PDA

Pogledaj punu verziju : Bubice



Jenna
30.01.07., 13:54
Imam vec 3 meseca leopard gekona i u terarijumu su se na posudi za vodu pojavile neke male belo-providne bubice. Da li neko zna jer je su opasne i sta treba uraditi povodom istog?

kimo
30.01.07., 14:49
Ne znam tačno u šta spadaju te bubice, ali ih se možeš otarasiti ako dezinfikuješ posudu i promeniš vodu, ako se stalno pojavljuju, onda dezinfikuje ceo terarijum i sve u njemu i to će rešiti problem. Možeš dezinfikovati stvari na više načina: u rerni, mikrotalasnoj, u ključaloj vodi ili 3% rastvorom joda koji kupiš u apoteci, poprskaš i ostaviš pola sata-sat i onda dobro ispereš mlakom vodom.

Jenna
30.01.07., 15:00
Hvala.
Kako se dezinfikuju stvari u mikrotalasnoj, rerni? Posuda za vodu je staklena, a kucica drvena... Podloga je od kamencica i treseta, mozda bi bilo najbolje da je zamenim?

Jenna
30.01.07., 15:01
Btw. koliko sam procitala izgleda da su u pitanju grinje.

zarko
30.01.07., 15:05
opusti se, probaj da ne prosipas vodu iz cinije ...
operi je vrelom vodom.
i to je to i naravno sve ono gore sto su ti rekli

kimo
30.01.07., 16:08
Samo ubaciš u rernu ili mikrotalasnu ono što sme naravno, što ne sme to možeš ili rastvorom joda 3% ili vrelom vodom u šerpi. Da moguće da su grinje, ali to je već diskutabilno, jer se ne razumemo dosta oko toga. Ako su grinje one ne staju isušivanjem, a leopard može bez vode neko vreme, tako da možeš i tako,ako nećeš sve da dezinfikuješ.

zarko
30.01.07., 17:16
stavi pesak nema grinja

Jenna
30.01.07., 20:13
Pesak? Pa zar je to dobro za leoparda? Koliko znam moze da im steti. MIslim da su grinje nastale zbog treseta koji je vlazan.

natural
30.01.07., 20:42
Ako ima previse vlage a ventilacija nije kako treba onda su tu i grinje.

Jenna
30.01.07., 20:49
Nema previse vlage, samo posudica u kojoj je voda, mada je ona malo dublja, i mesto sa tresetom koje prskam na 2-3 dana... Sobzirom da su ispod treseta kamencici, pa se tu mozda voda zadrzavala i zbog toga prouzrokovala nastanak grinja, ne znam. Skoro sve u terarijumu je od drveta, osim posuda za hranu i vodu, tako da nemam sta da dezinfikujem, jedino da promenim podlogu i mesto sa tresetom.

kimo
30.01.07., 21:01
Pa i drvo se dezinfikuje i odatle najčešće i izmile neke bubice i neki sitni organizmi...inače pesak se ne preporučuje malim i mladim leopardima, mada ima raznih mišljenja tu, tako da najbolj da probaš više varijanti i odlučiš koja ti najviše odgovara. Nemoraš tako često da vlažiš taj treset, eventualno ako imaš neku kućicu za njega sa vlažnim tresetom ali i to ne treba tako često, treba kada će da se presvlači i ponekad, recimo svakih 5-6 dana ako je baš toplo i to samo malo navlažiš ne da zemlja pliva...

Jenna
30.01.07., 21:23
Da, sto se tice toga za vlagu zemlje znam, ali me zanima kako da dezinfikujem drvenu kucicu, a da se pritom ne unisti? Imam mikrotalasnu pa bi sa njom bilo najbolje. A sto se kamenja tice?

zarko
30.01.07., 21:31
stavi pesak ne prosejani vec recni pesak... sa gradilista ispeci ga 20 min na 200C i nema grinja
ali kako zelis na tebi je

Jenna
30.01.07., 21:34
Ok, hvala... to sto se podloge tice znam, nego me zanima ostalo sto se nalazi u terarijumu, drvena kucica, panj, kamen, posude, na koliko se to stepeni dezinfikuje?

kimo
30.01.07., 21:39
Pa ubaciš u mikrotalasnu na 10 minuta staviš ne znam ni ja koliko, mislim da ti se to ne može zapaliti, mada nemoj me držati za reč, ako ti je to sumnjivo stavi u lonac sa vrelom vodom i tako malo skuvaj to sve i kada se osuši je to čisto, ako ne uzmi jod 3% u apoteci i sa tim naprskaj i onda properi dobro, to mi je rekao veterinar, tako da je 100% bezbedno.

