PDA

Pogledaj punu verziju : Domace zmije



nenad
09.02.07., 17:26
Pozdrav svima, zanima me sta mislite o nasim zmijama, odnosno o evropskim vrstama.
Pokusacu i da okacim par slika crnogorskih vrsta...

Leopard smuk (Zamenis situla)
http://img294.imageshack.us/img294/2108/03elaphesitulabao9.jpg
http://img408.imageshack.us/img408/7821/100zamenissitulabkn4.jpg

a ovo je prugasti smuk (Elaphe quatuorlineata) mlada zmija i odrasla...

http://img408.imageshack.us/img408/9127/064elaphequatuorlineatazs0.jpg
http://img408.imageshack.us/img408/7009/16elaphequatuorlineatabep5.jpg

kimo
09.02.07., 17:34
Super su slike, a i zmije su lepe, smukovi su veoma pogodni za držanje u terarijumu, jer nisu jako velike i zahtevne vrste...

nenad
09.02.07., 18:11
Slazem se, ove dve vrste su posebno poznate po dobrom navikavanju na terarijum. Nisam nikad hteo da ih donesem kuci, mada sam
uvek bio u iskusenju da to uradim.

natural
09.02.07., 18:46
I bolje je da ih ne donos kuci njima je bolje u prirodi samo ih dzabe maltretiras zarobljavanjem.

esdy_11192
16.02.07., 07:29
Slazem se, ove dve vrste su posebno poznate po dobrom navikavanju na terarijum. Nisam nikad hteo da ih donesem kuci, mada sam
uvek bio u iskusenju da to uradim.


Postovanje za to sto ih nisi doneo kuci... Gde je slikan Z. situla ? U CG ili Hr.. U svakom slucaju dosta je redak na bilo kojoj lokaciji u Evropi..

nenad
16.02.07., 12:36
Ma i nije toliko redak koliko ljudi pricaju. Ja sam ih prosle godine uhvatio 4 komada, i to sve na lokaciji Petrovac-Buljarica. Taj kraj je pun zmija,
posebno ih ima oko te staze koja povezuje dva mesta, ali se leti tesko nalaze. Ja sam ih lovio pocetkom maja, kada nema nikog i kad im je temperatura idealna. Inace ljudi ih dosta ubijaju, jer misle da su sharke, iako sharki na primorju nema. Na Torlaku imaju jednog vec 7-8 godina i lepo se navikao na terarijum. Ako hoces narezacu ti slike, imam ih dosta, ako te vec interesuje nasa herpetofauna.
Pozdrav

esdy_11192
17.02.07., 23:53
Ne moras da se sad cimas za rezaanje [mada otom potom].. Meni je u planu da jednom odem u Buljarice jer je ideealna lokacija za "herp"ovanje :D Ne znam da li ga jos love stranci i nose vani zarad teraristike...

nenad
18.02.07., 12:32
Nadam se da to ne rade vise. Mada s druge strane ako ce biti zive i zdrave u nekom terarijumu, mozda bolje i to, nego da ih neko ubija.
Desava se da situla ulazi u kuce ljudima, pa je zbog toga posebno ne vole. Kad bi im neko odrzao predavanje o tome mozda bi pomoglo. Inace blavore ne ubijaju zato sto veruju da oni jedu zmije. Ovaj guster jede zmije ali ne tako cesto kako oni misle, ali i bolje da tako misle.
Za herpovanje je super lokacija Buljarice, odnosno ta brda oko Petrovca i Buljarica, i staza koja povezuje ta dva mesta. Ali samo ako odes u aprilu ili maju, posle nema toliko zmija (ja sam prosle godine otisao opet u avgustu i nisam skoro nista nasao tamo), ima mnogo ljudi, a i sve je usrano :angry: Inace rezanje mi nije cim, mnogim ljudima sam rezao slike, nije problem.

esdy_11192
19.02.07., 01:23
Ok, mozes da mi narezes pa da mi das kada budeemo pravili [prvo] okupljanje ljudi sa foruma krajem meseca... Ako mislis da dodjes na njega naravno...

