PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoc (guster za pocetnika)



Srks
13.02.07., 18:11
Koje vrste gustera su za pocetnike ( gekoni, kameleoni...) a da mogu da se nadju u Srbiji.

Molimvas postirajte neke slicice. ;)

gava
13.02.07., 20:14
Uh... pa skoro pa sve :D
Šalim se. Ali pitanje je šta ti hoćeš? Ako bi nekog malo većeg guštera onda ti preporučujem Bradatu agamu (o njima imaš temu na forumu). Ako hoćeš manje onda ti preporučujem Leopard gekoe. A ako hoćeš još manje onda pictuse, mada su ovi jako brzi i nepredvidivi, ali slatki. Sve ovo ima da se nabavi u Srbiji, čak nisu ni skupi.
Ono što ti ja ne preporučujem su iguane. Zahtevne su a i velike. Kad porastu dugačke su oko 2m. To je po meni previše, ali opet ponavljam: pitanje je šta ti hoćeš.
Leopardi bi bili možda i najbolji za početak, kameleoni i agame trebaju dosta veće terarijume, UV lampe i sl. Ovima treba za par 60x40x30cm ali što veće to bolje. Mesto za skrivanje, voda i grejanje i to je to

nenad
13.02.07., 20:28
Predlazem leopard gekone, osim ako ti ne smeta sto ne porastu veliki (oko 20 cm), a ako hoces malo
vise da se potrudis onda bradata agama.

Srks
13.02.07., 21:03
Leopard geckone ili fat tail gekone. A od prilike kolike su cene ?

kimo
13.02.07., 22:05
E sada, malo da popujem...
-Leopard gekone možeš često naći kod nas, naravno ima i 2 odgajivača, a na pomolu je treći ::D Oni su najmanji problem za nabaviti. Ljudi ih vole jer nisu mogli skoro ništa drugo da vide i kupe u Srbiji u zadnjih 5-6 godina. Kupuju ih i zbog cene, a većina voli da čačka guštera, što gušter mrzi i onda im ljudi govore da može da se pripitomi leopard i tako te gluposti ti prosipaju neki ljudi, jedno je definitivno, ne može ni jedan reptil da se pripitomi, eventualno iguana malo, ostali samo mogu da manje ili više tolerišu tvoje prisustvo i dodir, tu nema rasprave ovo je činjenica! Leopardi su ok, ali opet ukusi su različiti, ima i njih raznih varijanti i boja, koje kod nas nisu zastupljene, ali će ih biti uskoro više. Jedino što ljudi ne vole kod njih je jer su noćna vrsta, pa su aktivniji mnogo noćukada ih ti ne gledaš...to je slučaj sa 90 % gekona, tako da tu nema šta objašnjavati. Malo jedu i ne zahtevaju velik terarijum, kao što ti je Gava napisao, jer su u globalu oni da kažem tromi i usporeni gušteri u odnosu na na primer neke dnevne guštere(bradate agame dok su mlade, dnevne gekone, ostale agame, anole, kameleone, Collard lizard-e, skinkove itd.)
- Bradata agama: poveći gušter veoma tolerantan, dok je mali su aktivni, tj. hyper aktivni, a kako rstu se umire i ne budu toliko aktivni, ali opet mnogo aktivniji od gekona, najviše vremena provode sunčajući se. Zato im moraš obezbediti UV svetlo i veliki terarijum, 100x60x50 bih ja preporučio za jednog. E sada moraš imati u vidu da JAKO PUNO JEDU, ovo nije normalno tako da se ne upuštaš olako u tu avanturu, jedna polu-odrasla ili mlada agama jede oko 10 insekata dnevno, pa ti gledaj kako da je nahraniš, moraš gajiti 2 vrste hrane i to ne računajući brašnare, jer njih treba izbegavati kod ove vrste, jer su one halave i ješće ih ko blesave ali neće ih svariti i onda će ih ili izbacitine svarene na usta ili na dupe. A jedu i biljnu hranu kada porastu tako da sve u svemu dosta hrane ti treba, inače su ok skroz.
- Ostali gekoni to možeš da malo pročačkaš po netu, ima jako puno vrsta gekona, tako da sigurno možeš sebi naći neke odgovarajuće, a oni nisu zahtevni mnogo i nisu osetljivi.
- Kameleoni nisu toliko osetljivi i teški za čuvanje kao što se priča(nisam držao ni jednog,ali ću uskoro) ne treba da te plaši ako neko kaže da nisu za početnike, ako imaš volje i znanja možeš držati bilo koju životinju...jesu svakako osetljviji od Leopard gekona i Fat-tail gekona
- Fat-tail gekoni su ti skoro isti kao i Leopard gekoni, samo drugačije izgledaju i malo više jedu i malo su veći, mada više tolerantniji.

