PDA

Pogledaj punu verziju : Kineski vodeni zmaj Physignathus cocincinus



Sladjann
28.03.07., 23:07
Bas je lep!!!
http://free-zg.htnet.hr/gusteri/slike/vodeni%20zmaj%201.gif
http://free-zg.htnet.hr/gusteri/slike/vodeni%20zmaj%201.gif
PODRIJETLO I FIZICKE KARAKTERISTIKE

Njega Kineskog (Azijskog) vodenog zmaja (Physignathus cocincinus) slicna je njezi Australskog vodenog zmaja (Physignathus lesueuri) koji je u Australiji najstrože zašticen i cija je prodaja u komercijalne svrhe zabranjena, premda ima nekih manjih morfoloških razlika : Australski su tamnij (smede boje sa svjetlijim dijagonalnim prugama) i krupnije grade, dok su Azijski travnato zelene boje i nešto manji . U ovom tekstu bavit cemo se samo kineskim vodenim zmajevima (Physignathus cocincinus).

Mlade jedinke koje su se upravo izvalile dugacke su 10-15 centimetara od cega više od dvije trecine cini rep, no ubrzo narastu - mužjaci –prema literaturi-do 90 (nikad nisam vidio veceg od 75cm) cm, a ženke do 60 cm. Od toga 70 – 75% otpada na rep kojim se vodeni zmajevi koriste za balansiranje prilikom penjanja po krošnjama stabala koja rastu uz vodu.
Glava im je oblika trostrana prizme s visoko smještenim ocima. Jezik im je ljepljiv, pa tako lakše love piljen. Zubi vodenog zmaja su relativno mali i vrlo oštri tako da s lakocom love i drže svoju hranu (uglavnom kukci i mali kralježnjaci).
Na vrhu glave nalazi se tamna tocka promjera 1-2 mm (tzv. trece oko) za koje se vjeruje se da služi pri termoregulaciji, a neki vjeruju da je trece oko zaduženo i za regulaciju ciklusa parenja, no njegova funkcija nije do kraja razjašnjena).
Noge vodenog zmaja vrlo su snažne i dugacke kao i kod vecine arborealnih (koji žive na drvecu) guštera, a na sve cetiri noge ima po pet oštrih kandi koje uveliko pomažu pri penjanju.

DRŽANJE

Držanje vodenog zmaja zahtjeva dovoljno velik terarij-akvarij koji treba urediti urediti u tropskom stilu. Održavanje klasicnog akvaterarija (dno terarija ispunjeno vodom)vrlo je komplicirano i zahtjeva velike zahvate prilikom cišcenja pogotovo vodenog dijela terarija, pa se preporuca postaviti vecu plasticnu posudu 40x40 cm (staklene imaju oštre i tvrde bridove) koju smjestimo ispod grane za suncanje. Terarij bi trebao imati dimenzije barem 150x50x80 cm.
Terarij, takoder mora biti dobro pokriven jer, ako postoji i najmanja šansa da se pobjegne, budite sigurni da ce je gušteri iskoristiti.
Pokazalo se da su primjerci koji su uzgojeni u uzgajalištima u zatoceništvu manje skloni stresu te pokazuju vecu tolerantnost prema ljudima.
Temperatura u terariju mora varirati danju od 25°C u hladnijem dijelu terarija do 35-40°C ipod lampe za suncanje, dok nocna mora biti izmedu 20-25°C
Najbolje da temperaturu provjerite prije kupnje guštera na nekoliko mjesta u terariju, tek kad nekoliko dana terarij funkcionira unutar zadanih parametara smijete pustiti guštera.
Terarij, treba namjestiti granama promjera 1-1,5 debljine gušterovog tijela i to teko da je barem jedna grana smještena ispod reflektorske lampe («Hot Spot»). Na istom dijelu terarija gdje se nalazi reflektorska lampa treba na dno ili, još bolje, ispod dna terarija postaviti podni grijac U jedan dio terarija (najbolje ispod grane za suncanje, tj. ispod reflektora/iznad podnog grijaca) stavi se dovoljno velika plasticna posuda (kao što je gore napomenuto-takva da se gušter u nju može komotno smjestiti) ispunjena temperiranom vodom. Važno je znati da ovi gušteri obavljaju nuždu gotovo iskljucivo prilikom kupanja, pa je vodu neophodno mijenjati svakodnevno ili cak više puta dnevno. Pri svakoj izmjeni vode posudu treba dobro oprati, a jednom tjedno je i sterilizirati potapanjem u 5%-tnu otopinu izbjeljivaca na bazi klora(«varikina»). U kopneni dio terarija, kao podloga može se staviti treset ili suho lišce ako preferirate prirodan izgled, ili tepison (tzv. umjetna trava) ili novine koji ne izgledaju baš sjajno ali je tako lakše održavati higijenu.
O vrsti podloge ovisi higijena cijelog terarija. Kiselije tresetaste podloge bolje upijaju organske tvari.
Biljke koje koristimo moraju biti s popisa netoksicnih biljaka, a isto vrijedi i za grane (preporuca se bazga, vrba i vinova loza, te grane nekih vocaka. No nikako ne orah, hrast ili drvece s velikim udjelom tanina).

