PDA

Pogledaj punu verziju : Rod Nhandu - slike i komentari



Strane : [1] 2

kimo
25.03.07., 19:02
Evo mislim da nebi bilo loše da se otvaraju teme o posebnim rodovima sa diskusijama isključivo o vrstama tog roda i sa slikama naravno pa da krenem. Evo slika mog Nhandu colloratovilossuma od 8-9 cm sveže prevučenog, prelep pauk, a i jako glomazan.

http://i171.photobucket.com/albums/u296/NS_exotics/ncolloratoviossum.jpg

zarko
26.03.07., 04:18
tebra kad sma video lsiku mislio sam da je genikulata..predpostavljam da nema samo toliko dupe koliko ima genikulata...
oni svi iz tog roda rastu ko konji...
jasma prezadovoljan n cromatusom

Stricek matija
26.03.07., 08:52
kimo..ovo nije N coloratovillosus.... ono..ni u kom slučaju... coloratovillosus je vidljivo drugačiji...

http://img506.imageshack.us/img506/5610/nhanducoloratovillosusxs5.jpg

marko
26.03.07., 12:03
@kimo - odlična ideja da se informacije i diskusije o rodovima nalaze na jednom mestu!

Čekaj jel ono na prvoj slici onaj tvoj coloratovillosus što stoji kod kompa?

@matija - jel ti kažeš da ona prva slika nije coloratovillosus? Nisam skontao tvoj post?

kimo
26.03.07., 13:09
Ja sam imao velikog N.colloratovilossuma i bio je kao na tvojoj slici, pošto mi crkao hard, sada nemam sliku, ovaj moj, postovan gore je 100% N.colloratovilssum, ali bukvalno dan posle presvlačenja, kada im bude crvena guza, ali videću kada se osuši skroz, jer je pre toga bio isti kao što treba, a sada je malo drugačiji. Inače su super i jako lepo se ponašaju, bar ovi moji, nisu kameni kao smithi i ekipa, nego često se šećkaju i menjaju mesta boravka. Super rod. Staviću i neke slike chromatusa samo da ih smestim lepše.

Stricek matija
26.03.07., 14:06
marko.. kažem da ono na prvoj slici što je kimo stavio nije coloratovillosus...

kimo.. nezam... kao što vidiš na ovoj mojoj slici..ili po bilo kojoj na internetu... on po cijelom tijelu ima crvene dlake... bio on poslije presvlačenja ili ne.... pogledaj bijele oznake na nogama.. tvoj je daleko od toga...

Bogica1985
26.03.07., 14:39
Evo mog chromatusa - 8cm

http://img217.imageshack.us/img217/4792/img1772ra6.jpg

http://img217.imageshack.us/img217/4903/img1776fn2.jpg

marko
26.03.07., 15:06
@Matija - slobodno mi reci da sam slepac ali stvarno ne vidim razliku, još sam noob, mada sam se malo i zbunio jer se ti i kimo raspravljate a obojica govorite o crvenim dlakama koje ima coloratovillosus...uf...

@Bogica1985 - super ti je chromatus, samo mi se ne sviđa to što taj pauk počinje strašno da mi se sviđa! ::D
Ovo zeleno je neka mahovina jel tako? Ili nešto veštačko? Nego jel ti miran taj chromatus? Da li se plaši kada otvaraš terarijum?

Bogica1985
26.03.07., 15:37
Jeste mahovina.
I sam se plasim kad otvaram da mi ne izleti jer je strasno zivcana,to je ustvari bila tarantula moje devojke i njene sestre.Njena sestra posto je nije upoznala(kakve je naravi itd.) uzela je u ruku i za delic sekunde joj je bila u kosi sva sreca da je prosla bez povreda a i moja sreca sto su mi rekle uzmi je necemo vise da je vidimo! ;)
Stvarno predivna tarantula!

gava
26.03.07., 16:27
Ne znam, ali deluje kao da je Matija u pravu. Kimo, ajde slikaj je ponovo, ali promeni ugao. Na nogama ne treba da bude toliko bela. Više deluje kao geniculata ili Brazilopelma ??? ??? ???.

Ig0r
26.03.07., 16:32
Bogice, da li mi se cini ili ti je podloga bas vlazna? Ja mog drzim na potpuno suvoj podlozi. jedino je podloga oko posude za vodu nesto vlaznija. Da li prskas podlogu svakodnevno? Koliko cm podloge ima u terarijumu? Sve ovo me zanima jer moj uskoro treba da dobije novi dom...

Bogica1985
26.03.07., 18:38
Vlazna je jer sam poprskao mahovinu pre nego sto sam slikao, ne prskam je svakodnevno vec 2-3 nedeljno,a podloga je 10-ak cm.

zarko
26.03.07., 19:43
i ja sma pomislio da nije genikulata, ali ja verujem kimu jer preko slike indentifikacija je teska...
pogledajte lividuma..i na obicnom svetlu 2 razlicite price....
inace stvarno na ovoj slici zalici ne gneiculatu...

Bogica1985
26.03.07., 19:51
Verovatno zato sto je sveze presvucena pa ne lici na sebe!

gava
26.03.07., 22:49
Normalno da mu verujem. Da nije napisao šta je ja bih mislio da je geniculata. Bio bih ubeđen da je geniculata.

kimo
26.03.07., 22:58
100 000% je N.colloratovilossum, poslaću slike kasnije tj. sutra, baš se vidi da jeste, jako je amla razlika, ali je on mnogo dlakaviji od geniculate i ekipe, videćete sutra sliku. Mogu da zbune kada su sveže presvučene, a kao što Žarko kaže blic je čudo...

gava
26.03.07., 23:01
Ma nije samo blic čudo već i ugao iz koje je slikaš.

zarko
27.03.07., 03:38
ma fala bogu..colloaratoviovsum nije toliko neupecatljiva da ne moze da se provali izmedju nje i genicualte...

zarko
16.04.07., 18:17
to je dobar izbor..ali pazi jako su agresivni kako rastu....tkao da nemoj da se zaneses :)
inace prva liga ...mnogim likovima lici na genikulatu..ali jasna je razlika...
kada bi cromatus bio krupan ko genikulata bila bi u prvih 10 na mojoj listi...

marko
16.04.07., 23:32
Baš na dosta mesta sam pročitao da su agresivni, zašto mi neko ne kaže da ću moći makar da ga posmatram na otvorenom (tj. sa otvorenom posudom). Neću se zaneti sigurno, tj. valda ::D
žarko...nije valda da te ove aplikacije na nogama ne privlače ni malo? Extra izgleda!

zarko
17.04.07., 02:35
ne znam na sta mislis ?
ako me pitas za kromatusa ja imam zenku od 16cm vec godinu -ipo mozda ?
i fenomenalna je i nudili us mi veliek pare ali ja nisma teo da je pordam jer mi se jako svidja.
mocices da je gledas bey problema ja sma probao da ih parim, jeste da je luda ko konj ali je moguce kontrolisati i nju i muyijaka koji je dosta tolerantniji...

marko
17.04.07., 13:16
Aha, mali nesporazum, po tvom prethodnom postu sam skontao da nemaš chromatusa?
Ne znam kako mi je to palo na pamet? I dobro je što je nisi prodao, meni se sviđa sve više i više :)

Samo na brzinu jedno off topic pitanjce (možda i nije off):
Koliko često jedu tako polu odrasli chromatusi (npr koliko bi često trebao da jede ovaj moj od ~7cm)
Ne znam koliko da mu dajem, ne mogu da ocenim, ovaj mali smithi pojede jednu tenebriju svakih 3-4 dana, a jedna tenebrija za kromatusa mi izgleda mali obrok? Opet znam da je ishrana isto relativna ali samo da čujem neki slučaj...

kimo
17.04.07., 15:54
Njega bi bilo poželjno hraniti fobasima i dubijom, tenebrija je premala za njega, inače su proždrljivi u globalu...

zarko
17.04.07., 16:57
daj mu 3 tenebrije...od jednom :) moj kjede po 5 od jednom...a inace mu dajem fobase i cvrcke..svaki 3-4 dan.

marko
18.04.07., 12:14
Ok, znači moraću preći na drugu ishranu, tj. ne ja nego chromatus ::D

Evo jedne slike i opet se izvinjavan na lošem kvalitetu :shy:

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Nhanduchromatus002.jpg


Btw, s obzirom da se tema zove "Rod Nhandu" mogao bi neko da opali neki tekst o njima, neko enciklopedijsko znanje, istorijske podatke whatever...

@žarko - fobase i cvrčke mu daješ pored tenebrija, kao dodatak?

zarko
18.04.07., 14:16
ne tenebirje us dodatak fobasi i cvrci su glavno :)

marko
14.05.07., 15:50
Ajde da pitam ovde pošto se tema zove Rod Nhandu a u pitanju je taj moj chromatus.
Da li neko od vas ima chromatusa duže vreme i prati rast i razvoj da mi kaže koliko traje premolt polu odrasle jedinke.
Znam da sam sada pitao jedno opširno i diskutabilno pitanje i da rast i razvoj zavisi od svega i svačega ali samo da čujem (tj. pročitam) neke slučajeve (ako ih ima).
Možda sam već negde napisao ali nema veze, ovaj moj je velik ~7cm (chromatus naravno :)) i ne jede "već" 10 dana, tj odbija da jede (juče je iskulirao fobasa koji mu je prošao ispred nosa). To mi liči na simptome presvlačenja. U jednom delu posude je ispleo tanko mrežu po tresetu koja me takođe podseća na premolt web (da ga tako nazovem).

Sad ako se neko u ovom tekstu izgubio pitanje je bilo koliko treba da traje premolt?

Geni
14.05.07., 16:30
Ja koliko se sećam moja ženka od oko 7-8 cm je postila 2-3 nedelje pre presvlačenja, ali nemoj da me držiš za reč. Ja to ne pratim baš previše. Kada prestane da jede ja joj jednostavno ne dajem mesec dana. Ako se u tom roku ne presvuče probam ponovo da je nahranim ;).

zarko
14.05.07., 16:44
moja oko mesec ipo ne jede...15cm zenka

Calyptratus
14.05.07., 16:54
Evo slike i mog Chomatusa sa terarijumom:

http://img512.imageshack.us/img512/4695/img0754hi4.jpg

Inace stalno se krece i to po "zidovima" stakla (kao na slici),retko kad silazi da kopa npr.,kao neki,sto mi je malo cudno al neka ga,nek je ziv i zdrav. :DNekih 7cm je i cekam da se presvuce da vidim kog je pola.Do sada je pojela jednog omanjeg cvrcka. :D
p.s. Do sada mi je 2x bezao i sakrio se u ormar sa stvarima.Iznervirao sam se al sam se posle o'ladio jer ipak sam ja kriv. :icon_cyclops:

marko
14.05.07., 19:18
Ja koliko se sećam moja ženka od oko 7-8 cm je postila 2-3 nedelje pre presvlačenja, ali nemoj da me držiš za reč. Ja to ne pratim baš previše. Kada prestane da jede ja joj jednostavno ne dajem mesec dana. Ako se u tom roku ne presvuče probam ponovo da je nahranim ;).

U čoveče ja nemam mira, ne mogu a da joj ne nudim da jede kao ti po mesec dana ako nisam siguran da je premolt u pitanju. Ali dobro je da sam pročitao to što si napisao. To znači da pauk može opušteno mesec dana bez hrane.



moja oko mesec ipo ne jede...15cm zenka
Mislio sam da je mnogo više, upoređivao sam sa malim smithi-jem koji ne jede nekih 20-ak dana. Na osnovu toga sam mislio da ćeovaj chromatus da pauzira par meseci.


