PDA

Pogledaj punu verziju : kriterijumi pri kupovini T



zarko
09.03.07., 22:17
zanima me koji su kriterijumi kojiam se vi likovi vodite pri kupovini T.
da li zato sto je lepa boja?
konstitucija?
ponasanje?
preferencija odredjenog roda?
pare?
prostor?
parenje?
prestiz(retke t)?
posebne karakteristike....
podneblje sa kog poticu?

jeste tesko pitanje pa cu ja moj stav verovatno dow the line napisati jer zelim dati iscrpan odgovor :)

Stricek matija
09.03.07., 22:46
pa recimo.. ja sam birao paukove sa svih kontinenata... čitao sam dosta i iz meni zanimljivijih rodova tražio pojedine vrste...

ove stvari sam prve gledao..al sve zajedno...
da li zato sto je lepa boja?
konstitucija?
ponasanje?
preferencija odredjenog roda?
posebne karakteristike....
podneblje sa kog poticu?


dok mi ovo nije igralo nikakvu ulogu...
pare?
prostor?
parenje?
prestiz(retke t)?

i uglavnom imam u ova 23 roda (koja imam) sve "glavne" karakteristike rodova sa svih kontinenata... dakle arborealne, terestrialne i kopaće sa "svih" kontinenata (osim iz australije u europe)...

Geni
09.03.07., 22:59
Ja sam u tome dosta jednostavniji. Jedini uslov je da je nemam ;).

Ili ako otkrijem da je postojeća koju imam mužjak. Onda uzmem još jednu malu i tako dok ne dobijem ženku.

Bifrost
10.03.07., 00:11
Pa uglavnom sve sto si naveo. Prvenstveno podneblje sa kog poticu, a eto desilo se da rodovi iz Afrike usput imaju i najzanimljivije posebne karakteristike, konstituciju, ponasanje... ;). I za kraj i cena. A sto se tice prestiza veoma je lepo imati nesto retko ali uz to obicno ide i paprena cena, ja bi na primer voleo da imam neke vrste paukova (Atrax robustus, trap-door spider...) ali eto em sto ih je tesko naci em sto su verovatno skupi, ali polako bice svega dok nam je dobrijeh dobavljaca, Kimo mi je ladno nabavio Scolopendru :lol: ne mogu da verujem, me so happy :).

miljance
10.03.07., 01:09
Ja sam u tome dosta jednostavniji. Jedini uslov je da je nemam ;).

Ili ako otkrijem da je postojeća koju imam mužjak. Onda uzmem još jednu malu i tako dok ne dobijem ženku.


:D :D :D

Moj kriterijumi :
Boja
zahtevnost drzanja (sto manja to bolje)
agresivnost (sto manja to bolje)
ponasanje

kimo
10.03.07., 02:42
Nemam zahteva nikakvih zasada,tek formiram kolekciju,mada su prestiž i cena poslednje 2 stavke, ali mogu reći da je boja, izgled i ponašanje presudna kombinacija, bar zasad. Nisam ni pokušavao da se koncentrišem na podneblja i rodove uopšte.

Zahtevnost je kod svih minimalna...mislim da tu nema razlike od vrste do vrste, sem naravno izuzetaka za Avicularie i njihovu veću ventilaciju i vlagu, naravno ne računam neke Megaphobemu masomales koja zahteva temperature oko 20, ne više i neke njoj slične...

miljance
10.03.07., 03:00
Pa dobro, arborealne npr. traze visoke terarijume... To je malo zahtevnije po meni.

zarko
10.03.07., 03:01
ja sam u pocetku bio sta nemam da to uzmem. i onako je bilo malo t u ponudi.
jos uvek nemam neke vodilje koje mi determinisu izbor ali na prvom mestu je opsti izgled+ponasanje.
zato se i dvoumim oko kopaca kao sto su haplopelme.
jako me zniama ponasanje...ali izbegavam ekstra opasne paukove. odnosno oni koji me cine nervoznim ja ih ne zelim. zato sma i zamenio murinusa ali sad se kolebam i vidim sta je moglo da se promeni..(bio je u plasticnoj kutiji koja je bila okruglatesko se otvarala a on je jurio po njoj ko motorista.
a to oko agresivnosti i nije neki kriterijum jer imam histerocratesa ,crawshoya h makulatu C schriedtei i 10ak poecilotheria tkao da i nije to neki reper.

