PDA

Pogledaj punu verziju : Evo price o ugrizu



Superfly TNT
17.02.07., 14:06
Kao prvu stvar koju bi htijeo navest jest da SVI ALI SVI KOJI SE NALAZE NA OVOM FORUMU OD DANAS PA NA DALJE ISKAZUJU JOS VISE RESPEKTA PREMA SVOJIM LJUBIMCIMA TJ TARNTULAMA, JER IPAK ONE SU ZIVOTINJE I POSTUPAJU PREMA SVOJIM INSTINKTIMA A I ONO NAJBITNIJE JE DA ONE NISU BIRALE DA ZIVE S NAMA U ZATOCENISTVU, STOGA RESPECT

Imam odraslu zenku P. murinus stara je 6 godina i mislim da je dosla do svoje maksimalne velicine, znaci poprilicno velik pauk.Nikada do tog kobnog ugriza nije bila nesto posebno agresivna prema meni a i nisam je previse ni uznemiravao.I tako jednog sam jutra ulijevao vodu u posudu koja joj se nalazila par centimetara od kore drveta ispod kojeg inace provodi vrijeme i bas u trenutku kad sam poceo ulijevati vodu tj kad je voda pocela padati u posudu izletila je iz svog zaklona tako j..... brzo da je uopce nisam ni vidio i zabila mi je oba zuba malo iznad nokta na palcu, obijesila se i nije htijela pustat a ja sam u panici napravio nagli trzaj rukom i nekako je uspila past pokraj terarija, njoj se nije nista dogodilo a meni je pocela krv izlazit pa sam odmah stavio leda i zavoj, uglavnom, nakon nekog vremena pceo sam osjecat nekakvo bockanje u cijelom desnom dlanu a i nakon nekakvih pola sata pocela je brutalno snazna bol u cijeloj ruci sve do ramena, nisam nikome nista govorio nego sam popio aspirin i legao na krevet i pokusao zaspat, medutim nista nije dijelovalo a i nisam mogao spavat od bolova, palac mi je natekao i izgledao je ko krumpir bio je troduple velicine, s obzirom da nisam mogao zaspat hodao sam po sobi i napucavao loptu jer sam bio tako nervozan a i nisam htijeo da me uhvati nekakav umor ili slabost, dosla je noc i palac je i dalje izgledao isto, bol je nakon jos dva aspirina malo ali malo popustila, nekako sam uspio zaspati iako sam se tijekom noci par puta budio, a o znojenju da i ne govorim, cijeli krevet je bio mokar, ali valjda je to normalan proces obrane tijela na toksin.

Ujutro kad sam se probudio krenuo sam prema wc i na putu prema tamo sam povratio sve sto sam jeo dan prije, i jos sam dva puta povracao dok sam bio u wc.Nekih pola sata sam odsijedio i malo se odmorio pa sam odlucio otic do susjeda na kavu i da mu sve ispricam i dok sam hodao prema njegovoj kuci, pocelo mi se vrtiti u glavi i uzasan mamurluk me uhvatio, susjed mi zivi poprilicno blizu pa sam jedva docekao doc kod njega i sijest na stolicu, sve sam mu isprica i tip me pocea #####avat i smijat se ko konjina :S :shock: i kad mi je vido palac i ruku koja je cijela bila modro zeleno zute boje prestao se smijati, odlucia sam da moram otic do doktora jer slabost nije popustala, kad sam dosao do doktora dao mi je nekakve histaminike i rekao da se ne naprezem puno i da izostavim sav fizicki napor i da pijem puno vode tj tekucine, naravno strogo mi je zabranjen alkohol.

Sutradan ruka me bolila samo na dodir ali ona modro zuto zelena boja je i dalje bila ista, palac je takoder bio iste velicine, i tako sam pio te histamine par dana i bol je sasvim nestala a i boja se vracala na normalu iako mi je koza u produzetku palca bila neobicno tvrda na dodir i jos uvijek je i danas tvrda, sve u svemu j..... muka i napor zbog male neopreznosti i nedostatka respekta prema murinusu.Nisam siguran da je toksin drugih tarantula tako snazan, cuo sam da je jos i H. maculata brutalna ali za murinusa znam iz pouzdanih izvora ::D da je poprilicno jak otrov stoga ljudi budite posebno oprezni kod ove vrste, eto ovo je bila malo opsirnija prica, jedine posljedice koje su mi ostale je onaj shock u trenutku ugriza i ta koza iza palca koja je jos uvijek tvrda

Stricek matija
17.02.07., 15:22
slične "jačine" otrova ima i većina ostalih paukova iz tvoje kolekcije.. eventualno i jači.. poecilotherie, haplopelme, citharischiusi, i obavezno stromatopelme(!) spadaju u "najopasnije" rodove tarantula...