@Calyptratus - extra mi je tvoj terarijum! Treba i ja da uzmem uskoro isti takav sa uglovima. Ovaj moj se ne penje više, kulira na tresetu, mada i nema gde da se penje jer je posuda plitka. Kako to misliš do sada je pojela jednog cvrčka? Skoro si ga nabavio?

Ovaj moj je jeo pre 10-ak dana, izborio se sa dubiom, extra je bio fajt samo mi je žao što nisam mogao da snimam jer je borba bila oko ponoći, a po ovom veštačkom svetlu se loše vidi i na kameri.

zarko
14.05.07., 19:29
calyptratus...ja bih nakvasi zemlju malo ....ja nikad ne drzim t na tkao suvom tresetu....

Geni
14.05.07., 20:07
Ja sve velike tarantule sem Theraphose blondi držim na potpuno suvom tresetu, samo sa posudom za vodu ;).

kimo
14.05.07., 21:19
Tako se i drže inače, tj. nema problema sa takvim držanjem, jer uglavnom ljudi zanemaruju relativnu vlažnost naših predela koja je nikad ispod 55-60% tako da nema problema, jedino kod manjih , mnogo manjih je bolje vlažiti ih češće.

Calyptratus
14.05.07., 21:40
Ja sve velike tarantule sem Theraphose blondi držim na potpuno suvom tresetu, samo sa posudom za vodu ;).

Ako Geni kaze onda ne treba. ;)

Kvasio sam povremeno ali vrlo malo,al onda razmisljam:"ovaj ne silazi uopse,mozda mu je prevlazno" i onda nisam kvasio.Ali opet on se penje tako da nije zvog vlage.Kod mene je bas alboral spider. :D
Uzeo sam ga skoro,odprilike 2 nedelje i od tada je jeo samo 1x,nije hteo vise,valjda se privikavao na tererijum.Ja se nikada ne brinem za tarantule da li jedu ili ne.Sa ovog foruma sam naucio da nikada netreba brinuti da li je tarantula jela.Kad tad ce da ogladni i jesce. :lol:

marko
14.05.07., 22:46
Dobro kaže Kimo, mnogi zanemaruju vlažnost vazduha.
Ovaj moj je sada stalno u vlažnom ćošku posude, samo kada otvaram posudu onda pobegne refleksno na drugi kraj i čim se situacija malo smiri odma se vraća u taj vlažni deo. Moraću mu ubaciti neku malu posudicu da vidim da nije žedan ili mu samo treba veća vlaga.

Geni
15.05.07., 08:49
Treba im dati ono što traže. Ja im stavim posudu za vodu, pa ako stalno stoje iznad nje zaključim da im treba još vlage pa počnem da im kvasim treset. Za sada je to samo blondi radila (od velikih). Kod malih je druga priča jer je nemoguće staviti im odgovarajuću posudu za vodi. A i lakše je prskati im posudicu.

Stave one do znanja i kada im smeta previše vode. G.rosea ne želi ni da pipne bilo šta što je vlažno :D. Moja B.emilia redovno posudu sa vodom, nakon što je napunim, prevrne i zatrpa je zemljom (sada joj samo sipam malkice vode u treset, čisto da ne bude skroz suvo).

A što se chromatusa tiče (da se držimo teme ;)), imam 2 komada i, koliko vidim, ne bune se mnogo ni kada im je suvo ni kada im je vlažno. Pošto ceo rod Nhandu traži malo veću vlagu, ne dozvolite da im ikada bude skroz suvo (posuda sa vodom je dovoljna) i neće biti ikakvih problema.

zarko
15.05.07., 09:12
ja sam okazem da volim da je oko 60% nego da je oko 50% ...
a ceo rod nandu trazi visu vlagu sto ne znaci da ne moze da podnesu 55%

marko
16.05.07., 09:30
Evo konačno jedne slike zadovoljavajućeg kvaliteta, morao sam da je postavim kako bi se što pre izvadio za sve slike koje sam postavio a bile su lošeg kvaliteta. :)

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Nhanduchromatus013.jpg

ToPa 12.02.
16.05.07., 19:35
ej odlican je...koje je velicine???

zokis
17.05.07., 00:36
Jako je lep i robustan.

marko
17.05.07., 09:20
ej odlican je...koje je velicine???
Već sam negde napisao, ~7cm. Još se nije presvukao kod mene, očekujem presvlačenje za manje od 2 meseca, baš me zanima koliko se poveća.




Jako je lep i robustan.

Word

Ne znam koji mu je đavo, samo baca dlaku? Nisam ga još video kako to radi ali iz dana u dan ima sve veće dve "ćelave" fleke na dupetu. Niko ga ne dira niti uznemirava. Doduše imao je u posudi fobasa jedno nedelju dana koji je samo kopkao neke tunele i ništa više (bio je stalno pod zemljom). S obzirom da chromatus nije bio gladan možda je bacao dlaku na ove vibracije od fobasa?

kimo
17.05.07., 16:52
Pa verovatno, ili jednostavno ne želi tebe za gazdu :) Oni su iglavnom dosta plašljiva vrsta...tako da je to normalno kod njih.

marko
28.05.07., 09:19
Au ljudi kako sam loše spavao, užas jedan.
Legao sam da spavam u 12 sati, i chromatus je ležao takođe ali na leđima :D
Prevrnuo se još u 9 uveče ali se do 12 nije ništa dešavalo.
Ajoj kako sam se samo tripovao hoće li sve proći kako treba...

Probudio sam se u 4 ujutru na kratko, mrkli mrak, spuštene roletne, ne vidi se prst pred okom, posuda sa chromatusom mi stoji iznad glave (tačnije na prozoru iznad glave), uzmem ja telefon da malo osvetlim posudu da virnem ima li nekih dešavanja. Chromatus u skroz drugom položaju, glava i dupe zamenili mesta (mislim obrnuo se za 180 stepeni), leži nekako na boku koliko sam ja uspeo da vidim, pomera malo nogicama. To je sve što sam video, nastavim da spavam, naravno uz kratko budjenje svakih pola sata/sat. Verovali ili ne sanjao sam da je sve prošlo kako treba !!!
Jutros kada sam se definitivno probudio, naravno :banana:, sve je ok!!!

Baciću slike u toku dana nadam se. happy happy happy

EDIT : ne mogu da uzmem košuljicu, kakav kralj, ladno mi preti. Neću ga više uznemiravati, hteo sam da uzmem košuljicu dok se nije osušila pa da vidim jel možda ostalo nešto za određivanje pola. Zubi su mu još beli pa neću da rizikujem da se iskrive ili tako nešto.

Kuni
28.05.07., 18:29
Bravo Markone, sad si i to pregrmeo, samo opusteni i ne hrani ga bar nedelju dana. I naravno, uzivaj u bojama, sad su najlepse.

marko
31.05.07., 12:19
Rekao sam da ću postaviti slike i evo ih, prošlo je 3 dana od presvlačenja, pustio sam ga malo da iskulira pa da ga slikam.

Prvo košuljica, solidno očuvana ali ništa od određivanja pola.
http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/kosuljica001-1.jpg

Zatim tri slike novog starog chromatusa (prve dve slike su se malo zamutile ali treća je ok skroz)
http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Nhanduchromatus014.jpg

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Nhanduchromatus015.jpg

http://i93.photobucket.com/albums/l57/exsyntax/Nhanduchromatus016.jpg

marko
12.06.07., 15:55
Ma nije moguće da su tako alavi? Ovaj moj svaki drugi dan pojede po fobasa (odraslog fobasa).
Nekako mi to zvuči puno (možda se 3pujem).
Bez zezanja bukvalno svaki drugi dan, znači 04.06, 06.06, 08.06, 10.06 i danas (12.06) ćapio po fobasa.
Kako vaši jedu?

Kuni
12.06.07., 18:42
Sad ti je u top formi za zderanje, jedan fobas na svaka dve dana nije puno, mozes ti ubaciti odjednom dva-tri, lako ces izvaditi ako ne pojede. Pa onda na svakih par dana dok moze, uostalom, nemas beba-pauka. Moja geniculata je manja od tvog chromatusa a omalti 4-5 krupnijih tenebrija odjednom, ubacujem jednu po jednu i sve ih skupi, povuce se i vari. Za par dana ponovim proceduru i opet isto. Suma sumarum, kada su za klopu onda stvarno klopaju.

Bogica1985
23.06.07., 20:03
Evo i mom doslo vreme presvlacenja, guza pocrnela i sad samo da cekam sutra,prekosutra!
trenutno ima 9,5cm

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_3068288.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_3068288.jpg)

Kuni
23.06.07., 23:48
Moj se nedavno presvukao i do danas ga nisam video. Danas se pojavio i to u neobicnoj akciji, naime, prvi put sam video chromatusa da skace u vis na plen. Znam da se kod avikularija desava da skoce sa zida terarijuma na drugi zid, ali nisam znao da i "jamari" tako vesto skacu. Ubacio sam veceg skakavca i dugo je kulirao u rupi. Odustao sam od fotkanja i zaklopio terarijum, skakavc je bio na bocnom zidu u gornjoj trecini, na nekih 10-12 cm od zemlje. Jednog momenta cuo sam samo jak udarac i video ga kako pada na zemlju sa plenom u "zubima". Neverovatno mocno je izgledala ta akcija, a "malisa" je ogromantan, mora imati ber 13 cm. Ovo sam prvi put video za nekih 6 meseci, koliko ga imam. Da li se jos nekom desavalo slicno?

marko
24.06.07., 00:48
@Bogica - zanimljivo da je i tvoj chromatus bacao dlaku isto kao što je i moj to radio mada ga ja nikad nisam video da to radi.
Dupe je crno nema šta, sad će mališa da poraste :) Jeli ispleo išta mreže? Ovaj moj je ispleo baš dobru mrežu dan pred presvlačenje.

@Kuni - odličan lov! Nije mi se to još dešavalo mada moj chromatus i nema gde da skoči jer od podloge do poklopca ima svega 6cm. Prebaciću ga za koji dan u terarijum (još uvek je u plastici) pa će onda možda i da skakuće :)

Bogica1985
24.06.07., 01:03
nije jos ali ce uskoro jer mu je dupe crno vec nekih 3-4 dana!

