PDA

Pogledaj punu verziju : Pocetak...



tarantulica
04.02.07., 12:47
Pozdrav svim ljubiteljima tarantula. Zanima me koja vrsta je najmirnija?Kao pocetniku koju vrstu mi preporucujete.

Bifrost
04.02.07., 12:53
Neka od grammostola ili brachyphelma... Ja bi preporucio Grammostolu roseu.

Srks
04.02.07., 13:43
Grammostola rosea je mirnija od Brachypelma Smithi, samo sto je Brachypelma Smithi lepsa od Grammostola rosea. Mozes bilo koju od te dve obe su mirne i obicno ne ujedaju. ;)

kimo
04.02.07., 13:51
Ćao! Dobrodošao/la!

Možeš za početak nabaviti kao što je rečeno, neku iz roda Grammostola ili Brachypelma, s' tim da one sporije rastu od ostalih, ali su definitivno lepe i mirne. Ukoliko želiš da je čačkaš i navlačiš po rukama onda definitivno Grammostola. Ovde ćeš najčešće moći naći G.rosea-u ili G.aureostriatu, kod nas ima ljudi koji drže i G.inheringi i G.acteon, koje su skoro otkrivene i mnogo su lepe i atraktivne. Ako ti treba pomoć oko nabavke slobodno se javi na PP, imam ja nekih malih Grammostola.

U principu su sve tarantule lake za održavanje i veoma zahvalni ljubimci, ako imaš nekih pitanja konkretnih, siguran sam da ćeš ovde naći odgovor.

Calyptratus
04.02.07., 14:27
Caos i Welcome! :D
Ja bih ti preporucio Brachypelmu albopilosum.Ona nije toliko atrantivna i lepa,ali je super mirna tarantula koja brzo raste.Obicno se ne preporucuje da se tarantule uzimaju po rukama,ali ova je skroz opustena po tom pitanju.

zarko
04.02.07., 17:15
iz roda brahipelma ili gramostola ...
ima puno sajtova na netu koji navode 10 najpitomijih pa mozes odatle da pocnes...
kazu da samo 1 u 1000 rosea nece da se pripitomi ,mada ja moju ne diram drzao sma je par puta.
brachipelme us prva liga zato sto su prelpe

gava
04.02.07., 22:23
Grammostola ili Brachypelma, naravno.
Brachypelme su malo skuplje ali generalno lepše, atraktivnije i brže rastu (mada i one dosta sporo). Takođe su malo aktivnije i vole da bacaju povremeno dlaku. Ali jedna npr. B. smithi oduzima dah, a o B. boehmei da i ne govorim.
Grammostole su divni paukovi, i veoma mirni... posebno G. rosea, ali po meni G. aureostriata je mnogo lepša, a odrasla ženka bude dosta veliki pauk (~18cm raspon nogu). Važi za najvećeg pauka kojeg možeš uzeti u ruke bez opasnosti.
Naravno, uzimanje paukova u ruke nije nešto što ja preporučujem ili ohrarabrujem. Nikad se ne zna. Calyptratus kaže da je B. albopilosa opuštena po tom pitanje (što je generalno i tačno) ali je moja mene pokušala da ujede. Naravno, ako me upznaš nećeš biti iznenađen ::) ;) :D
Evo i još jednu tajnu da ti odam: Uzmi bilo koju tarantulu. I onako ćeš jako brzo kupiti još neku. Kad jednom kreneš, nema stajanja

zarko
05.02.07., 01:39
uzmi poecilioterie najace su :)
ali ozbiljno nema lepseg pauka

Geni
05.02.07., 03:36
Žarko pobogu! Dobro da nisi lividuma preporučio. Čak i uz ovaj smajli si trebao da kažeš da je u pitanju šala. To nikako nije za početnika koji želi najmirniju vrstu. Nemam ništa protiv da neko krene od njih, ali samo ako misli da je spraman na to. Tarantulica očigledno nije.

Ja bih se zadržao samo na Gramostolama i samo par Brachypelmi, pošto smiti i ostale 'lepe' Brachypelme imaju običaj da dosta bacaju dlake. Bez obzira što ne ujedaju ne mogu se svrstati u najmirnije. Smiti još i nekako, zavisi od konkretnog primerka, ali boehmei baca dlake ako je pogledaš popreko :D.

