PDA

Pogledaj punu verziju : Hranite ili tovite?



Ig0r
29.03.07., 01:55
Dobro, naslov teme možda zvuči malo radikalno ali verujem da shvatate šta je u pitanju...
Na pokretanje ove debate navodi me učestalost konstatacija tipa "brzo raste - prednost" i "sporo raste - nedostatak". Pritom imam u vidu da i ljudi koji ne spadaju među napredne hobiste (15, 20 ili 78 komada tarantula u kolekciji ili 2, 5, 14 godina u hobiju) znaju da kod ovih životinja ima svega ali ne i žurbe.
Ono što se ja pitam je kako vi hranite svoje životinje? Da li imate poseban sistem? Npr. sredom i subotom, ili 5og 15og i 25og u mesecu, ili jednostavno pritisnete kocku pa random? Možda nešto treće... Naravno jasno mi je da to zavisi od više faktora(koje neću navoditi)...
Da se vratim na gore navedene fraze... Brzina rasta, po mom mišljenju, koje se istini za volju uglavnom još ivek zasniva na tudjem iskustvu pomalo zavisi i od onoga koji hrani. Više hrane, brži rast, kraći život - da skratim priču. Hoću da kažem da su male ili skoro nikakve šanse da tarantula ugine čak i u slučaju da se hrani jednom mesečno.

Evo ja svog jedinog ili jedinu hranim random. Ne postoji poseban sistem ali gledam da ne preterujem čak i ako mi je jako interesantno da gledam dok ćopa. To podrazumeva uglavnom jednog fobasa nedeljno ma da se desi i da se po neka nedelja preskoči. Više naginjem ka retkoj ishrani kako bih gajio zver a ne nešto debelo. Ako mi pauk deluje podgojeno - sledeće nedelje. Da napomenem radi se o N chromatusu koji bi jeo dok ne pukne, a posle bi klao i čuvao za kasnije(ko da su sankcije). Tu je negde oko 8 cm.

Bogica1985
29.03.07., 02:36
I ja imam chromatusa te velicine,a sto se tice klopanja hranim je jos uvek sa tenebrijom jer sam tek zapoceo koloniju fobasa ,dajem joj 2-3 crva nedeljno i to sam primetio da je dobro sto se tice njene linije jer ne volim kad vidim da je ne srazmerna!

zarko
29.03.07., 02:47
moguce je ugojiti t to nema sumnje.
ja moje hranim svaki drugi dan..odprilike..ako hoce da jede dajem svaki dan.
ako genikulata hoce (i znam da moze:) ) ja joj dam i 5 tenebrija odjednom pa gledam kako hvata...

ponekad iz zebancije dam 8cm vagansu fobasa od 6cm i gledma macevanje..kad nece da jede ja izvucem.
tako da ne znam zasto se uzdrzavas da im das koliko hoce?
vise hrane kraci zivto to ti i nije tacno.

ali tacno je npr da blondi moze da bude toliko debela da ima problema pri presvlacenju ....i sl pauci...:)

ali poechiloteriju ne znam da li mozes da udebljas :)
da li mislis da ce biti u boljoj formi?
samo ce sporije da rastu....

NIHILUS
29.03.07., 03:24
Ja nikada nisam imao problema sa hranjenjem, svaki dan ubacim mojim tarntulama po tenebriju/fobasa i ako ih scepaju to je to ako su nezainteresovane izvadim i probam kasnije ili sutra... Kao sto kaze zarko to sa 'vise hrane-kraci zivot' nema nikakve veze! Moze jedino da dodje do te granice da se zacudis koliku guzicu ti ima tarantula :camouflage: Ja isto se zezam sa geniculatom znaci jede nenormalno, po dve, tri tenebrije dnevno! U poslednje vreme mi se desava da Chromatus(13cm) sprasi po fobasa dnevno ??? :shock: tako isto i beohmei(13-14cm)... tako da nemoj da se brines previse oko toga, one kada su gladne hvataju plen u vazduhu! I neke T zive po 6-7 meseci bez hrane, neka Geni to objasni... Znaci hrani-tovi kako ti je volja ::D

miljance
29.03.07., 03:31
Eh sad, 13-14cm chromatus... Pretera ga Pero iz Mosorina... ;)

Geni
29.03.07., 08:42
Hranim na 3 ili 6 dana. Na 3 dana skidam kolonije žive hrane da stavim voće, povrće, suvu hranu i vodu, pa tada iskoristim da nahranim i tarantule. Između toga dobiju ako nađem neku odbeglu bubašvabu :D. Tako da je relativno neredovno. U principu hranim kada me ne mrzi.

Stricek matija
29.03.07., 08:48
'vise hrane-kraci zivot' nema nikakve veze!


baš nasuprot...moj kolega iz Švicarske je radio istraživanje sa nekoliko skupina tarantula... i rezultat je bio da su skupine koje su hranjene svakodnevno brže odrasle i brže uginule...

isti primjer imam i sa Aviculariama koje sam ja uzgojio...

ja svoje paukove hranim jednom tjedno do jednom u 10 dana... sad nakon točno 3 godine mužjak Avicularie kojeg sam ja odhranio je imao ultimate molt... mužjaci koje su hranili prijatelji svakodnevno su odrasli prije više od godine dana.. oko godinu i 3 do 4 mjeseca mislim... sad su se već počeli raspadat polako... moj je tek sad u naponu snage...napravio je prvi spermweb.... i živjet će sigurno još godinu i pol... dok će ovi kod prijatelja riknut ubrzo....

iz toga proizlazi da je "više" hrane - kraći život...