Kuni
24.06.07., 01:35
@Kuni - odličan lov! Nije mi se to još dešavalo mada moj chromatus i nema gde da skoči jer od podloge do poklopca ima svega 6cm. Prebaciću ga za koji dan u terarijum (još uvek je u plastici) pa će onda možda i da skakuće :)

Daj stvarno, prebaci ga u nesto luksuznije, odlican je primerak, cudi me da ti nije iskocio ako je visina 6cm. Inace, ja do sada nisam ni ubacivao nesto sto moze da se penje, uglavnom je krkao tenebrije, no ovo je ocigledno bio pravi izazov za njega (pa jos gladnog), steta sto nisam mogao snimiti, al' to je prakticno neuhvatljiv momenat. Al' zato uzivo posmatrati takav lov, ma fantazija. Sad ce cesce dobijati grasshopere ;).

marko
24.06.07., 01:40
Daj stvarno, prebaci ga u nesto luksuznije...
:shy: Evo samo što nisam, u ponedeljak verovatno, samo da sredim ventilacioni poklopac...
Ma extra love, doduše i moj je do sada jeo samo tenebrije i fobase, jednom sam samo uzeo od Momčila dubiu tačnije veliku dubiu da vidim hoće li jesti. Ne da je jeo nego su od bubašvabe ostali samo dugmići, a fight je trajao dve runde, ma ludilo jedno. Mogu misliti kako je tek sa skakavcima, oni beže da izvuku živu glavu ali chromatus je gladan :D

Kuni
24.06.07., 01:50
Sad se setih da sam prethodno fotkao skakonju, doduse ovo je manji komad koji je zavrsio kod andersonija. Naravno, tamo od mreze nije imao gde da se penje, a i onaj sveze presvuceni mu nije dao bas mnogo vremena da se negde zavuce. No, ipak skok chromatusa me je fascinirao. Kad sredis terarijum sibaj u prirodu, na cisto lepo mestasce pa u lov na skakonje...
http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_grasshoper.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_grasshoper.jpg)

Kuni
25.06.07., 13:29
Halapljivi stvor, ipak je izasao po tenebriju :)!
http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_dsc07451.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_dsc07451.jpg)

Bogica1985
27.06.07., 11:57
Da li je moguce da tarantula odlaze svoje presvlacenja ako oseti vibracije ili uopste da je u opasnosti?

Geni
27.06.07., 12:31
Naravno. To redovno rade. Na primer prilikom transporta. Često se dešava da se tarantula presvuče prvi dan nakon što je smestim. Odlagala je presvlačenje tokom transporta i presvuče se čim se smesti.

Bogica1985
27.06.07., 12:36
Aha ,posto mislim da se jedan fobas zavukao u treset a da ga nije pojela, e sad da li je pametno da je prebacim negde i da prerovarim terarijum kako bi nasao fobasa!?

kimo
27.06.07., 16:13
Nema potrebe...slobodno ostavi, jedino ako se plašiš da će se skoro presvlačiti i da joj može naškoditi, mada se to meni dešavalo i sve je prošlo bez problema.

marko
27.06.07., 16:23
Gledao sam na youtube-u snimak, tarantula se presvlači a skakavac skače okolo. Pretpostavljam da im to ne smeta (nekad) ali mene lično nervira kada fobas ostane u zemlji a znam da će presvlačenje.

Bogica1985
27.06.07., 16:28
Pa trebala je po meni vec da se presvuce ,vec dugo vuce crno dupe. Nisam hteo da razmisljam da li ce nesto da se desi, raskopao sam i nasao dva fobasa ,jednog ucaurenog a drugi se normalno seta i pravi kanale!
Vratio sam chromatusa i sad sam miran!

Bogica1985
28.06.07., 14:05
Stigao je i taj trenutak, pravljenje krevetica!

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_3101.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_3101.jpg)

marko
28.06.07., 14:10
Hehe znači danas-sutra imaš novog starog chromatusa :)
Kaži mi koliki je sada on i da li znaš kada se zadnji put presvukao?

Bogica1985
28.06.07., 14:13
Sad je oko 9-9,5 cm a zadnji put se presvukao u rupi tako da ne znam kad je to tacno bilo ali ima nekih 4 meseca mozda!

marko
28.06.07., 14:20
Ok hvala za info, očekujemo nove slike od tebe :)
Znaš li kog je pola? Ajde probaj sad kad se presvuče da slikaš taj deo gde bi tebale da budu spermateke (ako ostane nešto od košuljice) bez obzira kog je pola. Jel može?

Bogica1985
28.06.07., 14:34
Vazi!
Vec se okrenula, obozavam ovakve trenutke, kao da dobijam novu tarantulu! :D

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_3104.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_3104.jpg)

Bogica1985
28.06.07., 19:50
I evo kako je proteklo presvlacenje! Marko ovo je posebno za tebe posto su tvoje nocne zveri! ;)

Na ledja se okrenula u 14.30h ,a kada sam primetio da je pocela sa presvlacenjem bilo je 16.15h , a gotova je bila u 17h!

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_copy(1)ofimg_3125.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_copy(1)ofimg_3125.jpg)

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_copyofimg_3124.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_copyofimg_3124.jpg)

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_copyofimg_3128.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_copyofimg_3128.jpg)

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_3130.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_3130.jpg)

Sta mislite sta je decak ili devojcica, ja mislim ovo drugo!?

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_3181.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_3181.jpg)

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_3188214.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_3188214.jpg)

Pre presvlacenja je bila 9,5cm!

Slike njenog novog izgleda cu staviti naknadno jer se sad odmara i nije za fotografisanje!

marko
29.06.07., 00:52
Hehe strava, hvala za fotke!
Ovaj tvoj je brzo odradio posao, moj se okrenuo u 9 uveči i nije ništa radio do 12 - koja lenština :)

Što se tiče pola, stvarno nemam pojma, neka iskusniji kažu, mogu samo da lupim pa šta bude, recimo ženka.
Nema veze šta god da je treba slika i jednog i drugog pola zbog upoređivanja.

Bogica1985
29.06.07., 17:05
Novo izdanje chromatusa, jos ne znam raspon!

http://img2.imagetitan.com/img2/small/3/3_img_3189.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=3_img_3189.jpg)

Ig0r
30.06.07., 19:20
Zanima me jako jedna stvar vezana za spermateke kod Nchromatusa.
Moj se presvukao skoro i pošto sam bio prisutan i sve video odmah sam uzeo košuljicu i pogledao. Na žalost čini mi se da je mužjak. Ipak, nešto me zbunjuje. Video sam dosta slika od različitih vrsta među kojima neke spermateke koje meni izgledaju kao da su ženske to nisu. Zato bih molio nekog ko možda ima slike ovoga da ih postuje. Ne one mikroskopske nego od većih primeraka kao što je moj 11cm. Hvala

Bifrost
30.06.07., 19:43
Ja cu imati za koji dan :)

marko
07.07.07., 18:04
Ljudi nemam pojma koji je đavo ovom mom chromatusu, uopšte mi ne liči na sebe. Ne jede već 20 dana, od poslednjeg presvlačenja je pojeo 8 fobasa (svaki drugi dan po jednog) i tu je stao i napravio ovu pauzu. Poslednje presvlačenje je bilo pre oko 40 dana i sada mi sve ovo liči na još jedno presvlačenje ali pre vremena. Džabe mu ja nudim fobase, neće pa neće. Moram priznati da sam mu dao muvu da jede pre 4 dana (jer se fobas brzo zakopa pa ni ne kontam da li nije gladan ili ne stigne da ulovi). Pojeo je muvu ali je ona sama došla do njega, skoro da je sama ušla u usta :)
Nije valda da sam mu drastično ubrzao metabolizam čestom ishranom i visokom temperaturom pa će sad još jednom da se presvuče? Ajde da je chromatus mali pa i da očekujem neko presvlačenje za mesec dana ali u pitanju je poluodrasli primerak ~9cm? Ima li neko već slična iskustva sa ovom vrstom taratnule?

Edit: zaboravio sam da pitam jednu glupost, jel tarantula "vrši nuždu" (morao sam tako da napišem zbog cenzure :)) u premoltu? Nisam ranije obraćao pažnju na to pa mi je sad čudno kako to chromatus nije ništa đubrio već 20 dana?

zarko
07.07.07., 19:07
:D
vrse nuzdu, one bele zebancije koje nalazis na staklu :)

marko
07.07.07., 19:22
Da mislio sam na to belo ali sam hteo da napišem reč "k e nj a" ali cenzura bi odradila svoje :)
Pa šta se onda tripuje chromatus, jer nisam našao ništa belo već duže vreme? Možda ima zatvor :lol:
Mislio sam da je neko od vas već imao da kažem prevremeno presvlačenje sa ovom vrstom pa sam zato pitao.
Čudi me još što je jako miran, ono kao da skuplja snagu, ladno sam rukom izvadio fobasa iz terarijuma a on se nije ni pomerio :icon_scratch:

Bifrost
07.07.07., 20:41
:lol: Bas ima zatvor :lol: . Pa kad sam bio do tebe delovala mi je kako da ce se presvuce verovatno je to.

marko
07.07.07., 21:03
:D
vrse nuzdu, one bele zebancije koje nalazis na staklu :)

Sa zakašnjenjem, nisi dobro skontao, znam da tarantule vrše nuždu, ali pitao sam da li to rade u premoltu?





:lol: Bas ima zatvor :lol: . Pa kad sam bio do tebe delovala mi je kako da ce se presvuce verovatno je to.

Žnači i ti misliš da će presvlačenje. E sad će rogovi da mi izrastu dok ne izvadim dva fobasa iz treseta :evil:
Ko zna gde su >:(

Bogica1985
08.07.07., 02:32
E taj slucaj sa fobasima sam imao i ja,i onda sam nju izvadio prekopao nasao sta mi je trebalo i vratio je ,nakon par dana je sledilo presvlacenje!
Mozda je i vreme takvo da pauziraju sa hranom, ovaj moj se presvukao pre nedelju dana i sad kad sam mu dao fobasa nije ga ni pipnuo!

Bifrost
08.07.07., 02:34
Bogami fobas se bas dobro uturi. Sacekaj da padne noc tj sad negde nesto postasnu aktivniji pa ih mozes locirati, i potencijalno izvaditi :lol:.

zarko
08.07.07., 03:22
ne diraj fobase. nista joj nece biti...

marko
08.07.07., 11:11
Ma nemam pojma skroz sam nekako zbunjen. Nije jeo 20 dana, ne vrši nuždu, nije baš nešto agresivan, dupe mu se ne smanjuje, počinjem da se pitam da li je ovo stvarno chromatus? :) Možda je promenio vrstu :lol:




Bogami fobas se bas dobro uturi. Sacekaj da padne noc tj sad negde nesto postasnu aktivniji pa ih mozes locirati, i potencijalno izvaditi :lol:.

Već sam imao sreće za jednog, bio je tačno ispod posude za vodu, njega sam izvadio rukom i lično ga pojeo :)




ne diraj fobase. nista joj nece biti...

Ma kontam da joj ne bi bilo ništa ali "crv sumnje" je čudo. Već sam negde napisao da je chromatus hteo da napada odmah nakon presvlačenja, štapićem sam vadio košuljicu a on je zauzeo odbrambeni stav, zubi još bili beli ko sneg. Sve se tripujem da bi lako moglo nešto da se zezne i sa fobasima, znaju oni da izađu na površinu...

marko
16.07.07., 01:00
Ništa od presvlačenja, posle pauze od 27 dana (ne računajući muvu koju je pojeo pre dve nedelje) počeo je opet da jede.
Evo sad je uzeo tenebriju na zub i polako je guta :)
Nemam pojma šta mu/joj je značila ova pauza...
Eto još jednog primera da ne treba brinuti ako tarantula neće da jede po mesec dana.

marko
25.07.07., 23:20
Primetio sam i juče i danas da chromatus ostatke od hrane odaže odmah pored vode.
Ulovi plen, pojede u kućici (kokosu) i iznese ostatke na jednu gomilicu.
Neko je već negde spominjao (ne mogu da se setim ko) chromatusa kako ostatke odlaže u posudu sa vodom.
Eto možda je to još jedna karakteristika ove vrste a možda je slučajnost...istina je negde tamo... ;)

marko
19.08.07., 12:12
Još jedna vrsta iz roda Nhandu, dlakava ženkica, kod mene je samo na kratko, treba da sredim terarijum i pošaljem je drugu za Kulu.
Najradije bih je zadržao i javio drugu da nikada neće videti svog ljubimca :lol:

http://img216.imageshack.us/img216/7346/nhanducarapoensis001er5.th.jpg (http://img216.imageshack.us/my.php?image=nhanducarapoensis001er5.jpg)

http://img216.imageshack.us/img216/9530/nhanducarapoensis002bd8.th.jpg (http://img216.imageshack.us/my.php?image=nhanducarapoensis002bd8.jpg)

S' obzirom da su sve vrste iz roda Nhandu veoma dlakave osim chromatusa počinjem da se pitam zašto su uopšte tu vrstu smestili u ovaj rod?

