PDA

Pogledaj punu verziju : Das experiment



Bifrost
09.04.07., 12:51
Evo ako neko hoce da eksperimentise.

Presvlacenje je pod hormonalnom kontolom, i ima dugu uvodnu fazu koja prethodi procesu. Steroid-hormon “ECDYSONE”, koji luce posebni zljezde i prosledju u krv (posto udje u krv konvertuje se u 20-hydroxyecdysone...bla, bla) , je u direktnoj povezanosti sa presvlacenjem. A vreme za koje ce se presvuci, je medjutim, kontrolisano drugim hormonima i faktoru okruzenja. Inace je taj ecdison jedinjenje dobijeno od holesterola, a posto insekti, zglavkari ne mogu da ga proizvedu (odnosi se na holesterol) moraju da da nabave iz hrane.

Pokusao sam da nabavim taj ecdison u onim fitnes radnjama ali ga nemaju kao poseban preparat, pa ako neko nadje neka javi. Ovo vazi inace za sve insekte i zglavkare, tako da umesto da probate na tarantulama, bilo bi bolje da prvo probate na tenebrijama one su odlicni zamorcici :lol:. Pa ako budu rasli brze njima hraniti paukove. Imacete pauke na steroidu :lol: pa malo date ljubimcima malo sebi :lol:. Naravno pretpostavljam da ima neke posledice kao skracen zivotni vek... ali svakako bar meni zanimljiva tema. Zarko sta ti mislis?

Srks
09.04.07., 12:56
Zvuci interesantno ali ja to nebi radio na svojim tarantulam. Ko zna kakve mogu biti posledice. Mada sigurno im se skracuje zivotni vek....

Bifrost
09.04.07., 13:13
Ti bi to na tudjim :lol:. Sala ja bih probao na svojoj parahabani ako bi bilo prethodnog uspeha sa tenebrijama. Ali gde naci taj ecdyson?

marko
09.04.07., 19:33
Au bre Bif, ti si baš lud, u pozitivnom smislu ::D
Ni ja ne bih probao to sa svojim tarantulama, verovatno ni sa tuđim ali me zanimaju rezultati pa ako postigneš nešto ti javi!
Btw gde si došao do ovih informacija?

zarko
09.04.07., 22:54
naravno da moze da se proba tako nesto... kupimo po 20 parahibana i pali .....
probacu da se raspitam molim tep osalji mi taj tekst ako mozes jako me zanima ili me uputi gde si ga nasao ..ono bla bla bvla me i najvise zanima...

inace holesterol moze da se nabije u cvrcke i tenebriju....pitanje sta je aktivna supstanca tog ecdysona imama ortaka koji jako puno zna pa cu popricati sa njim..ima tu puno dobrih ideja :)
smo molim tep oslaji mi tekst

Bifrost
10.04.07., 00:44
Ovo sam izdvojio iz "Britannica 2002 Deluxe Edition"

Ecdysone is a steroid compound derived from cholesterol. Two forms are found in insects—-ecdysone and -ecdysone; ecdysones of unknown biological significance are also present in plants. Unlike vertebrates, insects cannot synthesize cholesterol, and they thus must obtain it from their food. Evidence concerning the mode of action of ecdysone indicates that it has a direct action upon the synthesis of the ribonucleic acid (RNA) that controls protein synthesis in the cell.

The steroid ecdysone secreted from the Y-organ stimulates molting. After it is released into the blood, ecdysone is converted to a 20-hydroxyecdysone, which is the active molting hormone. Secretion of ecdysone is blocked by a neurohormone called molt-inhibiting hormone, produced by the eyestalk complex. The existence of several additional molting factors has been proposed from experimental studies, and the regulation of molting may be much more complicated than suggested here.

Nasao sam ovaj preparat http://www.pansport.co.yu/new/catalog/index.php?id=SN132 ali mislim da ecdysone moze da se nabavi i posebno. Pitao sam u fitnes radnji na spensu u NS oni nemaju, ali verujem da moze da se nabavi.

miljance
10.04.07., 00:54
Pitaj gilezmaj-a , on to moze sigurno da ti nabavi. Jedino sto je ovaj u kapsulama i prilagodjen je za varenje u ljudskom stomaku... Ne znam kako ces da izvedes konzumaciju.

