PDA

Pogledaj punu verziju : Bolesni leopard gekon



miljance
19.02.07., 14:45
Mislim da nece snesti jaja, koliko sam ja 'strucan' ovo nisu jaja. Zenka ocigledno ima nekih zdravstvenih problema tako da cu morati da posetim veterinara.# To sam danas zakljucio posle posmatranja njenog ponasanja , teskog disanja i teskog hoda. Od juce je kod mene i pokusavam da joj 'namazem' kalcijum i prah oko usta da bi ga malo 'liznula' jer se plasim da je hranim na silu zbog mogucih deformiteta kostiju.# Stomak jeste relativno velik ali ustvari naduven. Inace ova zenka se parila pre skoro godinu dana.

zarko
19.02.07., 17:49
moguce da ima impection

miljance
19.02.07., 18:04
moguce, videcemo...

jana
09.03.07., 19:27
Miljane, a sta bi sa zenkom ??? !!!

miljance
09.03.07., 22:40
Uginuo je 21.2, nazalost... Nisam stigao ni do veterinara da je dovezem, a cuo sam se dan pre sa veterinarom....
Jedino mi je zao sto ne znam tacno od cega je uginula...

jana
09.03.07., 23:08
:( :( :(

Ne bi mogao nešto više možda reći o tome?

Koliko stara je bila, i koliko je dugo imala simptome za ne zna se kakvu bolest? Podloga koja? Nešto?

Sorry što pitanje nema veze sa temom, ali samo se nastavljam, jako me interesuje.

