PDA

Pogledaj punu verziju : Prebacivanje tarantula



marko
06.02.07., 13:21
@zarko - znam da nije vezano za temu ali mene zanima kako ti pauka prebacuješ?
Izvinjavam se na pitanju koje nije vezano za temu.

kimo
06.02.07., 14:45
Neka ovo admini prebace u novu temu ako već nema prebacivanje pauka i neka se napravi sticky, tj. uradiću ja detaljno za koji dan, tj. za vikend ako dotle neko ne uradi. Inače kada želiš nešto da pitaš što nije vezano za temu slobodno otvori novu temu pod tim naslovom, uvek će nekom novom dobro doći.

Ovako male prebacuješ kako znaš i umeš :lol: nekako je nečim nežnim ili pipkaš da ona pređe u drugu posudu ili je prsto ili nečim već drugim nateraš da pređe, a ako ne ni tako možeš ostaviti tu manju posudu iz koje je prebacuješ u neku veću da ona sama pređe posle nekog vremena...

Geni
06.02.07., 15:17
Male nije problem, a za velike preporučujem da se preklopi nekom posudom i onda se polako zavuče parče kartona ili neke tanke plastike ispod tarantule i tako se izvadi i stavi u novi terarijum. Sada ću to da primenim sa T.blondi :S

gava
06.02.07., 16:19
Da ne pišem baš puno evo link pa da vidite kako može pomoću polovine plastične flaše da se prebace velike tarantule. Moj omiljeni način:
http://homepage.ntlworld.com/the.tarantula.store/howto-rehouse.htm

Geni
06.02.07., 17:31
Da ali ovo je G.rosea, Nju je mogao i rukom da prebaci. Kada bi pokušao tako da uguraš T.blondi u neku posudu češao bi se naredna 3 dana. Zato i kažem da je najbolji način da se tarantula poklopi nekom posudom (može i ovakva isečena plastična flaša ako tarantula nije previše velika) i da se podvuče parče kartona ili neka tanka plastika, što je u ovom tekstu ostavljeno kao mogućnost.

Bifrost
06.02.07., 20:28
Ja za g. roseu koristim papir A4 format :lol:

Srks
06.02.07., 22:29
ma da ona je jako laka moze da se pipka i nece da ujeda. Super za pocetnike.

Bifrost
07.02.07., 00:42
Pa sad ima ona neku tezinu moze se osetiti. Al ovo sa A4 samo je prebacim na papir, izvadim i stavim pored. Kad zavrsim ona se nije ni pomerila sa papira i samo vratim nazad.

zarko
07.02.07., 03:27
polaskao si me sto si napisao
@Zarko :D

prilicno su odgovorili. ja koristim 2l kokakola flasu isecenu jedno 20cm od poklopca. za t koje su do 15cm preko toga koristim providnu kutiju za lizalice koja ima precnik oko 30cm. lako se manipulesenjome. za opasne t na tu kutiju sma zalepio drsku na centru pa iygleda ko ono za ocepljivanje solje :)

koristim ili jako jako tvrd karton ili lesonit jos bolje lai takvih dimenzija da mogu da ga lagano spustim u ter. i da i on ima neku drsku da mogu da podignem kako ne bih butao ruke pri parenju medju paukove ....jer doj je jedan poklopljen ovaj drugi moze da se osveti ...

a npr.. 19cm cmabridge samo stapovima prebacujem iz ter u ter.. tj drugaru sam prebacivao jer je sad njegova :), bila je jako tolerantna...

marko
08.02.07., 10:06
A jel nema šanse da se T potpuno ručno prebaci?
Tj. moje pitanje bi bilo da li neko ima neku maksimalno tolerantnu (odraslu) T koja može rukom da se prebaci?
Inače za ove netolerantne T je skroz dobar ovaj metod sa flašom.

@zarko - čekaj ovo što si napisao da si 19cm T prebacivao štapovima ne mogu da zamislim.
Jel to na foru dva štapića, kao kineska hrana... ::D

gava
08.02.07., 12:42
Ima šanse, naravno. Ja sam moju Homoeommu prebacivao rukom. Nije skroz odrasla, ali je dosta velika. Ali sam odustao jer me svrbe ruke od dlaka.
Generalno, samo Grammostole bi mogao da prebacuješ rukom bez cimanja, ali to zavisi od temperamenta jedinke koju poseduješ. Ako ti je tolika želja da uzimaš tarantulu u ruke dogovorićemo se da ti organizujemo seansu. Na kraju ćeš videti da i nije neki bog-zna-kakav osećaj. A i zbog sigurnosti pauka uzimanje u ruke se ne preporučuje, pa samim tim i prebacivanje. A to se sa odraslim paukovima radi samo kad se čiste terarijumi... tj. 1 godišnje.

Geni
08.02.07., 12:55
Pa ja bih preporučio da se nikada ne radi. Ne zbog svraba ili opasnosti od ujeda, pošto se tarantule smire kada su u ruci i počnu samo da šetaju pokušavajući da se vrate na zemlju, već zbog sigurnosti same tarantule. Dovoljno je da se onaj koji je drži malo uplaši ili da sama tarantula brzo krene da beži i može da padne. To bi za veliku tarantulu bilo fatalno.

Ovi sistemi sa flašama i drugim posudama su više radi sigurnosti same tarantule nego onoga ko je prebacuje.

zarko
08.02.07., 13:00
stapovi su bili oko 40cm pa je samo gurkas ... alia nezn oda ne popoizdi. nisam bio siguran dace sve biti 100% ok ali nije bilo druge moralo je tako ... mada kad radim te stvari sma opusten i to je i najbitnije . pre kad prebacujem 2cm T se oznojim sad uvek imam kanticu kojom mogu da poklopim t i zato je uvek opusateno. ako t zahteva vise postovanja ja odem u vc zatvorim sve rupe i onda radim
:)

gava
08.02.07., 13:04
Naravno da se prebacivanje ne preporučuje rukama, ili uzimanje u ruke... ikada. Ali ako čovek već hoće da se zeza tako, onda da mu bar damo neki pametan savet.
@Geni:
E, ajde da taj fazon sa flašom probamo sa tvojom ornatom pa da vidimo ko je sve tu siguran. Nudim se da to uradim sa tobom. Sve pripremi i zovi

Geni
08.02.07., 13:43
Važi! Ti je prebacuješ a ja stojim sa pripremljenim foto aparatom. Imaćemo prvu fotografiju samog čina ujeda tarantule na svetu ;)

gava
08.02.07., 14:25
OK. A šta ćemo ako me ne ujede? Samo da znaš ja sam veoma ozbiljan. Toj nesrećnoj ornati je davno bilo vreme da dobije adekvazniji smeštaj. U svakom slučaju obezbedićemo fotke za ovu temu ili za novu: Ujed tarantule. ::)

Geni
08.02.07., 14:32
Ma nahuškaćemo je, ne brini se ti ništa ;).

Ali ozbiljno trebali bi to da uradimo. I nju i 2 blondi. Dogovorićemo se da to obavimo i taman možemo i lepo da slikamo postupak. Ako prebacimo i murinusa možemo taman da napravimo slikovito uputstvo za prebacivanje najnezgodnijih vrsta.

gava
08.02.07., 14:46
Ajde sve i nekako, ali taj murinus me plaši :erm:.
Ali veliki smo mi... Samo mi javi kad planiraš, dolazim sigurno

marko
08.02.07., 15:02
Ima šanse, naravno. Ja sam moju Homoeommu prebacivao rukom. Nije skroz odrasla, ali je dosta velika. Ali sam odustao jer me svrbe ruke od dlaka.
Generalno, samo Grammostole bi mogao da prebacuješ rukom bez cimanja, ali to zavisi od temperamenta jedinke koju poseduješ. Ako ti je tolika želja da uzimaš tarantulu u ruke dogovorićemo se da ti organizujemo seansu. Na kraju ćeš videti da i nije neki bog-zna-kakav osećaj. A i zbog sigurnosti pauka uzimanje u ruke se ne preporučuje, pa samim tim i prebacivanje. A to se sa odraslim paukovima radi samo kad se čiste terarijumi... tj. 1 godišnje.
Naravno da imam želju da držim T u ruci. Svestan sam ja da se baš zbog sigurnosti T ne preporučuje
uzimanje u ruke. Nema potrebe orgranizovati seansu, sačekaću da mi smithi odraste ::D

gava
08.02.07., 15:19
OK. Samo vodi računa. Moja smithi ne baca dlaku već se propinje i pokazuje zube. To je retka pojava i ne verujem da će i tvoja biti takva. To ja nemam sreće sa Brachypelmama. A dok poraste ima da pobeliš. Treba im godinu dana da porastu na 3-4cm raspon nogu.

Geni
08.02.07., 15:32
Da, veoma zavisi od primerka. Moja Avicularia braunshauseni se ponaša kao i svaka Avicularia kada je čačkam od pozadi. Mirna je ko bubica. Mogu da je guram koliko hoću. Ali ako joj samo pipnem prednje noge, odmah se propne i izbaci zube.

kimo
08.02.07., 17:38
Hoću ja da vam pravim gužvu pri prebacivanju, ako mogu da visim kod prozora :lol: Inače ću doći 19.02.valjdda u BG pa verujem da pre toga nećete se ni nakaniti da prebacite, pa možda svratim...
Napravite ono što je žarko opisivao i samo imajte pri ruci neke štapove i moći ćete je gurnuti nazad ako krene napolje ilo koja, zato ne treba biti baš sa aparatom u rukama, nije dovoljan samo jedan za tako nešto...

Samo polako, doći ćeš ti kod mene opet syntax, pa ću ti dati neke da držiš, vidim da si baš željan, čeka te V.wacketi :evil: Šalim se samo dođi kada prođu ispiti.

gava
08.02.07., 21:11
Pa onda bi mogli da se organizujemo za 19. To je ponedeljak. Kako Geni odluči... mada sam te provalio, hoćeš da dođeš da vidiš kako me ornata ujeda :evil:
hehehehehehe

Ig0r
09.02.07., 10:08
Mene zanima kako prebacujete H lividum? Ako neko ima. Čitao sam nešto o tome na stranim forumima... Neki vlasnici isteruju pauka iz rupe vodom, opet neki drugi dimom... Naravno zatim sledi standardno cimanje sa jednim od naj defanzivnijih paukova... Sve mi se više dopada ideja da jednog dana gajim rupu pa se polako pripremam ;)

Geni
09.02.07., 10:38
Evo ti moj predlog - čim naraste do 5-6cm stavi ga u terarijum koji će mu biti dom do kraja života ;)

Ozbiljno. Ja sam lividuma prebacio pre oko mesec dana iz male u malo veću kutijicu bez ikakvih problema, pošto je mali. Kada sam izvadio svu zemlju, stajao je u praznoj kutijici kao sa skupljenim nogama. Nije ni pokušavao da beži. U ovoj kutijici može da naraste na oko 4-5cm i onda ću da izvrnem zemlju iz ove kutijice (sa sve lividumom) u neki terarijum koji je dovoljno veliki za odraslog.

kimo
09.02.07., 11:57
Videćemo lividuma u nedelju na forumu, pa da se zna kakve su to ustvari boje i ko koristi photoshop na netu :evil: Imaću ženku odraslu H.lividuma pa će je Goran slikati malo...

P.s. Gorane nemoj zaboraviti da doneseš aparat i aparaturu sa sve kablom za komp!

