PDA

Pogledaj punu verziju : cross-bred ili tako zvani mesanci. Brachypelma smithi x B.emilia.



Srks
09.02.07., 13:31
Bas sam citao ovu encikompediju (The Complete Encyclopedia of Terrariums, p11) na strani 11 naisao sam na cross-bred odnosno mesanca (Brachypelma smithi x B.emilia). Pa sam hteo da vas pitam da li znate kako se ta vrsta zove i nesto o njoj. I da li to moze da se nadje ovde kod nas.(znam da ovo pitanje pripada u oglasima). Osim toga ako je nema da li bi neko od vas voleo da proba da stvori cross-bred. Imam jos neke ideje :idea: ali bi mislili da sam lud inace mozda bi neko od vas mogao da stvori nov specie. :icon_cyclops: ::D.

Ig0r
09.02.07., 13:50
Vrlo interesantno da si ovo pomenuo, jer sam naišao na nešto slično u jednoj knjizi nekog mađarkog izdavača a i uzgajivača. Oni su ukrstili B smithi mužjaka sa B boehmei ženkom. Dobili su hibrida koji je po mišljenju nemačkih arahnologa identičan sa vrtsom Brachipelme koja je nađena u divljini(meksiko) a kasnije 1993 opisana kao B baumgarteni. ??????
Ako je verovati ovom izvoru možemo predpostaviti da je ova vrsta nastala kao rezultat kohabitacije smithi i boehmei.
Šta će se dogoditi ako ukrstiš emilia i smithi nemam pojma. Hibrida. A što se tiče ukrštanja različitih vrsta ja sam protiv a tome je nekoliko razloga:
1. zašto skrnaviti ono što je priroda stvorila? Ili još uvek stvara.
2. Ima toliko lepih vrsta i bez našeg mešanja da mislim da je to suvišno.
3. na taj način će se uneti zabuna na tržište. I ti kad kupuješ verpvatno voliš da znaš šta kupuješ, a ako ukrštanje postane praksa a ne samo eksperiment ko će moći da bude siguran?
Ali ovo je samo moje mišljenje. Pozdrav

kimo
09.02.07., 14:36
Sve ste u pravu, jedino što se neće baš uvek različite vrste spariti, mada su pauci primitivna bića može se to uraditi sigurno nekako, ali ja se slažem sa Grofom da je to bezveze iz gore navedenih razloga...inače u Subotici imaju jednog hibrida B.albopilosuma i još neke vrste i ne liči ni našta...naravno ukusi su različiti.

Zar nisu B.smithi i B.emilia sami po sebi lepi? Onako možeš dobiti samo neki bućkuriš šara, ako uopšte to utiče na boju, a verovatno da, mada tu ima dosta "genetike", nije to tako prosto...

Ig0r
09.02.07., 15:46
Inače, ono što nisam napomenuo je da ako nekog interesuje ceo eksperiment i tačan opis rezultata, pa i slike, mogu se potruditi pa u neko dogledno vreme prevesti tekst pa ga okačiti u okviru ove teme...

zarko
09.02.07., 17:20
moj stav po tom pitanju jeste da ja ne bih cuvao takvu tarantulu niti bi upario i bilo sta slicno. razlog je jednostavan, ne svidja mi se. glupo je pricati ja volim cistokrvne jer predpostavljama da su 99,9 % tarantula u terarisitci prljave.. odnosno ne cistokrvne.. da li imaju rodjacku krv sto u prirodi jeste regulisano ranim sazrevanjem muzijaka, ili imaju nesto krvi drugih vrsta...
geen pool je mali u atocenistvu. u meksiku postoji projekat koji se bavi smitijima i cak zalaze u genetiku tkao da je to jedan oblik prave konzervacije. lokacija je nepoznata jer procenjuju da je ta kolekcija neprocenjiva...alista god :)
neznam za baumgarteni ali za anitu postoji polemika da li je poseba vrsta. ona lici na smiti ali sa jacim bojama i smatra se da je smao do intenziteta i da to nema genetsku osnovu za novrstu.

nisma cuo za to za baugarteni kao imas link bilo bi strava da procitamo...

