teoretski ne bi promasila. Bilo je za dlaku i planiram da je prebacim u nesto vece, da lakse mogu da manevrisem. Potpuno drugacije izgleda kada kulira i kada se narogusi, ovo su mi prvi bliski susreti sa takvom reakcijom kod T. Steta sto ne znaju da okace tablu Do not disturb!

http://i143.photobucket.com/albums/r135/geniculata/Chro1.jpg

http://i143.photobucket.com/albums/r135/geniculata/Chro2.jpg

Stricek matija
05.01.07., 15:17
moja ljepotica je takva kad got prčkam po terariju...

al zato se ne obazire dok ima puna usta...

http://img220.imageshack.us/img220/1136/nhanduchromatusid7.jpg

Bogica1985
05.01.07., 15:21
Moja samo bezi pre neki dan je izigravala Hudinija i kroz mali otvor se provukla ali sreca sto je debela pa kad je stigla do stomaka zaglavila se,tako je bila mirna da sam pomislio da je mrtva a kad sam je oslobodio pobeze i jedva je stigoh!I da voli da se penje po staklu,non stop je na njemu!

gava
05.01.07., 16:23
@Kuni

Definitivno je mirnija od tvoje. Moja je samo malo nervozna. Kako pridjem terarijumu pocne da trci nekontrolisano. Ovo propinjanje sam jedino doziveo, i to pre neki dan, od smithija. Nesto mu nije bio dan.

Generalno vise ne uzimam paukove u ruke. Nikako mi ne prija, jako me svrbe ruke posle toga. Od dlaka :S

Kuni
05.01.07., 16:31
Slazem se za nepipanje, ja niti sam dirao niti planiram, pogotovo i definitivno posle ove danasnje scene. Kod manjih T. imam obicaj da teneb. vadim prstima, sreca da danas to nisam probao, prosao bih gore nego ti sa dlakama, prst bi bio poput onog misonje gore. I fakat da im se ponasanje menja od dana do dana, ovakve reakcije do sada nije bilo, a nemam ga bas tri dana.

Stricek matija
05.01.07., 20:59
prst bi bio poput onog misonje gore.


to nije miš..već mali štakor... ::D moja cura je jako velika ...

zarko
05.01.07., 21:03
@bogica
zar nisi izflesirao da nece da se zaglavi?

Kuni
05.01.07., 21:23
Koliko je to velika u cm? Meni se i ucinilo da bas nije mali "pinki", no, sad bar znamo sta je.
I jos malo znatizelje, koliko joj treba da to popapa, ostane li nesto posle klope ili sve isisa?

Stricek matija
05.01.07., 21:40
pa neznam koliki joj je raspon nogu...nisam je nikad mjerio...budem je probao izmjerit kad je uhvatim na staklu.. jela je više od 24 sata... ostalo je malo manje od pola štakorčića...al je smrdiloooo....

Bogica1985
05.01.07., 22:03
Ja ne znam stvarno sta joj je,bojim se da se ne povredi ,da ne padne jer se non stop penje cas je na staklu cas visi naglavacke :shock:

Kuni
05.01.07., 23:22
Ne verujem da ce da padne tek tako, a i verujem da nije neka visina, pa ako nemas nista ostro da moze da se povredi, verovatno je OK. Jedini ne znam da li je to eventualno neki "signal", da li joj mozda ne prija dole, jel' sve u redu sa tresetom, vlaznost...???

@matija
Dakle, varila dan i noc, mogu misliti kako je smrdelo, sve si lepo docarao sa oooo. Jel' to bio neki eksperiment, da vidis sta moze ili odraslim T. treba povremeno dati ziva mesa? Mislim da mogu i bez toga!?

Stricek matija
05.01.07., 23:38
sve tarantule mogu preživjeti i na samo crvima cijeli život ako su crvi dobro hranjeni...

ja svim svojim paucima pokušavam davati što raznovrsniju hranu.. sa malima je to teže izvedivo..al veće tarantule hranim sa 5 ili 6 vrsta žohara, šturcima, skakavcima, fobasima, od ove godine i voštanim crvima, sa miševima... a ponekad i nekim gmazom ako mi ugine... poneka žaba... uglavnom puno raznovrsne hrane... a i tu hranu dobro hranim, dodajem im i vitamine i tako... ponekad pomislim da moji pauci jedu kvalitetniju hranu nego ja... :lol:

Ig0r
06.01.07., 00:28
moja ljepotica je takva kad got prčkam po terariju...

al zato se ne obazire dok ima puna usta...




