PDA

Pogledaj punu verziju : Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?



svarog
26.01.07., 18:39
Pozdrav ljudi!
Nesto sam razmisljao :idea: (mislim nije neki poseban dogadjaj to sto razmisljam da bi se falio time :shock:), koliko se ja secam :icon_blackeye:ovaj nas domaci ``zelembac ::D`` jeste jedan jako simpatican guster, a i prilicno lepo raste (mislim veliki)!
Pa me zanima dali, i ako neko ima iskustva s istim da mi ga prenese( iskustvo), nemora bas sa kolena na koleno, moze i ovako!
Pozdrav!

kimo
26.01.07., 18:51
Imao sam ga ja i mogu ti reći da je super gušter i da je jedan od lepših koji postoji, tj. boje su prelepe. Jako je proždrljiv i agresivan, puno jede i veoma je aktivan, kopa, penje se, ulazi u vodu i tako. Inaače ima dosta vrsta koje kod nas ljudi zovu zelembać i mislim da je najčešća Lacerta viridis, nju sam ja imao nekih 2-3 meseca i onda sam je pustio. Trebao bi jako veliki terarijum za njih, baš zato što su tako aktivni, ali ja nebi prporučio da držiš iz prirode životinje, jer su one navikle na prirodu i bolje je da tamo i ostanu. Može da se desi da se ne adaptira na život u zarpblčjeništvu, još pogotovo što Lacerte hiberniraju u prirodi i onda ako im ti nebi to obezbedio mogle bi se malo istripovati i tako. U principu one se razmnožavaju u zarobljeništvu i mogu se naći u inostranstvu razne vrste tog roda.

To ti je to otprilike, ako te interesuje još nešto pitaj.

Kuni
26.01.07., 20:11
Bas k'o sto kaze Kimo: "prozdrljiv i agresivan, puno jede i veoma je aktivan, kopa, penje se, ulazi u vodu". Ja sam kasno jesenas nasao jednog malisu u kanti na vikendici, nije mogao da izadje, prilicno dehidrirao, cak se i presvukao u kanti, prakticno polu-mrtav. Trebalo mu je desetak dana da se oporavi no uspeo je i evo vec sigurno puna dva meseca je kod mene, planiram da ga na prolece vratim gde sam ga i nasao. E sad, pitanje je da li sam ga "spasao" posto nemam pojma da li ce uspeti da se adaptira kada ga vratim na prolece u prirodu. Takodje, nemam UV svetlo pa nisam siguran da li ce se i to odraziti na njega tokom boravka u stanu. Inace je skroz OK, uglavnom je u nekoj poluhibernaciji (koliko je to moguce u toplom stanu), mada hranu ne odbija, povremeno dodje do vode, vidim da se i presvlaci. Trenutno ima 10ak cm a mislim da narastu od 30 do 40, vidjao sam zaista velike na Fruskoj. Sto se tice terarijuma za Lacerte, mislim da bi trebao biti bar 100x60x60, i naravno UV required. Ako neko ima uslova, mogu da ga poklonim. U suprotnom mogu samo da se nadam da ce prolece brzo da dodje i da ce uspeti da se prilagodi povratku prirodi.

http://img02.picoodle.com/img/img02/7/1/26/f_Lviridisi_6ff5m_69bf5a8.jpg

svarog
26.01.07., 21:04
Ma ja se secam da sam ih vidjao u jako lepim bojama zeleno-plavo-tirkiz, ili se meni to tako cinilo!
i kada bi ga uzo iz prirode (a odakle bi inace?) to bi sigurno bio neki mladunac, sobzirom da sam cuo da umeju da ujedu bas dobro, nebi da rizikujem sa vecim primerkom!
Danas mi isprica jedan poznanik za slucaj meni malko neverovatan.
Kaze da ga je jednom prilikom kada je kao klinac hvatao zelembace, jedan veci primerak ujeo za prst i tako ostao :o.
Kaze da mu se vilica kao pitbulu ukoci i da je morao da ode do hitne pomoci gde su ga hirurzi isekli (gustera) kako bi ga skinuli sa prsta :shock:!
Kazem malko neverovatno! mada mi ovaj lik ne deluje kao neko ko mnogo voli da izmislja!
Ako je neko jos i cuo za slicno neka potvrdi ovu neverovatnu pricu!

