PDA

Pogledaj punu verziju : Pomoć oko Iridopelma sp. recife



Geni
07.04.07., 15:23
Ok, dakle evo i problema. Moja Iridopelma sp. recife je počela da se presvlači pre 3 dana i zaglavila se. Prva 24 sata sam je pustio da proba sama da se iskobelja, posle toga sam joj podigao vlažnost na maksimum (bilo je prilično vlažno i kada je počela da se presvlači), a kada ni to nije pomoglo počeo sam da joj pomoću šprica sipam vodu kod usta tako da se sliva između nje i stare košuljice. Ništa ne pomaže. Pošto te kapljice vode koje joj dajem može da pije, ostaće živa, ali moram nešto da uradim. Ima li predloga?

http://img139.imageshack.us/img139/284/012ji4.jpg

*Sama je krenula da se presvlači ovako, nisam je ja okrenuo.

Srks
07.04.07., 15:32
Pa nije ti se prevrnula. Ja bi ti predlozio da je polako prevrnes i ostavis je tako neko vreme. Ako za to neko vreme nepocne da se presvlaci onda pogledaj gde je rascepala abdomen kosuljicu i uzmi pincetu i polako to razvuci. Pazi da nepovredis T, A ovo bi ti bilo najlakse ako je izvukla pola noge ili nogu neku onda i to pomaze i to jako puno da je razvuces.

Srks
07.04.07., 15:42
Ne moj da cekas puno jer to uglavno stresira tarantulu i ona se muci, tako da bi ti bilo najbolje da odmah reagujes.

Geni
07.04.07., 15:42
Hmm, izgleda da se ne vidi lepo sa slike. Naime prosoma, abdomen i zubi su izvučeni. Kao i zadnje 4 noge. 2 noga sa desne strane je delimično izvučena, a ostale 3 su još u staroj košuljici zajedno sa pedipalpima. Ja sam već sipao vodu IZMEĐU nje i stare košuljice, tako da je potpuno odvojena.

Srks
07.04.07., 15:49
E pa to sto ti kazem, Pocni tako sto ces polako da razvlacis te noge sto su delimicno izvucene i podjednako ih izvlaci da ne bi povredio tarantulu a ako su tarantuli ukovrnute noge onda je prevrni pa tek onda razvlaci. Polako i verujem da bi uspeo bez problema.

Bifrost
07.04.07., 15:49
Nisam razumeo, uspela je da se presvuce?

Geni
07.04.07., 15:59
Ne. Stoji tako već 3 dana. Telo i zadnje 4 noge su joj slobodni i aktivni.

Srks
07.04.07., 16:06
aha, ako je aktivna i moze da hoda i sve to onda samo ti izvuci noge to ti mozes pincetno.

Geni
07.04.07., 16:14
Srđane, da li si ti ikada probao da maloj tarantuli uhvatiš koren noge pincetom, da drugom pincetom uhvatiš košuljicu i da vučeš? Samtram sebe veoma pažljivim čovekom, ali nema šanse da bih to uspeo a da ne povredim tarantulu. Da je potpuno odrasla možda, ali ovako mala nikako.

Bifrost
07.04.07., 16:15
Uf, stvarno zeznuta situacija. Ne mogu da verujem da je ziva posle 3 dana. Ja sam imao slicnu situaciju sa murinusom samo sto je bio na ledjima, znas kako se zavrsila. Nema sanse da posle toliko ona odvoji noge iz stare koze, a verovatno je previse izmorena da bi ih sama sebi amputirala (sto u ovom slucaju su i pediplpe).

Znas sta bih ja probao, iako mislim da u ovom slucaju nema spasa, probaj dobro da je natopis vodom, stari egzoskelet je sa unutrasnje strane ne otporan na vodu pa se omeksa dovoljno da mozes da ga strunis.

Ili ako ne zelis da je mucis, "frizider". Ne moj me pogresno shvatiti :(.

Geni
07.04.07., 16:23
Ne, neću je u frižider. Živa je samo zato što joj dajem vodu u kapljicama da pije. Probao sam da natopim skelet još juče. Stajala je preko noći na grejaču sa skoro 100% valžnosti i natopljenim skeletom i ništa se nije desilo.

