PDA

Pogledaj punu verziju : Grejanje



kimo
05.01.07., 17:56
Sta sve koristite za grejanje i sta vam se pokazalo najbolje?
Da li postoje neke sijalice , popust onih keramickih, koje samo greju a ne svetle?

gilezmaj
05.01.07., 18:58
kabal grejac :icon_cyclops:

zarko
05.01.07., 20:28
grejac 2x1 metar povrsine i podno grejanje :)

kimo
05.01.07., 21:13
Ma odlepio sam od ovih nasih kabl grejaca :evil: Stalno se nekom nesto desi...upravo mi je crkao jedan iz cista mira , tj. samo sam skontao da ne radi, a bio je ispod terarrijuma koji je bio na drvenim stalcima uzvisen, tako da nije od prevelike toplote...

@zarko: Ti si uveo podno grejanje? Kakav grejac 2 x 1m? Pojasni malo.

Da li neko zna za one folije sto greju i da li zna gde da se kupi i koliko je to jako?

zarko
06.01.07., 05:07
ja imam foliju 2m x 1 metar i greje lepo... bez termostata i ide iza cele stalaze pokriva mi sve T...
inace podno grejanje imam u kuci tkao da stavim koliko mi se svidja...
najmanja je 2x1 metar i kosta oko 2000din ali zavrsis poso za sve sto imas na toj stalazi ako stavis termostat tek onda je ludili imam vec 3 god ali aktivno koristim poslednjih god dana... ako vas intereuje mogu da nabavim i vece 2x3 itd,... nema manjih od 2x1
fenomenalno i nema da se razmislja covek idu iza stalaze tako da se ne vide

kimo
06.01.07., 13:55
Koliko ima vati ta od 2 x 1? I koliko moze da zagreje ako se stavi na zadnju stranicu terarijuma(stalaze) posto bi ja to koristio za gustere, neke gekone?

zarko
06.01.07., 15:39
bez termostata ide do 30C i ja ga koristim tako pustim da greje malo pa ga iskljucim ali sa termostatom mozes da kontrolises.... ne znma koliko vati ima i prava namena mu nije za to :) grejanje gustera takoda nema nikakvih specifikacija koristi neku zicu koja ide kroz povrsinu i trebalobi da je prilicno kvalitetno.... ja sam prezadovoljan i nisam imoproblema pu pu da se ne ureknem :)

miljance
06.01.07., 16:10
Koliko ja znam te folije se prave u par varijanta, najcesce su 100W/m2 i 160W/m2

kimo
06.01.07., 17:04
Aj Miljane proveri to molim te ako znas gde ima, hteo bih ja to da uzmem pa da namontiramo neki termostat i da to nabudzim kod sebe. To se moze lako zakaciti za zid?

@zarko: Jel to i kada stoji iza terarijuma toliko greje, mislim 30 stepeni je u terarijumu?

zarko
06.01.07., 18:46
ma opusti se be kimo uzmi pa probaj videces ....:)
ako hoces da ti poslajem neku foliju kazi ovde ih ima sam ocene mora da se provere

kimo
06.01.07., 19:50
Ma nije frka, nego cu da pravim neke police uskoro pa hocu da resim grejanje prvo, da bih pravio to sve, zato se i pitam, pa sam u zurbi oko toga...police ce biti drvene i moci ce da se podesava visina kako kada zatreba, a nebi da stavljam ovaj kabl grejac pod terarijum nego bi nesto za vise terarijuma, pa sam razmisljao o tome svemu i nemam neku posebnu ideju, a nebi da svaki teararijum posebno zagrevam...

miljance
06.01.07., 21:37
Ma moze folije samo pricao sam ti ja o tome al si zaboravio :) . Elem najmanji element je velicine 2*1 u zarkovom slucaju, mislim da sam cuo da ima i nesto tipa 0,5*1m najmanje, zavisi od proizvodjaca ako se dobro secam.
Ima dosta ljudi koji to prodaju, znam za sajt ovih
http://www.rovex.co.yu/
a ima ih jos dosta a sigurno ih ima i u ns. To sljaka sigurno i mozes da podesavas sa termostatom koji mozes zakaciti gde oces ako je dovoljno dugacak kabl. Mislim ako ces za ceo onaj tvoj 'tavan' onda je folija idealno resenje jedino sto ces jos vise da se skuvas kad odes gore. Po meni folija je idelano resenje zato sto je dosta jeftina a radi posao na odredjenom 'lokalitetu' u stanu tako da samo nabacas police na njih i onda policama toplo :) .Termostat moze da ti bude i dole na nekom stubu ili gore ili gde vec.
Ako npr. uzmes ove od 160W/m2 i uzmes na primer 2m2 to ti je 320W i s obzirom da je onaj tvoj 'tavancic' dosta nizak i da vec imas toplog vazduha koji uvek ide gore lako ces postici 30 stepeni cak i u onim ter koji budu na visim pozicijama.
E sad gde da kupis, to ne znam ali znam da ima sigurno toga i u ns. Uzmi ove jace (160W/m2) i onda podesavaj i vrti termostat.

