PDA

Pogledaj punu verziju : O Uromasyx-u za Zarka



Bluie
07.03.07., 19:46
Aj za pocetak da ti kazem da nije Aegiptia nego Achantinura.
Mislim da sam ga nabavio pocetkom '98. godine od nekog momka koji zivi u Bg-u,u ulici Cara Dusana na Dorcolu....to cisto informacija ako znas nekog teraristu odatle.
Cena je bila 80 DEM.

Uromastyx mi je ubedljivo bio jedan od najlepsih i najmiroljubivijih gustera koje sam imao, stvarno prelepa zivotinja.
Samo sto je prilicno zahtevan za odrzavanje. Ne znam sad sta te konkretno zanima....

Hranio sam ga uglavnom rendanim povrcem, sa ponekim crvom-retko, sa dodatkom Sera vitamina i minerala za reptile.
Od povrca sam izbegavao kelj i spanac.....zbog vezivanja kalcijuma iz hrane.
Terarijum je bio 80x80....sa pustinjskim uredjenjem, tako da mu nije bilo lose.
Neko vreme su sa njim bila i 2 male Pogone, muzjak i zenkica, a vrlo kratko i 2 leoparda,takodje muzjak i zenkica....

Da imam neku sliku sada bih je postavio,ali tada nisam imao fotoaparat...bar ne dobar:)

Posle iznosenja na izlozbu BEOZOV 98. i cele te situacije ,koju sam opisao u drugoj temi, poceo je da slabi, odbijao je hranu
i na kraju dobio upalu desni...
Tu sam ga ja setao po veterinarima na sve strane,
ali su svi oni bili u fazonu "Jao vidi guster,daj da ga slikamo posto to nikada u zivotu nismo videli!"
tako da mozes i sam da zakljucis o njihovoj sposobnosti da pomognu u takvoj situaciji.
Naravno, malo posle toga je uginuo, gde sam se ja smorio najgore moguce...da ne ulazimo u detalje :shy:

Toliko otprilike o Martinu, ne znam,ako te jos nesto zanima, reci...

Ako ja uspem da nadjem neku fotku,postavicu je...ne znam gde su mi te starije nestale.

Pozz

kimo
08.03.07., 01:38
Bedak...ali definitivno ima veterinara čak jedan jedini i čovek je prva liga...Jožef se zove ali ne znam tačno odakle, mislim da je u pitanju Subotica. Čovek je izlečio jednog odraslog leopard gekona koji je imao neke parazite, ali mesecima, nije ličio uopšte na guštera...nije gledao nije imao rep skoro, toliko tanak, mnogo ostataka presvlačenja, jako loše stanje i posle 2.5 meseca je on njega izlečio. Drugi slučaj je moj albino leopard, koji je isto imao parazite(protozoe) i treba da mi stigne od nedelje, ali kaže da više nema parazita i da jede kao lud, a ranije nije uopšte jeo, tako da ako to ispadne kao što mi je rekao, biće nam svima od velike pomoći kada zatreba savet ili neka intervencija.

zarko
08.03.07., 03:38
prvo mnogo si se #####o SPAAC ima jako visok nivo okalatnih kiselina koje vezuju Ca i mogu da otruju jedinku...nikako nisi smeo da dajes to .

@kimo Jozef dren...se zove iz subotice i radi u placikom zo vrtu.
najteze je dijagnostika,pa ako se ustanovi nesto sto moze lako da se leci ko protozoe (relativno naravno) onda je sve na doborm putu ali puno puta se desi da je nesot sa metabolizmom gde je potrebna sedimentacija i druge analize koej ne mogu da se urade a i pored toga i da se urade ne mogu da se uporede sa validnim podacima....
tako da je to sve #####ano
paraziti jesu opasni ali su izlecivi :)tkao da si bio srecene ruke kimo :)

beda za martina.
inace ja sma imao aegiptusa pa zato te pitam...simpaticni su :)

imam slike na sajtu www.gekkogecko.co.yu /galerija pa pogledaj ako te znaima :)
lice na kornjacu :)
a da i ja sma ovog malog vracao na prav put i ispalo je ok ..cak sma sam radio parazito-analize(laicke do jaja) ali ispade da stvarno nema nista...ali sta se moze mikroskop u ruke lugoov rastvor i sljakaj po izmetu :)

kimo
08.03.07., 12:21
Znam da su izlečivi, ali je jako dug oporavak, tj. terapija, ide po više od mesec dana, oko mesec ipo, ali ja nisam hteo da se zezam kući sa tim, a i mislim da je najčešće to u pitanju, tako da ljudi ne trebaju da se plaše i da treba da ga odnesu veterinaru, još plus što su terapije skroz pristupačne cene, ne znam tačno cifru, ali neće biti preko 1000 din. ja mislim, tako da mi je drago da može i kod nas neko da pomogne...