Kuni
27.01.07., 00:51
Da, prica stoji, znaju da ugrizu onako momacki, bas kao i Tokai, ne bih savetovao da proveravas in vivo, sem ukoliko ne uzivas u bolu. Za hirurgiju ne znam, ali da grizu znam, definitivno.

zarko
27.01.07., 04:10
plavi su muzijaci pred parenje inace zive (kod nas ) pored reke i kopaju rupe i po metar ipo. ima jedan lik u niskoj banji koji ih vata nekom napravom koju je sklepao i stvarno su do jaja. uhvati ih po 20 komada donese kuci pusti u ter i izabere najlepseg. onda ostale vrati i ovog cuva ... mali mu daje hranu koja je u sezoni zna dnevno da uhvati i po 30 leptira ako se gusteru to jede...
i posle ih pusti.
sta god ko mislio o tome ali da mene yanimaju ja bih uyeo da ih cuvam, ali nisu mi toliko interlacerte tkao da necu.
btw. mora da nadjem negde gatalinku da vidim kako izlgeda :shy: , nikad je nisam video uzivo :shy:

kimo
27.01.07., 04:18
Ovo da su morali da ga seku, baš i neverujem, meni se desilo pre 6 godina da me ujede jedan veći i da ne pušta, tada sam ja bio klinac od 15 godina i samo ga spustiš da oseti podlogu i u svim slučajevima popusti...ne znam da li je ovo tvoje zelembać, tj. Lacerta viridis, ali se ne vide boje, moguće je da je zelenkast po boku, dok su mali nemaju baš intenzivne šare...

zarko
27.01.07., 04:50
majasno i ja sumnjam u pricu ::)

Kuni
27.01.07., 11:50
Ono na fotki je garantovano L. viridis, jesenas je bila prilicno zelenkasta, bez suncas potamni a i presvlaci se trenutno. I prilicno je mlada, garant se letos ispilila, nema sve skupa 10ak cm. Nisam pobrkao sa L. muralis, bez brige.

Stricek matija
29.01.07., 10:28
http://img205.imageshack.us/img205/5373/majorct2.jpg

ovo je mladi mužjak Lacerta trilineata major...
za održavanje Lacerta jedini "problem" je hibernacija...a pošto Lacerte žive na ovim našim područjima u terariju tokom godine treba biti "vrijeme" kao i vani ...otprilike... u hibernaciju se životinja stavlja ili u frižider ili u neki podrum...

uzimanjem životinja iz prirode i opet puštanjem nazad možete učiniti samo štetu na cjelokupnu populaciju tih životinja... i to nebi trebali radit.... ako se životinja uzme iz prirode onda i ostaje u terariju do kraja....

životinje iz prirode se uopće nebi trebalo uzimat...velika je mogućnost nametnika..bolesti i ostalih #####rija... Lacerte kao i većina ostalih životinjskih vrsta sa područja Balkana se mogu kupiti iz privatnog uzgoja... a sigurni ste da dobivate zdravu životinju....

esdy_11192
29.01.07., 13:39
Lacerta trilineata je druga vrsta.. To je tzv. Balkanski zelenbac.. Znatno veci od "obicnog"...

Elem, ako neko vec hoce da cuva gustera tog oblika i boja neka kupi Lacerta lepida ili po novom Timon lepidus [najveci guster u Evropi].. ;)

Stricek matija
29.01.07., 15:50
znam da je T.l. major druga vrsta.. ovo je Veliki zelembać... naveo sam ga kao primjer Lacerte...

grisha
29.01.07., 19:34
mene zanima da li je moguce nabaviti ovog gustera iz zatocenistva posto mi se jako svidja, da li ih u srbiji ili u okolini neko gaji i prodaje

natural
29.01.07., 21:05
Tesko da ih neko gaji i prodaje kod nas.
Da li je ova vrsta zasticena?

kimo
29.01.07., 21:24
Možeš ti gajiti i zaštićene vrste, kao što se i radi, treba ti samo dozvola, koju ovde još dugo nećeš moći dobiti, jer ovi iz ministrastva ne znaju ni kako da ti objasne ni gde da te upute, a kamoli kako da izdaju to, jer nije ni zakonom regulisano kako treba, već sam probao i nema ništa od njih, jer ni sami ne znaju šta traže od nas hobista.

Inače to nije problem naći u nekim stranim odgajivačnicama, ako nekome treba neka mi se javi na PP.

