PDA

Pogledaj punu verziju : čudno presvlačenje...



kimo
28.12.06., 17:05
Sinoć pre nego što sam krenuo napolje, bacim pogled na paukove, kad imam šta i da vidim : Lasiodores striatus se krenula presvlačiti i to u veoma čudnoj pozi, kao da stoji normalno na nogama i tako se izvukla na gore, znaci nije uopste bila na ledjima i sve se ok presvukla i narasla. Da li se ovako nešto desilo još nekome?

Geni
28.12.06., 17:26
Da. Nekoliko puta. Zadnji put je u pitanju bila Brachypelma sabulosum. Mada sam to samo viđao kod malih tarantula. Nikada mi se velika nije tako presvlačila.



p.s. Nikakvih problema nisu imale :wink:

zarko
28.12.06., 21:03
desava se parahibana od 11uspravno se presvukla bez problema

kimo
28.12.06., 22:42
Pa mislio sam da se desava, ali reko da vidim ostale slucajeve, pa super, bas se brzo presvukla i sve je bilo uredu.

Stricek matija
28.12.06., 22:50
sasvim normalna stvar kod paukova... iako se dešava malo rijeđe nego "normalno" presvlačenje...

Bifrost
05.01.07., 00:33
Ne mogu da verujem i meni se n. chromatus tako presvukao pre neki dan. Imam slike pa cu postaviti. Samo sto sam ga ja okrenuo na stranu.

Kuni
05.01.07., 00:57
Pa, jel to okretanje proslo bezbolno i bezbedno, stalno nesto vicu da se ne trebaju dirati kada se presvlace. Pobijas teoriju? Daj fotke sto pre, i koliko je star?

Bifrost
05.01.07., 02:56
Jeste, proslo je bezbolno i bezbedno :D. Ne pobijam teoriju ovo samtram izuzetkom. Ne znam tacno koliko je stara, kod mene je od kad je prestala da bude nimfa znaci imala je oko 3mm sada ima oko 4-5cm. Ako te bas zanima koliko je stara mogao bih da sracunam verme. To mi je jedna od najdrazih u kolekciji.

http://img154.imageshack.us/img154/3255/picture21bq9.jpg

http://img80.imageshack.us/img80/9322/picture22yq1.jpg

Posle okretanja

http://img80.imageshack.us/img80/8288/picture23yb4.jpg

Stricek matija
05.01.07., 09:34
diranje paukova za vrijeme presvlačenja..i poslije dok se ne presvuku je jako opasno za paukove...

jednom sam izvlačio kožu kod već presvučenog pauka..i ispod tijela mu je bila zapela za predljive bradavice... kožu sam izvukao a pauku sam oštetio abdomen... pauk je uginuo od "krvarenja" u roku 3 dana... zbog moje gluposti..jedan od ljepših paukova u mojoj kolekciji... :'( više nikad neću ni pomislit prčkat okolo njih dok su u takvom stanju...

gava
05.01.07., 09:50
diranje paukova za vrijeme presvlačenja..i poslije dok se ne presvuku je jako opasno za paukove...


Tacno da ne moze biti tacnije.

Bifroste drago mi je da je presvlacenje proslo bezbedno, ali nemoj to vise raditi. Ishodi mogu biti fatalni. Ponekad je potrebno da priskocimu u pomoc svojim ljubimcima ako delovi stare koze ostanu zalepljeni za njih. Nakvasena cetkica i strpljenje bi trebali obaviti posao. Ali uzimanje u ruke u tim trenuycima.... nikako.

Bifrost
05.01.07., 10:16
Pa dobro ako vi smatrate da moze tako da se presvuce ok nemam nista protiv toga, ja smatram da je moj postupak debelo opravdan i mrzim kad mi neko pametuje sta da radim. Ne kazem da ne moze uspesno da se presvuce u tom polozaju ali mislim da je sigurnije da je u tom slucaju okrenete.

gava
05.01.07., 11:15
Mislim da nemas razloga da se ljutis. Smisao ovog foruma je da iznosimo svoja misljenja o pokrenutoj temi. I to je upravo ono sto radimo. Ako ti mislis da treba da pomeras tarantule pri presvlacenju, pomeraj ih. Nase je bilo da ti skrenemo paznju na rizike kojima izlazes svog ljubimca na taj nacin, i to je sve.

Stricek matija
05.01.07., 11:16
...pa niko ne pametuje... ja sam samo izneo svoj događaj koji je završio tragično... a nisam neki klinac koji nije pazio... i opet se desilo.. moje mišljenje.. popraćeno mojim iskustvom je da ih je bolje ne dirat... u ovih sad skoro devet godina kaj se bavim paucima... oko 15ak paukova mi se tako "uspravno" presvlačilo... sve sam ih ostavio na miru... i nijedan nije imao nikakvih problema..

a uz ovo gore navedenog pauka koji mi je uginuo zbog mog prčkanja.. jedan od paukova mi je izgubio 3 noge jer se uplašio kad sam vlažio mrežu pored njega kad se presvlačio...

a uz sve to.. ovako možeš i vidjeti nešto novo i zanimljivo kod paukova..drugi način presvlačenja..

Bifrost
05.01.07., 12:05
E ljudi malo sam nervozan i plus sam odgledao crtani kako mis #####ava macku jer joj neda otvarac za konzervu i to me je dodatno iznerviralo :lol:. Uvazavam svacije misljenje i zadrzavam svoje. Gavo upravu si treba da iznosimo svoja misljena ali i ja sam izneo svoje. A to sa okretanjem sam citao na gomili sajtova i sada sam i probao i koliko vidim sve je ok, to je moje licno iskustvo. Ja nevidim razlog zbog kojeg me prozivate?

E sad sta me je iznerviralo "nemoj to vise raditi" to je imperativ, da si rekao "ali ja to ne bih radio" e to bi bilo misljenje.

gava
05.01.07., 13:11
Taj crtac stvarno ume da iznervira. Ne prozivamo te. Tvoje misljenje je dobrodoslo i mozda i ja jednom uradim isto sto i ti.
Izvini sto sam napisao "nemoj to vise raditi", bas deluje preteci ::), ali to je bio savet. Izvini jos jednom

Bifrost
05.01.07., 15:52
Taj crtac stvarno ume da iznervira.

Da :lol:

zarko
05.01.07., 20:22
redno je svako da kaze sta misli , a ne da tera druge da rade tako i tako... za to i pricamo a ne ubedjujemo se