PREHRANA

(Physignathus cocincinus) Kineski vodeni zmaj ili vodena agama je primarno mesojed (carnivora) odnosno hrani se kukcima i manjim kralježnjacima : glodavcima, pticama, žabama, a ponekad i ribom, no ne smijemo izostaviti hranu biljnog podrijetla koja je posebno važna kod ovog guštera: sitno nasjeckane banane ili jagode, boboicasto voce (grožde, kupine, maline, itd.), smokve te svježi listovi mladog maslacka (radica) trebaju se ponuditi najmanje tri puta tjedno.
Premda se Physignathus cocincinus u zatoceništvu hrani uglavnom insektima kao što su cvrcci, muhe, i neke vrste žohara, potrebno je naglasiti da je nužan velik oprez kod davanja crva brašnara ili fobasa, koji kod mladih zmajeva mogu uzrokovati crijevnu opstrukciju ili opstipaciju (zatvor) i prouzrocit smrt mladog guštera.
Kod odraslih zmajeva preporuca se i povremeno dati mladog miša (starog nekoliko dana-engl. Pinky mice)

OSVJETLJENJE

Kao i kod vecine diurnalnih (dnevno aktivnih)guštera potrebno je nabaviti i specijalnu žarulju koja emitira odredenu kolicinu UV zraka jer pomocu njih gušter sintetizira vitamin D3 koji je nužan za njegov normalan rast i danji razvoj.
Osim toga potrebno je nuditi hranu posutu s vitaminsko mineralnim pripravcima (najvažnije da sadrži visoke udjele kalcija i vitamina D3 a niže udjele fosfora i vitamina A) posebno dizajniranim za guštere, i to svakodnevno za mlade guštere (do godinu dana starosti) i ženke u gestaciji (trudnoca), a 2-3 puta tjedno za odrasle.

RAZMNOŽAVANJE

Vodeni zmajevi se mogu držati u parovima ili u skupini 1 mužjak + 2 ili više ženki, ali im onda treba omoguciti znatno veci prostor.
Stavimo li u isti terarij dva odrasla (spolno zrela) mužjaka sigurno je da ce se boriti do smrti (posljedica urodenog teritorijalnog ponašanja).
Pri leženju jaja ženka ce iskopati rupu u supstratu (potrebno je postaviti oko mjesec dana ranije posudu s zemljom ili mješavinom vlažnog pijeska i treseta u kojoj ce ženka napraviti gnijezdo) te u nju položiti 8-14 jaja koja se na temperaturi od 28~30°C inkubiraju oko 60 dana, nakon cega se izležu mladi gušteri.