Inače su to sve gušteri koji manje/više zahtevaju hibernaciju tako da imajte to na umu, kao i velik i prostran terarijum i UVb svetlo.

grisha
29.01.07., 21:54
evo sad sam nasao nekog AMERA koji prodaje lacerta viridis za 150 jura. kako bi se moglo simulirati vreme koji pokrece hibernaciju kod zivotinja a da ne moram da ga trpam u frizider kako je to napisao matija

Stricek matija
29.01.07., 23:18
lacerte na ovim našim područjima možeš preko ljeta držati i vani u kavezu.. na suncu... dakle netreba ti UV ni ništa... ove "zimske" mjesece ga držiš ili u terariju ili u hibernaciji koja se nemora sastojati od stavljanja u frižider... već neki podrum..balkon ili slično...

cijena od 150 eura je smiješna... L.t. major dođe oko 20-50 eura... ne vidim razlog zašto bi L viridis bio skuplji...

što se tiće zaštite...mislim da su sve Lacerte zaštićene..i to strogo zaštićene vrste... dakle za njih treba dozvola za držanje...

esdy_11192
30.01.07., 00:33
znam da je T.l. major druga vrsta.. ovo je Veliki zelembać... naveo sam ga kao primjer Lacerte...

Nisam ni pomislio da ne znas.. :)

esdy_11192
30.01.07., 00:35
Možeš ti gajiti i zaštićene vrste, kao što se i radi, treba ti samo dozvola, koju ovde još dugo nećeš moći dobiti, jer ovi iz ministrastva ne znaju ni kako da ti objasne ni gde da te upute, a kamoli kako da izdaju to, jer nije ni zakonom regulisano kako treba, već sam probao i nema ništa od njih, jer ni sami ne znaju šta traže od nas hobista.


Da se ja pitam.. Niko ne bi smeo da hvata divlje zivotinje.. Pa cak ni teraristicki entuzijasti kao mi... iako zelembac nije preterao ugrozen, tako krene... Desila se takva situacija sa Testudo graeca.. Nekad je bila rasirena po Balkanu sad joj je granica Srbija i to se jedva nalazi kod nas nagranici sa Bugarskom..

zarko
30.01.07., 04:40
jako si principijalan i jos ta slika gde si ozbiljan :)

ma kapiram te ljudi su principijalni za razlicite stvari....mozes sli ezdi da mi napises par stvari o lacertama koje ima kod nas??

gilezmaj
30.01.07., 12:19
secam se di ih je bilo gomila u kusicima(to je negde blizu bugarske granice)ali to je vojni poligon pa nema slobodnog setanja.
kad sam bio tamo bukvalno su se penjali po nama ali nismo smeli da ih uzimamo zbog zakona ,a i zbog toga sto nismo znali sta bi s njima,ali je bilo lepo

nenad
09.02.07., 19:03
Pozdrav, evo jos par slika zelembaca, mada malo kasnim sa temom.
Ovo je obicni zelembac (Lacerta viridis)

http://img441.imageshack.us/img441/124/0042lacertaviridisbbx0.jpg


a ovo je balkanski zelembac (Lacerta trilineata)


http://img441.imageshack.us/img441/4633/41lacertatrilineatabyz8.jpg


Viridis poraste do 40 cm i ima plavi vrat, posebno u sezoni parenja (muzjak) a trilineata ima cesce zuti nego plavi vrat i poraste do 50 cm. Nekad se malo teze razlikuju ove dve vrste, ali im mladunci izgledaju potpuno drugacije - viridisi imaju paran broj pruga na telu a trilineate neparan, obicno 3, zbog cega su i dobile latinski naziv. Obratite paznju na krpelje iza glave zelembaca. Nekad ih imaju i vise od 10 i to samo na glavi i oko nje, posebno ako su zivotinje sa Avale, koja je prepuna krpelja.
Sto se tice ujedanja, grizu obe vrste, ali nije nista strashno. Ukoliko se desi da se zakaci i da nece da pusti, dovoljno je samo da se spusti na zemlju. Cim oseti tlo pod nogama pusta i bezi. Isto sam primenjivao i kod zmija kada su me ujedale i stvarno pali.

zarko
09.02.07., 19:53
slike su pucka ...ovog leta cu verovatno ici u lov na lacerte .. ali sam oda ih slikam :)
da li neko ima literaturu o reptilima i insektima u srbiji.. nesto malo ozbiljnije ne oni leksikoni i one prilicno komercijalne knjizice i enciklopedije?
npr nesto konkreto o lacertama i sl?
ima li na webu nesto konkretno i dobor?

evo ja sto sam gledao simpaticno je http://www.herp.it/indexjs.htm?SpeciesPages/TarenMauri.htm

i da koje tehnike koristite kad hvatate ove malisane?

nenad
09.02.07., 21:21
Probaj na sajtu nemys.ugent.be , ulogujes se i izaberes opciju vodozemci i gmizavci Evrope, ima i par drugih opcija, ali cini mi se samo o nekim bakterijama i slicno. Tamo ces naci spisak svih evropskih vrsta, i najosnovnije o njima, a ima i tekstova u pdfu koje mozes da skines.

