PDA

Pogledaj punu verziju : Dali je zmaj plivac?



svarog
26.03.07., 15:59
Ljudi nesto bi da znam !
Dali su bradate agame plivaci?
Dali treba da se kupa?
Jel neko probao to sa zmajevima?

gava
26.03.07., 16:45
Trebalo bi ih okupati s vremena na vreme, kažu bar jednom nedeljno, ali ih i treba navići na vodu.
Proveri ovaj link:

http://www.reptilerooms.com/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=19&page=1

Zero
26.03.07., 17:02
cuo sam da ih neki ljudi kupaju iako ih ja nikad nebi kupao jer oni su ipak pustinjske zivotinje koje se bas i nemaju gdje kupat u prirodi....

civi
26.03.07., 17:12
Kakvo kupanje,to su gluposti,životinje se znaju čistit i bez nas.Bradata će se bez veze uplašiti,a i može dobiti upalu pluća.Drugo da je tropska živulja pa onda možda,ali ovako bolje ne!

Calyptratus
26.03.07., 17:34
Moja rekto pije vodu,a kamoli da se kupa.Povremeno je treba prskati fajtalicom kao i sve druge gustere,i to je to.
Da li ih treba prskati kad menjaju kozu?Pitanje je uopsteno za sve gustere.

nenad
26.03.07., 17:55
Zavisi od jedinke - neke vole da se kupaju, neke ne. Moja ne voli, ali je ipak povremeno kupam. Ne znam kakve su vase, ali moja se ukaki gde stigne i
nekad zna poprilicno da se isprlja. Onda je lepo okupam i mislim da je to neophodno, da se ne bi stvarale bakterije.
Sto se tice fajtanja gustera, to je ok, posebno kad menjaju kozu, ali je bitna temperatura vode. Ako se guster sunca ispod lampe gde je 35+ stepeni
a vi ga poprskate vodom cija je temp. 20 C, sta mislite kako ce mu biti? Kao nama na plazi kad nas neko polije hladnom vodom. :D

zarko
26.03.07., 19:42
to su gluposti sto pricate. b agame se kupaju i to redovno.
ozbiljne odgaivacke kuce b agamaa jednom nedeljno kupaju i male jedinke..
cak postoji preporuka da posle puta se obavezno okupa..
voda treba da bude 35+C
ja moje kupam povremeno...
gusteri piju vodu na usta i preko kloake (i ima rehabilitujuci efekat)
i ako ne vole 100% prija...
a i plivaju agame 99%

nenad
26.03.07., 20:23
To sam i ja procitao, ali moja agama ne voli da se kupa. Nije se na to navikla ni posle 9 meseci. Kad je stavim u vodu samo gleda kako ce da pobegne,
iako je temperatura vode adekvatna. Ali, svejedno, ja je kupam povremeno.

oto
26.03.07., 22:06
Higena zivotinja prvanstveno odrzavanje terariuma,za agamu ja prskam predmete u terariumu i on lize tu vodu,skoro nikad nisam video da pije mada redovno stavljam posudu sa cistom vodom to treba posto gde oni zive ujutro ima dosta vlage zbog velike razlike u temperaturi noc-dan.Ponekad ga obrisem sa vlaznim sundjerom umocenu u caj od kemilice,ali i ovo potvrdjuje da svako ima svoj rezi rada pa ti izaberi i tebi a narocito i njemu najbolji nacin.Videosam i ugusenu agamicu malu u posudu za vodu posto ja usla i u hladnoj vodi ohladio se pa nije mogla izac i tako se ugusila.Desava se svasta ali ovakve price su dobre da covek nauci sta nevalja i sta valja.

nenad
26.03.07., 22:17
Tako je, u principu ako se stavlja duboka posuda sa vodom u terarijum mora da ima sljunak i kamenje na podu, da agama moze uvek da izadje.
Da li neko moze da okaci slike izmeta b. agame, ili bar da mi posalje linkove slika izmeta, ako mu je glupo da to kaci na forum ;)
Moja odavno ima polu-diareu, pa se bojim da nisu u pitanju paraziti. Moram da kontaktiram nekog strucnog veterinara, sto je ovde problem.
Pomozite mi sa nekom slikom ili informacijom, molim vas. Inace, sve ostalo je noramalno kod nje, nema druge simptome nikakve bolesti.

oto
26.03.07., 22:34
To je poblem ako hranis sa insektima iz prirode/skakavci,gliste,puzevi,misevi domaci itd./ako gajis sam onda ne bi smela paraziti da se pojave.Moze i od jednostrane hrane ili prehlada,analizu mogu da ti naprave veterinari pa da potrazis nesto kod nas ,to moze i bakterioloska infekcija da bude.