Jenna
30.01.07., 21:45
Hvala. Sve mogu u mikrotalasnoj osim kucice, jer ima exercice, pa ne sme, takod a cu za nju jos videti, a ako je naprskam jodom promenice drvo bolju.

kimo
30.01.07., 22:19
Pa ne znam, nisam siguran, ovo je rastvor, mada kako god, ajde stavi sliku terarijuma, baš me interesuje kako izgleda.

Jenna
30.01.07., 22:43
ufff, trenutno imam samo prvobitno stanje... http://img77.imageshack.us/img77/1286/terlc5.jpg

zarko
31.01.07., 05:09
uzme se hidrogen ne 100% vec rastvor u apoteci i sve se premace. najbolje sipas u fajtalicu i onda pofajtas sve sto oces unistava sve zivo.
hidrogen je cist kiseonik koji unistava sva anaerobna bica ukljucujuci i bakterije.. za viruse mislim da ne deluje :)
kad izvetri mozes da lizes i ti i tvoj guster nsita vam nece biti.
provereno,probano, radi 200%

kimo
31.01.07., 09:14
Kolko procenata rastvor hidrogena, onaj što se koristi i za ljude? Jesi ti stime već radio? Može i ceo terarijum sa hidrogenom tako?

zarko
31.01.07., 14:54
da , zaboravio sma koji ima lai nemoj 100% nego neki slabiji ali ne manje od 50%% pretpostavljam ne mogu da se setim koji ima , kako se prodaje ali i da kupis 100% neces naskoditi kad izvetri bezopasno je jer on ko sot rekoh unistava kiseonikom koji najeda sve zivo,...gde pocne da peni znaci ima organskih stvari

Jenna
31.01.07., 15:33
Koliko ja znam kupuje se rastvor hidrogena od 3% koji ne steti kozi, ovi ostali, jaci, izbeljuju tj. prze... sad ne znam da nije 50% malo jak?

zarko
31.01.07., 17:58
moguce stvarno se ne secam ali slobodno kupi i probaj ... .mogu da se raspitam ako te zanima!!
ja sam koristio razblazeni ali da li je 3 ili 83 ne znam

sorry

Jenna
31.01.07., 22:31
Raspitala sam se, koristi se 3% rastvor za dezinfekciju, 11% hidrogen przi i izbeljuje da ne kazem blajha :)

zarko
01.02.07., 03:54
bravo devojko :D ne mora da se cimam eto 3% sam koristio onda. stavim u fajtalicu za biljke i pofajtam sve sto treba, ostavis da se izvetri dobro operes vodom mlakom ostavis fajtalicu da izvetrei dobro je operes svime i svacim i to je sve super.
probaj
ja sma to koristio na terartijumu koji je bio j23456 zarazen svim i svacim tako da mi je bilo jako bitno da bude cisto ,dezinfikovano jer je tu doso moj miljenik kameleon i evo nema frke

Calyptratus
01.02.07., 13:01
Ako ne mozes da nadjes od 3%(mada ne bi trebalo) moze da se uzme od 11% ali da se razblazi sa vodom i to da bude 1:3 hidrogena u odnosu na vodu.

gava
01.02.07., 14:51
Uzmeš lepo sve osim kućice i zvekneš u rernu na 250 celzijusa i milina. Ako to nešto preživi onda ga zadrži, zaslužilo je. Kućicu stavi u kesu pa u zamrzivač i ostavi je tako 24 sata. Posle toga izvadiš iz kese i osušuš na radijatoru. Za podlogu koristi krupnozrni šljunak. Možeš ga kupiti u svakoj prodavnici akvarijuma, ako te ne mrzi da se lomiš po rekama. Terarijum očisti vrućom vodom. Dobro da izribaj, posebno ćoškove. Ja bih lično izbegao da koristim tu hemiju o kojoj se raspravljate. Pregledaj guštera. Ako ima te bubice na sebi (posebnu pažnju obrati na zglobove i pazuh) e onda ćeš morati da se pozabaviš tom hemijom.
Sugestija: Ako sam dobro shvatio ta kućica je vlažna komora, jel? Ako je tako onda izbaci drvenu kućicu. Drvo veoma loše reaguje na povremenu vlagu. Počeće veoma brzo da trune. Drvo, kao materijal je veoma postojano na suvom ili ako je uvek u vodi. Ako da kvasiš pa sušiš onda buđa i truli.
BTW lepo si sredila terarijum ;)

