PDA

Pogledaj punu verziju : Grammostola aureostriata



gava
27.03.07., 14:24
Ime: Od latinskog "aureus" zlatan i "striatus" pruge. Stari naziv ovog pauka Eupalaestrus campestratus

Može se naći na planinskim visijama Paragvaja, Argentine i Urugvaja, važi za najveću tarantulu koja se može držati u ruci bez problema. Raste i do 20cm u rasponu nogu. Poznata je i po nazivu Zlatno kolena tarantula zvog zlatno žutih pruga koje joj se pružaju preko kolena i nogu. U kombinaciji sa čokoladnom bojom tela, ova tarantula predstavlja jednu od lepših u hobiju.
Terestrijalna tarantula. Bebe i poluodrasle jedinke kopaju više i dublje, dok odrasli pauci veoma malo ili nimalo. U prirodi se kriju ispod kamenja ili u korenju drveća. Ako im se ne obezbedi zaklon, kopanje je skoro pa zagarantovano.
Idealna temperatura vazduha je oko 25c, a vlažnost oko 60%. To znači da ukoliko imate normalno grejanje u stanu ili kući, nikakvo dodatno grejno telo nije potrebno. Činija za vodu i suv treset rešavaju problem vlažnosti vazduha.
Dijeta kao kod svake druge tarantule. Cvrčci, tenebrije, fobasi, bubašvabe... sve je dobrodošlo. Naravno, veličina plena treba da se uskladi sa veličinom pauka. G. aureostriata je ješna tarantula. Kao i sve druge Grammostole ima svoje periode posta koji mogu trajati i po nekoliko meseci. Međutim kod ove tarantule to je potpuno normalno i ne treba se brinuti. Obično ovakvi postovi su praćeni presvlačenjem, ali ne uvek. Moja je postila oko 2 meseca pošto se najela kao prase, a evo je sad kako se ponovo prežderava.
Rastu sporo, ali za razliku od svojih srodnika ne baš tako sporo. Uz pravilno držanje u idealnim uslovima, mogu da rastu i brzo, oko 5-10cm godišnje.
Zbog svoje mirne naravi i veličine, Grammostola aureostriata važi za idealnog prvog pauka. ja ću se složiti sa ovim i dodati da je idealan i za hobiste sa stažom. Lep, masivan i miran pauk, a ipak aktivan i živ. Šta više poželeti?

Srks
27.03.07., 16:33
Ekstra, sada mi je sve jasno. Jedva cekam da ga nabacim. Valjda ce to biti uskoro. ;)
Ja mislim da je to fenomenalan pauk samo sto sporo raste. Ali dobro brze raste nego rosea.

Stricek matija
27.03.07., 17:17
Stari naziv ovog pauka Eupalaestrus campestratus


od kuda ovaj podatak?

Bifrost
27.03.07., 17:44
od kuda ovaj podatak?

I ja mislim da je to greska, ali ostatak teksta je lepo napisan.
Grammostola aureostriata i Eupalaestrus campestratus su pomalo slicne ali razlicite vrste.

Geni
27.03.07., 17:48
Stari naziv ovog pauka Eupalaestrus campestratus

Stvarno gavo, ovaj podatak ne mogu da pronađem. Eupalaestrus tennuitarsus i Eupalaestrus pugilator su promenili ime u Eupalaestrus campestratus. Eupalaestrus campestratus - zovu je još i Pink Zebra Beauty (kako mrzim te 'obične' nazive! :evil:) i ta tarantula je prisutna u hobiju paralelno sa aureostriatom. Druga je stvar što su jaaako slični i što ja mislim da će se možda jednog dana ispostaviti da su ista vrsta.

A da ne bude post bez slika evo i moje aureostiate:

Pre presvlačenja:
http://img162.imageshack.us/img162/313/02wq0.jpg

Bio sam malo zabrinut za nju pošto je imala 'goste'
http://img385.imageshack.us/img385/9706/03od2.jpg

Ali se juče presvukla u novoj kućici koja je bila potpuno suva (nije baš najbolje mesto za presvlačenje) i sada je ko nova:
http://img126.imageshack.us/img126/3817/04aq5.jpg

Srks
27.03.07., 17:51
Da! to su dve drugacije vrste.

e geni lepa ti je ova T pogotovo posle presvlacenja :D.