rodovi me ne interesuju i ako se definitivno iskristalisale neke stvari tipa poechiloterije.ali mi jako ide na zivce cinjenica da T postaje kolekcionarstvo (mislim na cene)
ok je c. sp blue ili ove novoodkrivene tipa p tigramiswili (kako god) ali nije u redu da jedna kosta 80-100 1 presvlacenje a da tokai kosta 35-40E ali zivot nije pravedan pa prelazim preko toga.

sve vise se okrecem kopacima (u teoriji ) a kolekcija ce verovatno sad poceti da se siri u tom pravcu.
i da zanima me parenje jako ali me plasi prodaja odnosno malecki + obaveze koje to nosi ...
a smatram da ako ne mozes da se potrudis da svi ostanu u zivotu ne treba to ni da se radi..(tkaodje kameleoni agame iguane retardirano je baciti pola jaja a pola ostaviti) i ako puno puta mozete da vidite da kazem surotne i kontradiktorne stvari ..ali ovo stvarno mislim. posledica prevelikog stresa i cinjenice da ne znam stada radi m sa prostorom.
cheer
i hvala na odgovorima jos uvek nisam naiso na ovu temu pa rece da pitam...a auditorijum je postao ozbiljan .

Stricek matija
10.03.07., 09:10
Geni...da sam se ja vodio ovim tvojim da je jedini uslov da kupim pauka taj da ga nemam u kolekciji...mislim da bi imao recimo barem 100 do 120 vrsta... :lol: :lol: :lol: :lol:

prije nego nabavljam vrstu dobro pročitam i informiram se o njoj... zato što ipak želim sve paukove imati na jednom mjestu..a to je trenutno moja soba... dakle imam prostora za 60-80 terarija... čak sam i napravio jednu posebnu prostoriju u svojoj kući za moje životinje... izolacija po svim zidovima, laminat...police idu od poda do plafona... al je trenutno prostorija prazna..jer da sam prebacio životinje tamo..onda si mogu ptrebacit tamo i krevet i kompjuter! :lol: :lol: :lol: :lol:

zato kažem da mi je kolekcija "dobro birana".. normalno po mom ukusu... i mogu reć da sam jako zadovoljan sa kolekcijom...još ovih par vrsta koje tražim i to je to... ::D
i još jedna bitna stvar oko svega toga je da iako imam mjesta za još 3 ovakve kolekcije..jednostavno nemam vremena za sve to... a kad neku životinju kupim dosta teško se rastanem od nje... a prodao sam neke vrste koje sam kupio za sebe jer jednostavno nisu bile "dovoljno dobre" za kolekciju... pod tim mislim recimo A seemani GB..nije ništa posebno i prodao sam je jer na njeno mjesto može doć recimo još jedna poecilotheria ::D

bifrost... trap doori se mogu nabaviti... imao sam 2 vrste... to ti je kao da hranu bacaš u smeće..pauka ne vidiš doslovno nikad... a cijene im se kreću oko 20 eura...

zarko
10.03.07., 15:14
bifrost je cudan decko nista to ne znaci on mozda zamislja kako izgleda

Geni
10.03.07., 16:14
Ne diraj mi bifrosta ;) i meni je funnel-web spider na listi želja :D

@Mirko jesi li mislio na trap door ili na funnel-web? Ovaj drugi mi viže liči na tebe. Trap door paukovi su mi suviše mali da bi mi bili interesantni.



Geni...da sam se ja vodio ovim tvojim da je jedini uslov da kupim pauka taj da ga nemam u kolekciji...mislim da bi imao recimo barem 100 do 120 vrsta... :lol: :lol: :lol: :lol:


Pa i ja bih da nemam ograničenje prostora :(. Zato uzimam isključivo male tarantule, koje su mi i zanimljivije. Ima nešto posebno kada imaš tarantulu koja je kod tebe odrasla. One koje sam kupio odrasle mi nisu koliko drage.

A druga stvar je da uzimam samo kada naletim na dobre cene. Tako se malo ograničavam. Mada ima indicije da ću rešiti problem sa prostorom za par godina, a to me melo plaši :D

zarko
10.03.07., 20:50
kako ?video si da ti roditelji kupili prskalicu za voce i plavu salitru???
pa da ti malo pofajtaju arachnoide...
to mi je burazer obecao kao mi T bude pobegla da ce sve da otruje i zacementira.