Pa da, prolece je najbolje [izmedju ostalog sezona parenja].. Preko leta je pretoplo..

esdy_11192
05.03.07., 21:25
EDIT: *ebote sad sam naisao na ovo http://nemys.ugent.be/documents/group16/25200750459PM.pdf

"First record of the four-lined snake Elaphe quatuorlineata (Lacépède, 1789) in Serbia" !!! :shock: :shock:

Sad cu da iscitam, ucestvovao i Ajtic :lol: Elem vo i nemys linka, http://nemys.ugent.be/start.asp?group=16&c=41&doc=17076


Btw, poslao sam [ja mislim] Ljiljana Tomovic poruku da mi posalje u PDf formau [akko ima]:

Crnobrnja-Isailovic, Jelka and I. Aleksié. 1999. First record of Coluber najadum Eichwald (1831) in Serbia. Arch. biol. Sci., Belgrade. 51(3):47P-48P.

Ajtic, R. and Ljiljana Tomovic. 2001. First record of Kotschy's Gecko Cyrtodactylus kotschyi (Steindachner, 1870) (Gekkonidae, Lacertilia) in FR Yugoslavia. Arch. Biol. Sci., Belgrade. 53(1-2):23P-24P.

edit #2:

Jeste meliselensis, bar po zadnjoj fotki na herp.it.. Zanimljivo kako je na prve dve fotke potpuno drugacijih boja..

http://www.herp.it/indexjs.htm?SpeciesPages/PodarMelis.htm

A i sa nemysa [opis vrste], izmedju ostalog:

"...others with prominent narrow, light dorsolateral streaks, and often a dark vertebral stripe, at least on hind-back, which may contain small areas of lighter pigment. Rest of pattern rather variable but females tend to be more regularly striped than males...."

nenad
06.03.07., 01:37
!!!!!!!
Ne mogu da verujem. Gde je nadjen? Idemo odmah da vidimo o cemu se radi!

esdy_11192
06.03.07., 02:19
!!!!!!!
Ne mogu da verujem. Gde je nadjen? Idemo odmah da vidimo o cemu se radi!


Tamo gde i najadum :D Dolina reke Pcinje [sad sam se setio].. :) Ideeeeeeemoooo

nenad
06.03.07., 12:16
Procitao sam i ja clanak. Tamo ima jos nekih vrsta koje kod nas ne zive, izgleda dve zmije, jedan guster i jedna kornjaca.
Zeznuto je sto je daleko, to je na samoj granici sa Makedonijom, a Bujanovac i Presevo su prilicno blizu. Ne znam koliko
je sigurno setati se po tom kraju. ::)
U svakom slucaju je jako interesantno. Imam ja neku knjigu u PDFu Zimije Evrope, na engleskom, Boulenger je pisao,
malo starija, iz 1912. Ako je nemas mogu da ti narezem da procitas, knjiga je super.

esdy_11192
06.03.07., 17:46
Procitao sam i ja clanak. Tamo ima jos nekih vrsta koje kod nas ne zive, izgleda dve zmije, jedan guster i jedna kornjaca.
Zeznuto je sto je daleko, to je na samoj granici sa Makedonijom, a Bujanovac i Presevo su prilicno blizu. Ne znam koliko
je sigurno setati se po tom kraju. ::)
U svakom slucaju je jako interesantno. Imam ja neku knjigu u PDFu Zimije Evrope, na engleskom, Boulenger je pisao,
malo starija, iz 1912. Ako je nemas mogu da ti narezem da procitas, knjiga je super.


Ma da tamo je p. najadum dahli, izgleda da je i kotshijev gekon na istoj lokaciji.. Kao i T. graeca... Znaci MORA da se ide.. :D

Licno verujem da nema problema.. Realno em je malo zabaceno, atoga ima malo ljudi, a sa druge strane kapiram da ako se postavimo korektno sa lokalcvima [koje god nacionalnosti da su] ne bi trebalo da bude problema.. :)

Mislim da imam tu knjigu u PDF formatu.. Imam bre ja svasta :D

nenad
06.03.07., 23:35
Mislis da idemo tamo, a?
Ajde, kad si vec zapeo, ne bi ja, al sam obecao u gornjoj poruci. :lol: Mislim da je bolje i sigurnije ako vec idemo tako daleko, da idemo u CG,
lakse cemo naci sve te vrste, a udaljenost je slicna. Usput, mislim da Koshijev gekon ne zivi tu, nego da je pronadjen negde u CG i da je dosao
iz Albanije. Mada je moguce i da ga tamo ima.