Geni
27.03.07., 18:20
Da! to su dve drugacije vrste.


Ja sam ubeđen da je to ista vrsta. Isto to tvrdim i za Brachypelmu boehmei i Aphonopelmu bicoloratum. Na isti način na koji je utvrđeno da su Aphonopelma albiceps i Brachypelma ruhnaui ista vrsta (sada se zove Brachypelma albiceps). Naravno nisam kompetentan da tvrdim bilo šta, ali je to moje mišljenje. Ubeđen sam da će vreme pokazati da sam bio u pravu. Pitanje je samo koliko vremena :D.

Stricek matija
27.03.07., 18:49
Ja sam ubeđen da je to ista vrsta. Isto to tvrdim i za Brachypelmu boehmei i Aphonopelmu bicoloratum.


pa nemoj pretjerivat... razlika je očigledna... a i campestratus i aureostriata su isto drugačije... imam obje vrste..i mogu ih zajedno poslikat ako treba...

zarko
27.03.07., 18:51
odakle je zapatio mites????????????

ja imam bikoloratuma nadam se da ceto a izadje na videle pre nego sto nabavim boehmija :)
jer planirma da ih uzmeme jedno 10ak :(

Geni
27.03.07., 19:02
pa nemoj pretjerivat... razlika je očigledna... a i campestratus i aureostriata su isto drugačije... imam obje vrste..i mogu ih zajedno poslikat ako treba...


Pa zato što mislim da su te razlike suviše male i da predstavljaju samo varijacije unutar iste vrste. Na primer Grammostola rosea po meni ima jako puno varijacija. RCF i obična imaju više različitosti nego boehmei i bicoloratum. Za campestratus i aureostriata i nisam toliko siguran, pošto sam campestratus samo video na par slika.

Ali ponavljam da je to samo neko moje mišljenje. Ima puno ljudi koji su jako stručni po tom pitanju i koji jako ozbiljno proučavaju tarantule. Kada se zvanično zaključi da su to iste vrste prihvatiću to kao činjenicu. Ako se ne zaključi da su iste vrste - takođe ću to prihvatiti kao činjenicu. Trenutno su to različite vrste.



odakle je zapatio mites????????????


Ma nemam pojma. Imao sam onu najezdu u koloniji fobasa, ali se to jako brzo sredilo. Najzanimljivije je to što je aureostriata držana suvlje od nekih vrsta koje su bile neposredno pored nje i koje nisu zakačile mites. Nije mi jasna logika, ali nema veze. Isušio sam joj supstrat i sada kada se presvukla nema više problema.

zarko
27.03.07., 23:01
da li je moguce da to nisu isti ti iz klonije fobasa?

Geni
27.03.07., 23:21
Ne verujem da su isti.

GUSTAV
28.03.07., 03:31
Super sto je neko otvorio temu sto se tice ove vrste :D.Evo jos par slika Gramostole aureostriate
http://img87.imageshack.us/img87/8849/mvc532flo7.jpg
http://img217.imageshack.us/img217/2277/mvc524ffc8.jpg
http://img402.imageshack.us/img402/2463/mvc525fzb4.jpg

Geni
28.03.07., 09:01
Što se ova tvoja nije očešljala pre slikanja? :D

Stricek matija
28.03.07., 09:24
što se tiće nametnika.. to su isti koji ti se pojavljuju i na insektima..u ovom slučaju na fobasima...

@ Geni... Grammostola rosea i rosea RCF su ista vrsta pretpostavljam jer se oba morpha pojavljuju iz jednog/istog kokona...i imaju isti oblik spermateka... opet ta raznolikost u morphovima može znaćit da do toga dolazi jer se vrste križaju i u prirodi... pa pretpostavljam da su te vrste "kompatibilne" ...