GUSTAV
10.04.07., 02:38
Mozda utice na neurohormone ( ne bi da mi poeciloterije podivljaju :D) a mozda utice i na dezoksiribonukleinsku kiselinu sto sto direktno utice na DNK pa moze doci do mutacija....ali sto da ne.Sto kaze Zarko kupimo po 20 parahibana...

zarko
10.04.07., 03:25
cisto neka paralela....
kod coveka postoje dve vrste holesterola egzogeni koji se apsorbuje u crevima ima i endogeni koji se
roizvodi ujetri.
nebitno od porekla holestero i fosfolipidi najvecu ulogu imaju u izgradnji memrane celija i u njihovoj fluidnosti.
posto su nerastvorljivi (jako slabo) u vodi jasna je njihova uloga kao osnovnog bloka celije,
pa je i jasna paralela koju likovi izvode iz izvora koji je bifrost naveo.takodje njihova uloga uizgradnji steroida
i kontroli biloskih procesa.
ako je nosilac strukture jasno je da ima esencijalnu ulogu u procesu presvlacenja :)
ali opet toje suvise siroko znanje da bi uopste mogo da se pravi zakljucak bilo kakav..
pitacu pametnije ljude pa cu vam reci da li ima smisla probati takao nesto...
a da se proba ne skodi :)


malo jasnije oblasnjava funkciju ali opet van mojih znanja :)

Ecdysone Metabolism in Insects

DAVID SHAW KING
Zoëcon Corporation Palo Alto, California 94304

ali opet prilicno su rezutati inconclusiv.

Bifrost
10.04.07., 03:28
Pitaj gilezmaj-a , on to moze sigurno da ti nabavi. Jedino sto je ovaj u kapsulama i prilagodjen je za varenje u ljudskom stomaku... Ne znam kako ces da izvedes konzumaciju.


Pa rekao sam prvo tenebrije malo da se steroidisu :lol:.
Aj bas cu sad da posaljem Giletu pp.

zarko
10.04.07., 03:37
Doses as low as 3 µg/g of ecdysterone caused 100% of all test crayfish to undergo apolysis
and secrete a new cuticle within 14 days after injection



Ecdysterone caused molting in several chelicerate arthropods including the spider,
Araneus cornutus, the tarantula, Dugesiella hentzii and in the horseshoe
crab, Limulus polyphemus, which is among
the most primitive of all living arthropods.


In spiders the ecdysone caused behavioral effects before
any obvious changes in the cuticle were evident.


In almost all cases, molts induced by ecdysone were characterized
by abnormal cuticles similar to those produced by injections of
ecdysones in insects, a result which suggests a direct action of ecdysone
on the epidermal cells. Most of the experimental animals failed to survive the molt and
few underwent spontaneous ecdysis. These effects probably result from the abnormal delivery
of a large amount of hormones in one dose, in contrast to the gradual release of hormone in situ.



The evidence suggests that ecdysones are the normal molting hormones
of all arthropods and supports the view that arthropods have a common
ancestry and are not a polyphyletic group.


evo novih stvari koje sma pronasao...oni koji neznaju dobor egleski izvinite ..ak oje neko voljan nek prevede

gilezmaj
10.04.07., 11:55
vido ja temu mog profesionalnog zanimanja ;)
sve to lepo zvuci kad procitas i kad neko kaze eto zato sluzi ali u praksi je to drugacije
negativne pojave su mnogo opasnije za ljude a kamoli za zivotinezbog odredjivana doze) a to je dis balans lucenja hormona koji se unese, a to povlaci trofiranje organa koji ga luci,a taj organ neluci samo jedan hormon nego vise njih pa oda nastaje :redsquare:
ps.trgovina steroidima i efedrinom kao i savetovanje za uzimanje je zakonom zabranjeno kao i njegovo uzimanje
dalje informacije na pm

zarko
10.04.07., 17:19
ove doze gore su za gustere odredjene pokusajem i pogreskom..
gore je pokjazana samo kauzalna veza a nikakva i jedna od funkcija dok efekat je poguban i za sad neupotrebljiv jer su svi arachnoidi umrli i nisu doziveli sledece presvlacenje...

i moj zakljucak nema potrebe dase proba ekdizon jer covek probao pa napisao rad :)