kimo
06.01.07., 22:05
Ma secam se ja sta si mi pricao, nego ja hocu da stavim to nekako po policama a ne na pod tavana mog, zato pitam, jer ce police biti na primer ne dublje od 40 cm eventualno 50,zato i pitam, da li da stavljam po njima ili u pozadini nekako blize zidu i zadnjoj stranici terarijuma zato i pitam, jer nece ceo pod tearrijum da bude topao, treba da ima i hladan deo zato i pitam, da li se te folije mogu skracivati?

miljance
06.01.07., 22:51
Pa vidis , nije losa ideja da mozda foliju na zid stavis, onda automatski imas napred hladniji deo.

Sto ce tice minimalne velicine to su prakticno polja koja povezes svako na 220V. Kad sam zvao onomad rovex rekli su mi da je najmanje polje 1*0,5m ali to mora opet da se proveri. Ako bi napravio dubinu od 50cm onda bi mogao da naslazes folije po svakoj polici i naravno termostat(e) po policama ili jedan za sve. Treba zvati opet i pitati kolike su im dimenzije minimalnog polja. Ali pogledaj i u Novom Sadu jer u svakom iole vecem mestu ima ljudi koji to rade.

zarko
06.01.07., 23:19
ne verujem da ti proizvoljno mozes da skratis jer su zice ulivene...

Geni
06.01.07., 23:29
Momčilo, možeš tako kao što si naumio, police ti sigurno neće biti uže od 1m. Kad napraviš elemente sa policama koji će držati terarijume, zalepi grejače za njihova leđa sa unutrašnje strane (po jedan za svaku policu), sprovedi kablove, prikači reostate ili termostate i stavi police sa terarijumuma. Pošto će taj element biti zatvoren (stavi mu i leđa), toplota će se zadržavati u njemu.

kimo
07.01.07., 01:49
Ok, videcu sa svojim stolarom kako cemo to izvesti, ali i da ne bude zatvoren mislim da bi moglo da se zagreje dovoljno...sve u svemu hvala na savetima.

zarko
07.01.07., 03:07
obavezno stavi ledja da toplota ne ide direktno i da taman akumulira u tom vazdusnom djepu OBAVEZNO ledja inace gubices toplotu jako brzo dato nece biti humano... ja zagrejem na 27 npr i tek za 2 sata temp se vrati na 22 ovako bi se temp rasprsila...
ledja (ako to i ti mislis geni ) sper ploca ili lesonit ..

Geni
07.01.07., 03:11
Ma lesonit standardno. Otvoren element jako gubi toplotu, leđa su obavezna.

KLOKI95
24.02.09., 23:57
Ljudi sta je najbolje za zagrejavanje terarijuma kod T.Kabal grejac jeste dobar ali koliko sam shvatio hvare se odma.A za one podne nisam siguran kakvi su.Jel moze neko iskusniji da mi kaze sta je najbolje do swega ?

Miroslav
25.02.09., 00:37
Najbolji ti je kabl grejač. I gde si to čuo ili pročitao da se odmah kvare. Ne znam gde nalaziš sve te dezinformacije, koje svaki dan sipaš u galonima na ovaj forum.

Folija grejač (tkzv. podni) nije dobar za T, zato što njima, kad im je vruće, instikt naleže da se ukopaju u podlogu, pa će na taj način samo da se skuvaju na grejač.

LARYBG
25.02.09., 00:40
pa moze folija grejac valjda da se stavi sa strane?

Miroslav
25.02.09., 00:43
Može, ali delije glomazno. Po meni je mnogo bolje rešenje kabl grejač. Jedno vreme sam hteo da stavim foliju ispod jednog dela ter, ali sam se na kraju predomislio.