PDA

Pogledaj punu verziju : Fan-foot gecko by Kimo



kimo
21.01.07., 18:48
Ovde ću stavljati slike i pisati o ovoj vrsti gekona...

Za početak samo jedna slika moje ženke...

http://img292.imageshack.us/img292/9381/proba0ol.jpg

zarko
22.01.07., 10:33
fenomenalni gusteri...
jedna zabluda... cesto ljudi misle da kad kupe ovakvog gustera imaju Ptyodactylus hasselquistii koj potice sa arapskog poluostrva, jordan zrael,sinaj izrael i zapadni irak . uobicajno ime mu je juzni fan footed geko.
ali ustvari stvar je da su kupili Ptyodactylus guttatus koji je jako slican ,podjednako lep ali ima za nijansu zatupljeniji rep i malo drugaciju glavu sto uporedjujuci sa slikama ne moguda provalim sta je tu razlicito (a ima nesto :))

ptyodactylus guttatus
on dolazi iz arabije , severna afrika israel jordan siria irak.
Werner (1982) ukazuje (neam pojma ko je ovaj lik ali mu svak cast :) ) da je za rasprostranjenost guttatusa i hasselquistija veorvatno determinisuci faktor nadmorska visina. guttatuse nalazimo u visim predleima za razliku od hasselquistija koji nastanjuje doline reka i u dolinama mrtvog mora ..(sto se tice rasprostranjenosti u Jordanu )
guttatus ima puno varijacija zavisnosti od prosotra gde ga nalazimo tako da je tesko utvrditi da li ima i da li dolazi do parenja izmedju razlicitih vrsta jer sedesava da se njihovi habitati poklapaju (i ako je naglaseno da je nadm visina jedan od faktora razgranicenja)
tako da ljudi na netu sa kojima sam rzgovarao i poslao slike kazu da imam guttatusa ( i verujem) ali opet dosta lici i na hasselquistija sa slika. ali opet to je nepouzdano ...
tako da ja ostajem na tome da ja (kimo ) imamo guttatusa :)
to je i nebitno ali primetio sma da u Africi odgaivaci prodaju ovu vrstu pod imenom hasselquisti a oni ne potuci iz afrike (sobzirom da afrikanci prodjau reprile koji poticu samo iz njihovih predela )

http://img265.imageshack.us/img265/5382/ptyodactylushasselquist2th.jpg

zarko
28.01.07., 03:59
novi dokazi o tome da je ovo guttatus.
mislim da ce me podkrepiti kimo
prvo ovde govorim o podacima koji e odnose na izrael. gutatus ima izrazenije oci tuplji rep i manje je agresivan od hasselquesstija. i jedna jako uocljiva razlika jeste da guttatus obozava da se sunca , i ako nije dnevni guster smatraju da je poludnevni dok je haselquisti strogo nocni guster.
moji gusteri se raspiaju od suncanja sad cu da im malo pridodam uvb lampe cisto da uzivkaju :)
moguce da ce se ponasati prirodnije... i kad ih stavim u novi ter uf
divota :)

kimo
24.02.07., 12:46
Jesi primetio možda da ispuštaju neke zvuke, izgleda da se oglašavaju...Čujem ponekad noću nešto, a znam da nisu ostali gekoni, a ni insekti ili tarantule...možda je postao polno zreo mužjak pa priziva? Koliko su tvoji veliki sa repom sada?

zarko
24.02.07., 14:54
12-14cm mozda velicina ne mogu bas da odredim trenuno

inace vokalizacija je prisutna i to podosta. tkao da mozes da ocekujes tako nesto ....

kimo
24.02.07., 17:07
Pa da čuo sam, baš je bilo glasno...i moji su toliki, uskoro im pravim terarijume pa ću baciti slike ovde...

zarko
24.02.07., 17:36
super obavezno okaci :)
oni su mi jako dragi i svidjaju mise u 25 naj na svetu su za mene

kimo
24.02.07., 19:01
oni su mi jako dragi i svidjaju mise u 25 naj na svetu su za mene


