PDA

Pogledaj punu verziju : saveti za pocetnike



squeaky_toy
21.02.07., 20:24
kako da pocnem...ovako, kao totalni pocetnik ne znam skoro nista o teraristici :shy:, ali cu vremenom sigurno postati fanatik ::D.
dakle,hocu da cuvam zmiju(kukuruznog smuka),a posto ne znam nista, a nisam bas nasao na forumu mnogo objasnjenja za pocetnike, zanima me sledece:
- koliki je terarijum potreban? imam jedan velicine 70x30x40, jel dovoljno?
- sta da stavim kao podlogu?
- kakvo je reseno osvetljenje i grejanje?
- koji su optimalni uslovi, temperatura, vlaznost vazduha itd. ?

verovatno cu se setiti jos nekih pitanja, ali to je to za sada :)
unapred hvala :)

natural
22.02.07., 01:12
Za pocetak je taj terarijum dovoljan ako planiras da uzmes malu.Kao podlogu koristi treset,za grejanje mozes da koristis reflektor lampe,obicnu sijalicu ili foliju za grejanje.Idealna temperatura bi bila izmedju 26 do 28 stepeni i ta temperatura odgovara vecini zmija.

gava
22.02.07., 10:49
Terarijum za zmiju bi trebao da bude dugačak najmanje pola od njene ukuome dužine. Ako računamo da kukuruzne zmije rastu u proseku na oko 120cm (nekad više, nekad manje) onda je terarijum koji imaš sasvim dovoljan i za odraslu. Naravno, što veći to bolji. Temperatura ne bi trebalo da prelazi 32 stepena, niti da padne ispod 24. Neka zlatna sredina je ok. Nema potrebe da joj noću spuštaš temperaturu. Bitno je da joj pola terarijuma bude toplije, a pola hladnije. Ja koristim foliju za grejanje, koja stoji ispod jedne polovine terarijuma. Ako hoće da se ugreje zmija pređe na topliji deo, i obrnuto.
negde ćeš pročitati da treba da prskaš terarijum povremeno zbog vlažnosti vazduha bla, bla, bla... Kao to joj pomaže kad se presvlači. Iz mog nekog iskustva mogu da ti kažem da je posuda sa svežom vodom sasvim dovoljna. Ono što moraš da obezbediš je dovoljno velika činija u koju zmija može ući cela. Postoje tri razloga zbog kojih se potapaju. Prvi je da omekšaju košuljicu da bi se lakše presvukle. Drugi je da se iščiste tako što će obaviti nuždu u vodi (ovakvu vodu moraš odmah zameniti, ali ako vodu menjaš svaki dan neće biti problema. naravno ne menjaš vodu ako je zmija u njoj). I treći razlog je zato što im je pretoplo. Ako koristiš termometar lako ćeš ustanoviti da li je baš zato u vodi. Termometar stavi na podlogu u toplijem i hladnijem delu i tako ćeš videti kolika je temperatura. Nikako negde na vrhu terarijuma, zmija ne boravi gore. Što se same podloge tiče o tome se može puno raspravljati. Neko koristi treset, neko piljevinu, neko obične novine ili ubrus. Ja lično ne volim ništa od toga. Koristim sitne granule dobijene preradom žitarica. Na to sam naleteo u onoj famoznoj radnji u Zemunu. Koriste se za sitne glodare, ptice i reptile. Lako se čiste, kao pesak za mačke. Nisu neprijatnog mirisa, a mojoj zmijici je izgleda prijatno na njima. Trebalo bi ovih dana da slikam sve to i zmiju i podlogu i da napišem nešto o njoj pa da vidite kako izgleda i da malo proćeretamo o tome.
Samo uređenje terarijuma... Pored vode i podloge, treba da postaviš neku granu i skrovišta da bi se osećala sigurnije. Posebno ako je držiš na nekom prometnom mestu (dnevna soba i sl.). A i uzmalo truda terarijum može biti lep dekor u stanu. Srovišta staviš jedno u hladnijem i jedno u toplijem delu pa neka sama izabere.
Nemoj žuriti sa kupovinom zmije. Treba ti mlada i zdrava jedinka. Ali o tome i o hrani (koju nije teško naći u BG-u) ćemo malo kasnije. Prvo pripremi terarijum. Taj koji imaš će biti OK za zmiju od 80cm i više, a ako kupiš manju (što ti preporučujem) trebaće ti manji prostor.

squeaky_toy
22.02.07., 21:35
hteo bih da kupim sto manju zmiju, jer bi bilo lepo da je gledam kako raste od malih "nogu" :D. naravno zavisi koje su velicine trenutno u ponudi. ovih dana cu postaviti terarijum, pa onda dolazi na red i ostalo. ako hoces javi mi gde se tacno nalazi ta radnja u Zemunu.