miljance
10.03.07., 00:51
Ma nema frke, stara je bila recimo nesto ispod dve godine a sledi kompletna prica o leopardima kod mene ako te bas zanima.
Prvi gusteri koje sam uzeo su bila tri leoparda koja sam uzeo od Zarka. To je bilo negde novembar-decembar 2005. Medju njima je bilo dve zenkice i jedan muzjak. Usled mog tadasnjeg neznanja sva tri gustera sam drzao zajdeno u jednom terarijumu. Od svo troje ova nesrecna zenkica je u to vreme bila najveca. Kad sam ih uzeo posle dve nedelje poceli su da jedu i dobro su napredovali nekih 2-3meseca. Posle toga sam primetio da su dve zenkice dosta vece u abdomenu od muzjaka i u to vreme sam primetio i da su prestale da jedu. Naime normalno je da kad zele da snesu jaja prestaju da jedu i pocinju da kopaju po terarijumu. Naglasavam da su u to vreme gusteri jos uvek bili mladi, jos uvek nedorasli. Nazalost kasno sam shvatio da su zenke u stvari nosile jaja u sebi. Odmah sam muzjaka odvojio u neku kutiju i gledao kako zenke nose jaja. Napravio sam novi terarijum za muzjaka gde sam ga i premestio. Posle svakog nosenja jaja zenka bi izgledala mrsavo kao bolesna. Ova veca zenka koja je uginula je snela 3x2 jaja a ova manja je snela samo 2x2 jaja i zadnji put samo jedno. Nijedno nisam uspesno izveo. Posle saznanja da jaja znaju jako da iscrpe zenke , narocito ako su ovako mlade kao sto su moje bile usledio je i novi sok. Primetio sam da je manja zenka nekako polomila prednje noge a i zadnje su bile blaze receno cudne. To sam pripisao prevelikom deficitu kalcijuma i isrpljujucoj proizvodnji jaja. Dakle moj savet onima koji zele da razmnoze leoparde je da to urade onda kad ih dobro 'natove' i kad leopardi odrastu... Sa manjom zenkicom sam imao dosta problema jer je stvarno izgledala iscrpljeno i nije jela uopste. Nekako sam joj 'mobilizovao' noge tj. zalepio nekom medicinskom trakom i neko vreme sam je hranio na silu dok nije pocela sama da jede. To je znaci neki period u ovo doba prosle godine. Nakon cele te price imao sam muzjaka koji je sasvim lepo porastao i dve jako slabe zenke. Njih dve sam nastavio da drzim odvojene u zasebnom terarijumu. Ovoj manjoj su nogice zarasle ali dosta krivo. One su nastavile da jedu i da zive. Naravno bile su i ostale su dosta manje od muzjaka i imale su dosta manji apetit. Celu ovu pricu sam ispricao cisto da se zna da je zenka imala ranije zdravstvenih problema. Ja sam posle njihovih nosenja jaja resio da ih nikada vise ne parim i da im obezbedim koliko je god moguce normalan zivot. Muzjak je porastao jos vise. Ljudi koji imaju leoparde kad dodju kod mene uglavnom primete da je dosta velik ali to je verovatno zbog toga sto uglavnom imaju mlade leoparde a nisu videli npr. Pedjinog monstruma.
E sad naravno da uvek kad vidim ovu manju zenkicu sa krivim nogama bude mi jako krivo sto sam napravio takve greske u pocetku. Sve u svemu one su u narednih skoro godinu dana zivele svoj zivot cini mi se relativno normalno. Nekad su manje jele, nekad vise ali su jele i ponasale se normalno (mada nije bas normalno videti leoparda sa krivim nogama kako hoda).
E da, zaboravih, sve ovo vreme leopardi su bili na cvrstoj podlozi, uglavnom glina ili krupno kamenje (granulacije oko 3cm).
Ove godine posle nove godine, negde pre srpske nove godine vodio sam jednog decka (Stefan) kod Pedje da uzme leoparda koji mu je ubrzo zatim uginuo iz meni nepoznatih razloga. Bilo mi je jako zao sto mu se to desilo jer mislim da je imao ok uslove, ali leopard nije jeo od kad ga je dobio i uginuo je bas brzo, u roku od 7 dana. Moje misljenje je da nesto nije bilo u redu sa tim leopardom. Ponudio sam mu da drzi jednu od moje dve odrasle zenke ako ga zanima, na sta je on uz neckanje pristao jer mu je bilo glupo da mu ja sad cinim takvu uslugu samo zato sto on nije imao srece sa prvim gusterom. To je bilo negde posle srpske nove godine ako se ne varam. U to vreme je nesrecna zenka jos uvek normalno hodala , malo slabije jela itd... Naravno posto nisam smatrao da su te dve najzdravije jedinke njemu sam dao po mom tadasnjem vidjenju zdraviju tj. ovu koja nije imala problema sa nogama i koja je bila veca i po mom misljenju zdravija. Mozda sam tu pogresio... Mozda je postojao neki proces koji se razvijao i mozda je zenka ipak trebala da ostane kod mene jer bi sigurno video da nesto nije u redu.
Kada sam mu dao zenkicu upozorio sam ga da leopardi mogu da ne jedu i po mesec-dva dana kad promene sredinu tj. vlasnika jer sam cuo za dosta takvih slucajeva narocito kod starijih leoparda. Par mladjih leoparda koji su bili kod mene u prolazu su jeli isti dan kod mene i to u kutiji a isto mi se desilo i sa fattailovima koji su jeli i u transportnoj kutiji ali kod starijih leoparda sam cuo drugacije price, narocito ako bi im primarna hrana bila tenebrija. Decko me je zvao svakih par dana i pitao me za savet zato sto zenkica nije pocinjala da jede a on je naravno bio zabrinut. Ja sam ga uveravao da je to normalno jer uistinu u to vreme moja odrasla zenka fattaila nije jela mesec dana. Izgleda da u njenom slucaju to nije bilo normalno. Moja najveca greska je sto u to vreme nisam ni jednom otisao da pogledam kako stoji zenkica, jer posle njenih nekoliko obroka za koje mi je decko javio mislio sam da je sve u redu. Ipak izgleda da nije bilo tako. Stefan je posle nekog vremena resio da uzme bradatu a posto ima prilicno veliki terarijum zamolio me je da mu pricuvam leoparda dok ne napravi terarijum za njega. Ja sam naravno pristao i zenka je dosla kod mene i ja sam je stavio u zaseban terarijum. Sa Stefanom i drugim momcima smo otisli za NS po bradatu i jos po nesto. Sutradan tj. 19.2 sam primetio da zenki u stvari uopste nije dobro. Tada sam napravio prvi post u ovoj temi. Zenka je imala neku cudnu krvinu na kicmi, koja moze biti od nekog udarca ili mozda usled deformiteta kostiju. Prednje noge je koristila kao vesla i nije mogla da se osloni na njih, glava joj se vukla po zemlji dok se kretala. Stomak je bio relativno nadut, zadnje noge je koristila bolje. Na hranu nije reagovala , oci su bile poluzatvorene, samo ih je otvarala kad je gurnem ili uznemirim malo jace. U tih tri-cetiri dana kako je bila kod mene samo je oslabila i na kraju izdahnula. Uzroke smrti ne znam. Posto sam zvao veterinara i opisao mu simptome on je pomenuo da je mozda udarena u kicmu. To je jedna mogucnost u koju mi je zbog krivine na kicmi relativno lako da poverujem. Sutradan je uginula tako da je nisam ni odneo kod veterinara. Druga mogucnost je da je imala MDB (metabolic bone disease), koji je mogao da se formira jos u doba proslogodisnjeg parenja zbog cega sam i ispricao celu pricu. Trece i ostale mogucnosti su svakakve s obzirom da je njen imunitet od pre godinu dana sigurno bio jako pao posle parenja jer ona kao i ova druga zenka po meni nije nikad dostigla punu velicinu i snagu.
Moja je najveca greska sto sam dao zenku za koju nisam bio 100% siguran da je zdrava i sto sam sve vreme umirivao Stefana da je sve u redu sa gusterom a decko se stvarno brinuo sve vreme i jedno vreme me je zvao tri puta u tri dana. I dalje mislim da nije on nista kriv jer sam njegov terarijum video. Cak i da je dobio udarac, znam da leopardi svasta mogu da pretrpe od udaraca, tako da i dalje mislim da je zenka bila globalno gledano slaba.
Ali dobro , ovaj hobi ume da bude ponekad... najblaze receno neugodan i neprijatan.. zbog ovakvih stvari. Zato ja ne bih nikada uzeo npr. kameleona ili nesto zahtevnije. Dosta me je pogodilo to sve. Ako nista... bar pouka drugim teraristima, da se dooobro raspitaju o zivotinjama koje nabavljaju. Ja sam mislio da sam se dovoljno raspitao i naucio. Ali eto malo gde pise da leoparde ne treba drzati zajedno ako su suprotnog pola. Zato mislim da su forumi dobri. Moj savet svim gustero -hobistima je da drzite gustere odvojeno, oni su samotnjaci. I ucite na tudjim greskama.