Geni
09.02.07., 13:02
Aaaa kabl. Ok poneću ga (ako se setim ;)).

Ig0r
09.02.07., 13:12
Kada sam izvadio svu zemlju, stajao je u praznoj kutijici kao sa skupljenim nogama. Nije ni pokušavao da beži.


Ako sam ovo dobro razumeo ti si Geni vadio zemlju malo po malo dok nisi došao do pauka, i tek posle ga prebacio u drugu posudu ili šta već... Ako ne ispravi me. Takođe bi mogao da kažeš koliki je sada, a i sličica posude u kojoj je sad ne bi škodila ako imaš ;)
Sa koliko podloge držiš lividuma. Je li u "klasičnom" terarijumu za kopače? Ili tek planiraš da ga smestiš ujedan takav. Neki strani hobisti jednostavno ne dozvoljavaju pauku da se previše ukopa tako što mu uskraćuju podlogu(do određene mere naravno), samo kako bi ga češće viđal - što je očajno.
Pozdrav

kimo
09.02.07., 13:24
Ma Grof, sve to rešiš kako hoćeš, nema tu šta da se ograničava, jer u tom pogledu svako ograničava H.lividuma, jer bi on kopao metrima u dubinu, a ti mu nedaš toliko...

Video si valjda lividuma kod mene? Moj ima nekih 4 ako ne i malo više cm i iskopao je rupu tj. tunele i tamo kulira, nisam ga nijednom video...

Ig0r
09.02.07., 13:34
Ma kapiram to, ali tvoj je jos poprilično mali. I po mojoj proceni do 5cm raspon nogu tako da je tvom do yaya + su oni ako sam dpbro shvatio uglavnom sklupčani(a i kako bi se širio pod zemljom). Ali oni navodno narastu do 15cm, a tolikom pauku treba dosta više prostora a tu mislim na prostor pod zemljom....

Geni
09.02.07., 14:12
Imaš celu temu o lividumu - http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,266.0.html

I mogli bi tamo da nastavimo priču o ovoj vrsti. Ova tema je vezana za prebacivanje tarantula. U duhu teme ću ovde odgovoriti na deo pitanja.



Ako sam ovo dobro razumeo ti si Geni vadio zemlju malo po malo dok nisi došao do pauka, i tek posle ga prebacio u drugu posudu ili šta već...


Da, mada nisam morao mnogo da kopam. Moj lividum je došao u plitkoj okrugloj posudici ok 8cm u prečniku (one standardne u kojima se prodaju mali pauci). Sva zemlja je bila povezana mrežom, tako da sam samo izvadio zemlju i mrežu u jednom komadu. U onoj temi imaš i sliku lividuma kako stoji skupljen na dnu posude nakon što sam mu izvadio zemlju.

marko
09.02.07., 20:09
Samo polako, doći ćeš ti kod mene opet syntax, pa ću ti dati neke da držiš, vidim da si baš željan, čeka te V.wacketi :evil: Šalim se samo dođi kada prođu ispiti.
Dogovoreno! :camouflage:

Btw obavezno slikajte to ujedanje tj. prebacivanje koje je zakazano i okačite slike ovde. ::D

Geni
09.02.07., 20:19
Naravno. To je i plan. Jedna ornata od 18 cm i 2 blondi od 20+ cm, biće to dobri primeri ;).

U skladu sa borbom protiv 'offtopic-a', slike ujedanja će biti u drugoj temi :D.

gava
10.02.07., 01:16
slike ujedanja će biti u drugoj temi :D.

E baksuze jedan, jezik pregriz'o ;). Ja znam da bi ti to voleo, ali taj film neće da gledaš. Kad tu ornatu preselimo bez da me ujede nosim je kući, samo da znaš !!! ::)

zarko
10.02.07., 03:51
da li se to radi o genijevoj nadrkanoj ornati?
ja bih stavio djak (manji) prkeo poklopca i sproveo do zeljenog ter. pa bi kroz neku rupicu buvao i duvao dok ne predje kroz "man made tunel"

zarko
10.02.07., 04:29
e evo nasosamsad ove slicke kako sam prebacivao 15cm nandu kromatus ... i prilicno je besna :)
http://img526.imageshack.us/img526/6602/dsc01102lr2.jpg

gava
10.02.07., 17:12
Da ... upravo se radi o toj tarantuli.a ko zna sta im taj manijak radi pa su mu svi paukovi besni. hehehehehe
E lepo si to obavio, ali mislim da taj postupak nece da valja kod arborealne tarantule koja oma dosije u policiji ::) ;)

Bifrost
13.02.07., 14:26
Zasto plasite ljude :lol:, pa nije valjda problem prebaciti tarantulu.

Geni
13.02.07., 15:29
Ovu jeste. U principu nije problem prebacivati agresivne tarantule ukoliko su predvidljive, ali ova ornata je sve samo nije predvidljiva. Možeš da je gurkaš pincetom i ona se samo polako pomera, taman pomisliš da je mirna kada se u deliću sekunde katapultira na drugu stranu terarijuma pa onda istom brzinom nazad ka tvojoj ruci sa izbačenim zubima (kao da zna da je ustvari ta ruka koja drži pincetu prava meta, a ne sama pinceta). Nikako nisam uspeo da provalim kada će da se katapultira. Nema nikakvih pokazatelja.

Kod blondi je jedini problem (pored njene veličine) količina dlaka koje baca kada se uznemiri. Ako na to dodamo činjenicu da su im dlake među najiritantnijim od svih tarantula (u odnosu na njih Brachypelme su više golicanje nego svrab) dolazimo do potencijalnih problema sa dugotrajnim češanjem u najboljem slučaju.

zarko
13.02.07., 17:38
da znas da ja u kuci neam serpu koja je dovoljno vleika za ornatu :)
ne ,ozbiljno mora se paziti sa tim

kimo
13.02.07., 18:24
Pa uzme se onaj balon od 5 litara, u čemu se kupuje voda i lepo se prereže i to iskoristi :)

Mora se paziti svakako, sa svakom, da nebi povredili njih, a ni sebe. Vremenom se čovek opusti pri prebacivanju tarantula, pa može da dođe do nenadanog ujeda ili reakcije tarantule, što može da škodi i nama i njoj, zato treba uvek biti na oprezu i ne paničiti.

Bifrost
13.02.07., 18:46
Ma scepas cudoviste rukom i prebacis :lol:, imas faktor iznenadjenja :lol:

gava
13.02.07., 20:21
Pa da, lako je to reći kad JA treba da ščepam čudovište :D ::).
Mislim da Geni malo preteruje, ali mu verujem da treba biti pažljiv kod TE tarantule. Video sam kako lovi. Recimo da imam puno poštovanje prema Genijevoj štićenici.

Bifrost
13.02.07., 20:54
Treba biti pazljiv kod svake. Preporucujem da to uradite iznad nekog kreveta u slucaju da padne da padne na meko. Ja licno ne verujem da ce biti nekih problema. Mada sa druge stane ja nemam ornatu :(

gava
14.02.07., 16:19
Ma nemam je ni ja. To je taj faktor iznenađenja.... JA ću biti iznenađen :shock:

Superfly TNT
19.02.07., 19:48
Ma scepas cudoviste rukom i prebacis :lol:, imas faktor iznenadjenja :lol:



::D ::D ::D ::D ::D ::D ::D ::D ::D ::D ::D

Ja sam pocea koristit rukavice sta mi stari nosi kad radi oko kuce ili po vrtu, neke debele kozne, tako da sa dlacicama nemam vise problema, a sto se tice ugriza, nisam bas 100 % siguran da su neprobojne za zube odrasle tarantule

gava
20.02.07., 10:28
Ta fora sa rukavicama je dobra, ali mene ne brinu dlake, već ti zubi koji probijaju sve što dohvate. Vidi ovako, ja mislim da će sve biti OK i da neće biti problema. Verujem da ta ornata jednostavno ne može više da podnese svog vlasnika :D ;)

miljance
20.02.07., 15:08
Cekaj malo zar nije najlakse prebaciti ih neko vreme posle presvlacenja kad im se malo 'stegne' oklop? U tim trenucima ih ja prebacujem jer su koliko sam primetio tad najmanje agresivne. Tada uglavnom beze koliko sam ja primetio, nezavisno od vrste.
Mislim cambridgei-a koji je trenutno dosta velik (oko 8-9cm) i od koga se ja zentam kad vidim kako trci kad samo zagrebem po poklopcu prebacujem bez problema dan posle presvlacenja.
Mada opet, ja nemam ornatu :D .

zarko
20.02.07., 17:36
ja nikad ne prepacuje magresivne /sveze presvucene ... jedino aviuklarije i to posle 5 dana ...znaci nije ni bas sveze

bolje da se pomucis oko prebacivanja nego da odbaci nogu ili jos gore da rikne

kimo
21.02.07., 00:48
Nebi ti preporučio da čačkaš uopšte sveže presvučenu...nije problem toliki to prebacivanje, jedino sa ovakvim vrstama...eventualno. Mada Gava je hrabar dečko :P

Geni
21.02.07., 12:09
Po mom mišljenju ovo će biti jedno od najtežih prebacivanja iz sledećih razloga:


U pitanju je aborealna vrsta. Mnogo je lakše uhvatiti terestrijalne jer ih je dovoljno poklopiti nekom posudom. Teško je kada se smesti u ćošak u vrhu terarijuma.
Velika je. 18 cm i retko je skupljena. Uglavnom se postavi tako da je ispružena na staklu. Iz ovoga proizilazi da nam treba posuda koja ima prečnik veći od 18cm, a i tada je velika opasnost da joj priklještimo noge. Sa tolikom posudom je veoma teško manevrisati unutar terarijuma.
Veoma je brza, pa je nezahvalno 'ciljati' je posudom. Velika je verovatnoća da će biti na drugom kraju terarijuma (ili na ruci onoga ko drži posudu) dok je poklopimo. :D
Ovaj konkretni primerak je prilično agresivan. I bez bojazni kreće da ujede. Većina tarantula ili beži ili prvo zauzme defanzivni stav da pokaže koliko je ozbiljna. Veoma retko kreću u napad bez upozorenja. Ovaj primerak je to pokušao u nekoliko navrata.


Svo ovo u kombinaciji je čini nezgodnom za hvatanje. Naravno, postoji velika verovatnoća da će sve proći bez problema ali bolje se ne opustiti. Superfly TNT je to lepo napisao u prvom postu svoje priče o ujedu.

Kuni
21.02.07., 14:38
Ne znam da li bi pomoglo da joj spustis temperaturu na ispod 20C pred prebacivanje, citam da i to rade sa brzim i agresivnim vrstama, ali niko nije definitivno potvrdio da li je pomoglo??? Ili da joj das sansu par dana da mozda sama predje iz jednog u drugi, ako to mozes nekako da izvedes i namontiras??? Vidim ja da ce tu moci dokumetarac da se pravi, zeljno ocekujem fotke iz nove gajbe (da li uopste mora da se seli, ako vise nece rasti a tu joj je dobro, sta je problem, bas skuceno???).

Geni
21.02.07., 14:44
To se praktikuje, ali ne mogu da stavim toliki terarijum u frižider. Nemam dovoljno veliki frižider. Iz istog razloga ne postoji mogućnost da se stari terarijum stavi u novi. Novi nije toliko veliki.

