PDA

Pogledaj punu verziju : l.gekoni...razdvojiti ih?



jana
25.02.07., 21:32
Hi!
Imam dva leopard gekona, zenku od godinu dana i deckica koji ima nekih 6 meseci, i u dilemi sam... Ne znam sta da radim sa njihovim smestajem...
Nalaze se u velikom terarijumu, imaju zasebna sklonista, opusteno spavaju, jedu normalno i sl. Ali s obzirom da sam nailazila na misljenja kako ih ne treba drzati konstantno zajedno, i da sam upoznata sa nezeljenim ishodom koji je, nadam se, pre hipoteticki nego strogo vazeci, bilo bi jako lepo kada bi se javio neko ko takodje ima muzjaka i zenku neki mozda duzi vremenski period, pa da mi kaze kako se oni ponasaju i da li ih drzi zajedno, i sl.

miljance
26.02.07., 02:15
Ukratko, parice se, to je po meni sigurni ... zenka ce nositi jaja ali ako je dovoljno 'odrasla' verovatno nece biti problema, ali posle nekoliko snesenih jaja najkasnije preporucujem razdvajanje da se zenka ne bi iscrpela od neprestanih nosenja jaja. Mada sta znam 100 gustera - 400 nogu i 100 primitivnih karaktera :D . Mozda je ni ne zaskoci sto je po meni malo verovatno. Licno znam 4 slucaja drzanja muzjaka i zenki zajedno i sva 4 su zavrsila jajima. :D Zenka-zenka i muzjak-muzjak slucajevi mogu da prouzrokuju neke borbe ali desava se da funkcionise.
Takodje obicno se formira i hijerarhija medju njima npr. sto se ishrane tice i koliko sam ja primetio na nekoliko slucajeva ne mora uvek muzjak da bude dominantniji u ishrani.
Sve u svemu moj licni savet svim ljudima koji bi voleli da drze bilo koje gustere: Drzite ih razdvojeno. Naravno uvek postoji izuzetaka kod nekih vrsta gustera a i kod leoparda ima razlicitih karaktera gustera tako da to nije pravilo ali postoji velika verovatnoca da 'zajedno ne ide'.
Ako je dovoljno veliki terarijum, princip podeli pa vladaj funkcionise :D .
Pozdrav.

gava
26.02.07., 10:21
Instinktivan nagon svakog živog bića je produžetak vrste. Leopardi nisu nikakav izuzetak. Za sada je sve u redu jer mužijak je još mlad. Uskoro će doći i do parenja. Mužijaci Leoparda su poznati kao ljubavnici koji ne gube želju. Zato ti predlažem da ih razdvojiš ili da nabaviš još ženki (bar još 2). Kao što je Miljan rekao, mužijak će iscrpeti ženku, jako brzo. Ako hoćeš da ih pariš drži ih neko vreme zajedno dok ženka ne počne da vidno gubi na težini. Onda je izvadi i stavi u poseban terarijum. Obezbedi joj dosta hrane i kalcijuma zbog jaja.
Ako nećeš onda ti mužijak ne treba. On ne može zajedno sa drugim mužijacima. Sa druge strane ženke se međusobno dosta dobro slažu (ako imaju dovoljno mesta za skrivanje i hrane). Ali naravno, zadrži ga, ako imaš prostora neće ti smetati ;)

zarko
26.02.07., 15:10
ja cuvam moje 3 zenke i muzijaka vec 4 godine i parim ih svake sezone. muzijaka odvajam od zenki uvek. on ima svoj ter.
bitno je jako za zdravlje malih... posle odredjenog vremena dobices isiljena jaja .. mogu da im fale prsti budu slepi i jos 1000 gluposti
muzijak se takodje trosi
zenke koje su non stop gravidne zive 2 do 3 puta krace i izgledaju ruzno....
isuficijencija kalcijuma tkaodje moze da se javi
i jako jako bitno odvoji muzijaka na vreme kako bi mu dala sansu da postane polno zreo i da dodje u super dormu. to vazi i za zenke .. da budu pucka na hranjene formiranog tele i pun rep pa onda pustus na seks i dobijes FENOMENALNE male ... ne treba ih pariti cim budu mogli vec kad budu na vrhuncu forme
to je sa godinu ipo dana +malo jace za zenke i za muzijaka ....uz normalno hranjenje i osnovne uslove :)
srecno

jana
26.02.07., 16:55
Znači, moram pregraditi... :(
Tužno mi je ograničavanje slobode kretanja i postavljanje zida ali, naravno, ne želim im ugroziti zdravlje, a i želim da mi budu u super formi.
Iako nisam preterano zainteresovana za razmnožavanje, nemam nameru eliminisati dečkića. Voljeni ljubimac ostaje doma.
Mada, oči su mi se zacaklile kada je Žarko napisao "fenomenalne male"... Kada nabavim nov terarijum za njega, možda ću uzeti još neku ženkicu... Možda mi i uspe da imam male gekončiće.
Skroz sam se zaljubila u ta mala stvorenja.
Hvala na savetima!

gava
27.02.07., 11:43
komercijalni odgajivači nikada ne pare svoje leoparde ako nisu teški bar 80g. I to je kao neko pravilo. Mislim da bi trebala da znaš, ali ni njega ne treba da se držiš slepo.

jana
27.02.07., 12:07
Izmeriću baš danas koliko su mi teški i dugački...proći će mali sistematski.
A neću se odlučiti na parenje dok se prvo dobro ne informišem i vidim da li sam uopšte u mogućnosti da im obezbedim potrebne uslove.