Ako nešto drugo hoćeš, pitaj možda može neko da ti pomogne. Što se tiče ovog dela da može da se kupi u Srbiji...neću da komentarišem, jer po radnjama je to ili Leopard gekon ili iguana, a šta god ti treba samo mi se javi na PP, može sve, bukvalno.

kimo
13.02.07., 22:07
E da a cena to je već negde spominjano, ali evo opet. Leopardi mali oko 12-15cm su ti oko 30 eur(25-30 eur), odrasli su oko 60, a Fat-tail su ti malo skuplji oko 35-40 mali, a 70 odrasli, naravno ovo važi samo za normal varijantu.

Srks
13.02.07., 22:31
e a izvin bas to sam hteo da pitam ja bih vise neku vrstu kameleona. A za ovo za net sto si reko da pogledam, gledao sam u generalno ali ne do detja jer kod nas nemozes sve da nadje. Jer ja sam pitao za Agamura persica ja mislim tebe ili nekog pa si/su mi rekli da to nema kod nas retko. Ali inace svidja mi se Agamura persica.

kimo
13.02.07., 22:48
Meni si pitao i kažem ti da može da se nađe ali da je skupo, ako hoćeš da daš 70-80 eur za mladunca oko 4-5 meseci, ja ću ti pomoći. Sve se može kad se hoće...ako stvarno želiš neku ređu vrstu gekona javi mi se i sredinom marta ćeš je imati, ali imaj u vidu da su cene tih gekona 80-100 eur, a mogu ti nabaviti i one od 2000 eur par(Australijske vrste Nephrurus amyae) ako baš želiš.To što ih nema u Srbiji to je druga stvar, jer pravih geko ljubaca u Srbiji nema, e sada iz kog razloga to je već druga stvar...nisu mogli da vide ništa sem Leopard gekona, a u zadnjih godinu dana sam bar ja nabavio još nekoliko vrsta gekona, a do kraja ove godine ću verovatno imati oko 10 vrsta, ako sve bude po planu, tako da nije baš da nema, nego će pre biti da nema zainteresovanih...Ako goran bude hteo neka stavi temu o mom novom gekonu Paroedura androyensis koji je dosta redak u svetu, a kamoli kod nas, ta vrsta se pojavila u svetu tek 2005. godine.

Što se tiče kameleona oni su ti isto skuplji, ali opet imaš mnogo vrsta kameleona, najbolje je da počneš sa ovim standardnim Jemenskim kameleonom (Chamaeleo calyptratus) oni su ti oko 70 eur mladi kod nas pa ti odluči. Njih nema često ali mogu se nabaviti. Ali tu ti treba besprekoran terarium, pun ž
ivog bilja i jako dobro osvetljenje. I raznovrsna hrana...

Srks
13.02.07., 22:57
uh malo su cene velike razmislicu malo pogledacu na netu pa da vidim.

