PDA

Pogledaj punu verziju : online kupovina preko kartice



zarko
31.12.06., 02:27
dal i neko zna da li moze kod nas da se kupuju knjige preko kartice ????
iam gomila knjiga koja mora da se navi a ja nemam odakle....
tkao da mislim da mi je to jedino resenje....da li neko zna preko koje banke i da li salju u nasu zemlju?

kimo
31.12.06., 13:58
Naravno da može i da šalju, samo je pitanje poštarine. Može ti pomoći Kuni ili ja preko drugarice jedne, samo javi koje knjige hoćeš.

zarko
31.12.06., 18:08
ok ali preko kjoe banke?
gde da otovrim racun?
i da li je neko narucivao do sad?

Kuni
02.01.07., 00:43
ok ali preko kjoe banke?
gde da otovrim racun?
i da li je neko narucivao do sad?

Narucujem preko NET-a od 2002 g. i nikada nije bilo problema, pogotovo ne sa knjigama ili CD/DVD.
Licno praktikujem Visa Virtuon od Raiffeisen Banke, koja je zgodna jer mozes da otvoris racun sa karticom koja sluzi iskljucivo za Internet kupovinu, gotovo nista ti nije potrebno sem da popunis formular u banci i ostavis depozit od 20e (koji ti se vraca kad ugasis karticu). Sve detalje ti objasne u banci, prosto je k'o pasulj a maksimalno efikasno. Inace, moze da posluzi bilo koja Visa/Master/Americen/Diners, i to bilo koje banke kod nas koja izdaje takve kartice. Sve to prolazi bez problema pri kupovini, pitanje je samo od koga kupujes i da li nas (Srbiju) ima kao zemlju u koju salje.

zarko
02.01.07., 03:46
ok hvala

Stufy
07.01.07., 01:03
Ja nemam karticu ali kupio sam neke svari preko E-ducana. To oni kupuju za tebe ali uzimaju malo vecu proviziju 20%, pa i nije bas preterano isplativo. Takodje se preko njih i biduje na e-bay. Oni su u BGu ispod austrijske ambasade ako ne gresim, odnosno patrijarsije. Ulica je valjda Gundulicev venac.

zarko
07.01.07., 03:05
sta si kupi?mislim ako je za teraristiku javi sta
i hvala za info

Stufy
07.01.07., 15:09
nije za teraristiku. Neke stvari za caleta, za rafting. nema na cemu

zarko
07.01.07., 19:27
rafting???
zvuci inter... sta je to ?

Stufy
07.01.07., 19:54
poslacu ti PM da ne menjamo temu :D

zarko
08.01.07., 03:28
ok hvala na info

gava
28.01.07., 13:28
Možeš i da kupuješ preko amazona. Ima i Serbia & Montenegro. Knjiga Stana Shultza je 11$ + poštarina.
Moj brat radi u Intesa banci i on mi je rekao da je ova varijanta preko Raiffeisen banke najbolja varijanta, pošto se desilo da dođe do nekih komplikacija sa karticama ili računima. Mada nisam siguran kakvih. Kad počne da priča tim bankarskim jezikom ja ga ništa ne razumem.

zarko
28.01.07., 16:46
hahah istina i ja imam slicne probleme oko sporazumevanja

Bauk
02.02.08., 00:27
Zaboravljena tema ali cisto da pitam koliko ste placali postarinu kada ste narucivali knjige preko neta. Konkretno me zanima sa Amazona...
Bio danas u IPS-u ima neka zanimljiva knjizica o zmijama...The New Encyclopedia of Snakes - Chris Mattison...kosta 50ak evrojaca
sto je nekih 75$...Na Amazonu ista ta kosta 23$ . . . pa me cisto interesuje isplati li se naruciti?

Zaboravite...
sad sam video da je Gava vec pisao o tome...