Ako vas zanima jos neki detalj, samo recite, mada sam se dosta napisao i mislim da sam vecinu stvari rekao.

miljance
10.03.07., 00:56
Zaboravio sam samo da kazem da je zenka sa krivim nogama i dalje ziva i da se ponasa normalno. Nadam se da ce proziveti koliko toliko normalan zivot.
Ko zeli moze da navrati da je poseti ako ga zanima kako to izgleda.
I zadnji put kad sam se cuo sa Stefanom, bradata je bila sasvim ok, zivahna itd... Tako da mu zelim da ovaj put ima vise srece sa gusterom.
Obici cu ga ovih dana cisto da vidim kako mu je bradata i da se malo 'zdruzimo' posto mi je delovao veoma zalosno kad je cuo da je uginula ova zenka a i osetio sam da oseca neku grizu savesti koju mislim da nema potrebe da oseca jer je za sve stvari prvo pitao nekoliko puta i uradio je sve po instrukcijama.

jana
10.03.07., 01:14
U, hvala ti na tako opširnom odgovoru!
Disaster..Baš sam se rastužila..
E, i moja nije htela da jede preko tri nedelje i naslušala sam se kako je to normalna pojava. Ok, nekad jeste, u mom slučaju je bar mislim bila, ali umirala sam od straha.. Ja ih slikam, detaljno ih pregledam, nadam se da mi bilo kakav simptom neke bolesti neće promaći, a nedajbože da do njih ikada i dođe!
Nadam se da će tvojoj biti koliko može dobro!

miljance
10.03.07., 01:20
Pa da i moji gusteri su postili neko vreme preko zime. Smatram da imaju sposobnost da osete zimu cak i pod jakim grejanjem.
Stariji leopardi takodje cesto poste... Mada opet to je sve tako relativno, znam leoparde koji nikad nisu postili tj. zderu non stop nezavisno od bilo cega...
Svaki guster je individua.

nenad
10.03.07., 02:10
Moj leopard nije proslog proleca/leta skoro nista jeo oko 4 meseca. Ponasao se normalno, kretao se svaki dan, nije gubio tezinu, sve ok, samo nije
hteo da jede. Imao je dva-tri obroka za sve to vreme - jednog rovca, posle cega ni njih vise nije hteo da jede, tek po nekog skakavca (ako
nije bio zelene boje) i jednog popca. Sve zivo sam mu donosio da jede, ali nije hteo.

Onda je odjednom poceo opet da jede, i to bebe miseva koje inace nikad ne jede. Onda se vratio opet na tenebrije i sve ostalo sto je i ranije
jeo. Toliko o tome. Ne brinite previse oko toga. Rep im je skladiste, i dok god je debeo, gusteru post nista nece smetati.
Inace, gekoni su super, samo im je velika mana sto se skrivaju i sto su uglavnom nocne zivotinje. Ja mom samo rep vidim, najveci deo dana,
dok se sa agamom gledam po ceo dan.
A evo i slike

http://img92.imageshack.us/img92/9504/img0918iv0.jpg

kimo
10.03.07., 02:36
Šteta naravno, kao i kod svakog gubitka...najbitnije je da se raspitate pre kupovine bilo kog ljubimca, čak i kada mislite da znate dovoljno, ne ustručavajte se da pitate, često ima nešto što drugi znaju a vi ne jer se nekome to desilo...u globalu su to slabo ispitane životinje i kod nas nema adekvatne opreme, vitamina i veterinara(izuzev ovog jednog iz Subotice), nema skoro uopšte odgajivača, nema onda ni puno iskustva i tako to. Mada su u principu oni najizdžljiviji gekoni, opet postoji neki minimum uslova koje im treba pružiti. Što se tiče hrane, to je već druga stvar, mora se imati više vrsta. Raznolika ishrana je mnogo bitna. Ako imate super vitamine, ja mislim da oni nikako ne mogu zameniti različite sastave različitih vrsta insekata npr. tako da i o tome treba voditi računa.