zarko
27.03.07., 03:40
evo ti slika ali nece ti mnogo pomoci ..isusena je...i pokakala se u ciniju za povrce :(
moze svasta da bude....
pocni prvo sa izbacivanjem kupusa , salate...daj joj maslacak sa proverenog mesta.
kod veterinara mozes da dobijes lek protiv diareje ne bi trebalo da skodi to su bezazleni lekovi bez posledica...

nenad
27.03.07., 12:12
Hvala na slici i savetima, ne dajem joj vise kupus i salatu, ali su joj pre glavna hrana bile gliste koje sam uzgajao. Sve jedno, moguce da je od njih nesto zakacila.

svarog
27.03.07., 13:45
Jel to znaci da ja sada snavatam mog Gligorija (agamu) napunim lavor mlake vode i pustim ga da se brcka?
Jel da mu stavim i neku patkicu?

gava
27.03.07., 14:39
To šta ćete ti i Gligorije da radite, je vaša stvar. Mi smo ti napisali da li treba da ga kupaš ili ne, a da li češ... to je tvoja stvar

nenad
27.03.07., 16:44
Da, kupaj Gligorija (usput, verovatno te mrzi sto si mu dao takvo ime :D), nek se brcka 15-20 min, mislim da ne bi trebalo duze.

svarog
27.03.07., 17:36
Imam srece te nije svestan da se tako zove, tj. da ga ja tako zovem!

gava
28.03.07., 10:37
Ime u opšte nije loše. Mogao si da ga nazoveš npr..... Nenad?!
Pošto mu je prvi put da se kupa, jako je bitno da se sve vreme oseti sigurnim. Jednom rukom ga drži pomalo odignuto da može da vidi šta se dešava van lavora, a drugom ga polivaj. Nemoj se iznenaditi ako se ukaki ;)

nenad
28.03.07., 11:38
Slazem se, Nenad nije lose ime za gmaza. :D
Ja razmisljam da zabe nazovem Gava1, Gava2 i Gava3, ali kad dodjes veceras, dogovoricemo se.

gava
28.03.07., 15:12
Hehehehehehe
To deluje kao dinastija... Lord Gava I Karington. Pa prosto savršeno, oduševljen sam.
Kad smo kod toga, ja mojim životinjama ne dajem imena. Ne znam šta će im ako ne reaguju na njih. Tarantule zovem latinskim nazivima, pošto još nemam duplikate. A i da imam sve bi ostalo isto. Zmija je zmija, stonoga je stonoga, e a jedino je hrčak miš. Tako ga ja zovem. Devojka ga zove Cvrle, a sestra Kiki. Brat ga zove Nesrećnik jer misli da ga ne hranim redovno. Uglavnom, dinastija Gava mi se sviđa.

nenad
28.03.07., 17:22
vazi, sto se tice dinastije, samo pazi da se ne uparis sa nekom zivuljkom ::D
Imena dajem zivotinjama zbog sebe a ne zbog njih. Lakse mi je da kazem kevi, ako ja nisam tu, da nahrani Frica, npr. nego leopard gekona.

svarog
28.03.07., 17:44
Vidis da ljudi imaju potrbu da svoje ljubimce oslovljavaju imenima, samo da bi ih izdvojili iz gomile drugih istoga roda.

gava
28.03.07., 20:08
Nenade, ajde lepo priznaj kojeg mučenika zoveš Fric. On ti možda oprosti, ali Bog i istorija neće nikada.
Ma zovite ih kako hoćete, samo kažem da ja to ne radim jer ne vidim smisao u svemu tome. Ovo je krajnje individualna stvar i svi mi imamo razloge za i protiv. Ja sigurno neću dati ime nijednom mom ljubimcu, i nećete me ubediti.