Srks
13.02.07., 23:02
Mada odlucio sam se za kameleona (predlozi).

gava
14.02.07., 16:17
OK. Odlučio si se za pravi biser kad su gušteri u pitanju, ali razmisli još malo. Ja bih rekao da kameleoni nisu dobri prvi gušteri. Ipak ja ih nikada nisam držao, pa ne znam ali ono što sam čitao o njima mi govori da su zahtevniji id ostalih. Čini mi se da ih je Žarko imao, pa ti preporučujem da se konsultuješ sa njim pre kupovine.
Kako bilo, ja i dalje ostajem pri stavu da je Leopard najbolji za početak. Čak i ako bi uzeo neki morf, izašlo bi te isto kao da uzmeš kameleona. Ali u cenu ulazi i oprema, a tad je kameleon dosta skuplji. Razmisli ti lepo još jednom!

zarko
14.02.07., 17:43
imam i dalje kameleona .. nemoj tako .do sada su proslajedno 5-8 komada kroz moje ruke.
ima 3 godine :)
pogledaj na www.gekkogecko.co.yu u glaeriji ima i tekst o cuvanju

mozes poceti sa kameleonom ali kimo nije u pravu sto se tice cuvanja. nista nije tesko, ali zahtevniji su bar 20X od gekona (leoparda)
cena se krece od 50 - 180 E za kameleone. moguce da cu ove godien razmnozavati ali videcu ...kako se budme odgovorio sa ortakom. problem je sto ti bi zeleo 1og ali sta da se radi sa jos 50?
ima nekoliko zainteresovanih ali to nije dovoljno da bih ja mogo da zatvorim kombinaciju.

i jos jedna ispravka kima- nije da nema gekofila ovde :)
oni su mi omiljeni, a zelja i ljubav prema njima se ne meri kolicinom gustera koje imas. ne zelim da zvucim prenaduveno ali retko ko je procitao vise o njima i imao vise iskustva.i dao vise para za njih :) tkao da nije da nema zainteresovanih.
@kimo prico sam ti kako sotji situacija u srbiji i sta sam ti reko za R.lichianuse.

ako zleis kameleona obavezno ali obavezno kaliptratus, najvise info ima za njih i veliki us sto ih cini malo robusnijim i manje zahtevnim. kod njih je vlaznost esencijalna (jedino jemenski k. je tolerantan) a to tebi treba da eliminise sto vise stvari koej mogu da podju naopacke
zive u proseku 7 g muzijakci 4-5 zenke ali ima nekih i do 9 g.

gava
14.02.07., 20:37
Čovek je rekao svoje. A ja mu se izvinjavam što sam mislio da više nema kameleone ::)
Tačno je da kad nešto voliš da ti nije teško da vodiš računa o njemu, ali kad uporediš koliko brige, vremena i novca ti treba za kameleona, a onda isto to za Leopard gekoa..... :D
Ako imaš prostora (a vidim da energije imaš) onda ćeš pre ili kasnije imati i jedne i druge. Neću ništa više da ti napišem, ovu odluku ćeš sam doneti (koliko god ja ili drugi te ubeđivali za ovo ili ono). Ali ajde da to olakšam... Šta god odlučiš nećeš pogrešiti ;)

kimo
14.02.07., 20:52
Kako ti možeš da meriš zahtevnost guštera? Kako si došao do tih 20X u odnosu na leopard gekona? Ako se dosta pročita i ako se uključi u neke strane forume o određenoj vrsti, može da skupi dovoljno informacija da održi i druge kameleone u životu, a ne samo Jemenskog, tj. najjednostavnijeg. Ja sam rekao da su zahtevniji ali da bi svako mogao da mu pruži odgovarajuće uslove i da ga drži uspešno, samo treba truda i volje i naravno sredstava.

Zato mu i govorim da bi trebao da gaji svoju hranu itd. jer mora uvek imati raznovrsnu ishranu ako mu se nekada nešto ne jede, vlažnost je esencijalna kao što je Žarko rekao, ali za razliku od drugih vrsta ovoj je dovoljno da prskaš fajtalicom i da držiš neko živo bilje unutra, a za druge vrste moraš da imaš automatizovan sistem, a i te druge vrste su skupe i dosta zahtevnije.

Kako god da odlučiš, samo te molim da se mnogo raspitaš pre toga i pročitaš mnogo o dotičnoj vrsti. Spremiš prvo terarijum, testiraš sve toi vidiš da li zadovoljava tražene uslove i onda tek nabaviš životinju. Uvek je tako najbolje, a često to ljudi ne urade...Ja savetujem još jedno, a to je da počneš da uzgajaš sam neke vrste insekata kako bi uvek imao razne veličine.