Ne znam kakav bi mogla udarac da dobije u kičmu, jedino ako je pala, ili ako je imala nekog kamenja u terarijumu, pa da je srušila na sebe...MBD isto ne bi trebao da bude, jer to nije tako često kao što ljudi misle, bar koliko sam ja skontao, pogotovo kod noćnih guštera, ali opet to bi ranije primetio da je imala, teško da dobije MDB kao odrasla...jedino što meni deluje logično je to njeno generalno loše stanje, jer ljudi kažu da kada se pare prerano da se onda ženke skroz zeznu, mada opet mislim da ako pregura taj neki period posle parenja i poleganja jaja i povrati težinu, da neće biti posledica, nebi bilo loše da si je stavio u alkohol i onda nekom prilikom odneo veterinaru na seciranje, ali sada je gotovo već...

Ovo da osete zimu, to je tačno pogotovo ako ih ne greješ noću. Ali ovako teško da će primetiti, jedino ako je ranije imala razlike pa sada onako to oseti, naravno mora biti starija, kao te tvoje. Mislim da je bolje da im se pravi taj zimski period kada je kraći dan i hladnija noć barem ako ne i dan. Kod nekih vrsta je "cooling period" krucijalan za razmnožavanje, mada kod leoparda nije.

Nebi trebalo baš 4 meseca tako malo da jede, mada kao što je rečeno kada su odrasli imaju te periode dijete i ne treba da vas brine ako je sve kao i ranije, ali opet ponavljam, morate mnogo da gledate i pratite svakog gekona i njegovo ponašanje, kako bi uvideli da nešto nije uredu sa njim. Ja sve svoje gušter držim odvojeno oduvek, sada ću samo da ih spojim na kratko zbog parenja i onda opet posebno, mislim da je tako najbolje, jer se i lakše mogu pratiti.

gumi
10.03.07., 02:47
Pa da ženkama u trudnoći obavezno se mora davati dosta vitamina i posebno kalcija jer ga dosta troše na formiranje ljuske jajeta.Inače dolazi do ovakvih deformacija.Ali kod dosta se guštera javlja i umjetna trudnoća,tj. da ženke nose ne oplođena jaja.Tako da i ženka koja se nije parila može snjest jaja,bitno je samo na vrijeme primjetit da se to događa.Zatim možda je tvoja ženkica umrla od začepljenja (kažeš da joj je stomak bio nadut).Ako gušter dehidrira ili ako pije malo vode može doč do zaćepljenja i gušter umire jer ne može obaviti nuždu.

zarko
10.03.07., 03:02
mbs se jasno vidi na rengenskom snimku trebalo je da ga slikas ..ali verujem da ti niej palo na pamet.

nisam znao za ovaj drugi deo price nisi mi spominjao.
inace predpostavljam mbs jer udarc bi pokidao kicmu i tu bi bilo paralize udova itd....
tkao da je moje misljenje(vise nagadjanej ) mbs

i jos jedno bih dodao za cuvanje OBAVEZNO DNEVNIK -PISITE DATUME KOJI SU BITINI
to ne mislim presvlacenja vec infekcije povrede zapazanja ...
jako su bitna.
u pocetku covek ne zna na sta da obati paznju ali vremenom se izvesti i to moze da spase zivot jedinki
verujte

fala sto si podelio to sa nama

jana
10.03.07., 10:53
Nisam htela da zalazim dublje, ali ipak ima nekih diskutabilnih promena i kod mojih gekona. Naime, od kada sam im promenila podlogu, stavila pesak, pratila sam koliko ga ližu, kakav je apetit i sl. I pored posudice sa kalcijumom, primetila sam kako često ližu pesak. A onda su počeli da kake pesak a apetit je varirao. Obratila sam se Žarku, jer on ima godinama jedne te iste ljubimce, pa je i upoznat sa promenama i poslušala sam njegov savet, postavila papirnu podlogu preko peska kako bih ispratila dalja dešavanja. Ima 3-4 dana, samo su jednom kakili, i slikala sam. E sada se mnogo izvinjavam takvom pregledu, ali bolje je videti. Što se tiče apetita, nije loše. Npr. juče mi je ženkica skrljala 5 crva, i bila sam zadovoljna.
Prilažem najsvežije fotke, slikane sinoć. Da se videti ta privremena papirna podloga, ali samo dok ne skapiram šta je sa njima, pa mislim nabaviti pesak kao što ima Nenad.
Sada sam isprintala i stare i nove slike na štampaču, i verovatno je preterano, ali radi boljeg pregleda i upoređivanja iz meseca u mesec, zalepiću ih sve u dnevnik, koji je započet juče. Neću da mi se desi ništa slično kao Miljanu, baš me je potresla priča. Ne mogu ni da zamislim kako je proći kroz sve to. I hvala za svaki izlazak u susret.
Slede slike:

gava
10.03.07., 14:47
To vođenje dnevnika i stavljanje slika radi poređenja je jedna od pametnijih stvari koju radiš. Sa druge strane sitni pesak kao podloga nije baš pametno rešenje. Ja sam koristio i papirne ubruse, ali moji su ih jeli, pa sam ih izbacio. Zamenio sam ih sitnim šljunkom, ono koje se koristi za akvarijume. Oblih je ivica, dovoljno su veliki da ne mogu da ih progutaju. Ili da pokušate nešto slično što je Stufy uradio sa kamenim pločama

zarko
10.03.07., 15:26
ako si proemnila i ako vodis dnevnik...
srzi ih bar mesec dana ...
ja moje drzim na pesku (gradjevinarski) i nikad nisam imao frku ..na povrsini je sljunak recni koji oni ne zele da jedu a ispod 2-3cm je sitan sitan pesak koji se natalozio .kad oce da jedu pesak znaju da iskopaju rupu i lizu..ali imaju i kalc tako da je to jako retko

gumi
10.03.07., 18:54
Misli mda je pijesak najbolja podloga jer to je i prirodna podloga tih guštera.Pijesak i kamenje.A to šta oni jedu pijesak znak je da im nešto fali u prehrani (minerala).Ako ga jedu povremeno(skroz malo) to je radi lakše probave i to je normalno!!Možeš slobodno maknit taj papir i probaj nabavit preparate u prahu za guštere (Nekton).Malo povečaj doziranje i to je to.
Evo da vidite šta se dogodi kad se ne vodi računa o podlozi i kad se stavlja nešto šta može uzrokovat začepljenje kod guštera!
Pijesak to ne može uzrokovat!!!

http://www.geckosunlimited.com/forum/viewtopic.php?t=8066

kimo
10.03.07., 20:39
Čitao sam ja odavno taj linka, ali to može pesak da napravi...100%, ali kao što si sam rekao ako ima dovoljno minerala u prehrani onda ne jedu pesak puno, ali opet mislim da to zavisi i od individue. Najprirodnije im je kamenje, a između malo peska. Možda ne može od nekog sitnog finog peska, ali može od nekih drugih granulacija, tako bar svi govore, ja nisam imao problem sa impakcijom, ali imam ženku leoparda koja jede non-stop pesak ako joj dam, tj. ako je na pesku i zbog toga joj se izgubi apetit, pa je sada držim na papiru samo, ali to je i iz razloga lakšeg čišćenja i pregleda situacije...

gumi
10.03.07., 20:54
Pjesak za dječije pješčanike,ima ga kupit u pakiranju od 20kg i to koriste skoro svi koje znam da imju leoparda.Normalno je da povremeno jede pjesak ko što i moj kameleon povremeno jede zemlju.To je radi lakše probave.Al problem je kad stalno jede pjesak i zbog toga gubi apetit i na kraju može uginut.Al nije riješenje promjenit podlogu i stavit papir,problem je ipak malo dublji.Zapitaj te se šta mu fali pa on jede pjesak.Ako ima hrane i vode(ključ dobre probave),onda mu fali nešto od dodataka.Niti jedna jedinka neće jest pjesak ako je sve uredu s njom.

zarko
10.03.07., 21:04
nisma bas siguran da nece zdrave jedinke jesti ali nema veze..treba da se preispita da li je sve ok
]to sigurno ...

jana
10.03.07., 21:21
Zaboravih još nešto da priupitam..
Ok, ceo život provodim sa životinjama, jasno je da ližu svoj anus jel, ali sam to tek pre nedelju dana primetila kod ovih životinjica. Palo mi je na pamet da ih možda ne svrbi ili da im se nije nadražio taj deo jer to nisam do sada zapazila. Pitanje je krasno, ali me kopka.