I Matija, jel ti taj stakor bio ziv kad si ga ubacio ili je podgrejan. Ako je ziv daj neki video zapis pa da se radujemo.... :evil:
I ako nije problem da nas informises o dimenzijama T, terarijuma, pa i stakora... Meni bi posebno koristilo posto i ja imam jednog, mada nece skoro miseve jesti. Pre zadnjeg presvlacenja bio (ili bila) 5,5 cm. Presvuce se za novaka ali ga od tad nisam video
pozdrav

Stricek matija
06.01.07., 01:02
štakor je bio živ... video zapis nemam... nije ni nešto zanimljivo kad je to mladi štakor koji nije ni progledao još...
pauk je..neznam..recimo oko 15-17 cm... terarij..kao i svi ostali su 40x30x25 cm...

zarko
06.01.07., 05:05
kako to dajes gustere koji su riknuli???????
sta ako je riknuo od aserihije koli, amebe ili ko zna koje gangrene ?
sto to radis?
ja sma imao jednog koji je uginuo od epinapada pa nisam hteo da dam tarantuli?
a zdravog i zivog ne bih imao srca da dam

Stricek matija
06.01.07., 10:04
pa ne dajem žive gmazove...
al one koji uginu..a da nisu zaraženi od neke vrste vanjskih nametnika dam... mislim da nijedna vrsta bolesti gmazova nije zarazna za paučnjake..tako da nevidim u čemu je problem...
uglavnom su to bili mladi gmazovi koji su bili u lošem stanju zbog neadekvatne brige prijašnjih vlasnika koje nisam mogao izliječit sa vitaminima...

zarko
06.01.07., 16:02
pazi amebe i virus ...jasno je da ne mogu da prelaze tek tako ali nebi vleo da mi tarantula jede inficirani bubreg aserihijom koli...drugo raspadnuto meso i organi koji pocnu da se raspadaju doj je jedinka jos ziva imaju botulina usle rada razlicitih bakterija a botulin ne zelim blizu sebe a ne tarantule i jos 1000 razloga koji bi me odbili od toga
ali naravno toje moj dozivljaj nemora da znaci da ce biti nesto lose t

Stricek matija
06.01.07., 16:37
a hebat ga..pa nisam davao "bolesne" životinje.. već one koje su uginule od nedostatka vitamina, loše prehrane i držanja u lošim uvijetima koje se nisu mogle oporavit... moja kolekcija paukova je jako vrijedna... a meni još više od bilo kakvih novaca koje sam uložio u njih... to su moje bebe.. pa da ih neko krivo pogleda ga ubijem :lol: :lol: :lol:

zarko
06.01.07., 18:36
neneenen
sine ne kazem da nije trebalo ,kazem da ja ne bih davao jer nikad ne bi bio 100% siguran da nije nesto od gore navedenog... inace fala bogu
samo pitam kakve si davao..
:)

Kuni
10.02.07., 15:28
I taman sam se odlucio da je danas prebacim u stakleni terarijum kad jok, ona resila da poraste malo.
Na zalost iako sam pozurio da pogledam, nije bilo adekvatnog materijala da bar pokusam odrediti pol,
imam tri fotke, ali neupotrebljive, pa da ne kacim dzabe :S

http://img175.imageshack.us/img175/6944/chro1uw1.jpg
http://img297.imageshack.us/img297/3403/chro2va0.jpg
http://img265.imageshack.us/img265/1788/chro3fc4.jpg
http://img247.imageshack.us/img247/1728/chro4gb2.jpg

Srks
10.02.07., 15:37
Bas je lepa :camouflage: super su joj boje. Strava je zapanjen sam. :shock:

Kuni
10.02.07., 15:53
Svako presvlacenje sve lepsa, nego, sad je vec dovoljno velika da se odredi pol, ali ne da mi se :'( Strpljenja, strpljenja...

kimo
10.02.07., 16:13
Možeš odrediti kada se popne na staklo pa da pogledaš od ispod, tj. uslikaj što bolje možeš i postavi sliku na forum, neko možda bude preovlaio. Treba iskustva ali se može definitivno.

Kuni
10.02.07., 16:24
Mogu probati cim je prebacim u staklo, nek se sredi i osusi jos koji dan pa se seli u novu gajbu, sve vec spremljeno.

zarko
10.02.07., 17:33
pogledaj spermateke da li ima

Kuni
10.02.07., 23:54
@zarko - potrazio bih spermateke, ali mislim da je ovo neupotrebljivo za mene koji nemam iskustva,
a verovatno i za vas sa iskustvom. Cekacu bolju priliku.
http://img263.imageshack.us/img263/2981/chro12wp8.jpg
http://img145.imageshack.us/img145/2730/chro11rq7.jpg

kimo
11.02.07., 00:09
Može tu da se vidi samo moraš da razvučeš malo taj deo kod ovih belih krugova(book lungs) i videćeš ako ima...ako ne donesi do mene da probamo da pogledamo ako se ne snađeš. Koliko je sada velik?

Kuni
11.02.07., 01:01
Ostavio sam da se osusi pa kad se vidimo mozes pogledati, mada nesto nisam siguran... Elem, velik je, sasvim lepo velik samo ja slabo stojim sa odokativnom procenom pa cu zaista uskoro morati da izmerim sve moje T. da imam uvid koja je kolika, kad vec fotkama pratim razvoj presvlacenja i odrastanja.

zarko
11.02.07., 03:22
ko sot rekoh u lakohol pa postekspresom mi posalji pa cu probati da ti pomognem uz pomoc mikroskopa


srecno

Kuni
11.02.07., 15:19
Hvala puno, sacekacu naredno presvlacenje za dva-tri meseca pa ako ne saznam javimi ti se, tj. posaljem na uvid postekspresom, ili ako bude bolja fotka stavljam na uvid i procenu javnosti sa foruma.