tvoja reakcija na otrov nije ni toliko "loša" koliko sam zamišljao da bi mogla biti... al normalno to ovisi i o konstituciji ugrižene osobe i količini ubrizganog otrova...

ovo mi zvuči kao obična "zabuna" kod pauka.. napala je najvjerojatnije zato što je bila gladna i osjetila vibracije... kad se pterinochilusi brane (a tu stavljam i ostale gore nabrojene rodove iz "starog svijeta") prvo te puno puta upozore lupanjem nogama...pa tek onda grizu... najbliže susrete sa ugrizom sam imao baš od tarantula iz novog svijeta.. geniculate, parahybane i brachypelme.. dok afrički i azijski paukovi su uvijek pokazali da je opasnost blizu i da se maknem... ::D

kimo
17.02.07., 15:43
Iako sam već pročitao tvoj opis na stranom forumu, ovo ne deluje nekome toliko ozbiljno kao što je tebi bilo, tako da naravno da se treba paziti i puno poštovanje i što bi rekli respect treba imati prema njima. Veoma poučna priča svakako. Mada svi ozbiljniji hobisti ili uzgajivači su rekli da kad tad će te tarantula ujesti samo je pitanje momenta, jer se toliko zbližiš sa njima i toliko se opustiš da je mesta za grešku mnogo...naravno ja se nadam da nikoga nikada neće ujesti, ali opet to sve zavisi samo od nas. Mene je pokušao ujesti samo N.chromatus i to mali oko 5 cm, ali je udario u posudu, a ne moj prst :)

zarko
17.02.07., 18:01
prvo bih zeleo da napusim sa k@#$% sve one sa engleskog foruma. citao sam sta si pisao i bas su me iznervirali. ali pored gorana sma naucio samouzdrzavanju
hvala ti geni :D
inace nije da nije opasno mogu samo da zamislim koliko je to neprijatno i iscrpljujuce. mamurluk pa je lose kamoli torvanje.!!
respect to sam uvek govorio.

Superfly TNT
17.02.07., 20:04
[quote=zarko ]
prvo bih zeleo da napusim sa k@#$% sve one sa engleskog foruma. citao sam sta si pisao i bas su me iznervirali.


Jel da, :evil: kako me onaj Guy iznervira, doslo mi je da mu izje.... mamu i sve po spisku, zivcira me ekipa sta pretjerano pametuje i izmislja toplu vodu, samo sam zelio sve prikazat malo manje dramaticno nego sta jest :evil:

kimo
17.02.07., 20:31
Opusti se...to su bolidi, zato je ovde prava ekipa, ovde smo naši ;)

zarko
17.02.07., 22:13
ma i sma mentalitet tih ljudi je drugaciji....ne poklapamo se mi sa njima :)

Bifrost
18.02.07., 00:35
Ljudi da smo mi zivi i zdravi pa sve ostalo, e sad sto bi Zarko rekao mentalitet je drugaciji, i ti ljudi su malo vise umisljeni...
A kazi mi posle ujeda nemas nista hronicno ili slicno? Ja mislim da od iritirajucih dlaka ponekad mi se vrati iritacija iako znam da nisam bio ponovo izlozen tome.

NIHILUS
18.02.07., 03:36
Kako mislis vrati ti se? I gde ti je bacila dlacice...

Bifrost
18.02.07., 03:43
Pa posle nekog vremena ponovo me zasvrbi ruka. Mozda je trip :lol:

zarko
18.02.07., 04:01
i meni se to desava... sutradan npr cesam nos malo itd... mozdaje smao trip ko sto bifrost rece

kimo
18.02.07., 12:59
Nije trip, to je tako...od puno iritirajućih dlačica se "vraća" iritacija, ali to nijeništa strašn, kao da te zasvrbi ruka najnormalnije...pitajte Genija :D

gava
18.02.07., 15:48
Pa i nije baš najnormalnije. Kad te zasvrbi ruka ti se počešeš i prestane da te svrbi. A kod dlačica te svrbi pa ti češi i peri... ne pomaže (bar meni nije). Ne znam kako je bilo Goranu, ali meni je dva puta bilo sasvim dovoljno. Kao šugav sam se češao dva dana. Prao sam ruke i trljao ih četkom. Ništa nije pomagalo. A onda se primiri i posle dva dana ponovo počnu da svrbe. Da poludiš. Tako da više ih ne uzimam u ruke, ma ni da ih pomerim. Neka, lepe su one i dok ih samo gledam.