A što se tiče vode, piju, ona pogotovo, svakog dana iz posudice. I ne bih brinula da je povremeno, usput onako lizala pesak, jasno je da je ok za probavu, ali ona je baš imala napade lizanja..baš ga je jela. A imala je posebnu posudicu sa isitnjenim Ca.

nego, upravo sam im prvi put dala neke fino odnegovane specijalne bubašvabe koje mi je dao Kimo i zaprepastila sam se kako su se ostrvili na njih. Čak se i ona zatrčala i kopala ispod kamena ispod kojeg se bubašvaba sakrila..takva zainteresovanost kod nje baš i nije viđena. Baš sam happy.

zarko
10.03.07., 21:46
higiena

jana
10.03.07., 21:51
jasno.

zbunilo me je što do sada nisam zapazila.

kimo
10.03.07., 22:16
To ti je to, eto ja kažem da čak te B.dubije moji vole više i od cvrčaka...ali ja držim sada sve žive hrane, ali uskoro ću da se prebacim na samo neke, jer nema smisla držati 5-6 vrsta, to je stvarno previše...po mojim nekim zapažanjima do sada i sa predpostavkom da će jesti tako i ove B.lateralise koje donosim sutra, mislim da je to idealna kombinacija za sve životinje, ali kada i ove druge zapatim i sa njima proverim ovo, onda ću da izbacim nešto tačnije ovo sve :)

Da higijene radi to rade, a za koji mesec videćeš i mužjaka kako liže hemipenis, i to dosta često sam ja viđao mog fat-taila. Tako da je to sasvim normalno, a ne kažem da će zdrave da izbegavaju pesak, ali sam rekao da svi to povezjuju sa nedostatkom minerala , a ja mislim da opet i kada ima minerale neke jedinke jednostavno jedu to, takva je moja ženka bila, a siguran sam da ima odlične vitamine...čak mi sutra stiže i nekton, ali imam već neke dobre zoo-medove vitamine. Postoji mogućnost, tj. čuo sam od nekih ljudi na stranim forumima, da neki gekoni upočetku malo više konzumiraju pesak i onda se to vremenom stabilizuje, mada to nisam ispitivao...

miljance
10.03.07., 22:41
Da, ja sam redovno posle njihove nuzde vidjao da se lizu izmedju nogu, i to tako izbace taj 'alat' da mi to bude gadno... :D

Inace ova prica sa peskom je davno prezvakana. Jedno je sigurno - pesak je sve samo ne prirodna podloga leopard gekona . Narocito ne recni pesak. Nije mi jasno kako svi ljudi to prepricavaju tu pricu da je pesak prirodno staniste leoparda?
Indija, Pakistan , Avganistan? Evo nek Goran posvedoci s obzirom da ih je video u prirodnom okruzenju u Pakistanu...
Zacepeljenje nastaje kod nezgodne granulacije sljunka, to bi po meni bila neka granulacija od 2-3mm za odrasle gekone. Pri takvoj granulaciji moze doci do zacepljenja i naravno moze i sa sitnijim ako preteruju sa unosom :D . Pogledaj na tom linku gumi sto si dao o kakvoj se tu podlozi radi, naravno slazem se neadekvatnoj.
To je moj stav.

Inace ja sam najvece leoparde video kod ljudi koji drze cvrstu podlogu u bilo kom obliku. Ko se malo raspita videce da ozbiljniji uzgajivaci u uzgojnim terarijumima drze samo papir i nista vise... i to u plasticnoj posudi. Pesak nikako ne moze 'podstaci' probavu. Zelim naucno objasnjenje 'podsticanja probave' kod leoparda peskom.
Takodje jos nisam video leoparda (zdravog ili bolesnog) na pesku koji nije imao neke kolicine peska u izmetu. Za zdravog gekona najbolja podloga je nesto cvrsto. Druga je stvar sto svi leopardi koje ti znas gumi su na pesku... Ne znaci da ce im se nesto desiti ali to nije najbolje resenje definitivno. Evo ja mogu samo da te zamolim da okacis bilo koju sliku leoparda u prirodi ... da vidimo taj pesak u prirodi.

Eto nenade rekao bih na primer da je tvoj pesak za dlaku bezbedan :D .

Ovo sve govorim i zato sto ovo nije prvi slucaj naglog pada apetita na pesku savrseno zdravih leoparda za koji sam ja cuo. Naravno da sve zavisi od jedinke do jedinke a i od peska naravno ali moje misljenje je da je u tvom slucaju Jana pad apetita uzrokovan peskom... pa nek me spale :D .
Naravno ozbiljniji uzgajivaci ne odbacuju mogucnost koriscenja peska ali naglasavaju da leopard mora biti dovoljno velik a pesak dovoljno sitan.