posotji jedna stvar sa ukrstanjem, nece svi biti isti, tkao da ces dobiti neke koji lice na jednogroditelja drugi na drugog a treci nesto izmedju. problem je kad podelis/prodas to prodavac ce verovatno prodavati pod imenom na koju t lici malisan, pa ce onda neko ko kupi mislit da ima tacno tu vrstu. onda nedaj boze on upari i verovatnoca je da cemo svi u srbiji imati neke mesance....pa ce onda kad uapri trece koleno da mu izadju malisani koji lice na peru miku lazu ...a treba da budu regalisi npr. sta ces reci tom liku?kako ces ih prodati/podeliti?
kako ce neko ikad da saradjuje sa takonekim?
ja nebi hradio sa takvim likovima...
ali ko kaze da ja nemam nekog mutanta ovde??
neznam i to je gej
zato ja ne bih ulazio u te stvari ,ako budes mogo ti uapri tkao nesto i zadrzi 2-3 komada ostalo zamrzni.ako bas zelis da imas nesto tkao .
i jedan savet nemoj to da spominjes ljudima koji se ozbiljno bave( na stranim sajtovima ) jer profesionalci/entuziasti generalno preziru tkave stvari i samo ce da te izkritikuju i nagrde. citao sma lika koji ne neto lsicno teo sa poechilotheriama i bas su ga prozivali jedno 8 stranica...
mora da mu je bilo bedara

kimo
09.02.07., 17:38
Nema u hoćeš nećeš, i nekome je to ok, nekome nije, ali nije to tako lako spariti...malo si se ti zaleteo...ali nije ni bitno, mislim da će se većina složiti da je to glupo raditi i treba ostaviti da sve bude kao što je i do sada.

Srks
09.02.07., 21:12
Pa da znate da me je malo blam ali da vam kazem da su skoro sve vrste nastale od nekih drugih vrsta. Inace nisam postavio ovu temu da bi me neko mozda kritikovao, nego samo radi interesa. Samo sam hteo da vidim koja je to vrsta, ko ima knjigu neka pogleda pa neka napise sta misli. Inace jos nesto ja shvatam teraristiku jako ozbiljno. I mislim da u prirodi isto nastaju novi species bez naseg mesanja u to. Ja ako bi imao sansu da sparim neke vrste to bi sve bilo prirodno. Tako da ova tema nije napravljena da se prica o da li ste vi za ili proti toga. Nego je ova tema centrirana glavno na ovaj specie...

Geni
09.02.07., 21:26
Tako da ova tema nije napravljena da se prica o da li ste vi za ili proti toga. Nego je ova tema centrirana glavno na ovaj specie...


Pa sam si postavio to pitanje kada si pokretao temu.



Osim toga ako je nema da li bi neko od vas voleo da proba da stvori cross-bred. Imam jos neke ideje :idea: ali bi mislili da sam lud inace mozda bi neko od vas mogao da stvori nov specie. :icon_cyclops: ::D.


E sad razlog zašto su ostali članovi tako skočili je razumljiv. U prirodi se to MOŽDA dešava, ali niko od nas nije kompetentan da o tome sudi. Činjenica je da se nijedna od tih ukrštenih vrsta nije pojavila u hobiju kao nova vrsta. Neka neko ko malo više proučava te stvari napiše elaborat na tu temu.

JA samo kažem da mi koji držimo tarantule u zatočeništvu imamo i neku odgovornost prema tim vrstama. Pošto nije definitivno utvrđeno da su neke 2 vrste pare u prirodi, nema opravdanja da mi to radimo. Takvi postupci su veoma neodgovorni prema prirodi i prema hobiju. Nemam ništa protiv ako je u pitanju neki eksperiment, ali nikako ako su tei male tarantule namenjene daljoj distribuciji u hobiju ili u najgorem slučaju puštanju u prirodu.

Srks
09.02.07., 21:38
Ja jesam postavio ta pitanja ali ta pitanja su samo bile sugestije. Inace kada bi se ova tema samo odnosila na ta pitanja ne bih se zvala (cross-bred ili tako zvani mesanci. Brachypelma smithi x B.emilia) upravo ovoj vrsti nije ni navedeno ime. Nego bi se zvala cross-bred tarantulas. Inace ja misli da i ova tema upada u teraristiku i ako je promasila svoju temu..