Kuni
02.02.08., 02:56
Konkretno za tu knjigu Checkout izgleda ovako:
Order Summary
Items: $23.10
Shipping & Handling: $7.98
Total Before Tax: $31.08

Filip
03.02.08., 20:21
Hteo bih da vam skrenem paznju da ce carina naplatiti skoro 2/3 od vrednosti posiljke ukljucujuci postarinu na sve vrednosti preko 20 evra...zato pazljivo...
F.

Bauk
03.02.08., 23:00
Jel to nesto novo? Koliko znam knjige i diskovi su bili oslobodjeni carine!

gava
07.02.08., 21:11
Isplati se.
Postarinu kao i knjigu ti direktno skinu sa racuna, i u roku od 5 do 7 radnih dana knjiga ti stigne. Pri tom ne placas nista vise.
Filipe, nisam shvatio da li ce tek poceti da naplacuju ili to vec rade

miljance
08.02.08., 03:32
Odavno se na robu u vrednosti preko 20eur naplacuje carina. To je po zakonu koliko ja znam. Ali vrednost robe je u ovom slucaju 23 i nesto dolara sto mu dodje ispod te granice kad se preracuna tako da drzava u ovom slucaju NE SME da naplati carinu.
E sad posto je ovo banana drzava stvari stoje ovako... Ukoliko ti posiljalac napise vrednost robe na paketu (amazon uvek pise ako se ne varam) - onda ce posta to da ocarini ukoliko je vrednost >20eur. Kako i da li ce da proverava po katalozima stvarnu vrednost - ne znam.
Ja sam npr. narucio neki steznik koji me je izasao oko 50 eur + postarina ali sam znao da posiljalac nikad ne pise cenu na paketima i paket je stigao neocarinjen. Na njemu je pisalo da je oslobodjen carine i bio je zalepljen postanskim selotejpom gde je i otvoren da bi proverili robu. Ili nisu imali pojma koja moze biti cena robe ili se mozda roba koja se tretira kao medicinsko pomagalo ne carini ( u sta sumnjam) tek, nista dodatno nisam platio i na paketu je lupljen pecat 'oslobodjeno od carine' .
Suma sumarum - verovatno se desava da se ne plati carina na robu preko 20 eur ukoliko je splet okolnosti takav ali bi oni trebalo za robu preko 20eur da naplate carinu.

Kuni
08.02.08., 13:40
Mene do sada nisu nikada carinili ali znam za taj zakon po kome se carini sva roba cija je vrednost preko 20e, s tim da mislim da se gleda samo cena robe a ne troskova slanja. I to sto miljan kaze, ako na koverti nije napisana vrednost robe najcesce prodje bez carine (ili sa pecatom oslobodjeno carine), pogotovo kod knjiga, cd il dvd i slicnih "sitnijih" stvari.

Filip
08.02.08., 13:56
Da vam kazem, ima vec oko 2 godine kako naplacaju carinu na sve vrednosti iznad 20 eura. Sada, ako nadju racun svakako ce naplatiti, ako nema racuna onda oni procjenjuju. Tako, moze da se desi da nesto u sta nisu sigurni ne naplate, ali svakako treba paziti. Takodje, obratite paznju da naplacuju carinu i na postarinu, sto je potpuno besmisleno. Tako su meni za jedan paket na kojem su napisali da je vrednost 50$ (a nije vredeo toliko nego manje, ali je posiljaoc napisao neku okvirnu sumu posto je slao paket kao vreodnosno pisno) a postarina je bila 18$, to ukupno dodje manje od 50E, a meni su naplatili carinu+PDV+usluge carinjenja 2000 i nesto dinara, sto je vise od 25 evra, ili polovina procenjene vrednosti paketa! Zato oprez...
F.