I naravno evo i ja malo da se razbacujem sa linkovima na brzinu iskopanim na googlu :D .
http://www.reptilerooms.com/forumtopic-45158.html
http://www.southyorkshireherps.co.uk/CareLeoHatchling.htm
http://www.drgecko.com/substrate.htm

Ne zelim da se neko uvredi , ja sam izneo moje misljenje iza koga snazno stojim.. a vi ako se ne slazete zadrzite svoje :D i slobodno ga iznosite i obavezno argumentujte...

miljance
10.03.07., 22:58
@ Zarko
Mislim da nije MDB, znam kako to izgleda, noge su joj bile zdrave, prave, vilica prava zdrava...samo cudan oblik iza kicme, mozda mi je to tako delovalo jer je izmrsavela dosta. Tesko mi je da poverujem da se MDB samo na kicmi ispolji, mada ko zna...
Sad kad malo bolje razmislim Impakcija... e to je moguce. Kod mene je uvek bila na cvrstoj podlozi i nije imala naduven stomak, ali moguce da je kod Stefana nesto progutala... jer on ima neki 'polusljunak' za koji sam mu ja rekao da ce verovatno biti ok.... Ali onaj prvi koji je uginuo nije imao zacepljenje jer sam ga secirao... Doduse bio je manji pa verovatno nije ni mogao da proguta...

@Jana
Inace sto se tice peska ne zelim da te plasim, bas naprotiv, samo hocu da kazem da je smanjenje apetita gekona na pesku ocekivana stvar. Vecina gekona na kraju nema problema sa peskom osim smanjenja apetita.

zarko
11.03.07., 01:01
prvo drugo ,moze impekcija to je kad ne moze da vrsi nuzdu i zaglavise izmet ili jaja a moze ida je nesto progutao i da se zaglavilo sto dovodi do bolova. ide izmet ali guster polak otone tu obicno nema spasa i dugo hoce da se razvlaci... onda nastupaju infekcije pad imuniteta....

a prvo. termin mbd (znamo sta znaci ) je sirok pojam..a rahitis kao takavse ne javlja prvo na vilici nogama itd... svaka malfromacija bila ona urodjena ili izzazvana nedostatkom vitamina moze dase podvede pod mbd.
zato je i neprecizan. mozda je organskin astalo.....jer povreda na kicmenom stubu mora da izazove hematom koji bi u teoriji morao da pritisne nerve i da izazove neke nevolontarne ili nedostatak pokreta..
to je moj samo tok misli...ne mora da bude..samo mi je upalo u oko tosto si spomenuo a nisam je video.a manifestacija na nogama vilici u opste ne mora da se javi ...moze da ima cakljav repic

mbd moze da se manifestuje smao tetanijama i slicnim problemima tkao da ona nije direkto i jedino vezana samo zakosti ..vec za Ca

nenad
11.03.07., 17:20
Pa, ako imate nedoumice, uvek mozete gustera da odnesete na snimanje. Ja sam na Vet. fakultet jednom nosio suncanog scinka na rendgen.
Tu se tacno vidi sta valja a sta ne sa kostima.
Inace, sto se tice peska, gledao sam leoparde na TV-u u prirodnom stanistu, i video sam da im je podloga zemlja, a da habitat i nije tako
suv, nego da ima i vegetacije. Sigurno da ih ima i na pesku, ali mislim da nisu tako izbirljivi. Moj je jedan period stalno jeo sljunak i izbacivao ga
sa izmetom, iako je imao Ca u terarijumu. Posle toga je to prestao da radi i mislim da mu nista ne fali. :D

zarko
11.03.07., 17:29
ma ova tema je prezvakana ...
jasno
ko ima nedoumicu iam dosta materijala ovde da proctia i da odluci za sebe :)

jana
18.03.07., 22:16
Ma ima materijala, ali eto mene opet sa svojim problemom.
Pa jako sam tužna, ne mogu da ise skuliram sa svojim nedoumicama..
Bio mi je K u poseti, hvala mu na klopi, i ukazao mi na nedostatak kod moje gekončice. Oduvek me drži, bez obzira na razlike od jedinke do j..pa kako nisu posebno aktivni..itd, kako njena pasivnost i slaba pokretljivost jesu ipak problem. Reaguje ona, pentra se po kamenju, jede, koprca kada je uzmeš, ali se vuče. Ima udubljenje između glave i leđa (kao da je prignječena nekad bila, a ne verujem u to), u zavisnosti od položaja joj iskoče kosti u tom "ramenom" delu. Slabije su joj prednje nogice, ali nisu sunđeraste, osete se lepo kosti kada ih pipneš. Eto, šta da se radi sada. Na rendgen? I ako nešto nije ok, sa čim mogu da pomognem? Ca i minerale redovno uzima..
Evo neke fotke, ali ne vidi se verno to o čemu ja pričam.

miljance
18.03.07., 22:23
Aj slikaj malo bolje prednje noge, meni su prilicno sumnjive. Koliko vidim ne moze da stoji na prednjim nogama uspravno.
Da ne malerisem odma aj slikaj prednje noge malo bolje.