Pa kao sto kazem ove sve vrste koje sada postoje mora da su nastale od drugih vrsta. to je sve evolucija mada nebih sad u to.



Vrlo interesantno da si ovo pomenuo, jer sam naišao na nešto slično u jednoj knjizi nekog mađarkog izdavača a i uzgajivača. Oni su ukrstili B smithi mužjaka sa B boehmei ženkom. Dobili su hibrida koji je po mišljenju nemačkih arahnologa identičan sa vrtsom Brachipelme koja je nađena u divljini(meksiko) a kasnije 1993 opisana kao B baumgarteni.


to nam dokazuje da su danasnje vrste nastale od drugih...

Ig0r
09.02.07., 22:19
to nam dokazuje da su danasnje vrste nastale od drugih...


Kao što sam rekao, deo teksta koji sam ovde parafrazirao a rezultat je EKSPERIMENTA dvojice dobrih poznavalaca hobija. Pokušaću da što pre dostavim potpun teks pa da se ne gađamo ovde rezultatima tuđeg rada.
Po mom mišljenju to i nije toliko bitno, ali u svkom slučaju ništa nam ne daje za pravo da oponašamo prirodu. Pritom niko ti ne može zabraniti da eksperimentišeš sa paukovima kozama svinjama, sve dok to radiš odgovorno i sa tačno određenim razlogom.
A o poreklu vrsta stvarno nisam kompetentan da govorim.
A zašto ti želiš da pomešaš dve vrste? I koje bi to vrste bile?

Srks
09.02.07., 22:55
Pa ja nisam ni razmisljao da mesam vrste i koje. nego sam samo hteo da vidim koja je to vrsta (Brachypelma smithi x B.emilia jako je lepa) mozda je dobila ime ali ja to nisam provalio koja je vrsta( zato se zove tema:cross-bred ili tako zvani mesanci. Brachypelma smithi x B.emilia).

Inace ona pitanja su samo sugestije i nisu namenjena da se shvataju ozbiljno. Ova tema je uglavnom o (Brachypelma smithi x B.emilia) i to je za informacije o toj vrsti . Opet mislim da je ova tema promasila svoju cilj i temu i da se pretvorila u argument.

Samo hocu da se izvinim ako sam nekog uvredio ili nesto tako. I isto hocu da kaze da me je malo sram uopste nisam mislio da se petljam oko prirode. Ja postujem teraristiku i shvatam hobi ozbiljno i nebih voleo da ljudi misle nesto lose o meni...

Geni
10.02.07., 01:03
Niko se nije našao uvređenim i nemoj tako da shvataš. Ova tema je javna i svaki stav koji se iznese će stajati javno napisan i dostupan svima da ga pročitaju. Zbog toga i pišem da se ove stvari NIAKAKO ne rade. Ne zato što mislim da ćeš ti da ukrštaš vrste, nego da bi svi koji pročitaju ovu temu bili (makar malo) odvraćeni da probaju takve stvari. Tako da sve ove kritike nisu upućene direktno tebi nego kao upozorenje ljudima da ovo shvate ozbiljno i da se ne igraju sa prirodom.

Srks
10.02.07., 01:18
ja se slazem da netreba se igrati sa prirodom; pitanja su samo sugestije i nisu namenjena da se shvataju ozbiljno. Ali kad gledamo samo na teraristiku mozda je to moguce izvesti ne za prirodu nego samo za teraristiku; kao eksperiment (ali ja to nevolim nazivati eksperimentom jer ja mislim da u teraristici to nemoze da skodi ali u prirodi ko zna kave bi efekte imalo).

Ig0r
10.02.07., 01:51
:confused2: Ništa ovde meni nije jasno...

