PDA

Pogledaj punu verziju : Theraphosa blondi planirano parenje - pomoć



Geni
15.01.07., 17:05
OK - uvod u priču. Prvo da upoznamo aktere:

Theraphosa blondi polno zreo mužjak. Presvukao se 07.06.2006 i od tada je na dijeti i na hladnijem da bi mu usporio metabolizam. Čekali smo ženku ;):

http://img169.imageshack.us/img169/3516/01kx6.jpg

I ovu fotografiju sam upravo napravio. Theraphosa blondi odrasla ženka. Ovo sam čekao već mesec dana :D.:

http://img154.imageshack.us/img154/5508/02mf5.jpg
*Izvinjavam se na lošoj slici. Nisam hteo da je uznemiravam previše.

Sad kada smo upoznali junake ove priče da pređemo na pitanja i dileme. Dakle cilj je spariti ih ;). Ženku ću da tovim dokle god bude mogla da jede pa ću tek onda da ih upoznam.

Prvo pitanje - da li isto uraditi i sa mužjakom?

Ženka živi u relativno malom terarijumu i malo je nezgodno da joj ubacim mužjaka.

Drugo pitanje - da li da ubacim ženku kod mužjaka ili da ih stavim u neutralni terarijum? Kada smo bifrost i ja parili G.roseu, mužjak uopšte nije reagovao dok nije stao na ženkinu paučinu i tako je 'osetio'.

I naravno svi saveti su dobrodošli. Matija je imao dosta iskustva sa parenjem tarantule i veoma bih cenio njegove savete oko ovoga.

kimo
15.01.07., 17:34
Jel se ona presvukla od onda? Bila je svetlija zar ne?

Za savete, ne znam iz sikustva, mada preporucuju nekada da se muzjak stavi kod zenke a nekada obrnuto, najbolje da cujes od Matije i odlucis, jer ovde niko nema iskustva sem tebe i Bifrosta.

Srecno!

Geni
15.01.07., 17:37
Nije naravno. Evo sad se presvlači. Uhvatio sam je taman kad je počela. Naravno da je bila svetlija. Tamna je već mesec dana u iščekivanju presvlačenja.

Ja bih najradije stavio mužjaka kod nje, ali to najverovatnije nije opcija zbog skučenog prostora. Ne bih mogao da ih odvojim ako nešto krene naopako.

zarko
15.01.07., 18:02
stavi zenku kod muzijaka to ti pise u knjizi koju si mi dao. mada meni to nije jasno pa bih prvo muzijaka kod zeneke metuo :)
inace ja sam dobio drumming muzijaka kadsam ga stavio kod njea obratnodobio sam K1244 da se J2435456.izvinte na jeziku ali me nerviraju sto nece da se pare...
inace dva stapa od po 60cm min uvek izmedju zenke i muzijakadastoje sve dok ne krene muzijak da je podigne....
moguce daga stavis u plasticni kontejner neko vreme da provede u zenkinom ter, kao cujes lupanje i nju dareaguje eventualno pusti ih...
ne znma koliko je zgodan onaj tvoj ter za manipulisanje ali u svakom slucaju srecno!!!!

Geni
15.01.07., 18:13
Ma problem je što je ženka u DxŠxV 35x25x30!!! Tu ne mogu ni dve odrasle blondi da stanu a kamoli plastična kutija.

zarko
15.01.07., 18:17
stavi je ili u neutralan
( kupi kadicu plasticnu za bebe ona je dovoljno velika)
ili kod muzijaka....
probaj da uzmes malo njene paucine i ubaci kod muzijaka da vidis trebalo bi da reaguje... inace moji muzijaci ne reagvuju j#####li ga .. moguce da zenke nisu spremne...

Stricek matija
16.01.07., 09:58
Bok,

kao prvo vidim da ti je treset u terariju suh... blondijima bi to trebalo biti dosta vlažnije..pogotovo mislim u vrijeme parenja...