nenad
19.03.07., 00:26
Ja bih ti svakako preporucio da je odneses na snimanje, a snimke mozes posle da dostavis onom veterinaru
iz Subotice kog je Kimo pominjao.

zarko
19.03.07., 03:31
i meni noga prednja izgleda lose...
snimke moze da ti pogleda veterinar trebalo bi da se vidi losa kost.. tj mora da e vidi..vec kalcifikacija to mora malo iskusnije oko.
inace odvoji je i pocni odatle ... polako
javi sta je bilo

kimo
19.03.07., 11:37
Taj gekon je imao nekih problema sa prednjim nogama, jer su one sada cvrste, tj. mislim da nije MBD, ali je nekada bio, jer ona bukvalno puzi, ne moze da se osloni normalno na prednje noge. Ne znam sta bi moglo biti sem MBD koji je prosao, ali su kosti ostale krive...

jana
19.03.07., 11:49
Slikaću kada dođem kući, potrudiću se da lepo zumiram. Ne znam sad, ako je bio mbd ili šta već, i ako su kosti zarasle i ojačale ali su tako šljampave, jel onda to znači da neće imati uticaja ne njeno zdravlje, da se neće mučiti, tj. da će se saživeti sa nedostatkom, tim otežanim hodom kao da je to normalno...? Pitam sad svašta, ali šta sad.
A ići će na snimanje još ove nedelje. Samo da vidim gde i kada može. Nervira me sad to jer verovatno sve mora ujutru, a ja RADIMMM. Naći ću neko rešenje...

zarko
19.03.07., 16:17
neverujem da oseca neki bol... neugodnost mozda ali to nije bitno jer ovako ima lepe boej ako ejde i sve je ok ..onda uzivaj ..imam zenku pictusa koaj ima isti lsucaj i vec godinu dana ona zivi i krece se ..jes da je to slabije i manaj je nego sto bi trebalo ali je sve ok...
opsuti se

miljance
19.03.07., 16:17
Generalno meni gekon ne deluje bolesno ali prednje noge su verovatno kao i kod moje zenkice u proslosti bile polomljene. Ako su sada cvrste znaci da su zarasle ali krivo. Verovarno ni prednje 'prste' ne koristi kako treba?
Tesko da ces uspeti nogice da joj 'osposobis'. Da si otisla kod veterinara kad su tek slomljene i da su na vreme bilo dobro mobilizovane mozda bi bilo drugacije. Isti problem sam i ja imao pa mi zenka sad ima slicne nogice kao ova tvoja.
Ne mozes ja mislim nista puno tu da uradis, osim da nastavis da je negujes sto bolje. Sumnjam da bi se neko od veterinara baktao sa opercijom.
I moja zenkica se isto vuce jer su joj prednje noge slicne kao kod tvoje. Bacicu veceras slikicu noga moje zenkice koja ima isti problem kao ova tvoja.
Bitno je da jede i koliko vidim ima normalne boje sto meni nagovestava da su nogice polomljene davno i da je generalno osim toga guster sada zdrav.
Ako je pak lom nastao skoro sto pre nadji veterinara koji bi to mobilizovao kako valja.

jana
19.03.07., 19:31
pre pola sata..

jana
19.03.07., 19:57
87. pokušaj da uspe post :angry:

jana
19.03.07., 20:18
i još dve...ona iz skloništa je njena uobičajena poza. Btw, slikano pošto je smazala bubašvabu :) isto je današnja.
I nema greške, snimaju samo u toku prepodneva.. Ne znam samo kada ću! Ne radite za privatnike!
Osećam grižu savesti zbog neznanja. Možda sam mogla nešto učiniti. A mislila sam na to i slala slike i kao sa slika izgleda u redu, i onda se primirim i tako. Ali kada sam videla kakav je ovaj drugi mezimac, odmah je bilo jasno da tu nešto smrducka.
Sada mi je samo da joj se tako dalje ne ugrožava zdravlje. A zaista nisam primetila neke promene na gore. Jede, šeta, sunča se..
Evo jedne sličice i dečkića kojem se uzvrteo rep kada je video bš

zarko
19.03.07., 20:30
ja bih ti toplo preporucio da iskuliras.
ne mozes nistada uradis sad...prednje noge su sigurno imale nesto..ali sad je verovatno ( ko sto kazes ) sve ok i zato je samo odvoji i kuliraj.
njoj ne smeta ..navikla se do sad verovatno....pomazi je povremeno i to je to
nemoj nigde da je vodis jer je to vec poodmaklo i nema svrhe ....

miljance
20.03.07., 00:48
Slazem se...
Evo i da vidis kako to izgleda kod moje zenkice zadnjih godinu i vise. Desna nogica je jos gora.