P.S. ovo mi je već četvrti odgovor za redom, sramota me je više da postujem... :shy:

zarko
19.08.07., 15:37
e super izlgeda ..koja j to vrstaa lici na B.klassi

marko
19.08.07., 15:41
Piše u naslovu tog posta sa slikama ali izgleda da mi još nismo navikli da menjamo naslov poruke :)
U pitanju je Nhandu carapoensis.
Extra, crna skroz sa crvenim dugim dlakama!

Geni
19.08.07., 23:29
Prelepa je. Video sam je uživo pre no što je Marko uzeo i moram da priznam da je jako lepa. Liči dosta na vagansa.

zarko
20.08.07., 00:00
ekstra pauk je prelep mora da priznam da sam podcenimo ostale nandu e ....

Geni
20.08.07., 01:02
Generalni problem sa tarantulama je što zahtevaju dobru fotografiju da bi se videla sva njihova lepota. A nisu baš spremne da pozraju. Većina tarantula koje na slikama daluju 'obično' su veoma lepe u prirodi. Pogledajte samo G. pulchru!

marko
20.08.07., 14:48
Pulchra je zakon, pogotovo posle onih tvojih slika gde je baš bila raspoložena za poziranje!
Stvarno carapoensis liči na vagansa. :)
Moram da dodaj da je prilično agresivan, tj. raspoložen za napad na mrdanje :)
Bez problema se okretao i napadao štapić kojim sam ga gurkao prilikom prebacivanja,
na kraju sam odustao od gurkanja da ga ne bih nervirao puno i stavio ga sa plastičnom posudom u terarijum.
Brzo je ispitao teren, pio vode bez problema, kad sam video da se nije puno iscimao ubacio sam mu dva lateralisa
(ne odjednom) čisto da se zna ko je gazda u terarijumu. Pocepao je oba :)
Super pauk!

marko
03.09.07., 11:48
Evo snimka carapoensis-a kako ćopa, znam da se nalazi u maloj posudi nemojte me kritikovati, u tome je transportovana.
Primetite samo kako se drug cimnuo kada je pauk napao :lol: vidi se po snimku, on drži aparat:

http://www.youtube.com/watch?v=8U9dzloBs3A

marko
12.09.07., 20:25
Opet u nedostatku fotoaparata a pogotovo dobrog makro moda, postavljam ovaj snimak spermateka N.chromatus-a.
Bifrost je još ranije na osnovu spoljnog izgleda rekao da je to ženka.
Evo sad ja na osnovu unutrašnjeg izgleda mislim da su to spermateke i da imam ženkicu :D

pFOYwbVXQAc

Geni
12.09.07., 20:28
Ženka ;)

zarko
12.09.07., 20:36
da zenka ...

Kuni
12.09.07., 22:11
I dalje ne znam pol, ali ako je musko Marku ce se svideti da mu "cura" ima "frajera" u komsiluku ;).

http://img258.imageshack.us/img258/9890/img1526eb0.jpg

marko
12.09.07., 22:29
@Kuni - hehe naravno da će joj se svideti ako je to mužijak, mada bih ja rekao da je i tvoja ženkica.
Naravno to je samo moje mišljenje, svi znamo da još nisam naterao experience na high level.
Kad bi mogao da slikaš ravno sa donje strane, Bifrost bi ti odmah rekao koji je pol :)

zarko
12.09.07., 22:50
ili odozgo....meni ide od ruke da pogodim pol odozgo....?! ???
neam pojma ni ja valjda oblik dupeta..ali pa li kod terastrijalnih samo

Geni
12.09.07., 22:56
Imam jednog mužjaka, na žalost biće zreo za manje od godinu dana (sledeće presvlačenje) ali imam i manju ženku (sve radim naopako :D) pa bi taj eventualni mužjak imao još jednu damu za društvo ;).

Kuni
12.09.07., 23:11
Sjajno, sjajno, samo jos da utvrdimo da li je on il' ona!?

Geni
12.09.07., 23:16
Ma laki su za sigurno utvrđivanje. Spermateke su im veoma jasne i velike. Ne možeš da promašiš. prvo presvlačenje i znaćeš ;)

Kuni
24.09.07., 23:35
Bilo je u planu prebacivanje u veci ter. al' ga nisam pitao :angry: To nadrndano, brate!
http://img125.imageshack.us/img125/9135/img1729tf8.jpg
http://img219.imageshack.us/img219/1875/img1730yz6.jpg

Bifrost
25.09.07., 02:33
Uf, covece bas je opasna :D ::D

marko
25.09.07., 16:14
Stvarno opasna, pazi kako se na drugoj slici vidi kao da je nategla zube i samo što ne opali !
Pazi prste :)
Moja se totalno razlikuje, čak mislim da je malo plašljiva, pre neki dan sam je vadio iz terarijuma
sa sve kokosovim orahom, ona se držala iznutra, nije se bunila...

zarko
25.09.07., 17:27
predpostavljam da je tvoja malo manja?@ kazem jer su moji nandui bili ok do nekih 8cm onda su odlepili i postali stoke agresivne...pogotovu zenka koja udara na sve zivo...mada je moguce da nosi male pa da je ekstra nervozna ...drzim joj palceve

marko
25.09.07., 17:48
predpostavljam da je tvoja malo manja?@ kazem jer su moji nandui bili ok do nekih 8cm onda su odlepili i postali stoke agresivne...pogotovu zenka koja udara na sve zivo...mada je moguce da nosi male pa da je ekstra nervozna ...drzim joj palceve Mislim da su tu negde po veličini moja i Kunijeva, a moja je sada ~12cm...

Kuni
25.09.07., 18:42
Ne znam sta da ti kazem, ali premestanje nece lako proci, tako se namontira uz staklo da je ni teglom ne mogu poklopiti... mozda da mi pozajmis taj kokos!? Sve se nesto nadam da je u fazi pred presvlacenje, pa mozda kad to odradi malo smanji dozivljaj. Ovako, sto kaze Zarko, stoka agresivna, ne moz joj prici >:(. Pustam da oladi malo, strpljenje, strpljenje...


... pre neki dan sam je vadio iz terarijuma sa sve kokosovim orahom, ona se držala iznutra, nije se bunila...

marko
25.09.07., 18:59
... mozda da mi pozajmis taj kokos!?E od kokosa bi se teško odvojila, :lol: , taj kokos je odavno njen i mislim da bi bila slična situacija kao i tvoja da pokušam da joj uzmem :) A zašto ne presečeš plastičnu flašu, ona može da se savija, tegla ti je fiksirana?

Kuni
25.09.07., 19:30
Da, budem probao ali kada se zakuca uz staklo i tako namontira ne znam kako da joj pridjem a da je ne povredim, plastika je ostra pa se bojim da joj ne cviknem nogu ili sl. Budem video, nigde ne zurim.

zarko
26.09.07., 03:34
iseci kokakola f od 2 l na pola i poklopi je ...ja sam bez problema baratao sa dve jedinke istovremeno.
inace imam jednu hipotezu ali nije bas potvrdjena...ovkao glasi.
n hromatus postaje polno zreo kada mu se ploca na prosomioboji u tamno sivo, ili nesto poput poklopca na kestenu....i muzijak je u finalnom moltu dobio to a i zenka nije htela da se pari dok se nije presvukla i potpuno promenila boju ....
obratite paznju za vase hromatuse pa mi kazite....za neko vreme.

Kuni
12.11.07., 12:11
Nisam ranije primecivao ovoliku sklonost ka "heklanju", nagovestava li to skoro presvlacenje? Abdomen bas nije pocrneo?
http://img230.imageshack.us/img230/410/chromatus218vo4.jpg

kimo
12.11.07., 13:29
Pa čudno za chromatusa...moji nikada nisu pleli...pogotovo ne toliko, ali super je ::D

Geni
12.11.07., 14:44
Ovo definitivno nisam video ni kod jednog chromatusa do sada.

kimo
12.11.07., 15:30
Verovatno je to zbog toga, što su oni dosta plašljivi, tj. nervozni, pa pošto nema gde da se sakrije kod tebe, je primoran da se zabaikadira paučinom ...

Geni
12.11.07., 15:49
Pa moguće je ali koliko vidim ono je kora drveta. Ispod toga mu je idealno da se zakopa.

zarko
12.11.07., 17:27
moji su to radili....
i bili su u tamnim kutijama...
nema pojma sta moze da bude.. mozda malo stres sto kaze kimo

Kuni
12.11.07., 17:32
Ne znam sta da vam kazem, zato sam i stavio fotku. U tom terarijumu je vec dugo i do sada nije bilo paucine pre presvlacenja, tj. nije je nikada bilo toliko. Terarijum je trenutno na prilicno mirnom mestu, nema nekog posebnog niti dodatnog stresa, koru ima ali je nesto nije ni ranije koristio... Prosle nedelje je poceo da pletucka, po malo i diskretno po coskovima, al' preko vikenda odradi ovo gore pa sam malo zbunjen ???. E sad, vidim sta Zare kaze pa moram da primetim da mi je sada u kabinetu na znatno tamnijem mestu nego sto je bio ranije, ako to ima neke veze, mada ne verujem da tamnije ima veze sa stresom, tj. sumnjam da im tamnije smeta? Al' ako nije usamnljen slucaj a vidim da nije, racunam da je sve OK, sto se mene tice jos bolje, volim paucinu.

kimo
12.11.07., 18:19
Nije ništa što treba da te zabrinjava, jednostavno je čudno...nešto mu nisi stavio kako on želi :D Moguće je ako je tamnije da plete, jer možda konta da je u nekoj rupi, pa je onda sređuje...

Kuni
12.11.07., 18:50
I dalje mislim da bi uskoro trebalo da se presvlaci, nije skoro. No, to mislim vec nekih 20ak i vise dana, pa ga shodno tome i ne hranim. Poslednji put kada sam mu ubacivao tenebrije nije se obazirao, pa sam zakljucio "to je to" i vise nisam ubacivao. Ima li sanse da sam omanuo u zakljucku, da nije mozda gladan pa plete u kontekstu povecavanja verovatnoce da uhvati plen? Mada, lov mrezom nije njihov nacin lova, pa sumnjam? Necu nista dirati, mozda eventualno sutra probam ubaciti klopu da vidim, ako nije gladan garantovano je presvlacenje uskoro. A opet, deluje li nekom kao primerak pred presvlacenje? I jos jedno zapazanje, poslednjih nekoliko dana je znalo biti hladnije u kabinetu, spremacica ujutro otvori prozor (sto sam sada zabranio). Eventualno ako hladnoca nije uzrokovala neki vid stresa a ovo uticalo na "heklanje". Mada opet, geniculata je pored, mladja, klopa najnormalnije i ne hekla, a uslovi su isti. Otpornija???

marko
12.11.07., 19:10
Hmmm ovoliko paučine još nisam video kod mene, ali tako belu paučinu je chromaus odradio pri poslednjem presvlačenju. Ušao je u kokos i totalno zabarikadirao ulaz sa skoro neprovidnom paučinom. Ne vidim baš na slici ali izgleda kao da nije bacio ni malo dlake sa dupeta? Jel tako? Ovaj moj redovno baci makar malo dlake neposredno pre nego što potamni tako da sigurno znam kada će preslvačenje.