Zaključak: G. rosea ili G. aureostriata od češćih i naravno kao što je kimo već preporučio G.inheringi i G.acteon od onih malo ređih i lepših Grammostola (i naravno pulchra). Sve su veoma mirne. Nijedna od ovih vrsta kod mene nije bacala dlake. Ikada.

Ako je merilo samo mirnoća onda mogu da se preporuče i Avicularie. Dosta su osetljivije od Grammostola, ali su isto tako mirne. Možda ne A.braunshauseni, ali ostale su veoma mirne. Čak i moji versicolori, za koje neki kažu da nisu tako mirni, su kao Grammostole.

marko
05.02.07., 15:56
Ne znam da li će ti pomoći savet početnika, ali nema veze.
Ja sam pre neki dan uzeo B.smithi i za sada je mirna. Jako je lepa kada poraste, možeš naći gomilu slika na netu.
Hteo sam Grammostola pulchra ali je nisam našao.
Mada neko već reče, nikada se nećeš zadržati samo na jednoj tarantuli, ja već razmišljam o sledećoj.
Samo je pitanje vremena (tj. para) ali kad tad ću proširiti porodicu ::D

gava
05.02.07., 17:07
Eh da, G. pulchra, to bi i ja voleo ali ne može. Valjda će biti neka uskoro da se nađe. A do tada....
Kolika ti je smithi. One su fency paukovi. Mada veoma sporo rastu, ali su generalno zahvalni i mirni. Kao i svi ostali ako ih ne čačkaš. Mada neke treba izbegavati. Pridružiću se Geniju: pobogu Žarko!!!!!!!!! Haplopelme, Pterinochilus i Poecilotherie izbegavajte bar još neko vreme. Prve dve vrste su jako agresivne ali ih je teško videti pošto su stalno zakopane, ali zato kad ih vidiš... Poecilotherie su agresivne i jezivo brze. Polako. To može da vam bude 5-6 pauk.
Što se para tiče meni se ne čini da su baš skupi kod nas. Naravno, zavisi od veličine, vrste, ali i prodavca

kimo
05.02.07., 20:13
Nema šta da dodajem za Poecilotheria-e nisu za početnika, mada mogubiti, sve je to u glavi čovekovoj...ako se ponašaš prema njima kako treba nećeš imati nikada problema i ako si oprezan možeš držati crne udovice komotno, a ako si kreten neodgovorni i čačkaš takve vrste paukova, naravno da će te kad tad ujesti i onda će biti problema...

Svakako bilo koja vrsta sem gore 3 navedene i ubacio bih tu da treba izbegavati na početku Theraposidae i Chylobrachys-e jer su i oni kao i sve Azijske i Afričke vrste dosta otrovni i defanzivni.

Za početak slobodno možeš i Lasidoru parahybanu, jer mislim da pored toga što je jedan od najvećih paukova da je dosta zahvalna, brzo raste, puno jede, nije nešto posebno atraktivna ali je lepa i velika...



uzmi poecilioterie najace su :)
ali ozbiljno nema lepseg pauka


Ukusi su različiti...ima mnogo lepih vrsta, a Poecilotheria-e su dosta slične međusobno tako da to početnici neće ni ceniti toliko, dok se ne navuku malo ;)

zarko
05.02.07., 22:05
ne ne ne
ja se ne slazem ni sa jednim od vas .
ne treba praviti idiote i nesposobnakovice od ljudi. prvo mi nismo amerikanci HVALA BOGU
drugo poecioterije nisu toliko brze. nisu greom brze, vise su histericne. imam preko 10 komada i ni jedna jedina nije brza kako murinus niti neporedvidljiva.
glupo je terati ljude da pocinju sa nekim stvarima koje su laganica.