Geni
10.03.07., 21:00
Ma jok. Imam neke planove da se selim. A plaši me da onda neću imati ograničenja vezana za nabavku novih tarantula i da ću preterati ;)

zarko
10.03.07., 21:06
pa to je do jaja...

kimo
10.03.07., 22:17
Ma jok. Imam neke planove da se selim. A plaši me da onda neću imati ograničenja vezana za nabavku novih tarantula i da ću preterati ;)


Već si preterao :P

miljance
10.03.07., 23:07
Moracemo da porazgovaramo sa Marijom oko nekih sankcija... Zene su najbolje za sankcionisanje :icon_blackeye: .

marko
10.03.07., 23:30
Ima nešto posebno kada imaš tarantulu koja je kod tebe odrasla.
True!

Mislim da je kod mene za sada izgled glavni kriterijum za kupovinu, ali pre izgleda me prostor malo ograničava jer ne živim u svom stanu. Tj. mogao bih ja da držim paukove kući ali s' obzirom da idem kući možda dva puta mesečno nema smisla...

Geni
11.03.07., 01:21
Moracemo da porazgovaramo sa Marijom oko nekih sankcija... Zene su najbolje za sankcionisanje :icon_blackeye: .


Ti to iz iskustva? :D

Paradoksalno ali moram da kažem da mi činjenica da je ovo malo tržište ide u prilog. Ne znam šta bih radio kada bih otišao na neku berzu teraristike u Nemačku na primer. Plašim se da bi to bilo pogubno :D

Stricek matija
11.03.07., 09:42
ja sam bio nekoliko puta u St. Poltenu na Exotici... (to je mala burza prema onima u Hammu, Pragu i Wiener Neustadtu).. ali mogu reć da je nijednom nisam stigao pregledat kak spada... trčiš od jednog štanda do drugog... i tražiš po "popisu" kaj ti treba... ::D ::D ..onda naletiš na nešto što ti "netreba"..pa i to kupiš... :lol: :lol: :lol: pola toga ni ne vidiš jer trčiš kroz masu... ludnicaaaa! :lol: :lol: :lol: a par stotina eura nikad nije dosta... i kad jednom vidiš sve to..poželiš doć opet...

a mogu samo zamislit kako je na burzi u Hammu i Pragu..gdje možeš nać svega... to je raj.... i da imaš novaca...onda bi išla ona Genijeva taktika kupnje... :lol: :lol: :lol: "Dajte mi sve sa ovoga stola... jer to nemam... Dajte mi sve sa svih stolova u ovom redu... jer ni to nemam... Nemam ni ove kobre... Nemam ove varane... dajte od svake vrste po pet komada! Nemam ove paukove.. zapakirajte mi sve sa stola...!" i onda bi se doma vraćao sa konvojem šlepera punim beštija... ::D

kimo
11.03.07., 13:54
Hahah, sada mi je drugar došao sa St.Poltena i kaže da nije bilo kao prošli put, nešto velikog izbora npr. gekona, ali mi je doneo jednu prelepu malu ženku fat-taila, čim se ugreje bacim slike, ima onu štraftu po kičmi :D

Inače u Prague sam čuo da je ogromna berza, ali da ima puno živine i glodara kao i kod nas...ne znam da li je svaka takva, ali...inače ovaj drugar ide i u Prag ili Kronweinstadt ili tako nekako u Nemačkoj obe su za vikend oko 20.04., možda se podele on i drugari i odu na obe, a ja ne znam kako da skupim pare za te berze...must stop !!! Nadam se da će da nađe tamo G.pulchre već jednom, našao je i ovaj put ali su to neki hibridi bili, neka G.moltodon ili tako nekako, jel nekom poznato? Valjda jako liče na pulchru ali nije pristalica toga tako da nije uzeo...

Bifrost
11.03.07., 15:03
@Mirko jesi li mislio na trap door ili na funnel-web? Ovaj drugi mi viže liči na tebe. Trap door paukovi su mi suviše mali da bi mi bili interesantni.