što se samog parenja blondija tiće... nisam ih pario..JOŠ... doma imam 4 primjerka od kojih će jedan par biti spreman krajem godine... tako da ćeš i ti meni moć dat neke savjete ;)

uglavnom... mislim da ti je ovaj terarij premali za parenje..a i za držanje blondija...
ako sad nemaš veći... za parenje prebaci ženku baš kako je Zarko rekao... u neku veću plastićnu posudu... sve to probaj obavit nježno da se ženka ne uznemiri previše... obavezno mora biti dobro nahranjena...daj joj manjeg miša ili štakora da se utovi na brzinu.... i onda kad je par dana u toj većoj posudi..dakle da se malo smiri od prebacivanja...stavi unutra u kavezu mužjaka.. pod kavez mislim jedan od onih plastičnih transportera sa ventilacijom... i onda ćeš vidjet..ako bubnjanje počne odma..možeš ih odma pustit zajedno..ako ne počne odma onda ih ostavi neko vrijeme da se "osjete", komadić ženkine mreže možeš stavit kod mužjaka u kavez...

sad tek vidim da se ona presvlačila jučer...dakle za parenje će ti trebat najmanje mjesec dana još...

zato ženku čim počne jest počni hranit sa dobrom i različitom hranom da iskoristi najviše i najbolje iz prehrane...time će imat mogučnost izrade više jaja....

kožu si izvadio? izmjerio? koliki je raspon nogu?

koliki je mužjak?
ja čekam svoju najveću ženku koja ima 20+cm da se presvuće i mužjaka od nekih 17 cm... nadam se da mu je to ultimate molt :)

Bifrost
16.01.07., 10:10
Zasto ne prebacis zenku u neki veliki terarijum/kutiju :lol: sacekas malo posto se tek presvukla taman da se odomaci u novom terarijumu, ponovo je dobro nahranis i pustis muzijaka?

Geni
16.01.07., 11:05
Hvala na odgovorima svima.

Imam sistem za vlaženje zemlje kod blondi. Taj terarijum ima lažno dno. Na dnu je sloj akvarijumskog šljunka debeo oko 3cm, pa preko njega žičana mreža za komarce da se ne meša sa tresetom. I na vrhu treset. Vodu sipam kroz rupu u ćošku, tako da je na dnu vlažno. + velika posudica za vodu.

Naravno da znam da treba sačekati da se oporavi od presvlačenja i da se lepo nahrani. Pitanje je da li da počnem da hranim i mužjaka. Imam oko mesec dana da ih pripremim za parenje.

Nakon parenja ženku prebacujem u mužjakov terarijum 60x30x30 što će joj biti dovoljno da se lepo smesti i pravi kokon. Mužjaka ću da stavim u ovaj ženkin. Naravno promeniću supstrat u oba. Trebao sam to već da uradim, ali sam sve odlagao. Prilično su agresivni i ona i on, pa to nije nešto što bih voleo da radim, ali moram. Bacaju dlake ko ludi :).

Kožu sam izvadio i izmeriću je i slikati kad budem bio kući. Imala je probleme pri presvlačenju, pa mi je to sada najveća briga. Zubi joj nisu dobro formirani. Slikao sam pa ću postaviti slike. Nije bilo nikakvog curenja, tako da sam je ostavio na miru. Jutros sam je pogledao (okrenula se) i sve deluje normalno. Čekam da se malo bolje namesti pa se nadam da ću joj pogledati zube popodne. Sve ostalo deluje normalno.

Čak i da ovo parenje ne uspe imam još jednog mužjaka na lageru. Sada ima 13cm.

Geni
16.01.07., 17:26
Ok. Ženkina koža:

http://img167.imageshack.us/img167/3331/03eo5.jpg

Merio sam dijagonalu sa blago ispruženim nogama i izmerio 18,5cm. Oko 20cm potpuno ispružena (već se osušila kožica pa nisam mogao skroz da je ispravim). Mužjak je veći. Verujem oko 22-23cm.

A evo i slika nerazvijenih zuba:

http://img146.imageshack.us/img146/4018/04hr7.jpg

Trenutno se proteže leđima okrenuta meni pa ne mogu da vidim kako sada izgledaju. Čim uhvatim priliku da ih slikam postaviću slike.

Definitivno je imala probleme prilikom presvlačenja. Moram da nabavim hidrometar da vidim koliku ja u stvari vlagu postižem onim mojim sistemom. Meni deluje prilično vlažno, ali nemam to čime da potvrdim. Pored ovih zuba ima i problem sa zadnjom levom nogom koja je malo kriva. Vidi se na slici:

http://img100.imageshack.us/img100/7568/05jq5.jpg

Sramota me da priznam, ali mislim da je to posledica skučenog prostora u kojem se presvlačila.