Imam jednu ideju, da uzmem i pažljivo odsečem sve delove koji su odvojeni, pa neka ona sama vidi šta će sa ostatcima na nogama i pedipalpima.

Geni
07.04.07., 16:26
Malo je loša slika, ali se valjda vidi šta je sve odvojeno a šta nije.

http://img241.imageshack.us/img241/4718/02eg7.jpg

Srks
07.04.07., 16:35
to ti je dobra ideja i nebi joj skodilo tako da mislim da sam ja na tvom mestu to bi uradio.

Srks
07.04.07., 16:54
Ovaj izvin sto sam zapeo za to sa pincetnom... Mozes da uradis ono sto si smislio da odseces ostale delove ali uz to kada odseces da ostavi da ti se osusi skroz tarantula i posle nekog vremen verujem da bi samo odpalo.

Mada imam jos neku ideju sada u glavi ali to nebi nikom preporucio jedino ako bi mi bilo ono sto kaze Bifrost frizider; da odseces sve sto nije uspela da presvuce i da stavis lak za nokte da ne iskrvari pa ako bi to uspelo onda posle jedno 2-3 presvlacenja bila bi ko nova.

Ig0r
07.04.07., 17:04
Koliko je mala ta tarantula? Šta god radio, ako ne uradiš brzo kontam da će da rikne. 3 dana je baš mnogo! Tvoja ideja i ne zvuči loše, ali evo šta bi ja uradio. Ubacio bih joj u posudu(terarijum) šolju vrele vode i ostavio je malo da se ugreje i dobro natopi toplom parom. To bi trebalo da digne vlažnost u vazduhu na maksimum. Rekao si već da si digao vlažnost ali ne znam kako ti to radiš, da li dolivaš vode u podlogu, da li fajtaš i kako uopšte meriš. Svejedno.
Zatim bih je tako "oznojanu" uhvatio negde između nogu, ili čak za jednu nogu i tako pokušao da joj oslobodim noge jednu po jednu. Možda joj otkineš neku nogu ali čitao sam o slučajevima bez 4 noge da su se izvukli.
Ništa ne možeš da izgubiš ako probaš. Držim palčeve.

Bifrost
07.04.07., 17:26
Ja sam mog murinisa u "frizider" eutanazirao :(, mada je on sebi sam pokidao dve noge. Mada ti ovo nije losa ideja, aj javi nam kako je proslo. Bilo bi steta da ugine to ti je zenka je'l tako (pretpostavljam zbog abdomena)?

Stricek matija
07.04.07., 18:52
ma kakava eutanazija... ako je izvukla zube i nekoliko nogu sve će bit uredu ako se potrudiš...

kožu razreži i makni sve viškove... poslikaj šta joj je ostalo na nogama..i koje noge su još u koži...

kako je velik pauk? znaš amputirat noge ako će trebat? iako mislim da amputacija neće bit potrebna... staru kožu odreži..i vjerojatno ćeš joj morat puno pomagat do slijedećeg presvlačenja..koje bi moglo bit jako brzo...

Geni
07.04.07., 19:01
Ima oko 3-4cm u prečniku. Zube je izvukla, tako da hrana neće biti problem. Večeras ću da se bacim na seckanje viškova. Videćemo kako će sve to izgledati kada završim.

Vlažnost sam podigao tako što sam nalio vode koliko sam mogao, sipao vodu između košuljice i tarantule i stavio posudu na grejač. Cela posuda je bila puna kondenzacije. Ako joj to nije pomoglo da se sama prasvuča, ništa neće.

Slikaću kada sve to završim.

kimo
07.04.07., 21:25
Pošto me nije bilo 2 dana,sada sam video ovo i pročitao sve, pa nije ona gorane tako mala, ima više od 4cm, čak 5 ili 6, ako je to ona od mene, koju sam hteo da zadržim?

