PDA

Pogledaj punu verziju : Treset



Bogica1985
04.01.07., 22:13
Pronaso sam treset ,pakovanje od 200l a cena je oko 900dinara pa ako je neko zainteresovan da podeli vise nas jer je to stvarno mnogo treseta za mene!

Bifrost
05.01.07., 01:59
Nikad nije previse :lol: Zasto ne kontaktiras Kima on ima odlican treset. Kad smo vec kod toga meni isto treba tako da, Kimo ima li jos?

Geni
05.01.07., 03:29
Pobogu Mirko, čovek je iz Pančeva i ima previše treseta a ti mu predlažeš da ide u Novi Sad po još treseta ??? :D

Inače Kimo ima coco fiber. To su dve različite stvari. Preporučujem da svako proba i jedno i drugo i da vidi šta mu odgovara.

p.s. Ja uvek mogu da iskoristim 50l treseta, ako se niko ne pojavi :D.

p.p.s. Treba proveriti da li je taj treset sterilisan. Moja okolina nema razumevanja za guranje 50l treseta u mikrotalasnu :icon_blackeye:

kimo
05.01.07., 05:55
TO sam i ja rekao Bogici jer me je vec kontaktirao i uzecu ja 100 litara ako je ok bez dodataka.

zarko
05.01.07., 06:16
kako bi ga slala???
postekspresom?
ja bih uzeo ako je ok gde se kopa?da li je Srpski?

Bogica1985
05.01.07., 11:20
Evo podataka o njemu,
Osobine:
• prirodni treset poreklom iz Ukrajine, proizveden po italijanskoj tehnologiji
• vece hranljive vrednosti u odnosu na druge tresete
• sadrzi organske kiseline, koje povoljno uticu na klijanje semena i oziljavanje reznica
• pH vrednost 5,O-5,5
• sadrzaj azota >2,5%
• GALICINA je sterilisana, bez nematoda i semena korova
• potice od trava(Carex) i mahovina(Sphagnum)


Namena:
• POVRCE I CVECE – za setvu i rasadjivanje
• TRAVNJACI I BASTE - idealna za formiranje i negovanje travnjaka, poboljsava osobine zemljista
• RASADNICI - za proizvodnju sadnog materijala, oziljavanje reznica
• PROIZVODNJA SAMPINJONA-koristi se kao pokrivka

Jos nesto ,ja sam njih zvao i rekli su mi da su teraristi uzimali od njih treset i da su bili zadovoljni!

gilezmaj
05.01.07., 14:28
imate u garden centru treset za 200 din,dzak je kao onaj za zemlju vece pakovanje

Bogica1985
05.01.07., 14:43
Jel ono od 20l?

gilezmaj
05.01.07., 19:04
dvadeset litara je 270 din,a 10 litara je 150 din

zarko
05.01.07., 20:29
200 din 25l kod mene

kimo
05.01.07., 21:15
Pa jel valja taj treset, tj. da li je ok za zivotinje? Ako mislis da jeste, ja cu pola dzaka onda da podelimo. Kada budes dolazio samo donesi.

Geni
05.01.07., 21:34
Ona GALICINA što je Bogica našao je odlična. Neka neko kaže šta se nudi u garden centru. Iznenađen sam raspoloživosti treseta na našem tržištu sada. Kada sam ga jurio pre oko godinu dana pravili su se kao da sam tražio sasušeno levo krilo džinovskog madagaskarskog slepog miša :) I to sam bio baš u garden centru.

Inače i treset i coco fiber imaju loše osobine zadržavanja vlage. Kod tarantula kojima treba veća vlažnost praktikujem mešanje sa običnom zemljom (bez pesticida naravno).

Bogica1985
05.01.07., 22:08
Samo sto ta obicna zemlja je isuvise plodna(ako mislimo na humus glistenjak) pa pri toj temperaturi i vlazi ne znam sta ce se sve stvarati!

zarko
06.01.07., 05:05
ja mesam sa peskom tako da ide bolje a opet se kopa dobro... mada pravo da kazem nisam adovoljan 100% bolje je samo treset ali ajde... ja koristim vlasinski treset koliko sam cuo (a ljudi vole da lazu)
vlasinski treset je svetski dobar i skup zbog raznih cuda i karakteristika za cvece stvarno do jaja biljke rastu ko lude ...a i lepo se odrzava...

gilezmaj
06.01.07., 11:57
ma jok ovo je cist treset i pas je cist i mekan
SUPER

miljance
06.01.07., 14:23
Jes i ja sam uzeo 20l juce u gardenu. Meni deluje ok.

Stufy
07.01.07., 15:28
I ja imam taj treset iz gardenia centra. To je u zutoj kesi zar ne? Mada ga jos nisam koristio do sada sam stavljao samo kokosov. Jeste li ga vi sterilisali? i kako? ja sam ga stavljao u rernu, jer tako sterilisem i svo granje.