Joj gde si našao top 25 :lol: Zar nije pametnije top 10 ? Aj baš baci spisak otprilike koji ti spadaju u top 25, baš me interesuje...

zarko
24.02.07., 19:37
ma nisam teo da preterujem pa sma napisao 25 a tedo 20 pa rece da mozda nie tacno...:)
inace ima tu pono sto sta ali neam sad vreme da pisem...
nauthilus-novozelandski onda knobtail to mi se sve svidja ali ne bih ulazio u to trenutno jer je preskupo a nema trzista koej bi moglo da to podrzi i isprati i onda nema satisvakcije da razmnozis nesto a da ti bleji kuci i da ti svi pricjau leeee super a imas 35 knoba koje ne mozes da prodas ni po pola cene koaj je uredu ...
ako me kapiras....

kimo
24.02.07., 19:46
Naravno, ali to je meni satisfakcija da imam, a sada kako će to kasnije da ide videćemo...ja ću lrenuti redom prvo U.milii pa ću videti šta ću posle...nautilusi oni baš lepi, zeleni su jako, jako retki i skupi...a i malo se zna o njima...

Ovi P.guttatusi su mi jako dobri i imaju apetit neverovatan, jedva čekam da im stavim kamenje neko pločasto i neki pesak da vidim kako će da se ponašaju...inače ne znam da li da ih grejem sijalicom ili kabl grejač da sprovedem na pozadinsku stranicu, verovatno bi više voleli sijalicu...

ToPa 12.02.
03.05.07., 01:13
e odlicni su gusteri...koliko mogu da budu veliki? :D ;) :)

zarko
03.05.07., 03:09
do 15cm mada ja mislim da su manji
moja 4 kom su oko 13-14cm
fenomenalni su i aktivni non stop/
preporucio bih stvarno i mislim da ce cena sd biti mnogo pristupacnija -ako je kimo pustio svoj par da dela...ja jos necu moja 2 para da pustam jer zelim da budu u top formi. pokazalom ise da gusteri u top formi daju za klasu kvalitetnije male...

kimo
03.05.07., 09:44
... pokazalom ise da gusteri u top formi daju za klasu kvalitetnije male...


Pa naravno da daju bolje male...

Nisam ih pustio, jer mi je mužjak stradao iz nepoznatog razloga...samo sam našao da ima neku ranu i to otvorenu i veliku ispod, u predelu ruke prednje leve, ali odozdo...ne znam šta bi moglo biti, kao da je nešto izašlo iz njega, kao one nematode...baš bedak, moram da nabavim novog uskoro...inače su jako ludi, ja sam moju ženku prebacio u veliki terarijum i stalno visi po kamenju...baš su blentavi :)

jana
03.05.07., 10:52
Jel ti je baš nastradao? Uginuo? :(

Moje mače je pre 10ak godina imalo to sranje ali joj nije bušilo kožu, samo se jasno videlo kako mile pod kožom. Baš je umirala sporo i bolno.

kimo
03.05.07., 13:31
Pa ne znam šta je bilo tačno, ali mi je to jako čudno...sve je bilo ok i onda poslednjih nekoliko dana vidim da se umirio, što nije karakteristično za njega i onda kada sam ga pogledao odozdo skontam otvorenu ranu i to veliku za tako malog guštera, bukvalno se tkivo videlo, a on je još uvek kao bio živ, ali ne dugo...ne znam šta bi moglo biti, jer nije bilo svrčaka unutra i nije bilo crva, jedino je bila neka mala dubia, ali ona ga nebi nikako tako izjela, jedino da je on onemoćao od nečega i da ga je onda ona malo gricnula zog vlage, mada se one zavuku i nema ih napolje nikako, a i on je penjač pa bi mogao da pobegne, nego je problem bio u njemu od starta izgleda, jer je ženka odlična i u novom je terarijumu i uživa :) Naći ću joj ja drštvo uskoro...

zarko
03.05.07., 16:31
bas beda...