Najbitniji razlog prebacivanja je moja skučenost ;). Taj ornatin terarijum mi zauzima previše mesta. Nije lepo ukrojen prema mojim elementima.

Superfly TNT
21.02.07., 15:49
Evo ovako, sljedece sto bi moga napravit ( barem ja tako radim, kad su u pitanju poechiloterie ), odnesi cijeli terarij u kupaonu i stavi ga u kadu/tus kabinu, stavi velike debele rukavice a ispod njih neke vunene rukavice za zimu ( nikad dovoljno opreza ::D ), uzmi najvecu plasticnu bocu od coca cole i odrezi joj vrh tj. odrezi je tamo gdje se nalazi cep, i uzmi jednu veliku dugu pincetu ako je imas, u slucaju ako se pauk nalazi na nekoj ravnoj sirokoj povrsini, na ovaj nacin nebi trebao imati problema, samo je gurkas sa dugom pincetom u bocu, ako ne ude u bocu, ostat ce i dalje u terariju ILI ce ti dotrcat na ruku ( iimas debele rukavice ;) ), a nakon ruke vjerojatno pada na pod od kade/tus kabine, a od tamo nemoze dalje, a sad ako se pauk nalazi u nekom kutu od terarija, to je druga prica, ona je malo nezgodno, ALI OPET, mozes je potjerat na neku ravnu povrsinu ::D i to je to, a ako stvarno nista ne upali e onda je.... sve strahove i oprez, primjeni onu BIFROSTOVU, na semu iznenađenja ::D ::D ::D ščepaš beštiju i šta bude he he he

gava
21.02.07., 16:12
Ja sam imao ideju da to uradim sa velikom flašom za vodu. Onom od 5l. Ali ja bih joj odrezao dno, pošto je u tom delu najšira. A grlić je najbolji za držanje. Sumnjam da ona zna štaje ruka a šta flaša. Ako krene da grize pretpostavljam da će prvo ono što joj je najbliže, tj. flašu. A možda i neće? Sve što je Geni napisao navodi na razmišljanje, ali to je ipak samo pauk ::) :D.
Po meni će najveći problem biti mesto na kome je prebacujemo. Ako to bude Genijeva soba, bedak. Suviše mali prostor za manevar. Zato mi se sviđa ta ideja sa kupatilom, ali ne znam koliko je njegovo kupatilo.
Bilo kako bilo, verujem da će sve biti kako treba


Mada Gava je hrabar dečko :P

Zna čovek šta priča ::D

zarko
21.02.07., 22:06
ja prebacujem sve opasne u kupatilu.
tako sma prebacivao i tokaije ....
sednem na patos i i cekam da uhvatim....
obavezno zatvori kadu i acepi odvod za vodu ....

Stricek matija
22.02.07., 08:52
pa barem sad nije problem za snizit temperaturu..staviš terarij na minutu van kuće i bez problema prebaciš pauka...

mislim da ovu situaciju sa frižiderom preporučuju u knjizi Tarantulas and other arachnids za prebacivanje Heteroscodre... :lol: :lol:

neznam..ja sam imao samo jednom koliko se sjećam problem sa prebacivanjem..upravo sa H maculatom... "prošetala" mi se preko ruke pa po leđima i stala :lol: :lol: dobro je bilo to što je prijatelj bio samnom pa ju je on maknuo meni sa leđa..inaće da sam bio sam..ko zna kako bi završilo...

NIHILUS
25.02.07., 00:51
Ja sam prebacio versicolor u veci terarijum bez problema, i cim sam je prebacio nakon nekoliko sati se presvukla, naravno pre toga sam joj obezbedio potrebnu vlaznost, impresioniram sam brzinom kojom se presvukla! sada je priblizno 8cm i bas sam joj sredio uslove, nije da se hvalim ali 8)... postavicu slike za koji dan :exclamation:

gava
26.02.07., 13:46
Extra. Ajde napiši kojim metodom si je prebacio. Možda će nekome služiti.

P.S. Prebacivanje Avicularia je pesma kad se uzme u obzir prebacivanje Poecilotheria ;)

zarko
26.02.07., 14:51
ja skoro sve prebacujem (male) perom dugackim a velike flasa i karton poklopim pa prenesem ...
n cromatus je jako jako agresivan ali i kod njega nema frke ...

NIHILUS
26.02.07., 21:09
Jeste to si u pravu, cuo sam za Poecilotheriu da je za'ebana za prebacivanje! Ja u principu volim da mi tarantulama bude komforno, znam da nije potrebno pogotovu manjim t ali... volim da sve to izgleda lepo :D Nisam koristo nikakvu posebnu metodu za prebacivanje avicularie, jedino mi je bilo jako krivo da je odvojim od savrseno ispletene mrezice :( Inace sam je u malo dublju posudicu, serpicu "poterao" tako sto sam je dodirnuo lagano po abdomenu sa gumenim stapicem(moze sa bilo cime sto je neznije, savitljivije)...! Pre toga naravno obezbedio sve ostalo u novom ter. i to je to...

Kuni
27.02.07., 01:00
@zarko - zanimljivo zapazanje za chromatusa, dakle agresivan a? Koliko sam procitao i kimo je jedino sam njim mogao da ima "bliski susret" tipa zubi-ruka (za sada), a i meni je jedino on (do sada) pokazao zube i pokusao da ugrize (i na svu srecu promasio). Nije mi bilo svejedno iako sam cackao stapicem a ne prstom (na srecu), bas brzo i agresivno udara. Jel' to kod njih tako generalno, ima li jos neko nadrndanog chromatusa slicnih defanzivno-agresivnih sklonosti?

kimo
27.02.07., 01:20
Oni su takvi, takvi su i ostali iz tog roda...uvek ima izuzetaka, ali kao što sam rekao, takvi su, ali su jako lepi... ;)

gava
27.02.07., 12:06
Ja imam jednog. Nije miran, ali nije ni besan. nervozan je i ne voli kad mu diraš i otvaraš terarijum, ali nije pokušao da ujede nijednom do sada. Čak sam ga i uzimao u ruke, ali je plašljiv i brz. Dva puta mi je završio na leđima, tako da sad više volim da ga gledam, ako me razumete. Super pauk. Dobro jede, brzo raste.... super

zarko
27.02.07., 14:27
definitivno ga nemas dovolno dugo :)
salim se ma oni kao mali su ok , da si me pitao pre kog bih uzeo od mojih t ja bi ti reko nandu al i kako raste sve je ludja
muzijak je ok plasljivko..:)
inace kroz ruke mi je proslo oko 20ak nandua i nikako da uzmem jednog a sebe sve ono ma daj evo sledeci sledeci... tako da sam ulovio poslednjeg... i eto sad curica ima preko 14cm i volim da je gledam mnogo je super

drnikola
04.03.07., 21:57
Ajde sve i nekako, ali taj murinus me plaši :erm:.
Ali veliki smo mi... Samo mi javi kad planiraš, dolazim sigurno

Neka ti doticni isprica kako smo Murinusa prebacili iz plasticne posude u terarijum pa ces definitivno biti zabrinut. ;) Tada sam ja hteo da budem hrabar pa sam odustao. Nebi verovao kako je skakao po kutiji sa jednog kraja na drugi da ujede.8)
A sto se Ornate tice pokusao je par puta da me nagovori da izvadim termometar koji je pao na sred terarijuma ali mi nepada na pamet da se zezam. Kad nece on mora da tu nisu cista posla?



Ta fora sa rukavicama je dobra, ali mene ne brinu dlake, već ti zubi koji probijaju sve što dohvate. Vidi ovako, ja mislim da će sve biti OK i da neće biti problema. Verujem da ta ornata jednostavno ne može više da podnese svog vlasnika :D ;)

Ova ti je skroz dobra i ja se u potpunosti slazem sa tobom! :icon_rabbit: :icon_cheers: :th_clap:

gava
04.03.07., 23:18
Danas smo prebacivali blondije. Kako ti pauci bacaju dlake, pa to nije normalno. Malo sam bio iznenađen da ženka nije stala u ONU pozu sa iskeženim zubima, ali kasnije mi je (na žalost) sve bilo jasno. Nesrećnica ni nema zube. Imala je probleme sa presvlačenjem (ko je pratio tu temu znaće o čemu se radi). Goran će morati da primeni alternativne metode da je nahrani ili iz ruke. Tada će mu trebati (ako do toga dođe) i rukavice i maska.
A kako će proći ta igra sa ornatom, videćemo. Napravićemo i slike pa ćete i vi videti.... nadam se ne ujedanje nego samo prebacivanje

Geni
05.03.07., 00:12
A što šište? :D Priznaj da ti se to dopalo :D.

Nije ih bio problem prebaciti, mada je mužjak par puta zabo zube u flašu.

zarko
05.03.07., 03:23
hahaha
@geni
sta planiras sa alternativnim meotdama.?
ja predlazem supu od cvrcaka pa u spric sa plasticnom iglom pa direktono u usta...

drnikola
05.03.07., 08:38
Pa zaboravio si da on vise ne gaji cvrcke!
Zato mozda od fobasa? :evil:

Geni
05.03.07., 08:46
Ma prvo ću probati da isečem jednog fobasa na pola, da iscuri i staviću ga u poklopac od tegle. Valjda će tako uspeti da posisa. Ako ne uspe idem dalje ;)

gava
05.03.07., 12:09
Ajde javi šta si uradio. Ovo me baš zanima kako će ispasti

zarko
05.03.07., 18:43
poslacu it cvrcke ako ti trebaju kazi samo ....
to je najmanj problem :)

Geni
05.03.07., 19:18
Ma imam hrane kolko hoćeš :D Hvala ti Žarko. Sam da nađem najbolji način da je nahranim. Stavio sam joj iseckanog fobasa i sad čekam da vidim šta će biti...

zarko
06.03.07., 02:59
mozda probas a cvrcima kod andersonija ?
ok
nema na cemu....ti si za mene VIP
:)
ako treba kazi

Geni
06.03.07., 08:37
aaaa za andersonia si mislio :D. Nisam ukapirao. Ma nemoguće da je toliko izbirljiv. Probao sam tenebrije, cinrereu, dubiju i ništa neće. A mršav je. Brine me.

GUSTAV
21.03.07., 12:28
Ja sam prebacivao/vadio ornatu da bih sredio terarijum i sve je super proslo ali mora da se pazi jer je bas brza i nadrkana

psycho
31.07.07., 19:05
Imam versicolor,do sada je vec 2 puta promenila kozu i sada me interesuje da li je potrebno da menjam terarijum ili da i dalje stoji u ovom koji trenutno imam. Sto se tice klope,hranim je svaki 2-3 dan,jede znaci bez ikakvih problema i luda je kao nevreme :),skace kao blesava na tehenebriju. I zanima me koliko je puta potrebno da kvasim treset? I ako nije problem jos neke korisne informacije da mi date!Hvala u napred :)

Ig0r
31.07.07., 19:37
Ne bi bilo loshe da dash malo vishe informacija o versi i o posudi u kakvoj je drzis pa ce neko mozda moci da ti pomogne.
Dobrodosao na forum!

zarko
31.07.07., 19:44
dobrodoso....
koliki je ter, kolika je T?

ToPa 12.02.
31.07.07., 21:21
dobrodosao...kutiju ili ter menjas u odnosu na velicinu T...
javi kolika je???

a treset kvasi svakih par dana ili stavi posudi za vodu...
samo pazi da posuda ne bude veca od T...da se nebi udavila...