Od oko 200+ presvlačenja koje sam gledao nikada nisam video da kožica pukne na stomaku a ostane cela na leđima. Da li je to pojava kod vrste ili samo slučajnost:

http://img183.imageshack.us/img183/2610/06ce1.jpg

U svakom slučaju izveštavaću o njenom napretku i o predstojećem parenju. Voleo bih da me neko posavetuje da li da sada (naravno kada se malo oporavi od presvlačenja) zamenim nju i mužjaka. Pa posle mesec dana da stavim mužjaka u njen (njegov bivši) terarijum ili da idem na neutralnu varijantu?

zarko
16.01.07., 18:31
ja bih iso na varijantu gde zenka docekuje muzijaka....stavio bih je u veci !! tako se zenka(koja je jaca idominantnija) ne bi osecala na stranoj teritoriji. tkoa je sa kamelonima uvek zenka dolazi kod muzijaka jer jejaci veci i sve ostalo...pusti je da se navikne 20 dana na ter pa onda pusti muzijaka....i onako su oni koji skitaju i traze zenke.
ne znma koja je logika u knjgamadase zenka pusta kod muzijaka

ovo sto je koza pukla mozda je sindor fat butty debele guzice :)

e suvo ti je 100% i kao je voda ispod ona ne isparava dovoljno ...
jeli a sta je ovo sa zubima ?uf tesko mi da gledam

Bifrost
16.01.07., 19:35
U je sto je lep blondie kada je ovako crn. Kolko to traje? Stvarno cudna slika zuba to nikad nisam video (i nadam se da necu). Sto se tice koga gde da ubacis vec sam rekao svoju zamisao (nazvacu je mirkovljevo prorocanstvo) ::D.

Geni
16.01.07., 19:47
Traje veoma kratko :(, ali to nije crna. Treba je videti uživo. Nešto kao veoma tamna somotska maslinasto zelena.

Stricek matija
16.01.07., 20:17
uff... ženka ti je još mala... nije skroz odrasla to je sigurno..a dali je spolno zrela.. to je isto upitno...
i neznam dali će se uopće htjet parit...

što se tiće zuba... ružna slika...al morat ćeš pričekat da se osuši da vidiš da li je sposobna sama jesti.... ako nije morat ćeš joj ti "otvarat" hranu...

noga.. nije ništa posebno..nakon slijedećeg presvlačenja će se ispravit...

Bifrost
16.01.07., 20:53
Ta zenka je vec imala kokon. Ako je to ona?

Geni
16.01.07., 21:01
Da to je ta. Ženka je definitivno polno zrela. I to već duže vreme. Ja sam je i uzeo za parenje. Imam dva mužjaka od kojih je jedan polno zreo i hteo sam da ih iskoristim. Razlika između njih je taman tolika da postoji mogućnost da imam dva uspešna parenja. Samo da sve dobro natempiram ;).

kimo
16.01.07., 22:14
Provericu ti jos definitivno, mada ovaj od koga smo je uzeli mi je rekoa, ako se dobro secam, da je pario i to nekoliko puta ili samo jednom, javljam sto pre.

zarko
17.01.07., 04:22
asta je sa onom koja ti bila u onom vleikom ter?
secas se sto sste je vozili ti i ortak pa vas likovi gledali iz busa?

Geni
17.01.07., 08:39
Eno ga na prvoj slici :D

Čeka parenje ;)

Stricek matija
17.01.07., 09:23
ako je već imala kokon onda super. mislim da onda nebi trebalo biti nikakvih problema. a kažu da svakim novim parenjem ženka napravi više jaja.

kad se moja ljepotica sad presvuće postat ću sliku.. mislim da je dosta veća od ove...

Geni
17.01.07., 09:36
Pa jeste da je malo mala, ali je iskusna ;). A to nam treba. Za razliku od mužjaka G.rosea, ovaj mi deluje kao smotan što se toga tiče. Zato je dobro što je u pitanji iskusna žena da ga malo poduči :D.