I na jedno i na dugo. Atrax robustus ili funnel-web stvarno predivan pauk, crn, a sa obe strane abdomena ima malo crveno, savrsene konstrukcije jake noge, velikih i jakih helicera... (balim :lol:) Bas sam gledao neki dokumentarac kako u Australiji imaju problema sa stetocinama i prskaju svakakvim (cenzurisano), a stetocine se prilagode tome, pa sada rade neki otrov na bazi Atrax robustus-ovog otrova zato sto na njegov otrov jos nista nije postalo imuno :lol:.

A sto se tice trap-door-a sta, 20 eura je cena odrasle jedinke? Ovaj pauk takodje lepo izgleda i pretpostavljam da je veoma zanimljiv bar meni. A kako mislis nikad ga ne vidis pa kada ubacis nesto vidi se da je izasao do pola i zgrabio plen, sta ce ti vise, taj prizor je definitivno dobar razlog da se nabavi ovakvo nesto.

Stricek matija
11.03.07., 15:43
ovi koje sam ja uzimao su bili skoro odrasli...

a oni ne zgrabe plijen odma... u više od pola godine koliko sam ih imao nisam ih vidio nijednom osim kada sam ih stavio u njihove terarije... plijen zgrabe tokom noći..i to traje valjda pola sekunde... :lol: :lol: :lol: budem postavio slike od ovih mojih u neku temu...

Geni
12.03.07., 10:06
a mogu samo zamislit kako je na burzi u Hammu i Pragu..gdje možeš nać svega... to je raj.... i da imaš novaca...onda bi išla ona Genijeva taktika kupnje... :lol: :lol: :lol: "Dajte mi sve sa ovoga stola... jer to nemam... Dajte mi sve sa svih stolova u ovom redu... jer ni to nemam... Nemam ni ove kobre... Nemam ove varane... dajte od svake vrste po pet komada! Nemam ove paukove.. zapakirajte mi sve sa stola...!" i onda bi se doma vraćao sa konvojem šlepera punim beštija... ::D


Srećom kobre, varane i ostale 'ne-paukaste' beštije me ne interesuju ;), pa bih bio u manjim problemima. Ali to ništa ne znači... mislim da bih bez ikakvih problema mogao da uzmem preko 100 primeraka ako bih imao love :D.

p.s. još jedna prednost tarantula je što mi za ovo ne bi trebao kamion ;)

Ma bolje je što ne idem na takva mesta.

Ig0r
12.03.07., 10:38
Vi sto nemate probleme sa prostorom nemate ni problem. Ja za sada nikako da mrdnem sa magicne cifre 1. ### zivim u nenamestenom stanu(za sada) Ovde su izuzetak manijaci poput Kima


a ja ne znam kako da skupim pare za te berze...must stop !!!

Stan je jos uvek na prodaju? ;)

Stricek matija
12.03.07., 10:55
geni..na burzama su ti mladi pauci..ovisno o vrsti.. od 1.5 do 10 eura... tako da bi već sa 200 do 300 eura mogao kupit 100njak paukova... normalno ne bilo koje vrste al 100 je 100..

rijeđe i skuplje vrste idu od 30 do 100 eura.. :lol:

Geni
12.03.07., 11:00
Znam cene. To me najviše i privlači. Ja bih sigurno potrošio oko 500 eura što nije uopšte strašno ako se uzme u obzir šta bih sve uzeo. Naročito jer najviše volim male tarantule. Mene jedino koči nedostatak prostora.

Ako izuzmemo P.mettalicu i tako par vrsti, male tarantule i nisu neki trošak. Kada budem rešio pitanje prostora nije nemoguće da odem do Nemačke ili Češke za par godina ;).

Stricek matija
12.03.07., 11:48
sa puno kolega ovdje kad pričam...svi nešto kukaju kako nemaju prostora za životinje..inaće bi kao imali milion i pecto miljardi živina... :lol: :lol: :lol: ..i onda dođem i vidim kakve terarije imaju..i kako je to uklopljeno po zidovima gdje su im police sa terarijima sve mi to ispada onako smiješno... :lol: :lol: jer uglavnom svi imaju mjesta barem još za nekolicinu terarija...