što se tiće veze aureostriata-campestratus... njihove spermateke su različite... a i sami pauci isto...

boehmei-bicoloratum... nigdje nemogu nać sliku spermateka od bicoloratuma... ali usporedbom mojih primjeraka bicoloratum mi izgleda fizički drugačije... prosoma je više izdužena u usporedbi sa boehmeiem... ipak ..to ne dokazuje razliku....

Geni
28.03.07., 11:19
E ovo za spermateke kod aureostriata-campestratus je već bitna razlika. Ispravljam svoj prethodni stav. Nisam to znao.

gava
28.03.07., 14:59
Evo linka gde sam pročitao da je imala i stari naziv:

http://www.xnism.com/xnspi2/Gr_aureostriata.html

I sam sam se razmišljao da li da ovu informaciju ostavim ili izbacim. Malo sam proverio i video da paukovi liče, ali da definitivno (bar meni) nisu isti. Zbog sličnosti sam pomislio da je ovakva promena imena zapravo moguća. Hoću da kažem da informacija koju sam napisao nije 100% proverena i naišao sam na nju samo na jednom mestu. Više je izneta kao zanimljivost nego kao činjenica. Mada vidim da neki veruju da je u pitanju jedna vrsta.

Za bicoloratuma i boehmei ne znam jer nisam stručnjak, ali definitivno mi ne deluju kao jedna vrsta

Stricek matija
28.03.07., 16:24
kod promjena imena..i prebacivanja iz jednog roda u drugi... to je zabilježeno i uvijek se vidi u Platnickovom katalogu... http://research.amnh.org/entomology/spiders/catalog/THERAPHOSIDAE.html
kod ovih vrsta toga nema... pa sumnjam u ispravnost te informacije...

gava
28.03.07., 16:44
Možda nije ni došlo do promene imena, već do mešanja. Na kraju su ih samo potpuno razdvojili

Evo i ja da metnem neku slifu:

http://img368.imageshack.us/img368/3166/dscn2092qe7.jpg

zokis
28.03.07., 21:45
Svaka cast za opis gava. Sve mi se vise svidjaju Grammostole sto zbog mirnoce sto zbog izgleda. Jedina mana im je sto sporo rastu ali za pravog ljubitelja ni to nije problem. Vec se razmisljam da sakupim sve Grammostole koje su nama dostupne. Ali polako.....

zarko
29.03.07., 02:52
pocni sa jednom ....aureostriatom :)

Geni
29.03.07., 08:34
Kasno si ga savetovao Žarko. Već ima roseu :D.

gava
31.03.07., 22:41
Noćas se ova moja blesa presvukla, a izgleda da je muškinja a ne ženskinja. Ovo sam zapatio od Genija, 100%.Postovaću slike sutra... sad me baš nešto mrzi

marko
04.04.09., 01:50
Aktiviranje matore teme iz opravdanih razloga.

Izgleda da je Grammostola aureostriata od danas (tj. sad već od juče) poznata kao Grammostola pulchripes. Eto ko ima aureostriatu neka zna da je više nema :)

acak
04.04.09., 02:00
odakle ti ta informacija?
i nerazumem zasto je promenjeno ime?
kakve veze ima da li je aureostriata ili pulchripes, ako je to ista vrsta...?

Liman
04.04.09., 02:03
hehe, nevera... ali mi to sad cudno... to kao kad bi odjednom umesto "dobar dan" govorio "dobro prekjuce" ::D

al sta da se radi... a tako lep naziv bio - aureostriata :D

marko
04.04.09., 02:20
U bre šta ste me napali? Ne delim ja plate, ja samo čitam vjesti. ::D

Što se tako teško prilagođavate promenama? Pa to je samo preimenovanje ništa više?
Za detaljnije informacije kako/zašto ćete morati sačekati par dana. Za sada samo ovo.

