PDA

Pogledaj punu verziju : Megaphobema robustum - Slike



Geni
27.03.07., 21:20
Nisam planirao, ali juče mi se presvukao i morao sam malo da ga islikam. Boje su mu stvarno predivne. Ne znam kog je pola jer je uništio košuljicu :evil:.

http://img440.imageshack.us/img440/7907/012we9.jpg

Kod ove vrste sam se izblamirao ko nikad. Uzeo sam je u paketu sa još dosta tarantula i sve sam ih navodno proučio. Iz meni nepoznatih razloga, ja sam ga povezao sa Brachypelmama po uslovima za drzanje i tako sam ga i smestio :shy:. Još sam se čudio zasto je jadnik stalno u jednom ćošku i pokušava da se zakopa :D. Srećom video sam da nešto debelo nije kako treba jer je bio jako istresiran pa sam lepo pročitao sve što mogu o ovoj vrsti. Al sam se iznenadio ;). Tada sam ga premestio u komotnu kućicu sa mnogo zemlje i mogu da kažem da se prilično obradovao. Odmah je počeo da kopa i napravio je sebi lep tunel. Međutim izgleda da je imao neki problem sa spineretama jer je jako slabo pleo mrežu da oiviči tunel. Stalno mu se obrušavao. Srećom sada ga upravo gledam kako pravi lepu mrežu po ivicama tunela. I pre je pokušavao ali nije mu uspevalo. Šta god da je bilo prošlo je :).

http://img117.imageshack.us/img117/7079/042fi0.jpg

http://img291.imageshack.us/img291/2641/052ou5.jpg

Evo i kako je izgledao pre presvlačenja:

http://img19.imageshack.us/img19/2918/picture3902fd6.jpg

*izvinjavam se na veličini slika, ali nisam mogao više da kompresujem. Robustum ima pojedinačne jarko crvene dlake koje prilikom kompresovanja slike gube na intenzitetu. Probao sam razne varijante i ovo je najmanja veličina fajla koji još liči na original.

Ig0r
27.03.07., 22:04
Jako lepo, veselo i kvalitetno! Ja baš ništa ne znam o ovoj vrsti. Mogao bi nešto više da napišeš ako te ne mrzi. Ono gde mu je stanište, koliko poraste.... standardno
Imam samo jedno konkretno pitanje. Pošto vidim da većina nas koristi sličnu podlogu(coco fibre) a što je čini mi se i ovde slučaj interesuje me da li pogoduje i izrazitim kopačima? Meni deluje baš rastresito. OK, 1 je stvar kad imaš fiksni terarijum za odraslu jedinku koji ne mrdaš, pomeraš, okrećeš i sl. Ali da li se desi da se tunel uruši kod pomeranja manjih terarijuma kakav je čini mi se tvoj? Mislim da to može biti opasno za T.
Toliko za sada i pozdrav.

Geni
27.03.07., 22:25
Ako pogledaš moje postove videćeš da sam uvek pisao nešto o vrsti koju 'predstavljam'. Ovde to nisam učinio zbog gorepomenutog blama. PA reko bolje da ništa ne napišem ko zna kakve ću gluposti napisati :D.

Napisaću generalije sutra sa posla, ali u principu volim da pišem iz sopstvenog iskustva. Neverovatno je koliko se često to razlikuje od onoga što nađem na internetu. Kod robustuma mi je to malo teže jer sam se em zeznuo u prvobitnom obezbeđivanju potrebnih uslova, em je do juče imao neki problem sa pravljenjem mreže. Pošto je to sada ispravljeno, nadam se da ću u skorijoj budućnosti više naučiti o ovoj vrsti.

Ovo nije coco fiber već treset. I to je stavljen baš zbog urušavanja. Coco fiber koristim tamo gde rastresitost podloge ili nije bitna (kod tarantula koje ne kopaju) ili tamo gde je rastresitost potrebna (milipede).

A kada se tunel uruši imaš zadovoljstvo da gledaš nadrndanu tarantulu sa dlakama punim zemlje kako ponovo kopa svoju rupu :D. Ne brini se. Ništa im neće biti kada se tunel uruši. Moja Selenocosmia peerboomi je čak bila toliko iznervirana kada joj se urušio tunel da se 2-3 nedelje nije iskopala. Kada je ogladnela izašla je napolje bez ikakvog napora.

Kopači svojom mrežom oblažu zidove tunela i to ponekad može da bude toliko čvrsto da ih je čak teško namerno raskopati.

Ig0r
27.03.07., 22:48
Ako pogledaš moje postove videćeš da sam uvek pisao nešto o vrsti koju 'predstavljam'.

Ako ti pogledaš mojevidećeš da ne postavljam pitanja iz lenjosti. Volim sam da iskopam informaciju, ali nepažnja pri spelovanju te odvede na stranputicu. Googlu robostum i robustum definitivno nisu isto. ;)
Inače ima ono osnovno na petbugs.com

Geni
27.03.07., 22:56
He he he, baš na taj caresheet sa petbugs.com sam prvo naleteo kada sam tražio da vidim šta mu je dok je stajao šćućuren u ćošku :D. I tu sam bio :shock:.

zarko
27.03.07., 23:02
jako lep pauk..da l isi video karakteristicno vrtenje u krug kad se iznerviraju?i kako se bacaju nogama u naokolo..?
kako ti izgleda piirbumi?