TTgirl
19.09.07., 18:02
Ja danas prebacujem ,mog pauka u terarijum ::D Ijao,cega ce tu da bude...ima lasom da je hvatam po sobi na kraju :lol: 8)

kimo
19.09.07., 18:15
Nemoj sada da je prebacuješ ako se presvukla pre tri dana...nema potrebe za lasom samo je lagano pipkaj po zadnjim nogama :)

TTgirl
19.09.07., 18:22
Pa,nije bas tri dana nego prosli cetvrtak-petak uvece...:)Ali oki:)

zarko
19.09.07., 19:52
uzmi kokakola flasu preseci na pola poklopi je i zatim podvuci karton....i onda jep rebacis :)

Milos008
28.04.08., 08:29
Moja G.rossea je bila veoma zainteresovana za sve sto se stavi u terarijum ,odmah se okrene i krene dajuri ka meni i da spusta nogice na pincetu ili prste. Tako da me je veoma cimala sve dok je nisam stavio u manji terarijum i od tada samo je malo taknem da vidim kako je "raspolozena" i uzmem je "pick-up" metodom ili je blago poguram na dlan drugom rukom.
Inace ona je on i ima oko 7 cm-a

Milos008
30.04.08., 04:13
Pod pickup metodom mislio sam na -The "Cupping" Method- ili pak na -The "Pinching" Method- u svakom slucaju i jedno i drugo je u sustini da tarantulu uhvatis izmedju 2 i 3 para nogu i jednostavno je podignes ili pak je celu poklopis i podignes.
Naravno svako uzimanje je dosta stresno po ljubimca tako da ja svoje tarantule uglavnom uziamam samo pri ciscenju terarijuma, tada iskoristim priliku i za neku fotku.

noiseBG
08.05.08., 18:05
Dobro koliko sam shvatio NE UZIMATI TARANTULU U RUKU ako bas ne moras......a negde sam ovde procitao da je lik pustao da mu hoda po licu??
I sad mi vise nije nista jasno.Terarijum jos nemam ali uskoro za 5 do 10 dana.Imam G.reseu velicine 7cm prvi ljubimac ovog tipa i normalno da imam zelju da je drzim u ruci,mislim zar niste svi??Shvatio sam metodu udaranjem po dupetu nekim stapicem ili necim slicnim.Shvatio sam da je vrlo miroljubiva i da ne ujeda.
a onda vidim ovu sliku iznad kako je decko drzi....ja ne bi bas tako vec bi je pustio samo da hoda po meni.Jer smem to? jer necu da je maltretiram tako?
i koliko puta to smem da radim recimo na mesecnom planu :D? tj.da li bi trebao da je diram posle puta od 300km i menjanje kozice ili da je ne diram dok ne kupim terarijum?
pozzz

Milos008
08.05.08., 19:04
vidi temu
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,2333.0.html
pa ako ima jos nesto pitaj

Upoznaj je prvo pa ces lako....

ToPa 12.02.
08.05.08., 20:40
tarantule su ljubimci za gledanje...
moje misljenje je da je ne treba uzimati u ruke ( i ako sam imao zelju da je uzmam (moju prvu tarantulu))
treba je uzeti ako bas moras... i ako nema druge...
a to je kad je prebacujes u neki drugi terarijum ( a ni tad ne moras da je uzimas (ima lepo objasnjen metod kao se prebacuje))
ili kad ti slucajno tvojom ne paznjom izadje iz terarijuma pa kad krene da ti se secka po sobi ::D (iz iskustva)

rassa
01.06.08., 14:07
ja cu tek dobiti tarantulu i mislim da necu moci da se obuzdam -- moracu da je uzmem
ali sreca ovde lepo sve pise kako se to radi :D :o

Adnan_Sarajevo
11.06.08., 05:57
Iskreno ja svoju necu uzimati u ruke,nije da me je nesto strah nego nemam neku potrebu da je diram rukama.

Ljudi kada bi drzali crnu mambu opet bi pitali "a jel smijem da je drzim na rukama" :shock:

Valentina
17.07.08., 12:35
Ja moju prebacujem rukom, nije nešto otrovna pa mi ne predstavlja problem... Često je držim po rukamai mislim da se i sama navikla na moj miris pa se ne uznemirava nešto preterano...

Proka
17.07.08., 12:53
ma to nikad nemozesh znati .... i predpostavljam da je tvoja T josh mala ... ?

Valentina
17.07.08., 13:04
jeste mala je :) oko 4 cm je... :) ne znam još uvek nije bila agresivna prema meni, čudno ali kada vidi brata poludi načisto ;) iritira je :)

Bifrost
17.07.08., 13:29
Hehe, tarantula bas i nema tako razvijen mozak da moze da vas razlikuje. Ne moze nikako da vas vidi pa prepozna. Ona ima neka cula, kao na primer culo ukusa moze da oseti hranu pre nego sto je pojede, i culo pokreta (pomocu dlaka moze da odredi tacno gde se plen nalazi koja je njegova brzina i velicina... A oci kod vecina vrsta paukova registruju samo svetlost od tame...

Geni
17.07.08., 13:35
Tarantule niti vide niti mogu da se naviknu na nekog. Reaguju samo na trenutne nadražaje. Tarantula koja se često vadi je možda malo mirnija jer nema baš utemeljenu teritoriju i nije se odomaćila kako treba. Kada se tarantula lepo smesti u svoj terarijum ume da bude prilično agresivna pri pokušaju uzimanja. Smire se kada se jednom izvade.

EDIT: Preteče me bifrost ::D

Valentina
17.07.08., 15:29
Paaaaa ne znaaaaam :) Znam samo da je ok prema meni :) Do kada videcemo jos je mala :) :) :)

spiderboy
17.07.08., 16:48
hmmm,to puno zavisi od vrste,dodji probaj moju Crawshayi da pipneš...opa...iznenadjenje... ::D

Bifrost
17.07.08., 18:25
Hehehe moj Crawshoi ima 4-5 cm i vec sisti helicerama :D

Valentina
17.07.08., 18:39
Moja je Lasiodora Parahybana :)

spiderboy
20.07.08., 12:28
moj isto šišti čim pošnem nešto oko nje da radim,i odmah diže noge u vis,brrrrr...

rassa
24.07.08., 19:10
evo i moja a.g. se ne buni kada je uzmem , lepo mi seta po ruci
[img=http://tubeimage.com/files/39zbatse9qnzori7yd37_thumb.jpg] (http://tubeimage.com/viewer.php?file=39zbatse9qnzori7yd37.jpg)

Soulfly
17.08.08., 04:38
Moj Smithi je neverovatan. Mnogo je agresivan, tacnije trenutno "zvace" moju pincetu koju
mi je oteo dok sam pokusavao nesto da pomerim u terarijumu :angry:

Ni ne pomisljam da ga stavim na ruku :shock:

Boehmi je sasvim druga prica... ;)

toncek
03.01.09., 16:50
ja uzmem plastičnu kutiju 15*15cm i poklopim ju sa njom i onda uzmem koricu od one bilježnice velike sa tvrdim koricama...znači onu prvu tvrdu... i lagano podignem kutijcu i podbacim koricu ispod i lagano pomičem kutijicu na koricu i pauk se kreče kako mu dodiruješ nogice....samo morašbit nježan...

rassa
03.01.09., 17:58
ok... e toncek jel bila mirna, nije napadala i to

toncek
03.01.09., 18:24
a je kad sam spuštao kutijicu malo je lupila nogama po njoj al onda sam joj bacio malog dubija ko nokat velikog i kad ga je čapila ja sam je poklopio...pojela ga je u jednom zalogaju i onda sam za minutu nastavio s prebacivanjem...samo je prebaciš na koricu od bilježnice i onda staviš sa strane dok očistiš ter.,i onda kad je vračaš natrag isto samo pomičeš kutijicu sa korice i kad siđe na treset makneš sve...samo pazi da si nježan i pazi da te ne napadne...sretno!;)


znam ja kako se prebacuje nego me zanima kako ju je on prebacio posto ga je jednom ujela, jednom napala kad ju je sliko pa kao sto je reko ne usudjuje se da joj prilazi

ko kaže da se ja nje bojim...? naravno to je refleksno da se prestrašiš kad te napadne...;) ja nikad ne čačkam svoje pauke,volim da se sigurno osječaju i volim da su agresivni,a agresivnost se smanjuje čačkanjem i izazivanjem...rukom idem u ter.samo kad joj idem promijenit vodu u posudici i kad je hranim...

uzmi veču posudu kad je budeš prebacivao jer joj možeš slučajno pritisnuti nogicu pa može doči do ozljede...

i kad je prebacuješ,poklopiš je posudom i vadiš je van,zna se zaletit na stranu od posude nemoj se prestrašit i ispustit iz ruke koricu i posudu jer je tek onda možeš ozljedit...imaj u vidu taj refleks straha od ugriza ###...

rassa
03.01.09., 18:42
ma ja moju rucno . . .stvarno je dobra.....nece ni crva da ujede

a posle kad bude veca onda to....sa posudom (ili flasom) i ispod nesto .........

D@nijel
11.01.09., 19:27
Evo ja sam prebacivao prekljuce svoju A.Geniculatu i evo slike,morao sam da je uhvatim jer nije htela drugacije da izadje iz malog kipera.Moralo je na prevaru.Postavio sam joj ruku i polako je naterao da se popenje i prebacio je.

D@nijel
07.02.09., 10:25
Izgleda da mi je postala navika da se jurim sa tarantulama po kuci,juce su mi stigle 4 H.Incei od Kima i sve super dok ih nisam smestio u terarijum-kipper.Posle par minuta pocele su da strikaju po krevetu,poizlalile kroz rupice od kippera,male su oko 2cm.Poludeh dok sam ih pohvatao jos i cura htela da me rokne kad je videla da su pocele da setaju po krevetu.

SxOne
11.02.09., 23:15
Posle par minuta pocele su da strikaju po krevetu,poizlalile kroz rupice od kippera,male su oko 2cm.Poludeh dok sam ih pohvatao jos i cura htela da me rokne kad je videla da su pocele da setaju po krevetu.
hahahahahahahaa uh moja je bila prisebnija nego ja dok je moja Irminia trcala po ogromnom lavoru...

imem par piranja u vezi prebacivanja MANJIH, u ovom slucaju najvishe me interesuje P. Irminia poshto je JAKO brza....

prica ide ovako, ubudjale su mi se grane koje sam stavio u plasticnu kutijicu, i otvorim kutiju (polovicno) da izvadim pincetom, kad Irminija istrca brze od mog pogleda :eek: ni ne secam se trenutka KAKO je izletela, samo se nashla spolja na zidu kutije...
naravno sve sam to radio u velikom lavoru od metar x pola (mozda malo manje) bash u slucaju d ami pobegne...
e sad, super bi bilo da se ona shetala po sredini, ali ne ona je jurila po ivici gde ne mogu da joj pridjem i poklopim je.....
i tako ona trci stane pa opet juri...


kad vidim kako trci kad samo zagrebem po poklopcu

bash to kako sam spustio malo dalje pincetu u lavor tako je opet pojurila...
bash nisam znao kako da joj pridjem a ZNAM da ce samo pitanje trenutka kad ce da krene uz lavor i izadje :(
na kraju to se i desilo ali sam podmetnuo vec pripremljeno zvono od diskova i brzo okrenuo i poklopio u lavor........
znam da sam mogao mozda da mu prikljeshtim nogice, ali shta sam drugo mogao ??