složi si police od poda do plafona i sigurno će bit mjesta za još koji terarij... na mojim policama za paukove ima mjesta za terarije visine 60 cm, +20ak cm mjesta do plafona zbog ventilacije... i na sve to će doć životinje jednom kad nađem točno ono što želim... za sad je u planu još nekih 10-20 R ciliatusa... u 8 velikih terarija... ::D

mjesta se uvijek nađe...samo treba dobro "planirat prostor".... ja sam svoje police za paukove radio po "mojoj" visini.. dakle da mi podloga u terariju na najvišljoj polici bude malo ispod visine očiju... :lol: i da se još iznad toga može prostor iskoristit... uložio sam puno novaca u to..ali će bit mjesta za još više terarija... a to je ono glavno! ::D ..tako da kad odem na neku burzu..nemoram razmišljat.."joj..pa neću sve to imat kud stavit" :lol: :lol: :lol: nego "Matija..trpaj kolko love imaš!"

zarko
12.03.07., 13:04
grof- i ja zivim u stanu i ne mogu da vadim zivotinje van svoje sobe ...pa citaj spisak dole :)
pa pazi matiji ..ja sve drzim u sobi ,u njoj ucim, spavam i radim jos po nesto :)
a imam iguanu od 110
kameleona odraslog
par agama bradatih
4 guttatus gekona
4 pictus gekona
5 leoparda(kad dodje sezona i po 40 leoparda...)
hemidaktilus gekona jedan komad
par tokaija
3 terarijuma 30x60x30 za cvrcke 10 kolonija tenebrija
2 kolonije supercrva
madagaskarske bubasvabe
stick insekti
15ak vecih ter za tarantule +40+ malih
i ima jos prostora za neke stvari..
ali to sto kazes kad ulozis kintu onda moze....a ako uzems babin plakar za T onda mozes da cuvas 3komada.
i da 95% zivotinja ima svoj ter...samo su mi zenke leo zajedno i mali leo po godistima su zajedno...naravno picusi i sta god je bilo agame tokaij itd
inace ja na spisku imam jos 20ak t i to ce biti to
ali ne veurjem da moze da stane pa racunam da ce da naleti neka bogata baba da je ozenim pa da palim u moju gajbu...
a sto rece goran nije problem da se iskesira 500E samo u toj varijanti mi se ne dopada da donesem kuci 30T i da kazme e kraj....nekako nije kul....vise mi se svidja i vise uzivam kad donesem do 5 T kuci pa mogu da ih gledam i da posveti vreme...

marko
12.03.07., 13:32
geni..na burzama su ti mladi pauci..ovisno o vrsti.. od 1.5 do 10 eura...
Joj kako lepo zvuče ove cene za moj studentski džep, ali gde sam ja a gde je berza :th_crying: ::D




nije problem da se iskesira 500E samo u toj varijanti mi se ne dopada da donesem kuci 30T i da kazme e kraj....nekako nije kul....vise mi se svidja i vise uzivam kad donesem do 5 T kuci pa mogu da ih gledam i da posveti vreme...
U potpusnosti se slažem sa ovim što kaže žarko, nije fora odmah kupiti sve što hoćeš...ima vremena

zarko
12.03.07., 17:43
nego mateja kazi mi tajnu iza insubtilisa???
ako se ne varam imas jednog???
what is fun about it ?
sem sto su razliciti muzijak i zenka sto je relativno retko kod T

Stricek matija
12.03.07., 19:01
pa ja imam samo ženku... mužjaka nisam ni vidio... :lol: :lol: a neznam ni da postoji razlika...

kupio sam je "slučajno"... al mi se svidjela pa je ostala kod mene ::D

lijepo kopa.. vidiš na slikama da je predivne smeđe boje... lijepi pauk..puno kopa....

zarko
12.03.07., 19:07
pa da oni se razlikuju fizicki ona je smedja a muzijaci su crnji manji i jasna je razlika i kod poluodraslih...
ko sto se i p cambridgei razlikuju u crvenom na nogama...
jako je malo takvih T ....
aj ako nije frka baci neku najlepsu njenu sliku ako mozes

fala

Stricek matija
13.03.07., 08:26
pa kaj fali ovoj slici? :lol: :lol: :lol:
trenutno je zakopana... mislim da ćeka presvlačenje... pa je ne mislim sad uznemiravat..jedino ako hoćeš sliku kroz staklo? jer tunel joj je odma uz staklo...

zarko
13.03.07., 14:44
ma de opusteno....
nemoj da se cimas ni ti ni ona :)
fala