Kuni
12.11.07., 20:00
Ma da, dlake su na mestu a nije nesto ni potamneo, zato se i razmisljam da nisam omanuo u proceni oko presvlacenja i drzao ga bez hrane bespotrebno, moram sutra ubaciti bar tenebriju da vidim kakvog je raspolozenja, mozda je odbijao hranu iz nekog svog razloga, bio sit, bilo mu hladno (a i nije geniculata)... bilo sta a da nije post pred presvlacenje. Zapravo, planirao sam da ga prebacim pa posto mi je pokazao zube + odbijao hranu (a mozda je odbijao jer sam ga stresirao) ja ga ostavio na miru, i eto? Zaboravljen i ostavljen po strani poceo je hekl-hekl... U svakom slucaju, paznju je privukao. Razjasnim sutra~prekosutra bar dal' je gladan.

kimo
12.11.07., 21:01
Pa nemoj da dajep tenebriju, to mu je malo jako...dođi kod čiče da ti dam neke bubice za velikog pauka, samo da ga ne pojedu bubuice :D

Kuni
12.11.07., 22:33
Nema frke, budem svratio, nego, kad vidim da ne trza na tenebriju pred nogama onda nema smisla ni da mu ubacujem nesto vece, po pravilu nema akcije. Ocem kazati, imao sam i zohara, ali kad nece onda nece, znades ka'ki su ;) Jedino sto kanda nekada nece a da im i nije bas blizu presvlacenje, pa tada mozem napravit gresku u proceni i malo ga izgladnjivati (mada i dalje mislim da tolika paucina mirise na presvlacenje,al' budemo videli).

Kuni
14.11.07., 11:30
Da, to je bilo u pitanju :D.
http://img142.imageshack.us/img142/650/img2125by1.jpg

kimo
14.11.07., 12:07
Super...pogledaj koji je pol, mora se lako videti, odmah vadi košuljicu, lako ćeš je razvući...

marko
14.11.07., 19:14
Svaka čast! Prelep je tako sveže presvučen :)
Mislim prelep je uvek ali tako svež je posebno privlačan :D
Zanimljivo kako mu je telo tamno za razliku od prethodne slike.
E da Kole, ja sam prso skroz, pa video sam sličnu paučinu kod mene
isto dan pred presvlačenje (sad sam se setio, to je bilo još u maju
pa sam zaboravio). Chromaus je onda bio u plastičnoj posudi od 2 litre
i nije imao sklonište pa je dan pred presvlačenje isto tako razvukao zavese
na svakoj strani posude, znači ne baš tako puno kao tvoj ali približno.
Eto sad nešto zaključujem/kontam da je to zbog nedostatka skloništa.
Već sledeće presvlačenje kad je imao gde da se sakrije (kokos) samo je
zablokirao "vrata"...

Kuni
14.11.07., 23:38
Da, kao i svaka T. najlepsa je posle presvlacenja. Da sam banuo sat-dva ranije jos bih imao i fotke presvlacenja,
vidi se da je taze, tako tamna, ocigledno se jos nije ni prosusila. A to sto spominjes za paucinu, mora biti da si u
pravu, moj doduse ima koru ali ju je odavno prerastao. Bilo je u planu prebacivanj ali prica vam je poznata, nadam
se da u narednih desetak dana nece biti tako nadrndan i da cu uspeti da ga prebacim u komforniji prostor.
I da, nista ni ovog puta od kosuljice. Nisam mogao odmah da je izvadim i rasirim, kada sam dosao popodne i izvadio
skroz je vec bila suva i krta, i na najbitnijem delu potpuno iskidana i unistena :(. Dakle, pol i dalje ???.
http://img89.imageshack.us/img89/796/img2124crnv8.jpg
http://img223.imageshack.us/img223/3378/img2134crxg0.jpg

zarko
15.11.07., 03:41
tesko je sa slike al imuzijak nandu se na toj velicini razaznaje....samo pogledom

krakat je i izgleda ko "pauk" :) ako kapiras sta ocu da kazem...
dupe nikako nece da mu se ugoji ma koliko jeo....to je muzijak
koliko sad ima tvoja T?

kimo
15.11.07., 11:22
Pa mužjaci kod chromatusa mogu da budu jako mali i krakati kao i obično...recimo nekih 14cm-15cm...ne znam koliki je ovaj sada?

marko
15.11.07., 13:23
A to sto spominjes za paucinu, mora biti da si u
pravu, moj doduse ima koru ali ju je odavno prerastao.
Da, video sam da ima koru od drveta (pretpostavljam da je to ona ista kora koju
sam video kad sam bio kod tebe u kabinetu) ali nema šanse nju da iskoristi kao
zaklon, pogotovo nema šanse da se presvuče ispod nje. Iz tog razloga je za
sklonište prihvatio ceo terarijum i eto gomila paučine...





tesko je sa slike al imuzijak nandu se na toj velicini razaznaje....samo pogledom

krakat je i izgleda ko "pauk" :) ako kapiras sta ocu da kazem...
dupe nikako nece da mu se ugoji ma koliko jeo....to je muzijak
koliko sad ima tvoja T?

Možda je za odokativnu procenu bolje sačekati makar da se prosuši, slažem se da je
veličina već dovoljna za procenu pogledom (naravno za iskusno oko) ali znaš i sam kako
su čudni i mlitavi tako sveže presvučeni. Pored toga, dupe mu uopšte nije malo čak i posle
presvlačenja, vidi na slici da je veće od tela. To naravno ne mora ništa da znači i verovatno je
usled dobre ishrane...ali kad si već spomenuo dupe...

Kuni
15.11.07., 14:26
Skontao sam celu pricu, muski imaju manji ili manje okruglast abdomen i znatno su krakatiji
ali tako razlikovati jedinke je verovatno moguce kad gledate par komada istovremeno, jer
ovako nemam pravi reper da uporedim da li je krakatiji i oblastiji. Mislim da moj vise lici na musko
trenutno, ali tek se juce presvukao i zaista nije jeo poslednjih npr. mesec dana. Verujem da ce tek
za nekih mesec-dva biti prava prilika da probamo procenu ponovo, mada kosuljica kaze sve
(al kad je upotrebljiva). A i pitanje velicine (bar meni) je prilicno diskutabilno. Ako je negde na
forumu raspravljano o tome zamolio bih za link. Sta se zapravo meri, samo telo, raspon nogu,
raspon po dijagonali, u kom polozaju treba da je T. jer uzivo nikada nije kao kad "ispresujemo"
kosuljicu... Meni to deluje prilicno problematicno pitanje tako da nikada i ne iznosim neku procenu.
Iz ove poze dole (gde je prilicno skvrcen) kada krene "rasiri" se jos bar za trecinu ako ne i vise.
Ona bela posudica ima precnik 4cm, dakle mislim da mu je telo bar 6, a dijagonala nogu bi onda
mogla biti bar 12~13, mozda do 15??? Ne znam, meni ta sacometrija ne ide pa to ti je.
http://img151.imageshack.us/img151/4264/img2137xu4.jpg
edit. a da je kora mala, definitivno jeste, bar dva broja manja i tu je trenutno vise radi ukrasa ::)

marko
15.11.07., 14:40
Što se tiče merenja, meri se prednja desna - zadnja leva noga, po dijagonali.
Tj. može i prednja leva a zadnja desna noga :D
Do sada sam uvek merio kada stoje na zidovima, jer su tada skoro potpuno opruženi,
tada su u onom stavu kao tvoj avatar Kole, znači blago savijene noge.
A koja je veličina košuljice? Nju si sigurno raširio?

E da, drago mi je da si uspeo sačuvati nešto iz tvoje kolekcije ;)

kimo
15.11.07., 15:28
Pa ako je oko 15cm, onda ćeš već videti da li je muško ili žensko, jer je jedan na toj veličini bio odrastao kod druga...videćeš po rukavicama, tj. pedipalpama. To ti neće biti problem za 7 dana kada se osuši prošeta malo.

Kuni
15.11.07., 15:59
. . .
E da, drago mi je da si uspeo sačuvati nešto iz tvoje kolekcije ;)

Pa ostao sam na tri al' ne predajem se tako lako, sad kad pustim ovde korenje vidicemo moze li jos koji da se udomi :D.
Ako je to neki standard probacu kako si rekao cim ga vidim na staklu, sad je jos svez i ne bih vise da ga njakam.
Kosuljicu nisam sirio, skroz je suva i krta, morao bih kvasiti al ne nalazim vremena, no nisam je bacio.
A ako se pojave pedipalpe, problem pola je naravno resen i Markova cura ce imati spremnog decaka :D, mada mislim
da mu treba jos bar pola godine do polne zrelosti. Btw. sa koliko godina bi trebalo da su muski polno zreli, 2, 3???

Bogica1985
16.11.07., 16:26
I moja se presvukla pre nekih sat vremena, proverio sam i opet sam imao sreće, ženkica! :D
Stara košuljica je 10cm a kolika je sad to tek kad se malo osuši!

kimo
16.11.07., 18:16
Nisu u pitanju godine, ali N.chromatus ako se dobro hrani, mužjak mislim da može da bude spreman sa 1.5 godinu...ako se pojave zadebljane pedipalpe, nema čekanje, to se javlja u finalnom-ultimate presvlačenju i to je kraj...nema pola godine do zrelosti nego do smrti...ne baš pola ali godinu...

zarko
16.11.07., 19:26
moze i za godinu dana da postane polno zreo kao muzijak kojim sam nahranio moju zenku....

inace kuni ak odolazis donesi kosuljicu otvoricu je pa cemo videti...
pozdrav

Bogica1985
17.11.07., 10:09
Evo moje sveže presvučene ženkice

http://img250.imageshack.us/img250/6867/img0874bs7.jpg

@Marko - koje je sad veličine tvoja ženkica?

Kuni
17.11.07., 12:31
Ovde se bas jasno vidi zaobljen abdomen, ako uporedim moju i Bogicinu (a obe sveze, posle presvlacenja), moz' biti da stvarno imam muzjaka. Zna i moj da se nagoji i ima ogoman abdomen, ali mislim da nikada nije tako zaobljen, a krakat jeste, pogotovo posle poslednjeg presvlacenja.

zarko
17.11.07., 13:12
ne znam da li je uzuvo tako ali slika tvoje T kuni ima tanje noge, da li je to zbog fotoaparatai li nije ne znam. ali ako je i uzivo tako krakat verovatno je muzijak...

kimo
17.11.07., 13:44
ne znam da li je uzuvo tako ali slika tvoje T kuni ima tanje noge, da li je to zbog fotoaparatai li nije ne znam. ali ako je i uzivo tako krakat verovatno je muzijak...


Zato i ja mislim da je mužjak, možda čak sada sazreo, a i ako nije onda sledeće presvlačenje je spreman da praši...