P.s. Što se tiče gekofila kao što sam rekao, nema ih puno...pored tebe i nekoliko ljudi pored tebe nema nikoga ko ih drži, a i svi drže obično leoparde, jer ništa drugo nisu imali prilike da vide, a kamoli nabave...

zarko
15.02.07., 03:05
slazem se kimo
ali gledaj sad ovo. osoba koja pocinje da cuva kameleona 99% ce pogresiti sa terarijumom. donece kameleona. nece imati stpljenja i osecaj (teraristicki) da prati kameleona. nece znati sta koje ponasanje znaci.... da li kam. dobro ili lose reguje i jos 10000 stvari.
zato je tezak za cuvanje
dok sa leo . ter je jednostavan moze da se napravi za 5 min i da bude funkcionalan. lakse se prati i nema toliko znakova sa njima. od 30-45 kameleona koje sam posredno upoznao za 5 god nije zivo ni 5-8% njih usled loseg cuvanja ili losih (bolesnih ) kamelona. dok sam video preko 150 leoparda i znam samo da je jedan bolestan(zivtono ugorzen videcemo sta ce biti sa njim).

drugo zaosnovne info internet je ok, lai knjige su nezamenljive i zato se jos uvek i izdaju. da nije tkao sve bi bilo na netu a oni bi izumreli (pisci naucnici ko god pise).

kazi mi koliko sanse ima da neko u startu pocne da gaji 3 vrste hrane ?a ako je kupuje nadrljao je .
oko toga koliko je teze. toje slobodna procena ali kada se o jednoj stvari koja se posmatra slozi 1000 ljudi onda ta slobodna procena postane legitimna a brojka je samo oblik izrazavanja da je jedna stvar teza od druge.inace nema kvantitativnu vrednost.
a da bi on savladao cuvanje leoparda dovoljno je da bude na ovom sajtu a da bi savladao cuvanje kamelona treba mu 10 foruma sledeca 30 dana da postavlja pitanja pod uslovom da zna da postavi prava....

ne zelim da te odvratim od kameleona ali je zahtevnije i zahteva pripreme. sto se tice drugih vrta ok panter camel(furcifer paradalis), jeksons kam(chamaeleo jecksonii) je tvrd al izahteva jako jako niske tem do 5C uvece a poreko dana ne preko 25 (28C),furcifer laterralis, ali oni su jako skupi tkao da ti je to to ... oni su koliko toliko lsicni jemenskom kameleonu.

nikako chameleo chamaeleo i bilo koje druge ,manje vrste jer su veoma specificnih potreba...pogotovu temperature (planinski africki) a i zive kratko do 4 god a mislimda ti to nije potrebno :). niti imaju tkoa lepe boje :)

najiskrenije uzmes leo. pa malo se uhodas oko osnovnih stvari a onda uzes kameleona kad vidis koje su to potrebe i da steknes osecaj ...
inace je kimo u pravu ...
na kraju krajeva i ja sam uleteo u kamelone prebrzo ali moralo je tako nije moglo drugacije ...

za gekofile .... znas sta mene je strah da moja gekofilija ne predje u kolekcionarstvo .... to mene brine. jer to onda nije kul. a dok nas ima 2(bez uvrede ljudi posto se obracam kimu :) ) mnozina smo :)
mozemo i klub da otovrimo :)

Srks
15.02.07., 12:37
Malo ste me zabrinuli oko kameleona. Pa se sada malo predomisljam. Jer sada kad vidim sta sve zahteva, malo sam zabrinut i razocaran. Sada kada sam dobio pp od Nese malo me je to usmerilo da razmisljam o gekonima...i jos ovo sto si ti (Zare) napisao skroz me je usmerilo da odustanem za sada. :shy: :'( :X

kimo
15.02.07., 13:00
Ne treba da odustaneš, nego samo da odložiš to malo i da u međuvremenu čuvaš npr. leoparda i da onda uzmeš kameleona, da malo uđeš taj svet guštera, naravno kao što obojica govorimo treba ti neka hrana da bi počeo, najbolje da uzgajaš fobase i cvrče/B.dubia(mada treba nekoliko meseci da kolonija stane na noge i počne lepo da raste.