AKO MOZE neko da objasni kako prebacuje brze T. pre svega Irminie....
jer ste samo pricali od prebacivanju velikih....
naravno ne ono "stavim manji T u veci pa sam izadje, jer uglavnom nije takav slucaj... (akd jeste onda je lako)

Ig0r
11.02.09., 23:45
Nisi napisao koliko je mala. Sa irminijama, murinusom, maculatom, dakle tarantulama koje su jako brze ja to radim na tepihu. Evo i zašto. Tepih je onako dlakav pa taratnule ne mogu brzo da se kreću po njemu ili bar ne mogu daleko da stignu. Naravno bitno je da blizu nemaš nikakav krevet ili bilo šta pod šta se taratnula može zavući jer onda ga možeš brijati. Ne koristim pri tom nikakve rekvizite sem ruku. Jedino pincetom ili kičicom malo dodirnem tarantulu na samom početku kako bih je pokrenuo. Nema neke posebne filozofije. Svako ima svoje načine. Ja na primer ne kapiram te radove sa kadom i lavorom ali eto, nekom je tako lakše...

marko
12.02.09., 02:41
Takođe skoro sve rukama. Pinceta ili nešto slično samo kao pokretač celog posla, nakon toga sve ide ručno.

Miroslav
12.02.09., 03:05
Ja za moje (sem C. elegansa) koristim ruke i štapić kako bi ju pokrenuo. U slučaju da baci dlačice, a koristio sam štapić, neće velika količina doći do moje ruke. Ne vidim poentu onih silnih pomagala. Samo komplikuju stvari.

SxOne
12.02.09., 03:38
ma mala 3cm... ova druga je josh manja...
pa ja nemam problema sa "pokretanjem" jer ova sama juri ko blesava, radio sam na sred sobe, ali relativno blzu mi je krevet, jedino to shto kazesh da sporije ide po tepihu to nisam znao (nemam iskustva)
po njenom ponashanju nisam siguran da bi stala na sred tepiha dok ne dodje do nekog "uzvidjenja" koji lici na "kraj" i tu stala... zato sam se i uprpio kad je krenula da luduje...

to shto ne kapirash to je zato shto si iskusan i radio si milion puta... ali svakako da ima razloga zashto je bolje raditi U "necemu"...

nisam imao niakd problema sa cyanom i Roseom, (do dushe nemam ih ni pola godine) oni su dosta mirni, ali ove dve MALE irminie su me bash 2 puta isprepadale...

cao i ova josh manja, prvi put je tako pojurila iz one "epruvete" stajao sam mirno ali je bash brza....
ova veca evo i sad po kutiji luduje vrti se u krug... a na svaki i mali potres oseti i spremna je za trku...
zato i pitam...jedino da je zgrabim u ruku i prebacim... sledeci put popijem par piva i hvataj "komarca" :) shalim se naravno...

ajd ako imate josh neki predlog... verujte mi nisam jedini koji ima problem sa njom, znam BAR josh jednog ;) kah kah BOBA kah kah bice veselo prebacivati po dve bezobraznice hehe :)

Geni
12.02.09., 08:43
Ja sam to u par navrata radio u kadi. Uglavnom sačekam da se umire nakon bežanja pa ih poklopim nečim polako. Nikada ne žurim.

Ig0r
12.02.09., 11:16
Imam još jedan savet. Kod tih malecnih penjača, najbolje je da imaš majicu bez rukava ili bar kratkih rukava, jer se lako može desiti da ti se tarantulica brzo popne na ruku i podvuče pod rukav. Čak valja biti i upasan. U takvim situacijama ako si sam i nema ko da ti asistira može stvar loše da se završi. Uglavnom je bitno da se ne paranoišeš i da tarantulu ne izgubiš iz vida.

Neca
12.02.09., 12:18
Dobro je to sto je grof spomenuo da se sporije krecu po tepihu . Moja je jednom zbrisala iz ruke i pala na kreve na kojem je bilo cebe , dosta se trudila ali se jako jako sporo i smotano kretala .
Eto , svako u kuci ima cebe , a mozda bi i neki peskir mogao da posliuzi ...

Pozdrav ..

boba
12.02.09., 13:56
Hvala na informacijama, znaci dosta posto sam i ja u zescem tripu kako cu ih prebaciti kad porastu. Irminia je cudo, odusevljen sam a u isto vreme i zaplasen cinjenicom koliko je brza.

SxOne
12.02.09., 14:23
Ja sam to u par navrata radio u kadi. Uglavnom sačekam da se umire nakon bežanja pa ih poklopim nečim polako. Nikada ne žurim.
da razmishljao sam sledeci put da radim u kadi posle ovoga shto se dogodilo,
meni je u tom lavoru bio problem da je poklopim jer stane u onaj zljeb (spoj dna i zida) i ne mogu da joj pridjem, u kadi je veci luk...


najbolje je da imaš majicu bez rukava ili bar kratkih rukava, jer se lako može desiti da ti se tarantulica brzo popne na ruku i podvuče pod rukav. Čak valja biti i upasan. U takvim situacijama ako si sam i nema ko da ti asistira može stvar loše da se završi. Uglavnom je bitno da se ne paranoišeš i da tarantulu ne izgubiš iz vida.
da i to je dobra ideja, razmishljao sam da moze da se zavuce u rukav...
a trudim se da ostanem miran da je ne povredim, a da je drzim stalno na oku hmm mnogo je zaje*ano brza a josh i mala hehe :p

@Neca
dobro si preneo svoja iskustva sa "smotanim kretanjem" hehe


Hvala na informacijama, znaci dosta posto sam i ja u zescem tripu kako cu ih prebaciti kad porastu. Irminia je cudo, odusevljen sam a u isto vreme i zaplasen cinjenicom koliko je brza.
ja sam lepo rekao da ima "BAR josh jedan" kome ce ove informacije mnogo znaciti, a siguran sam i svim ostlaim pocetnicima koji ce imati arborealne vrste...


hvala na savetima ako ima josh recite....

D@nijel
12.02.09., 17:41
Sve je to lepo samo sto cu ja morati cetiri odjenom da prebacujem kad posrastu,e to ce da bude zeznuto.Drzim 4 H.Incei zajedno.

boba
12.02.09., 18:00
zasto je to problem? :D
one su mrvice, mozes kasikom da ih prebacis :D

D@nijel
12.02.09., 19:21
Sad jesu a kad porastu?A i nenormalno su brze.

boba
12.02.09., 19:31
nahuskaj ih jedne na druge, onaj koji prezivi bice toliko naduven od prezderavanja pa ces moci lako da ga prebacis :D

Mrak
11.03.09., 11:46
Posto cu verovatno dobiti H.Incei 5komada u posudi,zanima me kako je najbolje da ih prebacim svaku u posebnu posudu?

StefanUndy
12.03.09., 10:21
ja mislim da ti je najbolje onako isecenom flasom i ispod papir...

Geni
12.03.09., 10:26
U strahu da ovaj moj savet možda neće biti baš najbolje prihvaćen, ipak ga dajem. Ako su u pitanju male tarantule (u ovom slučaju i vrsta a i nisu odrasle) ja bi ih hvatao rukom. Kada su male, lako se provuku ispod flaše i onda postoji opasnost da ih priklještimo. Rukom možemo da kontrolišemo kako ih hvatamo a one su suviše male da bi nam bilo šta uradile.

U prevodu: ma samo ih uhvati i prebaci ::D

D@nijel
12.03.09., 10:41
Slazem se sa Genijem.Tako je najlakse.Samo pazi uzasno su brze.

Mrak
12.03.09., 11:15
Najgore je od svega sto ne znam za sta da ih uhvatim,ne plasim se ja da ce ona da me ujede ili tome slicno nego da je ne ispovredjujem i osakatim..

D@nijel
12.03.09., 11:38
Samo je nateras necim da ti se popne na ruku i polako je prebacis u terarijum ili kutiju.I tako jednu po jednu.

StefanUndy
12.03.09., 12:38
da samo polozis ruku ispred nje i samo je polako gurkas malo po malo i ona ce se popeti na tvoju ruku...

ZeleniMrav
13.03.09., 09:24
Samuel Marshall u knjizi "Tarantulas and other arachnids" kaze da on kod prebacivanja H.maculata-e(koja je isto jako brza i dosta otrovna) stavi terariju u frizider da je malo ohladi i tako uspori!
E sad....terarij u frizider bas i nije tako lako smjestit ali moglo bi biti korisno kod premjestanja "opasnijih" i brzih vrsta.
Zanima me jos dal netko zna koliko treba tarantuli da nakon "ulova" obnovi otrov i dal ona taj otrov iz zubi koristi za razgradnju pljena ili iz zeluca luci neki enzim/protein pa onda sve usisava nazad?
Zanima me zbog toga jer bi onda bilo moguce da nakon jela tarantula ima manje otrova pa bi se sa time i smanjila opasnost od "tezeg" ugriza.

boba
13.03.09., 09:45
znas kad bih ja stavio t u frizider... ne postoje te pare.

Geni
13.03.09., 09:53
Pa za nekog ko zna šta radi ovo je sasvim legitiman postupak. Tarantule su sporije na hladnoći ali prevelika hladnoća ili preduga izloženost će je ubiti. Cilj je da se nađe prava mera. Ovakav postupak neće ostaviti posledice po tarantulu ukoliko se izvede pravilno.

Ne treba ovo pokušavati ukolko ne znate tačno koliko vremena možete da je držite u fruižideru a da je ne ubijete. Mnogo je bzbednije da se malo pomučite sa raznim flašama i ostalim pomagalima pa makar trajalo i par sati ::D.

ZeleniMrav
13.03.09., 10:22
znas kad bih ja stavio t u frizider... ne postoje te pare.

Pa nisam ni ja bas za to!I to bi mi bila ono najzadnja solucija koju bi koristio.
Ustvari nebi ni mogao jer mi nijedan terarij nebi stao u frizider!
Ali kad vec pise u knjizi mislio sam da ce ta informacija nekog zanimat ili mu pomoc.
Znaci mozes stavit terarij samo na neko malo hladnije mjesto da je usporis i dobijes prednost.
Naravno da je neces hladit ispod neznam 15-18 C ili joj naglo mjenjat temperaturu a na toj temp ce vec bit puno sporija.
A koliko sam procitao iz iskustva ljudi koje je ugrizla T vecinom je bilo zbog nepaznje(npr. uzimanja T rukom) ili same brzine tarantule.

Druga stvar gdje hladjenje T moze pomoci je kada se T ozljedi ili ima rane zbog loseg presvlacenja pa pocinje gubiti krv(hemolymph)!
Kad je usporimo mozemo puno lakse i mirnje "zakrpati" rane npr. superljepilom i time sprjecit da T iskrvari i ugine.
A sad ti uzmi ozljedjenu maculatu,OBT ili sl. T u ruke da je pokusas spasit bez da je ohladis ili nesto.....

Ima jos jedna metoda koja je testirana(mada ne 100% sigurna i opasna za T) ali ljudi su tako uspjeli spasiti ozljedjene T je da su je uspavali CO2 plinom!
Pomjesa se ocat i soda i time se pocinje stvarati CO2 plin koji "uspava" T tj. totalno je onemoguci na neko vrijeme.
Znam da zvuci okrutno ali da moram birati izmedju sigurne smrti mog ljubimca i tako necega(hladjenja ili CO2) mislim da je izbor ocit.