Geni
08.02.08., 14:00
Gleda se cena sa svim troškovima (poštarina, takse) kao ulazna cena na koju se određuje carina. To je standardno i uvek je bilo tako.

gava
08.02.08., 19:19
Da. Ne gleda se cena robe, vec ukupna cena koju placas, a ti je sa postarinom. Ova knjiga, konkretno, je kostala 27.48 funti (sa postarinom), sto je vise od 20 evra. Carina nije naplacena i na kutiji ne stoji pecat da je oslobodjeno te iste carine. Ne znam sta bih vam vise rekao

Kuni
08.02.08., 23:06
A sta da kazes, zemlja Srbija pa sve zavisi od toga ko se zadesi u smeni ;)

gava
08.02.08., 23:47
Pa ne bih rekao to. Preko Amazona kupujem vec neko vreme i retko kad sam imao narudzbine ispod 30E. Nijednom nisam platio carinu. Mozda je to nesto do mene ::)

miljance
09.02.08., 04:30
Pa da , i ja sam izvalio da ljudi uglavnom ne budu ocarinjeni kada pazare knjige, dvd-ove i sl. preko amazona. Meni je isto skoro stigla knjiga koju nisu dirali. E sad nemam pojma, jel su knjige i sl. mozda oslobodjeni carine?
E da Filipe, jel ti je roba stigla obicnom postom ili mozda UPS-om?

Nego jel ste sigurni da se carina placa na vrednost robe sa postarinom? To bas nema logike :) , mislim ako postarina nije naznacena... kako onda, lupe procenu? Mislim tehnicku robu prelistaju kroz njihove kataloge i procene vrednost robe a kako onda postarinu procene?

gava
09.02.08., 10:24
Ako na posiljci stoji cena onda mora da pise i kolika je postarina. Na kraju pise koliko je to sve ukupno. Tada se carini taj ukupan iznos, a ne posiljka ili postarina zasebno.

Kuni
09.02.08., 11:15
X puta mi je dolazilo sa naznacenom cenom samo robe a ne i postarine, a i tada znaju da stave samo okvirnu cifru, nekada i manju od realne (ko da znaju za caku). S druge strane frend mi je porucivao knjige i tako su ga klepili da nije hteo da preuzme, vratio, objasnio problem i vratili mu pare. Dosta toga zavisi i od sajta sa koga porucujete i njihovog nacina slanja. Npr. iz Amerike su mi stigli diskovi vrednosti $18 a na koverti stoji Total Value $5; iz Engleske mi je stiglo poruceno za 15 funti a nakovertu su stavili 6.50; iz Nemacke sam porucio za 22e a na koverti nije naznacena vrednost uopste, stoji samo njihov logo i Luftpost, iz Belgije sam porucio za 25e a na koverti nema nista, samo A prior i vidi se cena postarine od 5.50e... Ocigledno, mnogo je faktora u igri!?

miljance
09.02.08., 12:12
Ako na posiljci stoji cena onda mora da pise i kolika je postarina. Na kraju pise koliko je to sve ukupno. Tada se carini taj ukupan iznos, a ne posiljka ili postarina zasebno.

Ne bih rekao da obavezno mora da pise i kolika je postarina, bas kao sto i Kuni kaze. E sad mene zanima ako po zakonu carina ide na vrednost + postarina kako se ponasaju kada nista od toga nije naznaceno na paketu ili jeste samo vrednost robe? Ako po zakonu placas carinu i na postarinu kako utvrdjuju tu vrednost za carinjenje postarine, jasno je da vrednost robe 'osacuju'.
Mislim ako narucis UPS-om cena postarine moze biti bezmalo par puta vise od obicne poste i da ti posle dodatno naplate u tvojoj zemlji tako da postarina zavisi od isporucioca.

gava
11.02.08., 00:31
mozda sam trebao da napisem da cena+postarina vazi za posiljke narucene preko amazona

dule87
11.02.08., 01:50
koliko otprilike kosta postarina za knjigu s tvrdima koricama..?