meni je jasno da je osoba pitala za prvog i prijamcivog pauka svi ste tu upravu. ali dajte nisu ljudi nesposobni pa da ne mogu da cuvaju pokija.
ja sma poceo sa p cambridge (koaj je no no na zapadu) i sueperiska je :)
to je moj stav....
ali naravno ne bih preporucio iz razlicitih razlofa pormikoptuse, theraphosa leblondi i apophizis, heteroskodu , fimbiratuse .. .. ustvari pa dobor ni poecilioterije
sma sam sebe poreko

malo sam zastao i razmislio

ne poki nisu za pocetnike
:D

valjda je moja mrznaj prema americi i ovde gejzirala

gava
06.02.07., 00:20
Šta reći?.... A ne zaplakati!? ::)

Over_Mind
06.02.07., 00:27
Ja sam poceo sa Vagansom i Parahybanom a posle mesec dana dosao do par Smithija, par Maculata i P.formose, kao sto Kimo kaze ako pazis svi su isti, stvar je samo u ukusu sto se izgleda tice ... sad bi da nabavim sve od Poecilotheria ...

tarantulica
06.02.07., 01:24
Caos i Welcome! :D
Tnx :)

:th_clap: Prvo vam moram reci da sam odusevljena tolikim odgovorima, nisam to ocekivala :)

Hvala na savetima, verujem da cu imati jos mnogo pitanja, mada sam i ovako puno naucila, listajuci forum.

Razmisljam se izmedjuBrachypelma smithi i emilia...pa se tu nasla i Grammostole rosea i sad sam u dilemi iliti trilemi :)


Evo i još jednu tajnu da ti odam: Uzmi bilo koju tarantulu. I onako ćeš jako brzo kupiti još neku. Kad jednom kreneš, nema stajanja

Hehehe pa vec vidim da ce krenuti sa dve...i ko zna gde cu zavrsiti.Ima toliko vrsta koje su stvarno predivne.


Žarko pobogu! Dobro da nisi lividuma preporučio. Čak i uz ovaj smajli si trebao da kažeš da je u pitanju šala. To nikako nije za početnika koji želi najmirniju vrstu. Nemam ništa protiv da neko krene od njih, ali samo ako misli da je spraman na to. Tarantulica očigledno nije.

Za trenutak sam pomislila da je ozbiljan a onda procitah tvoj post. E sad koliko sam spremna ili ne ne znam ni sama. U svakom slicaju jednostavno ih obozavam. Do pre neki dan sam ih gledala na slikama i samo preko stakla. Prvi bliski susret (citaj drzanje u ruci) sam imala juce i osecaj je predivan.
Sad vam je jasno zasto trazim mirnu vrstu...da mogu da je drzim s vremena na vreme. :)
Jos jednom hvala svima i budite spremni na gomilu pitanju :)

@zarko
Kad si je vec savetao mozes li mi reci nesto vise o toj vrsti? (poecilioterie) Mozda moze i slicica? :)

kimo
06.02.07., 02:37
Zato su tu ljudi na forumu da ti daju brze i efikasne odgovore kada ti zatrebaju :)

Ako već sada planiraš da praviš neku kolekciju, tj. da se ne zadržavaš na jednoj, onda ćeš završiti kao neki ovde ::D tj. nećeš nikada završiti...no to je najmanji problem, to je ustvari super, ja svima govorim da su tarantule kao sličice, nikad dosta.

Ako stvarno hoćeš da držiš pauka sa vremena na vreme u ruci a da to radiš i kad odraste, onda definitivno Grammostola neka. U principu možeš da uzmeš i smithi i emiliju ali će ti one najverovatnije dosta često bacati dlaku kada odrastu, tj. postoji šansa, a druga stvar kada su manje su jako pogubljene i poplašene i stalno trčkaju, mada su Brachypelme jedan od najlepših i najrasprostranjenijih rodova...

Što se tiče Poecilotheria to možeš naći na netu, kao što sam rekao veoma su slične mada kada odrastu se vidi razlika i uovaj rod spadaju neke od najskupljih tarantula na svetu, mada i najlepših...