Ig0r
13.03.09., 11:03
Kod prebacivanja tarantula, pogotovo onih većih i bržih, najbolje je ne biti toliko nežan. Bitno je da ne prepadnete tarantulu, da ne pomisli da je u pitanju plen koji se iznenada pojavio i tome slično. Ali ne treba da se šunjate oko nje. Moje zapažanje je da se sve tarantule koje shvate da imaju posla sa mnogo većim i jačim protivnikom jednostavno umire i postanu jako pasivne, toliko da skoro da neće ni da mrdnu. Evo neki dan sam sa Markom premeštao H mac. Jedva smo je isterali iz terarijuma. Neko se nedavno izrazio na sledeći način: "Kao žvaku da sam gurao." Upravo ovako se ponašala makulata.
Teško je povrediti tarantulu tvrdim predmetom ako je dodirujete po nogama i palpama. Abdomen je ono osetljivo i mekano mesto, koje takođe možete dodirivati kod prebacivanja samo nešo malo pažljivije. Dakle, slobodno budite malo grublji, i kad pomerate terarijum, i kad otvarate poklopac, i kad prilazite brlogu. Sve to će tarantulu malo demotivisati da pokaže zube...

marko
13.03.09., 13:21
Zanima me jos dal netko zna koliko treba tarantuli da nakon "ulova" obnovi otrov i dal ona taj otrov iz zubi koristi za razgradnju pljena ili iz zeluca luci neki enzim/protein pa onda sve usisava nazad?
Zanima me zbog toga jer bi onda bilo moguce da nakon jela tarantula ima manje otrova pa bi se sa time i smanjila opasnost od "tezeg" ugriza.Ne verujem da pri svakom ugrizu i svakom lovu iskoriste sve zalihe otrova, tako da o tome nemoj razmišljati. Da, taj otrov služi takođe za razgradnju. Što se tiče hlađenja spomenuo si 15-18 stepeni, mislim da je potrebna niža temperatura. Opet kažem, siguran sam da tarantula neće uginuti ni na 10-ak stepeni ako je ne ostavite dovoljno dugo na toj temperaturi. CO2 plin se uspešno koristi (na AB forumu može da se nađe jedna "operacija" gde je upotrebljena ova metoda).
Ništa od navedenog nije potrebno, Geni i Grof je su sve rekli, budite grubi i ne radite to rukama ako su veći primerci u pitanju.

Mile
13.03.09., 20:41
meni ideja sa A4, ili nekim malo vecim papirom, zvuci najlogicnije (ne znam ko je to napisao), skoro mi je T, koja je doduse mala, ali opet, izasla iz kkipera, i cim sam je stavio na papir, momentalno je stala, i uopste se nije bunila, i mogao sam da manevrisem sa njom do mile volje! tako da i to moze da bude nacin!
mada ne znam kako bi za vece primerke to funkcionisalo...

rassa
13.03.09., 20:44
ma rukom je najbolje, da ti se popne na saku

ZeleniMrav
13.03.09., 22:30
Što se tiče hlađenja spomenuo si 15-18 stepeni, mislim da je potrebna niža temperatura.

To sam spomenuo jer neznam!
Nisam htjeo pisat neke temp za koje nisam siguran da nekoga ne navedem na krivi put a za ovoliko znam da nebi naskodilo T.
A za CO2 sam procitao na forumu tarantulas.us ako nekoga zanima: http://www.tarantulas.us/forums/showthread.php?t=9646.
Znam da vjerovatno nisu potrebne tako drasticne mjere al nek se ta informacija nadje i na ovome forumu.Tko zna.
I slazem se da u normalnim okolnostima nista od ovoga nije potrebno.

Miroslav
13.03.09., 23:38
Za koji dan prebacujem P. ornatu i to ću uraditi rukama. Nema potrebe za silnim pomagalima i ostlim čudima, pogotovo ukoliko se radi o tarantulama čiji otrov nije opasan.
Naravno, ako neko ne želi da rizikuje ili ima bojazan da će ga tarantula ujesti ili ne zna kako bi reagovao da ona napravi neki nagli pokret/krene bežati, onda neka se posluži flašom ili neka jednostavno manji terarijum ubaci u veći i proba ju isterati uz pomoć štapića.
Nema potrebe za velikom filozofijom, frižiderom i CO2.

acak
14.03.09., 01:07
kolko je meni poznato, Ornata bas i nije za zezanje... al dobro, ako imas neku web kameru, ili nesto slicno, stavi je sa strane i snimaj, bas da vidim kako to radis... siguran sam da ce i ostalima biti zanimljvo da to vide, a ne samo da citaju... ;)

marko
14.03.09., 15:02
To sam spomenuo jer neznam!
Nisam htjeo pisat neke temp za koje nisam siguran da nekoga ne navedem na krivi put a za ovoliko znam da nebi naskodilo T...Ne znam ni ja druže, zato sam napisao da je to moje mišljenje. ;)

Miroslave ne bih ni ja baš preporučio ručno prebacivanje pokija, nisu to tarantule za igru. Jasno je meni sve, šanse za ujed su verovatno malo veće nego kod "new world" vrsta ali koliko god su te šanse male ipak bih preporučio prebacivanje tog roda pomoću pomagala, nikako rukama. Samo da napomenem da ne govorim ja ovo tebi, ti već sve znaš, govorim zbog ostalih koji čitaju ovo. Nemam apsolutno ništa protiv ručnog prebacivanja ukoliko su to mali primerci ili polno zreli mužijaci, u svim ostalim slučajevima gledajte da koristite pomagala.

toncek
14.03.09., 18:05
Svakako se slažem sa Markom...nebi bezveze govorili da su Pokiji jedne od otrovnijih T.ja se nebi zezao i tako prebacivao..."bolje spriječiti nego lječiti" ::D

acak
14.03.09., 22:57
Nemam apsolutno ništa protiv ručnog prebacivanja ukoliko su to mali primerci ili polno zreli mužijaci.

prvi put cujem sad za ovo, zasto su polno zreli muzjaci bezbedniji za prebacivanje? jesu mirniji, pitomiji na neki nacin? u cemu je fora... ? :confused:

marko
14.03.09., 23:46
Imam neki lični utisak o tome, polno zreli mužijaci nisu zainteresovani ni za hranu a ne mene da ujedu. Kad smo puštali maculatu po rukama onda ti je sve jasno :)

Miroslav
15.03.09., 01:02
Miroslave ne bih ni ja baš preporučio ručno prebacivanje pokija, nisu to tarantule za igru.

Slažem se u potpunosti sa tobom i nebi to nikome preporučio, ne samo za pokia, već za bilo koju otrovnu. Jednostavno hoću da osetim na tih par sekundi njeno tabananje po mojim rukama, a sad mi je prilika.

Ova moja je dosta mirna. Kod mene je od 17. oktobra i samo je dva puta pokazala preteću poziciju i oba puta je bila čečkana. Jednom sam ju vraćao u ter, a drugi put sam izvlačio posudicu za vodu koja je bila ispod nje. Taj drugi put sam namarno nastavio da ju čačkam, kad je pokazala preteće boje. Njena reakcija je bila - polako povlačenje.
Da je prgava, ne bi ju prebacivao rukama sigurno.

Jedino mislim da ne treba puno filozofirati sa skoro bezopasnim vrstama.

twilight
23.04.09., 13:26
sto se mene tice ja sam prebacivao rukama hommeomu sp.blue rukama ali sam imao skijaske rukavice koje ja mislim da ona ne bi mogla da probode a i de probode ne bi dosla do ruke :)

ritjzo
16.10.09., 19:20
Malo glupo pitanje, ali hocu da prebacim malu (5cm raspon) geniculatu rukom, pa me int. ako me slucajno ujede, koliko je opasan njen otrov? :)

Miroslav
16.10.09., 19:31
One imaju slab otrov. Jačine je kao pčelinji. Dakle, samo ukoliko si alergičan na pčelinji otrov, mogao bi imati probleme. Ali znaj da još niko nije umro od ujeda tarantule.
Tarantulina poslednja linija odbrane je ugriz. Pre će pokušati da pobegne ili da baci iritirajuće dlačice.
Moja genikulata je poprilično tolerantna i svaki put kad sam ju uzeo u ruke, prošetala bi malo i onda se skupila na jednom mestu.

minimall
20.10.09., 18:12
ja sam skoro dobio prvu t i trebalo je prebaciti u novi terarijum bojao sam se da ce me ugristi znao sam da necu umreti ali svejedno postojao je strah avaj uzeo sam flasu od 2l i isekao dno uhvatio cep i postavio flasu da T udje u flasu malko sam je pogurao sa mrezicom za hvatanje ribica i ona je utrcala i to me je malko preseklo mnogo brza zivotinja.ostavio sam tarantulu zajedno sa flasom ona je kasnije izasla ja flasu izbacio i eto... sad sam misljenja da tako moze da se prebaci i smrtonosna otrovnica bez ikakvog straha hehe

DutchSc
24.02.10., 21:47
Ja sam moju malu C.C. prebacio stapicem za uzimanje brisa,ostalo od moje bebice,kad smo je odrzavali odsecen pupak.
Lepo sama se popne i krene ka drugom kraju stapica,taj drugi kraj je malo deblji i kad se popela,polagano sam okretao dok se nije spustila u kutijicu.

marko_pa
13.05.10., 13:27
Pokusao sam danas da prebacim cyclosternum fasciatuma od 7-8cm (raspon nogu) iz plasticne kutijice u terarijum i nisam uspeo jer mi je jedna ruka onesposobljena. Ubacio sam kutiju sa T u terarijum i sada se nadam da ce biti radoznala da se proseta i da mi dozvoli da kutiju izvadim.

loshme10
13.05.10., 13:49
A sto je polako ne isteras nekim stapicem ili tako necim...?

rassa
13.05.10., 20:37
nemoras nista sad da radis, izace sigurno ;)
ako ne mozes da cekas onda je malo cackaj stapicem da izadje iz kutije u ter

marko_pa
14.05.10., 00:47
Izasla! Jednom je danas vec krenula ali se vratila kada sam prisao.
Sada je u novom ter.

Morphy
09.07.10., 16:48
Mene nece biti u NS-u nekih mesec i po dana, pa hocu da prebacim tarantulu kuci u Rumu. Kako bi bilo najbolje da to izvedem? Da li mogu u terarijumu da je prenesem? Ili mozda cak da je ostavim ovde? Ali me onda brine vlaznost, morao bih doci s vremena na vreme da navlazim treset.

marko_pa
13.07.10., 17:40
Ponesi terarijum ali nemoj mnogo da muckas da je ne stresiras.
Opusteno!

Radisa89
14.07.10., 00:02
ja sam moju upravo transportovao autobusom iz novog sada do smedereva u terarijumu u kom je inace bila... nista joj ne fali... bar za sad :D

Sava car
03.10.10., 17:02
ne sme da zastari ova tema zbog nas novih ;) imam malu parahybanu i rozeu i ocu da ih stavim u malo vecu plasticnu ciniju,sad su u onom od senfa..naravno ne mogu da stavim shaku unutra,pa me zanima neki predlog kako da ih prebacim?
obe imaju okko 1-1.5 cm...fala :)

marko
03.10.10., 17:43
Neće zastariti tema, stavljena je kao "lepljiva", uvek će biti na vrhu :)

Za izbacivanje tarantula iz malih posuda koristi bilo koji štapić, olovku, šta god.
Lagano je isteraj napolje pa je prebaci u veću posudu.