Ako nisi procitao tu knjigu, sad je pravo vreme, momce. Imam je odstampanu i ukoricenu, pa mogu da ti dam das ne mucis citajuci skompa.
Od toga bole oci :shock:
Usput, hajd da prebacimo ovu temu u temu Domace zmije, malo je glupo da u okupljanju pisemo o tome.
Inace, verovatno cu sutra da skoknem do Avale, ili Kosutnjaka, da vidim sta se sve probudilo, pa mislim da otvorim posebnu temu u Kaficu,
o tim izletima, gde bi se dogovarali ko ce da ide, i kacili zanimljive slike za one koji su zainteresovani da ih vide.

esdy_11192
07.03.07., 00:49
Koshijev gekon je pronadjen u Srbiji, ali ne znam gde.. Treba da pronadjem Ajtic et al. papir.. Mozda je na Kosovu, ali je sigurno u Srbiji [mislim makar formalno]..

Pa ja i jos jedan clan [Sasha, a ovde je valjda sasha-SE,a nije ovde previse aktivan] smo isto razmisljalji da palimo dole.. ::D Nije isti trip naci to u CG :D Pre bih onda isao u Grchku ili Bugarsku zbog nekih dodatnih vrsta [pogotovu Grchku]..

E moze, javi sta si nasao.. Ja bih isao sa tobom sutra da nisam planirao da skoknem do faksa...

esdy_11192
13.03.07., 15:07
a mene ne zovete :o :o :o :o :o

rece mi miljance(preko msn-a) da se spremate da idete na neke terene.... :)

ja sam inace onaj sasha,dusan me je pomenuo... bas mi je danas Ljiljana Tomovic poslala rad o quotuorlineata-i...inace pricao sam sa Scibanom on je imao iskustva sa njim kada su bili u dolini Pcinje...

e da herpetologija ce sada biti od prve godine kao izborni predmet...tako da...bas upisujem kada treba :)

pozzz


Pominjao sam tebe Nenadu kao potencijalnog za avanturisanje.. :D A pominjao sam mu da nam je i palo na pamet da odemo do Pcinje.. :lol:

Nije problem taj rad, skinuo sam ga sa "nemys" baze.. Nama trebaju o Koshijevom gekonu u Srbiji i o P. najadum u Srbiji.. Ova zadnja je takodje sa Pchinje, ali gekona ne znam gde su pronasli [Kosovo ?]...




btw ja bih voleo da dobijem tvoj cd sa full size slikama nasih zmija :D ako je ikako moguce @nenad


Imam ja te diskove, ali ih jos nisam presnimio... Mogu da ih presnimi do veceras [ako stignem] pa da ti donesem na sastanku LOAe.. Ako se Nenad slaze.. Posto su RW diskovi trebali bi u jednom trenutku da se vrate Nenadu, to moze na nekom sledeceom okupljanju.. :)

viridis
16.03.07., 22:25
Evo malopre mi drug javlja da je danas nasao jednu zenku poskoka od 25cm u okolini Prijepolja,tacnije kod Manastira Pustinja...ja idem tamo za Uskrs nadam se da ce biti svega,barem je prosle godine bilo.

Rile87
31.03.07., 01:44
Kochijev gekon je nadjen u Prizrenu (K&M) od strane Rastka Ajtica nasheg poznatog herpetologa i struchnjaka Zavoda za Zashtitu Prirode iz Beograda neshto malo pre 95. godine. Ako hocete da trazite ovog gekona predlazem vam da posetite Bugarsku, Makedoniju, Grchku ili u krajnjem sluchaju sam Prizren :)
U CG se mogu videti Hemidactylus turcicus-i (takodje josh jedna vrsta gekona), a postoje i matori podaci za Tarentola (u) mauritanica (u).
Shto se Z. situla-e tiche slozio bih se sa konstatacijom da je to jedna od cheshcih vrsta zmija na CG primorju, buduci da sam imao prilike da za 20 min. uhvatim tri jedinke. Kazu da je najcheshca na potezu Skadarsko jezero - Bar.
Sasha hvataljka za zmije ti ne treba (bar ne za ove nashe zmije), jer su one pre svega namenjene "velikim" otrovnicama. Za nashe uslove ti mogu posluziti klasichne kuke poput onih sa sajta www.tongs.com, koje mozesh sam da napravish. Za pochetak najbolje ti je da kupish debele i chvrste varilachke rukavice. Sa njima mozesh da se bacash na smuka od 2 metra ili da opushteno hvatash manje poskoke. No upamti da vrlo lako moze da se desi da veci poskok probushi rukavicu. Ti ne smesh da mu dozvolish da te ugrize i nece biti problema.