Evo ti jedna slika mlade P.rufilate u karakterističnoj pozi, ne vide se šare ali čisto da vidiš kako to izgleda, po tom stavu se izdvajaju od ostalih...

http://img240.imageshack.us/img240/3238/prufilatauh2.jpg

zarko
06.02.07., 02:45
ima na mom sajtu www.gekkogecko.co.yu u galeriji pogledaj...
imas tred o poeciliterijama :)
pa i tu procitaj ili zamoli administ. da ti postavi link.
inace ja ih puno volim a poceo sma sa opakim paucima tako da mislim da jludi (na netu generalno) preteruju...
drugo mnogo je glupo uzimati T da bi je drzao....ako te ujede ne verujem da je neces ispustiti.. tebi nece biti nista ali njoj :(
razmisli

bolje je smiti od emilije emilija najsporije raste od Brachypelma. ja imam boze zdravlje zenkicu koja ima sad oko 8cm i ima preko godinuipo dana jako sporo rastu...
cambridge je odlica T pogledaj u mojoj galeriji P. cambridgei fenomenalnaaaaaaaaaaa

srecno u odabiru i nemoj mnogo dase dvoumis za par godina imaces ih sve :)

marko
06.02.07., 13:13
Eh da, G. pulchra, to bi i ja voleo ali ne može. Valjda će biti neka uskoro da se nađe. A do tada....
Kolika ti je smithi. One su fency paukovi. Mada veoma sporo rastu, ali su generalno zahvalni i mirni. Kao i svi ostali ako ih ne čačkaš. Mada neke treba izbegavati. Pridružiću se Geniju: pobogu Žarko!!!!!!!!! Haplopelme, Pterinochilus i Poecilotherie izbegavajte bar još neko vreme. Prve dve vrste su jako agresivne ali ih je teško videti pošto su stalno zakopane, ali zato kad ih vidiš... Poecilotherie su agresivne i jezivo brze. Polako. To može da vam bude 5-6 pauk.
Što se para tiče meni se ne čini da su baš skupi kod nas. Naravno, zavisi od veličine, vrste, ali i prodavca

Zašto kažeš da pulchra ne može, jel znaš nešto što ja ne znam?
Moja smithi je još mala, moje amatersko iskustvo (ako tako nešto uopšte postoji) ceni pauka neih par cm i jedno 4-5 meseci starosti.
Nisam je još merio, mislim da je prerano za to. Neko već reče da su malo pogubljene kada su male.
Istina, verovatno se još plaše, malo se cimnu kada se nešto pomeri, malo potrče i to je to...

Geni
06.02.07., 13:32
Zašto kažeš da pulchra ne može, jel znaš nešto što ja ne znam?


Zato što već mesecima bezuspešno pokušavamo da je nabavimo :evil:. Nema je nigde.

Ja imam jednu polu odraslu i jednu potpuno odraslu B.smithi i obe vole da bacaju dlake čim se uznemire.

marko
06.02.07., 13:38
@Geni - ma nije mi frka za dlake, tj. nije mi frka za sada.
Ima li neko neprijatnih iskustava sa dlakama da mi kaže nešto više.

Btw zar ne postoji ni jedna pulchra nigde kod nas???

Geni
06.02.07., 13:46
Tebi nije, ali ovu temu je započela tarantulica sa pitanjem:



Pozdrav svim ljubiteljima tarantula. Zanima me koja vrsta je najmirnija?Kao pocetniku koju vrstu mi preporucujete.


U skladu sa tim i odgovaram. Ona bi tarantulu koju može da drži po rukama, a za to su Grammostole mnogo bolji izbor.

Ja imam i P.ornatu i P. murinus i H.lividum i ostale agresivne i brze vrste i uopšte ne mislim da nisu odgovarajuće za početnike ako to žele. Ali tarantulica želi mirnu tarantulu.

gava
06.02.07., 15:56
Ne znam za Genija ali ja sam razvlačio L. parahybanu porukama i posle toga sam se razvalio od češanja. Ona u opšte nije bacala dlaku. Sve je to od onoga što je ostalo za njom. Katastrofa. Da me je neko celog ubacio u koprive bilo bi mi lakše. I tako su me ruke svrbele satima. Tako da sada izbegavam da uzimam paukove u ruke.
Stvari stoje ovako: Ako ti dlaake uđu respiratorni sistem (ako ih udahneš) ubićeš se od kašlja u najboljem slučaju. U najgorem, javiće se alergijska reakcija i nećeš moći da dišeš. Ako ti uđu u oči može doći do privremenog ili ne daj Bože trajnog slepila (ili će te svrbeti oči i biće crvene). Pošto taj odbrambeni sistem nije razvijen zbog ljudi već mnogo manjih životinja, realnost nije bas tako crna. Da bi dlake došle do usta, nosa ili očiju tarantulu moraš da prineseš baš blizu lica.
Te dlake poseduju samo vrste iz Novog sveta. Afričke i azijske vrste ne poseduju iritirajuće dlake, ali zato mnogo više vole da ujedu, a i kreću se mnogo brže.