Miljan:

Preuzeto sa :
Gušteri by icek (http://free-zg.htnet.hr/gusteri/index.html)

Geni
28.03.07., 23:18
Slađane, ovaj i tekst o uromastixima si prekopirao sa nekog sajta. Neću sada da tražim odakle su , ali su mi tekstovi poznati. Ako si samo kopirao citate, molim te da navedeš i ime njihovog autora jer je neko uložio veliki trud i znanje da napiše ovo i nije u redu da mu se ne oda priznanje. Ako je tekst kompletno pokupljen sa nekog sajta, onda bolje navedi samo link.

Sladjann
28.03.07., 23:55
Pa jesam prekopirao sa sajta...Googlao sam i nasao, sada me mrzi da trazim.Mislim da je bolje da ovde stavljamo textove jer bi bilo glupo da stavljamo linkove, forum ne bi bio dobar i bilo bi 1000 000 linkova...

Bogica1985
29.03.07., 00:21
To je tekst naseg kolege sa akvarij.net-a Icek-a!
pa neka neko dopise!
http://free-zg.htnet.hr/gusteri/

Srks
29.03.07., 00:42
Bogi zeznuo si me za desetak minuta :D :D :D :D :D :D

Inace ovo je taj link, samo ta strana. :D

http://free-zg.htnet.hr/gusteri/vrste/vodena%20agama.htm

miljance
29.03.07., 02:52
@sladjannn
Naravno ukoliko mi icek bude rekao da ne odobrava koriscnjenje njegovog teksta na ovaj nacin morace da se brise ova tema. Isto vazi i za drugu temu.
Znam da nisi mislio nista lose i da si imao najbolje namere ali prosto moracemo da reagujemo ako icek bude zahtevao.
I uopste ja licno kao korisnik a ne administrator ne gledam blagonaklono na 'kopirane' tekstove, narocito ako nema linka ka izvoru. Bolje je stavit samo link.

Pozdrav

jana
29.03.07., 09:38
Pre nego što se obriše tema, pitanje.. jel to onaj zmajčić iz crtaća Mulan?

Geni
29.03.07., 09:58
Šta god da Icek kaže o ovome, moraćemo da definišemo neka pravila. Jer ovo definitivno nije pošteno prema piscu originalnog teksta. Ja znam da Slađan nije ništa loše mislio, ali pogledajte stvari iz ove perspektive: Zamislite da provedete nekoliko meseci pišući neki tekst o svojim životinjama. Provedete dane i dane proučavajući materiju. Kao podlogu koristite godine iskustva u gajenju vrste o kojoj pišete. Sve što ste napisali lepo dokumentujete fotografijama (neki su kupovali objektive od 500EUR da bi mogli bolje da slikaju svoje ljubimce), pripremite web-sajt, postavite tamo tekst. I na kraju kada sve to završite neko pokupi kompletan vaš tekst sa sve slikama i objavi ga pod svojim imenom na nekom drugom sajtu.

Vidiš li sada kako to izgleda? Znam da si ti Slađane samo hteo da imaš lepo grupisane tekstove na jednom mestu, ali to nije pošteno prema ljudima koji su ih pisali. Ako ti se neki tekst dopada ja ti preporučujem da napišeš kratku recenziju i da daš link ka tekstu. Eventualno možeš da koristiš delove tuđeg teksta, ali i tada bi trebalo da napišeš izvor.

Čak i da Icek nema ništa protiv u ovom konkretnom slučaju, neko će u budućnosti imati.

miljance
30.03.07., 12:43
Kao sto sam i pretpostavio icek nije imao nista protiv koriscenja teksta... Ipak dodao sam linkove ka sajtu.

Goran je lepo to objasnio i u skladu sa tim cemo se u buducnosti ophoditi prema postovima koji prvenstveno nama mogu da prouzrokuju probleme a i zbog moralne obaveze.
Sto se mene licno tice u par navrata sam rekao da sve moje 'tvorevine' (slike, tekstovi itd...) koje zavrse na internetu ili ih ja nekome dam mogu neograniceno da se koriste u bilo koje svrhe, ali kao sto je Goran to lepo objasnio moramo postovati ljude koji ne zele da se njihovih ruku delo 'deli' na taj nacin narocito ako su ogroman trud ulozili u stvaranje tih 'dela'. Sreca u ovom slucaju je bila sto icek nema nista protiv koriscenja njegovog teksta.