Ne moj da gubiš nadu.

Srks
15.02.07., 13:05
pa to sam i misio da odlozim malo a da u medjuvremenu uzmeme nekog gekona. Inace finacisko stanje mi je lose za sada :lol:.

Srks
15.02.07., 13:13
Inace koliki ti treba terarijum za gekona i da li moze samo da se tenebrio....

zarko
15.02.07., 23:15
http://img108.imageshack.us/img108/5751/dsc01223mr6.jpg

evo ti slicice kako izleda ter i moj kameleon ovo mu je 4 ili 5 ti terarijum :)
konacno smajako zadovoljan ali ne 100% :)

Srks
15.02.07., 23:49
ekstra je a tek kameleon.

zarko
15.02.07., 23:57
hvala :)
reci cu mu da si ga pohvalio ;)

kimo
16.02.07., 00:26
A šta ti je to za podlogu? Nećeš da stavljaš neki treset ili tako nešto? Bilo bi mnogo lepše kada b malo to sredio i kada bi nekako kamuflirao ove kantice sa cvećem, inače je za njega to dobro svakako. On je super!

zarko
16.02.07., 00:33
novine lako se cisti i nema potrebe do sada je bio uvek naptresetu i samo muka cvrci se razmnozavaju tenebrija i onako je visoko tkao da niko ne moze da vidi patos a i kantice se jedva vide to je u nivou plafona bio f aparat

Calyptratus
16.02.07., 00:48
Odlučio si se za pravi biser kad su gušteri u pitanju, ali razmisli još malo. Ja bih rekao da kameleoni nisu dobri prvi gušteri

ali gledaj sad ovo. osoba koja pocinje da cuva kameleona 99% ce pogresiti sa terarijumom. donece kameleona. nece imati stpljenja i osecaj (teraristicki) da prati kameleona. nece znati sta koje ponasanje znaci.... da li kam. dobro ili lose reguje i jos 10000 stvari.
zato je tezak za cuvanje

Ne bi se slozio nisakim sto se tice kameleona za 1. gustera.Moj prvi guster sa kojim sam se i upoznao sa teraristikom je bio chameleo calyptratus i koji i dan danas zivi i uziva u svom 1. terarijumu.Sve sto sam saznao je sa foruma i interneta.Mislim da sam napravio savrsen terarijum koji nisam morao da menjam 4-5 puta.Sve sto sam uradio je samo dobro informisanje!Jedino sto na pocetku moze da izazove problem kod kameleona jeste transport.To ih dosta iscrpljuje i u vecini slucajeva nezive dugo.To se desilo sa kamel. koji je dosao od zarka iz Bugarske cini mi se i koji je ziveo 3 ned.Imao je isto tako savrsene uslove samo sto nije hteo da jede jer je bio ili pod stresom ili bolestan.I dan danas ga zalimo... :'(
Slike trenutno nemam na kompu ali cu poslati...


kazi mi koliko sanse ima da neko u startu pocne da gaji 3 vrste hrane ?a ako je kupuje nadrljao je
I to se ne bih slozio jer sam u startu isto tako krenuo sa razmnozavanjem cvrcaka i tenebrija.Rovce sam kupovao leti kada ih je bilo.

Sve u svemu nemoj da se tako lako predajes Srks,prvo izaberi zivotinju koja ti se dopada,dobro se informisi,razmisli da li je to za tebe,pripremi sve i trud ce se isplatiti sigurno.

zarko
16.02.07., 03:42
:D
ok ako kazes onda povlacim sve sto sam reko do sad.

gava
16.02.07., 10:37
Pa mi ni jednog trenutka nismo rekli da će mu kameleon uginuti 100% ako mu bude prvi gušter, ili da se to svima dešava. Ja sam mu samo napisao (a i Žarko) da mu je mnogo lakše, a i jeftinije da mu prvi gušter bude leopard. Što se mene tiče, ako čovek misli da može, neka drži i krokodila. Meni je sve jedno.
Ako kaže da nije pri parama onda neka sve stavi na papir. Terarijum, rasveta, grejanje, hrana i na kraju sam gušter.
Ali nisu tu samo pare u pitanje. Sami ste rekli da kameleoni teško podnose transport. Znamo da je smrtnost gekona mnogo manja od smrtnosti kameleona.