Inače imali smo još jedno uspešno parenje N.chromatusa u Srbiji...desilo se pre nekih 7-10 dana, mužjak je živ, a nadamo se da će biti sve ok u nastavku...inače parili su ih Ivica(teo na forumu) i Insomnic iz Vranja...

Kuni
17.11.07., 20:23
Ma da, krakat je definitivno, fotka nije nista deformisala, tako da i ja sve vise verujem da je musko, pogotovo nakon Bogicine fotke jer mislim da se jasno vide razlike kako u nogama tako i po pitanju oblika abdomena. Ako uspem za koji dan cu probati da ga fotkam u pozi kao sto je Bogicin, pa ce sve biti jos uocljivije. Ova info. za parenje me bas raduje, ali nesto mislim da ce moj odraditi jos bar jedno presvlacenje.

Kuni
19.11.07., 15:26
Iako se na fotki ne vidi dobro (nisam mogao naci bolji ugao, a nisam hteo da ga guram) 100% je musko, "kukice" se u prirodi tako jasno vide da bi mogao njima da strika bez problema! Ako je to bio ultimate-molt onda verovatno i ne cudi tolika kolicina paucine. To dakle znaci da vise nema presvlacenja :(. Zavrsava karijeru ???. Sad sam malo zatecen, ocekivao sam bar jos jedno presvlacenje. Sta reci, ako neko ima zenku za parenje, dasa je izgleda spreman i na raspolaganju.
http://img228.imageshack.us/img228/7997/img2141bi5.jpg

Bogica1985
19.11.07., 15:33
Ajde ga slikaj celog ,da ga vidimo sad kako izgleda kad se raširi.

Kuni
19.11.07., 15:42
Budem probao sutra, sad moram da krenem. No za sada je stalno na mestu gde se presvukao prilicno skupljen, ne znam da li je to u redu, malo kao da je promenio ponasanje, dosta paucine i od presvlacenja na ovamo miruje ???. Cak sam proveravao da li je ziv, sve je OK ali ne mrda iz tog coska. Nisam do sada imao polno zrelog muzjaka pa nemam pojma sta dalje niti da li treba da bude nekih promena u ponasanju. Trenutno mi samo zao sto u nekom narednom periodu zavrsava svoj ciklus, al' tako to priroda namestila, sta se moze. Zna li se koliko jos (prosecno) posle finalnog presvlacenja mogu da zive?

marko
19.11.07., 16:03
E šteta, a baš sam mislio da će te kukice da sačekaju još koje presvlačenje pa da moja ženkica ima sa kime da se druži. Ovako ne znam da li će taj dasa da dočeka polnu zrelost moje ženkice. Njeno sledeće presvlačenje će sigurno da dočeka ali ne znam da li će tada biti spremna za intimu. :D
Bilo kako bilo, tvog dasu više ništa ne zanima osim jedne stvari... ;)

kimo
19.11.07., 16:41
Pa zavisi, ovaj mužjak geniculate kod mene, uopšte ne jede, samo je pleo sperm web 10 puta :) Šećka se i čeka novu priliku...samo se opusti i uživaj dok još liči na nešto, napravi neke super fotke da stavimo na moj sajt ako hoćeš i to je to...Ženki ima ali su već oplođene...inače ne znam šta će se raditi sa tolikim chromatusima u Srbiji ako oba parenja uspeju, ali otom potom...

marko
19.11.07., 17:02
@kimo - kako bre ne znaš šta će se raditi sa tolikim chromatusima?
Pa idemo u popularizaciju teraristike, besplatni chromatusići ili nešto simbolično
kao recimo 50din jedan mališan, max tri mališana po osobi (da ne bi neko zarađivao
na račun tuđe darežljivosti). To je neka moja ideja ako ikada budem imao kokon
koji broji par stotina komada. :D

Kuni
20.11.07., 14:29
Nisam mogao bolje, MNOGO je nadrndan, al' to je to i sasvim jasno se vidi.
http://img155.imageshack.us/img155/9618/img2147su9.jpg

Proka
20.11.07., 14:58
da da Mushkarcina ;)

Bogica1985
13.12.07., 20:13
Jel se nekome možda desilo da mu tarantula uništi biljku, zubima?
Juče sam premestio ženkicu chromatusa u krajnji terarijum i stavio scindapsus, kad sad gledam nju, nešto se nameračila na list ,i kad se pomerila vidim nema parčeta lista ,pogledam malo bolje a to parče joj stoji među zubima :shock:
ali naravno ga nije pojela već pustila posle minut!
Moraću da pripazim koje biljke stavljam sa njima!

marko
13.12.07., 20:32
Meni se nije desilo jer imam veštačko lišće kod chromatusa.
Možda je list bio vlažan a ona je htela malo da pije vode pa
slučajno pregrizla list? Nemoj da je kažnjavaš zbog toga :)

Bogica1985
13.12.07., 21:06
NIje bio vlažan 100% sam siguran ,i neću da je kažnjavam :D već me samo interesuje zbog čega je to uradila

zarko
13.12.07., 22:01
evo ti moja avikularija braumhauseni !!!
gledaj i cudi se :)
mislim da je to do vlage...znas da se scindaptus "znoji" pa mozda je tela malo da ga izcedi

http://img215.imageshack.us/img215/3530/avibraumdsc02183je3.jpg

Bogica1985
13.12.07., 22:14
Pa nemam pojma, ne znam koji im je to fazon!
Taj scindapsus je tačno ispod otvora za ventilaciju a i sat vremena pre toga sam gledao terarijum i nisam primetio vlažne listove , tada je baš klopala lateralisa, e sad možda je htela da opere zube posle klope :D

Bogica1985
24.12.07., 23:09
Ne prestaje da je zlostavlja!

http://img206.imageshack.us/img206/8163/img0994cz5.jpg

Kuni
24.12.07., 23:24
A cuj, ziva, zdrava i debela, ne smeta joj sigurno, a mozda i prija. Jest malo neobicno, al' ja bi joj ostavio, mislim, ako vec uziva nek joj bude, vis kako je opustena i srecna :D

Bogica1985
24.12.07., 23:25
Ma i puštam je, neka uređuje svoj dom kako hoće, nego to je što je malo čudno!

Ig0r
27.12.07., 15:08
Ma i puštam je, neka uređuje svoj dom kako hoće, nego to je što je malo čudno!


Mnoge tarantule će koristiti okolno lišće i druge materijale za maskiranje svog skloništa ako im se ukaže prilika tj. ako ga imaju u blizini... To nije toliko čest slučaj u terarijumima jer većina ljudi koristi najjednostavniju moguću postavku: zemlja, sklonište, posuda za vodu i to ti to... Međutim, iako tarantula može biti zdrava i napredna u takvom okruženju propušta se prilika da se posmatra njeno ponašanje u prirodnom okruženju. zato ja više volim malo prirodnije terarijume... Naravno za to vam treba malo odrasliji primerak jer nije baš praktično T od 2cm staviti u veliki terarijum. Takođe treba prostora ili će zbog velikih terarijuma u sobi morati da se smanji kolekcija...

Bogica1985
27.12.07., 16:32
E ,pa možda je to razlog ,jer u njenom terarijumu nema sklonište, nisam joj pravio ,pa je verovatno htela da napravi sebi neko, nisam razmišljao u tom pravcu.
I još nešto šta može biti zanimljivo, ona ga je tako izgrizla da ga je otkinula od lisne drške dok je list ostao ceo, moguće je da hoće da ga koristi za sklonište.

Ig0r
27.12.07., 16:54
Ja bih pustio da vidim šta će da se desi, probaj da joj ubaciš još koji već tako otkinut i po mogućstvu suv i poveći... Može da bude interesantno

Kuni
03.01.08., 14:26
Ne znam kako je to izveo, ali cinjenica je da ga nema, pobegao mi chromatus :S!

marko
03.01.08., 16:00
Jel on još uvek u onom terarijumu u kojem smo ga videli Bif i ja?
Pretpostavljam da je malo podigao poklopac i otišao u potragu za
ženkom.
:icon_scratch:

Kuni
03.01.08., 17:25
Jedva ga nadjoh u praznoj kutiji od stampaca.
http://img2.imagetitan.com/img2/small/8/8_img2475.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=8_img2475.jpg)

marko
03.01.08., 17:28
Hehehe sladak 'mališa' :D
Drago mi je da si ga našao! Jel chromatus kući ili na poslu?
Koji je zaključak? Podigao poklopac i izašao?

kimo
03.01.08., 18:26
Jel on ziv? Na ovoj slici je podvio noge pod telo, sto nije dobar znak...ako je aktivan tj. ako reaguje na vibracije onda je ok. Sigurno je podigao jer se secam da su ti terarijumi oko 15cm visoki, jel da? Cim ima oslonac moze da podigne teske stvari...

Geni
03.01.08., 18:59
Ovaj na slici je živ. Drugačije izgledaju kada uginu. Noge su im baš ispod tela a ne ovako sa spojenim prvim člancima iznad.

Drago mi je što je pronađen ;)

kimo
03.01.08., 21:38
Znam, ali čim podvije noge, ne valja, sigurno je dehidriran...

Kuni
03.01.08., 21:56
Ne znam sta da vam kazem, ne mogu da verujem da sam zaboravio dobro poklopiti terarijum a deluje mi nemoguce da je sam odskrinuo poklopac ???. U svakom slucaju terarijum jeste bio "s prsta" otvoren, mada nikada ne bih rekao da se kroz to moze provuci. A kada sam video kroz sta se provukao onda me dodatno panika uhvatila gde se sve mogao zavuci, tako da sam dobro i prosao sto se smestio u kutiju. A posto mi je chromatus na poslu, dodatno mi nije bilo svejedno, vec sam razmisljao kako da kolegama kazem da je tu negde tarantulica od 15ak cm (precutao bih ono da je vrlo nadrndana muskarcina). Posto me nije bilo 6~7 dana, a ne znam kada je izasao, racunao sam da cu ga naci mrtvog, ali ziv je mada deluje malo smoren, dok sam ga prebacivao nazad nije se becio na mene. Poza jeste malo neobicna, ali znao je tako da se namontira i u terarijumu. Bojim se da je prilicno dehidrirao, al' sta je tu je, bar sam ga nasao i necu morati da strepim za zdravlje kolega.
http://img2.imagetitan.com/img2/small/8/8_img_2477.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=8_img_2477.jpg)http://img2.imagetitan.com/img2/small/8/8_img_2480.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=8_img_2480.jpg)

kimo
03.01.08., 23:49
Nije mu ništa sada, nego kada sam video sliku vidim da su sve noge podvijene, to inače retko rade, ali je verovatno već bio delimično umoran i bez vode...sada je sve ok, samo mu nakvasi pod i činijicu i to je to.

Kuni
04.01.08., 00:15
To sam sve odradio i nadam se da ce biti OK, mada, kada sam ga nasao delovao je prilicno lose, jedva da se pokretao. Ako je proveo 5~6 dana u toj kutiji u kojoj nema ni v od vlage a centralno grejanje radi non-stop, ne znam sta da mislim, videcu u ponedeljak u kakvom je stanju.

kimo
04.01.08., 00:54
Neće mu ništa biti ako se aktivirao ikako, a prema slikama je ok, ako se ne kreće onda mu pokvasi baš deo zemlje na kojoj je. Inale imao sam ja dosta slučajeva sa mladim paucima i uvek ako ih nađeš na vreme da tako stoje samo pokvasiš staviš ubijenog insekta blizu i na malo toplije mesto, nema ti druge...