Srks
10.02.07., 02:05
Pa evo da vam objasni ova tema je zapocela lose i ja mislim da je nisam dobro izrazio ali mozda neki ljudi nisu tu temu ni toliko shvatili i razumeli (Ona se radi o hibridu Brachypelma smithi x B.emilia)...

zarko
10.02.07., 03:44
ja po tom pitanju sam se vec izjasnio.
srks@ ne znam kako se zove niti verujem da ima neko legitimno ime.jer bi dobio najmanje 3 razlicite varijante...
i da hoce neko ne moze da se igra sa prirodom niti moze da #####e stvar. evolucija ne moze da ide pravim ili krivim tokom,ne odredjuje se postupcima pojedinaca niti je ikad cekala nekog da uradi stvar, sta god i gde god da ide pa i da se raspada opet je evolucija procers.
niko u srbiji nije u situaciji da ucini nesto slicno tako danema potrebe da se dize tolika prasina. a ko god procita videce sta je generalni stav po tom pitnaju ovde na foromu. to je jasno :). i zato ova diskusija vredi puno i drago mi je da participiram

mislim da je odgovornost prema terarisit/kupcu da dobije ono sto kupuje je veca nego odgovornost prema "majci prirodi". znam da ce ovo neke pogoditi u srce ali ja na stvari ne gledam na taj nacin. ja ne cuvam prirodu vec pauke i to za dusu a ne radi njihove egzistencije u prirodi . i ne napada mi ni na kraj pameti da je bilo koja jedinka u mom terarijumu ukljucujuci i cvrcke pogodna da se vrati nazad i da predstavlja mali deo njihove svetske populacije. ja nisma arahnolog koji radi na terenu i moja kompetentnos ima vrh u razmnozavanju cvrcaka po tom pitanju tako da je i sama moja kolekcija tarantula(i drugih) najvrednija samo meni. njena vrednost za prezervaciju prirode je 0.
zato nije u pitnaju cuvanje priorde od mojih prljavih nepodobnih pauka( tu spadaju i kros breed) vec da neko ko zeli da ima emiliju dobije emiliju a ne mesanca... jer mi volimo originale :)

a ak oneko uspe da razmnozi nesto tkaoi bude dopadljivo javite mi mozdazelim jednog

Srks
10.02.07., 12:35
Skorz si upravu ja mislim dok je ovo u krugu teraristike neveruje da bi nam skodilo a ni paucima koje ima.


:idea: Ako stignem sledece nedelje cu da skeniram sliku te tarantule da svi mogu da budu zapanjeni :shock: njenom lepotom. ;)

Srks
13.02.07., 11:35
http://img223.imageshack.us/img223/6891/hibridvp4.jpg
Brachypelma smithi x B.emilia

evo nasta lici malo je slika izbledela ali staces sa skena je.

Srks
13.02.07., 11:37
mozda da je slika lepse bi izgledala slika?

Bifrost
13.02.07., 14:55
Aj da se i ja ovde oglasim, ja nisam protiv ukrstanja vrsta, to moze biti jako zanimljvo. Ja bi urstio murinusa i palvog kita pa bi dobio veeelkooog murinusa :lol:

Geni
13.02.07., 15:01
Pitam se samo da li bi prvi obrok bio ti ili onaj tvoj dalmatinac? :D

Bifrost
13.02.07., 15:25
Ma dobro pustimo sad detalje :lol:. Ne znam da li bi Kimo mogao da mi nabavi plavog kita? Ako ne zadovoljicu se onim slonom iz Subotickog zoo vrta. E sada bi trebao da otvorim novi topic u ostale zivotinje "milking the elephant" :lol: to bi valjda bila preva faza :lol:

Srks
13.02.07., 16:14
haha bas ste smesni :lol:. Inace sta mislite o ovoj vrsti

Geni
13.02.07., 16:38
Velika greška što je uopšte napravljena. Nadam se da su svi primerci sterilni (trebalo bi da jesu) i da ih neće biti više. To je moje mišljenje.

Srks
13.02.07., 17:00
Pa neverujejem ja mislim da mozda ima samo par komada jer ta tarantula nije ni dobila ima. Ja verujem da je to samo za teraristiku a ne za prirodu.

Geni
13.02.07., 17:05
Takva tarantula nikada neće ni dobiti ime, to nije problem. Ali standardno leglo tih vrsti je između 200 i 600 malih. Pretpostavimo da je taj koji se upustio u ukrštanje imao prethodnog iskustva sa razmnožavanjem te da mu nije pocrkalo 90% malih. Ostaje znači nekoliko stotina malih. To mene brine. Šta je sa tim tarantulama?