kimo
27.02.07., 12:26
Uslovi su jako prosti i mozes ih ispuniti samo sto je pitanje sta ces sa malim, mada ih uvek mozes prodati za ok cenu ili pokloniti. Imas neku vagicu za merenje digitalnu? Ako imas mogla bi doneti do mene da izmerimo moje :)

jana
27.02.07., 12:41
Pa biće dva mališana, ne? Jednog bih poklonila, a drugog zadržala, baš mi je želja da posmatram jednog i pazim ga od samog rođenja.
Ma vaga ona "kuhinjska"..za kolače, verovatno je imaš i ti.
Za uslove ćeš pomoći kad dođe vreme, najbliži si mi... :)

zarko
27.02.07., 14:04
ja imam onfo da treba ii oko 76g
al ito je nebitno :)
ta kuhinjska ti nece mnogo pomoci :)
ja sam kupio dve digitalne vage za ok cenu i od velike su pomoci :)

pazi jedno parenje mozes dobiti i 8 jajeta ... vremenom naravno 2 po 2

kimo
27.02.07., 14:37
Da mogu i skoro uvek zadrzavaju spermu, tako da u razmiacima od po 2,3-4 nedelje izabcuje zenka po 1-2 jajeta, uglavnom 2.

Treba ti neka takva digitalna...kolike su im cene Zarko? Ja bi uzeo jednu.

gava
27.02.07., 14:41
Žarko je u pravi i za vagu i za jaja. Verovatno nećeš ni videti kad dođe do parenja. A leopardi mogu da nose jaja cele godine. Moje je mišljenje da treba da ih razmnožavaš. Svim živim stvorenjima treba obezbediti mogućnost produženja vrste

jana
27.02.07., 17:41
Ok, videću za digitalnu...
Samo da ja rešim njima prvo smeštaj, pa ću im obezbediti mogućnost produženja vrste.
Jel ima na forumu detaljan opis razmnožavanja? Kako izgleda trudna gekončica, itd.
Čisto da se ne ponavljaju pitanja...
Ili ako nema, da se otvori nova tema?

zarko
27.02.07., 18:29
ako si tu kad se gasi svetlo videces parenje:)
ja skoro ni jedno nisma prpustio mnogo je simpaticno

vaga je mislim 5000 u meri u gramima do 3 kg valjda i jako je pogodna za zivotinje jer ima da se oduzme tezima tasa itd...super su

jana
27.02.07., 18:48
Ma da, evo došla kući i videla kako sam se ispalila sa kuhinjskom... Podeoci na 25 g. Slabo sam ja u kuhinji...
Nego, nisu tako skupe digitalne. Pitaću baš i na poslu koliko su (služim se njima u laboratoriji), a sada sam našla na netu 1700 je, meri do 2 kg, korak skale 1 g. Pa ne treba sad neka analitička...
Da, Žarko, baš bih da ispratim taj ljubavni čin, nadam se samo da nije ništa jako grubo, ona mi je sva nežna i osetljiva. I jako je pasivna. Da nisam nabavila ovog malog vragolana, ne bih ni znala da l. gekoni mogu biti aktivni, smešni i ludi. Inače, imam ja često takve trenutke da kada im pogasim svetla, blejim u njih do u nedogled, pa najverovatnije neću propustiti taj momenat.

zarko
28.02.07., 03:09
slike su sveze od veceras :)
http://img168.imageshack.us/img168/7748/dsc01291wx4.jpg

zarko
28.02.07., 03:13
http://img181.imageshack.us/img181/6596/dsc01293qp6.jpg


slikano je kroz staklo pa eto :)

jana
28.02.07., 09:14
Naopako...
Pa ja sam samo rekla da želim videti moje jer me sve interesuje u vezi njih.
No, lepo što si tako intiman trenutak tvojih ljubimaca podelio sa nama.
Nego, da pitam kada je ta sezona parenja koju si spominjao?

Moji ljubimci nemaju tako braonkaste tačkice, nego crne

gava
28.02.07., 10:21
Ma i njegove imaju crne, ali od blica i kroz staklo kad slikaš pa ispadnu tako mutne.
U prirodi postoji taj hladniji zimski period kad leopardi miruju i tada nema parenja. u zatočeništvu, ako im se takav period ne obezbedi nema mirovanja pa nema ni sezone parenja. Mogu oni to preko cele godine. Zato ih valja razdvajati. To je sport do iznemoglosti ::) ;) :D

Sram vas bilo... voajerčine matore :lol:

jana
28.02.07., 11:18
Ok, bilo mi je čudno, i ja sam moje slikala kroz staklo i na svetlosti i u mraku i pod prigušenim svetlom i sa blicom, ali su moje prilično verne.

A pitala sam jel ima posebno u nekoj od tema opisano razmnožavanje i sl. a da sam ja to propustila, mada mislim da sam sve pročitala već... ???

zarko
28.02.07., 16:56
tacke su crne

jana
12.04.07., 14:43
Jutros kada sam se probudila i bacila pogled na moje slatke ljubimce, pa nisam mogla da verujem. Ovaj mali zverko bleji u mene sa njene grane, na njenoj teritoriji. Haos je napravio u svom delu prokopavši pesak dubine 3.5 cm da bi prošao ispod pregrade.. Izdržao mesec dana bez da ima pravo na celu površinu..