Kuni
04.01.08., 11:53
Koja je funkcija ubijenog insekta?

kimo
04.01.08., 11:56
Pa da ga pojede, čisto reda radi...meni je tako jednom uspelo sa jako malim paukom, oko 5mm raspon, izgleda se presvukao, a ja nisam video košuljicu koliko je bio mali i onda se bez hrane skvrčio, jer vode je imao malo, mislim da nije od vlage, ali pošto je jako malo bio izgleda je hrana bila problem. Posle par sati je klopao to i posle je sve bilo uredu...tako da ono da od gladi ne mogu umreti mi nije baš primenjivo na jako male paukove...

Kuni
04.01.08., 20:16
A ja bio ubedjen da se "pale" samo na zive zivuljke. Znaci, kad su gladni klopaju i mrtve insekte?! Nisam probao.

zarko
04.01.08., 20:29
da hoce....

ToPa 12.02.
04.01.08., 21:30
da hoce da jedu...tako ja cesto hranim manje tarantule ::D

Bogica1985
07.01.08., 16:27
Još jedna vrsta iz Nhandu roda.

http://img246.imageshack.us/img246/9687/img1039vy6.jpg

Nhandu Vulpinus , veličina 4cm

kimo
07.01.08., 18:16
Još je mali pa je taman, da vidiš kakve je boje moj...ne znam pol, ali mislim da je ženka, nešto sam video, inale je jako svetao i čupav, baš zanimljivo.

Bogica1985
07.01.08., 18:18
Nisam znao da imaš ,nisam je viđao kod tebe ,sad kad dođem ću da vidim!

Kuni
07.01.08., 20:11
Jel' im karakter kao kod chromatusa?

Bogica1985
07.01.08., 20:14
Još je mala tako da mi njeno trenutno ponašanje ne znači ništa, tj. i chromatus mi je bio miran pri istoj veličini a sad je pravi :evil:

kimo
08.01.08., 00:22
Mnogo je plašljiva isto kao i chromatus, izgelda da jedino colloratovilossum nije tako plašljiv...ostali su svi isti, nisi video jer imam malo tarantula pa se ne vide sve odjednom ;) Videćeš kada dođeš, interesantan pauk, mada je kod mene mnogo lepo i zanimljivo kopao dok nije postao veliki :)

Kuni
15.01.08., 01:31
Na zalost, nije se oporavio od onih 5~6 dana provedenih napolju. Fotke su tu kao info za sve koji nisu videli kako izgleda kada ugine T.
Sklupcana, podvijenih nogu... Steta, mogao je jos malo da prozivi :(
http://img2.imagetitan.com/img2/small/9/9_img2638.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=9_img2638.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/9/9_img2639.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=9_img2639.jpg)

Proka
15.01.08., 01:35
smor ... ###

Ig0r
15.01.08., 01:41
Šteta... I ja se pitam koliko će moj izdržati. Od poslednjeg presvljačenja nije jeo uopšte a po terarijumu mu se šeta dubia već sigurno 2 meseca... Ni za nju nisam siguran koliko će izdržati... NC izađe skoro svako veče iz rupe, napravi nekoliko krugova po terarijumu, pije vode ponekad i vrati se nazad... zagoreo do maksimuma... Je li nekom već crko odrasli mužjak chromatusa prirodnim putem? Koliko mu je trebalo?

zarko
15.01.08., 02:03
moj skoro da je crko... :)
grof@ da li bi poslao da probam ponovo da parim moju zenku?
tj ,ne znam da li je gravidna pa nebi marilo da ponovoi probam

Kuni
15.01.08., 02:12
Mozda sam zaboravio reci ali i moj, kao i Grofov, od poslednjeg presvlacenja nije pojeo bas nista. Prilicno sam siguran da je dehidrirao i da mu je ta novogodisnja setnja na max. 40ak% vlaznosti (ako je i toliko bilo u sobi u kojoj nema sta da isparava, sem radijatora) dosla glave. Ostaje pitanje koliko bi izdrazao bez hrane, Grofov ce posluziti kao primer.

kimo
15.01.08., 11:05
Mogu oni dugo bez hrane, ali ima par različitih mišljenja oko hranjenja...neko govori da ako ga ređe hraniš duže živi, a neko kaže da treba da se hrane koliko god jedu iako su odrasli mužjaci, pa sad kako ko odluči. Inače sam ti ja rekao na onoj slici kada si ga našao da je dehidrirao, nije skroz, ali... šteta svakako.

marko
18.01.08., 23:21
Dve nedelje posle presvlačenja sam izvadio košuljicu, extra je očuvana lepo sam je raširio i sad se čudim kako je razlika u veličini brutalno očigledna upoređujući dve poslednje košuljice. Naime poslednja je 12cm a pre toga 9.5cm, bruka koliko se tih 2.5cm primeti... šteta pa ne mogu da vam dočaram slikom... Uglavnom cenim da je trenutna veličina chromatusa najmanje 14cm (još je nisam merio) znači verovatno može da se pari, pa mužijaci šta čekate? Navalite (kad se chromatus najede), Grofe ti si prvi (mislim tvoj mužijak) :D
Ajd neko neka kaže koliko dugo ne nudi hranu posle presvlačenja na toj veličini?

Bifrost
18.01.08., 23:41
Pa dok joj zubi ne budu normalne boje (crne) :D

marko
19.01.08., 00:02
Hm, pa zubi pocrne relativno brzo, ja sam do sada uvek čekao da se završi protezanje (znate na šta mislim) pa sam ih onda hranio (a zubi pocrne pre završetka protezanja). Juče sam video chromatusa kako se isteže (13 dana posle presvlačenja) pa se pitam koliko će još? Nema veze, ne slušajte vi mene puno, već sam dobio odgovor, hvala Bif!

kimo
19.01.08., 00:09
Pa ubaci nešto pa vidi, neće napasti ako nije u stanju da jede...

Kuni
19.01.08., 00:12
Dve nedelje posle presvlacenja bi trebalo biti sasvim dosta posta, probaj, znas da joj nece nista biti i ako nece (i bas javi da li nece ;))

Bifrost
19.01.08., 00:26
Pa tebalo bi oko nedelju dana. Zubi ne pocrne pre protezanja vec posle nekih 5-8 dana. top sto malo dobiju na bolji nije crno. I pocetak zuba (deo sto viri iz helicere) treba da je crn kao sto je bio.

Edit: mislio sam da mislis na protezanje odmah posle presvlacenja ::D da naravno da se proteze narednih par dana :lol: nisam razumeo dobro :) ja sam vidjao da se poroteze i dugo (preko nekoliko meseci) posle presvlacenja cisto sto joj valjda tako odgovara.

marko
19.01.08., 16:21
...i bas javi da li nece ;)
Di neće, stradala je čim su se sreli tačnije čim je chromatus naleteo na nju.
Dubija se nije pomerala kad sam je ubacio ali džabe :)

Bogica1985
03.02.08., 23:16
Uslikao sam moju ženkicu, i uvideo da stvarno moram da joj smanjim klopu!

http://img87.imageshack.us/img87/4145/img1193wf7.jpg

Geni
04.02.08., 00:08
Pobogu Bogice :shock:

Nemoj da me neko još optuži da JA previše gojim tarantule! ::D

Bogica1985
04.02.08., 00:10
A nije to toliko strašno, znate ono da kamera dodaje malo :D

Kuni
04.02.08., 00:46
Stvarno izgleda fantasticno, nego, koliko puta dnevno je cesljas, svaka dlaka je na svom mestu, besprekorno.

Bogica1985
04.02.08., 00:58
Šta da ti kažem volim da mi tarantule budu uredne ::D

Bifrost
04.02.08., 02:36
Sta je to :lol:

marko
04.02.08., 15:41
Uslikao sam moju ženkicu, i uvideo da stvarno moram da joj smanjim klopu!
A ja se istripovao da treba da kontrolišem ishranu mojim mališanima!
Sad mi je lakše :lol:

Bogica1985
04.02.08., 17:14
Inače nisam vam rekao šta se desilo sa onim listovim scindapsusa što je mlada progrizla.
Otkinula je dva lista koja je pre toga izbušila kao švajcarski sir i ubacila u posudu sa vodom

Bogica1985
24.02.08., 23:35
Slika sve govori, šta bi bilo da je plastična mrežica

http://img253.imageshack.us/img253/1108/img1211oq2.jpg

marko
24.02.08., 23:42
Dešavalo se i meni ovo, isto samo jedan "zub", sada više ne radi.
Tačno se videlo kako je krivila metalnu mrežicu na nekim delovima.
Dobro da nije plastična... inače...

Bifrost
24.02.08., 23:44
Slika sve govori, šta bi bilo da je plastična mrežica


Hehehe nista, moja grammostola je to radila na plasticnoj i ne moze da je pokida... Moji su svi plasticni, nikad nista od ovih mojih nije progrizlo plastiku. :D

ToPa 12.02.
24.02.08., 23:54
da dako je i moja boehmi...samo sto se moja ukaci o zub i tako visi... 8)


Hehehe nista, moja grammostola je to radila na plasticnoj i ne moze da je pokida... Moji su svi plasticni, nikad nista od ovih mojih nije progrizlo plastiku. :D
za sada :lol: :lol: :lol:

Bogica1985
24.02.08., 23:58
Moja ovih dana sve nešto visi na mrežici, ne znam šta joj je.
Noću čujem samo lupkanje mrežice.

ToPa 12.02.
25.02.08., 00:02
hoce da pobegne :D
moja je to radila samo kad sam je prebacio u novi terarijum...pa se svugde setala...i tako visila na mrezici...istrazivala ::D

marko
25.02.08., 01:00
Isti slučaj kao kod Tope, dakle kačila se samo kada sam je prebacio u drugi terarijum.
U stvari kad malo bolje razmislim, jednom sam terarijum nosio za Kulu, znači nekih 45 minuta
drmusanja u kolima. Posle te vožnje je dva dana šetala po terarijumu i opet se kačila za mrežu
(verovatno bi izašla i tražila drugi smeštaj da je mogla, ovaj joj je bio previše drmusav :D)

Bogica1985
25.02.08., 01:02
Kod mene nije taj slučaj, u ovom terarijumu je već par meseci,nisam joj čak ni kamen pomerio

marko
02.03.08., 18:20
Bogice evo i moja ženka je nešto živnula, kao da traži izlaz iz terarijuma a isto joj ništa nisam pomerao??
Tumara uveče po terarijumu već nedelju dana, ništa mi nije jasno :icon_scratch:

Bogica1985
02.03.08., 19:48
Moja se primirila, više nije onako aktivna, a mislim i da će se u narednih mesec dana presvući, pošto se malo ofucala.

Bogica1985
21.03.08., 13:46
Jutros se presvukla ženkica ,ali se pojavilo nešto što do sada nisam viđao?!

http://img529.imageshack.us/img529/6109/img1290nl1.jpg

Geni
21.03.08., 14:48
http://www.teraristika.org/forum/index.php/topic,169.msg1822.html#msg1822

Pogledaj ovu sliku gore. To je moj vagans. Tu je jednostavno bio preslab skelet kada se formirao pa se od unutrašnejg pritiska potklobučilo. Pazi da to ne pukne i ne uznemiravaj, prilikom sledećeg presvlačenja će se izgubiti.