Bogica1985
07.01.07., 17:11
Mislim da nema potrebe sterilisati ga!Negde sam cuo da se na pari sterilise treset!

miljance
07.01.07., 19:25
Ja ovaj iz Gardena nisam sterilisao, samo sam ga ubacio i koliko vidim nema problema.

zarko
07.01.07., 19:30
ma de ces da gasterilises na pari....
nego ako je treset samo kopan i nepreradjivan znaci da je cist.. ako ima dodataka onda treba da se pogleda sta ima
i to neko ko se razume meni ono nistane znaci stapise :shock:

Bogica1985
07.01.07., 20:16
Treset ne bi trebao da ima dodatke vec se prodaje cist jer on u upotrebi kod biljaka prvenstveno sluzi za odrzavanje vlage a u sebi ima dosta hranljivih materija, dodaci se stavljaju u humus!
Znam, ko ce da sterilise na pari 20-50l treseta ali to je samo za treset koji uzmemo iz prirode,ovaj kupovni je sterilisan!
Moramo paziti samo kog je porekla!

Stufy
07.01.07., 23:43
hvala na odgovorima. Onda mi samo preostaje da napravim jos terarijuma da imam da podelim u njih 20l treseta :D :D :D

zarko
08.01.07., 03:26
pazi iz mog treseta izlazi povremeno svasta tako da ne verujem da je sterilisan ? :erm: :S
ali nema frke snjim vec 4 gosd sigurno

Stufy
08.01.07., 18:16
sipao sam ga pa cemo videti. juce sam sterilisao neke grane od vinove loze u rerni i upalio protiv pozarni. sada je smesno a onda nije bilo... makar da ne prolazim kroz to i sa tresetom, mada bi ga verovatno teze zapalio, ali ako se stvarno potrudim.... :D

gilezmaj
09.01.07., 11:18
:th_ROTFLMAO: :th_ROTFLMAO:izvini samo sam zamislio scenu,
sterilisanje moze da se odradi i sa vrelom vodom

zarko
09.01.07., 17:34
to i nije nesto .... uvek ti izbiju neke bube koje se probude kroz 7dana kuliranja u ter..

Stufy
09.01.07., 17:55
posle vrele vode ili rerne?

zarko
09.01.07., 18:02
vrele vode .. ne mozes tolko da skuvas da bi se unistilo sve....
ali i to je vid dezinfe. tako da i to radim nista strasno...
nije poenta da munes gustera ili tar u sterilnu sredinu .. ima kilcu da napravis inista nece biti od nje ili njega.. ali treba neka preventiva da se uradi tipa ko zna koji psi su posetili drvo itd.. radi toga treba dase pere i peca a ja radim i jedno i drugo koliko me ne mrzi od toga zavisi

Bluie
10.01.07., 14:36
A jel se ovde pod tresetom podrazumeva ona cool holandska zemlja sto ima da se nadje u Garden centru (za ljude koji su odavde)
Jel zna neko gde ima da se nadje peat moss (eng) ...nemam pojma kako se to zove kod nas, ali po slikama sa neta,to je presovano,koristi se za lozenje...a moze i da se rastapa u vodi dan-dva,pa da se koristi kao podloga...treba mi za vivarijum. Ima nekih predloga?
Takodje u Gardenu ima i supstrat za orhideje-usitnjeni komadi kore drveta...mislim da i to moze da se koristi kao dobra podloga...savet neko?

Geni
10.01.07., 16:03
Pa peat moss jeste treset. To presovano su briketi coco bark-a, imaš kod kima. Usitnjeni komadi kore drveta se kod nas zovu molč ili malč (kako ko voli) i odlični su za ukrašavanje. Jedini problem je što sam uglavno viđao velika pakovanja, a ne treba mi toliko.

zarko
10.01.07., 17:23
brate koko fajber je kurton .. kako tarantula vrsi nuzdu ono se za12 h pretvori u zbunic budji uzas... a na tresetu ladno moze da cuci i po 3 meseca i nista mu nije..
ludil uzas

Bogica1985
10.01.07., 17:40
Malč je kora drveta,uglavnom četinara. Koristi se za pokrivanje baštenskih površina,što zbog dekorativnosti a još više zbog jako dobrih osobina njega samog.
Zadržava vlagu u zemljištu i ne dopušta korovu da raste oko biljaka,a isto tako sadrži veliki broj hranljivih materija.

Stufy
10.01.07., 18:21
Posto je taj malc kora cetinara cetinari imaju smolu koju luce iz smonih kanala u primarnoj kori, cija je jedna od funkcija zastita od insekata. Ne znam o toksicnosti te smole nista ali znam da je repelent za veliki broj insekata, pa kako bi to uticalo na stanovnike terarijuma? Da li uopste ima smole po njemu?

dule87
27.02.08., 16:40
Nisam znao na kojoj temi da postavim pitanje, a ni da otvaram novu, jer neznam da li je vec bilo rijeci o ovom ... zanima me jel problem ako se na tresetu kod tarantule uhvatio tanak sloj budji-jel moze da joj skodi???

zarko
27.02.08., 16:42
samo skloni....moze da skodi

ToPa 12.02.
27.02.08., 19:17
da moze da joj skodi...isusi taj deo...