Izvor : http://www.thebts.co.uk/forums/showthread.php?t=5079

StevaNS
04.04.09., 02:21
da, bas je lep bio naziv. bas su ga us***!

zarko
04.04.09., 02:25
ja sam uvek mrzeo aureostriata i ovo su predivne vesti za moje usi !
sorry razocarani ljudi

Liman
04.04.09., 19:55
ma ja sam samo prokomentarisao da mi je neobicno i cudno sada, jer sam navikao na ovaj stari naziv ;) niko te ne napada marko ::D

sve u svemu, nema nam druge, nego da cutimo i prihvatimo novine :D

Ig0r
06.04.09., 01:45
Ako neko želi da sazna više o ovoj promeni neka se javi sa mejlom na PP da mu pošaljem članak u pdf formatu koji sam dobio isto tako mejlom lično od autora. Pošto autor besplatno šalje mejlom članak svima koji mu se jave zbog toga, mislim da nije problem da neko odavde dobije članak od mene.
Vrlo rado bih objasnio o čemu se radi, ali naš jezik ozbiljno oskudeva terminologijom za ovako nešto, a osim toga me i mrzi da se smaram sa prevođenjem tuđeg rada. Ko misli da može da se izbori sa engleskim tekstom slobodan je da se javi...

marko
24.06.09., 15:45
Grammostola aureostriata jeste mlađi sinonim od Grammostola pulchripes

Za sve one koji su sumnjičavi u vezi ove promene imena (a znam da ima takvih) prilažem deo email-a:


Yes, that synonymy was published by Gabriel this year and will be reflected in the next version of the catalog.
Cheers, Norm Platnick

Katalog o kome priča je naravno The World Spider Catalog (http://research.amnh.org/entomology/spiders/catalog/THERAPHOSIDAE.html).

Dakle, iako u njegovom katalogu i dalje piše aureostriata, u sledećoj verziji će pisati pulchripes. I kvit ::D

rassa
24.06.09., 15:51
kazes sinonim, znaci nije pogresno da je i dalje zovemo aureostriata

marko
24.06.09., 15:57
Nema sinonima sa latinskim nazivima imenovanja vrsta, trebao sam napisati "prethodni naziv" umesto "mlađi sinonim".

Ig0r
24.06.09., 16:17
Zapravo ni sad nisi dovoljno precizan. G pulchripes je opisao Simon još krajem XIX veka zajedno sa još nekim vrstama. Tek 2001. se pojavljuje naziv aureostriata(Shmidt i Bummer). Primerak tarantule po kojoj je opisana aureostriata je pronađen na skoro identičnom lokalitetu gde i primerak koji je opisao Simon, tačnije 20km od mesta sa kojeg je pokupljen Simonov primerak. Tek ove godine Gabriel dolazi do zaključaka koji ukazuju na to da su aureostriata i pulchripes zapravo dva naziva(u jednom trenutku oba prihvaćena) za jednu istu vrstu taratnule. Pošto je pulchripes stariji(sinonim) odlučilo se da se zadrži taj naziv kako bi se i na taj način odalo priznanje Simonu koji je u suštini i otkrio ovu vrstu.

Eto zato zabuna oko sinonima i uopšte naziva ove vrste. Nadam se da je sad jasnije.

concepcion
24.06.09., 16:34
jedno pitanje:G.pulchra i G.pulchripes da li je to isto? vidim u nekoj literaturi da se spominje pulchra pa me zbunjuje malo:confused:

marko
24.06.09., 16:36
@Grof - evo najpreciznije moguće kad već tražiš detalje : Ko spomene aureostriatu od danas biće najstrožije kažnjen :)Z (zbog skorašnjih iskustava moram da napomenem da je ovo šala)

@concepcion - to su dve različite vrste ;)

rassa
24.06.09., 16:37
NE!

G.pulchripes i G.aureostriata je isto. msm sada G.a zovemo G.pulchripes

a G.pulchra je potpuno drugacija!

concepcion
24.06.09., 16:39
oke oke,kontam sad...ima zarkov post lepo pre ovoga za g.pulchra...malo sam se zbrzao...hvala u svakom slucaju

toncek
11.08.09., 13:47
ja imam G.porteri ima li tu kakvih promjena u nazivu:) slikao bi je ali nema se šta vidjeti,velika je oko 1cm,ali kad se dobro protegne::D tako da cu postavit slikice cim malo poraste...