Bogica1985
21.03.08., 15:58
Aha ,znam i zbog čega se to desilo, pretovio sam je!
Još nešto, ako sam dobro shvatio to će očvrsnuti za par dana i više neću imati bojazni da će se nešto desiti?

Hvala Geni! ;)

ToPa 12.02.
21.03.08., 16:11
uh izgleda bas gadno :( valjda ce sve biti u redu...

Geni
21.03.08., 16:34
Jeste od pretovljavanja ali neće očvrsnuti u toj meri da ne bude opasnosti. Ostaće tako belo dok se ne presvuče. u principu, ako sada ne curi na tom mestu ne bi trebalo da bude nikakvih problema. Samo pazi da se ne povredi jer to može lako da pukne.

Bogica1985
21.03.08., 16:49
Uh, sledeće presvlačenje, ko zna kad će to da bude, sad je nekih 14+cm, ali šta da se radi ja sam kriv!

Geni
21.03.08., 16:51
Ma samo je ne vadi da se igraš sa njom i pazi da ne baca dlake (jer će nogom da trlja baš taj deo gde je plik) i sve će biti u redu.

Bogica1985
21.03.08., 17:04
Ma ne vadim je ja nikada, u poslednjih godinu dana je nisam uzeo u ruku, ali to za dlačice može biti problem jer se pre svakog presvlačenja skroz ofuca, odbaci sve dlaka, bukvalno kao da se linja.

Geni
21.03.08., 17:38
Ne bacaju oni stalno dlake. Nekada kada prave mrežu utrljavaju dlake u nju i tako obeležavaju svoju teritiriju. To rade mnogo nežnije nego kada se brane tako da to nije problem.

Bogica1985
21.03.08., 17:47
E pa dobro onda neće biti problema! :D

silwert
21.03.08., 21:20
e da je kuce sada bi ja zasio
i bude ki novo ::D
ako nije puklo za par sati to bi vec trebalo da malo ocvrsne bar tako se desava na ranama kod zivotinja
ma samo se stvori mala krastica i sve je ok ali nisam siguran dal ce ona to osetiti kao svrab jer se na psima to stalno desava pa se mahinalno ocese pa bude sranje
ajd obavestavaj sa slikama bas me interesuje kako ce se razvijati situacija i dal ce to da nestane

Bogica1985
22.03.08., 00:45
Ne znam kako će se ovo završiti ali ako ovako nastavi neće biti dobro, celo veče se licka, pa i to mesto je izgleda potkačila jer mi se čini da nije bilo ovako danas kad se presvukla.

http://img205.imageshack.us/img205/3033/img1304tb8.jpg

kimo
22.03.08., 01:03
Ne znam šta da ti kažem, ali ne izgleda obećavajuće...jel joj curi tu hemolimfa ili samo tako stoji ta kapljica i to? Ako misliš da curi stavi joj parče papirnog ubrusa na to mesto, to će zaustaviti "krvarenje" i kasnije kada se presvuče će zarasti. Mislim da to ne može da škodi, a i ima logike skroz.

Geni
22.03.08., 01:05
Izgleda kao da curi. Prati malo razvoj i ako definitivno curi moraćeš nešto da uradiš. Super lepak je dobro rešenje. Samo ga kapni tu gde curi.

zarko
22.03.08., 01:24
to ko kila kod ljudi..istanji se zid egzoskeleta....
prati i javi sta se desava

Bogica1985
22.03.08., 01:43
Ne curi ,već kao da je malo iscurelo i steglo se, videću sutra kako stoje stvari, pa ako treba i super lepak će da radi.

evo i slike ,vidi se razlika

http://img172.imageshack.us/img172/375/img1305ol9.jpg

kimo
22.03.08., 09:49
Nema potrebe za super lepkom...najbolje je ako već curi da se stavi samo neki mekši papir, poput papirne maramice, to će se stvrdnuti, ipak u lepku ima svačega...no kako god hoćeš.

Bogica1985
22.03.08., 12:12
Evo i slike od jutros

http://img397.imageshack.us/img397/9016/img1315rk4.jpg

što se tiče lepka ,mislim da ne bi bilo problema sa njim, jer koliko sam video na arachnoboards-u dosta njih je rešavalo s njime problem, on se brzo stvrdnjava i ne bi trebalo da predstavlja problem, ali kako stanje trenutno stoji mislim da neću imati potrebe za njim (nadam se da neće ponovo da čačka).

marko
22.03.08., 16:41
Uf dobro je ispalo na kraju. Na prvoj slici je izgledalo prilično loše...
Može biti da je od preterane ishrane, ko zna... Mada joj je i sada dupe prilično veliko,
čak i posle presvlačenja! Izgleda da ćeš morati malo da kontrolišeš tu ishranu :)

zarko
22.03.08., 16:43
mislim da je do nje same ,tj nesrece da se tako iztanjio egzoskelet ..ne verujem da je od preterane ishrane...
ali ko ce ga znati tacno

Bogica1985
22.03.08., 16:44
Ma 100% zbog preterane ishrane, jer sam je tako natovio da poslednja 2 meseca nije dobila ni bubicu, definitivno mora da se kontroliše ishrana. A stvarno to sam i ja baš gledao, čak i posle presvlačenja joj ogromno dupe!

kimo
22.03.08., 20:54
Ja nikada nisam imao problema sa preteranom ishranom, a stvarno sam imao debelih paukova...čisto sumnjam da je zbog ishrane, ali videćemo, ima tu puno stvari koje ne znamo o njima...

P.s. Imam odraslu ženku G.pulchra i dva malca Ceratogyrus marshalli (dugo očekivanih rogonji) ::D

marko
22.03.08., 21:07
:icon_scratch:
Stvarno si imao bruka debele tarantule, tj. još uvek ih imaš. Zato ti i ne stavljaš slike svojih paukova, inače bi pljuštale kritike :D

'ladno si iskopao rogonje! Trebalo bi i ove afrikanere uvrstiti u kolekciju. Jel to nešto za prodaju ili za sebe? (mali offtopic, sorry)

kimo
22.03.08., 21:51
Pa zato i kažem da me čudi da je od previše hrane, tj. skoro da sam siguran da to nema veze...baš ću videti večeras A.geniculatu ženku veliku hoće imati problema, ako ona nema niko ne bi trbebao da ima, jer ima abdomen veći od ping pong loptice(one veće profi :) ) bukvalno joj je prečnik abdomena 4cm...neka vam kaže Mirko aka ljubitelj slim paukova...

P.s. Naravno da nije na prodaju, rešio sam da ako nemam preko 5 komada iste vrste, nema prodaje :P Mogu se nabaviti ali su cene paprene...ovi su tek oko 1cm 2.preslačenje,ali narašće oni u prave zveri :)

marko
31.03.08., 18:20
Bogice evo kod moje ornate ista priča, presvukla se pre 5 dana i ima nešto slično na dupetu kao tvoj chromatus. Nije baš te veličine, malo je bliže spineretama ali otprilike tako izgleda. Ne bojim se da će išta da se desi zato što se ponaša sasvim normalno, ništa ne curi. Ne mogu da vam dočaram slikom jer je nemoguće išta uhvatiti kroz plastiku... Definitivno se to NE dešava zbog preterane ishrane jer ornata uopšte nije bila nagojena. Takođe nije ni zbog preterano velike ili male vlage jer je već jedno presvlačenje prošlo kako treba u istim uslovima, u istoj posudi...
Izgleda da se to jednostavno desi, problem prilikom presvlačenja i to je sve.

ToPa 12.02.
31.03.08., 18:46
moguce je da je to samo jedna nezgoda kod presvlacenja...
mada ja sam u pocetku mislio da je to mozda zbog vlage...
jer desavalo se da se tarantule ne presvuku kako treba zbog vece/manje vlaznosti...
:S

Bogica1985
01.04.08., 00:27
Nešto definitivno postoji ,ali šta je to? Možda ove nagle promene vremena ::D

Šalu na stranu, moja je počela da klopa, i danas je započela sa kopanjem svoje jazbine. Tako da je za sada sve pod kontrolom.

kimo
07.04.08., 21:37
Samo da dodam da je kod ove vrste potvrđena veoma velika razlika u veličini mužjaka...pre 3 dana mi se presvukao jedan za kog se mislilo da je ženka na osnovu veličine karapaksa i generalno. Ispade ta ženka mužjak i to veoma velik. Recimo da je po nekoj mojoj proceni ovako skupljen bar 4 cm veći od Grofovog mužjaka koji je spario Markovu ženku. Nažalost nemam slike za poređenja ali možda ih nekako napravim. Ne znam od čega zavisi ova velika razlika, ali definitivno ima veze sa rastom pauka. To bi bilo zanimljivo otkriti...zašto neki mužjak bude polno zreo ranije od drugog, na manjoj veličini, znači sa manjim brojem presvlačenja? Ili se neki pri presvlačenju ukrupnjaju i porastu više jednostavno od onih manjih? Šta vi mislite? Može se otvoriti nova tema o ovome, mada mislim da neće biti puno postova :)

zarko
07.04.08., 22:52
Emphebous murinus zenke jako variraju u velicini.
citao sma da idu od 14cm do 18cm rapson polno zrelih. zasto?
ne znam...

marko
08.04.08., 01:03
Ja bih rekao genetika (unapred da zanemarim uslove držanja i ishranu).
Verovatno kao i kod svih drugih živih bića (pa i kod nas ljudi) ima onih krupnijih, sitnijih, debljih, mršavijijh itd...
Ne možemo svi očekivati da ćemo izvući maximum iz svojih ljubimaca i svi da imamo kapitalce.

dule87
08.04.08., 01:09
hmm..mislim da je ce to biti najbolje pratiti na paucima koji su razmnozeni u Srbiji (ili ovi koji tek trebaju biti)..znaci ako bude razlike u velicini i vremenu polne zrelosti izmedju jedniki (muzijaka) iz istog legla..-znaci da nije genetika u pitanju, nego okolina i uslovi zivota...bar bi tako trebalo da bude...

ToPa 12.02.
08.04.08., 01:19
slazem se sa markom tj. isto mislim da je genetika u pitanju...

EDIT: sve izmenio!!!

@bifrost hahahahaa nisam u opste skontao...sve sam otvorio u new tab i kontra odgovorio... ###. ahahaah

ISPRAVIO!!!

marko
28.04.08., 16:25
Ajde koja slika. Posle obilatog ručka i bacanja "dugmića" od dubie valja se dobro napojiti :D

http://img222.imageshack.us/img222/1070/nchromatus02kl3.th.jpg (http://img222.imageshack.us/my.php?image=nchromatus02kl3.jpg)

http://img222.imageshack.us/img222/8770/nchromatus01ut8.th.jpg (http://img222.imageshack.us/my.php?image=nchromatus01ut8.jpg)

Milos008
29.04.08., 03:58
Ovo je moj N.chromatus uzet u decembru 2006 velicine 2 cm-a dok jesada dasaod nekih 16-ak cm-a

Geni
29.04.08., 17:02
16 cm? Ženka? Najverovatnije je polno zrela ako je tolika.

Bifrost
29.04.08., 17:07
Na slici ne deluje da ima vise od 8-9cm...

Milos008
29.04.08., 19:37
Slka je iz maja prosle godine
Inace ima nekih 13cm (sorry moja greska a u starhu su velike oci :) )
Veoma je nervozan tako da ga ne merim cesto a retko je na staklu, uglavnom visi na pozadini.
nego evo jos jedne istog (slka je od pre 2 meseca)