Dosta šale. Ženka dobro napreduje i sem tih zuba (koje još nisam video) nema nikakvih problema. Sačekaću još 7-10 dana, pa ću da ih oboje izvadim, zamenim treset u njihovim terarijumima i zamenim im mesta. Kada se ženka lepo aklimatizuje na novu okolinu i lepo se najede (fobasi i dubie dok se ne podgoji i onda jedan miš za kraj ;)), staviću joj mužjaka u terarijum i videti kako će se stvari odvijati. Na tih 60cm širine koliki je mužjakov terarijum ima taman dovoljno prostora da manevrišem. Nakon parenja ne bih da mnogo uznemiravam ženku, pa zato mislim da je ovo bolja kombinacija od neutralne teritorije.

gava
17.01.07., 15:22
E imam ja jedan terarijum 60x30x30cm ako hoces mogu da ti pozajmim. Nije bas najlepsi koji si video ali nije ni los. Jedino mu nedostaje mrezica ali ona se da lako montirati. Ja sam mislio da ga sredim uskoro posto hocu da nabavim neku zmijicu

Geni
17.01.07., 15:33
Hvala, ali ne treba mi. Imao bi ih ja 10, ali nemam ih gde kao što vrlo dobro znaš :D. Ićiće u ovaj mužjakov. On je 60x30x30. To joj je dovoljno.

gava
17.01.07., 15:55
Pa za parenje ce biti sasvim dovoljno. A i kasnije. Izgleda da nemaju samo tvoji pauci problem sa prostorom ;).... Na gazdu, a? Koliko sam se ja informisao o parenju tarantula najbolje je da se muzijak ubaci kod zenke, posto u prirodi muzijaci kad osete da je vreme krecu u potragu za zenkom, a nikada obrnuto. Zenku obavezno natovi da ne pojede muzijaka, a mozes da na'ranis i njega, mada mislim da ce odbiti. Njemu kad se prohte onda mu je samo ona na pameti :D. Bez zezanja, ali muzijaci pre parenja obicno odbijaju da jedu. Posle parenja (ako prezive) naglo im se otvori apetit.

zarko
17.01.07., 17:41
pitane, ono blondi kod tebe sto sam video , zar to nisi kupio kao 100% zenku???
i odakle ti ta zenkasa "upropascenim" celiaterama?
obavesti molim te kako je proslo ovo sa zubima nasta lice?
trebalo je da budu skroz beli

Geni
19.01.07., 13:20
Ne. Kupio sam je kao 'najverovatnije ženku' kao što vidiš razlika je veoma suptilna ;)

Ova ženka je uzeta kao polno zrela da bih je pario sa mojim mužjacima. Kao što rekoh postoji mogućnost ako se dobro natempira da imam kokon sa oba mužjaka. Razlika u veličini između njih je skoro idealna.

Čekam da se namesti da mogu da joj vidim zube pa ću javiti na šta liče. Ako se to ne desi za 7 dana, staviću joj jednu dubiu i videti kako reaguje.



trebalo je da budu skroz beli

AJDE :D

Zubi joj jednostavno nisu bili dovoljno formirani kada se presvlačila. Koliko sam čitao na netu izgleda da je mogući uzrok toga previše miševa u ishrani. Previše kalcijuma. Ako je to moguće, verovatno je da je hranjena skoro isključivo miševima. Što je i logično, blondi je jako teško nahraniti sa sitnim plenom. Moram da im dajem nekoliko fobasa i dubia da bi se najeli. nisam siguran koliko ima istine da takva ishrana može da izazove ovo, ali nije sad ni bitno. Imam dovoljno hrane da ne moram da ih hranim isključivo miševima ;).

gava
19.01.07., 16:39
Pazi, koliko sam ja čitao dijeta kod tarantula kao i kod ljudi je jako bitna. Pogrešan izbor hrane može da se pokaže i kao fatalan. Informacije na koje sam ja naišao kažu da miševi ne predstavljaju tako čest izbor na meniju tarantula, već one na njih ponekad nalete. I to dosta retko. Zato ih i treba ponekad nahraniti miševima, ali samo ponekad. Obični se glodari daju ženkama pre, a mužijacima posle parenja. Prvima da ne bi pojele ove druge, a drugima za uspešno obavljen posao i nagradu sto nisu bili pojedeni od strane onih prvih ;)

zarko
19.01.07., 22:30
ma sve je to jasno ali niko mi nije objasnio logiku iza toga?
ja sma naiso na neki medicinski rad koji kaze da proteini sisara nisu adekvatna zamena za one koji jedu proteine drugog porekla (al sam ga reko)
uglavcnom lik se ne bavi T al ine znam eksperiment je bio sa njima i pokazalo se da njjihovom metabolizmu ne odgovara mnogo ti ( kojih ne znam ??)
proteina

ali opet results r inconclusive

nebitnop
ps. da nije rano da dajes hranu ?ja mojim ne dajem po 15 dana posle presvlacenja ...mozda malo manje 12 dana