Jenna
01.02.07., 16:32
Odlicno! Hvaaalaaa! Nije kucica vlazna komora, taj deo je sa suprotne strane.

gava
03.02.07., 00:46
E da, ako ti nije problem obaveštavaj nas povremeno kako ti ide rešavanje problema. I zbog drugih ljudi koji možda imaju isti problem, a i da ne brinemo ;).
I ako možeš ubaci neku sliku guštera (ne moraju biti savršena, još jedan Geni nije potreban ovom forumu ::))

Jenna
03.02.07., 01:37
http://img101.imageshack.us/img101/7664/tigricavz2.jpg
http://img232.imageshack.us/img232/5411/dsc00603fo9.jpg

Slike su od juce.
Sto se resavanja problema tice, cim nadjem podlogu, bice nesto :)

Jenna
08.02.07., 13:51
Pre dva dana sam izvadila sve iz terarijuma, ubacila u rernu i ispekla! Oprala terarijum vrelom vodom, posle sve vratila unutra i za sada ni traga ni glasa ozloglasenim bubicama! Mada nisam ubacila vlaznu komoru, nemam momentalno treset, ali se presvukla tako da nije potrebno, valjda :)

kimo
08.02.07., 14:08
To ljudi pričaju da je neophodno, ali to nije istina nikako, jedino što može da pomogne kod presvlačenja, a inače u prirodi nemaju baš puno vlažnih mesta, tako da nije to baš toliko esencijalno...kod mene se dosta leoparda presvuklo bez te vlažne kućice...naravno bez problema.

gava
08.02.07., 14:52
Pa ne moraju da imaju vlažnu komoru, to je tačno. Ali moraju da imaju vodu. Moje ženke nisu nikada pile vodu iz činije, pa sam je na kraju uklonio. Viđao sam ih kako ližu zidove vlažne komore koju sam ja prskao svaki dan. Sa druge strane, ako nemaš vlažnu komoru, činija sa vodom je obavezna.

Geni
08.02.07., 14:54
Hmmm, moje piju redovno. Čim im sipam svežu vodu dođu da piju.

gava
08.02.07., 15:01
Moje su imale činiju sa vodom više od pola godine. Svaki dan sam im menjao vodu i prskao komoru. NIKAD nisu prišle činiji. Ali su zato svaki dan pile vodu sa zidova.
Izgleda da sve to zavisi od jedinke do jedinke

Stufy
08.02.07., 15:34
Ja sam moje uvek drzao na pesku i kamenu, bez i malo treseta, nikada nisam vlazio terarijum, samo su uvek imali svezu vodu koju ih bas cesto vidim da piju. Nisam imao ni problema sa presvlacenjem zbog suve klime. Jedino mi je jedna zenkica bila nesto "uspavana" pa sam je prebacio u poseban terarijum sa tresetom. Njoj sam morao da pomognem oko presvlacenja zbog stanja u kakvom je bila, ali je to islo sve ok. Sada jede kako treba, ali je i dalje malo usporena. Ako se tako nastavi saljem je kod veterinara u Suboticu kog je Kimo preporucio.

Jenna
08.02.07., 15:39
Ja ni ne znam da li pije vodu ili ne. Videla sam je jednom, pre par dana. Inace izadje iz kucice da jede i eventualno da se premesti na neko drugo skrovito mesto... Mada sam primetila da nije toliko bas plasljiva kao ranije.. :S
A sto se brzine tice, oni nisu bas nesto brzi? Kad je izvadim i pokusava da mi pobegne onda ume da mlatara nogicama, pa se smiri, a kad je u terarijumu ide onako malo sporije, ali ja mislim da je to normalno...