Ali je činjenica da niste u pravu ::) :th_ROTFLMAO: :banana: :icon_thumright: :th_Wave: HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

zarko
28.03.07., 20:43
ja mojima ne dajem..jedino iguana je dosla sa imenom i ostalo je tako..
inace smatram da ne treba da im ja dajem..
nista drugo ,razlog je sto mislim da je glupo.
bez uvrede svi vi koji ste dali..ja sam samo takav :)

svarog
28.03.07., 20:49
Pa kad imate krdo divljih zveri!
Vas i mrzi da izmisljate imena i da ih pamtite!

gilezmaj
29.03.07., 12:44
shvatam ja vas ali meni su gusteri isti ljubimci kao i psi i macke tako da nevidim razlog zasto da ne :icon_cyclops: :icon_cyclops: :icon_cyclops:

nenad
06.04.07., 21:32
Evo jedna slika kupanja agame. Nije bas odusevljen vodom, ali mislim da ih treba kupati.


http://img75.imageshack.us/img75/708/kupanjejv1.jpg

zarko
06.04.07., 21:40
kako ne ..pogotovu malima prija zbog presvlacernja....
lep je bas malisan....

nenad
06.04.07., 23:14
Ma, kakav malisan?! Ima 42 cm!

zarko
07.04.07., 03:07
strava :)
svaka cas moj 3nog ima oko 45 a muzijak 55cm ogroman je glava mu je ko cepanka...i puno se smirio sto me jako obradovalo

nenad
07.04.07., 10:56
Nisam razumeo ovo 3nog ??? !!!
Moja agama je nesto usporila sa rastom, u poslednjih par meseci samo par cm. Ne bih voleo da stane, bolje da bude veca :D
Ima sad 10 meseci. Mirna je ujutru, ali kasnije u toku dana, kad se dobro osunca, ne voli da se uzima u ruke :(
Inace, pricao sam sa veterinarom iz Subotice. Trebao bi da uradi analizu njenog izmeta da otkrije koji je paraziti muce, pa ce da dobije neke
kapi.

zarko
07.04.07., 13:23
pa imam zenkicu koja ima 3 noge :)
ako lepo to je suepr savesn odo tebe i tako treba da se radi na prve znake da se podigne alarm.
to je jedini recept za uspesno cuvanje i dugovecnost

nenad
07.04.07., 14:29
Sto je najgore, nije bas na prve znake. To traje vec neko vreme, ali sam mislio da je dijeta u pitanju. Medjutim, kada sam isprobao sve
opcije, video sam da to vise nema veze sa hranom, nego da postoji neki drugi problem.
U sv. slucaju, nije nista strashno, jer on normalno jede i sve ostalo. Nadam se da nece biti problema i da ce brzo ozdraviti. Problem sa agamama je
to sto se cesto desava da posle lecenja antibioticima dobiju zute gljivice, od kojih takodje mogu da uginu. Ako sam dobro ukapirao, oni imaju
bakterije u organizmu koje se hrane tim gljivicama i ne dozvoljavaju da im skoci broj. Kada se guster tretira antibioticima ubijaju se i pozitivne i negativne bakterije, pa tako da nema sta da brani organizam od gljivica, i moze da se desi da dodje do nekontrolisanog mnozenja. Nadam se da nece to zakaciti.

Kako to da tvoja zenka ima tri noge? Napisi nesto vise o tome.

svarog
07.04.07., 17:22
I ja sam okupao svog zmaja. Nesto se nije mnogo bunio. Kada oseti da ima tlo pod nogama(barem pod jednom) on miruje. Napumpa stomak i kao da coolira. E a kada ga pustim odlicno pliva. Ja sam ga kupao u velikom lavoru sa puno vode.
Mislim da mu toplota vode prija. Odmah se preljustio lagano posle kupanja.
Po ovom iskustvu, treba ih kupati :D

nenad
07.04.07., 17:29
Da, posebno ako imaju zatvor.

zarko
08.04.07., 22:10
pa ci mje izaso iz jajeta jaci gusteri su mu odgrizli nogu ali ja nisma hteo da ga "udariumm od zemlju" i sacuvao sam ga...
tkao da sad imama zlatnu zenku ..mislim zlatne boje :)
trebalo je jedno 4-5 meseci da to odpadne kako treba i na kraju je zavrseno ....

nenad
08.04.07., 22:20
Bravo, momce,
tako treba sa zivotinjama! :D

IV@N
24.04.08., 23:54
izvinite sto upadam da li se leopard gekoni kupaju,procitao sam na nekim sajtovima da treba na nekim da ne ja mislim da netreba posto moj geko bezi od vode kao djavo od krsta.Da li sam u pravu :th_ask:javascript:void(0);
th_ask

zarko
25.04.08., 02:09
moze da se kupaju...

IV@N
29.04.08., 14:24
koliko raste agma, i da li bi mogla da zivi u terarijum dimenzija 70x30x30 ???

nenad
29.04.08., 15:23
Rastu od 40 do 55cm, retko vise od toga. Ne mogu da se drze u terarijumu tih dimenzija.

zarko
29.04.08., 17:13
ne moze....