Sve u svemu nemoj da se tako lako predajes Srks,prvo izaberi zivotinju koja ti se dopada,dobro se informisi,razmisli da li je to za tebe,pripremi sve i trud ce se isplatiti sigurno.


A od ovoga ništa tačnije i bolje ne možemo da mu napišemo

Srks
16.02.07., 15:08
Ja se ne predaje ali se predomisljam. Ja bi naj radije uzeo kameleona ali kao sto kazem nisam u tom finaciskom stanju da priustim sve to. I jos to sto kazete da treba da se gaje nekoliko vrsta hrana. Samo mi to stvara probleme jer nemam puno prostora. Ali razmislicu jer meni se jako svidja kameleon...

gava
16.02.07., 16:08
Ali razmislicu jer meni se jako svidja kameleon...


Pa ako je tako onda se informiši i počni polako da dobavljaš svu potrebnu opremu za kameleona. Ne moraš baš sve odjednom kupiti. Trebaće ti vremena i strpljenja, ali isplatiće se.

Calyptratus
16.02.07., 21:01
I jos to sto kazete da treba da se gaje nekoliko vrsta hrana
To ti negine u svakom slucaju za bilo kog gustera.Za svakog gustera je dobro da ima raznovrsnu ishranu,dok npr. za tarantulu to nije slucaj.Finansije ces potrositi u svakom slucaju,sad na sta ces to je pitanje.Najbitnije je da budes zadovoljan i ti a i zivotinja.U svakom slucaju ti odluci,imas dosta vremena za razmisljanje... I najbitnjije,NIKAD NE ZURITI! :) ;)

nenad
16.02.07., 23:03
Evo jos par predloga za zivu hranu - pored tenebrija mozes da probas da hranis gustera i glistama. Gliste mozes cele godine da kupis u ribolovackim radnjama i da napravis koloniju, sto je vrlo lako i jeftino. Tu su i crvi koje mozes da nadjes u ribolovackim radnjama. Oni su losa hrana za gustere i ostale zivotinje, i treba ih izbegavati, ali ako ih ostavis dan-dva na sobnoj temp. ucaurice se i posle nedelju dana imas muve. Muve mozes da hranis hranom za pse i macke i da im prskas zidove posuda u kojima ih drzis (ja sam koristio flase VODA VODA), a lako mozes da ih
pospes i vitaminima, koji se lepe za njih, jer imaju sitne dlacice. U toplijim mesecima imas i rovce da kupis, kojima je pozeljno da otkines klesta prethodno da ne povrede gustere. To su ti sve jeftine varijante. Usput, ide lepo vreme, pa mrezicom mozes da hvatas skakavce, zrikavce i slicno.

Ne znam da li kameleon jede mrtvu hranu, ali ako jede, to ti olaksava posao. Moja agama jede sve sto joj lici na hranu, tako da mogu da joj zamrznem veliku kolicinu zrikavaca (bolji su od skakavaca), koje u toku sezone uhvatim, a i rovaca i beba miseva, kao i muva, koje mogu malo da budu problem za cuvanje jer lete, pa joj tokom zime, kada napolju nema insekata, odmrzavam i dajem. Bitno je samo da ne uzimas insekte negde gde je zagadjeno, nego iz prirode, a gliste uopste ne iz prirode, jer mogu da budu kontaminirane. Kolonija glista ti je najjeftinija i najlaksa varijanta, pa u kombinaciji sa tenebrijama i eventualno super crvima ,i ovim ostalim sto sam nabrojao imas sve sto ti treba :D

zarko
16.02.07., 23:56
gliste kameleon nece da jede.. retko koj hoce jer su vlazne i ne moze da ih uhvati....
za crve - guttloading je ok ali smor bre brate i hoce da smrde kad ih doneses jer ih razmnozavaju na truloj ribi a to je ocajan smrad.
ali kao se potrudis i nadjes da ti ne smeta onda je ok

stavi crve u mesavinu psenicno brasno +djigerica za ribe i eto ti ali i tadsmrde dok sene ociste