Geni
04.03.07., 17:03
Ok, evo novosti. Upravo smo gava i ja premestili blondi t.j. zamenili im mesta. Ženka je sada u terarijumu 60x30x30 gde će se i odigrati parenje. Iskoristio sam priliku da joj pogledam zube prilikom prenošenja. Zubi se definitivno nisu razvili:

http://img294.imageshack.us/img294/5526/07rt3.jpg

Nisam hteo mnogo da je držim u toj pusudici jer je bila veoma uznemirena pa nisam imao prilike da napravim dobru sliku. Ali sam je lepo pogledao. Zuba jednostavno nema :confused2:.

Sada mi ne preostaje ništa nego da je ručno hranim dok se pristojno ne najede, pa da onda probam parenja. Ima to i svojih prednosti - neće moći da pojede mužjaka :D.

http://img124.imageshack.us/img124/4918/08jy1.jpg

Šteta što blondi ne zadržavaju ove boje dugo nakon presvlačenja.

kimo
04.03.07., 19:31
Da šteta što menjaju kasnije, nego jesi gledao kako je hrane na arachnoboardsu? Slikaj kada budeš to radio i koristi neke debele rukavice :D

gava
04.03.07., 23:35
I masku. Ako ti bude trebala pomoć zovi. Znaš da volim te extremne sportove. Ja ću da je držim a ti je puni :D
Ne može da pojede njega, ali zato će moći kokon. Definitivno motaš da je nahraniš. Probaj prvo iz činije, ali nisam siguran da će to moći. Mada ko zna, možda i hoće... vredi probati

Geni
05.03.07., 00:15
Ma naravno. Bez dobro nahranjene ženke neću ni da pokušavam tu egzibiciju.

zarko
05.03.07., 03:24
pas beda sto nema zube...
ali inace izgleda do jaja
fenomenalna... meni se vise svidja cigla boja nego crna ...
ona kasnija

gava
15.03.07., 11:34
Kako ide prehranjivanje ženke. Nešto si se ućutao. Rekao si da nije jela seckanu hranu. Jesi li probao sa hranjenjem iz ruke?

Geni
15.03.07., 11:47
Nisam još. Prvo ću da probam nešto drugo. Planiram da rasečem jednu sočnu dubiju i da joj ponudim picetom.

Stricek matija
15.03.07., 15:48
kako to misliš hranjenje iz ruke? da joj daješ hranu sa prstima?

Srks
15.03.07., 16:46
1.Da nahrani muzjaka i zenku (pogotovo zenku).

2.Ja misli da bi trebao da ih ubacis u neutralni terarijum. Ali bi ti isto predlozio da ga ubacis kod zenke da bi se snasli bolje.

Razmisli kako hoces to je moj predlog.

Geni
15.03.07., 16:52
Pa otprilike... Ovde imaš i slike: http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=73633

Evo i još: http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=60907

U svakom slučaju izvodljivo je. Naročito što nema čime da me ujede. Mada ipak bih to ostavio kao zadnje rešenje.

zarko
15.03.07., 19:03
rsecno

Stricek matija
16.03.07., 08:41
pinceta je praktičnija i sigurnija...

gava
16.03.07., 09:38
Ma sve je to ok. Gumene rukavice i pinceta pa prioni. Ali da, to treba da ti bude poslednje rešenj. I zbog tebe, a i zbog nje

Geni
16.03.07., 10:16
Ma naravno da ću koristiti pincetu. Nisam ni mislio da golom rukom cedim fobasa u njena usta :D.

Ono 'hranjenje rukom' je više izraz kao - neću samo da joj ostavim hranu da ona sama jede, nego ću ja da je hranim. Nisam mislio bukvalno rukom ;).

zarko
20.08.07., 00:01
kad rece susenje vazduha podsetim e geni na tvoju blondi kako je? da li krka?

Geni
20.08.07., 00:17
kad rece susenje vazduha podsetim e geni na tvoju blondi kako je? da li krka?


Živa i zdrava (sem što nema zube) čeka se presvlačenje. Voda je tu najbitnija.