Srks
13.02.07., 17:30
pa neznam sta da ti kazem

zarko
13.02.07., 17:51
ne mora da znaci da ce biti sterilni. ne mora da znaci ... poecilioterije ukrstene nisu sterilne ...
predpostavljam da isto vazi i za brachipelme. nisu to mule .
inace proizvod ukrstanja se zove bastard. ...
meni se ne dopada .. bar na slici ne lici nninasta na sta sam ja naviko :)

Srks
13.02.07., 18:04
pa i nisu sterilne. heto bih da te zamolim da uploadujes slike ako imas neke ukrstenih vrsta da vidim nasta lice.



bar na slici ne lici nninasta na sta sam ja naviko :)

kimo
13.02.07., 18:27
Nevredi se sa tim bakćati, da li je neko razmnožaio ili ne, sigurno je da jeste, uvek ima ljudi sa suprotnim mišljenjem od vašeg, tako da je kao i uvek - 100 ljudi 100 ćudi...znači ima ih sigurno, pa zamislite ljude koji 20 godina pare paukove i nema koju vrstu nisu sparili i ne znaju šta će pa uzmu da isprobaju na šta će da liči i još plus joj opale cenu i eto njima koristi, ovo je jedna od mogućnosti...

Bifrost
13.02.07., 18:31
Malo je cupav za zenku ja mislim da je na slici muzijak. Mislim da to nebi trebao da radi bilo ko vec neki geneticari pa da znaju sta dobiaju (na primer tarantulau sa boljim performansama znaci: duzi zivotni vek, jaci otrov, da bude veca od blondija,a da brzo raste, i da estetski lepo izgleda...). I naravno da onda vrsta dobije neko ime. Inace ovako sto neko radi samo zbunjuje jude koji zele neke vrste, ocigledan primer hysterocrates to su toliko s#####i tim ukrstanjem da vise covek ne moze da zna da li ima vrstu koja postoji zaista u prirodi. A kad vec to rade mogi su bar da napomenu da je hibrid. Pa lepo da znas sta kupujes hibrida ili original. Sto se mene tice ako mi se neki hibrid svidja ja bi ga uzeo, ali hocu da znam da je hibrid....

PS: Kimo jesi video za plavog kita?

Srks
13.02.07., 18:49
bas tako skroz ste u pravu.

Srks
13.02.07., 18:50
hehe plavi kit :lol:

kimo
13.02.07., 22:11
PS: Kimo jesi video za plavog kita?


Da, može samo da vidim gotov terarijum :)

Pa nije taj tvoj hybrid, one je to što je napisano, samo po nečijem mišljenju, e sada, kako bude rastao videćemo šta će da bude. Sve u svemu je lep...

Srks
13.02.07., 22:19
pa neznam ja to to je iz enciklopedije. A cross-bred je hibrid ili tako zvana ukrstena rasa, mesanac.

Bifrost
13.02.07., 23:29
Da, može samo da vidim gotov terarijum :)

Pa nije taj tvoj hybrid, one je to što je napisano, samo po nečijem mišljenju, e sada, kako bude rastao videćemo šta će da bude. Sve u svemu je lep...


Nadam se da ce ovako da izgleda :D. Ne verujem da je slika ispod pravi hercules, ali svakako odlicno izgleda. Vec sam rekao da mi nije bitno hibrid ili ne vazno je da je hysterocrates (a to sigurno jeste).

http://www.e-spiderworld.com/gallery/images/Hysterocrates%20hercules%20F.jpg
Maknuto sa www.e-spiderworld.com

Geni
14.02.07., 15:36
Uuuuu oću jedan ovakav :D

Bifrost
14.02.07., 16:30
:lol: Ja lepo kazem Afrikaneri su najbolji

zarko
14.02.07., 17:47
a kakav je tvoj na braon?

Bifrost
14.02.07., 21:25
Pa vrhovi nogu su mu postali braon, a telo mu vuce na crno. Mada ti vrhovi nesto naznacuju verujem da ce da bude na braon.

zarko
15.02.07., 02:31
ok hvala :D