Sava car
04.10.10., 03:01
upravo prebacih rozeu malu,jadna,malo sam je istraumiro i zatrpo tresetom na sekund,al odma je izasla..:rolleyes: evo sad bleji u novoj kutiji, vecoj i sa shtekom :D al nece da hasa,verovatno ce se presvlaci,mozda i ne lupam...sve u svemu,zacin C...:icon_salut:

Morphy
11.01.11., 08:54
Poz! Hocu da prebacim tarantulu iz manjeg terarijuma u veci. Koliko sam skontao imam dve opcije? Jedna je da sa isecenom flasom poklopim tarantulu i postavim neku plastiku/karton ispod nje i tako je prenesem, a druga je da stavim manji terarijum u veci i da ona sama izadje? U pitanju je A. Geniculata. Sta biste mi preporucili?

JOBAH
11.01.11., 09:48
kolika je geniculata?

Morphy
11.01.11., 10:24
Ne znam koliko mozes da vidis sa ove slike :/

JOBAH
11.01.11., 10:32
Iseci dno flashe od 2L i poklopi malisu, podvuces pazljivo karton i prebacis u novi ter. Bilo bi dobro da imas neku dugacku cetkicu za slikanje ili dugacku pincetu da mozes da je "izbacis" iz flashe kroz grlo flashe.. Samo pazi da je ne prigjecis kada je budes poklapao..

I jel to novi ter pored? Ako jeste, moras mnooooogo treseta tu da stavis.

Morphy
11.01.11., 10:39
Prvo sto moram uraditi je kupiti coca-colu haha. Imam jednu dugacku pincetu. Jeste novi! Hoce ona jedna "cigla" kokosovog treseta biti dosta?

Zlopanja
11.01.11., 10:43
Jedna cigla ti moze napuniti taj ter do vrha :D

JOBAH
11.01.11., 10:45
Bice ti dovoljna jedna cigla. Od treseta do vrha tera ne smes da imas vise od dve duzine geniculate. One su smotane sto se tice pentranja, pogotovo pred presvlacenje i pad sa vece visine je potencijalno poguban.. Opusteno samo kada je budes prebacivao, nije to nista strasno! I pazi da ti iritirajuce dlacice ne dospeju po licu..

Morphy
11.01.11., 10:54
Jedna cigla ti moze napuniti taj ter do vrha :D

Ahahhah, au da? :D

Ja sam stavio tu ciglu u flasu od Rose, isekao je onako i sipao 5 litara vode, kako mi je Kimo rekao. A jel sada treba da sacekam da se osusi taj treset pa tek onda smem da ga stavim u terarijum ili smem odma tako vlaznog?

JOBAH
11.01.11., 11:16
Izvadi ga iz flase i izmrvi i ostavi da se osusi..

loshme10
11.01.11., 13:48
Treba da se osusi prvo. Ja sam susio kaloriferom da se brze osusi, da ne cekam...

Morphy
11.01.11., 16:11
Ja sam mislio da to sve danas obavim, ali vraga... Nece se ovaj treset osusiti jos 2 dana sigurno. Stavio sam treset na pec u stanu da ubrzam proces malo, ali slabo greju ovde...

DigiNS
11.01.11., 17:34
Ja sam uzeo pa cedio rucno :D ### malo stisnes jace iscedis visak vode i gotovo

Zlopanja
12.01.11., 20:00
Ososi treset, mozez odvojiti koliko ti treba pa onda susiti na peci, tako ce ti se brze osusiti. Ne moras cekati da se potpuno osusi, nek bude malo vlazan i onako treba vlaga :)

Morphy
13.01.11., 08:40
Sinoc sam rukama cedio nad tus kabinom haha. Jel smem tarantulu da stavim u takav neosusen skroz treset a? Znaci nece joj nista biti?!

nightwolf
13.01.11., 09:22
nece.ako jos imas I sijalicu u terarijumu ona ce ga jos brze osusiti tako da ces sledece nedelje,mozda,vec morati I da ga vlazis:)dovoljno je da istisnes vodu koliko god mozes I slobodno stavi odma.

JOBAH
13.01.11., 15:40
ja ne bih stavljao tarantulu u skroz vlazan treset..

Morphy
13.01.11., 18:19
2against1?! :icon_scratch: Zasto mislis da nije bolje? :/

JOBAH
13.01.11., 18:23
zato sto joj je dovoljno da ima posudicu sa vodom i suv treset. to je preterana vlaznost i nece se u terarijumu tako brzo osusiti.. moje misljenje...

marko
13.01.11., 21:40
U ovom slučaju vlažan treset neće smetati. Mi smo nekako navikli da svojim taratnulama obezbedimo "dovoljne" a ne "potrebne" uslove. Kod geniculate bi treset trebao biti uvek vlažan, vlažnost 75-80%. To ne znači da će suv treset i posudica sa vodom biti pogubni već da tarantula može da živi u tim uslovima.

JOBAH
13.01.11., 22:59
mozda je ok staviti vlazan treset koji ne bi vlazio dok se ne osusi.. ali mislim da bi sa konstantno vlaznim tresetom bilo vise problema nego koristi. ne mislim na povrsinski vlazno, vec da je komplet vlazan.. geniculata definitivno voli vlazno, mislim da je dovoljno da jedan manji deo tera bude vlazan a ostatak suv.. ja imam veliku posudu i uvek prelijem da treset oko posude bude natopljen..toliko sam puta upotrebio "vlazno", da je post pomalo perverzan :)

marko
14.01.11., 00:19
Da, na to sam mislio. Može da ubaci taj treset i da ga ne orošava jedno vreme uopšte, ali posudu sa vodom da stavi u svakom slučaju. Naravno da bi sa konstantnom vlagom moglo biti problema, bolja ventilacija se u tom slučaju podrazumeva.

I još nešto, post ti se jako naložio :)Z

Zlopanja
14.01.11., 19:05
Ma ubaci taj treset i T u ter i cooliraj :D
Ja sam jednom bio ubacio potpuno vlazan treset u ter i ubacio sam T i opusteno se ponasala. Ziva i zdrava i dan danas :D

nightwolf
15.01.11., 18:53
genikulati treba vlaznost od oko 80%,tako da par dana sa malo vecom vlaznosti mislim da joj nece predstavljati problem.a nisam mislio da je stavi u blato od treseta sa sve baricama:)

vlazim treset po potrebi-je verovatno sledeci oglas ako ovako nastavite::D

Morphy
18.01.11., 18:33
Hvala vam svima na odgovorima i pomoci!! :)) Evo danas sam konacno prebacio tarantulu i nije bilo nikakvih problema! Koristio sam tehniku sa flasom xD Sada mi se terarijum malo zamaglio, verovatno zato sto treset nije potpuno suv i jos je jednim delom prislonjen na grejnu foliju. To valjda nije problem?

Cold_Beer
18.01.11., 19:10
Hvala vam svima na odgovorima i pomoci!! :)) Evo danas sam konacno prebacio tarantulu i nije bilo nikakvih problema! Koristio sam tehniku sa flasom xD Sada mi se terarijum malo zamaglio, verovatno zato sto treset nije potpuno suv i jos je jednim delom prislonjen na grejnu foliju. To valjda nije problem?

Ako imas dobru ventilaciju na terarijumu,nije problem,osusice se.

VeNoM-StinG
24.02.11., 20:32
hehe ja imam male t :D i kad sam ih prebacivao iz onog u cemu sam ih dobio ja sam stavio jednu po jednu na ruku :D

ivannna
02.04.11., 17:06
A kako prebaciti malu arborealnu tarantulu koja isplete mrežu na samom vrhu posude uz poklopac?

Miroslav
02.04.11., 17:11
Isteraj ju iz tog šteka.

ivannna
02.04.11., 17:24
Baš se i ne da otamo :D, lijepo joj je. Radi se o maloj Aviculariji geroldi, veličine 2.7 cm koja je u tom kutu oplela mrežu i ne mrda otamo štogod ja radila.

JOBAH
02.04.11., 17:58
nezno joj rasturi mrezu i nekom cetkicom poguraj lagano po zadnjim nogama.. sta si pokusavala?

jovanbabic
18.07.11., 16:21
Juce sam prebacivao tarantulu, bilo je mucno da je mogla nos bi mi pojela, prebacivanje odlozeno sve dok mi nije sinula odlicna ideja. Dam joj lepo da jede i ona punih usta ide polako kao da je na "povodniku".

darkomarkovic21
30.07.11., 12:03
Imam malu geniculatu 5,5-6cm, trenutno je u posudi od 12x12cm.. Nakon sledeceg presvlacenja, koje ce biti kroz 2 nedelje otprilike (prestala je da jede, potamnela, usporila itd) imam nameru da je prebacim u 20x12... Kako to da izvedem???

yowandbm
30.07.11., 12:36
Pa tu 12x12 staviš u ovu veću i nakriviš malo više, ali ne toliko da treset pada i zakopava tarantulu, i polako je pipkaš da pređe u tu veću posudu. Tako sam ja radio.

DigiNS
08.08.11., 14:24
Mucite se :D poklopi je casom i uzmi gurni pod casu karton ili nesto tome slicno da mozes da podignes casu i karton a da ti je tarantula u casi i samo je prebacis u drugu sklonis karton podignes casu i tu si :)

Zlopanja
23.03.12., 15:18
Evo danas sam brebacio svoju skoro skroz odraslu maculatu u novi ter. Imala je ogromni ter od kojeg je koristila samo trecinu pa sam joj napravio manji da mi ne zauzima prostor. Bilo je to jako zeznuto iskustvo jer je bila jako agresivna. Morao sam da joj razorim njen stek, napadala je pincetu ko mutava. Brzina joj je treptaj oka i na drugoj je strjni tera. Pridjem da je poklopim flasom a ona kidise na flasu. Znajuci da joj je otrov jedan od najjacih kod tarantula moram priznati da mi je bilo malo frka. Na kraju sam nekako uspeo da je prebacim bez posledica. Sad cekam da se odomaci pa da vidim kako ce ona urediti ter.