Pozdrav

Geni
30.03.07., 12:57
To je samo jedan razlog više da se Iceku oda priznanje kao piscu teksta :D.

gava
30.03.07., 15:38
Momak koji je napisao ovaj tekst i tekst o uromastiksu je očigledno to uradio da bi informisao druge ljude o ovim životinjama. Zato i nema ništa protiv što je njegov tekst iskorišćen. Ali postoji nešto što se zovu autorska prava i to treba poštovati. Možda društvo u kome živimo nije najidealnije, ali hajde bar mi na forumu da se ponašamo pristojno i civilizovano.
Slađan je još mlad i iz želje da uradi nešto korisno i dobro napravio je propust. Iz ove greške će naučiti šta je u redu a šta nije.
Jelena, pa na tebe niko živ ne obraća pažnju :'(. Ja koliko se sećam zmaj iz Mulana je crven, bljuje vatru i govori ::) ;) :D
Ko zna kog zmaja su oni uzeli za crtež, ali mi ne deluje kao ovaj. vodeni zmaj ima kratku njušku, a Mušu izduženu

jana
30.03.07., 17:06
Si video, a?
Odjaviću se sa sajta ja izgleda.
Ma da, crven je, gledala odavno, baš davno, samo znam da je sjajan lik bio.

gilezmaj
31.03.07., 11:50
dobro sad kad smo se svi slozili da nastavimo temu :D

gava
31.03.07., 22:12
Ma da naravno.
Vodeni zmajevi su nešto kao smanjena iguana. Izgledom dosta liče, ali po meni su dosta zahtevniji od iguane. Takođe mislim da su za one entuzijaste sa malo dubljim džepom. To pod uslovom da nađu da ih kupe, naravno.
Šta da vam kažem još, prelep gušter, ali nije za svakoga. Treba to čistiti i njakati se sa vodom i filterima i sa svačim još ponečim. Mada kad porastem i budem bogat......... ::D

zarko
01.04.07., 02:31
nisu skupi ...bar ono sto sma ja dobio za ponudu.
inace ide mi na zivce to sto se tuku pa dobiju infekciju usne i to buze zazuljeno i odvratno izgleda....
suga

kimo
01.04.07., 15:08
Nisu uopšte skupi, naprotiv, veoma su jeftini, ali zato terarijum...ne pitajte ništa, treba taj vodeni deo i trebaju UV i sve to da bude veliko i sređeno, a to samo onome ko voli i zna, nije za svakoga...

MRGooD25
31.08.10., 18:33
Znam da pokrecem staru temu, ali me stvarno zanima nesto vise o ovoj vrsti! Koja joj je cena i neke osnove! Dosta sam citao oko njih svidjaju mi se ali opet me zanimaju iskustva ljudi koji su ih drzali. Hvala

zarko
01.09.10., 03:15
ja sma imamo mladog..extra su
trenutno mogu da ti nabavim ak ote zanima.javise na pm.
ja sma iso bez dekora samo kada igrane...ali malko su divlji treba da se posveti vreme da se pripitome...

-reptil-
02.09.10., 16:17
zarko u kojoj godini oni narastu do svoje pune velicine??
dali je terarij velicine 130x90x110 (dxšxv) dosta velik za jednu agamu?
sto mislis o ovoj rasvjeti i grijanju?

http://www.reptiles.swelluk.com/reptile-supplies/reptile-lighting-equipment-415/reptile-uv-bulb-lamps-562/arcadia-d3-reptile-lamp-8890.html

http://www.reptiles.swelluk.com/reptile-supplies/reptile-heating-equipment-414/heat-bulbs-1481/zoo-med-repti-basking-spot-lamps-13240.html

unaprijed hvala!