Ova priča o ujedanju je sjajna (žao mi je što je iz ličnog iskustva) i poučna. Nekako svi misle neće mene, ali trenutak je dovoljan i TRAS. Imam i ja murinusa i za sada je dosta miran, ali ko zna šta može da ga isprovocira ili zainteresuje da vidi kakvog je ukusa.

zarko
18.02.07., 17:17
ali cinjenica je da si bio nekoliko cm od nje.... ja hranim pomocu pincete od 20cm i sipam vodu spricem tako da sma uvek malo dalje od pauka....mada
menjao sma grane neke rufilati kad je izletela ja ne znam kako nije izasla....da li je bila suvise brza i za sebe.neam pojma lai sam se oladio prsti su mi bili mm od nje...
a iriirajuce dlacice me svrbe ali nista strasno .... blondi i smiti mi to rade ali kazem 2-3 satatraje ali povremeno i ne da se cesam ko lud vec ko da mi je paucina na nosu samo je sklanjam

Superfly TNT
18.02.07., 19:06
Jedino sta mi je ostalo od ugriza je tvrda koza malo iznad mijesta gdje me je ugrizla, a po pitanju tih iritirajucih dlacica, je sam jednom petljao s rukama oko blondine i malo se istresla na mene, i ja budala nakon toga naslonim ruke na kukove, ono sa strane kukova sam stavio ruke, i s obzirom da je bilo ljeto nisam imao nista na sebi osim nekakvih kratkih gaca i te dlacice su mi ostale na kozi i svrbilo je za poludit, svasta sam pokusavao, sa ljepljivom trakom sa drvofixom sa raznim samponima, ma nista i dan danas nakon 2 godine me povremeno zasvrbi i ostali su mi nekakvi plikovi na kozi :S

Superfly TNT
18.02.07., 19:11
menjao sma grane neke rufilati kad je izletela ja ne znam kako nije izasla....da li je bila suvise brza i za sebe.neam pojma lai sam se oladio prsti su mi bili mm od nje...



Ja sam svojem regalisu ubacivao negakve grane u terarij i prije nego sto sam i stavio grancicu unutra, regalis je, ono........fucking nevjerojatnom brzinom izasao iz terarija preko moje ruke, preko ramena, po ledima i poslje toga je pao na stolicu :shock: , e ako se tada nisam ukenjao od straha nikad necu, ::D :D posli sam je sa bocom od cole vracao u terarij

zarko
19.02.07., 01:44
ma mora da se postuju to je moj moto...

moguce je - nisam sigurna da li deluje- da se uzme prazan spric i da se mesto gde su zubi penetrirali izvuce vakumom nesto tecnosti,krvi sta god. posotje vakum pumpe za ugrize i rade sl.
e sad da li ce nesto izaci neam pojma.
inace hladna ili topla voida hoce da razgrade toksine ali kod T nisam siguran da deluje jer sam citoa par iskustava i nikom nije bilo ni za dlaku bolje od tople vode...
a ideja je da se razgrade ali ....

kimo
19.02.07., 03:08
- nisam sigurna da li deluje-

Aha, uhvaćena si! Ti si neki tranvestit ustvari :P :lol:



Nema tu šta puno da se polemiše, moraju se poštovati maksimalno i zbog naše, a i njihove bezbednosti.

gava
19.02.07., 10:33
I ja sam prebacivao mog murinusa iz manje kutije u veću. Manju sam stavio u veću i malo ga ohrabrio da pređe, ali nije se zadržao u novoj kući. U nanosekundu je završio na zidi dva metra udaljenom. Posle toga smo se malo ganjali, ali na krsju je uspešno završio tamo gde je trebao da bude na prvom mestu.
Kako je to Kimo lepo rekao:
ne hodaju.... teleportuju se

zarko
19.02.07., 12:23
ma da be skoro sam nabavila novu vulvu pa se hvalim :)


a sto se tice T -j@$%^& su brze ....

silwert
07.05.07., 22:40
evo meni se na prste popela moja mala L. parahibana bila samo par sekundi pa me vec zmarci hvataju a nije me ujela nisam video da je bacila dlacice
ako prezivim pricacu

kimo
08.05.07., 01:41
Ne brini se kao što sam ti već rekao, preživećeš sigurno, ako ne to bar ćeš saznati da si alergičan na njihove dlačice :D Nema šanse nikakve da te ujela jer si je dirao 3 dana posle presvlačenja, a to inače ne treba raditi, ostavi je nekih 10-14 dana da se "stvrdne" i ojača ako već hoćeš da je čačkaš...

silwert
08.05.07., 10:54
kao sto rece ti ja preziveo ali to je bio los trip

Bifrost
08.05.07., 15:54
Mozda si preziveo zato sto ne jedes kupus :lol: nisam znao da nije zdrav :lol:

pauk_pocetnik
29.05.07., 18:44
Zanima me koliko je "opasan" ugriz B.Smithi? :)

marko
29.05.07., 19:38
@pauk_početnik - Dobro nam došao! :)
Pitanje koje si postavio je malo diskutabilno (kao i mnoga pitanja ovde ::D).
Čini mi se da ima 1000 faktora, veličina tarantule, količina ubrizganog otrova (to je samo dva faktora :))
Ako si alergičan na smithi-jev otrov onda je ugriz jako opasan! Samo kako ti da znaš da li si alergičan baš na taj otrov?
Pa isprobaš :) Šalim se naravno, nemoj ništa da isprobavaš.