Stricek matija
23.02.07., 08:06
Terarijum za zmiju bi trebao da bude dugačak najmanje pola od njene ukuome dužine. Ako računamo da kukuruzne zmije rastu u proseku na oko 120cm (nekad više, nekad manje) onda je terarijum koji imaš sasvim dovoljan i za odraslu.


kod vas nema nekakav zakon ili pravilnik o veličinama terarija i kako se te dužine određuju?
kod nas je pravilnikom određeno da terarij za zmiju mora biti dužina x širina terarija = dužini zmije...

gava
23.02.07., 09:40
Pa ne, mislim da kod nas zmije kao kućni ljubimci nisu dobili mesto u zakonu :'(.
Mene jako zanima ovo što si napisao. Možda da budeš malo precizniji jer iz ove matematike izlazi da možeš u 60cm x 30cm da držiš zmiju od 1800cm (to je 18m). Naravno, logika nalaže da se dušina i širina saberu pa dobijemo da je ovakav terarijum dovoljan za 90cm dugačak primerak. Jedino što nije tako napisano ::).
Prema mojim informacijama (internet i knjige), za kukuruznu zmiju je optimalna dužina terarijuma polovina njene dužine. Veće bi bilo bolje, naravno. Zato i nisam napisao "idealna", već "dovoljna" i "optimalna".

Stricek matija
23.02.07., 23:31
Možda da budeš malo precizniji jer iz ove matematike izlazi da možeš u 60cm x 30cm da držiš zmiju od 1800cm (to je 18m).


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

konfuzija je nastala zbog razlike u izražavanju.. mi kažemo da je terarij dužina "puta" širina... a ustvari se te dvije "dužine" ne množe već zbrajaju..i dakle po našem zakonu terarij za zmiju od 90 cm treba biti najmanje 60 sa 30 centimetara... u švicarskoj se pak uzima dijagonala terarija da je jednaka dužini zmije... budem kroz koji dan stavio cijeli taj dio iz pravilnika..trenutno ne stignem to potražit...

squeaky_toy
25.02.07., 22:10
ok, sad kad su resene dileme oko smestaja i uslova za boravak mog novog kucnog ljubimca :), ostaje jos problem ishrane. koliko cesto se hrane male zmije i gde da nabavim male miseve. cime jos mogu da se hrane zmije.

natural
26.02.07., 01:11
Hrane se jednom nedeljno.

gava
26.02.07., 13:30
Hrane se jednom nedeljno.

Uh... hrabra izjava.
Koliko često ćeš je hraniti zavisi od veličine zmije, veličine i količine plena. Bebe se hrane češće. Na svaka 3 do 5 dana. Ja moju hranim 5 dana starim bebama na svaka 3 dana. Dugačka je oko 50cm.
Natural nije rekao ništa što nije tačno, ali je bio striktan, što po meni nije dobro. Sam ćeš proceniti koliko često i kolikim plenom da je hraniš. Ako je jako mala, nabavljaj tek rođene bebe, pa polako vremenom povećavaj plen. Po nekom pravilu, u početku je hraniš 2 puta u nedelju dana. Ako izbočina na stomaku se izgubi za manje od 24 sata treba povećati veličinu ili količinu hrane. To su neka pravila, ali njih se ne možeš slepo držati. Videćeš, nije to neki problem. Biće to sve OK.
U prirodi se hrane sitnim glodarima, žabama, drugim zmijama, pa čak jako male i cvrčcima. Miševi su ti sasvim dovoljni za ceo život.

squeaky_toy
26.02.07., 19:58
znaci trebalo bi da je hranim 2 puta nedeljno dok je mala, a posle da procenim kakav joj je apetit :). to nece biti neki problem.
jel je hranis zivim ili mrtvim malim misevima? ja bih je radije hranio zivim posto mi je bedak da smrzavam male bebce miseve :'( :shy: :)

gava
27.02.07., 09:36
Ne to ne znači da treba da je hraniš dva puta nedeljno. To znači da u startu moraš da proceniš koliko često da je hraniš. Ako izbočina na stomaku nestane za manje od 24 sata onda je hraniš istom veličinom plena na 3-5 dana ili većim na 5-7 dana. Zavisi od veličine zmije i od veličine plena. Veoma jednostavno.
Imaš temu hreniti zmije živim ili mrtvim plenom pa tamo pročitaj. Administrator će da odlepi ako i ovde počnemo o tome. Takođe ćeš sam odlučiti kakvim plenom.