sto se tice zamrznute tkaodje retko koji hoce a i nije bas prirodno. ja ne bih pristao na tkao nesto jer je car da gledas kako lovi lai kad dodje oskudica pristao bih na sve.
inace pazi zamrznuta hrana (led) razara vitamin B1 tianin koji je jako bitan za razlicite procese ...ako hranis non sotp takve stvari dolazi do hipovitaminoze.
ja bih mozdasvaki 5 obrok zamrznut dao bradonji .....ne znam koliko to cesto radis i necu da ti skacem za vrat ali molim te pripazi se .. jako je opasna ta stvar.

nenad
17.02.07., 02:24
Ni leopard nece da jede gliste, ali ih agama mnogo voli, a jedu ih i zabe i dazdevnjak koje cuvam.
Poenta kod pecaroskih crva je da ih ne drzis dugo u stanju larve. Treba im dan-dva da se ucaure, ako su van frizidera. Imaju neprijatan miris, ali ne bas toliko, a ako se sto pre ucaure, onda nije problem. Ja ih uopste ne hranim, dok ne postanu muve i to im ne smeta, jer mi se vecina transformise bez problema.

Nisam znao da led razara B1, ali srecom zamrznuta hrana mi nije glavna. Nego sta onda preporucujes za zmije, onda i one ostaju bez ovog
vitamina ako ih hranis zamrznutom hranom? Sad si me zabrinuo. Ja bih je u svakom slucaju izbegavao, ali tesko je duze vremena cuvati zrikavce i rovce, posebno ove druge, jer brzo uginu. Zato pribegavam zamrzavanju, a i da bi imao "zimnicu". A ako pospes zamrznutu hranu vitaminima, onda ce biti ok?
Sta mislite o tome?

zarko
17.02.07., 04:59
e pa neznam stvarno ... pazi B1 100% se unistava kod biljne hrane .. e sad koliko ga ima u misevima ne znam ali sam citao isto to kod b agama da ne treba da bude osnovna hrana
napravicu malo istrazivanje literature pa cu ti reci

kimo
17.02.07., 11:18
Znaš kako...moguće je da led razara neke vtamine, mada ljudi širom sveta hrane zmije mrtvim(odleđenim) glodarima, tako da mislim da nije neki ko zna koliki problem, ali svakako bi najbolje bilo da se hrani samo ubijenim(neposredno pre obroka) ili živim plenom.

A za gliste, mogu samo da potvrdim da nebi niko kod mene da ih jede, ali neću ni da pokušavam više jer nije toliko teško nabaviti ni živu hranu...

nenad
17.02.07., 11:31
Hvala na informacijama :D Po mom misljenju je onda bradata agama najbolji guster, jer sve jede :D . Gliste su dobre za gustere, jer nemaju
tesko svarljivih delova a i zdrave su, a to sto mnogi nece da ih jedu, to je njihov problem.

zarko
17.02.07., 18:19
glista 84% voda+0.7 kal/g +26% dolazi iz masti + i najbolji deo 74% dolazi iz proteina i vezuje se za iste .. znaci misicna masa :)
gliste su super nego nece da ih jedu mamu im

sto se tice tiamina B1- neophodan za iskoriscavanje pirogrozdjane kiseline, ukratko nedostatak B1 dovodi do iskoriscavanja masti i neadekvatnog iskoriscavanja proteina.

nedostatka dovodi do lezija perifernog i centralnog nervnog sistema. -nepovratna ostecenja jer energija potrebna za nervni sistem direktno zavisi od iskoriscavanja proteina.doalzi do paralize ,misicne atrofije itd slabi srce i perifernu vazodilataciju i poremecaje u gastrointestalnom traktu.