Ager
12.05.12., 19:00
Eh nacitao sam se sada iskustava i dosta su pomogla, steta sto se nisam setio da sve citam pre nego sto sam prebacivao svoju bebu cyanea. Ako nekom znaci napisacu sta sam uradio. Posto mi je prva T i nisam imao pojma sta da radim, a cimao sam se kao niko da je ne povredim, uzeo sam lepo stocic (120 x 70cm) stavio debelo cebe preko i krenuo u akciju. Posto je do tada malisan bio u minijaturnoj posudici uzeo sam je i otvorio poklopac ali ga nisam sklanjao posto je jednim skokom mogla da izleti van. Stavio sam tu posudicu u taj malo veci terarjium i pincetom sklonio poklopac. Pa sam onda stavio uspravno posudicu na ivicu terarijuma i pincetom drzao treset a stapicem za usi sam pipkao T po zadnjim nozicama. Nikakvih problema nisam imao, samo mi je presla preko jednog prsta nozicom. E sada moram da je vadim da bi skinuo pregradu sa sredine terarijumcica posto ce da se presvlaci i nadam se imace nekih 4 - 4,5 cm. To ce biti malo veci problem posto su "vratanca" na gornjem delu terarijuma, pa cu morati golim rukama sve da odradim. Kako mi Bog da!

spider_girl
26.06.12., 20:45
Ja sam dosad uvijek prebacivala iz manje posude/tera u veću pa nije bilo problema. Samo stavim posudu u novi ter, otvorim poklopac i čekam da pauk izađe. Nema stresa ni ičega. Ne znam doduše kako bi prebacila pauka u malu kutijicu za slanje poštom ali o tom potom :)

Boogi
02.07.12., 11:32
Ni ja do sad nisam imao problema sa prebacivanjem,eo upravo sam prebacio b.vagans ima oko 7cm. . .Ja je uzmem sa celim sklonistem i prebacim je,nisam imao nikakvih problema,a ni tarantula se ne cima uopste. . .cim je izasla iz tog sklonista ja sam ga izvadio :P :D

ACO87
02.07.12., 19:04
Da li neko ima ideju kako da prebacim p.murinusa od 9 cm u manju posudicu, treba da ga saljem na parenje?

Mage
12.08.12., 17:41
Ljudi kako da prebacim H.Maculatu koja je vec prerasla svoju kutijicu ,koja je pritom napravila zid od guste paucine i zemlje + ima rupe po zemlji i tu se sakriva..Pokusao sam da je ostavim u vecu kutiju da sama izadje ali nece,vec 5-6 dana mi stoji u toj kutiji,uopste ne izlazi...A bojim se sam da ceprkam,elem ujesce me,pa ne bih da pisem prvi bite report za makulatu u Srbiji :D..Svaki predlog je dobrodosao!

hey-ho
12.08.12., 18:08
Neće ona sama izaći iz stare kutijice jer je tu sve isplela paučinom i to označila kao svoju teritoriju na kojoj se oseća sigurnom.
Navuci onu providnu kesu za zamrzivač preko te njene kutijice a zatim kroz kesu probuši štapić i čačkaj je i otkopavaj sve dok ne izađi iz rupe a potom je oteraj gore u kesu. Posle ćeš se već snaći kako iz kese da je prebaciš a možeš i pstaviti kesu u novom terarijumu pa će ona izaći u toku noći.

Mage
12.08.12., 18:10
Hey -ho uvek tu da mi pomogne...hvala druze :D

PaukŠeloba
08.02.15., 02:45
Stavim ruku u terarijum ona se popne (dusa moja):cool: pa je stavim u teglicu a posle je samo vratim.:icon_cheers:

Aginor
21.03.15., 16:05
Parahybana, oko 5cm raspon nogu, od kada je bila mala je bila u kutiji u kojoj je sada, tada je imala oko 2cm. Problem je što je od kad je kupljena toliko agresivna da se ne može rečima opisati. Kada je 2cm imala je već uveliko napadala čim se otvori kutija, skače na otvor, tako da je nikada nisam otvorio skroz, već tek toliko da može mlaz vode da uđe, ili da proturim lateralisa. Uskoro treba da se presvuče pa bi trebalo i da se preseli posle toga, bilo kakav savet kako da se preseli a da ne iskoči i ne napadne?

Dule
21.03.15., 16:14
Stavi tu kutijicu u ter u koj planiras da je selis,otvori kutijicu i cekaj da sama izadje.

hey-ho
21.03.15., 22:42
Samo što neće sama izaći jer je to njegov dom, a sve izvan kutije nepoznata teritorija :D Probaj da staviš tu kutiju u terarijum (ako stane), otvori je i čačkaj treset štapićem tako da ga pauk napada. To radi sve dok pauk ne shvati da ne može da otera štapić i tada će prestati da ga napada i verovatno će se samo sklupčati ili eventualno dizati u odbrambeni položaj. Tada ga možeš štapićem izgurati iz kutije u terarijum, samo to radi lagano da ga ne bi povredio, naročito ako mu je velik stomak.

DJ Aca LiveStyle
21.03.15., 23:55
Hey ho lepo kaze... A ako kutija ne moze stati u terarijum, gledaj da je premestas negde gde nece moci da se zavuce.. Npr, ja to radim kad je lepo vreme u dvoristu betonskom, ogromnom, gde ne moze da pobegne nikako.. Nemoj samo blizu radijatora, a ako gledas na yt klipove videces da to rade u kadi mnogi, mada ja to nisam probao nikad, nekako mi je nezgodno....:)

Stefan1970
25.04.15., 19:19
@gava ne boj se da nemamo isti problem sa smithi samo je moj jos mali mislim 8-9cm sa nogama ali nije sa njim sve uredu :D kazu najbolja vrsta za pocetnike a kao sto sam ja pocetnik gledam i mislim se mozda bi neka opasnija vrsta bila mirnija... mozda ni ja necu imati srece sa Brachypelmama :)

loshme10
26.04.15., 13:00
Kod mene ce danas biti zanimljivo... Prebacujem P. metallicu i B. boehmei u nove terarijume, ali posebno zanimljivo ce biti prebacivanje 5 M. balfourija koje drzim komunalno u veci terarijum :D

hey-ho
26.04.15., 14:04
Napravi snimak pa baci na yt :D
Ja bih balfourije prebacio tako što bih žicu gurnuo do dna i provukao duž svake strane kutije tako da se paučina odvoji a onda bih ceo taj komad opletenog treseta sa sve paucima prebacio u veći tararijum :)

loshme10
27.04.15., 23:54
E pa slicno sam i ja uradio, samo sto nije bilo optrebe da ubacujem zicu jer su bile grancice koje su opleli unutra pa sam samo to podigao i prebacio. Nisam snimio hbg...

hey-ho
28.04.15., 21:00
Jesi bar uslikao? Daj da vidimo taj terarijum :)

loshme10
28.04.15., 23:46
Nisam. ###, nisam imao vremena. Radim i po 12 sati na dan, zato me i mena na forumu cesto... :/

soda
29.06.17., 17:20
Da podelim sa vama svoje iskustvo o prebacivanju 0.1 P. Regalis ± 14cm.

P. Regalis mi se nalazila u ogromnom terarijumu (dimenzije ne smem ni da napisem koliko je veliki), s toga sam odlucio da joj napravim novi terarijum manjih dimenzija koji ce da koristi u potpunosti, jer u prethodnom je se zakucala u jedan cosak i nije mrdala.
E problem je nastao sto je taj terarijum ima otvor na vrhu i poprilicno je visok (cisto da biste imali sliku u glavi zavucem ruku do ramena i da bih dodirnuo treset).
Svi znate da je P. Regalis veoma brza vrsta i to mi je predstavljalo problem, strah od ujeda na sve to je dodao jos tenzije.

Prvo sam imao ideju zatvorim sve rupe, stavim flasu na jedini izlaz i krenem da je gurkam ka izlazu. To joj se bas i nije svidelo. Odustao sam nakom par minuta jer nisam zeleo da je dovedem u stanje da se oseca vise ugrozenom nego sto jeste.
Druga ideja je bila da izvadim sve iz terarijuma (sto u opste nije bilo lako zbog njegove velicine a da pauk tom prilikom ne pobegne). Ceo poduhvat je trajao 20ak minuta.
Na kraju smo ostali samo P. Regalis, ogromni terarijum i ja.
Spustio flasu u terarijum i krenuo lagano da je gurkam (trajalo je oko 10ak minuta, jer iz nekog razloga nije reagovala uopste na gurkanje).
Napokon je bila u flasi. Preneo je do novog terarijuma i borba se nastavila :) Obezbedio sve moguce izlaze kartonom koji sam zalepio oko terarijuma (malo paranoicno ali dobro)
P. Regalis bleji u flasi nece da izadje nikako, probusio rupise sa svih strana probusio cep od flase... pipkam je nezno stapicem, ne reaguje, malo jace ne reaguje, malo se pomera ali je i dalje u flasi.

Dodjem na odlicnu ideju kako da je izbacim iz flase (zbog toga i pisem svoje iskustvo, jer mozda nekome pomogne)...
Prislonio sam usne na rupicu od cepa i blago dunuo u flasu.
Za manje od desetinke bila je u terarijumu i pronasla stek :)

Ostalo mi je da prebacim
H. Maculata
P. Murinus RCF

ako bude neka zanimljiva situacija ili nadjem neku foru, rado cu podeliti sa vama.

loshme10
30.06.17., 08:26
Mislim da ce ti biti zanimljivije sa maculatom i pogotovo murinusom nego sa regalisom :D

soda
30.06.17., 13:26
H. Maculata uspesno prebacena.
1001 problem sam imao.

Moja prva H. Maculata.
Karakter: Brza, ljuta i bezobrazna.

Da napisem malo i o tome, zbog milion i jedne price koju sam cuo / procitao o otrovu koliko zna da bude #####, pre samog procesa prebacivanja preznojio sam se 5 puta. Ruke pocele da mi se tresu.
Planirao da je prebacim na istu foru kao i zenku P. Regalis.
Resio da se upustim u avanturu.
Otvorio posudu u kojoj se nalazi (ovalnog oblika), nasao je skupljenu iza male improvizovane skrivalice i ne pomera se.
Poklopio je flasom, i tako sam drzao jedno 10 minuta, pokusao da je diram stapicem, ali nisam uspevao jer je bila sakrivena iza vec pomenute skrivalice.
(znam da sam treba da sklonim skrivalicu prvo, ali zbog vec pomenutog znojenja i drhtavice u rukama, odlucio sam da je bolje da ne diram :) )

Opet sam isao logikom da dunem kroz rupicu na flasi da bi se ona popela u flasu.

To uradio i umro 5 puta.
Kako sam dunuo u flasu, o Boze, krenula je da trci u krug kroz celu flasu, od dna do vrha i nazad jedno 10ak puta.
E sad zamislite kako ja drzim tu flasu od ROSA vode (to je ona sa najtanjom plastikom fazon biorazgradiva) a ona lomi kroz flasu, toliko sam osecao vibracije i kako hoda da sam stvarno imao ogromnu frku.
Ubacio otvor flase (dno) u terarijum, opet zatvorio sve otvore kako ne bi pobegla dunuo i ona je nestala.

Da stvar bude gora, znam da nije mogla nigde da izadje, ali ja nju ne vidim nigde u terarijumu.
Tako sam proveo 20-30 minuta trazeci je po terarijumu, oko terarijuma i svuda gde mi je palo na pamet.
Na kraju sam je jedva ugledao koliko se dobro sakrila i stopila sa pozadinom terarijuma.
Uglavnom jedno divno zivotno iskustvo.



Da se razumemo ne plasim se paukova, ali valjda sto vise citam na netu o ujedima sve vise sam poceo da se cimam da me ne ujede.
Mada moram da priznam imam neku potajnu zelju u sebi da me ujede, mozda zvuci bolesno, ali negde duboko u mojoj glavi je logika:

"Neka me ujede vec jednom da vidim sta ce da bude i da vec jednom zavrsim sa tim".

Pisem kako cu da prodjem sa P. Murinus RCF. :)

loshme10
30.06.17., 13:33
Procitaj moj bite report(ako vec jesi, procitaj jos jednom) pa ces shvatiti da ne zelis da te ujede...

soda
30.06.17., 14:19
Procitao sam ga vise puta :D