Geni
27.02.07., 09:47
Administrator NEĆE :D da odlepi dokle god priča ima veze sa temom i dole god priča ne sprečava pokretača teme da dođe do informacija koje je tražio. Koliko vidim saveti u vezi hranjenja zmije definitivno spadaju u savete za početnike, tako da nema nikakvih problema ;)

gava
27.02.07., 11:38
Eto vidiš, Administrator je odlepio ::) :D.
Ja moju zmiju hranim isključivo mrtvim plenom, i to savetujem i druge. Miš može da povredi zmiju. Beba teško, ali ako je navikneš na živ plen, poludećeš dok je kasnije prešaltaš na mrtav. Odrasli miš može da nanese ozbiljne povrede zmiji. A i nije uvek lako naći živog miša prave veličine.
Žao ti je da ga zalediš, a nije ti žao da ga daš zmiji da ga udavi i pojede? Zanimljivo :th_ask: :th_ask: :th_ask:

squeaky_toy
27.02.07., 19:07
pa zao mi je da slatkog malog misa stavim u zamrzivac i da ga lagano zivog zaledim. a ako ga dam zmiji ona ce to odraditi brzo i efikasno :)

Calyptratus
28.02.07., 11:43
Nevezano za temu ali smo jedan cu odgovor moliti... :camouflage:

Postoje tri razloga zbog kojih se potapaju. Prvi je da omekšaju košuljicu da bi se lakše presvukle.
Da li to vazi i za gustere?
Admin. Ne se ljutis.... 8) :D

gava
28.02.07., 15:47
To ne znam. Znam da im treba vlaga da bi se presvukli, ali još nisam video ni jednog koji se potopio u vodi iz bilo kog razloga. Znam da Leopard geko, Uromastix i Bradata agama to ne rade, tj. ne potapaju se. Za ostale ne mogu da tvrdim

squeaky_toy
28.02.07., 19:55
a jel potrebno neko osvetljenje za zmiju?

gava
01.03.07., 09:27
Ne. Zmije su noćne životinje i jako svetlo im smeta. Ali to ne znači da ako ih izneseš na svetlo da će da polude. Samo ne vole da budu predugo izložene na svetlu i to je to. Sijalice u terarijumima su suvišne i nepoželjne

Stricek matija
01.03.07., 10:57
Ne. Zmije su noćne životinje i jako svetlo im smeta.

pa ovo baš i nije točno... puno vrsta zmija su dnevne zmije... nisam siguran..al mislim da su i Elaphe isto dnevne...

gava
01.03.07., 11:11
Da, moja greška. ::)
Izvinjavam se

squeaky_toy
01.03.07., 21:24
ok. znaci ne moram da stavljam nikakvo osvetljenje.

Stricek matija
01.03.07., 22:14
pa sve ovisi o kojoj zmiji je riječ...al ti valjda želiš barem nekakvu rasvjetu unutra da vidiš životinju?

squeaky_toy
01.03.07., 22:21
pa ja hocu da za pocetak uzmem kukuruznog smuka i naravno da zelim da ga gledam :)

gava
02.03.07., 16:06
Ma može sve to i bez rasvete. Ako je soba u kojoj je držiš dobro osvetljena, onda ti ne treba. U suprotnom neko svetlo možeš da obezbediš, ali koje ne znam. Ja ga ne koristim.

squeaky_toy
02.03.07., 22:07
pa u sobi u kojoj cu drzati zmiju ne palim svetlo uopste jer mi je cela soba osvetljena akvarijumima i skoro kao da je dan ::D. probacu za pocetak bez svetla, pa cu onda proceniti da li treba ili ne. inace zmija se useljava sledeci vikend :)

gava
03.03.07., 10:52
Moja kukuruzna ima mesto za skrivanje, ali ga ne koristi. Ipak, ne nalazi se na prometnom mestu, pa i ne mora. Tako da je uvek na otvorenom i lako se vidi. Zato mi i ne treba svetlo

gava
03.03.07., 10:54
Inace, sta si nabavio? Bice ovo duga sedmica za tebe ;). Postavices neke slike, nadam se?

squeaky_toy
03.03.07., 11:11
nabavio sam tj. kimo mi je nabavio obicnog kukuruznog smuka, nije neki morf. postavicu slike, naravno, samo da docekam sledeci vikend :)

squeaky_toy
03.03.07., 11:51
sad mi pade na pamet, kako se odredjuje pol kod zmija? jel moguce videti dok su jos male ili cu morati da sacekam da malo poraste?

gava
03.03.07., 13:12
Ja znam za dva nacina. Prvi je da im pogledas polne organe kod anusnog otvora. Malo je zeznuto, jer ako nisi bas vest mozes lako da povredis zmiju. A i moras da znas sta trazis, tj. kako ti organi izgledaju. Ja sam samo jednom video kako se to radi i nije mi se dopalo. Deluje kao da povredjujes zmiju.
Drugi nacin je po duzini repa. Nisam expert, ali nije neki problem uvideti tu razliku. Meri se od anusa pa do kraja. Muzijaci imaji vidno duzi rep od zenki. Zato ja mislim da je moja zenka. ima dosta kratak repic.
Po pravilu zenke su uvek vece od muzijaka. Naravno, uvek postoje izuzetci

natural
04.03.07., 03:42
Ja mislim da se na taj nacin ne moze utvrdjivati pol kod zmija a i ako moze onda nije 100% tacan mada ako ne planiras da ih razmnozavas pol nije bitan.