Inače baš često stižu Uromastyxi puni parazita, er kao što većina zna, su iz prirode skoro svi, ali u Nemačkoj ima da se uzme i nekih vrsta iz uzgoja, tako da je to prava stvar...meni su inače super gušteri onako opušteni i lentavi :D

zarko
08.03.07., 18:14
ma da bitno je da ima vet koji znaju nesto.
ne moze se bez njih

a urosi us fenomenalni prelepi pogotvu achatiscura

Bluie
08.03.07., 20:32
Sta je SPAAC...mislis spanac? Pa lepo pise gore da mu to nisam davao...kao ni bilo kom drugom gmizavcu!
A to da moze da otruje,nisam siguran...mozda moze da dovede do rahitisa ili MBD-a...

Pogledao sam tvoje fotke...stvarno su extra....gde ti je sada aegyptia? Jel je imas jos uvek?

A sto se tice veterinara...sigurno da postoje izuzeci,kao taj lik iz Subotice....ali i sama ova situacija gde obojica znate samo jednog dobrog veta za reptile govori dosta o tome koliko su oni kod nas strucni i potkovani znanjem;)

Ne bih tek tako pricao, nego su sva losa iskustva potkrepljena praksom....jednom su mojoj zenki iguane davali injekciju antibiotika na Vet. faxu, i sledeceg dana je imala alergijsku reakciju,skroz se nadula..nije mogla da hoda ni da se mrdne....

zarko
09.03.07., 16:47
u bre

mozda sam procitao lose za spanac sorry
inaceda moze da otruje jer su oksalatne kiseline jako opasne.zato kad kuvas spanac prva voda se baca....
ali nebitno.
urosa sam lecio za jednu devojku i posto se oporavio vratio sma joj ...
i bilo je lepo iskusvo kad se mali vratio u normalu....

Bluie
09.03.07., 17:12
Vidis,to za prvu vodu nisam znao za spanac...
A koje je probleme imao taj Uromastyx? Koje su uopste njihove najcesce boljke?
Imaju li sada negde da se nabave..kako se krecu sa cenama?

kimo
09.03.07., 18:08
Imaš raznih vrsta u Nemačkoj naprimer, znam da je za neku vrstu bila cena za malog 100 eur, ali to je iz odgoja znači 100% zdravo i mnogo je bolje nego se kockati sa WC primercima.

zarko
09.03.07., 21:57
moze da se nabave ...60-100E
imaju salmonelu jako cesto.
a problem ovog je bio adaptacija na CB posot je bio WC
i nije jeo malaksalost tromost...dehidriranost...oci na pola koplja...
nisam ga tretirao protiv parazita jer nisam nista naso ali je bio rucno hranjen u pocetku...
oporavio se brzo za 2 nedelje je bio pucka ali je bio kod mene 2,5-3 meseca ...
fenomenalan malisa.....

Bluie
09.03.07., 22:43
A ima li kod nas da se nadju CB? Nemacka malo podaleko,to cisto pitam...nisam jos u mogucnosti da drzim tako nesto:)
Zna li neko kakvi su uslovi potrebni za razmnozavanje Uromastyx-a?
E da....a jel neko od vas razmnozio Pogone?

kimo
10.03.07., 02:48
Niko nije još razmnožavao Pogone, a Uromastyx-i ne znam šta zahtevaju, mada verovatno ništa posebno, ali kod nas nema CB naravno, ali ako se odlučiš za nekog javi mi se na PP, pa ćemo nabaviti. Prvo se dobro raspitaj...

zarko
10.03.07., 02:57
uskoro nemoj da si nestrpljiv :)

urosi su jako pipavi po parenju ali imas na netu da procitas kako se to radi...mada net i praksa hmmmm
razlicito

Bluie
10.03.07., 12:46
Ja sam 2 puta imao po gomile jaja od pogone, ali nisam imao inkubator... :icon_pale:


uskoro nemoj da si nestrpljiv :)

Jel to znaci da su male Pogone blizu ili..? ::D



Niko nije još razmnožavao Pogone, a Uromastyx-i ne znam šta zahtevaju, mada verovatno ništa posebno, ali kod nas nema CB naravno, ali ako se odlučiš za nekog javi mi se na PP, pa ćemo nabaviti. Prvo se dobro raspitaj...

Primljeno k znanju, javljam ako mi zatreba neki primerak....pretpostavljam da mozes da nabavis i stosta drugo?

zarko
10.03.07., 15:24
imam par ali ne zelim jos da parim zenku ...sve u svoje vreme:)verovatno leti ili u jesen cu ih pariti...videcu.

ok kako odlucis za muzijaka i za iguanu.