Inače, odseci to što si rekao, ali ako treba amputiraj koju nogu, to joj neće predstavljati problem za preživljavanje, a pomoći ćeš joj i presvući će se ranije...

silwert
07.04.07., 22:34
seci samo trudi se da rez bude iskidan kao da si seko tupim skalpelom da bi se krvne plocice zalepile na ranu i sprecile da iskrvari tako barem reaguju ostale zivotinje i njeni krvni elementi koji to rade bez greske
javi sta se desilo u svakom slucaju nikako frizider pomuci se za ljubimca ja bar znam kako je kada se lubimac razboli a ti mu nemozes pomoci ali sam ucinio sve sto se moglo uciniti da bi ga spasio

Bifrost
08.04.07., 17:39
Ima kakvih novosti?

zarko
08.04.07., 22:11
ja bih probao da skinem visak a ostalo sto ne moze amputirao bih stiskom pincete....pa sama da odbaci na sledecem slobodnom zglobu...
u tvojoj knjizi t nije imala 4 noge u lik je uspeo da je rehabilituje :)

Srks
08.04.07., 22:52
Procitao sam taj tekst on je kopao asovom u basti i onda je slucajno odseko tarantuli 3 noge pa mu je bilo zao i onda je drzao 1-2 godine dok joj se noge nisu regenerisale i izjednacile. Ako nadjem link stavicu ga.

ovo nije taj tekst iz te knjige ali nesto slicno http://www.sasionline.org/Tarantula/tarantula.html

Geni
08.04.07., 23:14
RIP :(

Na žalost nije joj bilo suđeno. Problem je što unutar tih neodvojenih delova ništa nije bilo formirano. Čak ni zubi nisu bili formirani. Kada smo pokušao da joj odvojim košuljicu počelo je da curi na sve strane. Zapušio sam sve rupe flasterom u spreju, ali nema joj pomoći.

Hvala svima na brizi.

Srks
08.04.07., 23:20
Jao pa bas mi je zao sto ti je crkla ta prelepa tarantula. :S

Bifrost
09.04.07., 00:13
Bas mi je krivo sto je uginula, nekako kad ste poceli da pricate o mogucnostima mislio sam da ce sve proci dobro. Da li ti je to bila jedina Iridopelma sp.?

Geni
09.04.07., 00:23
Da. Jedna jedina :(.

zokis
09.04.07., 02:10
Primi moje saucesce. Velika steta. Bila je to lepa T. :'(

zarko
09.04.07., 02:32
bedak gorane....zao mi je i tebe sto se patis i drkas oko tog i nje sot je morala da se zaglavi....

nadam se da se nikad nece ponoviti

kimo
09.04.07., 02:34
Zamenićemo je prvom prilikom, ali mislim da gazda nije bio kakav priliči jednoj takvoj tarantuli(:P), baš mi je žao...

Inače, nisam znao da je moguće da se tako neki delovi ne razviju i ostanu slepljeni, mislio sam da to drugačije funkcioniše...

zarko
09.04.07., 02:40
problem je sto T ak one uhvati period kad se egzoskelet odvoji i enzimi budu u funkciji stari i novi se sjedine i niej to kao mala rukavica vec postane jedno..zato kasnije ne moze da se skine stara koza...
posle j2324454 nema kajanje ali ja bih odmah pokusao da pokidam noge i da je izvucem ...ako se zaglavi opistoma to je jos vece sranje jer tu su vitalini organi i to 100% puca...
mozda je pametnije od ovog sot ja k2345 da se mozda pitaju (za nijansu upuceni ) likovi sa arachnobordsa ,mada to je gomila pozera koliko sam ja provalio ....ukljucujuci onog majmuna..ajde necu sad :)

Geni
09.04.07., 03:17
Nije samo to bilo u pitanju Žarko. Ni oni zubi koje je sama izvukla nisu bili razvijeni. Jednostavno se iz nekog razloga nije formirala pre no što je počela da se presvlači.

zarko
09.04.07., 22:58
ja ipak mislim da to formiranje ima veze i sa cinjenicom da treba da se izvuku ..ako se ne izvuku nece se ni formirati..ok glupo sam ga reko...poenta(moje misljenje)
da ako se ne izvuku zubi i sl. kompleksniji sistem organa nece biti formirani ispod stare koze...
a verovatno je problem u samoj njoj bio a ne u uslovima..