squeaky_toy
04.03.07., 19:01
a moze i ovako. bacis misa zmiji i ako je pojeO onda je muzjak, a ako je pojeLA onda je zenka :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :icon_rabbit:

gava
04.03.07., 23:08
Ja mislim da se na taj nacin ne moze utvrdjivati pol kod zmija a i ako moze onda nije 100% tacan mada ako ne planiras da ih razmnozavas pol nije bitan.

Pa da, lepo si to rekao.... može ali ne 100% tačno. Najbolje bi bilo da kad dođe vreme odneseš zmiju kod nekoga ko zna kako i rešio si problem.

natural
05.03.07., 02:27
Moze sa sondom da se utvrdi pol ali kako se to radi i ko to radi kod nas to ne znam.

squeaky_toy
05.03.07., 18:03
jos nemam planove za razmnozavanje s' obzirom da sam pocetnik, ali jednog dana, sto da ne :). kada bude doslo vreme iscimacu gavu ;) da utvrdi pol :)

gava
06.03.07., 12:42
Uh... nemoj ni pomisliti da sam neki expert. Ali kad dođe vreme nešto ćemo smisliti

squeaky_toy
06.03.07., 21:58
pa dobro, ali opet imas nekog iskustva,mada ima dosta vremena do toga

squeaky_toy
09.03.07., 21:40
e, pazi sad. moj terarijum je preradjeni akvarijum :). poklopac je stakleni i podignut je oko 1cm od ivica tako da ima vazduha sa svih strana. pitanje je: da li prepravim poklopac da bude jedna polovina staklo, a druga mrezica?

gava
10.03.07., 14:32
Ako to ne uradis tvoja zmija nece se dugo zadrzati u terarijumu. One su umetnicu u bezanju, a 1cm im je vise nego dovoljno pa da ti naprave problem.

squeaky_toy
15.03.07., 21:08
ok. poklopac sam poceo da prepravljam/pravim. bice reseno ovih dana. kada budem zavrsio postavicu slike. samo jos da docekam zmiju :)

gava
16.03.07., 16:31
Da, ovaj put nije bilo zmija. Hmmm.... tebi je sad baš gadno ::)
Ale eto nam proleća, pa će i tvojoj muci kraj

squeaky_toy
17.03.07., 13:41
ma...nestrpljiv sam 'ocu da puknem ::)

squeaky_toy
03.05.07., 21:03
:D konacno stize zmija!!!!!!!! jos da se dogovorim oko detalja sa kimom i odo' da je uzmem :)

spade
29.08.07., 16:18
e ovako, ja sam jos u maju dobio za rodjendan kukuruznog smukica.

kupljen je u zoo tropicu i sudeci po vasim postovima, taj covek nije bas nesto bio zainteresovan da mi bas objasni o tome kako da ga gajim.

dobio sam mali terarijum za njega, za sad je dobre velicine.
za podlogu mi je rekao da stavim etison. ja sam imao neko parce, isekao i stavio. ne izgleda mi kao da mu smeta, al nije da bas izgleda kao prirodno staniste.
receno mi je da ga hranim jednom u 2 nedelje, sad sam poceo malo cesce, posto vi kazete da moze i na 5 dana. kao vazno mu je samo da ima vode uvek. i imao je.
kad sam video da treba posuda za vodu velicine da on stane ceo unutra, povecao sam malo, al nisam ga video da boravi unutra niti da vrsi nuzdu kao sto je receno. da li da povecam posudu? ne znam jel sme da bude duboko da se nebi udavio nekako...
danas sam mu povecao ishranu na 6 misica, videcu da li ce da mu splasne za 24 sata.
u terarijumu ima neki panj i tu mu je super.
da, i receno mi je da ga uzimam u ruke bar jednom nedeljno... to i radim, cesto ga uzmem i cesce. jos se boji.

znaci,
da li odgovara podloga? i sta bi bilo bolje da stavim? jel ima nesto u cemu bi mogle i biljke neke da rastu i da li sme da ima biljke u terarijumu i koje bi mogle?
jel ga dobro hranim?
da li da povecam posudu za vodu?
da li treba cesce da ga vadim? da li je bolje mozda da se postepeno privikava na ruke ili samo da ga uhvatim i izvadim, posto se boji kad stavim ruku unutra.

to je sve sto mi je palo na pamet za sada, hvaaala :D