Mislim da smithi-jev otrov nije onaj od otrovnijih u svetu tarantula, ako grešim neka me neko ispravi.
Btw zašto pitaš, nije valda da te je smithi ujeo???

Bifrost
29.05.07., 19:45
Ako bi te ujela morali bi da ti amputiraju ruku :lol: Sala naravno, u najgorem slucaju morao bi da prmis onu inekciju protiv alergije i u buduce bi mozda bio alergican na ujed ose, pcele... inace ako si normalna zdrava osoba ne bi ti nista bilo gore od ujede ose, pcele (Citaj nista ti nebi bilo). A u koliko je veliki pauk onda bi ti ostala dva velika oziljka. Ne trebas se bojati otrova opasniji su veliki zubi :).

Bluie
29.05.07., 20:24
A ako bi da imas cool oziljak, gurni ruku kod T. blondi...kad smo vec kod velikih zuba ::D

Geni
29.05.07., 20:46
Smithi ima jedan od blažih otrova i retko ga ubrizgava. U odnosu na vrste 'starog sveta' naravno. Ako nisi alergičan na ujed ose ili pčele nećeš biti alergičan ni na ujed smithi-a. ;)

pauk_pocetnik
29.05.07., 21:33
Nije me ugrizla...inace je mlada tj jos uvek je beba.Ali treba sad' bi je prebacio u nekuvecu kutijicu posto mi se cini da je porasla...A kad otvaram njenu kutijicu da je nahranim nekako se ponasa agresivno,zauzimaneki stav i napadne!Naravno ja tek malo otvorim kutijicukad joj dajem te "prasinare" pa nemoze da me ugrize ni da hoce!Inace dobijo sam je skoro i fascinirala me veoma!

Geni
29.05.07., 21:45
Brachyphelma smithi koja napada? Uuuu, hoću i ja jednu :D.

Kuni
29.05.07., 23:28
Samo opusteno, pre ce biti da je uplasena nego agresivna, daj joj malo vremena pa ce da se pretvori u "starog dobrog smitija".
edit pod p.s.
u svakom slucaju, nastavi li sa agresivnim ispadima, Geni ce ti je otkupiti

zarko
30.05.07., 02:53
...imaa ja vagansa koji je opasniji od heteroskode i crawshooja zajedno ...
lud je
s obziroma da sam imao roseu od 3cm koja je skakala da ujede i pincetu i to konstantno ...nije ni cudo .ali nju sam kasirao ejr smatram da nije to pauk za mene

Bifrost
30.05.07., 03:13
Da rozike su cudne ja njima nista ne verujem, zna da bude potpuno mirna, a onda joj odjedno nesto dune i promeni narav. Ova moja nece da jede, bezi od bube, a kad ja pincetom vadim bubu ona ujede pincetu :S, i naravno ne moze da odoli a da ne proba da ujeda vodu dok sipam :lol:.

marko
30.05.07., 08:18
Nije me ugrizla...inace je mlada tj jos uvek je beba.Ali treba sad' bi je prebacio u nekuvecu kutijicu posto mi se cini da je porasla...A kad otvaram njenu kutijicu da je nahranim nekako se ponasa agresivno,zauzimaneki stav i napadne!Naravno ja tek malo otvorim kutijicukad joj dajem te "prasinare" pa nemoze da me ugrize ni da hoce!Inace dobijo sam je skoro i fascinirala me veoma!


Ma ne brini se ništa nije to agresivnost, pre će biti da je strah ali to je samo privremeno. Tako je isto i moj mali (smithi) bio ranije, vremenom se to promeni. Sada otvaram posudu a on se ni ne pomera, samo stoji. Mislim da ne bi izašao ni da ostavim otvorenu posudu na duže vreme. Slobodno ti otvori posudu, ako je smithi navikao na tu okolinu nema šanse da će izaći tek tako (a pogotovo neće izaći i napasti te). Ja sam ovom mom skoro menjao treset u posudi, jedva sam ga isterao iz posude, a kada je izašao napolje samo je stojao na krevetu nepomično.

zokis
30.05.07., 22:23
Meni se jedan dan G. Aureostriata setala lepo po ruci skroz lagano i opusteno ko da ne postojim. Sutradan ko da ju je neko prikacio na struju. Cim sam otvorio posudu pocela je da baca dlake a pincetu je pocela da napada ko da mi je govorila gubi se nisam raspolozena za gnjavazu. :confused2:

Kuni
31.05.07., 00:34
Cuj, mozda ti je bas to i govorila, pa nisi ni ti uvek raspolozen i cool, svako ima svoje minute.