Geni
27.03.07., 23:26
Niti se vrteo niti bacao nogama. Jedina karakteristična radnja je držanje abdomena podignutog u vazduh kada hoće da preti. Isto to radi i B.boehmei. Mada ipak radije beži u svoju rupu.

Geni
28.03.07., 10:46
OK, ajde i malo o ovoj vrsti. Megaphobema robustum (Ausserer, 1875), potiče iz kišnih prašuma Kolumbije. Prilično velika tarantula koja raste od 16 do 20cm, krupnog tela. Kopač je i zahteva dubok supstrat. U prirodi kopa tunel ispod guste vegetacije. Zahteva veću vlažnost i primetio sam da voli vlažnu zemlju. Kada se mom primerku osušio deo gde je započeo tunel (jer nisam hteo tu da sipam vodu) počeo je da kopa novi tunel u vlažnom ćošku. Mislim da je ovo delimično i zbog postojanostosti samog tunela.

Kao i svi kopači beži u svoju rupu na najmanju vibraciju pa ga je retko videti na površini. Da bih napravio ove slike, morao sam da otvorim kutiju, sačekam da se smiri i počne da izbacuje zemlju. Kada napravi zadovoljavajući tunel, reko će da izlazi na površinu. Sada je morao da pravi novi jer mu se prethodni urušio :). Prilično je nervozan i pre no što pobegne baci gomilu dlaka. Jako često bude potpuno ćelav ;). Ima karakterističan način odbrane po čemu se i izdvaja od ostalih tarantula. Kada želi da zapreti, podigne abdomen u vazduh što više može (ovo sam video i kod ovog mog). Kada to ne odvrati 'protivnika' naglo se okrene i udara zadnjim nogama na kojima ima oštre bodlje. To je ono 'vrtenje u krug' za koje se Žarko raspitivao i koje ja na žalost nikada nisam video.

Pored pomenute visoke vlažnosti nemaju posebnih zahteva. Ne treba im grejanje i savršeno im odgovara sobna temperatura. Prilično su alavi i agresivno napadaju svaki plen koji im se ubaci. Što se tiče brzine rasta tu su malo podeljene informacije koje sam nalazio. Kod mene se presvukao samo jednom i dosta je porastao, ali ne mogu da sudim o brzini rasta. Neki kažu da sporo rastu a neki da brzo rastu. Videćemo 8).

Razlog nerasprostranjenosti ove vrste je u zabrani izvoza iz Kolumbije i relativno malog broja ljudi koji ih je gajio u zatočeništvu. Pa informacijama ljudi koji su iz parili lako se pare i ženka je veoma tolerantna prema mužjaku. Ovo je paradoksalna karakteristika nekih 'agresivnih' i nervoznih tarantula poput P.murinusa da se lako pare. Čak ima informacija da su ljudi ostavljali mužjaka murinusa u terarijumu sa ženkom i po par nedelja bez ikakvih posledica. Ovo je meni bitno jer bi ovu vrstu definitivno pario. Mislim da je nedovoljno zastupljena i da kombinacija 'žilavosti' malih i lakoće parenja predstavlja dobar podsticaj za takvu akciju.

gava
28.03.07., 11:06
Čoveče, živ li si?

Lepo si ovo napisao. Svaka čast.
A taj mali blam možeš sebi da oprostiš. Nije to tako strašno.

Geni
28.03.07., 11:21
Pa nije strašno tebi i meni, ali je jadnom rubustumu BILO strašno. Na kraju je bio toliko istresiran da nije reagovao ni na duvanje i čačkanje. Stajao je sav skupljen u ćošku. Mislio sam da je mrtav. Kada sam video da se ipak MALO pomera shvatio sam da je na samrti i da moram nešto da učinim.

marko
28.03.07., 12:48
@Geni - ako sam dobro video na četvroj slici tvoj robustum nije iskopao tunel nego pećinu pod zemljom?
Jel tako svaki robustum puno iskopa ili je to samo slučaj kod tebe?
Extra mi se sviđa ova tarantula, video sam na par slika kako ima jarko crvene dlake na nogama, verovatno je tako i kod tebe ali ne može da se dočara na slikama, jesam u pravu?

Geni
28.03.07., 13:05
Pa to je ono što sam rekao za kompresiju slika. Tačno se te jarko crvene pojedinačne dlake izgube. A i skoro svi moji kopači na kraju svog tunela naprave pećinu. Mislim da je to normalno za sve kopače. Tu je najsmešniji mali C.crawshayi. On je, pošto živi u plastičnoj čaši punoj zemlje, prokopao tunel do dna i onda sistematski izneo donjih 2-3cm zemlje na površinu. Sada ima prazan prostor, pa 5-6cm zemlje iznad :D. Ludak.

marko
29.03.07., 22:19
@Geni - a jel se ne bojiš da će se zemlja obrušiti na malog crawshayi-ja?

Btw s obzirom na onu pećinu što je robustum iskopao, ti možeš da ga vidiš svaki dan jel tako?

Geni
29.03.07., 23:27
Pa šta i da se obruši? Neka kopa opet. I ovako nema ništa pametnije da radi u životu :D.

Ig0r
29.03.07., 23:47
Ako te dobro razumem pauku ne moze škoditi ni da se sve sruči na njega, u smislu ne da mu blokira izlaz nego da ga skroz priklješti. Znači li to da ne postoji opasnost da mu se oštete noge ili da ga zemlja toliko priklješti da on bukvalno ne moze da se mrdne?

zarko
30.03.07., 00:17
pa ako je zemlja rastresita mea frke....