Geni
11.02.08., 08:49
Ne bih rekao da obavezno mora da pise i kolika je postarina, bas kao sto i Kuni kaze. E sad mene zanima ako po zakonu carina ide na vrednost + postarina kako se ponasaju kada nista od toga nije naznaceno na paketu ili jeste samo vrednost robe? Ako po zakonu placas carinu i na postarinu kako utvrdjuju tu vrednost za carinjenje postarine, jasno je da vrednost robe 'osacuju'.
Mislim ako narucis UPS-om cena postarine moze biti bezmalo par puta vise od obicne poste i da ti posle dodatno naplate u tvojoj zemlji tako da postarina zavisi od isporucioca.


Svi ti propisi nikada nisu bili predviđeni za pakete koje amazon.com šalje privatnim licima, zato je sve tako 'odokativno'. Ako carina proceni da je paket nešto što bi trebalo da se ocarini, onda ti kao primalac 'uvoziš' tu robu. Sve jedno je da li je u pitanju jedna knjiga ili 3 kontejnera tehničke robe, procedura je ista. Doduše, postoji neki 'zahtev za pojednostavljenje carinjenja' koji privatno lice može da podnese ako ti paket stiže poštom, ali i tu su dosta veliki troškovi.

U praksi je ispalo da se knjige koje stignu nekom kurirskom službom (DHL i slične) mnogo češće carine nego one koje stižu običnom poštom. Jednostavno, bez obzira na to kolika im je vrednost, carina ne proverava uvek pakete za fizička lica. Eventualno, ako su baš veliki pa im zapadnu za oko. Zato knjige sa amazona često prođu bez carinjenja, bez obzira što im je vrednost često veća od 20EUR.

Pre par godina, granica za carinjenje za privatno lice je bila 100EUR, što je već normalna vrednost. Za te pare može štošta da se poruči. E, onda je neki biser prosuo buvu da nekerman koristi taj propis da izvrdava plaćanje carine i tako pravi nelojalnu konkurenciju našim firmama pa su tu granicu spustili na 20EUR. Čak i da nekerman jeste bio direktni razlog za tako nešto, ne bih to nikada priznao jer ne bih imao herca da se blamiram tvrdeći da će država da osiromaši zbog neke leve firme za katalošku prodaju. ALi nema veze :S.

Kuni
12.02.08., 22:13
koliko otprilike kosta postarina za knjigu s tvrdima koricama..?

Zavisi koji format i koliko strana, tj. zavisi od ukupne tezine knjige.

Filip
13.02.08., 13:00
Pa da , i ja sam izvalio da ljudi uglavnom ne budu ocarinjeni kada pazare knjige, dvd-ove i sl. preko amazona. Meni je isto skoro stigla knjiga koju nisu dirali. E sad nemam pojma, jel su knjige i sl. mozda oslobodjeni carine?
E da Filipe, jel ti je roba stigla obicnom postom ili mozda UPS-om?

Nego jel ste sigurni da se carina placa na vrednost robe sa postarinom? To bas nema logike :) , mislim ako postarina nije naznacena... kako onda, lupe procenu? Mislim tehnicku robu prelistaju kroz njihove kataloge i procene vrednost robe a kako onda postarinu procene?

Nije UPS-om, vec obicnom postom, ali preporucenim pismom. Na preporucenoj posiljci ili vredonosnoj posiljci uvek pise cena, tako da carinici lako procitaju...milsim da kad nema cene ili kad nisu sigurni nece da se upustaju u sve to, pogotovo kada su knjige ili jedna knjiga u pitanju. Mada, gledao sam nekoliko puta kako ljudi dolaze da se zale za carinu na knjige i x puta sam slusao tu pricu da se carini i knjiga i postarina...
Cena paketa zavisi i od zemlje i od tezine i od snabdevaca i od jos xxx faktora...mozes da prodjes od 7-10$ pa do 30-40$ samo za postarinu....
Pozzz
F.