Stufy
08.02.07., 15:49
Sto se brzine tice evo nekog mog zapazanja. Premestio sam 3 zenke u terarijum 80x45x35 DxSxV, sada kad god hocu da ih izvadim treba da ih vijam po kamenjaru dok su mi u manjem terarijumu bile mnogo mirnije. Temperatura je ista, ali valjda osete prostor pa strikaju :D.

Jenna
08.02.07., 15:53
Ja mogu da je uhvatim kad je namamim crvima... A kad je vratim posle unutra onda trci svuda, propinje se, zavlaci se, ali uglavno se propinje po ivicama terarijuma, ali da hocu da je ponovo uzmem onda bezi... Mada mi je nekako usamljena, uplasena stalno je u kucici...

gava
08.02.07., 16:18
Mislim da je to normalno ponašanje za njih kad su same ili u manjem broju. Ne bih rekao da je uplašena. Leopardi su stidljive životinje koje se veći deo dana kriju. Noću izlaze iz skrovišta da se hrane. Ja sam moju mamio napolje iz kućice crvićima. Hvala bogu pa imaju zdrav apetit. I posle godinu dana bila je nepoverljiva kad je uzimanje u ruke u pitanju. Uvek je pokušavala da pobegne, ali kad je uzmem u ruke odmah se smiri. Čak je tolerisala i maženje, i po glavi mada je za taj deo trebalo malo više vremena da prhvati

Jenna
08.02.07., 16:27
Da, tako i moja, samo sto cu joj dovesti drustvo, nadam se uskoro :)

kimo
08.02.07., 17:34
Verovatno ti se neće pojavljivati više te bubice(grinje kućne pretopstavljam) ali je moguće da su negde ostale i da će se vratiti, to ne treba da te brini, samo ćeš morati da ponoviš taj postupak od ranije :)

Inače što se tiče društva za tvog leoparda, to nije baš tako kao što pričaš, ne možeš tek tako ubaciti drugu jedinku iste vrste sa tvojim...ako hoćeš da ih pariš moraš ih držati odvojeno dok oboje ne budu preko godinu ipo dana stari i dovoljno veliki i krupni(mislim na ženku) za taj uzrast i da ih spajaš samo za parenje, ako hoćeš da držiš zajeno više gekona iste vrste uvek to mora biti ženksa skupina od nekolik jedinki, 2 ili više, inače opet i tu moraš da ih posmatraš i ako se ne slažu moraš ih odvojiti u zasebne terarijume, zato moraš imati uvek to na umu. Mogu da se ne slažu iz više razloga, neki su ako je jedna dominantnija pa stalno malteretira ovu manju ili plašljiviju onda ih moraš razdvojiti i moraš paziti da su dosta slične veličine ako ih držiš zajedno.

Jenna
08.02.07., 17:58
Ok... nemam u planu razmnozavanje, samo druzenje :) Nadam se da necu imati vecih problema :)

kimo
08.02.07., 18:49
Nečeš ukoliko su 2 ili više ženkica iste veličine...

gava
08.02.07., 21:05
Čak i da nisu iste veličine neće biti problema ako im obezbediš više mesta za skrivanje i dovoljno hrane. Generalno, ženke nisu agresivne jedne prema drugoj. Naravno, sve zavisi od onog famoznog temperamenta jedinki, tako da je sve moguće :S

Stufy
09.02.07., 01:58
Bas smo danas Geni i ja pricali o tome. Njegova jedna zenka je ocigledno dominantna u odnosu na drugu dok su moje tri, iako su dve dosta manje, sve mirne. Nego sto se tice bubica. Ja sam cim sam kupio ovaj treset iz garden centra odvojio malo u posudu i drzao ga vlaznim i na toplom da vidim hoce li se nesto razviti. Ocekivao sam ove grinje ali za sada nema nicega. Znaci to sve stoji tako 3 nedelje i nista se nije razvilo za sada. Ne mora da znaci ali ide u prilog prici da bubice nisu iz treseta...

Jenna
09.02.07., 02:04
Sto se mog treseta tice, verovatno jesu, jer je meni stajao u obicnoj kesi, na terasi, oko 2 meseca...

zarko
09.02.07., 02:45
grinje dolaze iz kuce ne iz zemlje
bar ove sa kojima mi generaln oratujemno

kimo
09.02.07., 11:52
Ovo što Žarko kaže je istina. Dobro je što te grinje ne mogu da naude životinjama, jedino što nas sve nerviraju...