nenad
31.03.07., 20:37
Hvataljka se ne koristi samo kod otrovnih zmija. Nekad ne mozes zmiju da dohvatis rukom. Ja sam se pre koristio kukom i nisam uvek njom uspevao da uhvatim zmije. Zavisi od situacije. Nekad je zmija na drvetu, u zbunju i slicno i ne mozes rukama da je uhvatis. Tu je hvataljka zakon. Mislim da mogu da se koriste tri vrste hvataljki u zavisi od situacije.
I ja najvise volim da koristim samo ruke i najcesce ih tako lovim, ali oprema za hvatanje zmija i rukovanje njima nije dzaba izmisljena :D

Rile
31.03.07., 23:18
Da u pravu si zato sam i rekao pre svega za vece otrovnice, no ako imash dobru odecu i neshto veshtine pregrmecesh i bez nje. Da budem iskren malo je muchno nositi to i ostavljati ga pored sebe prilikom svakog podizanja kamenja. Generalno to se u Evropi skoro i ne koristi (ne samo zbog teshke nabavke, nego i zbog potpuno drugachijih vrsta u odnosu na druge kontinente), no ako ti je lakshe da radish sa tom opremom i pomaze ti samo napred majstore.

viridis
31.03.07., 23:23
slazem se da nije potrebna,ali od viska glava ne boli...i kao sto rece nenad dobra je stvar za vadjene zmija tamo gde ne moze da se pridje :camouflage:

viridis
01.04.07., 21:15
evo danas sam bio na avali, video sam caspiusa ali nisam uspeo da ga uhvatim bio je u zidu,a taj zid uopste nije nizak...

nenad
01.04.07., 23:46
To se radi ovako:

http://img115.imageshack.us/img115/21/031dolichophiscaspiuspi4.jpg

;)
To je taj zid, ali ne verujem da je isti caspius :D

Rile
02.04.07., 03:36
Svaka chast, za to ti trebaju free climbing sposobnosti ili visina. Ja imam ovo drugo i neshto malo ovog prvog. Drug herpetolog (Djuraka) iz NS-a trenira free climbing, a to ti je na nekim terenima zaista potrebno. Pa da teshko da je bio isti caspius. pa ih stoga u buduce obelezavajte, upravo zbog toga.

nenad
02.04.07., 16:24
Ma, nije isti caspius, ovo je slikano pre dve godine. Inace, ne volim free climbing - opasno!

ToPa 12.02.
11.04.07., 00:42
slike su ti odlicne ali mislim da su evropske zmije manje atraktivne ka naprimer zmije sa drugih kontinenataaaa....mislim da ih netreba drzati u terarijumu.....moje misljenje... :lol: :o :D :)

nenad
11.04.07., 01:02
Kako koja. leopard smuk, prugasti smuk, shilac (Platyceps najadum) i poskok su bar meni atraktivne zmije. Nisu mi nista manje lepe od kingsnaka npr.
Ne treba drzati u terarijumu zmije iz prirode, tu se slazem, ali ove zmije se gaje u inostranstvu, razmnozavaju ih i cuvaju ljudi. Nama mozda nisu atraktivne, nekom iz Amerike mozda jesu :D. Nekom ko stalno u prirodi i oko kuce vidja kukuruzne smukove, poskoci mogu da budu zanimljivi ljubimci jer ih nema na svom kontinentu u prirodi. Ljudi tamo cuvaju sve i svasta, samo je ovde broj vrsta u opticaju mali :(