Geni
29.03.07., 08:59
Više hrane i viša temperatura - ubrzan metabolizam - kraći životni vek. To je koliko ja znam opšteprihvaćen stav. Niko ga do sada nije osporio.

kimo
29.03.07., 13:37
Baš čitam ove vaše poruke sa početka teme i gledam kako svi volite da tovite paukove...i kažete da nije kraći život, pa eto Matija me je preduhitrio, ali zar nije logično, ako brze raste kada jede više da će kraće da živi? Ja hranim isto random i to po 10 komada imam da nahranim svaki-svaki drugi dan, tako da mi je uvek zanimljivo, ako hoćete da neka manja T naraste brzo onda je tovite, a kasnije usporite.

zarko
29.03.07., 17:20
kog briga da li ce t da mu zivi 6 meseci duze ili krace....ako je meni interesantno da gledam t kako jede da cu joj cesce i kao to znacilo da ce god. dana ranije da sazri....
ja ne znam da li ima t koja hoce da 20dana za redom da jede svaki dan...naravno odgovarajuci obroci.. moje genikulata od 16cm sigurno ce 40 dana svaki dan jesti po cvrcka ali nece moci svaki dan po madagaskarsku..
bitna je tu stvar sto onda manipulacijom hrane i temp. moze da se natempiraju T da budu u punoj snazi za parenje ..to je bitno i jako korisno....

Srks
29.03.07., 21:25
Ja sam glasao za tovljenje, mislim dajem im skoro svaki dan pa ako hoce da jedu neka jedu a ako nece nemoraju. Tako da si trebao da stavis ono izmedju tovljenja i umerene ishrane.

Ovo sada sto cu da kaze ne uklapa se u temu toliko ali ajde.

Tarantule u prirodi jedu koliko zele ili vec koliko uhvate. Ja sam odlucio da pruzim svojim tarantulama sto vise mogu. Pa ih hranim od prilike svaki dan. Neverujem da je tu nesto lose zato sto ako nece da jedu ja im izvadim hranu iz terarijuma i to je to.

marko
29.03.07., 22:10
Ajde da i ja dodam komentar, imam samo smithia ~3cm i za sada sam ga nekako natempirao da pojede po jednu tenebriju svaki treći ili četvrti dan. Ne mogu da joj dajem više od ovoga iako mi je veoma zanimljivo da gledam kako jede i kako lovi. Probao sam da joj dajem malo češće ali jednostavno kad nije gladna iskulira tenebriju maksimalno.
Pa čekajte, tarantula koliko god da je alava i napadački nastrojena neće se prejesti, tako sam pročitao negde, to važi za sve tarantule right?

Srks
29.03.07., 22:13
E sa time se slazem svako ima svoju meru pa i tarantula. :lol:

kimo
29.03.07., 22:31
Da neće, mada ima nekih slučajeva, ako je baš preterano debela da se jave problemi sa presvlačenjem, tj. ljudi to tako povezuju, mada nije dokazano da je to to. Ja nisam to vieo, nego pročitao samo, ali to je retko, a i ko voli da gleda predebelog pauka kako se vuče :lol:

Bogica1985
30.03.07., 00:30
Sto to je bas slatko gledas kako ne moze da se pomeri sa mesta! ::D

marko
30.03.07., 11:29
Da neće, mada ima nekih slučajeva, ako je baš preterano debela da se jave problemi sa presvlačenjem, tj. ljudi to tako povezuju, mada nije dokazano da je to to. Ja nisam to vieo, nego pročitao samo, ali to je retko, a i ko voli da gleda predebelog pauka kako se vuče :lol:

A šta je sa onim paukom sa OGROMNIM dupetom što sam video kod tebe pre neki dan (ne mogu da se setim koja je vrsta)? Priznaj da voliš da gledaš predebelog pauka ::D

kimo
30.03.07., 11:35
Hahaha, ima nekih ali te sam tako uzeo kao debele jako :) Mada kažem kod malih mi je ok ako hoćeš da raste brzo da je vidiš veliku, ali ako je pauk već poveći, ako hoćeš da ga imaš duže, onda hrani manje.

gava
31.03.07., 22:47
Ja svim mojim paukovima dajem da jedu skoro svaki dan. Ubacim im klopu koju obično pojedu za dan. Onda sutradan ponovo. Sve moje tarantule imaju neku meru i kad se prezasite prestanu da jedu. Jedino A. geniculata i B. boehmei nemaju granicu i kad vidim da su predebele prestanem da ih hranim. Te bi jele dok ne puknu. Sa Grammostolama imam drugi problem. One kad jedu jedu kao blesave, ali onda u jednom trenutku prestanu da jedu. Pomislim da će se presvući, ali i to se oduži. Onda im ponovo dam da jedu (posle jedno mesečak dana) i ponovo krenu da krvljaju kao blesave. Imam G. roseu i G. aureostriatu i kod obe je isti slučaj, jedino što je ova prva mnogo extremnija

zarko
01.04.07., 02:33
treba jedna umerenija tvrdnja izmedju tovljenja i hranjnja na 10 dana ..to je moja opcija ..svaki 3 dan ...ali i cesce :)

zokis
01.04.07., 13:52
Ja moje hranim na obicno na nedelju dana. Posto su male T, jedna veca tenebrija i site su neko vreme.

silwert
02.04.07., 10:18
nudim svaki dan ako hoce onda pojede ako nece onda za lapo sata vadim crva napolje mada sada jede na svaka dva dana nije mi tesko da je nudim svaki dan