uglavnom ljudi B1 dobijaju iz povrca i zitarica , ima ga u sivnjetini , kozijem mesu mleku,jetra, jaja i u drugm mesu ali manje.
prepostavljam da ako se iz povrca "cedi " tijamin onda se verovatno cedi iz mesa.
zasto zmijama ne smeta , ne znam ?
ka sot pitonima i sl. ne treba uv lampa ali za B agame ocigledno nije preporucljivo jer us posledice katastrofalne ....(uzgred agama jede i insekte i povrce pa kao dajes sveze povrce verovatno je moguce nadoknaditi)
suplementi B1 (tiamina) moguce resavaju problem hipovitaminoze. samo se odmrznuta hrana pospe prahom , na vrh noza... nesme se preterati

na 83g pecene piletine i kozetine
Nutrient Goat** Chicken*
Thiamin (B1), mg .32 .054

preporuka 0.5 miligrama B1 na svakih 1,000 kalorija uzetih(za ljude)
e sad za agame i ostale reptile moradase pogleda koliko tablete sadrze B1 i da se izracuna uz naravno konsultaciju veterinara.

nadam se da sam nesto pomogo

nenad
17.02.07., 21:53
Zar nece agame da ti jedu gliste? Moja ih prozdire :D
Inace, kad bi mi brinuli o nasoj ishrani kako brinemo o ishrani gustera, gde bi nam bio kraj?

zarko
17.02.07., 22:11
jede jedna druga nece :)
ma tyo predje u rutinu da znas sta treba a sta ne....
obicno kad pocnes da se bavis ovakvim stvrima zbuni se covek ali polako ucis pa ide :)

nenad
17.02.07., 23:01
Tako je, mada mislim da nisu svi gusteri bas tako osetljivi. Moj drug je imao iguanu oko 7 godina, koja je zivela u katostrofalnim uslovima.
Bez UV lampe, sa ishranom koja verovatno nije bila bas savrsena, u non-stop zadimljenoj prostoriji, a cak je jednom i ispala kroz prozor sa treceg sprata i samo slomila prst koji je posle morao da bude amputiran. Cak ju je nosio i na more da se slika za pare sa njom, i na kraju se drugi put na moru razbolela i uginula. U literaturi bi pisalo da ovako cuvana zivotinja ne moze da prezivi vise od par meseci, ali eto, Lorimer je uspeo.

zarko
18.02.07., 04:04
hahaha h
pa bas o tome ti i pricam one zive 20 godina
ne ne bas bi zivela 3X krace.
odlicno si to ispricao o tome se i radi... ali ja ne kazem da svaka treba da zivi 20 :) vec da treba joj pruziti sto bolje uslove. on definitivno niej to uradio
lik koji je pisao knjigu (bestseler o iguanama) Za je ziveo 5 godina i umro od tumora , a on je pruzio sve sto je moglo .. operacije su kostale po 2000$
pa je krace zivela od iguane tvog ortaka :)
ja samo kazem da treba pruziti ono sto jasno stoji da treba e sad zasto to treba, meni je vece zadovoljstvoda znam dasam dao koliko mogu...ali opet tu moze da se prpire do sutra.

nenad
18.02.07., 12:34
Ma, slazem se, treba im pruziti sve najbolje. Ovaj moj drug i dalje zali za iguanom i nije mu jasno zasto je uginula :icon_rabbit:
Nego mnogo smo skrenuli sa teme...

kimo
18.02.07., 13:13
Pazi, gušteri su dosta izdržljive životinje kao i svi gmizavci, ali nije na nama da testiramo granice izdržljivosti tih životinja, zar ne? Ima stvarno loših uslovav u kojima se drže, ali to je zbog neodgovornih vlasnika...
Ja sam imao Berber skinka 10 godina skoro i prvih 7 je jeo kao osnovnu hranu tenebriju i nije imao UV lampu a pustinjska je vrsta i eto živ i zdrav je bio, a uginuo je od raka štitne žlezde, tj. ugušio se...

nenad
19.02.07., 02:34
Slazem se da nije na nama da im testiramo granice izdrzljivosti, treba im pruziti sto bolje uslove, da bi bili sto srecniji, zdraviji i dugovecniji.
:D

zarko
19.02.07., 11:59
fala bogu

Nemanja Brankovic
24.03.13., 19:09
mene interesuje kakvo ti oslatljennje imas za ovog kameleona?
i kako mu dajes vodu?

Proka
26.03.13., 00:03
Ova tema je iz 2007, tako da tesko da ce ti neko odgovoriti.