Bifrost
10.04.07., 20:58
Znam bolje resenje hraniti ih tenebrijama... koje su pred presvlacenje znaci malo tamnije, verovatno su pune ecdysona.

zarko
10.04.07., 21:05
ma ecdyzon se sintetise u telu iz holesterola nepotrebi je davati steroid ...smao je dovoljno hrnaiti t i sve je na svom mestu

Dawnn
13.02.08., 16:52
Mala doza kao sto je 3 µg/g ecdisona je uzrokovalo da 100% rakova na svim testovima su prosli apolysis(ne znam tacno sta znaci) i lucenje nove kutikule u roku od 14 dana posle injekcije.

Ecdison je uzrokovao truljenje(mislim da to znaci, odnosi se verovatno na raspadanje koze za vreme presvlacenja) kod nekoliko chelicerate arthropodsa ukljucujuci pauka, Arneus cornutus, tarantule, Dugesiella hentzii i potkovicarske krabe, Limulus polyphemus, koji pripadaju jednim od najprimitivnijih vrsta svih antropoda.

Kod pauka ecdison je uzrokovao efekat na ponasanje pre bilo kakve promene na kutikuli.

U skoro svim slucajevima, truljenje/budjanje uzrokovano ecdisonom je svrstano pod abnormalnom kutikulom slicnim onom koja je prouzrokovana ecdisonom ubrizganim u insekte, rezultat je sugerisao direktno reagovanje ecdisona na epidermalne celije. Vecina eksperimentalnih zivotinja nije prezivela truljenje/budjanje a nekoliko otislo pod spontanoscu ecdisona. Ovi efekti su verovatno rezultat abnormalno velike kolicine hormona datih u jednoj dozi.

Dokazi su sugestirali da ecdison normalan hormon budji kod svih antropoda, sto je pomoglo da se vidi i da svi antropodi imaju zajednickog predka, a ne kao sto se mislilo.

Evo nadam se da sam malo pomogao, sigurno nisam sve tacno preveo pa me vi ispravite gde sam pogresio. Pozdrav

zarko
13.02.08., 18:55
to sam i ja negde procitao, verovatno ent..posalji link sa kog si preve zanimam me opet da procitam...

Dawnn
14.02.08., 00:18
(za Zarka) Pa samo sam preveo tvoj post, ali i mene je ovo zainteresovalo, pa ako nadjem nesto javljam.

Bifrost
14.02.08., 00:48
Nije truljene nego presvlacenje lose si preveo.

Edit:

Mala doza od 3 3 µg/g ecdysterone, prouzrokovla je 100% od svih testiranih jastoga da prodju proces "apolysis" (odvajanje kutikule od epidermisa tj. kože) i oforme novu kutikulu u roku od 14 dana nakon inekcije.

Ecdysterone je prouzrokovao presvlacenje u nekoliko "chelicerate arthropods = zglavkara koji imaju dva dela (poistosomu i prosomu)" ukljucujuci pauka - Araneus cornutus, tarantulu - Dugesiella hentzii i horseshoe crabu - Limulus polyphemus, koji spadaju medju najprimitivnije zglavkare koji trenutno postoje.

Muka mi dalje da prevodim... i ne znam sledecu kako bih preveo to ce Kimo ili Goran oni su strucnjaci za engleski ::D

zarko
14.02.08., 02:21
a odakle meni taj post???
to je sad pitanje :)
hehehe

Dawnn
14.02.08., 06:52
Malo sam trazio i evo ako nisi nasao. To ti je sa sajta The Biological Bulletin.

http://www.biolbull.org/cgi/content/abstract/139/3/520

Bifrost
14.02.08., 09:11
a odakle meni taj post???
to je sad pitanje :)
hehehe


http://www.fuckinggoogleit.com :lol:

zarko
14.02.08., 15:19
a lukav si ti...zamalo da kliknem :)
hahaha

Proka
14.02.08., 19:52
hhahahh ... e i ja isto .. bash kao .. da pogledam.. i onda procitam .. i slatko se nasmejem :icon_blackeye:

Alekre
17.02.08., 02:30
Haha, ja cu mojoj da ubacim bench pres klupu i lat masinu u terarijum :lol: Moze i da ide samnom u teretanu :)