Geni
06.02.07., 16:01
Zbog toga i kažem da se drži Grammostola. Dlake nisu ni malo bezazlene. Pored bacanja tarantule nekada i utrljavaju dlake na osobu koja ih drži. Po pravilu to rade Avicularije, ali mogu i druge vrste.

gava
06.02.07., 16:37
Frka ti nije ni za šta dok ga ne osetiš na svojoj koži. Nemoraš se zaletati i kupovati po svaku cenu. Možeš i da sačekaš malo pa da vidimo možda se i nađe neki lep pauk za tebe. Ali kao što sam ti ja lepo napisao nikad se ne završi na samo jednoj tarantuli. Odmah posle prve dođe i druga, pa treća i onda moraš kao Geni da imaš spisak u računaru da bi znao šta sve imaš, i koliko. Ja se malo šalim sa njim, ali čovek je stvarno moj idol.
Polako, sačekaj malo. Možda će uskoro biti neka G. pulchra.

Bifrost
07.02.07., 01:38
ne ne ne
ja se ne slazem ni sa jednim od vas .
ne treba praviti idiote i nesposobnakovice od ljudi. prvo mi nismo amerikanci HVALA BOGU
drugo poecioterije nisu toliko brze. nisu greom brze, vise su histericne. imam preko 10 komada i ni jedna jedina nije brza kako murinus niti neporedvidljiva.
glupo je terati ljude da pocinju sa nekim stvarima koje su laganica.

meni je jasno da je osoba pitala za prvog i prijamcivog pauka svi ste tu upravu. ali dajte nisu ljudi nesposobni pa da ne mogu da cuvaju pokija.
ja sma poceo sa p cambridge (koaj je no no na zapadu) i sueperiska je :)
to je moj stav....
ali naravno ne bih preporucio iz razlicitih razlofa pormikoptuse, theraphosa leblondi i apophizis, heteroskodu , fimbiratuse .. .. ustvari pa dobor ni poecilioterije
sma sam sebe poreko

malo sam zastao i razmislio

ne poki nisu za pocetnike
:D

valjda je moja mrznaj prema americi i ovde gejzirala


Ja sam hteo nesto slicno da kazem. Slazem se sa tobom, to pocetnik... mi je malo glupo svi valjda znamo da se cuvamo tako da je sansa da nas neka tarantula ujede veoma retka. Sad ako neko bas hoce da ih navlaci po rukama onda vazi ono grammostola, brachyphelma.. E sad neke vrste su teze za cuvanje pa je za to potrebno neko iskustvo, a ovo da ce neko biti ujeden u to ne verujem. ;)

Geni
13.02.07., 15:08
Ostali komentari su prebačeni u temu 'Grammostola pulchra'. U ovoj će ostati samo postovi koji su vezani za predlaganje najmirnijih tarantula. Ako je u pitanju Grammostola pulchra onda pišite u toj drugoj temi.

milosb
11.09.13., 20:43
hteo bih da nabavim jednu mirnu tarantulu na you tube mnogi preporucuju euathlus sp. red kakva su vasa iskustva sa ovom vrstom. Vidim da je ovde niko ne preporucuje pa me interesuje da li je teska za odrzavanje

filipj97
12.09.13., 07:53
Nije nijedna tarantula teška za održavanje. Samo su neke izdržljivije vrste, a neke manje izdržljive. E. sp. "Red" je teraristijalna vrsta i zahteva nižu vlažnost vazduha, ima ih sad u ponudi trenutno(malih). Javiće ti se verovatno neko ko sa njima ima iskustva, a od generalno mirnih tarantula mogu da ti predložim vrste iz rodova Brachypelma i Grammostola na primer.