Gusteri se love omchicom. Napravis malu omchu od konca, najbolje od onog glatkog konca, jer mora da bude kliska, ali u nedostatku radi i obican konac. Onda omchicu vezes za dugacak stap i kad nadjes gustera polako mu priblizis vrh stapa glavi. Guster se od stapa ne plasi i u vecini slucajeva nece pobeci. Ukoliko oko njega nema trave ili paucine, ili vetra, moci ces lako da mu namaknes omchu oko vrata. Kad to uradis, samo naglo cimnes i guster je uhvacen. Nije lose da nosis neku mrezu ili kofu, i da imas asistenta koji ce odmah vezanog gustera da ubaci unutra. Onda mu brzo skines omchu i to je to. Zvuci surovo, ali ne povredjuje gustera, koliko ja znam i herpetolozi u svetu ih tako hvataju. A uspeva u vecini slucajeva, iako zvuci nemoguce. Ovo je veliki stres za gustera, pa nije lose probati i neki drugi metod, mada je ovaj najuspesniji. Ja koristim najcesce ribolovacku mrezu na dugom stapu, kojom nekad uspem da uhvatim gustera, ili samo rukama, ako nema gde da pobegne, sto je rizicno jer guster moze lako da pokida rep. Uglavnom zbog svega ovog i ne volim da ih lovim, pa to i retko radim.

Ako te zanimaju ostale SCG lacertide, pogledaj slike na sajtu www.herp.it a nase lacertide su:

- Algyroides nigropunctatus
- Darevskia (Lacerta) praticola
- Lacerta agilis
- L. mosorensis
- L. oxycephala
- L. trilineata
- L. viridis
- Podarcis melisellensis
- P. muralis
- P. sicula
- P. taurica
- Zootoca (Lacerta) vivipara

esdy_11192
16.02.07., 07:28
@nenad:

Vise nema SCG :lol: Sad imamo i mi i oni [pogotovu mi] manje vrsta gmizavaca [stime i lacertida]... :D

nenad
16.02.07., 12:38
Mi smo pukli, samo par vrsta ostalo :'(

esdy_11192
17.02.07., 23:55
Pa dobro. Vise manje.. MAda ih "sijemo" kod vodozemaca ::D :lol: :lol: Nadam se da cu uskoro napisati neki duzi tekst o nasoj herpetofauni ili makar o domacim lacertisima [kao sto sam obecao Zarku].. Mada sam trenutno u nemogucnosti to da radim iz raznoraznih razloga...

nenad
18.02.07., 12:37
Jeste, imamo vise vodozemaca, ali ja vise volim gmizavce ;)
Pusti razloge, pisi clanak! :D

Rile_87
30.03.07., 06:02
Kladim se da niko nije "provalio" da onaj muzjak obichnog zelenbaca ima min. 3-4 krpelja samo na jednoj strani tela. Samo da upozorim da prilikom rukovanja lako moze da predje sa zivotinje na choveka!!! Tako da chuvajte se!!!!

zarko
30.03.07., 22:28
obicno krpelji koji dodju sa egz. zivotinjama ne prelaze na ljude ..ali sa zlembaca ,s obzirom da je domaci, ne znam

nenad
31.03.07., 01:39
Pa, kako nije provalio? Napisao sam u tekstu da ima krpelje. Ja sam cuo da to nisu isti krpelji koji napadaju nas, i da ne mogu da nam se zakace, ne znam.
A, i da mogu, krpelj retko pusta zivotinju sa koje pije krv, da bi se prebacio na neku drugu, nije kao buva. A otkaci se tek kad se prejede, tako da je tad bezopasan. :D
U svakom slucaju, vec sam ja bio zakacio lajmsku bolest, ali sam je blokirao antibioticima u prvih mesec dana. :D

Rile87
31.03.07., 01:40
Ta ista vrsta koji parazitira na zelenbacu moze da parazitira i na ljudima
U sorry Nenade napravio sam mali previd :)

viridis
31.03.07., 21:42
evo sa avale jednog...

http://img466.imageshack.us/img466/3286/dsc04849dt5.jpg

Rile
01.04.07., 00:28
Da lepa zenkica, obrati paznju, chuo sam da na avali takodje ima stepskog smuka.